20-jarige Bruenaar Spelt organiseert Mosselrock esc. „Volgens de uitspraak moeten gasten de camping verlaten" Toenemende vraag naar aanvullende thuiszorg Muzikale evenementen tijdens de Vlasdag Rechtspraak Gemeente ontruimt gedeelte camping Firma - Garage Kerkwerve 0 Geen parafine meer op kust Vergadering commissie RO Brouwershaven Aanrijding- Kraayesteinweg Bromfiets bestuurder rijdt oudere Bruenaar aan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 juli 1990 Nr. 24786 Mag een campinghouder buiten z'n boekje gaan als het illegaal kampe ren hiermee een halt wordt toegeroe pen? Dat is vrijvertaald de vraag ge weest, die de Raad van State vrijdag voorgelegd kreeg. Een aantal onder nemers uit de buurt heeft meer cara vans toegelaten, dan de vergunning toestaatDe gemeente wilde ingrij pen, maar aan de Raad van State was het laatste woord. Nee, zegt dit rechtsorgaan. De wet moet koste wat kost gehandhaafd blijven. En die uitspraak is terecht. De overheid bepaalt de spelregels en niet een of andere ondernemer, die brood ziet in het illegaal kamperen. Maar met de uitspraak van de Raad van State is het probleem niet opge lost. Het zomerseizoen 1990 lijkt het sei zoen van het illegaal kamperen. Een gevolg van de ongebreidelde groei van het toerisme. Overloopterreinen zijn vaker open dan gesloten en daar in komt vooralsnog geen verande ring. Nogmaals, het te pas en te onpas bijplaatsen van caravans biedt geen soelaas. Daar moet tegen worden op getreden, maar dat er een oplossing gevonden moet worden spreekt voor zich. AvdW BURGH-HAAMSTEDE Het college van b en w van YVesterschouwen is voorne mens een gedeelte van cam ping In de Boögerd te ontrui men. Op de camping stonden tijdens de Pinksterdagen te veel kampeermiddelen. N. A. Dambruin, eigenaar van de camping, werd gesommeerd om deze weg te laten halen. Op de camping is nu nog steeds overstand. Dambruin heeft contact gehad met ver vangend wethouder ruimtelij ke ordening G. J. van der Salm en hem het voorstel gedaan de gasten hun vakantie bij af te laten maken. Een voorstel dat door de gemeente niet is geac cepteerd, zodat de camping op woensdagmorgen ontruimd zal worden. APK keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16,4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Fruitboer/campinghouder N. A. Dambruin in Haamstede na uitspraak voorzitter Raad van State: Voorstel van eigenaar Dambruin: Laat de gasten hun vakantie hier afmaken. BURHG-HAAMSTEDE - „De gasten hebben bericht gehad dat zij woensdag de camping moeten verlaten. Ik heb zelf ook zo'n bericht gehad", vertelt N. A. Dambruin, fruitteler en eigenaar van camping In de Boógerd te Burgh-Haamstede. Dambruin is één van de eigenaren die, tijdens de Pinksterdagen het aantal toegestane ten ten en toerwagens overschreden heeft. Van de gemeente heeft hij samen met enkele andere campinghouders een brief ontvangen waar de overtreding in vermeld staat. Dambruin heeft bij de voorzitter van Raad van State een schorsing ge vraagd van het besluit van de ge meente om de tenten en caravaris te verwijderen. ,,De Raad van State heeft tot geen schorsing besloten", vertelt de eigenaar. Wat inhoudt dat de gasten die teveel op de camping staan weg moeten. De gemeente heeft hiervoor een limiet gesteld tot woens dag. Dambruin heeft toestemming voor 27 stacaravans en tien plaatsen als overloop. Tijdens de Pinksterda gen werden er veertig geconstateerd. Volgens de regels mag Dambruin per hectare drie toeristische eenhe den hebben. Reden hiervan is dat de boomgaard als landschappelijke waarde in stand gehouden moet wor den, volgens het bestemmingsplan. „Maar drie per hectare werkt finan cieel