iinaliteit in Renesse het preventiebeleid eg in zomer Ler gesloten DE ZIERIKZEESCHE COURANT ieve publiciteit heeft ons in de kaart gespeel WAÏ mi- ihuwing gemeente EESCHE SBODE idag Inbraakschade Loop 3 weer was er veel belang- De Zierikzeese onderwijscommissie gaat pra- Een record aantal deelnemers deed mee aan -Promotiondag in Haam- ten over de schade die wordt veroorzaakt door de Bombokaal-loop in Haamstede. (Pag. 9). inbraken in basisscholen. (Pag. 4). VRIJDAG 27 JULI 1990 146ste jaargang Nr. 24784 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Die in een glazen huisje zit-moet niet met stenen gooien. Spreekwoord stond en staat de badplaats Renesse bij i en agressie van voornamelijk jeugdige n en criminaliteit, waren vooral tijdens Vijf jaar geleden gooide de politie het en, voor het eerst na jaren van meer dan ve publiciteit heeft ons eigenlijk in de I. P. Lenselink van de Rijkspolitie op sef leefde zowel bij de politie als bij de ,,Toen ik hier bijna zeven jaar geleden ven. Het destijds gehanteerde repressief filosofie". kwamen in het verleden speciaal voor een avondje knokken naar de Schouwse badplaats. 'essen te voorko- e bepaalde din- rt. Hinderlijk uitgroeien tot aanleiding tot een kleinig- jan het actieplan oordig, in urii- >orheen vaak in Iwezig. putatie van Re- oeperingen af- >r anderen juist hebben. Jon- of uit Brabant Of de jongeren nog steeds met deze gedachte uitgaan of alleen maar voorbereid willen zijn op gebeurte nissen die komen, feit is dat velen van hen nog steeds met messen en honkbalknuppels op pad gaan. De politie voert tegenwoordig aan het begin van de avond echter controles uit en neemt dergelijke attributen in beslag. Het komt de eigenaren, in het kader van het „lik-op-stukbeleid" op minimaal negentig gulden te staan. ,,En dat werkt", aldus Lenselink. Minder agressie Hetzelfde beleid geldt voor andere kleine overtredingen, waar meer dan voorheen op- wordt gereageerd. De agressie tegen politie-uniform en - voertuig, jaren terug nog regelmatig goed voor een regen van stenen, be staat volgens Lenselink niet meer. Andere maatregelen in het Schouwse actieplan zijn onder meer bewaking en controle van parkeer plaatsen, cursussen voor portiers in de horeca, felle verlichting in de bin nenstad na twee uur 's nachts (als de café's dicht gaan) en uitbreiding van het aantal taxi vergunningen. ,,In het verleden was anderhalve taxi be schikbaar, waar duizenden jongeren naar campings terugvervoerd moes ten worden. Dat wachten wekt agres sie op", zegt Lenselink. De strijd tegen criminaliteit en vandalisme heeft de samenwerking en het overleg tussen campingbe heerders en politie de laatste jaren verstevigd. Een van de maatregelen die hieruit is voortgekomen, is de spreiding van de jongeren over de verschillende campings. Lenselink: ,,Er is dan meer sociale controle. Massaliteit en anonimiteit - voeg daarbij de factor drank - maakt mensen nu eenmaal vrijer, dat geldt overigens niet alleen voor jongeren". De door de politie ingestelde ver plichting voor campings om jeugd op te nemen, blijkt bij navraag nog niet overal nagekomen te worden. „Som mige campings zijn vol als er een paar jongeren op motoren aankomen, maar als er een gezin arriveert, is er ineens weer wel plaats", weet ook Lenselink. Verbeterd Camping de Bremhoeve is volgens manager R. Boer de grootste camping in Renesse waar jongeren welkom zijn. De situatie is hier door het ver anderd beleid volgens hem enorm verbeterd. „Voorheen stonden de jon geren op aparte velden. Daar maak ten ze er min of meer een rotzooitje van en er stonden stapels bierkrat ten. Dan krijg je een situatie die niet meer te handhaven of te corrigeren is. Tegenwoordig wordt de jeugd ver spreid over de