Veel bezoekers Toeristendag streeknieuws Bewoners Bruse Steinstraat in het geweer tegen plannen scheepswerf Walvis verdwenen Wadden vereniging: Geen mossel kwekers in oostelijke Waddenzee Dodelijk verkeers slachtoffer Rotterdamse marktkoopman Politie pakt vechtende jongeren op Diefstal alarmlicht ambulance Diefstal geld uit twee tenten Zakkenroller op kermis te Renesse Diefstallen uit auto's Diefstal uit kassa horeca-hedrijf Diefstal uit Brouwse sportkantine Kop/staart- botsing bij Bruinisse Kop/staart-botsingen op rijksweg bij Nieuwerkerk 4 ZIERIKZEE - Nostalgie tijdens de tweede Toeristendag in Zierikzee. Wederom een groot aantal mensen kwam naar Zierikzee toe om daar een gezellige dag te beleven. En de ingrediënten waren er voor; variërend van luidkeelse standhouders tot een poffertjeskraam. Dat er wederom veel mensen naar het Zierikzeese kwamen had alles te maken met het ideale braderieweer. De zon liet het düisdag nog wat afweten, waardoor het strand minder trok. En dat is wat de organisatie van een Toeristendag nodig heeft. RENESSE Oud papier Tfen bate van muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse wordt zaterdag 28 juli vanaf 8.30 uur oud papier opgehaald. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. NIEUYVERKERK Oud papier De Gereformeerde Gemeente in Nieuwerkerk houdt vrijdag 27 juli een oud papieractie. Tusen 18.30 en 20.00 uur kan men het oud papier kwijt in een container die staat opge steld aan de Molenstraat in Nieuwer kerk. De opbrengst van de oud papier-actie komt ten goede aan de VLISSINGEN - De walvis die woensdag in de Sloehaven bij Vlissingen rondzwom, is woensdagavond laat de Wes- terschelde op gezwommen. De deskundigen van het dolfinari um in Harderwijk hopen dat de Butskopwalvis hierna via de Noordzee de open oceaan, waar het dier thuishoort, terug zal vinden. Een woordvoerder van de Koninklijke Mare chaussee in Vlissingen, die woensdag bij de observatie be trokken was, heeft dit meege deeld. zending van de Gereformeerde Ge meente. BRU1NISSE Markt Op de seizoenweekmarkt in Brui- nisse kan de bezoeker naast de vaste marktkramen ook kramen tegenko men van verenigingen en ideële in stellingen. Op initiatief van de Bruse middenstandsvereniging is voor hen op woensdag 1 augustus een plaatsje ingeruimd. Vorige week was rüimte vrijgemaakt voor een kinderrommel markt tijdens de weekmarkt. Vereni gingen die belangstelling hebben voor een kraam dienen contact op te nemen met C. Benart van de Midden standsvereniging (01113-1379). De weekmarkt gaat om 10.00 uur van start en duurt tot ongeveer 14.00 uur. GOES Orgelconcert Zaterdag 28 juli geeft Kees van Eer- sel een concert op het Marcussenorgel van de Grote Kerk in Goes. Het is het tweede concert in een cyclus van drie waarin de concertgever alle orgelwer ken van de 100 jaar geleden overleden Franse componist César Franck ten gehore brengt. De laatste zaterdag van juli is het programma traditio neel gewijd aan werken van Johann Sebastian Bach. Dit jaar is van de traditie afgeweken om César Franck aan het woord te laten. Ook op dit concert worden werken gespeeld uit de drie scheppingsperioden van de componist. Gespeeld wordt onder meer: Choral II in B kleine terts, Pastorale, Prélude, Fugue et variati on en tot slot Grande Piece sympho- nique. Kees van Eersel studeerde on der andere bij Jean Langlais in Parijs en heeft uit dien hoofde het orgel van César Franck in de St. Clothilde di verse keren bespeeld. Het concert in de Goese Grote Kerk begint om 20.00 uur. Marktconcerten worden gegeven op 31 juli door Jaco van Leeuwen, or ganist te Noordwijk. Hij speelt wer ken van onder andere Böhm, Reger en Vierna. Margreeth C. de Jong uit Rotterdam verzorgt een concert op 7 augustus. Zij speelt werken van Men delssohn, Franck en Bovet. Deze con certen beginnen om 12.30 uur. AARDENBURG Zomerdriedaagse Op 16,17 en 18 augustus wordt in de Volkshogeschool in Aardenburg de Zomerdriedaagse voor vrouwen ge houden. