Op de bres voor watervogels Kamer van Koophandel in beroep tegen bescherming Oosterschelde Oh ja? Dievengilde opnieuw actief Langs elkaar schampende auto's in Renesse Uniek experiment in de regio: aardbeien op potgrond Beleid ten aanzien van toeristische functie heroverwegen Materiële schade in Renesse Commissie vergadering Westerschouwen Orgelconcert in Dreischor Expositie Make-up in Bewaerschole Expositie bij VVV in Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 juli 1990 Nr. 24782 3 Altijd gedacht dat het Zeeuwse land zo'n rustig plekje op Neerlands bodem was. Ach, we wisten ook wel dat er hier en daar weieens een toe rist verscholen zat, maar veel kun nen het er niet geweest zijn. Bleek ondergetekende het toch he lemaal verkeerd gezien te hebben. De liberale provincie-bestuurder, ge deputeerde De Voogd, heeft afgelo pen weekeinde ontdekt dat het de spuigaten uitloopt met het toerisme. Er schijnen hier enorm veel recrean ten te zitten; legaal en illegaal een plaatsje zoekend. Niemand in Zeeland heeft dat ooit geweten. Gelukkig hebben we een capabel bestuurder, die ons daarop wijst. Nog voordat ook maar iemand in Zeeland ooit gehoord had van overmatig toerisme, wordt het door De Voogd al gesignaleerd. Knap hoor. En hij laat het daar niet bij. Zijn scherpe constatering doet hij in de tweede week van de bouwvakantie (zou het daarom misschien zo druk zijn?) en stopt er een pakket van maatregelen bij. Variërend van toerisme-politie tot het radicaal stopzetten van promotie in het bui tenland. Wat moet die man geschrok ken zijn afgelopen weekeinde. We zijn de man echter zo dankbaar voor zijn ontdekking dat Zeeland vol is, dat we het hem vooralsnog niet kwalijk zullen nemen, dat hij nuzon- der vooroverleg met ongenuanceerde uitspraken komt. De provinciale VVV lijkt ineens ontredderd nu de promotiegelden uit de Zeeuwse por temonnee dreigen te verdwijnen. Maar de soep wordt nooit zo heet ge geten, luidt het spreekwoord. AvdW BRUINISSE - Van een camping aan de Hageweg in Bruinisse werden vanonder een caravan twee surfplan ken, twee masten en een giek gesto len. Gedupeerde is mevrouw v. H. uit Zoetermeer. In Bruinisse aan de Ha geweg werden verder twee surf- masten van H. K. uit Duistland ge stolen. De masten waren, volgens een woordvoerder van de politie vastge maakt aan de auto. Door een ruitje in te slaan verschafte het dievengilde zich toegang tot een auto die gepar keerd stond aan de Brouwersdam te Scharendijke. Uit de auto werd een jas weggenomen. In Haamstede werd een auto opengebroken. Uit deze auto werden een autoradio, geluidsboxen en equalizer ter waarde van 700,00 gestolen. De gedupeerde eigenaar is S. B. uit Burgh-Haamstede. Zijn auto stond geparkeerd aan de Hogeweg. Uit een in aanbouw zijnde woning in Schud- debeurs hebben de mensen met lange vingers een oven ter waarde van 1.100,00 ontvreemd. Benadeelde v. S. uit Schuddebeurs. RENESSE - Aan de Hogezoom te Renesse liepen gisteren (maandag avond) rond 19.00 uur twee auto's ma teriële schade op. Het betrof hier twee personenauto die elkaar tege moet kwamen. Betrokken bestuur ders waren D. F. uit Renesse en A. G. uit Vlissingen. Beide auto's reden over de Hoge zoom. Op het moment dat zij elkaar passeerden raakten de auto's elkaar. ROTTERDAM - In het onderzoek naar het verhaal van de 27-jarige Por tugees E. O. heeft de Rotterdamse po litie de 19-jarige Rotterdammer S. P. aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij de gijzeling van de Portugees in een Rot terdamse woning. O. kwam zondag morgen een politiebureau binnenlo pen met in een doekje een afgehakt deel van één van zijn vingers en een stuk touw. Vervolg van pagina 1. genval lopen de aardbeien in de tun- nelkas veel minder risico. Veilig De planten kunnen dus ongestoord tot volle wasdom komen. Alles bij el kaar duurt het tussen de zes a acht weken eer de aardbeien rijp zijn voor de pluk. Na de eerste pluk gaan de aardbeienplanten in 'winterslaap' zo als Van de Velde het betitelt. Hetgeen inhoudt dat de planten van de warme tunnelkas verhuizen naar de vries kist. In maart worden de planten weer uit hun winterslaap gewekt en terug gezet in de tunnelkas en in april volgt de tweede pluk. Zowel de planten als de veenbaal gaan één jaar mee", vertelt Van