niet", aldus Dambruin. Op de vraag of de caravans«en tenten die er teveel stonden verdwenen zijn, zegt de eigenaar: „Al de tenten en toerwa gens die er vrijdag stonden zijn er nu nog steeds. Alleen de mensen die al besloten hadden zaterdag te vertrek ken zijn weg". De gasten hebben inmiddels van de gemeente bericht gehad dat ze woensdag weg moeten zijn. „Al thans, ik heb een stapeltje brieven gekregen en die aan de gasten gege ven. Ikzelf heb ook een brief gehad". Dambruin heeft inmiddels al contact gehad met de vervangende wethou der ruimtelijke ordening G. J. W. van der Salm en hem het voorstel ge daan, de gasten de kans te geven hun vakantie op zijn camping af te ma ken. „Hierover heb ik vandaag (maan dag) contact met Van der Salm gehad samen met een aantal gasten en hem laten weten, hoelang iedereen blijft", legt Dambruin uit. „Over dit voorstel moet nog een besluit genomen wor den. Ze hebben mij verteld dat ze me dit dinsdag zouden geven". Met de drukke Pinksterdagen stonden er veertig tenten en caravans op het ter rein aan de Vertonsweg. „Nu zijn dat er twintig. Maar ik heb zo veel ruim te". De huidige gasten die verblijven op camping In de Boógerd hebben van de gemeente als alternatief cam ping Duinhoeve aangewezen gekre gen. „Maar daar wil niemand naar toe. De mensen komen hier voor hun rust, ruimte en speelmogelijkheden voor de kinderen. Als ze thuis op een flat zitten, gaan ze hier niet op een over volle 'flat' zitteir', aldus Dambruin. De eigenaar h'eeft al een tijd geleden een plan laten ontwikkelen. „Maar dat heb ik bij de verkeerde laten doen. Ik had het beter door het RBOI (Ruimtelijk Beleid Ontwikkeling en Inrichting) kunnen laten doen. Die ontwikkelen ook voor de gemeente, dan was het waarschijnlijk gunstiger geweest". „De vakorganisatie van de fruit teelt heeft een adviesrapport opge steld, met daarin gegevens wat haal baar is. Dit is gemaakt in opdracht van de gemeente, maar is door haar terzijde gelegd. Er is zelfs gevraagd of de directeur van Landbouw Na tuur en Openluchtrecreatie wilde ko men kijken hoe de situatie hier is, maar deze vond het niet nodig om te komen. En dat terwijl hij zelf re- creëert bij de vuurtoren". Dambruin heeft in 1983 al een plan ingediend voor uitbreiding. „In 1983 is er geen definitieve uitspraak ge daan. Nu wordt er gezegd dat het in het bestemmingsplan niet haalbaar is. Maar als ik in mijn omgeving kijk naar andere campings, zie ik geen verschil en die grenzen ook aan een natuurgebied. Ik wil niet de dupe worden van willekeur", laat Dam bruin beslist weten. De eigenaar heeft inmiddels bij de gemeente een aanvraag gedaan voor 120 caravans of tenten. „Dat is qua bezetting van een camping de helft en de boomgaard zou dan voor de helft in stand gehou den kunnen worden". „Verder heb ik tegen het bestem mingsplan beroep aangetekend". De bestemming van het gebied van Dam bruin is boomgaard en dat betekent dat hij niet meer dan tien plaatsen krijgt. Voor de eigenaar hebben deze stappen duidelijk zin. „Fruitteelt kost alles, maar brengt weinig op. Als je probeert de bedrijfsvoering in stand te houden moet je wat". Dam bruin: „De gemeente neemt liever ei gen grond van de Stichting Renesse om in gereedheid te brengen voor een camping. Ze is al sinds 1983 bezig om 1675 plaatsen te verdelen". De campinghouder vindt dat de ge meente in gebreke blijft. „De men sen hebben ineer vakantie en geld dan tien jaar gelden en willen nu ruimte. De gemeente loopt al tien jaar achter met het verdelen van die plaatsen en zoals het er nu naar uit ziet, zijn die plaatsen in 1995 nog steeds niet verdeeld". Een conclusie trekken uit de over volle campings en het wildkamperen