'Dat apparaat is een citroenpers uit 1840' „Een rustig moment; het is druk tot en met september" 'welbeschouwd' Barry Hughes presenteert talentenjacht in Haamstede Havenmeester van Brouwershaven, J. de Vos: Ondanks strandweer drukke Ring-Promotiondag in Burgh-Haamstede Beleid? Landbouwschap in beroep Komende jaren 15.000 vacatures in kinderopvang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Op donderdag 9 augustus tijdens de Ring-Promotiondag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 juli 1990 Nr. 24784 3 BROUWERSHAVEN - Dagen als deze, die warm zijn en wanneer vele toeristen de haven van Brouwershaven bezoeken is het continue spitsuur in het havenkantoor. Ha venmeester J. de Vos en zijn assistent René Meuldijk doen hun uiterste best om de pas santen met hun meest uiteenlopende vaartuigen een plaatsje te wijzen of hen te voor zien van de nodige informatie. Afgelopen week zat er tussen de passanten een niet alledaagse gast. „De zeehond kwam zondagavond de haven binnenzwemmen", vertel len beide heren. Havenmeester J. de Vos en zijn assistent René Meuldijk: topdrukte tot aan september. BURGH-HAAMSTEDE - ,,Is dat een apparaat om plooitjes in een Zeeuwse muts te maken?", vroeg een toe- riste die vol belangstelling de kraam bekeek waar onder delen van Zeeuwse klederdrachten lagen uitgestald. Het antwoord dat ze kreeg was enigszins ontnuchterend. „Nee mevrouw, dat is een citroenpers uit 1840". Er was weer van alles te zien en te koop tijdens de derde Ring- Promotiondag d5e werd gehouden op en rondom de Ring te- Haamstede. Ondanks het zonnige strandweer trok de braderie vele honderden belangstellenden. Burgemeester en wethouders van de gemeente Middensehouwen doen hun idterste best om invulling te ge ven aan de recreatiestructuurschets. Middensehouwen wil de komende ja ren een boterham verdienen aan het toerisme. Geen Renesser toestanden, maar ivel een alternatief voor de ta nende landbouw. Zo kan de struc tuurschets in enkele regels samenge vat worden. Maar het vaststellen van een be leidslijn levert blijkbaar minder problemen op dan het tot uitvoer brengen van dat beleid. Met name het CDA heeft er in Middensehou wen veel problemen mee. De VVD onthoudt zich 'van een standpunt en de SGP is- gezien het principiële ka rakter van deze partij - begrijpelijk tegen. En zo stond het college van burgemeester en wethouders alleen tijdens de laatste raadsvergadering. Het is niet de eerste keer dat een recreatieve ziitbreiding wordt tegen gewerkt. Eerder gebeurde het met een duiksportcentrum, dat na de no dige tegenstand, alsnog van de grond mocht komen. Het wordt tijd, dat de gemeente raad zich tijdens een informatief sa menzijn nogeens bezint op de ivaarde van de structuurschets. Wil de ge meente nu wel of niet een groei van de recreatie? Ondernemers springen sneller op mogelijkheden in, dan de politiek. Dat is een begrijpelijk feit. Maar als de politiek die onderne mers elke keer met een kluitje in het riet stuurt, dan duurt het niet lang of diezelfde ondernemers gaan naar el ders. En dan kttn je als gemeente voor stander van een beperkte recreatieve groei zijn, zonder ondernemers groeit er niets. Laat de gemeenteraad zich dat goed realiseren. Als de raad in overtuiging het collegevoorstel heeft laten afhameren, dan mag dat een politieke keuze zijn. Maar de sta tus van het door diezelfde raad vast gestelde recreatieve plan moet dan wel heroverwogen worden. AvdW Zij werden door P. Melis uit Zoute- lande deskundig voorgelicht over de achtergronden en details van de Zeeuwse klederdrachten. „Deze ge haakte mutsen droegen de vrouwen door de week. 