De torenklokken van Bru Doktersvrouw in de jungle Ruim drie miljoen Nederlanders met vakantie Open avond Regionaal Educatief Centrum in Zierikzee Wie weet nog van noodlanding in Dreischor? Informatie over veilig gebruik van produkten laat te wensen over Look who's talking in Concertzaal te Zierikzee De Concertzaal te Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 juli 1990 Nr. 24783 AMSTERDAM - De rechtbank te Amsterdam heeft J. W. van der M. uit de hoofdstad wegen opzettelijke bele diging van joden en negers en aanzet ten tot haat tegen deze bevolkings groepen veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Het vonnis was con form de eis van de officier van justi tie. Z1ER1KZEE - Op dit moment zijn ongeveer drie miljoen Nederlanders met vakantie, van wie zo'n anderhalf miljoen in het buitenland en een on geveer even groot aantal in het bin nenland. Dit blijkt uit cijfers die de Koninklijke Nederlandse Toeristen bond ANWB heeft bekendgemaakt. Het betreft vakantie van vier dagen of langer. Frankrijk is momenteel het meest in trek. Daar verblijven 525.000 land genoten. De Bondsrepubliek Duits land biedt thans aan zo'n 225.000 Ne derlanders onderdak. In de Oosteuropese landen vertoeven nu ongeveer 175.000 Nederlandse vakan tiegangers, van wie er alleen al in Hongarije 125.000 zijn. Dit land is al langer een druk bezochte vakantie bestemming, in tegenstelling tot an dere voormalige Oostbloklanden. Andere landen waar momenteel veel Nederlanders hopelijk van hun vakantie genieten zijn Spanje en Por tugal (samen 150.000), België en Luxemburg (samen 125.000), Oosten rijk en Italië (beide 75.000), en Grie kenland en Turkije (beide 60.000). Van de vakantiegangers in het bui tenland verblijft ongeveer 55 procent in hotel, appartement of bungalow, terwijl 40 procent van hen kampeert. Ih ons land zelf zijn de kust en wa tergebieden met 600.000 landgenoten de belangrijkste vakantiebestem ming. Noord-Brabant en Limburg herbergen ongeveer 300.000 vakantie vierende landgenoten, evenals Oost- Nederland. Noord-Nederland moet het met de helft minder doen. Van de Nederlanders die in eigen land met vakantie zijn is 55 procent aan het kamperen. Zo'n 30 procent is te vin den in bungalow of appartement, 5 procent in een hotel en nog eens 5 pro cent is met de boot weg. ZIERIKZEE - Het Regionaal Edu catief Centrum (REC) houdt maan dag 27 augustus een open avond in het gebouw van DAS-Zeeland aan de Manhuisstraat in Zierikzee. Tusen 19.00 en 21.00 uur kunnen belangstel lenden terecht voor een kopje koffie en informatie over alle activiteiten van het komend seizoen op Schou- wen-Duiveland. Het REC is op Schouwen-Duive- land met name actief voor volwasse nen die eerder geen kans hebben ge had op een voortgezette opleiding.' Het basisonderwijs voor volwasse nen biedt mensen de gelegenheid zo nodig met lezen en schrijven te begin- Voorts is er de open school die een brede algemene vorming mogelijk maakt naast de vakken Engels en Nederlands. De bruggroep is een nieuwe versie van de eerder gegeven opstapcursus. Verder is het REC van plan een cur sus Praktisch Nederland te geven in Bruinisse. Samen met de Stichting Welzijn Ouderen verzorgt het REC een eerste geheugencursus in Zierik zee. De geheugencursussen zijn zeer in trek bij ouderen. Het REC verzorg de reeds een achttal cursussen in Goes en omgeving. Ook presenteert het REC haar beroepsopleidingen tij dens de open avond. Deze zijn vrijwel uitsluitend in Goes of Middelburg te volgen en zijn bedoeld voor werkzoe kenden. DREISCHOR - Wie kan zich nog iets herinneren van de noodlanding, die een glider Horsa 283 moest maken op 17 september 1944 te Dreischor? Robert Sigmond uit Renkum roept mensen op, die hem hier iets over weten te vertellen. Sigmond doet onderzoek naar de geschiedenis van het 14e peloton D-compagnie van het zevende bataljon van King's Own Scottish Boarde- res. Dit peloton was actief van 1939 tot 1945 en was onder meer betrokken