NIEUWS OP WIELEN s nieuws Nieuwe Mazda Estate Te kust en te k(l)eur) Concert rond Gruysenorgel in Hervormde kerk Burgh Congres Jehova's Getuigen in de Zeelandhallen Goes Geneesmiddelen fabrikant eist einde verkoop haargroeimiddel Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 juli 1990 Nr. 24786 5 verbonden aan de muziekschool te Krimpen a/d IJssel en in Middelhar- nis heeft hij een bloeiende privé- lespraktijk. Diverse leerlingen be haalde organistendiploma's en na men met succes deel aan landelijke en regionale orgelconcoursen. BURGH - Het derde concert dat donderdag 2 augustus in de Hervormde kerk te Burgh wordt gehouden, zal in het teken staan van Orgel en Dwarsfluit. De solisten voor deze avond zijn Fransje de Visser en Rinus Verhage. Fransje de Visser studeerde fluit in Amerika, waarheen zij op jeugdige leeftijd emigreerde. Na afloop van een zomercursus in Nice bij Jean-Pierre Rampal koos zij voor een voortgezette studie in Ne derland, die werd voltooid aan het Arnhems Conservatorium. Zij is werkzaam geweest aan muziekscho len in Tiel, Gorinchem, Rockanje en Delft. Naast haar docentschap heeft Fransje Visser een ruime concerter varing opgebouwd, zowel solistisch als deel uitmakend van kamermu- ziekensembles. Verhage Rinus Verhage studeerde orgel (uit voerend musicus), kerkmuziek en koordirectie aan het Rotterdams Con servatorium bij respectievelijk Arie Keijzer, Barend Schuurman en Jan Eelkema. Momenteel studeert hij nog interpretatie bij Kees van Eersel. In 1979 was hij prijswinnaar van het in ternationale Albert Schweitzer Or gelfestival te Deventer. Naast organist te Stellendam is hij dirigent van een viertal koren, waar mee voornamelijk kerkmuziek (on der andere Bach's cantate's) uitge voerd wordt. Als orgeldocent was hij VENLO - Directeur H. C. Cornelis- sen van verpleeghuis Maria Auxilia- trix in Venlo die met vakantie was ge gaan, maar gezien de erjnstige situatie in zijn tehuis is terugge keerd, deelde- mee dat drie van de vijftien zogenoemde Salmonella- zieken die behandeld werden in het eigen verpleeghuis maandagavond zijn overgebracht naar het Venlose ziekenhuis. DEN HAAG - De verkoop van haar groeimiddelen met minoxidil via kappers en drogisten moet direct worden gestaakt. Dat heeft Upjohn- Nederland in een kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag geëist van de Haagse groothan delaar Du Pont. Upjohn, één van de grootste fabri kanten van geneesmiddelen ter we reld, beschouwt het haargroeimiddel met minoxidil als een geneesmiddel. Aanvankelijk werd minoxidil toege past voor het verlagen van de bloed druk. Vervolgens bleek het in een be perkte dosering effectief te zijn tegen haaruitval bij mannen. Het middel staat in Nederland, evenals in 54 an dere landen, als officieel geneesmid del geregistreerd. Het wordt alleen via apotheken verkocht. Het bedrijf voert al jaren juridi sche procedures tegen producenten en handelaren in ons land die het haargroeimiddel verkopen als cosme tisch produkt. Eind vorig jaar ver bood de rechtbank in Haarlem een aantal bedrijven het middel te produ ceren. Upjohn vermoedt nu dat één van hen, Farzoo te Helmond, het ver bod negeert en Du Pont in staat stelt door te gaan met leveranties aan de detailhandel. Het bedrijf zegt daar door grote schade te lijden. De advocaat van de groothandelaar meent dat de eis van Upjohn veel te vergaat. Naar zijn mening moet eerst meer duidelijkheid ontstaan over de status van het haargroeimiddel. Als uitvloeisel van één van de procedures in het verleden moet het hof in Luxemburg nog een antwoord geven op de vraag of het daadwerkelijk om een geneesmiddel gaat. Een uit spraak wordt pas volgend jaar ver wacht. In de loop der jaren werden talrij ke concerten gegeven en sinds kort is j Rinus Verhage ook directeur van de muziekschool 'Goeree-Overflakkee'. Tevens werd hij per 1 juni benoemd tot organist van het monumentale Kam-orgel in de Nieuwe Kerk te Zie- rikzee. Tijdens het Concert in Burgh zal een afwisselend programma ten ge hore worden gebracht, met werken van:C. Ph. E. Bach: Der Hamburger Sonate in G-dur; J. S. Bach; Praeludi- um