's Zondags had men een muts van kantkloswerk op. Daar zat soms wel 1500 uur werk in". Melis stond op de braderie met kleder drachtpoppen, gebruiksvoorwerpen en originele sieraden en kledingstuk ken van de Zeeuwse klederdrachten. „Dat verkopen we ten bate van het poppen- en klederdrachtenmuseum in Zoutelande. Het zijn natuurlijk al leen spullen die we dubbel hebben". Spullen die vaak zijn gemaakt van of bewerkt met zilver, goud of bloedko ralen én daardoor nogal prijzig. De meeste mensen komen dan ook alleen maar kijken bij de kraam. En luiste ren. „Vroeger kregen alleen de Zeeuwse vrouwen een trouwring bij hun huwelijk. De mannen kregen een sigarenkoker die was bewerkt met zilveren versieringen"., Behalve ongeveer veertig kramen omvatte de braderie ook een kinder rommelmarkt en een mini-kermis. Er vonden poppenkastvoorstellingen plaats en de kinderen konden een rit je maken op een pony en gratis wor den geschminkt. Country Meindert en Henk Kooiman verzorgden live zang en muziek op straat. Zoals ge bruikelijk werd op de avond van de Ring-Promotiondag vanaf de Ring een trimloop gehouden. De mensen die het evenement be zochten werden via een enquête on dervraagd over hun indruk van de braderie. Een initiatief waarmee de organisator van het evenement, de ondernemersvereniging Burgh- Haamstede de Ring-Promotiondag wil blijven aanpassen aan de verlan gens van de consument. „Wij willen de juiste koers blijven varen. Het lijkt er op dat het tegenwoordige pu bliek steeds meer belangstelling krijgt voor evenementen waarbij ze zelf actief kunnen zijn", aldus de voorzitter van de ondernemersver eniging D. Meulblok. De resultaten van de enquête worden verwerkt dóór enkele stagiaires van de Hoge school voor toerisme in Nijmegen. Tussen de tientallen kramen waar in handelaren hun waren aanboden, stonden ook de kramen van diverèe verenigingen uit Burgh en Haamste de die een graantje meepikten van de braderie. „De pannekoeken van het Interkerkelijk Kerkkoor uit Haam stede zijn bekend door heel Neder land", grinnikt A. Boogerd terwijl hij weer een goudgeel exemplaar be suikert en oprolt. „Dat komt omdat hier mensen uit heel Nederland langs komen". En pannekoeken kopen, zo blijkt uit de hoeveelheden beslag die op een Ring-Promotiondag worden verwerkt. „We gebruiken zo'n 120 li ter beslag. Zelfgemaakt hoor, met echte eieren". Al die hete pannekoe ken worden onder de hete zon gebak ken ten bate van het kledingfonds van het kerkkoor. „In april 1951 be staat het koor 50 jaar. Dan willen we in nieuwe kleding optreden". Ook voor de zangvereniging Nu met Hope was nieuwe kleding de be langrijkste drijfveer om een kraam op de braderie te bemannen. Zij pro beren het publiek te trekken met een enveloppen-loterij en een grote plu che aap waarvan de naam geraden kan worden. „Kinderen hebben al tijd prijs, want die mogen wat uit de grabbelton halen als er niets in hun enveloppe zit", aldus Marjan Fait. De meeste prijzen die verleidelijk liggen uitgestald in de kraam zijn gratis beschikbaar gesteld door de leden van Nu met Hope zelf. „We zijn vorig jaar begonnen met acties om geld bijeen te krijgen voor nieuwe herenkleding. De dames van het koor zijn al in het nieuw. We bestaan dit jaar 85 jaar. Dus hopen we bij de uitvoering in november allemaal in het nieuw te zijn. De zeehond kwam bezocht De Vos op de drukste dag van het jaar tot nu toe de oude haven van de smalstad. „Het had lange snorharen, dus ik denk dat het een oud beest is", vertelt De Vos. „Sinds vijf of zes jaar zwemt er al een zeehond in de Grevelingen en het dier heeft Brouwershaven al eerder bezocht. Daarom denk ik dat het dezelfde is", aldus De Vos. Duizend Per dag bezoeken zo'n duizend bo ten de haven van Brouwershaven. De een komt boodschappen doen, de an der om tê tanken en weer een ander om te overnachten. Toch vinden de havenmeester en zijn assistent het niet raar dat de zeehond de haven binnenzwom. ,,'t Is al zo'n ouwetje, die is niet meer mensenschuw meer. De zeehond wordt regelmatig gesig naleerd door mensen", vertelt De Vos. Zo wordt op de Beatrixweide een hete luchtballon in de grond veran kerd die op bijna 50 meter hoogte in de lucht staat. Het gevaarte wordt tel kens naar beneden gehaald en met belangstellenden in de mand, weer opgelaten om hen een 'wijdse blik' over de Westhoek te geven. Mini-voetbaltoernooi Op de Beatrixweide worden ook opblaasbare buffers geplaatst waar tussen een mini-voetbaltoernooi wordt gespeeld door ploegen be staande uit vier mensen met een vlie gende keep. De wedstrijden duren telkens 15 minuten en belangstellen den kunnen zich voor deelname aan melden bij de VW te Burgh-Haam- stede. Voor de