Aardbeien op 'potgrond': uniek experiment op Schouwen-Duiveland ,,In het begin heb je niet door wat er hij komt kijken" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dodelijk ongeval Bruinisse Verkeers ongeval 326&A NIEUWSBODE DINSDAG 24 JULI 1990 146ste jaargang Nr. 24782 Barbecue Elk jaar weer gebeuren er ongelukken tijdens het barbecuen. (Pag. 2). Oosterschelde Scheepswerven Scholieren In navolging van verschillende Schouwse ge- Vandaag het derde en laatste deel van de serie Ruim 70 procent van de scholieren doet aan meenten is nu ook de Kamer van Koophandel over de Bruse scheepswerven. (Pag. 4). sport, zo is uit onderzoek gebleken. (Pag. 7). in beroep gegaan tegen bescherming van de Oosterschelde. (Pag. 3). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het oude ruimt het veld, door 't nieuwe weggedre ven. Lucretius Katrien en Leen van de Panne uit Scharendijke willen oude klederdrachten behouden SCHARENDIJKE - „Het gaat ons er om, dat, iets wat bijna verloren gegaan is, te behouden". Dat vertelt Ka- trien van de Panne-Mol over haar hobby. Haar laatste pronkstuk is sinds kort af: een jakje van omstreeks 1880. „Dit jakje wilde ik al een tijd hebben en heb het van ie mand na mogen maken. Het is vroeger gedragen als bruidsjakje", aldus mevrouw Van de Panne. Samen met de klederdrachten is het echtpaar zaterdag op de Scha- rendijkse toeristendag te zien. ,,Je hebt het toch en dan is het ook leuk om het te laten zien", zeggen bei den. Mevrouw Van de Panne is al zo'n zestien jaar bezig met haar hobby. ,,Als kind heb ik daar al van ge droomd. Ik was toen al helemaal weg van de klederdrachten". Haar aller eerste verzamelstuk was een gehaak te muts die in die tijd op door-de- weekse dagen gedragen werd. Het echtpaar spits de verzameling toe op klederdrachten van Schouwen- Duiveland. Volgens Leen van de Pan- BRUINISSE - Een dodelijk ongeval heeft zich vanmorgen (dinsdag) om 5.50 uur voorge daan. De uit Rotterdam af komstige automobilist raakte door nog onbekende oorzaak van de rijweg van de Grevelin- gendam ter hoogte van Brui nisse en sloeg enkele keren over de kop. De bestuurder overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De politie heeft nog geen mo gelijkheid gezien de familie van de overledene op de hoogte te brengen, waardoor de identi teit van het slachtoffer nog niet kon Worden vrijgegeven. ne is een Schouws pak bijna niet meer te krijgen. „Het verschilt ook niet zoveel met andere pakken. De klepbroek is overal hetzelfde en het vest ook. De knopen willen nog wel eens verschillen maar meer niet. Het zelfde geld voor de rok". Overjas Met de rok. bedoelt Van de Panne de overjas. „We hebben wel eens iets ge kregen en zo langzamerhand groeit het allemaal een beetje", vertelt me vrouw Van de Panne. Op de vraag hoe zij aan de kleren komen zegt de verza melaarster: „Je moet het hebben van de mensen van zestig jaar en ouder. Als deze mensen eenmaal weten waar we de spullen voor gebruiken, helpen ze ook mee". Zo komt het echtpaar ook aan informatie over de kleren die in vroeger tijden gedragen werden. „We hebben hier ook kennissen aan overgehouden", aldus de verzame laarster. Er is een probleem waar het echtpaar telkens mee te maken krijgt. „Het blijft een probleem om aan de stof te komen, om de pakken na te maken, zoals het Merinos. Het mannenpak is gemaakt van origineel lakense stof", legt mevrouw Van de Panne uit. Volgens haar zijn dit stoffen die je nu bijna niet meer tegenkomt. „We hebben er heel wat voor afgebeld en kregen ook vaak de reactie dat het niet meer bestond". Om aan de beno digdheden te komen, worden dan ook hele reizen gemaakt. „Maar ja, je moet er wat voor over hebben en als je het nou een leuke hobby vindt". Met het jakje dat door de verzame laarster helemaal zelf is gemaakt, werd in maart begonnen. „We hadden een patroon van een origineel jakje wat we hiervoor