wil Dambruin niet. „Ik heb in de kranten gelezen dat we overvol wa ren, maar daarvan was geen sprake. Qua ruimte was deze camping eerder leeg". Op de vraag of hij eem centje bij wil verdienen aan de mensen die andérs gaan wild kamperen zegt hij: „Het is geen kwestie van een centje bijverdienen. Ik probeer een econo mische bedrijfsvoering toe te passen. Bedrijfsmatig zijn dit minimum ze ventig plaatsen". Is het overplaatsen van eenheden een aanklacht tegen de gemeente? „Als ik 22 jaar moet wachten op een voorbei'eidingsbesluit van het be stemmingsplan dan duurt mij dat te lang. Bedrijfsmatig is 22 jaar een mensenleven. Als je afhankelijk bent, van zo'n besluit ga je wel zelf wel ak- tie ondernemen", laat Dambruin we ten. „Het is voor een eventuele opvol ger ook niet rendabel". Voor de eigenaar zit er nu niets anders op dan af te wachten. „Ik ben alleen benieuwd wat ze met mijn voorstel gaan doen. Of de gasten woensdag moeten opbreken. Als dat zo is ga ik naar de landelijke pers. De NOS heeft hier ook al over gebeld", aldus een strijdbare Dam bruin. WESTERSCHOUWEN - De 200 ku bieke meter parafine, die begin deze maand op de kust van Noord- en Zuid-Holland en Zeeland aanspoel de, is overal verwijderd. De vermoe delijke veroorzaker, het Panamese schip Stephanie, is op Curasao aan de ketting gelegd. De kosten van opruimen en verwerken van de pa raffine, ongeveer 2 miljoen gulden, worden op de eigenaar verhaald. Het Ministerie van verkeer en waterstaat heeft dat meegedeeld. Advertentie ZIERIKZEE - De zorgverleningen aan zieken thuis zit in de lift. Werden er in '87 zeventien patiënten thuis ver pleegd, in '88 kregen al zeventig thuispatiënten hulp van de Stichting Aanvullende Thuiszorg Zeeland en nog steeds neemt de vraag aan thuishulp toe. Zo kregen in '89 honderdtweeendertig patiënten hulp. Deze ontwikke ling wordt in het jaarverslag '87, '88 en '89 van de stich ting gesignaleerd. De Stichting Aanvullende Thuis zorg Zeeland is in september '87 op initiatief van het Kruiswerk in Zee land opgericht en met het oog op de ontwikkelingen in de zorgverlening opgericht. Dat het werk van deze stichting in een behoefte voorziet blijkt wel uit de vraag naar hulp. Af gelopen jaar kwamen honderdtwee endertig patiënten in aanmerking voor aanvullende thuishulp. Ver wacht wordt dat de behoefte aan thuisverpleging van onder meer ter minale patiënten no& toeneemt als deze hulpverlening gedurende zes we ken uit de aanvullende verzekering van het ziekenfonds wordt vergoed. Het werk van de Stichting Aanvul lende Thuiszorg (STAT) is een aanvul ling op de gebruikelijke zorgverle ning zoals Kruiswerk en Gezinsver zorging. In totaal honderdzestig ver pleegkundigen en ziekenverzorgen den. zijn momenteel in dienst bij de STAT. Gestart in '87 met zevenenze ventig medewerkers is het perso neelsbestand in bijna drie jaar nage noeg verdubbeld. Behalve de verlening van thuiszorg aan patiënten komen ook hulpbehoe vende vakantiegangers in aanmer king voor verpleging en verzorging. Soms ook worden de medewerkers van STAT-Zeeland tijdelijk ingezet in verpleeg- en verzorgingstehuizen om het personeelsgebrek daar op te van gen. Toekomst In de toekomst zal zo verwacht het STAT-Zeeland de vraag naar aanvul lende thuiszorg toenemen en zal deze hulp uiteindelijk structureel gefinan cierd worden. De Ziekenfondsraad zal tot 1993 honderd miljoen gulden beschikbaar stellen voor deze vorm van thuishulp. Gezien de waardering voor de aanvullende thuishulp be pleit de Ziekenfondsraad om deze hulp op den duur op te nemen in de op handen zijnde basisverzekering. Behalve aanvullende hulp aan thuispatiënten ontwikkelt de STAT- Zeeland ook activiteiten op het ge bied van het verplegen van hulpbe hoevende vakantiegangers, de dienst verlening aan verzorgingstehuizen en serviceflats (inclusief aanleunwonin gen). BROUWERSHAVEN Maandag 6 augustus vergadert de commissie voor de Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening van de gemeente Brouwershaven. