Seizoensverlenging vindt weerklank bij bedrijven Doktersvrouw in de jungle man berichten Hittegolf in Europa Zeeuwse kust overvol met toeristen Ruim 140.000 bezoekers Frans Hals expositie Onderzoek arbeids omstandigheden visverwerkende industrie Record-aanvoer mosselen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 juli 1990 Nr. 24781 5 ZIERIKZEE - De vakantie- gebieden in Europa zuchtten in het weekeinde bij het begin van de grote trek grotendeels onder een hittegolf. Alleen in Finland scheen de zon zondag enige tijd niet, doordat daar voor het eerst na 46 jaar een volledige zonsverduistering viel waar te nemen. Maar op vele plaatsen in het zuiden van Frankrijk zowel als het zuiden van Groot-Brittannië, waar het rond de 40 graden werd, ging drinkwater op rantsoen. In Engeland koelde het zon dag wel iets af, maar in Frank rijk, Italië en Spanje hield de hitte aan. Bordeaux bereikte een record van 38,5 graad. Het aantal bosbranden in Frank rijk nam snel toe. In het Parijse spoorstation Saint Lazare viel het treinverkeer stil: hitte van 82 graden vlak boven de rails velde een schakelkast van een van de modernste wisselrege laars. Ook in Zuid-Engeland zetten vele gemeenten het wa ter op rantsoen. Maar in de Londense dierentuin moest de waterslang eraan te pas komen om grotere zoogdieren nat te spuiten. Thpirs werden zelfs in gesmeerd met zonnebrandcrè me. In Italië stegen de tempera turen tot 35 graden. Door de aanhoudende droogte ontston den veel bosbranden, vooral in gebieden rond de Vesuvius, rond Viterbo ten noorden van Rome en op Sardinië. In Spanje werden in Cordoba en Sevilla in het zuiden en in Toledo en Madrid temperaturen gemeten van 42 graden. Onweer bij bergketens bracht slechts korte tijd verkoeling. In Sevilla is zondag een persoon overleden als gevolg van de hitte. Zo werd vernomen uit ziekenhuisbron. In Madrid werd de situatie des te nijpender, doordat het lei dingwater in huizen als gevolg van onvoldoende druk niet ho ger kon komen dan de tweede verdieping van huizen en ge bouwen. Honderden mensen zijn in Frankrijk opgenomen in de ziekenhuizen als gevolg van de hitte, zo hebben Franse autoriteiten bekendgemaakt. Vooral in het zuidwesten was het zaterdag bloedheet met een temperatuur van bijna 40 gra den Celsius. De hoogste tempe ratuur die werd gemeten, was 39,2 graden Celsius in Nerac bij Toulouse. In Parijs was het 34 graden Celsius. Alleen langs de kust aan de Middellandse Zee waren de temperaturen nor maal, elders was het tien gra den hoger dan het gemiddelde in dit jaargetijde, meldde het Franse weerstation. Ook zon dag was er geen zicht op verbe tering. RENESSE - De Zeeuwse kust was dit weekeinde overvol. Er is weer op grote schaal illegaal gekampeerd. De campings en overloopterreinen langs de kust waren vol en de VVV moest zaterdagmiddag al mensen voor lo gies verwijzen naar Roosendaal en Oostvoorne. Veel mensen blijken'zonder reser vering vooraf aan een vakantie of weekeinde in Zeeland begonnen te zijn. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie in Middelburg heb ben veel mensen de afgelopen nacht met campers en caravans op parkeer terreinen en dergelijke doorgebracht. ,,Er is verwezen naar campings meer landinwaarts, maar daar voelen de mensen meestal niets voor". „Vaak hebben ze ook al een lange reis achter de rug. Soms hebben ze al cohol genuttigd en dan is doorsturen ook niet zinvol", meldt hij. Het ille gaal 'kamperen komt volgens de woordvoerder vooral aan de Schouw- se kust en op bepaalde lokaties op Walcheren voor. De veldpolitie en mensen van Staatsbosbeheer hebben vrijdag avond voor tien uur waarschuwingen gegeven en na deze tijd bekeurd. „Dit zijn echter maar speldeprikken", meldt de Middelburgse politiewoord voerder. „Druppels op een gloeiende plaat." De VVV in Middelburg moest zater dag rond tien uur al mensen voor lo gies naar het achterland verwijzen. „Normaal