HSD maakt zich op voor Stoepeschieterstoernooi Schouwen-Duiveland krijgt eerste officiële dartclub Zonnemaire twee keer in aanval tegen de eerste-divisieclub NAC Ruim 200 toeschouwers op sportpark Tuinweg te Zonnemaire Gezelligheid kenmerkt hockeytoernooi Kritiek beste pepmiddel voor Tourwinnaar Lemond Ruim honderd dertig etappe zeges in Tour de France Gedrang in schaakstrijd in Dieren Fietstoertocht door Zak van Zuid-Beveland Zege voor Hans Spaan I Vitesse voetbalt tegen DFS Camping- voetbal toernooi Nederlandse ploeg naar 79 medailles ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 juli 1990 Nr. 24781 Y ZONNEMAIRE - „We zijn twee keer in de aanval ge weest. Maar toen stond de keeper er net voor", stelde de trainer van de voetbalclub Zonnemaire, Wim Kommer laconiek vast. Zaterdagavond kwamen de voetballers van Noord-Brabantse eerste-divisieclub NAC naar Zon nemaire voor een oefenwedstrijd tegen Zonnemaire. Zij wonnen met 18-0. Zonnemaire deed haar uiterste best, maar verloor toch met 18-0. Op de foto een spelmoment. BROUWERSHAVEN - Op het moment dat menig hoc keyer zijn sportieve driften botviert op de verschilllende tennisbanen in de regio, worden er binnen de HSD-gele- deren al de nodige voorbereidingen getroffen voor het vierde Stoepeschieters(hockey)toernooi dat zaterdag 18 en zondag 19 augustus op sportpark Bannink in Zierik- zee wordt gehouden. Voor dit gezelligheidstoernooi heb ben zich dit jaar maar liefst achttien mixed teams (plus een reserveploeg) aangemeld. PARIJS - „Lemond a-t-il-perdu le Tour?" Heeft Lemond de Tour verloren? Met kapitale letters sug gereerde het Franse sportdagblad L'Equipe in april dat Lemond de 77ste Ronde van Frankrijk niet zou kunnen winnen. In dezelfde krant schreef columnist Pierre Chany enkele maanden later schamper: „Le mond torst drie en een half miljoen op in anderhalf uur Bijna vier maanden later. Voor de derde keer in zijn loopbaan werd Greg Lemond op de Champs Elysees in de gele trui gehuld en weer overladen met kritiek. Zijn critici keken mopperend toe. Som migen noemen het een schande voor de wielersport, omdat de Amerikaan het hele seizoen als een mooi-weer-trimmer in het pe loton heeft gepedaleerd. Vaker af stapte dan de finish haalde. Sterkste Merckx en Hinault haalden dit jaar fors uit naar Lemond. Zij vin den de Amerikaan geen echte prof, omdat hij bijvoorbeeld geen of weinig klassiekers rijdt. Een wereldkampioen onwaardig, klaagden de oud-vedetten. Hij is een aanfluiting voor de wie lersport. Hinault en Merckx we ten zich gesteund door Peter Post en Jan Gisbers. Jan Gisbers denkt dat Lemond puur om het geld op de fiets zit. Hij gelooft zelfs dat de Amerikaan een hekel aan zijn sport heeft. Anders rijd je toch Parijs-Roubaix, als je van wiel rennen houdt. Hij denkt er anders over. Publicitair scoort hij het hoogste van allen. De Tour is nu eenmaal het belangrijkste. Daar kan geen enkele andere wedstrijd tegenop. Ik denk niet dat Lemond de sterkste is, wel de slimste. Dat heeft hij deze Tour wel weer bewe zen". Greg Lemond laat de kritiek koud. Hij bewijst het ongelijk van de critici. Zijn derde gele trui is het nadrukkelijke bewijs. „Wat is het belangrijkste? Die gele trui toch? Tachtig procent gunt mij de Tourtriomf. Twintig procent is ja loers. Nou en? Dat gebeurt altijd als je succes hebt. Ik heb er mee lere.n leven. Ik laat me niet gek