Fotoboek én expositie van fotograaf Pieter Honhoff dit biedt de beeldbuis Doktersvrouw in de jungle Muziekagenda Stemmige abstracten en wandkleden in Ouddorp Een zwart/wit beeldverhaal rond de mens Ondernemer verdacht van verduistering drie miljoen Gevangenis- oproer in Frankrijk ZIERIKZEE - Geen gekunstelde standjes of een kunst matige glimlach, maar gewoon de mens (op Schouwen- Duiveland) zoals hij is. Dit beeld roept het fotoboek Windmolens op Schouwen-Duiveland en de gelijknami ge expositie van Pieter Honhoff uit Nieuwerkerk op. De ze foto-expositie die tot en met donderdag 16 augustus in de Noordhavenpoort te zien is wordt vrijdag 3 augustus om 17.00 uur door beeldhouwer Ad Braat geopend. *- Kijk eens, zo moet Klaas Vaak het ook doen. lijkt dit jongetje te denken. Een sfeervolle momentopname aan het strand van Westenschouiveji. Foto Pieter Honhoff. Windmolens op Schouwen-Duive land doet wellicht vermoeden dat Honhoff zich evenals zovelen heeft toegelegd op het „vereeuwigen" van molens en andere karakteristieken van het Hollandse landschap. In zijn i fotoboek en bij de tentoonstelling zal de toeschouwer echter tevergeefs naar deze typisch Hollandse bouw werken zoeken. Wil Honhoff met deze titel dan wellicht de Schouwen- Duivelander afschilderen als* een „nazaat" van Don Quichotte die de strijd aanbond tegen zijn windmo lens? Honhoff geeft aarzelend toe dat de Tenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. Elke maandag t/m 20 augustus: Gereformeerde kerk, Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. diverse solisten en organisten. Elke donderdag t/m 23 augustus: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Orgelconcert Dirk Janszn. Zwart. 31 juli: Grote Kerk, Brouwershaven Kees van Eersel, orgel. 1 augustus: Ned. Herv. kerk Renesse Musiconfetti m.m.v. Ensemble Cum Gaudio (Middel- harnis) 2 augustus: Ned. Herv. kerk, Burgh Rinus Verhage, orgel-en Fransje de Visser, fluit. 8 augustus: Ned. Herv. kerk, Renesse Snarenspel - ensemble Symbios. 9 augustus: Ned. Herv. kerk, Burgh Wim Boer, orgel en Herien Wierenga, zang. 14 augustus: Grote Kerk, Brouwershaven Jan Hage, orgel. 15 augustus: Ned. Herv. kerk Renesse Smalstads Mannenkoor. 18 augustus: Ned. Herv. kerk Renesse Koperklanken Brassband Excelsior 23 augustus: Gereformeerde kerk, Haamstede Jubileum Maandagavondzang (100e keer) m.m.v. Costel Pascoiu panfluit en Frans van Tilburg, orgel. 28 augustus: Grote Kerk Brouwershaven Jan Jongepier, orgel. 7 september: Ned. Herv. kerk, Haamstede. Concert m.m.v. Mannenkoor Comt nu met Sangh, Int. kerkkoor Haamstede, Heieen Bakker, dwarsfluit, Bert Janse, hobo en Annet van der Linde, orgel. 8 september: Grote Kerk, Brouwershaven Chr. Oratorium Vereniging Middelharnis en Vokaal Ensemble Magnificat. 15 september: Mobiele Tent, Zonnemaire Concert Nut Uitspanning (Zonnemaire) 19.30 uur. 15 september: Chr. Geref. kerk, Zierikzee. Regionale Korendag o.l.v. Joop Schets. 22 september: Ned. Herv. kerk, Dreischor zangavond Ned. Herv. kerkkoor. 22 september: St. Nicolaaskerk, Brouwershaven Jubileum concert Seniorenorkest Zeeland. (15.00 uur). 5 oktober: Willibrorduskerk, Zierikzee Mozart-concert Gereformeerd Kerkkoor. Willy Feytel-Bout, zang en diverse instrumentalisten. 3 november: Nieuwe Kerk, Zierikzee Mannenkoor Groot Rotterdam m.m.v. Herman van Vliet, orgel. (19.30 uur). De bedoeling van deze rubriek is elkaar te informeren wanneer uitvoe ringen zullen plaatsvinden zodat anderen bij de bepaling van bun uit voering rekening kunnen houden met de reeds ingevulde data. Van daar het verzoek om zo spoedig na het bekend worden van de datum deze door te geven aan M. van der Veer (01110-14585). mens wel wat van een windmolen wegheeft, maar dat is toch niet de re den geweest om zijn nieuwe fotoboek en de expositie die titel mee te geven. Daar heeft de persfotograaf uit Nieu werkerk een eenvoudiger