begint dit pas om een uur of vier", aldus een medewerkster. HAARLEM - De expositie van 86 schilderijen van Frans Hals in het Frans Hals-museum in Haarlem heeft sinds 12 mei ruim 140.000 be zoekers getrokken. Dit is op de laat ste openingsdag van de tentoonstel ling bekendgemaakt door directeur D. P. Snoep van het museum. Bij de voorbereiding was uitgegaan van 150.000 bezoekers. „Met dit aan tal ben ik echter heel tevreden", aldus Snoep. Het overzicht van de belangrijkste werken van de zeventiende-eeuwse Haarlemse schilder Hals was eerder te zien in de National Gallery in Was hington en de Royal Academy in Lon den. Daarvoor is geput uit verzame lingen die over de hele wereld zijn verspreid. Dinsdag 24 juli Een groot aantal Zeeuwse bedrijven wil graag meewerken aan seizoensverlenging. (Archieffoto). Eenenzestig Zeeuwse bedrijven bij betrokken ZIERIKZEE - Ondernemend Zeeland heeft boven ver wachting' ingespeeld op het streven naar seizoensverlen ging van de provincie, de arbeidsbureaus en de beide Ka mers van Koophandel in Zeeland. Met dertien aanvra gen, waarbij 61 bedrijven zijn betrokken, maakte het project seizoensverlenging een succesvolle start. Om de toeristenmarkt buiten het hoogseizoen te laten groeien, heeft de provincie Zeelhnd samen met de ar beidsbureaus in de provincie voor 1990 een subsidiebudget ter beschik king gesteld van 200.000,-. De be doeling is dat eenzelfde bijdrage ook in 1991 en 1992 ter beschikking komt: het project seizoensverlenging loopt drie jaar. De uitvoering en coördina tie is in handen van de Kamers van Koophandel in Middelburg en Ter- neuzen. In maart is het project seizoensver lenging officieel van start gegaan. Vanaf dat moment hebben de beide Kamers van Koophandel er alles aan gedaan om het project de nodige be kendheid te geven bij de onderne mers uit de toeristisch-recreatieve branche en niet zonder resultaat: op de eerste sluitingstermijn (op 15 juni jl.) waren dertien aanvragen voor subsidie binnen waarbij 62 bedrijven betrokken zijn. De ingediende aanvragen zijn in middels door een beoordelingscom missie beoordeeld. Hierin hebben zit ting; vertegenwoordigers van de provincie Zeeland, de Arbeidsvoor ziening in Zeeland en de beide Ka mers van Koophandel en als adviseur de Provinciale VVV Zeeland. Afgewezen De beoordelingscommissie heeft een tiental aanvragen gehonoreerd- - (57 betrokken bedrijven), een tweetal aanvragen afgewezen (drie bedrijven) en één aanvraag is doorgeschoven naar de tweede termijn die eindigt op 15 oktober 1990. De betrokken ondernemers zijn in middels telefonisch op de hoogte ge bracht, over het besluit van de beoor delingscommissie. Een schriftelijke bevestiging hiervan zal binnenkort volgen. Met de toezeggingen is een to taalbedrag van zo'n 116.000,- subsi die gemoeid. Hier tegenover bestaat een inspan ning van ondernemerszijde van ruim 400.000,- voor wat betreft de subsi- diable reclame- en promotiekosten. De overige niet-subsidiabele kosten die ondernemers moeten maken om hun project ten uitvoer te brengen zijn niet bekend. De tien gehonoreer de aanvragen zijn als volgt over de verschillende branches verdeeld: 1 campingbedrijf; 4 hotelbedrijven; 6 overige bedrijven (waaronder kam peerboerderij, recreatiepark, golf baan). De spreiding naar regio is als volgt: 3 aanvragen uit Zeeuwsch- Vlaanderen (11 bedrijven); 7 aanvra gen uit Midden- en Noord-Zeeland (45 bedrijven, waaronder één aan vraag met 38 participerende bedrij ven). De aard van de gehonoreerde aan vragen is sterk verschillend. Subsi dies zijn toegekend voor de promotie- en reclamekosten van o.a. de volgen de initiatieven: het aanbieden van ho telarrangementen door een samen werkingsverband van drie hotels met diverse cultuur- en nauurthema's, waar onder bezoek aan Brugge en Gent, rondleiding door historisch Zeeuws stadje, bezoek aan kaasboer derij en rondleiding door natuurge bied onder