winnaar is een trofee beschikbaar. Een voetbalkanon dat ook wordt gebruikt door professione le voetbalclubs is de derde attractie op de Beatrixweide. Iedereen die daar zin in heeft kan de ballen die het kanon schiet terugschoppen of kop pen. Voor de muur bij Slot Haamstede is een andere lokatic waar men zich kan vermaken met diverse sportieve attracties. Op een podium worden fietswedstrijden gehouden waarbij de renners elkaar betwisten op home-trainers. Op een groot video scherm kan het publiek het verloop van de wedstrijd volgen. Een heel ge zin gelijk kan meedoen aan de family-fitnessrace. Een 100-mcter hordenrace die wordt afgelegd via springen, rennen en bukken. Wie zijn debuut wil maken als sterspot-acteur kan ook terecht voor Slot Haamstede. De hele dag wordt daar op een groot scherm een spot ge draaid die vrijwilligers zo goed mo- „De zeehond werd zondagavond door een Duitse vrouw gezien. In eer ste instantie dacht ik dat ze een grote vis had gezien. Later zag ik hem in derdaad in een hoekje zitten", aldus René. „Hij kwam waarschijnlijk voor sight-seeing. Hij bekijkt het eens van een andere kant", grapt de assistent. „Er komen ook vaker zwanen naar de oude haven. Die komen om gevoerd te worden. Maar hier heeft niemand een visje voor hem", vult De Vos aan. De zeehond trof vele boten aan in de ha ven. Capaciteit „We hebben een capaciteit van on geveer vijfhonderdvijftig boten, maar we zijn nog nooit vol geweest", vertelt De Vos. Er is voor de passsan ten altijd een plaatsje. Op de vraag voor welke ligplaats de meeste voor keur is zegt René: „Het zijn vooral de Engelsen die in de oude hayen willen liggen. De Nederlanders hebben meer de voorkeur voor"een box in de nieuwe haven". De woorden van de assistent zijn nauwelijks koud of het bewijs wordt geleverd. Een jacht dat komt binnen varen krijgt de boodschap aan de 'passantensteiger bakboord aan te leggen. „Is er geen box meer vrij", vraagt de schipper. Een vraag die voor de betreffende schipper negatief beantwoord wordt. Volgens René is de reden hiervan dat er soms zes rijen boten langs elkaar liggen. „Ze zijn dan afhankelijk wie er langs hen ligt. In een box hebben ze een eigen plek om aan wal te gaan". In het havenkantoor blijft het een komen en gaan van bezoekers aan de haven. De liggelden worden be taald en de mensen kunnen douche muntjes kopen. De liggelden ver schillen per lengte van de boot. Op de vraag of hier mee gesmok keld wordt zegt René: „Het komt wel eens een enkele keer voor dat de boot kleiner wordt doorgegeven dan deze in werkelijkheid is, maar dat ge beurt niet echt vaak. In het café is de boot vaak weer groter". „Het bezoek van de zeehond was voor de mensen een extra attractie. De video- en fotocamera's werden di rect op scherp gesteld", vertelt René. De Vos legt uit dat de zeehond zo'n beetje om de vijf minuten boven wa ter komt voor lucht. „Zes jaar gele den is deze zeehond waarschijnlijk ook in de haven geweest en is toen on der alle steigers door gezwommen", aldus de havenmeester. AMSTERDAM - De NOS hoeft de Turkse journaliste Nihal Dogan, pre sentatrice van het televisieprogram ma Paspoort voor Turken, niet in vas te dienst te nemen. De fungerend president van de rechtbank in Am sterdam, mevrouw mr C. L. Kuijper- Keijzer, heeft dat bepaald in haar uit spraak' in het kort geding dat Dogan had aangespannen. ROTTERDAM - De oliemaatschap:: pij Tfexaco is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het besluit van de regering een kolencentrale op de Maasvlakte te bouwen. gelijk mogen nadoen. Aan het einde van de dag wordt via een finale de beste acteur bekend gemaakt. Mini-trikebaan Het parkeerterrein achter hotel Bom is de derde Iokatie waar donder dag 9 augustus activiteiten plaatsvin den. En dan vooral voor kinderen. Zij kunnen zich uitleven op een reuze luchtkussen in de vorm van een acht meter hoge voetbal. Speciaal voor hen is ook de motor mini-trikebaan, een opblaasbaar circuit waarin kin deren tot 15 jaar kunnen crossen op vier-wielige mini-motortrikes. Het centrum van de Sporttocr is aan de Ring te Haamstede. Daar staat het voetbalcircuit, een behen digheidsspel waarbij