'Eet geen rauwe eieren en niet in gerecht gebruiken' WATERSTANDEN Recordaantal geslaagde reddingen: 345 mensen behouden weer aan wal plaatsen Bromfietser gewond Waarschuwing Consumentenbond: Zeeuwse gemeenten mogen optreden tegen overvolle campings Veilig Verkeer wil samen met ministerie mottoborden Jaarverslag Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen 2 Tot en met 31 juli Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Nadine Fassin. De Burght. Geen vaste openingstij den. Brouwershaven Kermis op het Marktplein. T/m 11 augustus Zierikzee Expositie werk van 46 beeldhouwers in Beeldentuin en huis van het voor malige Burgerweeshuis. Tevens kleinantiek en potterie. Openingstij den ma. t/m za. 10.00-17.00 uur. Burgh Expositie portretten en aquarellen Hermance Mees en bronzen sculptu ren van Edith Brinkman. Nederland se Hervormde kerk. Dagelijks van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. (Behalve zondags). Tot 18 augustus Burgh-Haamstede Expositie make-up in Bewaerschole. Tot en met woensdag 22 augustus Brouwershaven Expositie aquarellen Piete -Viss van Heemst. Benedenverdieping Vergul de Garnaal. Tijdens kantooruren. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 3 augustus Zierikzee Expositie poppen van Emmy A. Trouw. De Eenhoorn. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en op donderdag tot 21.00 uur. Dinsdag 31 juli Zierikzee Bazar/verkoopdag UW. UVV-ge- bouw naast politiebureau. Vanaf 9.30 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Martin Westraten uit Goes (Ko ningkerk). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert in de Grote of Sint Nico- laaskerk, door Kees van Eersel uit Goes. 20.00 uur. Woensdag 1 augustus Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Renesse Brandingskanoën bij strandpavil joen De Loze Visser Van 10.00 tot 17.00 uur. Donderdag 2 augustus Burgli Orgelconcert door Fransje Visser en Rinus Verhage op het Gruysenorgel van de Nederlandse Hervormde kerk. 20.00^uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Willem Jan Cevaal uit Goes (NH kerk De Spinne). Nederlandse Her vormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dreisehor Orgelconcert door Ad van Pelt in de Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 3 augustus Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Brouwershaven Zomermarkt op het Marktplein. 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 4 augustus Renesse Strandvolleybaltoerndoi bij strand paviljoen De Schorpioen. 11.00 uur. Open middag voor amateur-organis ten. Hervormde kerk. Van 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 6 augustus Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Haamstede Maandagavondzang, een programma van samenzang en orgelspel in de Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 7 augustus Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door A. de Vries uit Burgh-Haamste- de (Geref. kerk). Jan Hortensius uit Gouda. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 8 augustus Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk. Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Donderdag 9 augustus Burgh Orgelconcert. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door mw. Vermeer en dhr. Van Buren uit Maasland. Nederlandse Hervorm de kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dreisehor Orgelconcert door Dirk Janszoon Zwart in de Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. ROTTERDAM Stellendam Ouddoro. Noordland, Zellrictilende molorreddingbool Weslkapelle Zellnchlende Rigid Inllalable Boal Mortier mei wippertoesiel Cadzand ZIERIKZEE - Veilig Verkeer Ne derland (VVN) wil samenwerken met het ministerie van verkeer en water staat bij het plaatsen van mottobor den met verkeersboodschappen langs rijks- en andere wegen. Een ge zamenlijke aanpak zou de herken baarheid voor de weggebruiker ver groten, aldus een woordvoerster van VVN. VVN plaatst zelf al jaren mot toborden in de bebouwde kom. Zij dragen opschriften als Valhelm hoofdzaak, Alcohol en verkeer, dat kun je niet maken en Autogordels vast en zeker. Borden met die laatste tekst staan ook bij toeritten naar tankstations langs snelwegen. Al jaren wil VVN ook mottoborden langs snelwegen, omdat zij de2e uit stekend geschikt zouden zijn om een veiliger rijgedrag te stimuleren. Tot dusver werd daarvoor echter geen toestemming verleend. Vorige maand begon verkeer en wa terstaat zelf grote mottoborden (om vang 2,5 