verklaring voor: „Ik heb de mensen op Schou wen-Duiveland niet echt kritisch be naderd, maar ik kon eenvoudig geen geschikte titel vinden, daarom heb ik maar voor deze wat misleidende titel gekozen" licht hij toe. Mens In Windmolens op Schouwen- Duiveland staat de mens centraal en daarmee wijkt dit fotoboek af van de gebruikelijke fotoboeken met de geijkte afbeeldingen van pittoreske dorpjes en weidse vergezichten. In het boek is zelfs geen fdto terug te vinden van de Stonnvloedkering, zo zachtjesaan het meest gefotografeer de bouwwerk in Nederland. Juist door voor een andere opzet te kiezen wil Honhoff aangeven dat hij Schouwen-Duiveland serieus neemt. Want ofschoon de mens in al zijn hoedanigheden- luierend, smikke lend, wachtend en babbelend- cen traal staat is Schouwen-Duiveland op de foto's wel herkenbaar door bij voorbeeld een gebouw op de achter grond of de combinatie landbouw/ toerisme. Soms ook is het contrast mens-omgeving al een ontdekking. Wie de foto's van Honhoff, die eer der een tekstboek en een satirisch fo tofeuilleton publiceerde, bekijkt wordt getroffen door de spontaniteit van de afbeeldingen. Poseren is er niet bij, niet voor het groepje mensen dat na een dagje strand wat landerig op de bus staat te wachten, niet voor de onwillige pierespitter die zijn rug naar de camera toekeert, noch voor de man die zich deels bloot voorzich tig over een dijktrap naar beneden begeeft. Het zijn stuk voor stuk mo mentopnamen van „betrapte" men sen, die samen een heel menselijk verhaal van Schouwen-Duiveland vertellen. Een boeiend verhaal ook want door dat ontbreken van allerlei poses worden de foto's echte sfeer plaatjes. Zwartwit Die sfeer wordt bovendien nog ver sterkt doordat Honhoff doelbewust voor zwartwit foto's heeft gekozen omdat deze de sfeer pakkender weer geven. Teksten bij de foto's zijn dan ook overbodig; de beelden spreken voor zich volgens Honhoff, die ziclv,. hiermee keert tegen de praktijk om foto's met teksten te verklaren. Het 4 fotoboek dat bij drukkerij Provoost in Middelburg wordt uitgeven bevat als enige tekst een index terwijl be zoekers van de expositie eveneens te vergeefs naar een onderschrift zullen zoeken. Ofschoon de spontaniteit van de af beeldingen mogelijk bij sommigen het* idee oproepen van lukraak ge schoten kiekjes is Honhoff drie jaar bezig geweest met het verzamelen van fotomateriaal. Soms ontdekte hij tijdens zijn dagelijkse werkzaamhe den als persfotograaf een geschikte situatie, soms ook trok hij er met zijn Nikon-instant camera op uit om men sen te obsérveren. Dit leverde een „buit" van zo'n vijfduizend foto's op waarna er uiteindelijk 72 zijn opge nomen in het fotoboek. Zijn foto's, waarvan er 24 in de Noordhavenpoort te zien zijn, beschouwt Honhoff dan ook niet als kunst maar als vakkun dige observaties. Waarnemingen door het goefende oog van een fotograaf en herkenbaar voor een breed publiek. Wat dat betreft heeft de stichting Transartica opnieuw een goede keuze gemaakt. STEENBERGEN - De rijkspolitie in Steenbergen heeft de 44-jarige on dernemer C. L. uit Heyningcn op ver denking van verduistering aange houden. Hij zou een bank in Fijnaart voor drie miljoen gulden hebben be nadeeld. De bank heeft, aldus een woord voerder van de rijkspolitie, hiervan aangifte gedaan. L. zou zijn machinepark als zeker heid voor een lening hebben gesteld. Door speculaties raakte hij in de pro blemen. Hij verkocht zijn machine park om een paar schuldeisei's te kunnen afbetalen. De man is voor na der verhoor ingesloten. PARIJS - In verschillende gevange nissen in Frankrijk is onder de ge vangenen onrust uitgebroken naar aanleiding van de vrijlating van de Libanese terrorist Anis Naccachc. De oproerpolitie heeft een eind aan de ongeregeldheden gemaakt. In het Oostfranse Oermingen klom men tientallen gedetineerden op het dak van de gevangenis. Daarbij richt ten zij vernielingen aan in eetzaal, ziekenzaal en sporthal. Na achttien uut lukte het de oproerpolitie de ge vangenen weer in hun cellen terug te drijven Ook in gevangenissen in Gre noble, Rouen. Bast ia en Valenciennes kwam het tot ongeregeldheden. Woensdag 1 augustus Nederland 1 9.00 en 13.00 uur Nieuws voor doven ep slechthorenden. 