„Het gaat mij om een vast inkomen, niet om de camping" Middenschouwen krijgt een huisartsenpraktijk 'Ik heb al jaren teveel gasten en dat heeft men steeds gedoogd' Brouwse molen De Haan verkocht W. Knol ondervindt problemen bij start minicamping Kritiek op beleid gemeente Westerschouwen ten aanzien van overstand op campings Kleinschalig kamperen in Kerkwerve verworpen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 juli 1990 Nr. 24783 t 3 BRIJDORPE - „De akkerbouw is tegenwoordig mager. Het is mij te doen om een extra inkomstenbron aan te bo ren". Dit vertelt W. Knol uit Brijdorpe die dit jaar begon nen is met een minicamping in diezelfde plaats. Knol on dervindt echter in het eerste jaar de nodige problemen. Buurman L. Dijksman en A. Zwanenburg hebben tegen de camping een bezwaarschrift ingediend. Bezwaar schriften die deze week ter sprake kwamen tijdens de commissievergadering bezwaarschriften van de gemeen te Middenschouwen. het college eerst weten wat de moti vatie was voor de schorsing". Volgens een woordvoerder van de gemeente is de vrijstelling van Knol op twee punten de mist in gegaan. Enerzijds is in de huidige kanipeer- wet geregeld dat het er vijf stand plaatsen mogen zijn, met een over loop van drie toerwagens of vijf tenten. Anderzijds heeft de gemeente Mid denschouwen een piektijd aangehou den van acht tot negen weken, terwijl in de landelijke wet gesproken wordt over maar zes weken. Door de uit spraak tot schorsing van de voorzit ter afdeling rechtspraak van de Raad van State is voor Knol een illegale si tuatie ontstaan. Een situatie die door de gemeente gedoogd wordt. Na deze schorsing wilde Dijksman dat de ge meente actie ondernam en dat Knol de exploitatie van de minicamping tijdelijk zou staken. B en w zijn hier niet op in gegaan. Zij willen, voordat er verder actie ondernomen wordt, Knol heeft van de gemeente een vrijstelling gekregen voor 10 toeristi sche plaatsen en in de piektijd mogen hier nog eens drie caravans of vijf tenten bijgezet worden. Onder de piektijd verstaat het gemeentebe stuur het weekend van Pinksteren en de maanden juli en augustus, met een totaal van acht tot negen weken. Vol gens de landelijke kampeerwet mo gen dit er niet meer dan vijf zijn. „Er komt een aanpassing op die wet, zo dat het aantal verhoogd wordt, maar deze blijft nog uit. De gemeente heeft vooruitlopend op deze wet, mij de vrijstelling voor tien plaatsen al ge geven", legt Knol uit. Reden Voor Dijksman is dit een van de re denen dat hij een bezwaarschrift heeft ingediend. De Raad van State heeft ten aanzien van dit bezwaar schrift op 28 juni een schorsing van de camping uitgesproken. „Voordat de gemeente tot actie overgaat, wil Toekomst nog onzeker voor W. Knol en zijn minicamping. BURGH-HAAMSTEDE - Hij kwam er rond voor uit, C. Kooman uit Renesse. „De laatste acht jaar is het nooit anders geweest dan dat ik zo'n 4 a 5 kampeerders teveel op mijn terrein had. Dat wist de gemeente en er is nooit iets van gezegd", aldus Kooman. Tijdens het pinkster weekend werd op zijn mini-camping een teveel aan kam peermiddelen geconstateerd. Tijdens de vergadering van de commissie beroeps- en bezwaarschiften werd hij in de gelegenheid gesteld zijn zegje te doen over het hoe en waarom. SCHARENDIJKE - De gemeente Middenschou wen krijgt voor het eerst een huisartsenpraktijk. De huisartsen L. A. M. Bruel en J. J. Roth willen hier ge zamenlijk een huisartsen praktijk opzetten. Bruel houdt nu dagelijks spreek uur in het Groene Kruisge- bouw voor de inwoners van Scharendijke. Voor de vestiging is gekozen voor de lokatie aan de Dijk- straat tussen de Elkerzee- sfeweg en het Zwarte Plein. .Dat de beide huisartsen zich mogen vestigen in Scharendijke werd beslo ten tijdens de openbare raadsvergadering in het gemeentehuis van Midden schouwen te Scharendijke. „Het doet ons een genoegen dit voorstel te kunnen voorleggen", ver telde burgemeester W. den Boer. Hij was samen met het college van me ning dat de maatschap Bruel/Roth een belangrijke voorziening voor de bevolking en de toeristen realiseert. J. L. F. Bolleman (SGP/GPV/RPF) liet