Protesten tegen gedeeltelijke ontruiming camping Haamstede „Keuze van vakantieland staat voor meesten los van politiek" 32.6$ A DE ZIERIKZEESCHE COURANT Doorgereden ria aanrijding Automobilist rijdt over voeten voetgangster Insluiping hotelkamer Inbraak in vakantiewoning Gedupeerde kampeerders verlaten camping na tevergeefse blokkade WA> Zföh PÊ 81 ir Betty Blikman-Ruiterkamp van Amnesty International: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Politiek theater Hoogseizoen Hittegolf Bedrogen Een stukje politiek theater tijdens de deze toe- Ook voor katte- en hondevlooien is het hoog- De zomer in Zeeland brengt dit jaar een hitte- De W Zierikzee kwam bedrogen uit omdat FC seizoen. (Pag. 3). golf met zich mee. (Pag. 4) Volendam een amateurselectie inplaats van profspelers naar Zierikzee stuurde. (Pag. 7). ristendag in Zierikzee. (Pag. 3) DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 146ste jaargang Nr. 24787 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Uitstel heeft eev gevaarlijk einde. Shakespeare ZIERIKZEE - A. B. uit Zierikzee was niet blij toen hij moest conclude ren dat zijn auto was aangereden door iemand die had verzuimd zich bekend te maken. De auto van A. B. stond dinsdag ge parkeerd op het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat te Zierikzee. Toen hij terug kwam bleek het voer tuig via een aanrijding deuken en schrammen te hebben opgelopen. De schade bedraagt enkele honderden guldens. ZIERIKZEE - Mevrouw E. F. uit Zierikzee werd gewond aan beide voeten omdat daar een auto overheen reed. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 17.30 uur op de Mol te Zie rikzee. De Zierikzeese stond in die straat haar auto in te laden toen M. D. uit Nieuwerkerk met 2ijn auto pas seerde en daarbij over haar beide voe ten reed. RENESSE - Terwijl hij lag te sla pen in zijn kamer in een hotel in Re- nesse werd de Duitser P. J. uit Due- ren bestolen via insluiping. In de nacht van maandag op dins dag verschafte iemand zich toegang tot de hotelkamer zonder daarbij spo ren van braak achter te laten. Terwijl de Duitser lag te slapen en niets merkte werd zijn portemonnaie met daarin enkele honderden gulden, per soonlijke papieren (waaronder een rijbewijs) en sigaretten meegenomen. SCHARENDIJKE - In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebro ken in een vakantiewoning aan de Kuyerdamseweg te Scharendijke. De woning werd op dat moment be woond door J. S. uit het Duitse Lah- nou. Dieven gingen er vandoor met zijn identiteitspapieren waaronder een rijbewijs en kentekenbewijs, een portemonnaie met daarin ongeveer 300 DM en cheques. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BXJRGH-HAAMSTEDE - Welkom in Zeeland? Maar dan wel met een heel groot vraagteken. Dit stond te lezen op het spandoek bij camping In de Boógerd te Burgh- Haamstede. Deze camping werd op last van het gemeentebestuur Westerschouwen ge deeltelijk ontruimt. ,,Dit kan eigenlijk niet", laat mevrouw S. Kuiper weten. Zij is één van de zeven gasten die met haar gezin de camping moet verlaten. Het is oen drukte van jewelste aan de Vortonsweg op woensdagmorgen. Zelfs de landelijke pers is naar de Westhoek gekomen, om getuige tc zijn van de ontruiming. De gasten, die vrijdagavond om acht uur tc ho ren kregen dat zij woensdagmorgen de camping moesten verlaten, heb ben een blokkade opgeworpen. De ge zinnen zitten aan tafels en stoelen te ontbijten. Daarachter staat een ze vental auto's opgesteld. Eigenaar van de camping N. A. Dambruin heeft een vergunning voor 27 jaarplaatsen en tien toeristische standplaatsen. Tijdens de Pinkster dagen waren hier dertig plaatsen te veel geteld door de gemeente. Afgelo pen weekend waren dit nog negen plaatsen teveel. Deze mensen hebben van dc gemeente een brief ontvangen. Inmiddels is dit aantal gereduceerd tot zeven, omdat deze mensen al plan nen hadden om te vertrekken. De ontruiming begint allemaal met de komst van de vervangend wethouder ruimtelijke ordening G. J. VV. van der Salm (PvdA), C. Uiter- hoeve, ambtenaar ruimtelijke orde ning en politie. Rond een uur of ne gen gaan de heren samen met Dambruin het huis binnen en er wordt een proces-verbaal opge maakt, nadat de teveel geplaatste tenten en caravans geconstateerd zijn. ,,U heeft tot elf uur de tijd om op te breken. Hier zal de gemeente zich verder niet mee bemoeien. Als de ze ven eenheden hier om elf uur nog staart, worden ze door de gemeente weggehaald", laat de wethouder de aanwezigen weten. Van der Salm ver telt de landelijke pers dat