familievelden. Bij flin ke overtredingen van de campingre- gels kennen de beheerders geen pardon, dan geldt „inpakken en weg wezen" zonder terugbetaling van kampeergeld. Door onderling contact kunnen de betreffende jongeren ook een plaatsje op andere campings in de omgeving dan wel vergeten. Een zomers weekeinde anno 1990 aan de Schouwse kust is nog steeds goed voor tientallen opengebroken auto's en evenzoveel gestolen fietsen en bromfietsen, aanhoudingen voor diverse feiten en gevallen van hulp verlening. Met zo'n 120.000 toeristen op ongeveer 30.000 inwoners lopen burgers nu eenmaal meer risico, geeft Lenselink hierbij aan. De kleine twintig man extra politie in het hoogseizoen is volgens hem bij dit alles echter bij lange na niet vol doende. Voor het vaste politieperso neel geldt dan ook een limiet voor vakantie- en verlofdagen in deze pe riode. De aanpak van het steeds groeiende aantal illegale kampeer ders schiet er meestal bij in. „Dat is een keuze die in het driehoeksoverleg gemaakt is. Openbare orde en crimi naliteit hebben prioriteit. Illegale re creatie komt pas hierna en dan eerst Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Pt Bli.r Adjudant M. P. Lenselink: Minder agressie in Renesse". chuwing van r-discotheek besloten ge er te sluiten, scotheek om aarschuwing de zaak werd ■liet veel in dat op- Kouijzer weieens ot hoever hij ver- geacht wordt voor rust. Beperkt zijn h tot de voorgevel of moet daar bijvoorbeeld ook het parkeerterrein van de Beddeweeg bij betrokken worden: een plaats waar hij geen enkel zicht op heeft. Overigens hebben zich volgens Kouijzer nog niet veel problemen voorgedaan. Deze week escaleerde het met een viertal Brabanders, dat door de politie in de kraag werd gegrepen. „Het zijn in de re gel altijd toeristen. Die kun je wel vragen rustig aan te doen, maar dat horen ze niet. De volgende dag zijn ze toch vertrokken. Dat is met eigen publiek anders. Die ontzeg je een tijd de toegang, terwijl hun vrienden wel binnen zitten". Vandaar dus, dat de maatregel zich beperkt tot de zes zomerwe ken. Na de vakantie is de Steeg ir Frank Kouijzer met rechts zijn vriendin Yvonne ?rkster Henny. niet langer zeven dagen per week geopend. Dan kunnen dansgrage bezoekers alleen terecht op don derdag, vrijdag, zaterdag of zon dag tot 04.00 uur. Soms korter, af hankelijk van het aantal bezoe kers. Discussie Vorig jaar speelde de discussie om de Steeg met steun van de ge meente buiten de stad te krijgen. Dat is op niets uitgelopen. Kouij zer noemt het op dit moment niet reëel die discussie weer te gaan voeren. Per 1 augustus van dit jaar is de zaak van hem en dat brengt financiële lasten met zich mee. Die maken het volgens hem vrij wel onmogelijk om z'n biezen te pakken naar elders. De discotheek-eigenaar zegt te hopen, dat de problemen met de vervroegde vrijwillige sluiting beperkt zullen worden tot inci denten „want dat houd je toch". Volgens zijn zeggen is Kouijzer ver gegaan met zijn maatregel. Als de gemeente in de toekomst de slui tingstijd op 02.00 uur zou stellen, dan wordt een normale bedrijfs voering erg moeilijk. „En dat geldt voor meer zaken in Zierik- zee", aldus Kouijzer. Onlangs heeft de zaak overigens een camera aan de gevel geplaatst, die problemen op straat signa leert. „Dan wordt het moeilijk om bijvoorbeeld een fiets te stelen. We zetten het meteen op het grote videoscherm in de zaak. Zo weet iedereen wat er gebeurt". Verder startte Kouijzer naar een idee van zijn vriendin Yvonne een zogenaamde anti-drugs-cam pagne. Alle personeelsleden lopen met fel gekleurde shirts rond met daarom de tekst 'Say no to drugs, wc do". „Dat is onder de mensen ingeslagen als een bom", aldus Frank Kouijzer. Vandaag de dag lijkt het onder