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 20.00 uur. Op de agenda van de commissiever gadering het ontwerp-raadsbesluit tot vaststelling van de plan- ningslijsten nieuwbouw en verbete ring voor de volkshuisvesting voor de jaren 1991 tot en met 1995. Verder komt aan de orde het ontwerp raads besluit tot vaststelling van het meer jarenprogramma restauratiesubsidie 1991-1995. Ook aandacht tijdens de commissievergadering voor de ont wikkeling van het centrumgebied Zonnemaire. Gelegenheidsharmonie en volksmuziekgroep Zeeuwse Rij DREISCHOR - Tijdens de Vlasdag die op zaterdag 11 augustus wordt gehouden in Dreischor wordt in de Ne derlandse Hervormde kerk op de Ring een concert gege ven door een gelegenheidsorkest, dat is samengesteld door muzikanten van de diverse muziekverenigingen op Schouwen-Duiveland. De muziek op straat wordt de hele dag verzorgd door de volksmuziekgroep de Zeeuwse Rei. 'Er is in de zomer zo weinig te doen in deze hoek van Schouwen-Duiveland'' BRUINISSE - Mosselrock. Ofwel: een festival van rock- en bluesmuziek plus barbecue en mosselen. Dat was het evenement dat zaterdag voor het eerst plaats vond in Bruinisse. Het ging om een initiatief van de 20- jarige Peter Spelt uit Bruinisse. In ruim twee maanden organiseerde hij in zijn eentje Mosselrock. Zonder subsi die en zonder sponsors. „Ik heb het geld dat nodig was voorgeschoten en gelukkig heb ik quitte gespeeld". Spelt liep al bijr\a een jaar rond met het idee om in Bruinisse een rockfestival op poten te zetten in de stijl van het vroegere Bru-pop, maar dan kleiner. „Er is in de zomer zo wei nig te doen in deze hoek van Schou wen-Duiveland. Je hebt de Visserij- dagen cn de wielerronde, maar dan houdt het op". Organiseren Zes jaar lang werkte Spelt in de Bruse jeugdsoos de Pul als program maleider. „Daar ben ik gewend ge raakt om wat te organiseren. Toen ik vorig jaar stopte in de Pul liep ik met het idee om een barbecue met muziek te organiseren. Daar is in de jeugd soos nooit meer iets van gekomen. Maar dat idee heb ik nu verder uitge bouwd. Alleen is het in plaats van barbecue met muziek, muziek mot barbecue geworden". Ondanks zijn ervaring met organi seren moest Spelt nog heel wat scep sis doorbreken voor hij de benodigde vergunningen voor het muziekfesti val kreeg. „De gemeente Bruinisse en dc politie hadden er niet zoveel t vertrouwen in. Ze hadden het idee dat ik bezig was met het organiseren van een evenement, waar problemen van zouden komen. Er daar zaten ze niet op te wachten". Maar de eerste aflevering van Mos selrock, die zaterdag plaatsvond op het terrein van camping Bru aan de Langeweg, verliep vlekkeloos. „Er kwamen 150 betalende bezoekers vanuit alle gedeelten van Schouwen- Duiveland. Dat was iets minder dan we hadden verwacht, want wc had den op ongeveer 200 belangstellenden gerekend. Maar dat kwam ook omdat de posters waarop Mosselrock werd aangekondigd zo laat konden worden opgehangen". Primeurs Mosselrock omvatte het optreden van drie groepen: TSE uit Zonnemai re, Style uit Terncuzen en The Boze brothers uut Bru uit Bruinisse. Tus sen 16.00 en 23.00 uur presenteerden zij rock and roll muziek en blues op het open veld van de camping waarop anders werd gesport. „Voor TSE was het het eerste optreden dit jaar. Style trad voor de eerste keer op voor pu bliek en voor the Boze Brothers was