et Fuga in C; G. Ph. Teleman: de Sonate in f-mol voor fluit en be; J. G. Walther: orgelpartita Jesu, mein Freunde; b. van Sigtenhorst Meyer: drie landelijke miniaturen voor fluit- solo; vervolgens J. P. Sweelinck: Psalm 140 voor orgel en tenslotte L. Vinci met zijn sonate in D-Dur voor fluit en basso continuo. Het concert begint om 20.00 uur. - /V ZIERIKZEE Geslaagd Aan de slagersvakschool in Goes slaagden voor het diploma winkelbe diende: Ilona Wijnveldt uit Drei- schor, Janny Pannekoek uit Zierik- zee, Maaike Fluijt uit Bruinisse en Janny Kunst-Wandel uit Ouwerkerk. Jan Willem Neijenhuis uit Zierikzee slaagde voor het diploma praktijk worstmakerij. RENESSE Concert In de serie orgelbespelingen die op de dinsdag- en donderdagmiddagen in de hervormde dorpskerk te Renes- se worden gehouden tijdens de open stelling van de kerk voor bezoek van 14.00 tot 16.00 uur is het op donderdag 16 augustus de beurt aan het echtpaar Karin en Helmut Zapf uit Oost-Ber- lijn. Zij zullen zowel op het orgel als op de piano werken uitvoeren van o.a. Schubert, Soler, Haydn, Mozart en Lachrier. Het gaat daarbij om muziek voor vier handen dan wel voor twee instrumenten. De vierhandige mu ziek wordt op het orgel gespeeld ter wijl voor de muziek voor twee instru menten tevens gebruik wordt ge maakt van een piano. Beide musici zijn werkzaam als or ganist in Oost-Berlijn, zij in een ka tholieke kerk, hij in een protestantse kerk, teerwijl hij bovendien als do cent verbonden is aan de Hochschulè für Musik in Oost-Berlijn. De toegang tot de bespelingen is gratis, een programma van de ge speelde werken is verkrijgbaar. DREISCHOR Geslaagd Trudy Huter is aan het Huma nistisch Opleidingsinstituut in Utrecht geslaagd voor het diploma geestelijk raadsvrouw. Tien jaar ge leden was- zij de eerste die in Zierik zee Humanistisch Vormingsonder wijs gaf. Inmiddels ze als humanis tisch geestelijk raadsvrouw- werk zaam in het Clara ziekenhuis in Rot terdam. Daarnaast zal zij binnenkort een eigen praktijk op Schouwen-Dui- veland beginnen. OOSTERLAND Oud papier Zaterdag 4 augstus houdt de gere formeerde gemeente in Oosterland een oud papier-aktie. De ophalers gaan om 9.30 uur uit de startblokken. Men wordt verzocht het oud papier gebundeld gereed te zetten. VEERE Zigeunerorkest Het Delftse zigeunerorkest Siper- kov brengt de Balkansfeer op 11 augustus in de Grote Kerk te Veere. Het orkest bestaande uit amateur en beroepsmusici weet deze muziek op meeslepende en professionele manier te brengen. Het orkest heeft een be zetting van eerste en tweede viool, cello bas en piano. De cymbalist Don Banda zal in verscheidene wer-_ ken optreden als solist. Banda is le raar aan het conservatorium te Hil versum in cymbaalmuziek en Oost- europese volksmuziek. Dat is de stijl waarin hij les geeft. De primasz, or kestleider en tevens eerste violist praat de muziek op boeiende en gees tige wijze aan elkaar, waarbij hij ook het publiek in het spel betrekt. De Russische en Balkanmuziek kwam rond de eeuwwisseling in de café's en restaurants van Europa terecht. Zo werden er duizenden melodieën ge componeerd. Veel van die melodieën zijn zo bekend bij de orkesten dat een primasz die binnenvalt bij een wille keurig orkest, slechts hoeft in te zet ten om na enkele maten door het hele orkest gevolgd te worden. Door het spelen in vooral ook Weense café's kwamen ook de goed in het gehoor liggende operette en schramlmuziek in het reportoii-e. De zigeuners heb ben de felle muziek uit Roemenië, de romantische melodieën uit Hongarije en de zwaarmoedige liederen uit Rus land voorzien van hun eigen klank kleur. BRUSSEL - De Belgische rijks wacht is een forse hormonenzwendel op het spoor gekomen. Maandag heeft de rijkswacht tijdens een huis zoeking bij een veehandelaar in West- Vlaanderen duizenden .flesjes en fles sen met een verboden groeihormo nenpreparaat in beslag genomen. ZIERIKZEE - Auto Palace (de Binckhorst B.V.) introduceert de nieuwe Mazda 323 Estate, modeljaar *90, op de Nederlandse markt. Het vernieuwde model, af geleid van het bestaande concept, biedt een functionele stationwagen, voor