mochten lenen. Dat patroon moest eerst groter gemaakt worden", legt ze uit. April „In april ben ik begonnen om het jakje te maken uit een oud beddela- ken, om te kijken of het paste, want die stof is heel duur. Omstreeks half mei ben ik begonnen met het maken van het jakje uit de originele stof. Ik heb het een beetje bijgehouden en to taal heb ik er zo'n 53 uur aan ge werkt. Enkel met het naaien". Leen: We hebben er natuurlijk niet steeds aangewerkt. Je hebt zo ook je dage lijkse beslommeringen". Het jakje is voorzien van een rij drukknopen en ook de originele voering met zestien haakjes ontbreekt niet. „De vrouw van wie ze het jakje moclit lenen, noemde het een dofje. Dat was heel moeilijk te maken, om dat de hals rond is". Met het dofje be doelt mevrouw Van de Panne het bij het patroon horende voorstukje. De rok die hierbij gedragen wordt had zij al eerder gemaakt. Ook deze rok is voorzien van een voering en om het helemaal af te maken, zit er aan de binnenkant onder aan de rok een be- zenbandje. „Soms denk je dat je er nooit komt. Dan ben je al jaren op zoek naar iets, zoals het jakje en dan kom je het op de een of andere manier tegen", ver telt mevrouw Van de Panne. „Zo ook het 'platmutsje' wat 's middags ge dragen werd. Ik was op zoek naar dat jakje en belde naar iemand. Het jakje had ze niet maar wel een platmutsje", laat de verzamelaarster weten. Bij het maken van deze mutsjes is een he le dia-serie gemaakt. „Jfc, stel dat je er nog één wilt maken, dan kun je het afzien van de dia's", aldus Van de Panne. Wetenschap Op de vraag hoe alle dingen te we ten gekomen zijn, dat bijvoorbeeld platmutsjes 's middags gedragen werden, zegt de verzamelaarster: „We hebben de wetenschap van mensen van zestig jaar en ouder en uit boe ken. Alhoewel er van de Schouwse klederdracht weinig in staat. Van oudere mensen leer je ook weer dat de kleren uit die tijd heel uitgebreid waren. Ik krijg wel'eens de opmer king: denk je niet vaak waar ben ik toch aan begonnen? En dan moet ik eerlijk toegeven dat denk ik ook wel, maar dan in positieve zin". Over één ding zijn ze het eens: „Als je er aan begint weet je niet wat er bij komt kijken". Een ander kle dingstuk van weleer dat mevrouw Van de Panne zelf gemaakt heeft, is Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ffif PE Bltr Tijdens de braderie in Scharendijke is het echtpaar Van de Panne te zien in Schouwse klederdracht. Verwachting tot woensdagavond: Geleidelijk wat meer zon Wolkenvelden en droog. In de loop van de dag geleidelijk meer zon. Mi nimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur van 18 graden op de Waddeneilanden tot 24 graden in Brabant en Limburg. Mati ge noordenwind. WEERSVOORUITZICHTEN vervolg pagina 5 Verwachting t/m zaterdag 28 juli: Donderdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: noordoost 4 Vrijdag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 28 graden Windkracht: oost 4 Zaterdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 30 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 juli Zon op 05.50, onder 21.42 Maan op 10.04, onder 22.47 26 juli Zon op 05.51, onder 21.40 Maan op 11.20, onder 23.00 Eerste Kwartier: 29 juli (16.01) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het weer verandert maar langzaam. Ook morgen moeten we nog rekenen op wolkenvelden. Deze worden wel geleidelijk aan dunner zodat de zon er gemakkelijker door komt. In het noordoosten echter, waar nog een zwakke storing pas seert, zal de bewolking erg hardnek kig zijn. De temperatuur daalt de ko mende nacht tot omstreeks 10 graden. Door de grote verschillen in zonne schijn lopen de middagtemperaturen morgen uiteen van 18 graden in het Waddengebied tot 24 graden in Bra bant en Limburg. De wind is meest matig en draait in de loop van de dag van noord naar noordwest. C. M. van de Velde: 'Ze zijn plukrijp na 6 tot 8 weken