maken". Vier maanden geleden zag het er toch somber uit voor Lemond. De suggestieve vraag van L'Equipe was nog niet zo merkwaardig. Tot dan had hij nog geen enkele wed strijd uitgereden. Vier maanden geleden geloofde Lemond, toen gekweld door een virus nog nauwelijks dat hij de Tour zou kunnen winnen. Zijn goede vriend Fred Mengoni, die Lemond al van jongsafaan kent, vertelde zaterdag aan het meer van Vassiviere: „Greg zat diep in de put. Hij dacht dat zijn seizoen verloren zou zijn. Ik heb echter al tijd geloofd in een Tourzege". De voorbereiding van Lemond op de Ronde Van Frankrijk verliep_zeer stroef. De crack maakte in mei zijn comeback in de Trump Tour. In de Giro d'Italia eindigde hij als 105e op bijna drie uur van rose- truidrager Gianni Bugno. Dc Ron de van Zwitserland was zijn laat ste voorbereiding op de Tour. Ook dat was niet bijster positief, al eindigde hij redelijk voor in het klassement. Pepmiddel „De wereld verandert, ook het wielrennen'Y> oordeelt Lemond. Hij denkt dat Merckx nu ook min der zou winnen, omdat de concur rentie groter is geworden. „Ik ben Merckx niet. Ooit heb ik gedacht hem te evenaren, maar het jacht- ongeluk heeft iets in mijn leven veranderd. Merckx leefde alleen voor de wielersport. Ik heb nog andere interesses". Greg Lemond domineerde deze Tour zonder een rit te winnen. Hij schaarde zich in het rijtje Nencini, Walkowiak, Aimar, Cornet en Lambot. „Daar zal ook wel kri tiek op zijn, maar dat maakt me niets uit. Kritiek is voor mij het beste pepmiddel". PARIJS - Drie renners wisten twee etappes te winnen: de Italiaan Gianni Bugno, de Nederlander Erik Breu- kink en de Belg Johan Museeuw. Italië en Nederland wonnen de meeste etappes. Voor Italië 'scoor den': Bugno 2, Argèntin, Ghirotto en In nagenoeg elk café, bar of kroeg zie je er wel centje hangen. Zo'n bord met een in schijven verdeelde cirkel, dienend als object van menig dart pijltje". The Country Club van Ton Rijstenbil in Renesse vormt hierop geen uitzondering. Ook daar is dit dartspol een aangenaam tijdverdrijf voor een groepje vaste spelers. Vorig jaar waren Charlotte van Enige, Ben Sukkel, Peter van de Velde, Jan Duynhouwer. Rics van de Velde. Oli vier Blom en Rijstenbil zelf daar we kelijks rond het dartbord te vinden. Gezellig koutend en tegelijkertijd de blik gericht op het dartbord. Dat meer mensen het dartspel een gezellig, sportief én goedkoop tijd- Bontempi. Voor Nederland: Breu- kink 2, Maassen, Solleveld en Nij- dam. De gele trui werd deze Tour door vijf verschillende coureurs gedragen: Marie (Fra), Bauer (Can), Pensee (Fra), Chiapucci (Ita) en Lemond (VS). verdrijf vinden zorgde ervoor dat de groep van zes aan het eind van het seizoen uitgegroeid was tot een gezel schap van zestien personen. „En dat is voor een groep echt het maximum. Dc groep van donderdagavond zit dan ook vol, maar ook op dinsdag willen we nu met een dartgroep be ginnen" vertelt Ton Rijstenbil. die de populariteit van het dartspel ook toe schrijft aan de kabeltelevisie en de geringe kosten die het beoefenen er van met zich meebrengt. Alleen de pijltjes moeten worden aangeschaft en wie in wedstrijdverband wil dartspelen moet daarbij rekening houden met de aanschaf van een offi cieel shirt. i PARIJS - In 55 jaar hebben 52 Ne derlandse wielrenners in totaal 132 etappes in de Tour de France gewon nen. De Zeeuw Theofiel Middelkamp