de tijd een be langrijke rol speelt. Aan het eind van de dag wordt een dagprijs uitgereikt aan de beste deelnemer. Vanaf 11.00 uur presenteert Barry Hughes aan de Ring een talentenjacht. Iedereen die wil play-backen, live zingen, gooche len of zich op een andere manier wil presenteren wordt aangekondigd door Barry Hughes himself. Deelne mers dienen zich tevoren aan te mel den bij de VVV Burgh-Haamstede of bij het podium. Na de talentenjacht wordt een disco-show en een sport- modeshow gehouden. De bijzondere Ring-Promotiondag wordt door de Ondernemerscentrale Burgh-Haamstede georganiseerd in samenwerking met het voetbaltijd schrift Voetbal International. Na tuurlijk vinden op 9 augustus naast de sportieve activiteiten ook de ge bruikelijke Ring-Promotion evene menten plaats. De braderie duurt van 10.00 tot 17.00 uur. ALPHEN A/D RIJN - De Explosie ven Opruimings Dienst heeft in Al phen a/d Rijn een Engelse vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt. ZIERIKZEE - De Gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap besloot in beroep te gaan bij de Kroon tegen de aanwijzing van de Oosterschelde tot beschermd na tuurmonument. Naar de mening van de raad geeft de minister van land bouw, natuurbeheer en visserij on voldoende duidelijkheid over de rechtsgevolgen van de aanwijzing voor zover het gebruik van de aan grenzende gronden (binnendijkse landbouwgronden) betreft. De raad zegt er grote waarde aan te hechten dat de normale agrarische bedrijfsuitoefening buiten het na tuurmonument onbelemmerd kan plaatsvinden. „Bovendien dienen binnendijks alle middelen te mogen worden ingezet om wildschade op de landbouwgronden te voorkomen. Binnen het natuurmonument dient het beheer zodanig te zijn dat geen wildschade in aangrenzend gebied hoeft te worden gevreesd", aldus de raad. De toelichting van de minister stelt de gewestelijke raad niet gerust, daar in beginsel vele activiteiten, waaron der agrarische, via de externe wer king vergunningsplichtig ingevolge de Natuurbeschermingswet kunnen worden gesteld indien de kans op een negatieve werking voor de waarden in het natuurmonument bestaat. Tevens wees de raad op de ondoor zichtigheid van de tot dusverre ge voerde procedure door het ministerie, met alle gevolgen van dien van de rechtspositie van de belanghebben den. ZIERIKZEE - Er dreigt een groot tekort aan opgeleid personeel voor de kinderopvang. De komende vier jaar ontstaan door de uitbreiding van de kinderopvang maar liefst 15.000 vacatures. Dat concluderen drs. S. Vinders en drs. D. van der Linden op grond van een onderzoek in opdracht van de VOG, de werkgeversorganisatie voor de kinderopvang. De VOG wil nu on der meer hogere salarissen voor de werkers in de kinderopvang. De on derzoekers stellen als maatregelen voor: voorlichting over het werken in de kinderopvang, uitbreiding van het aantal opleidingsplaatsen, bevorde ring van de instroom van oudgedien den (her-intreders) en ook het bevor deren van de instroom van alloch tonen, omdat veel kinderen uit de et nische minderheden komen: De VOG kreeg onlangs al drie ton van minis ter d'Ancona voor maatregelen die de uitbreiding van de kinderopvang mo gelijk moeten maken. Volgens de VOG is dat bedrag onvoldoende. Er is meer geld nodig, onder meer om de salarissen in de kinderopvang op te trekken naar een bij de (MBO-)oplei- ding passende beloning. In septem ber gaan de partijen om de tafel zit ten, aldus de VOG. 4 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu- siéf 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.80. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W BURGH-HAAMSTEDE - De voormalige trainer van de voetbalclub Haarlem Barry Hughes komt op donderdag 9 augustus naar Burgh-Haamstede. In het kader van een veelzijdig sportief programma, dat de naam Sporttoer meekreeg, presenteert Hughes op een podium aan de Ring in Haamstede een talentenjacht, een disco-show en een sportmodeshow. Ook op diverse andere lokaties in Haamstede vinden sportieve evenementen plaats waar aan alle bezoekers van de braderie gratis kunnen deelne men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3