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor deze cursus met het thema 'Verandering'. Drie dagen voor jezelf om samen met andere vrouwen stil te staan bij veranderingen die plaats vinden in ons leven. Op een creatieve en speelse manier wordt dit onder werp behandeld. ZIERIKZEE - De Waddenvereni ging vindt dat het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij geen toestemming mag geven aan mosselkwekers om mosselen te gaan kweken in de oostelijke Waddenzee. Het toestaan van mosselkwekerijen in dit gebied betekent dat er minder voedsel overblijft voor andere die ren. Een woordvoerder van de Wad denvereniging heeft dat meegedeeld. De woordvoerder reageert daarmee op het pleidooi van de mosselkwe kers tijdens hun onlangs gehouden jaarvergadering in Yerseke voor het kweken van mosselen in het oostelijk Waddengebied. De vereniging wijst er ook op dat de garnalenvisserij in het gebied in het gedrang komt en daarmee ook de werkgelegenheid voor tenminste 45 garnalenvissers. De oostelijke Waddenzee is het BRUINISSE - Omdat inmiddels de familie op de hoogte is gesteld van het ongeluk, heeft de politie de iden titeit vrijgegeven van de man die dinsdagmorgen om het leven kwam bij een verkeersongeval op de Rijks weg N59 op de Grevelingendam nabij Bruinisse. Het slachtoffer is de 49-jarige marktkoopman W. P. A. Govers uit Rotterdam. Govers zat met zijn gezin op een camping in Westerschouwen en was dinsdagmorgen vroeg van daaruit op weg gegaan naar de markt in Rotterdam. Volgens de politie is de automobilist vermoedelijk verblind door de zon. Hij kwam terecht op een breed wit vlak op de weg dat een splitsing van rijbanen aangeeft. Bij de correctie naar rechts kwam de auto in een slip terecht en vloog ver volgens diverse keren over de kop. W. P. A. Govers werd daarbij zo zwaar gewond dat hij ter plaatse overleed. Het eenzijdige ongeluk gebeurde om ongeveer 05.50 uur. ZIERIKZEE - De politie pakte vier Noord-Brabantse jongeren op en zet te hen voor verhoor vast op het poli tiebureau te Zierikzee. De vakantie gangers maakten zich in de nacht van dinsdag op woensdag in de Bedde- weeg te Zierikzee schuldig aan open lijke geweldpleging. De politie werd door omwonenden op de hoogte gesteld van de proble men die de jongeren op straat veroor zaakten. Om ongeveer 01.00 uur zoch ten ze ruzie en begonnen te vechten met andere jeugdige disco-gangers, zij vernielden hekjes en probeerden brand te stichten. De politie hield C. E. uit Beek en Donk, T. J. uit Bakel en H. de B. en M. de K., beiden uit Ge- mert aan. Hun leeftijd varieert van 20 tot 25 jaar. ZIERIKZEE - In de nacht van dins dag op woensdag werd in Zierikzee het alarmlicht van een ambulance gestolen. De ambulance van het Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis stond gepar keerd aan de Beddeweeg. Onbeken den sloopten de grill met flitsers die het alarmlicht vormerï van het voer tuig. De grill is ongeveer 1500 gulden waard. Namens het ziekenhuis deed M. de W. uit Zierikzee aangifte van de diefstal. meest rustige Waddengebied, onge repter dan het westelijke deel. Mo menteel is het verboden om er mosse len te kweken. De Waddenvereniging vreest echter dat de mosselkwekers druk zullen uitoefenen op de Directie Visserij van het ministerie om toe stemming te geven om er toch mosse len te mogen kweken. De mosselkwekers zijn niet tevre den over hun percelen in de weste lijke Waddenzee en verwachten een slechte mosseloogst. ,,We willen de rechten van de mosselkwekers zeker niet aantasten in de westelijke Wad denzee. Maar we zijn er zeer op tegen wanneer zij hun territorium uitbrei den in de oostelijke Waddenzee", al dus de woordvoerder van de Wadden vereniging. BURGH-HAAMSTEDE - Op een camping aan de Jonge Jan Boeyes-, weg te Haamstede werden uit twee tenten geld en goederen gestolen. De slachtoffers waren A. van de B. 