werd in 1936 de eerste Nederlandse etappewinnaar, Erik Breukink in de tijdrit van Lac-de Vassiviere de voor lopig laatste. De ranglijst van Nederlandse etap pewinnaars is: 1. Gerrie Knetemann, Jan Raas en Joop Zoetemelk allen 10; Jan Janssen 7; 5. Gerben Karstens en Jean-Paul van Poppel beiden 6; 7. Jel- le Nijdam 5; 8. Erik Breukink en Wout Wagtmans 4; 9. Wim van Est, Hennie Kuiper, Henk Lubberding, Bert Oosterbosch, Jo de Roo, Johan van der Velde, Rini Wagtmans en Pe ter Winnen allen 3; 18. Theofiel Mid delkamp, Jan Nolten, Henk Nijdam, Adri van der Poel, Cees Priem, Ste ven Rooks, Albert van Schendel, Theo Smit, Gerrit Voorting, Ad Wij- nands, Gerrit Solleveld allen 2; 29. Hans Dekkers, Maarten Ducrot, Leo Duyndam, Cees van Espen, Henk Faanhof, Daan de Groot, Mathieu Hermans, Fedor den Hertog, Jos Hin- sen, Adri van Houwelingen, Jan Kre kels, Johan Lammerts, Jo Maas, Frans Maassen, Henri Manders', Frits Pirard, Henk Poppe, Antoon van Schendel, Gerrit Schulte, Gert-Jan Theunisse, Nico Verhoeven, Gerard Vianen, Leo van Vliet en Huub Zil verberg allen 1. DIEREN - Vier ronden voor het einde is het gedrang om de eerste plaats in de open nationale ti telstrijd schaken in Dieren groter dan ooit. Na vijf ronden zijn er vijf koplopers met de score van tachtig procent. Tot de vijf behoort nog altijd hoofd klasser Van Laatum, hij remiseerde zaterdg opvallend gemakkelijk met mede-koploper Zjatdinov uit de Sov jetunie. Cuijpers deelde het punt met de Amerikaan Finegold. De Joe goslaaf Simic en de Brit Martin voeg den zich bij de koplopers door over winningen op de Bulgaar Ermenkov en Oostduitser Uhlmann. De zege van Martin op de Oostduit- se grootmeester was een schoonheid. Uhlmann kwam een kwaliteit achter, maar verdedigde zich desondanks buitengewoon geraffineerd. Martin overhaastte zich niet, voerde de druk op de witte stelling in het verloop van de partij subtiel op en dwong Uhlmann tenslotte tot overgave. In de strijd om de nationale titel voor vrouwen verloor Anne Marie Benschop de koppositie door een le lijke uitglijder tegen Renate Lim- bach (0-1). De komst van de kabeltelevisie heeft volgens Rijstenbil ook bijge dragen tot de verbreiding van het snookeren in Nederland. Een sport die tot die tijd bij velen onbekend was. Een ontwikkeling die ook voor de dartspel van toepassing lijkt te zijn. Competitie Het dartspelen dat vorig jaar in the Country Club puur en alleen als ge zellig tijdverdrijf begon krijgt nu een meer officieel tintje. Een paar spelers hebben onder de naam The Country Club een team gevormd met het doel mee te gaan draaien in de officiële competitie. Deze gaat medio septem ber van start. Volgende maand zullen de spelers zich dan ook bij de Neder landse Dart Bond aanmelden voor een plaatsje in de laagste klasse van de dartcompetitie. Verliezen De verwachtingen over hun debuut zijn redelijkerwijze niet hoog gespan- Het optreden van de Bredase voet balclub trok ruim 200 belangstellen den naar het sportpark aan de Tuin weg te Zonnemaire. „Het was meer een wedstrijd voor NAC dan voor Zonnemaire. Als vierde-klasser zijn wij natuurlijk geen partij voor eerste-divisievoetballers. Wij traden meer op als sparringpartner", aldus Kommer. Voorbereiding De eerste-divisieclub bereidt zich door middel van een trainingskamp De naam Stoepeschieters mag dan een weinig vleiende benaming zijn voor de