de Velde. Een niet te onderschatten voordeel van het systeem is dat de kwaliteit van de grond onbelangrijk is. In theo rie zou een dergelijke tunnel bijvoor beeld op de landingsbaan van een vliegveld neergezet kunnen worden. Ook voor wat betreft de arbeidsom standigheden is het systeem zoals Van de Velde dat hanteert zeer gun- Karretjes Op de bodem van de 60 meter lange kas is een soort rails aangelegd waar op karretjes staan. De aardbeien plukkers kunnen zittend op het kar retje hun werk verrichten. ,,In Zeeuws-Vlaanderen werkt iemand met hetzelfde systeem maar dan zit de potgrond in emmertjes die dan op gehangen zijn. Het systeem dat ik hanteer is duurder, maar wel beter". Goede start De tunnelkas aan de Oudeweg staat er nu een maand. ,,Hoe de oogst wordt is nu nog niet te zeggen natuur lijk,. maar de start is in ieder geval goed. Dè planten staan er heel goed bij", aldus Van de Velde. Hij hoopt - voor zijn aardbeien een betere prijs te krijgen dan voor aardbeien van de volle grond. Die kans is volgens hem redelijk groot want hij komt met zijn produkt als er nog geen aardbeien van de vol le grond meer zijn of als deze er niet meer zijn. De 600 vierkante meter grote kas moet hem zo'n 4 kilo aardbeien per vierkante meter op gaan leveren. Een simpel rekensommetje leert dat de oogst dus om en nabij de 2400 kilo zal zijn. ,,Als het allemaal gunstig uit pakt en de mogelijkheden er zijn wil ik dit in de toekomst uit gaan brei den", aldus Van de Velde. Kwaliteit Van de Velde waagt zich niet aan voorspellingen omtrent de kwaliteit van de tunnelkas-aardbeien maar hij stelt dat de ervaringen elders heel goed zijn. ,,Ik denk dat er ook een heel goede markt voor is", aldus de ondernemer. Het hoofdmiddel van bestaan blijft voor h'em voorlopig het loonbedrijf en de boomgaard, maar als de tunnelkas-aardbeien aan de verwachtingen voldoen kunnen ze wel een grotere rol binnen het bedrijf gaan spelen. Het beleid ten aanzien van de toeristische functie moet heroverwogen worden volgens de Kamer van Koophandel. ZIERIKZEE - In navolging van diverse Schouwse ge meenten heeft nu ook de Kamer van Koophandel beroep aangetekend tegen de aanwijzing van delen van de Oos terschelde als beschermd natuurmonument. De Kamer van Koophandel springt op de bres voor de recreatie die in de beschermde delen van de Oosterschelde slechts een extensieve rol mag spelen. „Dit doet ons inziens afbreuk aan de ontwikkelingsmogelijkheden voor dit gebied", aldus de Kamer van Koophandel in een brief aan de Raad van State. Volgens de Kamer van Koophandel is een zekere recreatieve functie op de Oosterschelde zeer wel verenigbaar met de natuurfunctie van het gebied. Men wijst daarbij op de functie die de recreatie heeft in het regionaal- economisch produkt. „Bovendien staat het voorgestane beleid haaks op het thema 'Nederland-Waterland', een nadere uitwerking van de vierde nota ruimtelijke ordening", aldus de Kamer van Koophandel. Eindconclusie van de Kamer van Koophandel is dan ook dat het beleid ten aanzien van de toeristische func tie van het gebied heroverwogen dient te worden. In de brief stelt men verder dat ook op het gebied van de visserij een her bezinning gewenst is. „Naast de re creatieve functie bezit de Ooster schelde een belangrijke functie voor de visserij. De bestaande bedrijven worden vooralsnog ontzien door het verstrekken van ontheffingen. Echter uitbreiding moet worden getoetst aan de Natuurbeschermingswet". Volgens de Kamer van Koophandel worden verder sportvisbedrijven beknot in hun mogelijkheden door het aanwijzen van delen van de Oos terschelde als beschermd natuurmo nument. Men onderkent dat er een vrijstellingenbeleid gevoerd wordt en dat aan een deel van de bezwaren van de Kamer van Koophandel wel licht wordt tegemoet gekomen, „Echter, de beleidsmarge van de vergunningverleners is dermate groot en in dermate ruime bewoor dingen gesteld dat geenszins vast staat dat in voldoende mate van die mogelijkheden gebruik zal worden gemaakt", aldus de Kamer van Koophandel. Volgens haar moet men maar niet rekenen op een al te ruimhartig vergunningen- en ontheffingenbe leid. „Wij vertrouwen er dan ook op dat de beschikkingen zodanig wor den geredigeerd dat meer duidelijk heid ontstaat over de mate waarin ge