zijn collega raadsleden weten het een prachtig initiatief'te vinden van beide huisartsen en wenste hen alle succes toe. „Ik wil mij graag aanslui ten bij Bolleman. Ten aanzien van de lokatie is onze fractie het ook eens met het college", vertelde C. W. Boot (CDA). Ook J. M. van Langeraad sloot zich aan bij Bolleman en Boot, waar mee het voorstel met algemene stem men werd aangenomen. Subsidie Tijdens de raadsvergadering werd ook besloten een incidentele extra subsidie van 750,00 toe te kennen aan de Werkgroep Evenementen Scharendijke-Ellemeet. Deze werk groep wil haar taken gaan uitbreiden door het zelf organiseren van evene menten. „De Werkgroep Evenemen ten vindt eigenlijk dat er te weinig 'evenementen zijn, maar voor meer is er volgens hen te weinig subsidie", liet wethouder W. G. Renden (PvdA) weten. Van Langeraad kon het eens zijn met de toekenning van de extra subsidie van 750,00, maar stelde te gelijkertijd dat er nauwelijks of geen contact bestaat tussen de VW en de werkgroep. Zo kon het volgens hem mogelijk zijn dat er op twee plaatsen een disco werd gehouden op één en dezelfde dag. P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA) was van mening dat het een goede zaak is dat de woonkernen de ze werkgroep heeft. „Maar als er te korten zijn, wordt er direct naar de gemeente gestapt. Ze kunnen ook bijvoorbeeld naar de VVV gaan. Ze krijgen wat de extra subsidie betreft van ons het voordeel van de twijfel", aldus Berrevoets. Renden liet nog weten dat de werk groep in hoofdzaak een coördineren de taak blijft houden. eerst een beslissing nemen wat te doen met de camping. Beslissing- Tegen deze beslissing heeft Dijks man opnieuw een bezwaarschrift in gediend. Dit bezwaarschrift wordt vrijdag 27 juli door de Raad van State behandeld. „Als de Raad van State een negatieve uitspraak doet, moet ik de mensen van de camping sturen. Maar de gemeente zit ook met de han den in het haar wat betreft het illega le kamperen op bijvoorbeeld de Brouwersdam", aldus Knol. Dat de gemeente Middenschouwen een vrij stelling van tien plaatsen heeft gege ven, is voor de beheerder niet zo ver wonderlijk. „Alle minicampings in de omgeving hebben zo'n beetje een vrijstelling van tien en vijf". „Het blijkt bij andere minicam pings dat dit aantal eenheden aan vaardbaar is". Voor Knol zijn de pro blemen rond zijn minicamping een financiële strop. „Ik heb hiervoor mijn investeringen gedaan. Het toi- letgebouw en andere faciliteiten vol doen aan de eisen". Volgens Knol heeft hij alles gedaan om overlast te voorkomen. „Om het huis van de buurman ligt een brede singel met bossen. Daar heb ik ver volgens nog struiken langs geplant, om de overlast zoveel mogelijk te be perken". Knol heeft twee jaar eerder al geprobeerd een andere bron van in komsten te creëren. „Ik heb toen wil len beginnen met een mestkuiken- kwekerij, maar hiervoor had ik ruimte te kort volgens de regels van de hinderwet. En die moet je aanpas sen. Op een minicamping is geen hin derwet van toepassing". Afwachten Voor Knol is het nu afwachten wat de Raad van State deze week beslist. „En wat het college van b en w er van zegt". Dijksman heeft zijn bezwaar schrift ingediend omdat de aantallen en de tijdsduur van de overloop in strijd zijn met de wet. „Er is hier sprake van een onbehoorlijk bestuur van de gemeente. Zij had de camping een halt toe moeten roepen", vertelt Dijksman desgevraagd. „Ik had gehoopt dat na de eerste uitspraak van de Raad van State de gemeente de discipline op kon bren gen om de camping te schorsen, maar er werden gewoon caravans en tenten bij geplaatst", aldus Dijksman. Een andere belangrijke reden voor de buurman is de manier hoe de cam ping tot stand gekomen is. Dijksman: „Vorig jaar zomer is de camping al enigszins toegekend en in het voor jaar van dit jaar is er begonnen met de inrichting van het terrein. Er is ge woon met een overrompelingstactiek gewerkt". Hetgeen de buurman vreesde bij het tot stand komen van de minicamping werd volgens hem bewaarheid: „We hebben met de Pinksteren en Hemelvaart de nodige overlast ervaren". De