Zierikzeese bevolking, de hockeyers van HSD hebben er zo hun eigen betekenisvaan gegeven: een ge zellig hockeytoernooi voor mixed se nioren teams. Een toernooi dat in 1987 op initiatief van Koert Vahl- kamp werd gestart en dat sindsdien jaarlijks op sportpark Bannink wordt gehouden, onder het motto ge zellig samen hockeyen. Achttien Dat deze opzet aanslaat blijkt wel uit het aantal aanmeldingen. Werd in '87 begonnen met elf teams, dit jaar hebben zich maar liefst achttien teams (plus een reserve team) inge schreven. Twee dagen lang zullen op Bannink, waar HSD voor deze gele genheid gebruik kan maken van vier velden, zo'n 81 wedstrijden van elk dertig minuten worden gespeeld. Een aantal dat de toernooicommissie, be staande uit Jeannette Beek, Greet Koeman en met ondersteuning van Rob van den Berg, het nodige werk zal geven. Wie de lijst deelnemende ploegen onder ogen krijgt, moet ongetwijfeld HEINKENSZAND - Op zondag 29 juli kan iedere fietsliefhebber deel nemen aan een fietstoertocht door de Zak van Zuid-Beveland. Er kan worden gefietst over een af stand van 25, 40, 60 en 100 kilometer. De fietstoertocht wordt voor de ne gende keer georganiseerd door de handbalvereniging Orion uit Hein- kenszand. Men kan zich voor deelnar me aan het evenement laten inschrij ven op 29 juli van 8.30 tot 12.00 uur aan de Dorpsstraat 113 te Heinkens- "zand. nen. Zo'n eerste competitiejaar is vooral bedoeld om veel te leren. Rijstenbil: „We zijn nog beginners, dus zullen we denk ik wel regelmatig verliezen". Inmiddels wordt er nog steeds stug geoefend op het dartbord (inmiddels hangen er in the Country Club al twee). Wie de dartsport in wedstrijd verband wil beoefenen moet in drie spelsoorten met (tactics, 501 en 301) kunnen scoren. Wie een blik op het bord met smalle én bredere schijven werpt realiseert zich dat dat geen eenvoudige opgave is. „Het komt vooral aan op een goed richtingge voel, een behoorlijke motoriek en veel trainen. Sommige spelers trai nen drie tot vier keer per week hier, anderen hebben thuis een bord han gen om dagelijks te kunnen oefenen" aldus Rijstenbil. Omdat de dartsport onverbrekelijk verbonden is met de horeca beginnen de meesten er pas op achttienjarige leeftijd serieus mee. Eigenlijk, zo vindt Rijstenbil zou dat al op jongere leeftijd moeten kunnen om een be hoorlijk spelpeil te kunnen bereiken. Ook dinsdag Nu de donderdagclub met zestien man/vrouw zit denkt Rijstenbil er over om ook op dinsdag een darteïub te starten. Iedereen die hiervoor be langstelling heeft kan contact opne men met Ben Sukkel, tel: 01116-1939 (na 20.00 uur). X in het Walcherse Westkapelle voor op de landelijke competitie die half augustus weer begint. Om 'in te schieten' speelt men in deze periode een aantal wedstrijden tegen Zeeuw se clubs. Zo werd eerder met 16-0 ge wonnen van Hoedekenskerke en met 8-0 van Wemeldinge. In Zonnemaire stonden de Bredase voetballers bij rust al met 11-0 voor. Ondanks het klasseverschil slaagde Zonnemaire er ongeveer in de 35e mi nuut in om een kans te creëren. Via een aanval over rechts wist Edwin de Vlieger de bal naar Marco Duinhou wer te spelen die het leer in de goal glimlachen bij het lezen van namen als de Graszaadjes, een HSD-team onder leiding van Jeroen Blom en - hoe kan het ook anders - de Stoepe schieters. Dit laatste Zierikzeese tearn staat onder leiding van „de geestelijk vader" van