vestigde belangen worden veilig gesteld, met inachtneming van de po tentiële ontwikkelingsmogelijkhe den van de recreatie- en de visserij sector". HAAMSTEDE Maandagavondzang Maandag 30 juli is er weer maan- dagvondzang in de Gereformeerde kerk in Haamstede onder leiding van Jan van den Driest. Aan de zang avond werken mee Max van Middel koop (trompet), Ton Prieger (trombo ne) en Bert Kruis (orgel). De zangavond gaat om 20.00 uur van start. BURGH Concert Het tweede van de serie Concerten rond het historische Albertus Gruy- senorgel wordt donderdag 26 juli ge geven door Eric Koevoets (orgel) en Marco Bons (viool). Marco Bons, 24 jaar, >speelt vanaf zijn zesde jaar viool. Van 1983 tot en met 1990 stu deerde hij viool aan het Rotterdams Conservatorium bij Vaclav Novak. In juni van dit jaar deed hij eindexamen Uitvoerende Musicus. Hij is docent van het Rotterdams Hellendaal Vi oolinstituut. Als concertmeester was hij verbonden aan het Rotterdams Jeugd Kamerorkest, nu is hij vaste remplagant bij het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Ook speelt hij in het Roterodamum Strijkkwartet. Hij heeft grote belangstelling voor diri geren en volgde op dit gebied diverse cursussen. Eric Koevoets, 22 jaar, stu deert sinds 1983 aan het Rotterdams Conservatorium hoofdvak orgel bij Jet Dubbeldam. Sinds 1987 studeert hij tevens hoofdvak piano bij Frans van Hoek. Ook volgt hij improvisa- tielessen bij Arie J. Keijzer. Koevoets geeft regelmatig concerten en werkt veelvuldig als begeleider van diverse koren. Ook is hij als componist ac tief. Zo schreeft hij drie Missen voor koor en orgels alsmede 'Drie Psal men' voor sopraan en orgel, tevens kleinere werken. Hij is als kerkorga- V; ,w' -_} t - c ZIERIKZEE - De Provinciale Planologische Dienst, de Dienst Milieu- en Faunabeheer Zeeland en de Stuurgroep Oosterschelde hebben zich gericht tot minister Braks met het verzoek om evenals voor de Waddenzee ook voor Zee land de mechanische viserij op kokhanen aan banden te leggen. Het jaar 1990 blijkt een jaar te zijn dat arm is aan kukhanen. Als alleen het midden van de Oosterschelde en de Tarweplaat voor de visserij worden vrijgegeven bete kent dat wel een produktieverlies voor de kokhanenvissers, maar het is het enige middel om de fouragerende water vogels te laten overleven. Vooral voor de scholekster is de kokhaan een onmisbare schakel in de voedselketen. RENESSE - Op de kruising aan de Hogezoom-Oude Moolweg in Renes se heeft zich gisteren (maandag) om omstreeks 10.15 uur een aanrijding tussen twee auto's voorgedaan. Be trokken bestuurders waren M. S. uit Heerewaarde en K. M. uit Dortmund, Duitsland. S. wilde via de Oude Moolweg de Hogezoom oprijden. De uit Heerwaarde afkomstige be stuurder was, volgens een woord voerder van de politie, de kruising reeds opgereden. Om deze weer vrij te maken, reed hij achteruit en botste op M. Beide auto's liepen materiële schade op. BURGH-HAAMSTEDE - Een grondexploitatie-opzet voor de uit breiding van het bedrijfsterrein in Haamstede is een van de punten die besproken wordt tijdens de openbare commissievergadering grond- en pachtzaken van de gemeente Wester schouwen. De commissievergadering wordt donderdag 2 augustus om 19.30 uur in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede gehouden. Verder staat er op de agenda een verzoek tot aankoop van een extra strook grond te Renesse, verzoek tot aankoop/ruil strook grond ten bate van winkeluitbreidingen het verzoek tot aankoop van uitgebreidere strook grond bij het industrieterrein. nist werkzaam in Rotterdam en Dor drecht. Beide solisten concerteerden reeds meerdere keren sarrtën, onder andere in de Lutherse kerk te Zierik- zee in 1988. In Burgh zullen zij een af wisselend programma spelen, waarin onder andere is opgenomen de ko raalfantasie 'Wie schön leuchtet der Morgenstern' van D. Buxtehude, So nate nr 3 in F voor viool en orgel van G. F. Handel twee fuga's van J. Pa- chelbel, Sonate nr 4 van G. F. Handel, Sieben Variationen in D, über das holl'andisches Lied 'Willem van Nas sau' K. V. 25 van W. A. Mozart en ten slotte de sonate in C opus 1, nr 1 van F. X. Schnizer. Het concert begint om 20.00 uur. KERKWERVE Geslaagd Oud-Kerkwervenaar Peter van der Wekken is aan de Hogeschool Breda geslaagd