bij 3,5 meter) te plaatsen langs autowegen. Zij tonen een spe lend kind in een groen landschap en zijn voorzien van de mededeling Te hard rijden kost teveel. VVN meent dat het plaatsen van al lerlei soorten mottoborden door ver schillende instanties minder effectief is, en heeft daarom het ministerie be naderd voor samenwrking. Zowel in de bebouwde kom als langs rijks- en provinciewegen zouden borden moe ten komen met eenzelfde stylering, zodat de weggebruiker weet waar hij aan toe is. VVN vindt wel dat de mottoborden aan een reeks voorwaarden moeten voldoen, aldus de woordvoerster. Zo mogen ze de weggebruiker niet aflei den en ze mogen ook niet „milieube- dervend" zijn. „Het moet geen jungle worden". Over dat laatste heeft verkeer en waterstaat juist een conflict met een aantal provincies. Die verwijten het departement geen ontheffing van de provinciale landschapsverordening te hebben gevraagd voor het plaatsen van de mottoborden. De woordvoerster van VVN noemt de reactie van de provincies „een beetje vreemd". Het is haar onduide lijk waarom de provincies nu ineens in het geweer komen. Een overzicht van de posten van de KZHRM. "in 1988 kampte de post Burgh- sluis/Noordland met problemen met de motoren van de Koningin Beatrix. In maart 1989 werd het schip weer in gebruik genomen. „En sindsdien zijn er geen alarmerende berichten meer uit Burghsluis vernomen, zodat we de toekomst van onze snelle red dingsboot weer met vertrouwen tege moet kunnen zien", aldus het jaar verslag. Sinds de oprichting van de red dingsmaatschappij in 1824 zijn bijn- ma 8000 mensen gered. De meeste reddingen waren het werk van het station Hoek van Holland. Zij redden 2168 mensen. De post Cadzand hoefde het minst vaak in aktie te komen. Bij vier reddingsakties werden 23 men sen in veiligheid gebracht. Het station Burghsluis kwam 258 keer in aktie en wist 1064 mensen te redden. In 1989 werd in totaal 227 keer een beroep gedaan op één van de reddingsboten van de Zuid. In 128 gevallen was er sprake van een succesvolle aktie. In 99 gevallen konden de hulpvragers nog op eigen gelegenheid uit de problemen ko men, werden ze gered door derden of bleek het loos alarm. Zoals al gemeld werden erin totaal 345 mensen gered. Een record dat volgens de KZHMRS veel te maken heeft met de fraaie zo mer. „Veel waterrecrean^en beteke nen nu eenmaal veel werk aan de winkel", aldus het jaarverslag. Sleepboot Het reddingswerk van de Koningin Beattix varieerde, zo blijkt uit het jaarverslag tot het verlenen van hulp aan een sleepboot tot het verrichten van zoektochten naar vermiste su- De Prinses Beatrix nam het leeuwendeel van de reddingen voor haar reke ning. NOORDWELLE - De 18-jarige bromfietsbestuurder J. C. de V. uit Oud-Gastel moest zich onder dok tersbehandeling stellen vanwege verwondingen die hij opliep bij een aanrijding op de Stoofweg nabij Noordwelle. Het ongeluk gebeurde maandag om ongeveer 15.15 uur toen J. C. de V. op zijn bromfiets op het fietspad langs de Stoofweg in de richting Renesse reed. Bij de splitsing waarbij de Weelweg uitkomt op de Stoofweg werd hij aangereden door P. A. van D. uit Utrecht die met zijn auto over de Stoofweg in de richting Renesse reed. Toen de automobilist af sloeg om de Weelweg op te rijden zou hij geen voorrang hebben gegeven aan de bromfietser op het fietspad. Bij de aanrijding werd de bromfiets van J. C. de V. zwaar beschadigd. De jeugdi ge bromfietser zelf werd gewond aan zijn enkele en liep schaafwonden op. De auto van P. A. van D. werd ge deukt. ZIERIKZEE - De Consumentenbond waarschuwt al ja ren: eet geen rauwe eieren en gebruik ze niet in gerech ten, aldus een woordvoerder. „Vooral bejaarden en zwan gere vrouwen behoren tot de risicogroepen. Je zou verwachten dat met name verzorgingstehuizen hiermee rekening houden." „Als je een ei kookt of bakt tot het is gestold, is er niets aan de hand", voegt de woordvoerder toe. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 1 augustus 11.45 108 05.30 119 18.10 -110 2 augustus 00.25 105 06.45 -114 13.10 110 19.25 -118 1 augustus 11.10 98 03.55 -110 23.50 97 16.35 -103 2 augustus 12.25 102 06.05 -106 18.40 -111 1 augustus 11.55 113 05.35 -125 18.05 -117 2 augustus 00.45 112 06.45 -120 13.25 119 19.25 -124 1 augustus 11.55 119 05.35 -127 18.15 -119 2 augustus 00.40 117 06.55 -123 13.15 121 19.30 -129 Doodtij: l augustus Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 De Salmonella Enteritidis is vrij recent ontdekt en wordt verzoorzaakt door Salmonella-bacterie type D. Het is de meest kwaadaardige onder de Salmonella-bacteriën en dringt tot in de eieren door. „Zeker in toetjes als bavarois-pudding, die lauw-warm worden gehouden vermenigvuldigt de bacterie zich razendsnel." Vooral zomers doen zich Salmonel la-vergiftigingen voor. De Consumen tenbond trok vorig jaar ook al aan de bol, evenals do Inspectie voor de Volksgezondheid. Dc inspectie adviseerde toen eieren en kip goed te verhitten om zo besmetting met Salmonnella Enteri tidis tegen te gaan. Het ministerie van WVC gaf dit advies bovendien specifiek aan bejaardenoorden, ver pleeghuizen en ziekenhuizen. Vooral zieken, zwangeren, bejaarden en kin deren onder de vijf jaar kunnen beter geen onverhitte eibestanddelen en kip eten. Zorgwekkend Aanleiding voor het advies was dat het aantal gevallen met besmetting met Salmonella en -Enteritidis sinds 1987 'zorgwekkend' is toegenomen. In 1988 zijn 330 gevallen gemeld (in 1987 nog 160). Vorig jaar waren er tot sep tember al 400 gevallen bekend. Het ministerie van WVC schatte toen dat een op de duizend eieren besmet was met de bacterie. De voedselinfecties als gevolg van de Salmonella-bacterie komen sinds een aantal jaren voor in onder meer Groot-Brittannië, Spanje, Portugal, Joegoslavië en de VS. Vooral in Groot-Brittannië ontstond in decem ber 1988 een ware 'Salmonella-psy chose', nadat dc Britse staatssecreta ris van volksgezondheid, Currie, een nationale rel uitlokte door te verkla ren dat de meeste Britse eieren besmet waren met Salmonella. Cur rie nam ontslag en de verkoop van ei eren liep tot de helft terug. Ook de notering van eieren op de veilingen in Nederland lag vorig jaar september mode als gevolg van de Salmonella-berichten tijdelijk iets lager. Al in oktober 1988 besloten dc ministeries van landbouw en van volksgezondheid samen maatregelen te nemen om de problematiek syste matisch aan te pakken. Handel in hroedciercn of kuikens van besmette koppels is toen verboden. Dierenart sen hebben inmidcels een meldings plicht als zij Salmonella aantreffen. Alle ingevoerde broedeicrcn en die ren worden onderzocht en besmette koppels worden vernietigd. De fok en vermccrdcringsbcdrij ven voor kippen zijn sinds september vorig jaar vrij van de Salmonella-bacterie. Om deze sector vrij te houden van de bacterie, alsook de leg- en slachtsector, bereidde het ministerie van landbouw toen een aantal maatregelen voor, zoals con trole op boerderijen en een hygiëne- programma. De leg- en slachtsector is momenteel nog niet vrij i^an de bacte rie, aldus het ministerie van land bouw maandagavond in een reactie. Beide ministeries voerden als strate gie eerst de bacterie uit te roeien bij de fok- en vermeerderingsbedrijven, en daarna bij de leg- en slachtsector. Ook het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne startte vorig jaar een onderzoek na dc be richten over het stijgende aantal Sal monella-besmettingen. Hoewel het vaak moeilijk is aan te tonen, staat het volgens het RIVM vast dat er een relatie bestaat tussen de aanwezig heid van dc Salmonella-bacterie in voedsel en voedselvergiftiging, aldus een medewerkster maandagavond. Het RIVM onderzocht vorig jaar een aantal gevallen, waarin 'met redelij ke zekerheid' werd aangetoond dat dcSalmonella-bacterie verantwoor delijk was voor voedselvergiftigin gen die dodelijk waren afgelopen. Onmogelijk Onderzoek van het oorspronkelijk materiaal - de eieren of het voedsel waarin zij zijn verwerkt - is vaak ón mogelijk, omdat cr niets meer van over is. Theoretisch is volgens een medewerkster van het RIVM aan te tonen dat hel verband bestaat. Bui tenlands onderzoek bevestigd dat volgens haar. Uit een onderzoek dal hel RIVM in 1987 hield, bleek dat er in Nederland jaarlijks ongeveer 1,5 miljoen voed selinfecties voorkomen. In een kwart van de gevallen betreft hot vergifti gingen die het gevolg zijn van besmetting met een Salmonella-bac terie. ZIERIKZEE - Caravans en tenten op twee overvolle campings in de Zeeuwse gemeenten Westerschouwen en Domburg mogen met bestuurs dwang worden verwijderd. Dat heeft de Raad van State vrijdag beslist. Het gaat daarbij om het aantal cara vans en tenten waardoor de norm van de Kampeerwet wordt overschre den. Campinghouder N. Dambruin uit Westerschouwen betoogde bij de Raad van State het onbegrijpelijk te vinden dat de gemeente niet optreedt tegen de honderden illegale kampeer ders, die in het pinksterweekeinde op de Brouwersdam, parkeerplaatsen