ZIERIKZEE - In Zierikzee is op dit moment een voor Schouwen-Duiveland uniek ex periment aan de gang: de teelt van aardbeien op potgrond. „Of ik de eerste ben in Zee land weet ik niet zeker, maar het is wel iets heel nieuws", aldus initiatiefnemer C. M. van de Velde. Bij zijn bedrijf aan de Oudeweg bij Zierikzee staat sinds een maand een 600 vierkante meter grote tunnelkas. Van de Velde verwacht veel van het project. „Het grote voordeel bij teelt op de volle grond is dat je zelf het tijdstip van de pluk kunt bepalen". Wie nader kennis wil maken met deze wijze van aardbeien telen is welkom op zaterdag 4 augustus tussen 10.00 en 15.00 uur. Dan houdt Van de Velde open huis. Van de Velde aan het werk in zijn tunnelkas met aardbeien. Van de Velde drijft al tien jaar zijn eigen fruitteelt-,en loonbedrijf aan de Oudeweg. „Ik £en hiermee begonnen omdat ik met een aantal leegloop uren zat waarin mijn personeel niet zo veel om handen had", aldus de on dernemer. Tegelijkertijd streeft hij ernaar om het bedrijfsrisico zo goed mogelijk te spreiden door verschil lende produkten te telen. Tunnelkas Van de Velde ging dus op zoek naar een produkt waar toekomst in zit én waar het risico niet'al te groot is. „En toen las ik in een vakblad een artikel over deze manier van aardbeien te len. In Brabant zijn ze er het eerste mee begonnen en de resultaten daar zijn erg goed". Zo goed dat Van de Velde de stap durfde te wagen om te investeren in een tunnelkas en zo'n 5500 éénjarige aardbeienplanten. Tegelijkertijd liet hij een druppelbevloeiingssysteein aanleggen. Computergestuurd. „Dat is zeker een hele investering, maar je moet wel", stelt Van de Velde. „En ik heb ook meteen de boomgaard aan laten sluiten op het systeem. Het werkt echt perfect als het eenmaal goed afgesteld staat". Van de Velde legt uit dat middels de computer de pompen die voedsel en water naar de aardbeienplanten sturen bestuurd worden. „Nu staan ze bijvoorbeeld op drie minuten druppelen per uur, maar als de planten vrucht dragen moeten ze meer voedsel hebben en dan moet je dus vaker druppelen". Binnen Aardbeienteelt in een tunnelkas is in feite een teelt tussen die op de vol le grond en die in kassen in. „Een gla zen kas is ongeveer twee keer zo duur als een tunnelkas en boven teelt op de volle grond heeft dit het voordeel dat je niet afhankelijk bent van weer en wind. De planten zijn beschermd te gen slagregens of hagel". Verder voordeel van het gebruik van de tunnelkas in combinatie met een systeem waarbij de aardbeien zich op ongeveer een meter hoogte in zogenaamde veenbaaltjes op rekken bevinden is dat de teler veel minder last heeft van insecten. „En omdat de planten niet op de grond staan heb je ook veel minder last van rotting", vertelt Van de Vel de. Waar een mooie oogst van de volle grond in één klap zware schade op kan lopen bij een storm of hevige re- vervolg pagina 3 OUWERKERK - Omstreeks 20.00 uur heeft zich gisteren (maandag avond) een verkeersongeval in Ouwerkerk voorgedaan. De beide personenauto's reden over de Oost- weg, maar in tegengestelde richting. Betrokken bestuurders zijn A. V. uit Ouwerkerk en J. v. D. uit Rotterdam. V. reed via de Oostweg richting Nieuwerkerk. Bij tegemoetkoming van v. D. schampten de auto's elkaar, waarbij deze materiële schade oplie pen. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! Wekelijks worden uil de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. -K- ZIERIKZEESCHEpi NIEUWSBODE Km Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 40,willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. üe eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op hei winnen van het fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam Adres Postcode: Plaats: Telefoon De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. Handtekening:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1