overlast bestond onder meer uit het af en aanrijden van auto's en er werd gelachen en gepraat tot in de nacht. „Wat we gevreesd hebben is werkelijkheid geworden". A. Zwa nenburg, een ander die een bezwaar schrift had ingediend was niet be reikbaar voor commentaar. HEERLEN - Het is voor meerdere kraamcentra in Limburg, vooral in het zuidelijk deel van deze provincie, een volslagen raadsel waaraan een opmerkelijke geboorteplek in de maanden juni en juli moet worden toegeschreven. In een brief maakte de gemeente hem attent op de overtreding. Tevens werd Kooman te verstaan gegeven dat bij een volgende overtreding zijn vergunning weieens in gevaar zou kunnen komen. Volgens Kooman een wat overdreven reactie, zo bleek uit zijn betoog. Niet onoverkomelijk Hij gaf grif toe dat er in het pinksterweekend inderdaad teveel kampeermiddelen op zijn mini-cam ping stonden. „Maar dat levert vol gens mij geen onoverkomelijke pro blemen op", aldus Kooman. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat hij in de afgelopen tien jaar dat hij zijn mini-camping drijft daar ook veel in heeft geïnvesteerd. „En ik zou het bijzonder jammer vinden als ik nu, na tien jaar, de grond ingeduwd zou worden", aldus Kooman. Hij stelde dat-niemand er last van heeft als er op zijn terrein meer kampeermiddelen staan dan toegestaan is. „In feite help ik de gemeente door de mensen van de wegbermen af te halen en ze bij mij een plekje te ge ven", luidde zijn verweer. Een opvat ting die wethouder ir. C. W. Veerhoek, die het collegestandpunt verdedigde, niet onderschreef. „Ik hou me aan de MADRID - Een Belg die zich voor deed als afgevaardigde van het Euro pees parlement is in Madrid gear resteerd omdat hij in Spanje zestien mensen zóu hebben opgelicht. Dat heeft de Spaande politie bekend ge maakt. Vervolg van pagina 1 Wethouder Hart liet in duidelijke taal weten dat de gemeenteraad zelf de recreatiestructuurschets had aan vaard. „Er heeft toen niemand tegen gestemd. Sinds de structuurschets in werking is, zijn er drie aanvragen ge weest. Hier ligt nu een voorstel om aan die aanvragen gestalte te geven. Er is nu een keuze. Of je voegt de kampeerplaatsen toe aan de reeds be staande bedrijven of je kunt beslui ten drie of vier bedrijven die plaat sen te geven met een realiserings- plibht. Die keuze is aan U", laat Hart weten. Op de opmerking van Berrevoets over de straal van één kilometer bui ten de bebouwde kom zei de wethou der dat dit binnen de structuurschets geregeld is. Dit is volgens Hart inge tekend als landelijk gebied. „Ik kan me niet voorstellen dat mevrouw Berrevoets het daar moeilijk mee heeft", vertelt Hart. De antwoorden van de wethouder waren voor Berrevoets niet voldoen de. „Vorig jaar heb ik drie keer ge vraagd wat U zich daarbij voorstelde en heb steeds afwijkende antwoor den gekregen", vertelt Berrevoets. Zij was verder van mening dat er heel zorgvuldig omgesprongen moet wor den met de criteria. Van Langeraad wilde reageren op de uitspraak van feiten en de feiten zijn dat in het pinksterweekend negen kampeer middelen teveel stonden en dat er nu ook nog teveel staan. Kooman is voor mij een notoire overtreder", aldus de wethouder. Extreme drukte Mr. Heimig voerde ter verdediging van zijn cliënt M. A. Kristelijn, op wiens terrein in het pinksterweekend ook een teveel aan kampeermiddelen was geconstateerd, aan dat het in het pinksterweekend extreem druk was. Verder stelde hij dat op het terrein in kwestie al jarenlang met medeweten en goedvinden van de gemeente 35 kampeermiddelen staan. Heimig legde de vraag aan de com missie voor waar de kampeerders heen zouden moeten als ze weg moe ten van het terrein van Kooman. „Mijn cliënt zou mensen weg moeten sturen terwijl aan de honderden ille gale kampeerders niets gedaan wordt", aldus mr. Heimig. Wethouder Veerhoek reageerde ver ontwaardigd op de beschuldiging van Heimig dat de gemeente met twee maten zou meten. „Er is geen sprake van willekeur", aldus Veerhoek. „Er is overal gecontroleerd en de tellin gen zijn zelfs nog aan de voorzichtige kant". Bolleman om Kerkwerve Kerkwerve te