het de eerste keer dat ze buiten op een veld speelde". Primeurs op vele gebieden dus, za terdag daar in Bruinisse. Peter Spelt is vast van plan om de primeur van Mosselrock te laten uitgroeien tot een traditie. „Het moet een jaarlijks terugkerende happening worden, een muziekfestival waarbij de jon gens van het eilandje kans krijgen om hier in Bruinisse op te treden in de open lucht. Net zoiets als Bru-pop vroeger, maar dan met regionale bands". Spelt is er van overtuigd dat hij een dergelijk evenement niet in zijn een tje zal kunnen blijven organiseren. „In de toekomst zal er toch een stich ting gevormd moeten worden. Alleen al omdat instanties als de gemeente en de politie daar meer vertrouwen in hebben". Voorlopig denkt Spelt aan een Mosselrock voor volgend jaar. „Het liefst zou ik dan vier of vijf re gionale bands willen uitnodigen. En het festival wat later beginnen en la ter eindigen. Half elf is wel erg vroeg. Maar dat hangt van dc ge meente af". Gezellige avond De bezoekers van de eerste Mossel rock waren tussen dc 16 cn 45 jaar. De reacties waren volgens Spelt prima. „Iedereen heeft het verschrikkelijk naar zijn zin gehad. Behalve naar muziek luisteren konden ze ook een stukje vlees schroeien. Het was ge woon een gezellige avond". t Het gelegenheidsorkest wordt ge leid door de Dreischorse dirigent Jaap Knuist. Op dit moment hebben zich ongeveer 30 muzikanten van de diverse muziekverenigingen in de re gio bij hem aangemeld voor deelna me aan het evenement. Maar er kun nen er nog meer bij volgens Knuist. Nog meer Aanstaande vrijdag 4 augustus re peteert hij voor het eerst met de mu zikanten in de kerk van Dreischor en de dag daarna nog een keer. Het is de bedoeling om tijdens het concei-t op 11 augustus een programma van licht populaire muziek te brengen. Tijdens de Vlasdag wordt de mu ziek op straat gedurende de hele dag verzorgd door de nieuwe volksmu ziekgroep de Zeeuwse Rei. De muzi kanten van deze Noorgouwse groep hebben speciaal voor het evenement oude volksliederen over vlas opge zocht. Zij treden op 11 augustus op diverse plaatsen langs de Ring van BURGH-HAAMSTEDE Twee personenauto's werden beschadigd bij een aanrijding die maandag plaatsvond op de Krayesteinweg na bij Haamstede. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 16.22 uur toen mevrouw A. K. B. uit Haamstede met haar auto over de Kraayesteinvveg reed vanuit de rich ting Burgh. Bij een wegversmalling zou zij zijn ingehaald door een auto bestuurd door O. K. uit Burgh. Dc in- haalmanouvre lukte niet waardoor de auto's elkaar aan de zijkant raak ten. Beide voertuigen werden daarbij gedeukt. BRUINISSE - De 80-jarige J. de R. uit Bruinisse moest met een gebro ken heen worden opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis te Zicrikzee. Hij werd in dc Steinstraat te Bruinis se aangereden door een bromfietser. Het ongeluk gebeurde maandag om ongeveer 16.00 uur. Omdat dc oudere man nog niet kon worden gehoord was de preciesc toedracht van dc aan rijding nog niet bekend bij dc politie. J. dc R. werd geraakt door een brom fiets, die werd bestuurd door dc 20- jarige P. J. uit Bruinisse. Dreischor en bij het landbouwmu seum op. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314 Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur) 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 1730 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166.00. losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 1300 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551 60 cent per mm. „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusie! 6% BTW 1 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3