welk type een toenemende belangstelling is. De Mazda 323 Estate. De gemoderniseerde Mazda 323 Estate is leverbaar met een 1.6i motor, voorzien van een geregelde katalysator, en met een verbeterde dieselmotor. De 323 Estate past nu qua uiter lijk bij de overige 323-familiele- den, die eind vorig jaar in het niéuw werden gestoken. De grille is in carrosseriekleur uitgevoerd en de zijruitomlijsting is nu zwart. De benzine-versies staan alle op brede 175/70 SR 13 banden, terwijl de GLX-versies zijn uitgerust met de fraaie wiel- platen die bekend zijn van de'323- serie. Bovendien hebben de GLX- uitvoeringen in carosseriekleur uitgevoerde bumpers. In het interieur vallen de nieu we bekleding en het stuurwiel op, die beide zijn overgenomen van de 323 Hatchback en Sedan. Dat geldt ook voor waardevolle voor zieningen zoals een waarschu wingssignaal voor vergeten ver lichting, een zithoekverstelling op ■'de- bestuurdersstoel en kaart- leeslampjes (GLX). Daarnaast biedt elke 323 Estate een ingenieu- se afdekking van de bagageruim te. De Mazda 323 Estate is ook weer in Van-uitvoering leverbaar. Op de LX- en GLX-versies is het van Mazda 626 Wagon bekende folie als optie leverbaar. In plaats van een achterbank be schikt de 323 Estate Van over een vlakke stalen laadvloer met een lengte van ruim anderhalve meter. Via de achterportieren is die laad ruimte ook van opzij bereikbaar, wat het laden met grote of zware voonverpen vergemakkelijkt. De dieselmotor heeft een lager ge luidsniveau dan in het vorige mo del en is nu één van de stilste in zijn klasse. ZIERIKZEE - De familie van de peuldragers, Legumi- nosae, telt ongeveer 15.000 soorten die over de hele we reld verspreid zijn. Botanici zijn al vele jaren bezig in dit grote aantal, naar uiterlijk en smaak zeer uiteenlopende peulen, een handzame ordening aan te brengen. Bekende soorten die tot de familie der Leguminosae behoren zijn Hollandse snijbonen, tuinbonen, sperziebonen, kouse band, erwten, blauwschokkers en de pronkboon. Ondanks de grote verscheidenheid tussen de bonen' hebben hebben alle leden van de familie een ding ge meen: uit hun bloemen ontwikkelen zich aan het einde van de bloeitijd zaaddragers die we „peulen" noe men. Een peul is in wezen een vrucht- blad, waarvan de rechter- en linker kant aaneen zijn gegroeid. Zo ontstaat een soort kokertje, waarin zich zaden ontwikkelen. Bovendien hebben alle peuldragers nog een be langrijke eigenschap; peulvruchten zijn rijk aan voedingsstoffen zoals ei witten, vetten, koolhydraten, mine ralen en eiwitten én alle peul vruchten zijn heerlijk van smaak!! 90/327. Tot 1915 was Braiiwershavcn-Slingerbos het eindpunt van de in 1900 geopende tramlijn Steenbcrgen- Zijpe-Zierikzee-Brouwershaven. We zien op bovenstamide oude ansichtkaart de oorspronkelijke situatie omstreeks het jaar 1902. Op de achtergrond staat locomotief (loc) 22 ofwel een stoomlocomotief van het type Backertje, asformule B. Deze loc 22 heeft zojuist een tram bij zijn eindbestemming gebracht. De lijn liep wel iswaar nog iets verder door, namelijk naar de remise, die er heden ten dage nog steeds staat. Oorspronkelijk kende de RTM in Brouwershaven geen wisselplaats, oindnt de tram bij aankomst gelijk doorreed naar de remise voor verzorging. Op de haven van de smalstad had de RTM nog een klein emplacement aangelegd voor overslag uan goederen. Het spoor liep daar door tot aan het waaggebouw op de Markt. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. In de maanden mei tot en met sep tember zijn de Hollandse peulen vol op verkrijgbaar. Snijbonen, sperzie bonen, tuinbonen, peulen, erwten en blauwschokkkers worden dan vers aangevoerd op de Nederlandse veilin gen. De meeste bonen worden geteeld in de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg. Het bre de assortiment peulvruchten van Hollandse bodem maakt het moge lijk veel afwisseling in de maaltijd te kunnen brengen en toch vaak peulen te kunnen eten. Bovendien zijn met alle peulen en bonen vele verschillen de gerechten te bedenken. Een oven schotel, salade, soep of éénpange- recht behoren tot de mogelijkheden. Een