'uit Breda en mejuffrouw P. G. uit Kootwijkerbroek. Uit beide tenten werd contant geld gestolen en uit een tent ook een fototoestel ter waarde van enkele honderden guldens. RENESSE - G. H. uit het Duitse Dortmund was een van de mensen die het slachtoffer werd van een zak kenroller die actief was op het ker misterrein te Renesse. Dinsdagavond om ongeveer 21.30 uur werd uit de achterzak van zijn broek zijn portemonnee gestolen met daarin ongeveer 80 DM gestolen. Ook een mapje met autopapieren ver dween uit zijn broekzak. De diefstal vond plaats op de Lange Reke. SCHARENDIJKE/RENESSE - In de nacht van dinsdag op woensdag en woensdag overdag werden op Schou- wen-Duiveland drie •'auto's openge broken. In de Dorpsstraat te Scharendijke werd in de nacht van dinsdag op woensdag de auto van de Duitser T. H. opengebroken. De dieven gingen er vandoor met een radio/cassettere corder waarvan de waarde niet be kend is. Eveneens in Scharendijke, maar dan aan de Brouwersdam, werd woensdag tussen 11.00 en 13.00 uur de auto van een Duitse toeriste, me vrouw V. uit Pullheim, opengebro ken. De dieven namen kleding mee en een radio/cassetterecorder ter waar de van 1500 gulden. In Renesse werd een auto opengebroken die aan de Oude Moolweg stond. De Duitser B. H. verliet zijn auto woensdag rond het middaguur. Toen hij een uurtje la ter terug kwam was het voertuig opengebroken en was een videocame ra met toebehoren ter waarde van en kele duizenden guldens verdwenen. RENESSE - In de nacht van maan dag op dinsdag werd voor enkele dui zenden guldens aan contant geld ge stolen uit de kassa van een horeca-bedrijf aan de Hoogenboom- laan te Renesse. De dieven kwamen het bedrijf 's nachts binnen door middel van braak. Zij braken vervolgens de kas sa open en namen het geld mee. A. F. uit Renesse deed aangifte van de dief stal. BROUWERSHAVEN - In de nacht van maandag op dinsdag werd inge broken in een sportkantine aan de Spuiweg te Brouwershaven. De dieven kwamen het gebouw bin nen door middel van braak. Behalve de schade die' zij aanrichtten door braak, namen ze enkele tientallen guldens aan contant geld mee. Na mens de gemeente Brouwershaven deed A. P. D. uit Brouwershaven aan gifte van de diefstal. BRUINISSE - Een chauffeur die af remde omdat hij zich onwel voelde worden achter het stuur. Dat was de indirecte oorzaak van een kop/ staart-aanrijding waarbij yier perso nenauto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde woensdag morgen om ongeveer 9.00 uur op de Rijksweg N59 nabij Bruinisse. De be stuurder van een personenauto, P. van Z. uit Sommelsdijk voelde dat hij onwel werd achter het stuur en trapte daardoor plotseling op de rem van zijn auto. De achter hem rijdende auto's waren daar niet bedacht op. Mevrouw L. B. uit Schuddebeurs botste achterop de auto van P. van Z. Op haar auto reed W. B. uit Oude- Tonge en daarop botste B. van A. uit Goes met zijn voertuig. De materiële schade was groot, niemand liep noe menswaardige verwondingen op. NIEUWERKERK/ZIERIKZEE - Dinsdag om ongeveer 11.30 uur vonden vlak achter elkaar twee kop/staart-aanrijdingen plaats op de Rijksweg N59 bij de ver keerslichten bij Nieuwerkerk. Twee uur later reden op de roton de bij Zierikzee twee auto's op el kaar. De eerste aanrijding vond plaats in een groepje auto's dat in de richting Zierikzee reed. I. van H. uit het Belgische Oud-Turn hout zou te laat in de gaten hebben gehad dat de voor hem rijdende auto's afremden voor het op oran je en rood springende verkeers licht. Hij reed op de achterzijde van de voor hem rijdende auto be stuurd door M. M. eveneens uit Oud-Turnhout. De klap waarmee dat gebeurde kwam zo hard aan dat de auto van M. M. doorschoot tegen de auto voor hem, bestuurd door J. B. uit Den Bommel. En die botste daardoor weer achterop de auto van M. van de D. uit het Bel gische Kasterlee. De materiële schade aan de vier voertuigen was groot. Niemand werd gewond. Tweede botsing Men had nog geen tijd gehad om van de schrik te bekomen toen ter plaatse een tweede kettingbotsing plaatsvond. E. Z. uit Nieuwerkerk zou te laat in de gaten hebben ge had dat de voor hem rijdende auto bestuurd door mevrouw W. V. uit Helmond afremde voor de stop lichten. Hij reed op de achterzijde van die auto. Ook in dit geval bleef het bij materiële schade. Ongeveer twee uur later om 13.50 uur vond een eind verder op de rijksweg, op de rotonde bij Zie rikzee, opnieuw een kop/staart- aanrijding plaats. D. P. uit Oos terhout zou te laat hebben be merkt dat de voor hem rijdende J. van der H. uit Oosterland stopte om voorrang te verlenen aan een auto die de rotonde wilde oprij den. Hij reed achierop zijn voor ganger. Beide auto's werden be hoorlijk beschadigd. Niemand werd gewond. Gritstralen en bouw loods struikelblok BRUINISSE - Een tiental bewoners van de