15.30 uur Lassie op reis, Amerikaan se tv-film. 10.50 uur Het gebeurde in Pingjum, portret van Menno Simons, die 450 jaar geleden in Friesland de Bijbel verkondigde. 7.05 uur Flap uit, kindermagazine. Presentatie: Lanny van Rhee. Herh. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Vrouw zijn, vrouwenmaga zine. Compilatie van het afgelopen seizoen. Presentatie: Paulien Lens. 18.05 uur Our house, Amerikaanse se rie. Afl. 5. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Highlight, maandelijks programma met bekende persoon- lijkheden. Herh. 19.56 uur De Campbells, serie. 20.25 uur Nationale Taptoe Breda, verslag van de 35e Taptoe 1989. Herh. 21.25 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.00 uur God verandert mensen, compilatie. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Panama, een man, een plan, en kanaal, documentaire over de bouw van het Panania-kanaal. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Mijn eerste keer, kinderpro gramma. Vandaag: Mijn eerste keer op vakantie. 17.25 uur Jan achter de schermen van (JADSV), Jan Lenferink kijkt achter de schermen van beroepen. Vandaag: Dierenambulance de Wijs in Den Haag. Herh. 18.15 uur Countdownspecial: Rock ballads. 19.00 uur Superchamps, spelpro- gramma. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Crime story, Amerikaanse misdaadserie. 21.25 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. Presentatie: Hans Emans en Elsemieke Havenga. 22.00 uur Married with children, co medyserie. 22.30 uur Twilight zone, serie myste rieuze verhalen. 23.20 uur Pin up Club, erotisch maga zine. 23.50 uur Journaal. Nedérland 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 19.00 uur Sesamstraat. 19.15 uur Studio sport. 19.54 uur Midlotto. 20.00 uur Journaal 20.20 uur Een thuis ver van huis, film van Ronald McDonald kinderfonds. 20.25 uur Van Gewest tot gewest, re gionaal magazine. 21.00 uur Met de prijs voor ogen, do cumentaireserie over de zwarte partij voor burgerrechten in Amerika. 21.54 uur De verhalenvertellers, serie verhalen uit alle werelddelen. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie. 22.30 uur Studio Sport 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik lak, animatieserie. Afl. 63. 18.05 uur Plons, Afl. Plons en de tak- kenteller. 18.10 uur Suske en Wiske, 29-delige poppenreeks. Afl. 10. 18.35 uur Storybook international, 12 volksverhalen uit alle hoeken van de wereld. Afl. 5. 19.00 uur Programma van de Katho lieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Tatort, Duitse misdaadse rie. Aansl. Baraka-trekking. 21.35 uur Lente in Wenen, concert door de Wiener Symphoniker o.l.v. Georges Prëtre. Deel 2. 22.30 uur Nieuws. Aansl. paarden- koersen. 22.45 uur Coda. Ik liet de barbier..., van Gunnar Ekelöf, in een vertaling van H. C. ten Berge. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Rin, Japanse serie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Raoni, Frans-Belgisch do cudrama van Jean-Pierre Dutilleux, 21.20 uur Sport-extra, windsurfen, reportage van de coastrace tussen de Panne en Zeebrugge. Aansl. Verkeerstip. Donderdag 2 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur De vuurtorenfamilie, Aus tralische serie. Afl. 6. VARA's Kindermenu met om: 18.06 uur De Freggels, tekenfilmse rie. 18.20 uur De tovenaar van Oz, teken filmserie. 18.42 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur Een klas apart (Head of the class), Amerikaanse comedyserie. 