hij een persconferentie gepland heeft om elf uur in het gemeentehuis. vraagt waarom dit niet ter plaatse kan. ,,U denkt toch niet dut wij, als u hier om elf uur eventueel tenten en caravans gaat wegslepen wij op het gemeentehuis gaan zitten voor een persconferentie", aldus de NOS verte genwoordiger. Dambruin wacht tot de wethouder en medewerkers het terrein verlaten hebben voordat hij zich richt tot de gasten. ,,U weet dat ik U niet wegstuur, maar de gemeente", laat de eigenaar weten. Jullie krijgen de tijd tot 11.00 uur om op te breken. Als jullie dan niet weg zijn komt de gemeente helpen". Dit geldt ook voor de-blokkade. Do- ze moet om elf uur opgeruimd zijn, zodat de politic oen vrije doorgang heeft. Dambruin laat verder weten dc keuze bij de kampeerders te laten. Uit het publiek klinkt op: ,,Wij blij ven". Een opmerking die later niet geheel eerlijk blijkt. Deze mensen staan op een plaats die niet ontruimd wordt. De gasten die wel weg moeten vragen om overleg. Verwacht Dambruin had niet verwacht dat de gemeente tot daadwerkelijke ontrui ming over zou gaan. ,,Dat ze zo'n pro bleem maken over zeven plaatsen. Wethouder Veerhoek heeft zelf gehol pen met het opbouwen van deze si tuatie in de Westhoek en nu spant hij Van der Salm voor zijn karretje en gaat zelf naar Spanje", aldus Dam bruin. ,,Ze zoeken problemen die er niet zijn". Op de camping gaan de gasten Verwachting tot vrijdagavond: Zeer warm Minimumtemperatuur ongeveer 18 graden, middagtemperatuur rond 33 graden. Op de Waddeneilanden iets lager. Overwegend matige wind uit oost tot zuidoost. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 6 aug. Zaterdag: Zondag: vervolg pagina 4 Maandag: NOS Een vertegenwoordiger van de NOS Eigenaar Dambruin deelt de kampeerders mee, dat zij tol 11.00 uur hebben om op te breken. dc cultuur te zien. Politieke motieven spelen bij die keuze geen rol" Vingertje Of Amnesty International nu de rol van nationaal geweten moet gaan spelen door mensen die bijvoorbeeld vervolg pagina 4 Zonneschijn: 807c Kans op neerslag: 107c Min.temp.: 18 graden Middagtemp.: 33 graden Windkracht: zuidoost 4 Zonneschijn: 707c Kans op neerslag: 207 Min.temp.: 20 graden Middagtemp.: 30 graden Windkracht: west 3 Zonneschijn: 607c Kans op neerslag: 307 Min.temp.: 17 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 aug. Zon op 06.04, onder 21.28 Maan op 20.01, onder 02.09 Volle Maan: 6 augustus (16.19) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag, donderdag, wordt het waarschijnlijk in het groot ste deel van ons land"de "warmste dag tot dusverre in deze zomer. Bijna overal bereikt of overschrijdt op don derdagmiddag het kwik de 30 gra den. In het zuiden en midden zijn maxima van rond 33 graden waar schijnlijk. De hoogst mogelijke tem peraturen in deze tijd van het jaar in midden en zuid-Nederland liggen rond de 36 graden, in Brabant en Limburg plaatselijk nog 1 of 2 graden hoger. Van deze recordtemperaturen zitten wij donderdagmiddag dus nog zo'n 3 a 4 graden verwijderd. De mo gelijkheid is zelfs aanwezig dat deze records op zaterdagmiddag nog dich ter worden benaderd. Dan zijn in het zuiden zelfs temperaturen van zo'n graad of 34 mogelijk. De oorzaak van deze zeer hoge temperaturen is een winddraaiing naar het zuidoosten. Hiermee wordt vanuit midden- Europa tijdelijk nog warmere lucht aangevoerd. Deze zuidoostelijke stro ming is aanwezig aan de west flank van een hogedrukgebied, dat de ko mende dagen over Duitsland naar het oosten wegtrekt. Tot en met zondag ochtend bepaalt een zeer warme, met dit hoog samenhangende, zuidooste lijke stroming nog ons weer. Vanaf zondagmiddag komt ons land binnen de invloedssfeer van een nieuw hoge drukgebied, dat ons vanaf de Britse eilanden gaat naderen. De wind draait dan naar noordwest en dringt geleidelijk koelere lucht ons land binnen. DREISCHOR - Er is ooit een periode geweest (de be ginjaren zeventig) dat de mededeling van een vakantie reis naar landen als Spanje en Griekenland met de nodi ge kritiek werd ontvangen.