voor het diploma technische computerkunde. BRUINISSE In memoriam Op 84-jarige leeftijd overleed in het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee, A. J. IJzelenberg uit Bruinisse. Toon zag, als oudste uit een groot gezin, al spoedig dat in het expeditiebedrijf van'ouders en voorouders geen brood meer te verdienen zou zijn. Samen met zijn broers Pauw en Rens stichtte hij een expeditiebedrijf dat begin twintiger jaren als eerste op Schouwen-Duiveland beschikte over een vrachtauto. Gedrieën wist men het bedrijf tot bloei te brengen en de zoon van A, J. IJzelenberg, C. J. IJze- lènberg, zet datzelfde bedrijf nog tot heden voort. IJzelenberg genoot gro te bekendheid als duivenmelker. De ze sport beoefende hij tot op hoge leeftijd en hij was één van de grodleg- gers en steunpilaren van deze sport op Schouwen-Duiveland. GOES Cursus In samenwerking met de Volksho geschool Zeeland verzorgt de Zeeuw se Vrouwenraad een cursus notule ren. De cusus wordt gehouden in de Prins van Oranje op 11 en 18 septem ber. De cursus is bedoeld voor vrou wen die de taak van notulist op zich willen nemen en de techniek van het notuleren beter onder de knie willen krijgen. Wie mee wil doen aan de cur sus moet zich schriftelijk opgeven bij de Zeeuwse Vrouwenraad (Postbus 429, 4330 AK Middelburg). DREISCHOR - Donderdag 26 juli verzorgt organist Dirk Janszoon Zwart het derde orgelconcert in de serie die dit seizoen wordt gegeven. Het concert wordt gehouden in de hervormde kerk in Dreischor. Op het programma staan werken van Swee- linck, Walther, Bach, Mendelssohn, Widor, Zwart en anderen. Het concert begint om 20.00 uur. BURGH HAAMSTEDE - In de Be waerschole te Burgh-Haamstede is een expositie over het project Make- Up te bezichtigen. Deze expositie is tot 18 augustus te bezoeken. Make-Up bestaat uit een tentoonstel ling van 24 panelen, een informatief begeleidend boek van 32 pagina's, een videoband en een diaserie. Make- Up is opgezet voor gebruik in het on derwijs: aan de hand van een docen tenhandleiding kan de leerkracht of de docent het thema met de leerlin gen behandelen. Het interculturele project Make-Up gaat over de vorm en betekenis van Make-Up als lichaamsversiering. De inhoud reikt dan ook verder dan de mode en de schoonheidsrubriek van dit moment. De geschiedenis van make-up en het gebruik daarvan in niet-westerse culturen worden aan de hand van voorbeelden duidelijk ge maakt. Aan de orde komen onder meer: het gezicht, camouflage, recla me, make-up in het verleden, make up gewoonten in verre landen, thea ter in Oost en West en lichaamsversie ring in andere cultuurpatronen. Make-Up is te zien tot en met 18 augustus van maandag tot en met za terdag van 13.30 uur tot 16.30 uur. Men kan er toneelkleding passen en make-up proberen. Zo kan men op de foto. Op de zaterdagen 28 juli en 4 augustus kan men geschminkt wor den. De Bewaerschole bevindt zich aan de Weststraat 18 te Burgh- Haamstede. BROUWERSHAVEN - Tot en met 22 augustus is in het VVV-kantoor aan de Haven Noordzijde in Brou wershaven een expositie te zien van werk van Piëta Vis van Heemst uit Hellevoetsluis. Haar werk bestaat uit aquarellen van Brouwershaven, Port Zélande, Ouddorp alsmede een aantal stille vens. Na een schriftelijke cursus te kenen nam Vis van Heemst een aan tal jaren les aan de Vrije Universiteit bij Cocky Simons. Verder volgde zij een cursus modeltekenen aan de VU in Rotterdam. De laatste jaren volgt zij weer teken- en schilderlessen en wel bij de heer Verwest in Brielle. De expositie is te zien tijdens kantoor uren. DELFT - Voor degenen die een wan deling langs de Oude Delft maken, zal het Sint Barbara Klooster uit 1405 niet onopgemerkt blijven. Het kloos terdat sinds 1948 door studentenvere niging Sanctus Virgilius als sociëteit wordt gebruikt, ondergaat de laatste renovatie-fase. Op 15 november wordt het pand opgeleverd. Begin mei is de slopershamer gehanteerd om het laatste gedeelte van het pand te kun nen herbouwen en er gedeeltelijk een nieuw dak op te kunnen plaatsen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu- sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (tlm 4 regels) 1 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 4 4 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3