19.47 uur Labyrinth, spelprogramma gepresenteerd door Peter Jan Rens. 20.19 uur Bergerac, Engelse politiese rie. 21.18 uur Tien voor taal, taalstrijd tussen Vlaanderen en Nederland. 22.03 uur De Oprah Winfrey show, Amerikaans praatprogramma. 22.45 uur Jazz at Smithsonian, hoog tepunten van dit jaarlijkse jazzfesti val. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Impact, 12-delige documen taire serie over de geschiedenis, van de bewapeningswedloop. Deel 11: Kruisrakketten Nee'. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Wunder der Erde, Duitse natuurfilmserie. Afl. 9. 16.45 uur Riptide, Amerikaanse serie. 17.30 uur David de kabouter, teken: filmserie. 17.55 uur Toppop gold, popprogram ma. Presentatie: Bas Westerweel. 18.20 uur Ontdek je plekje. Vandaag: Hattem. Herh. 18.30 uur Tennis, magazine. 19.00 uur Colour in the creek, jeugd serie. 19.25 uur Pauze tv, jongerenmagazi ne. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur AVRO Krimi, misdaadse rie. Afl. 9. 22.00 uur Prinsengrachtconcert 1989, registratie van dit Amsterdamse grachtenconcert 23.00 uur Tussen kunst en kitsch, ex perts beoordelen voorwerpen meege bracht door het publiek. 23.47 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.45 uur Jong geleerd...., jongeren programma. 19.00 uur Sesamstraat. 19.15 uur Studio sport. 20.00 uur Journaal 20.20 uur James Baldwin: Tegen de prijs van een ticket, filmportret van de schrijver James Baldwin. 21.44 uur De verhalenvertellers, serie verhalen uit alle werelddelen. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie. 22.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 64. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en het si- garettenmannetje. 18.10 uur Suske en Wiske, 29-delige poppenreeks, afl. 11. 18.35 uur Avonturen in Maple Town, (Maple Town story), 26-delige Japan se tekenfilmserie. Afl. 9. 19.00 uur De Franse revolutie, 6- delige reeks. Afl. 2. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Het Capitool (Capitol), Amerikaanse serie. Afl. 35 en 36. 20.45 uur Matlock, Amerikaanse se rie met Andy Griffith. Afl.: Het on derzoek. 21.30 uur Panorama. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.50 uur Coda: Pianto dell'Amante, van J. K. Mertz, uitgevoerd door Rap- haëlla Smits, gitaar. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant 18.45 uur Rin, Japanse serie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws 20.00 uur M'zab, stedelijk wonen in de woestijn. 20.45 uur Filmportret, 3-delige reeks portretten van Orson Welles. Deel 3. OUDDORP - Mini van Iterson uit Scharendijke expo seert vanaf 8 augustus tot en met 7 september haar abstracte olieverf- en pastelschilderijen in het Bezoe kerscentrum De Grevelingen te Ouddorp. Ook zijn van haar hand een aantal wandkleden te bezichtigen. Mini volgde haar schilder opleiding aan de Vrije Academie te Den Haag, waar zij ook lid is van de kunstkring Matuvu. Uit haar schilderijen spreekt een sterke voorkeur voor zachte pastel tinten, die zij combineert met con trasterende en niet alledaagse kleu ren. Haar. inspiratie doet zij op in de natuur om haar heen, waar veel van de door haar gebruikte kleuren terug te vinden zijn. Vaak krijgen haar schilderijen gestalte nadat zij een in druk heeft opgedaan van een land schap of gebeurtenis om haar heen. Later op het schildersdoek maakt Mi ni een reconstructie, waarbij zij haar indrukken vastlegd, gebruikmakend van de voor haar zo typerende kleu- rencomposities. Al eerder waren kunstwerken van Mini van Iterson te zien in het Con grescentrum te Den Haag en het Pro vinciehuis van Zuid-Holland, even eens te Den Haag. Ook exposeerde zij in het Raadhuis van Leidschen- dam. Het bezoekerscentrum De Greve lingen, op de Punt van Goeree, nabij Ouddorp, is het gehele jaar geopend voor publiek. De tentoonstelling is iedere dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Tbvens bestaat de mogelijkheid om de tentoonstelling over het heden en verleden van het Grevelingenmeer te bekijken. VICTORIA - Vijf leden van de Brit se popgroep UB40 en twee van hun technici zijn op de Seychellen in hech tenis genomen vanwege het bezig van marihuana. Dit heeft de politie mee gedeeld. 