dit toernooi, Koert Vahlkamp en bestaat uit leden én oud-leden van HSD. Voor die laat ste zal dit toernooi ongetwijfeld eni ge gevoelens van weemoed aan die voorbije HSD-jaren opwekken. Al zullen ze tot de ontdekking komen dat er bij hun oude club ook veel bij het oude is gebleven: als enige Zeeuwse club speelt HSD nog op „echt gras", hetgeen voor de meeste hockeyers wel even wennen zal zijn. Ook van elders komen tot de ver beelding sprekende teams naar Zie- rikzee. Zo zullen de Bredase Fossie len, de winnaars van het eerste Stoepeschieterstoernooi weer hun ho pelijk niet versteende spieren pijni gen op het Zierikzeese gras. Daar naast zijn ook Wicked Bunch, een team studenten uit Eindhoven en good old Meneren 7, onder leiding van oud HSD-er Leo Root van de par tij. The Animals (uit..de naam zegt het al... Dieren) en Monty's travel team zorgen voor een ludieke deelne merslijst. Behalve deze gelegenheidsteams zijn ook de hockeyclubs uit Dor drecht, Ommoord, Geldermalsen, Bakel, Houten, Groningen en Etten- Leur met een team present bij dit toernooi, terwijl HSD ook nog een derde team bestaande uit spelers van heren 1 in de strijd werpt. Om in het weekeinde van 18 en 19 augustus te kunnen genieten van een puik hockeytoernooi worden nu reeds de nodige voorbereidingen ge troffen. Niet alleen door de toernooi commissie maar ook door de zes man sterke kantineploeg die onder leiding van Hans Hockey Blom moet zorgen voor het bij deze gelegenheid niet weg te denken hapje en drankje. Daarvoor wordt bij het HSD clubhuis een overdekt terras met tap ingericht waar de hockeyers en -sters kun over winning dan wel nederlaag kunnen vieren respectievelijk vergeten met enig geestrijk vocht, variërende van koel helder water tot 'n energiegeven- de goudgele rakker. Tbams die vrij dagavond 17 augustus arriveren kun nen hun toernooi zelfs met een ontbijtje beginnen. Programma Het vierde Stoepeschieterstoernooi begint zaterdag 18 augustus om 9.00 uur met koffie en een bolus. Zo'n an derhalf uur na deze smakelijke „war ming up" beginnen de eerste wed strijden. De eerste dag wordt afgeslo ten met een mosselmaaltijd en een barbecue. Naar verwacht zullen zo'n honderd tachtig hongerige hockeyers LE MANS - De Nederlandse motor coureur Hans Spaan heeft zondag op het circuit van Le Mans de grote prijs van Frankrijk in de 125 cc-klasse ge wonnen. Het was de derde van het seizoen voor de Castricummer. De Honda-courcur versloeg de Ita liaan Romboni, na een spannend ge vecht. De Westduitser Stefan Prein werd derde. In de strijd om de wereldtitel heeft Prein de leiding met 118 punten, voor de Italiaan Capirossi (113) en Spaan (90). zou hebben geschoten, als de keeper van NAC dat niet had voorkomen. De tweede aanval van Zonnemaire kwam ongeveer een kwartier voor rust. Adrian van der Meer kopte een uittrap van de keeper door op Martin Quist die op de keeper schoot. Afge zien van deze momenten beheerste NAC de wedstrijd. Met mooie combi naties en passes drongen zij keer op keer door tot de goal van Zonnemaire en maakten de keeper kansloos. Nieuwe speler De nieuwe speler die NAC voor het komende seizoen vanuit Frankrijk heeft aangetrokken, Lammers, maakte niet minder dan zes goals. Cornelisse schoot vier keer raak en- Baardemans en Akkermans elk twee keer. Verder werd gescoord door de NAC-spelers Van der Dungen, Dik, Houtzagers en