- Wie daar zijn vakantie doorbracht was in bepaalde progressieve kringen op zijn minst verdacht. Anno 1990 lijkt die situatie veranderd te zijn. ,,De meesten van ons kiezen een vakantieland zon der stil té staan bij de politieke situatie van het land" stelt Betty Blikman-Ruiterkamp, al jarenlang actief lid van Amnesty International op Scliouwen-Duiveland. De kwestie van het doorbrengen van je vakantie in een land waar dc meest essentiële mensenrechten met voeten worden getreden was jaren ge leden niet alleen aanleiding voor soms gepeperde discussies maar ook voor een alleraardigst chanson van twee mensen die zich suf piekeren over hun vakantiebestemming. Span je en Griekenland kwamen vanwege het regime van respectievelijk Franco en do kolonels niet in aanmerking. Uiteindelijk blijft het stol dan maar thuis genietend van alle buiten landers die hier hun vakantie door brengen. Wanneer het wel of niet naleven van universele verklaring van de mens bepalend is voor dc keuze van de va kantiebestemming blijkt die keuze, afgaande op het jaarboek van Am nesty International wel tot een abso luut minimum te worden beperkt. In nagenoeg elk Europees land -dus ook in Nederland- warden soms gevallen gesignaleerd waarbij sprake is van het niet geheel of soms ook geheel niet nakomen van de mensenrechten. ,.Er zitten in dat schonden van de mensenrechten echter allerlei grada ties. Het varieert hier in Europa van het gevangen zetten van een dienst weigeraar tot en met het martelen van politieke en gcloofsgevangenen en oneerlijke processen" waarschuwt Betty Blikman voor een te generali serende conclusie Een land als Turkije, een vakantie bestemming die momenteel erg in trek is. staat bekend als een land waar de machthebbers weinig op heb ben met de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Met na me het martelen van tegenstanders van het regime en het steeds terugke rende geweld tegen de Koerden is breed in de media uitgemeten. In tien jaar tijd (vanaf 1980) zijn daar 250.000 arrestaties verricht en wordt er nog steeds een verouderd strafrecht ge hanteerd, waarin voor 29 soorten overtredingen de doodstraf kan wor den geëist. Sinds '84 is die doodstraf mede door druk van andere Europese landen weliswaar niet meer uitge voerd, maar deze doodstraf wordt nog steeds gegeven. Oostenrijk Dat politieke tegenstanders van hot regime en de Koerden het in Turkije zwaar te verduren hebben is bekend. Anders ligt het met een land als Oostenrijk, een land dat door velen een favoriete vakantiebestemming is gezien het landschap, de sneeuw en steden als Wenen on Salzburg. Ook daar blijkt het in de politiecellen aan de naleving var. mensenrechten te schorten. Losse handen De Oostenrijkse Hermandad blijkt nu en dan last te hebben van erg losse handen. In vijf jaar tijd zijn er bij artsen en juristen 128 meldingen van fysiek gewold tegen verdachten bin nen gekomen. Moet je dergelijke landen dan als vakantieganger mijden? Draag je door je aanwezigheid daarbij tot het in stand houden van dergelijke mis standen of anders gezegd zorgt je af wezigheid voor verbetering van dc positie van de politieke gevangenen? Vragen die binnen de gelederen van Amnesty International rege1 matig naar voren komen Vragen ook die niet met oen eenvoudig ja of nee te beantwoorden zijn. Betty Blikman-Ruiterkamp: ..Vo rig jaar zijn we door hot landelijk se cretariaat van Amnesty Internatio nal gevraagd of we als Schouwen- Duivelandse groep mee wilden doen aan een actie rond vakantie/ en men senrechten. Hierbij was hot dc bedoe ling om bij de reisbureaus in de regio folders neer te leggen, waarin aan dacht werd gevraagd voor deze schen dingen van dc mensenrechten. Een aantal groepen in den lande hebben inderdaad bij verschillende reisbu reaus dergelijke folders achtergela ten en hebben reislustig/? Nederlan ders op de mogelijke nadelen van hun reisbestemming gewezen. Broodwinning Op Schou wen-Duiveland voelde geen van dc leden van Amnesty Inter national iets voor deelname aan deze actie omdat hierme andermans broodwinning zou worden aangetast. ..Bovendien, :.o voegt Betty Blikman toe, gaan de meesten van ons op va kantie om uit tc rusten en om wat van 'n Zotnerlang leesplezier voor slechts f 10.— per maand Mei kans op het winnen van hef schilferende fotoboek van Schou wen-Duive/and. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al hel nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzceschc Nieuwsbode! Wekelijks worden uil dc inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. -K Bon voor zomerlang leesplezier JA. voor 40,~ willen wij dc Zicrikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. Di eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op hel winnen van hei fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam Adres Postcode: Plaats: Telefoon ZIERIKZEESCHEM NIEUWSBODE Hl. Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. mei wettig betaalmiddelin een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar: Zicrikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1