79 Toeri ze de afdakkeuken verlieten, zei Dr. Noland: „Zeg hem, dat ik hoop dat hij van inzicht zal veranderen. Als hij dat doet, kan hij op mijn aan bod blijven rekenen". Jerry vertaalde de boodschap. ,,I seghe", zei de medicijnman op onvriendelijke toon. Toen ze voor het avondeten op de zendingspost terugkwamen, vonden ze een aantal vreemdelingen op de voorgalerij. Door Jerry ondervraagd, bleek dat zij door de districtscommis saris in Dingsu gestuurd waren. De aanvoerder van de groep overhandig de Dr. Noland een brief: Binnenland van Liberia, Gingsu. 25 november, 1939 Waarde Dr. Noland. Er is hier een pokkenepidemie uit gebroken en verscheidene van onze mensen zijn ernstig ziek Tot nu toe hebben zich geen gevallen met dode lijke afloop voorgedaan, waarschijn lijk omdat de ziekte nog in het eerste stadium is. Maar de mensen zijn erg bang. Ik heb met hen gesproken over de mogelijkheid van inenting om ver dere verbreiding van de ziekte tegen te gaan en wanneer een dokter kan worden gevonden die bereid is hen te vaccineren, zouden ze daar graag toe bereid zijn. Als districtscommissaris en verte genwoordiger van de regering van Li beria verzoek ik u dus dringend naar hier te willen komen. Ik zend twaalf mannen om u en uw bagage te dragen wanneer u 'zich beschikbaar kunt stellen. Ik verzoek u om, indien het enigszins mogelijk is, onmiddellijk naar Dingsu te willen vertrekken. Met de meeste hoogachting, BRUCE ROGERS. Districtscommissaris. „Een goed idee", zei Dr. Noland. „Woonde onze districtscommissaris hier maar in Gbingba, dan hadden we de epidemie op dit moment al on der de knie". Evelyn was ook op de galerij geko men en vroeg: „Denk je, dat je gaat, Harry?" „Daar moeten we het eens even rustig samen over hebben", en zich tot Jerry kerend, zei hij: „Vertel deze mannen, dat Mrs. Noland en ik dit zullen bespreken en dat we straks on ze beslissing zullen laten weten. Wijs de mannen inmiddels onze gasten- hut, waar ze kunnen overnachten. Geef ze voldoende rijst en palmolie en een stuk gerookt vlees. Als ik be sluit te gaan, zullen we vroeg in de morgen vertrekken en dan wil ik graag, dat jij meegaat, Jerry". Evelyn stemde er van harte mee in, dal Harry zou gaan omdat zij wist hoe nodig zijn hulp was en ook omdat dit onverwachte beroep op hem een tegenwicht zou kunnen vormen tegen de teleurstellingen, die hij in de di- Door JENS LARSEN recte omgeving van de zengingspost steeds weer te verwerken kreeg. Mis schien zou het zelfs het begin kunnen worden van een betere verhouding met de medicijnman vooral wan neer de inlanders zouden horen hoe veel mensenlevens er in Dingsu door de inenting gered waren. Dit alles be denkend, trachtte zij de bezwaren die hij ertegen had hen op de zendings post alleen te laten, weg te nemen. „Je wilt toch zelf ook graag gaan, niet Harry?" „Ja, maar ik vind het niet prettig om jou en Martha zoveel dagen en nachten alleen te laten met de baby. Je weet wel, dat ik beloofd heb je nooit meer alleen te laten!" „O liefste, toen was het toch alle maal heel anders. Ik heb gelukkig geen heimwee meer! En Martha komt in ons huis logeren als jij weg bent. Ik zal je heel erg missen, maar het gaat heus wel goed. En kleine Doris is im mers zo gezond als een vis. Maak je over haar maar geen zorgen". „Nee, behalve dat haar spijsverte ring soms wat onregelmatig is, is ze prima. Daar heb ik trouwens juist gisteren al uitvoerig met Martha over gesproken". De volgende morgen, toen Harry zijn bagage pakte voor de tocht, moest Evelyn eraan denken hoe hun leven veranderd was sedert ze in het nieuwe huis getrokken waren (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4