en in plantsoenen kamperen en hem wel aanpakt als hij in hetzelfde weekein de 30 kampeerders teveel op zijn cam ping heeft staan. De gemeente bracht daartegenin dat de campinghouder zich gewoon niet aan de verleende vergunning van 10 plaatsen houdt. Tegenover de staatsraad stelde de gemeente dat in grijpen alleen op dit moment zin heeft, omdat over een dag of tien de toptijd voorbij is en van overtredin gen geen of minder sprake meer zal zijn. De gemeente zei voor het aantal te verwijderen kampeerders op ande re campings plaatsen te hebben gereser veerd. Beslissing In de gemeente Domburg mag door de beslissing van de Raad van State een totale camping worden ontruimd. Campinghouder L. Wattel, die al ja ren een vergunning heeft, kreeg die dit jaar niet omdat hij volgens de ge meente ieder jaar het toegestane aan tal plaatsen overschrijdt. De gemeen te gaf de campinghouder in februari te kennen dat zijn verzoek om een vergunning voor 1990 niet werd be handeld. Volgens de campinghouder betekent het niet behandelen van zijn verzoek geen afwijzing. Hij heeft op dit moment 13 gezinnen en 28 kam peerders in groepen op zijn camping staan. pikt en naar het strand gebracht waar zijn vrouw reeds in spanning stond te wachten. De Stormvloedkering komt meer malen voor in het jaarverslag van de KZHMRS. Op 22 juli wordt men gea larmeerd omdat er een jachtje ver strikt is geraakt in de vanglijn voor de stormvloedkering. Via de Roompotsluis kwam men er achter dat snelle aktie noodzakelijk was. De inzittenden van de rubber boot klampten zich vast aan de vang lijn, maar het zag er naar uit dat ze dat niet lang meer vol zouden kunnen houden. Aangekomen bij de vanglijn blijkt het om een visbootje te gaan dat met zijn anker aan de vanglijn is blijven hangen. Men slaagt er snel in het bootje weer los te krijgen en het kan op eigen kracht haar tocht ver volgen. Pak stro Op 13 augustus opnieuw een mel ding. De kustwacht Westerschouwen heeft een jachtje gesignaleerd dat aan de grond is geraakt in de buurt van de Petroleumboi. Het jacht blijkt de hele nacht aan het spoken geweest te zijn. Het is dwars over de Hompels gekomen en via Noordland bij de Pe troleumboi terecht gekomen waar men aan de grond liep. Als de redders arriveren blijkt het bootje compleet op zijn zij te liggen en zwaar op de grond te stoten. Een mannetje wordt overgezet en het jacht wordt naar de buitenhaven van Neeltje Jans gesleept. Het jacht was onderweg van Blan- kenberghe naar Breskens en de schip pers kon niet geloven dat hij in de buurt van Schouwen was. Het com mentaar van de KZHMRS: „Zo zien we maar weer: voor de wind gaat zelfs een pak stro nog snel". situatie per 31/12/1989 Reddingstations KZHMRS fers. In februari kwam in de geul van de Banjaard de sleepboot Hunter in de problemen. De gehele bemanning werd door de redders van boord ge haald. Het schip werd later naar de Mattenhaven op Neeltje Jans ge sleept. Een heel ander verhaal is dat van de Bruse kotter. Niet het schip was in nood, maar één van de bemaningsle- den. De schipper van de kotter zat zonder insuline. Gelukkig was er geen direct gevaar en kwam men op tijd met de medicijnen bij de 'pa tiënt'. Onervarenheid met schip en omge ving leverde in april aktie op voor het station Burghsluis/Noordland. Een jacht was in moeilijkheden gekomen bij de Schouwenbank. Al 18 uur dob berde men rond toen de redders ter plaatse arrivëerden. Het schip waar de watersporters mee op stap waren was splinternieuw en op proefreis. Surfer vermist Op 12 mei komt om 13.00 de mel ding binnen van een surfer in moei lijkheden voor de Stormvloedkering. De surfer bleek voor het strand van Vrouwenpolder te drijven en slaagde er niet meer in overeind te komen. Toen de reddingsboot ter plaatse arri veerde bleek de surfer een zandbank ter hoogte van de Veerse Gatdam te hebben bereikt. De man werd opge- BURGHSLUIS - Het aantal geslaagde akties van de Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen was in 1989 een record.'Dat blijkt uit het jaarverslag over 1989 van de KZHMRS. Driehon derdvijfenveertig mensen werden behouden weer aan wal afgeleverd. Een belangrijk deel van die reddingen moet op het conto van het station Burghsluis/Noordland geschreven worden. De Harder en de Koningin Beatrix die bij elkaar 49 keer in aktie moesten komen. Zevenen veertig sportvissers, 73 opvarenden van jachten en drie surfers werden bij die akties gered.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2