Steinstraat in Bruinisse heeft bij gedeputeerde staten van Zeeland bezwaar aangetekend tegen de plannen van scheepswerf Van Duivendijk. Struikelblok voor hen is het plan van de Bruse werf om te gaan gritstralen. Men vreest geluids- en stofoverlast. Ook de voorgenomen bouw van een loods langs de dijk bij Bruinisse stuit op problemen. De bewoners vrezen voqr minder lichtinval in hun huizen en daaraan gekoppeld een waardevermindering van die huizen. problemen voor de scheepswerf van de baan. Alle hobbels blijken echter nog niet te zijn opgeruimd. De laatste maanden is er heel wat te doen geweest om scheepswerf Van Duivendijk. De toekomst van dit bui tendijkse bedrijf kwam op de tocht te staan in verband met de sanering van de bodem van de reparatiehaven in Bruinisse. Om te mogen blijven wer ken moest het bedrijf grondig aange past worden. Om er zorg voor te dra gen dat vervuiling van de haven in de toekomst voorkomen zou kunnen worden moest een nieuwe helling aangelegd worden. Een karwei dat een forse investering vergde. Meer dan Van Duivendijk op kon brengen. Steun Na de nodige onderhandelingen be sloot de gemeenteraad een bedrag van 50.000,- beschikbaar te stellen terwijl de provincie anderhalve ton subsidie in de richting van Van Dui vendijk schoof. Eind mei kon de eer ste paal voor de nieuwe helling gesla gen worden en daarmee leken do Omdat het bedrijf compleet ver nieuwd wordt moet Van Duivendijk een nieuwe vergunning aanvragen. In de aanvraag voor die vergunning vraagt de ondernemer toestemming voor de bouw van een nieuwe loods. Verder wordt permissie gevraagd voor gritstralen. Voor dat werk zou dan een speciale unit aangeschaft moeten worden waarbij het stof di rect weggezogen wordt. Ook wil Van Duivendijk de mogelijkheid open houden om incidenteel, als een klus persé binnen bepaalde tijd geklaard moet worden, in de avond en nacht door te werken. Geluidsoverlast Een tiental bewoners van de Steinstraat is in de pen geklommen om haar bezwaren tegen de plannen van Van Duivendijk kenbaar te ma ken. Alle tien laten zij weten moeite te hebben met het voornemen van Van Duivendijk om te gaan gritstra len. Men vreest geluids- en stofover last door het gritstralen. In een van de bezwaarschriften wordt het mogelijke gritstralen on toelaatbaar genoemd en wordt ge steld dat zelfs al zou er een geluids scherm op de dijk komen, waar in Bruinisse en ook van de kant van be woners van diezelfde Steinstraat veel verzet tegen is, die maatregel niet afdoende zou zijn. Ook maken de bewoners, zo blijkt uit de brieven, zich zorgen over het mogelijk werken in de avond en nacht. Men vreest geluidsoverlast. Volgens een woordvoerder van pro vinciale waterstaat gelden voor het 's avonds en 's nachts werken strengere normen dan voor het werken over dag. Bezwaar tegen loods Behalve tegen het gritstralen ma ken de briefschrijvers ook bezwaar tegen het plan van Van Duivendijk om een nieuwe loods bij het bedrijf neer te zetten. Volgens hen betekent de bouw van de loods een verminder de lichtinval in hun huizen. Een aan tal bezwaarmakers stelt dat die ver minderde lichtinval weer een waar dedaling voor haar huizen inhoudt. Bij Van Duivendijk wordt hard gewerkt aan de nieuwe helling. In een andere brief wordt de bouw van de loods omschreven als 'verste ring van het woongenot'. Ook blijkt men niet blij met het plan van Van Duivendijk om een nieuwe, hogere, kraan neer te zetten bij zijn bedrijf. Volgens de brief schrijvers vormt een dergelijk kraan een risico. Men twijfelt eraan, zo blijkt uit de brieven, of de haven kraan in kwestie wel bestand is te gen hevige windstoten. Volgens een woordvoerder van de afdeling milieuzaken van de provin ciale griffie is op dit moment nog niet te zeggen wat de invloed van de be zwaarschriften is op de toekomst van de Bruse scheepswerf. Voordat er meer duidelijkheid over een en ander is gaan er naar alle waarschijnlijk heid enkele maanden overheen. Al lereerst worden de bezwaarschriften bekeken en rolt er uiteindelijk een ontwerp-vergunning uit de bus. Die ontwerp-vergunning wordt dan weer ter inzage gelegd en ook daar kunnen weer bezwaren tegen worden inge diend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4