bij de Slag om Arn hem. De laatste informatie over het peloton dateert van de zomer 1945. toen een deel van de militairen in Noorwegen ge weest was. In de glider, die in Dreischor een noodlanding moest maken, bevonden zich waarschijnlijk zo'n twintig mi litairen. Wie informatie kan verstrek ken over de noodlanding (uit eigen belevenis of door overle vering) kan schrijven of bellen met Robert Sigmond, Utrecht- seweg 126a 6871 DV te Renkum (telefoon 08373-13533). Vrijdag 27 juli De Oudestraat in Bruinisse in vroeger tijden. BRUINISSE - Aan de inwoners van iedere plaats in ons vaderland, werd door de bewoners van de naburige gemeenten wel vaak een scheldnaam toegekend. In som mige gevallen had die in vroeger eeuwen bedachte scheldnaam enige grond in de geschiedenis. Men kende de Stoepeschieters in Zierikzee, de Gruttepikkers in Nieuwerkerk, de Kraaienpikkers in Oosterland en de Klokkendieven in Bruinisse. de gemeenteraad. Eeuwen hingen ze in de toren, de twee klokken van Bru. Prachtig op elkaar afgestemd als ze allebei geluid werden. Men kon het iedere zondag bij het gaan van de kerk horen. Bij andere gebeurtenissen werd ook wel de een of andere klok geluid. En toen ze op last van de bezetter in 1943 uit de toren werden gehaald werd er toch wel een merkwaardige ontdekking gedaan. Burgemeester Van den Berg' schreef^ op 7 december 1942 aan de Commissa ris van de Koningin de volgende-- brief: „Naar aanleiding van Uw hier boven aangehaald schrijven, heb ik de eer U hieronder een opgave te ver strekken van de zich in deze gemeente bevindende klokken: 1) Grote klok, gemerkt Anno Domini MCCCCLXI Johannes Florkio d'icodio me fecit, Martinus vocor cur facta fui (deze klok is van de letter M voorzien) en 2) de kleine klok, gemerkt 1693, M. van der weijde me fecit, W. de Jonge, Heer van Bruinisse (met wapen), E. Kraag, Baljuw (met wapen) en W. in de Boo- gard, secretaris van Bruinisse (met wapen), voorts de namen der schepe- nen". De brief gaat verder: „Zoals reeds uit de verstrekte gegevens valt af te leiden werd de kleine klok door Dert Baljuw en schepénen van die tijd als' geschenk aan de gemeente gegeven. Ze bezit derhalve vóór de gemeente een historische waarde. Op grond- daarvan verzoek ik U beleefd doch dringend te willen bevorderen, dat de kleine klok die zich in de toren be vindt behouden blijft. Getekend, de burgemeester, namens deze gemeen tesecretaris L. J. de Jonge. geen scrupules. De klokken werden in de zomer van 1943 opgeladen en meegenomen. Bestemd om in de oor log tot oorlogstuig te worden hergo ten. De schipper, die de klokken van ve le Nederlandse gemeenten over de Zuiderzee op weg naar Duitsland ver voerde, liet opzettelijk zijn schip zin ken en dook onder. Aan de meeste Ne derlandse gemeenten konden de klokken, nadat het schip gelicht was, worden teruggegeven. Ook de grote klok kwam terug. Vraag Vraag: Waar bleef de kleine klok van Bruinisse; die van 1693? Ligt ze nog steeds op de bodem van de Zuid erzee dan roep ik duikers op om ze op te duiken, een mooie klus. Of waren er na de oorlog weer andere klokken dieven, die de klok goed konden ge bruiken? En tenslotte welkte Latinist geeft de juiste vertaling van Marti nus vocor cor facta fui? Het zou leuk ■zijn als op een aantal hier gestelde vragen antwoord komt via de Nieuwsbode. We hoeven dan niet lan ger te zeggen,,Mun komme van Bru, in mun wete van niks". S. A. Jumelet Az Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Matlock, Amerikaanse ad- vocatenserie. 18.30 uur The muppetshow. Gast: Ju lie Andrews. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur De reis om de wereld in 80 dagen. Afl. 6. 20.15 uur Boggle, spelprogramma. 20.45 uur Curieus, Carl Huybrechts ontvangt twee bekende Nederlan ders. 21.25 uur Inspecteur Morse, Engelse misdaadserie. Afl.: Laatste bus naar Woodstock (2). 22.25 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Lekker weg. Vandaag: Lek ker weg op Walcheren. 