goed produkt is het halve werk! Let u er daarom in de winkel op dat de bonen en peulen vers zijn; wanneer ze knappen bij het doorbre ken weet u zeker dat het produkt oogst-vers is. De kleur van het pro dukt moet helder zijn en geen bruine plekken vertonen. Bonen, alssperzie- en snijbonen kunt u een dag of vijf in de koelkast bewaren. Tuinbonen zijn minder lang houdbaar; een dag of twee, drie op een koele plaats. Dop tuinbonen vlak voor de bereiding om bruinkleuring te voorkomen. De benodigde hoeveelheid per per soon verschilt nogal per bonensoort. Reken bij snij- en sperziebonen op 200-250 gram per persoon als u de groente in een warm gerecht ver werkt. Voor een salade is 100-125 .gram voldoende. Wanneer u tuinbo nen eet rekent u dan op 1,5 kg, onge pelde bonen, per persoon. Op warme zomerse dagen is een bo nensalade zeker aan te bevelen. Apart van smaak, en makkelijk klaar te maken is dé Hongaarse sper ziebonen salade. Voor vier personen gaat u als volgt te werk: Benodigdheden; 400 gram sperzie bonen, 2 rode paprika's, 1 gele papri ka. Voor de dressing: 5 el olie, 4 el azijn, mespunt suiker, 1 ui, zout, peper, snufje bonekruid, mespunt Cayenne peper, paar druppels worcestersaus, 1 gesnipperd teentje knoflook. Maak de bonen schoon en kook ze in een kwartiertje „bijf'gaar. Giet ze af en laat ze afkoelen. Maak de papri ka's schoon en snipper ze fijn. Maak de dressing door alle ingrediënten goed te vermengen met de gesnipper de ui. Maak de salade aan en zet ze een half uurtje in de koelkast weg voor het serveren. Te kust en te k(l)eur. ZIERIKZEE - Functionarissen van het Wachttoren-, Bijbel- en Tractaatgenootschap hebben bekendgemaakt dat er voor de zomer van 1990 plannen zijn uitgewerkt voor een serie van zeven districtcongressen van Jeho vah's Getuigen in Nederland. In Goes zei woordvoerder G. van de Vorle dat er in totaal ruim 40.000 afgevaardig den worden verwacht, die de vierdaagse districtcongres sen in vijf verschillende steden bijwonen. Volgens Van de Vorlo zullen meer dan 5.000 personen de 28 gemeenten uit de provincie Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland vertegen woordigen op het congres dat van 2 tot 5 augustus in de Zeeland-hallen te Goes wordt gehouden. Van de Vorle liet verder weten dal het congrespro gramma behalve in het Nederlands, ook in het Engels en Italiaans wordt gebracht en dat het zal worden ver taald voor doven. Taal De taal is volgens Van de Vorle de factor van eeuwenlange verdeeldheid in de menselijke relaties. „Thai is ech ter slechts één van de oorzaken van verdeeldheid onder mensen", aldus Van de Vorle. „Andere zijn nationali teit. ras, onderwijs en maatschappe lijke positie. Maar Jehova's Getuigen werken er op internationale schaal aan al deze verdeeldheid veroorza kende factoren te overwinnen en tot werkelijke eenheid te geraken". Het congrcsthema voor 1990 is 'Zuivere taal'. Het programma zal be klemtonen dat de 'Zuivere taal' een taal van waarheid is en er op gericht is aan te tonen welke praktische waarde het heeft Gods woord, de bij bel, de voornaamste aandrijvende kracht te laten zijn in het wereldwijd vereniging van mensen. „Vorig jaar zomer waren wij getui ge van een markante tentoonsprei ding van deze eenheid in de steden Chorzow, Poznan en Warschau in Po len. De aanwezige Getuigen, die ten minste twintig verschillende talen spraken, waren afkomstig uit 37 lan den. "Tbch was er een opvallende een heid waar te nemen onder de meer dan 160.000 aanwezigen", vertelt Van de Vorle. „Doormiddel van lezingen, demon straties, symposia en drama's zal het thema van internationale eenheid worden benadrukt", aldus Van de Vorle. DEN HAAG - Een groep van onge veer 50 zigeuners heeft haar toevlucht gezocht in het Nederlandse consulaat in Hamburg om uitwijzing uit de Bondsrepubliek Duitsland te voorko men. Tben de zigeuners geen gevolg gaven aan het verzoek van de Neder landse consul-generaal, W. H. Si- monsz, het gebouw te verlaten, heeft de Westduitse politie hen aan het eind van de middag uit het consulaat verwijderd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5