laten. „Dat zeiden we twintig jaar geleden ook over Middenschouwen". Volgens de VVDer is dat niet moge lijk. Schorsing Na de raadsleden gehoord te heb ben besloot burgemeester W. den Boer de vergadering te schorsen, zo dat het college zich over de kritieken kon buigen. Wethouder Hart nam na de schorsing het woord: „Wij vinden het erg jammer dat het CDA het niet eens kan zijn met het voorstel. Het heeft eigenlijk geen argumenten en ik stel dan ook voor om de structuur schets in stemming te brengen". Een uitspraak waar Berrevoets op wilde reageren. „Ik ben duidelijk in de wiek geschoten. Er is geen duidelijk heid voor de burger. Wij willen geen rechtsongelijkheid zodat er mensen uitgepikt kunnen die de gelegenheid krijgen een camping te starten", laat Berrevoets enigszins verbolgen we ten. Ook wethouder W. G. Renden (PvdA) wilde graag reageren op de kritieken uit de raad. „Via de struc tuurschets is het mogelijk binnen een straal van één kilometer kleinschalig kamperen toe te staan. Als U dit ge bied groter wil, moet U dit zeggen, maar wij hebben niets gehoord", laat Renden weten. „Het kleinschalig kamperen is iets groter dan het kam peren bij de boer, daarom zijn wij op dertig plaatsen gekomen. Wij hebben enkel de argumenten op tafel gelegd. Wij hebben vanavond alleen gehoord dat deze argumenten niet goed zijn. maar hebben geen tegenargumenten van U gekregen. Dat vind ik eigen lijk beneden de maat", vertelt Ren den in duidelijke taal. Voordat cr gestemd werd liet Van Langeraad weten zich van stemming te willen onthouden. Berrevoets. Boot en Bolleman stemden tegen het voorstel. De beide wethouders voor, zodat het voorstel werd verworpen met drie tegen twee. Mr. Heimig voerde ook het woord namens N. A. Dambruin uit Burgh- Haamstede. Volgens tellingen van de gemeente zouden in het pinkster weekend op zijn terrein 40 in plaats van de toegestane 10 kampeermidde len hebben gestaan. „Al tientallen ja ren staan daar 27 sta-caravans en on geveer 40 toer-caravans en de gemeen te is daar nooit tegen opgetreden", al dus mr. Heimig. Dat laatste werd door wethouder Veerhoek ten stelligste ontkend. „Naast de aanschrijving in 19.90 zijn er ook aanschrijvingen geweest in '86 en '89", aldus Veerhoek. Wel gaf hij toe dat er in het verleden tegen Dam bruin nooit bestuurlijke dwang is uitgeoefend. „In het verleden duurde de proce dure zo lang dat het probleem al op gelost was op het moment dat wij als gemeente in konden grijpen", aldus Veerhoek. Hij liet weten dat men nu vast van plan is om snel actie te on dernemen. Op de opmerking van mr. Heimig dat het landschap het best zou kunnen hebben als er "bij Dam bruin wat meer kampeermiddelen zouden staan reageerde Veerhoek met de opmerking: „Dat is een plano logische zaak en dat is hier nu niet aan de orde". De commissie brengt binnenkort advies uit aan het college van b en w. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu- sie' 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag Dinsdagkrant maandag Donderdagkrant woensdag Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur 'Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W BROUWERSHAVEN - De korenmolen De Haan, die in 1724 werd gebouwd op de stadswal te Brouwershaveti. is ver kocht aan de heer Van Spanje uit de Amerikaanse staat Californië. Toen de verkoop was geregeld begon de Ameri kaan direct met een opknapbeurt van het monument. Daarbij werd de molen onder andere aan de buitenkant hele maal geverfd. De Haan was voorheen eigendom van de 74-jarige architect H. A. Hoogervorst uit Bodegraven. Hij liet de molen restaureren en verbouwen en gebruikte hem als tweede woning. Hoogervorst bood het monument vier jaar geleden ter verkoop aan vanwege zijn leeftijd. Hij wilde graag dat het monument in handeri kivam van een molcnlief- hebber die er goed voor zou zorgen. Het monument is in goede staat, de wieken kunnen draaien en een gedeelte van het maalwerk is nog intact. Naar verwachting komt de nieuwe eigenaar Van Spanje aan het eind van dit jaar iveer naar Brouwershaven. tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3