23.35 uur De zeven samurai, Japanse speelfilm uit 1954 van Akira Kurosa wa. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Dieren van de Middelland se Zee, natuurfilm. 16.31 uur TROS vrijdagmatinee: Ga laconcert met Luc-iana Pavarotti. Werken van Verdi, Rossini en Pucci ni. M.m.v. het Bavaria Radio Symfo nie Orkest o.l.v. Emerson Buckley. 17.41 uur De woestijntocht, natuur film. 17.54 uur Heatlicliff co, tekenfilm serie. Herh. 18.26 uur Familie Oudenrijn, serie. 18.56 uur Tik tak, kleuterserie. 19.01 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 19.25 uur T. en T. Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Sweethearts, comedyserie. 21.05 uur Te land, ter zee en iri de lucht, spelprogramma gepresenteerd door Jack van Gelder. Vandaag: Hoog en droog. 22.00 uur 'Allo 'allo, Engelse comedy serie. Afl. 4. 22.30 uur TROS Hollywood boule vard, filmmagazine. 23.00 uur In the heat of the night, Amerikaanse serie. 23.45 uur Toerisme Trofee 1990, wed strijd tussen Nederlandse gemeenten in het kader van het Europese jaar voor toerisme. 00.05 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 19.00 uur Sesamstraat. 19.15 uur Studio Sport. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Het leven van Billie Holi day, filmportret. 22.00 uur NOS-Laat, achtergrondin formatie. 22.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 58. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de weegschaal. 18.10 uur Suske en Wiske, 29-delige poppenreeks naar een verhaal van Willy Vandersteen. Afl. 5: De gouden lokomotief (1). 18.35 uur Oproep der kabouters Spaans/Nederlandse tekenfilmserie. Afl.: Het magische tapijt. 19.00 uur Programma van de Chris ten-Democratische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De Valachi Papers (The Va- lachi papers), Italiaans/Franse speel film uit 1972. van Terence Young. 22.00 uur Verrassende vertellingen (Tales of the unexpected). Vandaag: Ik hou van Wilmington. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. 22.50 uur Een jaar in Vietnam (Tour of Duty), 13-delige Amerikaanse reeks. Afl. 8. 23.40 uur Coda, Weer kind te zijn, van Pierre Kemp. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Rin, Japanse serie. 19.00 uur Buren, Australische serie. ,19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De rechtsmachine, 7-delige serie over de werking van het gerech telijk apparaat. 20.45 uur Een goede eeuw kunst, 7- delige serie. Afl. 3. 21.15 uur Concert, werken van Bach: Cantate Ich habe genug; Cantate Sin- get des Herrn ein neues Lied; Motet Komm Jesu komm, uitgevoerd door het Collegium Instrumentale Bru- gense en het Westvlaams Ensemble o.l.v. Patrick Peire. Bassolo: James Meek. MOSKOU - Automobilisten in de Sovjetrussische stad Perm (Oeral), die met een glaasje op achter het stuur worden betrapt, moeten voort aan een waarschuwingsbord voeren. Op het bord staat dat zij een gevaar zijn voor de andere weggebruikers. ZWICKAU - In het Oostduitse Zwickau werd woensdag de laatste Trabant met de zo vervuilende twee- taktmotor geproduceerd. Dertig jaar lang is deze Trabant de Oostduitse personenwagen geweest. Er zijn er sinds 1957 drie miljoen van verkocht. De verloren klok. r Vijftien jaar geleden bood een beeldhoudster de gemeente Bruinisse "ban om een beeldje van de klokken- dief te maken en had gemeentesecre taris B. de Groot zijn zin gekregen, dan had het nu voor het gemeente huis gestaan. Een wegsluipende man, schuw omkijkend, stelde het voor met half onder zijn jas een klok. Zo stelde de kunstenares het zich voor. Zo is het niet gegaan. De toen fungerende wethouders, te nuchtere Bruenaren misschien, wim pelden het voorstel tot aankoop af en daardoor werd het niet behandeld in Advertentie DEN HAAG - De informatie in handleidingen' van produkten over mogelijke gevaren en risico's bij on veilig gebruik en de instructies voor veilig gebruik laten te wensen over. Dat blijkt uit een gepubliceerd on derzoek van de