stukken LEKKER en... VOORDELIG! Herman Davinus Heuff; portrettist van Zierikzee Gehakt Halfom SLAGERIJ Echtpaar uit Scharendijke maakt zelf klederdracht Braks niet van plan mestproduktie- rechten op te kopen Kamperen bij de boer Huzaren Salade Patat Friet 100 gram Achteitiam Paprika Rood of Groen liter Dubbelvla Goudappeltje -^Bona Margarine Hollandse Gatenkaas ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 juli 1990 Nr.24782 5 Uit eerste helft twintigste eeuw Op verzoek vervaardigde hij meer dan eens aardige tekeninget jes als illustratie in VVV-gidsen die op Scliouwen-Duiveland werden verspreid. Heuff was als kunste naar veelzijdig: behalve als schil der, tekenaar en aquarellist toonde hij zich bovendien een vaardig et- Vervolg van pagina 1. een omslagdoek. „Origineel is deze doek van een geweven stof, maar daar kon ik niet aan komen. Doordat ik graag handwerk, ben ik gaan pro beren om deze met breien zoveel mo gelijk na te maken". Over de Schouwse vrouwenkleding is weinig bekend. Leen: „Maar over de mannenkleding is nog minder be kend. Deze kleding, is op de een of an dere manier heel snel verdwenen. Ik denk omdat ze toen dachten dat het op z'n 'burgers' makkelijker was. Maar echt verslijten deden ze de broe ken bijna niet". Mevrouw Van de Pan ne vult aan met te zeggen, dat er tij dens de ramp veel kleding is vergaan. „Mijn opoe droeg ook klederdracht, maar zij is omgekomen tijdens de ramp". Verzameling De verzameling van Schouwse kle derdrachten van het Scharendijkse echtpaar is nog niet compleet. Er is nog wel wat kleding wat zij op het verlanglijstje hebben staan. „Zo heb ik bijvoorbeeld de rouwdracht nog niet helemaal compleet. Vaak denk je dat je er bent en dan blijkt er nog meer te zijn. Maar ik ben toch blij dat we al zo ver zijn", aldus mevrouw Van de Panne. ZIERIKZEE - De overheid is voor alsnog niet van plan mestproduktie- rechten op te kopen. Hoeveel boeren voor dergelijke rechten zullen gaan betalen, is een kwestie van vraag en aanbod. De markt zal aangeven wat de reële prijs is. Dit blijkt uit ant woorden op Kamervragen over de no ta Evaluatie Mestbeleid, die minis ter Braks van landbouw maandag mede namens zijn collega Alders van milieubeheer aan de Kamer heeft ge stuurd. In de verschillende veehouderijsec toren zitten latente produktieruimtes die variëren van negen procent (rund vee) tot 29 procent (kalkoenen). De la tente produktieruimte is het verschil tussen de geregistreerde mestpro- duktie (referentiehoeveelheid) op 31 december 1986 en de werkelijke mest- produktie, berekend op basis van de meitelling in 1987. In het aangekondigde verplaat- singsbesluit willen de bewindslieden een korting op produktierechten toe passen van 30 procent. Braks schrijft nu nog geen schatting te kunnen ma ken van transacties in mestquota. De meest koopkrachtige bedrijven zullen mestrechten kopen. Dat zijn volgens Braks in het algemeen de economisch sterke bedrijven. Het ligt voor de hand dat de overdrachten vooral van kleinere naar grotere be drijven gaan. Op middellange en lan ge termijn wordt een verplaatsing voorzien van mestproducerende be drijven naar Noord-Oost-Nederland. Volgens de bewindslieden zijn er aanwijzingen dat er buiten gebieden met een mestoverschot gebieden zijn waar de grond met fosfaat is verza digd. Nader onderzoek moet dit uit wijzen. Eerder is de hoeveelheid fosfaat verzadigde gronden geschat op 270.000 tot 300.000 hectare. Voor 60.000 tot 80.000 hectare hiervan heb ben de bewindslieden al beperkende maatregelen afgekondigd die in de loop van 1991 en 1992 in moeten gaan. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de Inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. ZIERIKZEE - De beeldende kunstenaars die zich in de loop der tijden hebben doen kennen als „portret tist" van Zierikzee vormen een lange rij. Bij een topo grafisch gezicht behoeft de artistieke uitvoering van het werkstuk weliswaar niet altijd voorop te staan - in sommige gevallen is de documentaire waarde door slaggevend - maar het is mooi meegenomen indien een getekend of geschilderd stads- of dorpsgezicht behalve waarheidsgetrouw bovendien fraai van uitvoering is. In de eerste helft van de twintigste eeuw heeft Her man Davinus Heuff een aantal schilderachtige gezich ten van Zierikzeese stadsgedeelten vervaardigd. Een prachtig doorkijkje van de Witte IJe straat, door Heuff in 1925 met waterverf vastgelegd, werd bij zonder populair omdat dit onaan zienlijk straatje als bakermat van de Koninklijke Zeelandia meer dan eens in boek, tijdschrift op kalen ders is geproduceerd. Veelzijdig De schilder/tekcnaar/ctser Her man Davinus Heuff werd op 9 juli 1875 te Den Haag geboren, waar hij later ook woonde en werkte. In ei gen land heeft hij heel wat afgc reisd maar soms verlegde hij zijn horizon. Zo maakte hij o m. een reis naar Italië. Behalve op verschillen de lokaties in Noord- en Zuidhol land verbleef Heuff (die doorgaans signeerde als HHeuff) ook vele ke ren in Zeeland. Vaak hadden nchter- afstraatjes zijn voorkeur. Geen wonder dal hij te Zierikzee te kust en te keur zijn onderwerpen vond. D.m.v. deze brief wil ik alle lezers laten weten wat een goede oplossing ik het vind om te „kamperen bij de boer". Rond deze tijd is het eiland overvol en wordt er flink illegaal ge kampeerd. Boetes uitdelen helpt niets omdat er te weinig politie is en die elders npdig zijn. Een goede oplossing is er gevonden door de ge meenten om de mini-campings toe te staan. Een goede oplossing voor de gemeenten want die hoeven geen rommel op te ruimen die illegale kampeerders achter laten, dat doen nu de boeren. Het belangrijkste van die mini-campings vind ik toch wel dat de boeren een extra centje kun nen bijverdienen in deze voor hen moeilijke tijd. Helaas zijn niet alle mensen blij met deze mini-campings en stellen ook alles in het werk om boeren dwars te zitten. Mensen laten we blij zijn met deze mini-campings, er zijn zoveel mqnsen mee geholpen. Laten we die paar weken per jaar to lerant zijn voor de boeren en hun die bijverdiensten gunnen. W. Jhnis-de Jonge Ringdfijk 9 4322 TC Brijdorpe Beddewceg, een smal en pittoresk Zierikzees straatje, in 1911 'gepor tretteerd' door Herman Heuff. Wiebe Kcikes Het was dramatisch dat deze ar tiest in de dertiger jaren zijn ge zichtsvermogen moest verliezen. Niettemin zag hij kans om in die moeilijke periode toch nog actief te zijn als vervaardiger van aarde werk-plastieken Natuurlijk bleef het smalle Zie rikzeese straatje, dat sinds mensen heugenis Beddeweeg heet, bij Her man Heuff niet onopgemerkt. Hij maakte er in de zomer van het jaar 1911 een aantrekkelijke compositie van in waterverf en krijt. Wie wil weten wat Beddeweeg betekent doet het beste er Uil op na te slaan: „er zijn voor de verklaring van deze naam twee theorieën. Volgens de eerste zou Beddeweeg betekenen straat tussen twee wegen (Verre- nieuwstraat en Kinderstraat). De tweede en meest waarschijnlijke theorie is dat Beddeweeg de aandui ding is voor een zeer smal straatje". Aan het werkzaam leven van Heuff kwam op 1 juli 1945 een einde. kilobaai lavendel of normaal 1V4 liter 'Je kan er véél mee doen!"' per kilo hele week per stuk woensdag Friesche Vlag Goudband Koffiemelk 10 cups voor Dobbelman Fosfaatvrij 2 kilo 15% gratis Lux Afwas 500 ml m -A-A Hazelnootpasta bruin, 500 gram 10% extra gratis! Cruesli naturel of appel, 375 gram VAN ONZE JAMIN - AFDELING: Kabelspekken -ir» per pakje van 1,25 voor ||J 2 Rollen Volkoren Biscuits van 4,30 voor Qfc Engelse Drop Ofi zak 400 gram van 2,98 voor Schuimblokjes -~C per pakje van 1,95 v°o^ga^ Boeren Metworst 100 gram Boterhamworst 100 gram Saksische Leverworst 100 gram Uw GROENTESPECIALIST! literpak Bananen per kilo Geschrapte Worteltjes 500 gram Ijsbergsla per krop Bleekselderij per struik Rode Bessen 500 gram Rauwkost Speciaal 200 gram Witlof Salade 200 gram kuip 500 gram Jong Belegen Kaas 500 gram 500 gram K G Koffie per pak *00 gram l:l:M»H.I=ti«mi VAN BAKKER VERWIJS Knipbruin per stuk Zierikzee, Telefoon 01110 -12889 Quist, week 30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5