jongeren een trend om naast alcohol pillen te slik ken. Pillen, die zouden horen bij house-music en dergelijke. „In de «Steeg mag dat niet. Als we een dealer zouden betrappen, dan wordt ie weggestuurd". Maar de bewustwording begint bij de jon geren zelf. Vandaar de nieuwe campagne. in beschermde gebieden en woonker nen", aldus Lenselink. De aanpak op Schouwen is in de af gelopen jaren als voorbeeld voor meer recreatiegemeenten gaan gel den. Criminoloog Beke uit Arnhem verrichtte twee jaar lang onderzoek in Renesse en verwerkte een aantal van de hier gebruikte maatregelen in een plan van aanpak, dat momenteel ook elders gehanteerd wordt. Samen werking tussen belanghebbende groeperingen is hierbij volgens hem onontbeerlijk. Elkaar de zwarte Piet toespelen, zoals in het verleden ge beurde, werkt niet, geeft hij aan. De veranderde en gezamenlijke aanpak in recreatiegemeenten heeft vruchten afgeworpen, is ook de ervaring van Beke. „Laten we wel alert blijven", voegt hij hieraan toe. „Over vijf jaar is het misschien perfect, maar nu is alles nog in ontwikkeling". Verwachting tot zaterdagavond: •Zeer warm Vannacht weinig bewolking en een minimumtemperatuur van ongeveer 17 graden. Overdag perioden met zon en vooral in de middag en avond een enkele regen- of onweersbui. Middag- temperatuur omstreeks 30 graden. Matige zuidoosten wind, later op de dag draaiend naar west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 31 juli Zondag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 23 graden Wind: noordwest 3 Maandag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 25 graden Wind: variabel 2 Dinsdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 24 graden Wind: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 juli Zon op 05.54, onder 21.37 Maan op 13.47, onder 23.27 29 juli Zon op 05.56, onder 21.36 Maan op 15.00, onder 23.44 30 juli Zon op 05.58, onder 21.53 Maan op 16.12, onder Eerste Kwartier: 29 juli (16.01) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Met een oostelijke luchtstroming wordt warme tot zeer warme lucht naar ons land gevoerd. Vandaag is deze lucht erg droog, zo dat de hemel nagenoeg wolkenvrij is. Hierin komt morgen verandering. Een onweersstoring boven Bretagne trekt in onze richting en passeert in de loop van de dag ons land. Daarmee samenhangend is er morgen meer be wolking en valt er vooral in de mid dag en avond plaatselijk een regen- of onweersbui. Nadat de temperatuur vannacht gedaald is naar ongeveer 17 graden, loopt morgen de temperatuur weer snel op. Op veel plaatsen wordt het zo'n 30 graden. Er waait een zwakke tot matige zuidoosten wind, die later op de dag naar het westen draait. AMSTERDAM - De bemanning van het Spaanse schip de Laura Pando in de Amsterdamse haven weigert toch om de lading graan die zich aan boord bevindt, te laten lossen. Vol gens G. Harmsen van de Internatio nale Bond van Zeevarenden (ITF) wil len de stakende zeelieden de uitslag afwachten van overleg dat in Spanje plaatsvindt tussen de banken en de bonden. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al hel nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met dc Zierikzeesche Nieuwsbode! Wekelijks worden uil dc inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. Bon voor zomerlang leesplezier JA. voor 40,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lane, ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op hei winnen van hel fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam Adres Postcode: Plaats: Telefoon ZIERIKZEESCHEffl NIEUWSBODE 141. Handtekening: De ingevulde ondertekende lum. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4.100 VB Zicrikzec

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1