Rijksuniversiteit Lei den dat op verzoek van het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en in opdracht van het insti tuut voor consumentenonderzoek (SWOKA) is uitgevoerd. Volgens onderzoekers van de werk groep veiligheid van de Leidse Uni versiteit beperkt de informatie zich veelal tot wat een gebruiker wel of juist niet moet doen om veilig met het produkt om te gaan. Deze informatie wordt in het algemeen uitgebreid ge presenteerd en de aanbevelingen zijn duidelijk en goed uitvoerbaar. Maar over de aard van het gevaar en de gevolgen van onveilig gebruik wordt nauwelijks gesproken in de handleidingen, aldus de werkgroep, die verder stelt dat gebruikers van produkten hierdoor gevaren en risi co's verkeerd beoordelen. Bij het bedienen van een elektri sche nietmachine en het plaatsen van ladders vertoonde slechts een kwart „echt veilig gedrag", aldus leden van de werkgroep. De onderzoekers pleiten ervoor om de gevaars- cn veiligheidsinformatie zoveel mogelijk voor in de handlei dingen op te nemen, omdat gebleken is dat veel consumenten de informa tie niet kunnen vinden. Ook is be kend dat gebruikers van de produk ten slechts een klein deel van de gevaars- en veiligheidsinformatie onthouden. Reden daarvan is dat de meeste handleidingen te dik zijn. Overigens geven de onderzoekers geen onlosmakelijk verband aan tus sen de slecht functionerende pro dukt informatie cn het aantal geval len als gevolg van onveilig gebruik van produkten als huishoudelijke ap paraten. elektrisch gereedschap, trappen en ladders. Inspectie Op 5 maart bericht de gemachtigde der inspectie kunstbescherming, dr W. S. Unger te Middelburg, dat de kleine klok uit 1693 moest worden voorzien van de letter P. en dat be gonnen zou worden met het afnemen der klokken (ook de beschermde). De laatste zin van de brief luidt: „Ik ver zoek U in het belang van eventueel behoud van deze klok, onmiddellijk een letter als boven te willen aan brengen". Eerste vraag is: Zou dr Unger in derdaad geloofd hebben in wat hij schreef, dat de klok behouden zou kunnen blijven en wat betekende die letter. Was die als behouden aangete kend, want de gemeentesecretaris schrijft 7 december „te willen bevor deren, dat ook de kleine klok, die zich in de toren bevindt, behouden blijft". Als Unger en gemeentesecretaris De Jonge hebben gemeend, dat Brui nisse z'n klokken zou mogen behou den, dan zijn ze toch te naïef geweest. De grote klokkendief was de Duitse bezetter. Over de kleine klok verder geen moeilijkheden, alleen wie was die klokkengieter Van der Weijdc? Wie de schenker was weten we wel, ambachtsheer Willem de Jonge was telg uit het bekende Zeeuwse (Zierik- zeese) regentengeslacht De Jonge. Is het te gewaagd om te veronderstel len, dat de schenking werd gedaan, omdat de kerk in 1693 tweehonderd jaar bestond? En zo komen we bij het uitgangs punt; het verhaal van de klokkendie ven. De klok is gegoten door Johan nes Florkio in 1461. Maar Bruinisse werd eerst in 1467 ingedijkt dus moet de aan de Heilige Martinus gewijde klok eerst ergens anders hebben ge hangen. Waar? Was het een klok, die in 1461 is geleverd aan een van de an dere plaatsen op het eiland, die door het water werden verzwolgen? De be wering, dat de Bruenaars de klok hebben gestolen gaat mij wat te ver. Hebben onze Bruse voorvaderen als zuinige Zeeuwen de klok ergens gekocht. Kan de naam van de gieter in deze licht geven. Was hij een bui tenlander0 De verdere gang van za ken is bekend. De bezetter kende ZIERIKZEE - Gezien de belang stelling draait in de Concertzaal te Zierikzee zaterdag 28 en zondag 29 juli nogeens de film Look who's tal king. De film begint om 20.00 uur. In de film draait alles om de em bryo Mikey, die al tijdens de zwan gerschap een merkwaardig mannetje blijkt te zijn. Een moeizame beval ling in een taxi bevalt hem niet en ook zijn moeder leert, dat de opvoe ding van een kind het een en ander met zich meebrengt. Moeder Molly gaat op zoek naar de