Schrijvers. De wed strijd werd geleid door scheidsrech ter C. Dalebout uit Nieuwerkerk. en -sters zich aan deze heerlijkheden te buiten gaan. Voor de muzikale om lijsting van deze maaltijd tekenen de Keessies uit Bergen op Zoom. Zondag wordt het programma om 11.00 uur hervat. Wanneer alles volgens plan ning verloopt zal het vierde Stoepe schieterstoernooi om 16.00 uur wor den afgesloten. BURGH-HAAMSTEDE - Op dins dag 31 juli komt ere-divisie voetbal club Vitesse 1 naar Burgh-Haamste- de om een wedstrijd te spelen tegen de voetbalclub uit Burgh- Haamslede, DFS 1. De wedstrijd vindt plaats op het sportpark Van Zuylen aan de Leliën- daleweg en begint om 19.30 uur. Vi tesse komt uit Arnhem en wordt ge traind door de bekende voetbaltrai ner Bert Jacobs. De wedstrijd in Burgh-Haamstede maakt onderdeel uit van een aantal oefenwedstrijden die Vitesse tegen Zeeuwse clubs zal spelen. BURGH-HAAMSTEDE Op maandag 30 juli en woensdag 8 en donderdag 9 augustus wordt op het sportpark Van Zuijen aan de Leliën- daleweg te Burgh het campingvoet baltoernooi 1990 gehouden. Het evenement vindt voor het 22e achtereenvolgende jaar plaats en is daardoor een begrip geworden voor de inwoners van de Westhoek en de mensen die er regelmatig hun vakan tie doorbrengen. Dit jaar doen tien ploegen met volwassenen en zes juni- orenploegen aan het evenement mee. Het toernooi voor volwassen voetbal lers is op 30 juli en begint om 18.45 uur. Op 8 augustus is de kruisfinale gepland en op 9 augustus de finale. De finalist speelt op 10 augustus een wedstrijd tegen het team van cam ping Molenhoek uit Kamperland. Het campingvoetbaltoernooi voor ju nioren wordt gehouden op 8 augustus en begint om 10.00 uur. ASSEN - De Nederlandse medail le-oogst bij de Wereldspelen voor Ge handicapten bedroeg dit weekeinde zestien, verdeeld in acht gouden, vijf zilveren en drie bronzen plakken. Het totaal kwam daarmee op 79 (29 keer goud, 24 keer zilver en 26 keer brons). Zes Nederlandse zwemmers haal den zaterdag en zondag eerste plaat sen in een wereldrecordtijd. Atleet Willem Noorduin uit Schie dam was met 33,32 meter goed voor goud bij het discuswerpen. Ook de zeilequipe Beens/Van Loenen/Beens eindigde als eerste. In tegenstelling tot hun valide col lega's eerder bij het WK in Italië stoomt het Nederlandse voetbalelftal van gehandicapten rechtstreeks af op de wereldtitel. Oranje was zondag middag superieur aan Groot Brittan nië, dat een nederlaag van 0-6 moest slikken. Met dat resultaat plaatsten de Nederlanders zich voor de finale, die woensdag wordt afgewerkt. Het aantal toeschouwers is tot nu toe boven verwachting hoog. Op do eerste acht dagen kwamen circa 100.000 mensen af op het evenement, dat woensdag wordt afgesloten met de marathon. Het record voor gehan dicaptenwedstrijden staat tot nu toe' op naam van de Paralympics van 1b- ronto (1976), die destijds honderddui zend bezoekers trok. i RENESSE - Dart geen sport? Ton Rijstenbil uit Renes se weerlegt het gelijk. Zeker, het is een sport waarbij het gezelligheidsaspect hoog staat aangeschreven, maar daarnaast wordt dit „pijltjesspel" ook in competitiever band gespeeld en zijn er in Engeland zelfs dartprofs. Ook Schouwen-Duiveland gaat komend seizoen met één team - het team van the Country Club - in de officiële Ne derlandse dartcompetitie meedraaien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7