ideale vader. Een van de rollen is weggelegd voor John Travolta. geprolongeerd zaterdag 28 juli 20.00 uur zondag 29 jidi 20.00 76 ,;Graaf twee keer zo diep, dezelfde breedte, maar ongeveer twee voet korter aan elke kant". Opnieuw gingen ze aan het werk en ze waren zo warm, dat ze grote hoe veelheden water dronken als ze even ophielden of als de gravers wisselden met degenen die de aarde naar buiten brachten. Toen het gat tenslotte de voorgeschreven afmetingen had, kwam de jungleduivel terug om hun werk te inspecteren. „Goed", zei hij, „wij zijn klaar. Kom mee naar buiten. Poro-manncn, komt naar voren cn doet uw plicht!" beval de jungleduivel. Enkele van de Poro-manncn gingen de fetisjhut binnen en kwamen terug met de gewaden van het overleden stamhoofd, met zijn versierselen en de tekenen van zijn waardigheid. Er waren een zestal prachtige zijden ge waden en ongeveer evenveel andere van inlands weefwerk, waarvan Dr. Noland, zoals hij zich bij Jerry's be schrijving realiseerde, hem de meeste wel eens bij een of andere gelegen heid had zien dragen. De Pbro-man- nen hulden het lijk in alle gewaden, plaatsten toen de hoed van luipaard- vel met de rode veer op zijn ver schrompeld hoofd, staken het lange zwaard in de zilveren schede aan zijn zij, hingen de fetisj van antilope- hoorn met de zilveren keten rond zijn hals en staken de olifantsstaart tus sen zijn verdorde vingers. Toen ging de jungleduivel naar zijn eigen hut en kwam spoedig daarna terug, gekleed in het gewaad van tovenaar, dat hij al leen bij heel bijzondere gelegenheden droeg. Het was van dierevellen ge maakt. Hij droeg ook een angstaanja gend houten masker en een' lederen gordel met allerlei fetisjen, bosjes luipanrdtanden en koperen plaatjes, die rinkelden als hij liep. In zijn han den had hij een kleine nnlilope-hoom in een leren schacht cn een kleine houten fetisj die een man voorstelde en waaraan bijzondere toverkracht werd toegeschreven. „Richt het lijk op opdat wij de be- grafenisspreuken erover uitspreken", beval hij. Tbcn de Poro-mannen het lijk dat er onder alle gewaden en sieraden griezelig uitzag een staande hou ding gaven, moesten ze het met hun handen ondersteunen, terwijl de to venaar een kleine fles inlandse jene ver tevoorschijn haalde. Terwijl de mannen met moeite de mond van het lijk openhielden, goot de medicijn man er wat van de drank in om de geest van het stamhoofd, die veron dersteld werd nog in het lichaam te zijn, te laven. Daarna deed hij enkele passen terug cn de fetisj wild boven zijn hoofd heen en weer zwaaiend, zei hij. eentonig reciterend: „O fetisj! O fetisj! Maak dat de geest van het stamhoofd Gbingba doet naar het be hoort! O fetisj! O fetisj! Maak dat de Door JENS LARSEN geest van het stamhoofd Gbingba zich niet aan ons zal wreken over iets waarin wij hem mishaagd hebben!" Hij zweeg, goot opnieuw van de drank in de verstijfde mond en schonk het overige uit over hals en borst, terwijl hij de aanroeping her haalde. Tben deze ceremonie voorbij was, gaf de medicijnman opnieuw een be vel aan de Poro-mannen. vier van hen droegen het ijzeren bed in stukken met de matras het woonhuis binnen. En wie er maar bij kon, ging mee naar binnen, terwijl de anderen van af de voorgalerij de begrafenis verder trachtten te volgen. Geboeid zagen zij toe hoe de Poro- mannen het bed in elkaar zetten en het in het graf lieten zakken, waarna ze de matras erop legden. Daarna werd het lijk neergelaten. „Dit bed van de blanken zal de geest van het stamhoofd Gbingba rust geven", zei de medicijnman. Daarna kwamen een aantal mannen het huis binnen met kleine planken, die ze van de stukken hout die door de Poro-man nen waren meegebracht, gemaakt hadden. Ze zetten ze langs de vier kanten van het bed in het gat. De me dicijnman plaatste een halve kalebas gevuld met water en een grote kom gekookte rijst onder de armen van hot lijk. als voedsel voor zijn ziel. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5