leiding van gidsen; het aanbieden van diverse seizoensver- lengende arrangementen door een sa menwerkingsverband van maarliefst 38 bedrijven, waarbij de te openen elkvveervoorziening Dorimare een belangrijke rol speelt (zwemmen, bowlen, squash, tennis, kuurbaden, sauna, fitness). Andere onderdelen: bezoek aan Delta Expo, historische stadswandeling; het organiseren van golfclinics en speciale golfintroductie- en vervolgcursussen, met als doel in de maanden februari, maart, april, september en oktober meer „dagjesgolfers" naar Zeeland te halen; het aanbieden van een volledig verzorgd vijfdaagse hotelarrange ment in het laagseizoen met excursies en uitstapjes, o.a. bezoek aan Zoute- lands klederdrachtmuseum, schel penmuseum Brugge, Delta Expo, de monstratie van boterbabbelaars bakken, causerie over Zeeland; het ontwikkelen van een oktober- arrangement op een camping met o.a. toegangsbewijs Delta Expo, presen tatie videofilm; het aanboren van nieuwe doelgroepen buiten het hoog seizoen door een vormingscentrum door middel van het organiseren van internationale uitwisselingen, trai ningsstages voor sportorganisaties, culturele en natuurweekends, Euro pean business courses en seminars; het aanbieden van een „vertrek- doos": de meesten die in het zomer seizoen op een recreatiepark verblij ven attent maken op diverse buitenseizoense produkten, waar on der het budget vriendelijk kamperen in de winter (incl. vrijkaart voor Zeeuws Museum, aanbiedingen van uitgebreide documentatiegids van Zeeland); het stimuleren van korte verb lij fs vakanties en dagrecreatief bezoek in de winter door middel van het uitgeven van de „Winter Uit Krant". Inbegrepen bij deze korte verblijfsvakantie is een bezoek aan diverse musea en Neeltje Jans; het realiseren van een hogere hotelbezet ting in het laagseizoen door het uit voeren van een actieplan gericht op de kleine zakelijke markt, met name in België. Medio volgend jaar zullen de pro jecten waarvoor subsidie is verleend, geëvalueerd worden. Er zal dan geke ken worden naar het effect op de werkgelegenheid, de spin-off van het project en de eventuele voortgang van het project zonder subsidie. Voor 15 oktober 1990 kunnen nieu we aanvragen voor een bijdrage in het realiseren van seizoensverlenging ingediend worden. Dit dient te ge schieden bij de Kamer van Koophan del in het gebied waar de ondernemer terecht kan voor meer informatie. ZIERIKZEE - De Arbeidsinspectie heeft in de eerste helft van 1990 een onderzoek gedaan naar de arbeids omstandigheden in de visverwerken de industrie in Zeeland. Doel van het onderzoek was meer inzicht te krij gen in de omvang van de bedrijfstak, de werkomstandigheden binnen deze tak van bedrijven en waar nodig deze werkomstandigheden te verbeteren door het geven van voorschriften. Parallel met het onderzoek van de Arbeidsinspectie voerde het ministe rie van landbouw eh visserij binnen deze bedrijfstak een onderzoek uit in het kader van de Verordening Techni sche Inrichting en Kleding Groothan del en Vis 1987. Dit onderzoek is uit gevoerd door de Rijksdienst voor Keuring van Vee en Vlees, sector vis keuring. Tussen de Arbeidsinspectie en de Rijksdienst vond afstemming plaats omtrent de doelstelling en de resultaten van het onderzoek. De Ar beidsinspectie bezocht 25 bedrijven. In 10 van deze bedrijven wordt op in dustriële wijze vis gesorteer.d of ver werkt. In deze 10 bed rij ven-zi jn 150 personen werkzaam. De overige 15 bedrijven zijn vishandels of -winkels met soms kleine werkplaatsen ten behoeve van de verkoop. Alida Smits, 21-7 100 w Hawaii naar Hongkong Pacific Peeress, 22-7 35 zw Cabo de Gata naar Alexandria Pietersgracht, 21-7 pass. Coral Sea naar Tsingtao Maashaven, 24-7 verw. te Dakar Nedlloyd Delft, 22-7 van Rotterdam na ar Port Kelang Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Ontsnapping uit Wenen, Wal Disney-film. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Paperclip, jongerenpro gramma. 18.04 uur Disney special, tekenfilm magazine. Presentatie: Jochem van Gelder en Meline Mollerus. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Mother and son, Australi sche comedyserie. 19.52 uur Zo vader zo zoon, spelpro- gramma. 20.23 uur Dood van een handelsreizi ger, Amerikaanse speelfilm. 22.43 utir Dertien persoonlijke ont moetingen. Vanavond: Da. H. G. Stavanga-van de Waals uit Buiten post over Jona. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Weg van de snelweg Neder land. Afl.: Route West Zeeuwsch- Vlaanderen. Herh. 23.39 uur Huizen van Oranje: Stad houderlijk Kwartier, Binnenhof. Herh. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. Afl.: De erfgenamen. 18.00 uur De kip en het ei, comedyse rie. 18.31 uur Familie Oudenrijn, come dyserie. 19.00 uur Tik tak, kleuterserie. 19.05 uur Heathcliff co, tekenfilm serie. Herh. 19.17 uur Bananasplit, programma met de verboren camera. Presentatie: Ralph Inbar. Herh. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Terugkeer naar Eden, Australische serie. Afl. 15 16. 22.00 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 22.30 uur Dear John, 22-delige Ame rikaanse comedyserie. Afl. 11. 22.55 uur Telearchief: Terug naar music-all-in (2), muziekprogramma gepresenteerd door Pim Jacobs. 23.50 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 19.00 uur Sesamstraat. 19.15 uur Studio Sport. 20.00 uur Journaal 20.20 uur Een goed bewaard geheim, tv-film. 22.00 uur NOS-Iaat, achtergrondin formatie. 22.30 uur Van Quantum tot Quark. Les 8. 23.00 uur Nieuws voor doven en slech t borend en BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 55. 18.05 uur Plons, Afl.: Plons en de speelgoedsoldaatjes. 18.10 uur Suske en Wiske, 29-delige poppenreeks. Afl. 2. 18.35 uur Korte film. 18.45 uur Op het terras, seniorenma gazine. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Hart van staal, Frans/ Duits/Canadese serie. Afl. 3. 20.45 uur Margriet, praatshow. 21.50 uur Moeders mooiste, Engelse comedyserie. Afl. 17. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Co da, Radio Blues, van Jo- han Akkermans, uitgevoerd door Jo- han Akkermans, piano. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant 18.45 uur Rin, Japanse serie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Opgesloten, programma uit de reeks Ommekaar waarin we van uit de invalshoek van de gevangenis bewaker kennis maken met de ge vangenen, hun problemen en hun le ven in de gevangenis. 20.40 uur Programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. Slachtschapen en lammeren per kg geslacht gewicht inclusief BTW. Aanvoer slachtschapen 38. Slacht schapen 2,50-/ 4,75, zuiglammeren f 7,00-ƒ 8,75. Handel rustig en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per stuk inclusief BTW: Slachtschapen 85-f 145. zuiglammeren 125-/ 170. Handel rustig en prijzen gelijk. Aanvoer totaal 666 stuks. YERSEKE - De hoeveelheid aange voerde mosselen in het pas begonnen seizoen heeft een absoluut record te zien gegeven. Het vleesgewicht is bo vendien met ruim 28,5 procent bedui dend hoger dan de afgelopen twaalf seizoenen. L. Lucas, hoofd mosselza ken bij het Produktschap voor Vis- en Visprodukten heeft dit vrijdag be kendgemaakt in Yerseke. Lucas zei dat de hausse in de aan voer slechts van tijdelijke aard zal zijn. De verwachting is volgens hem dat de aan te voeren hoeveelheden over het hele seizoen zeker niet tot een record zullen leiden. In de eerste weken werd 13,6 mil joen kilogram mosselen aangevoerd, verkocht en aan de Oosterschelde toe vertrouwd om schoon te spoelen. Het vleesgewicht van deze schaaldieren is bijna 6 grahi. Een tabel vanaf 1975/'76 geeft te zien dat dit alleen in het seizoen '77/'78 werd overtroffen. De schommelingen in het vleesge wicht worden veroorzaakt door met name storm, ijsgang en zaad val. Vooral laatstgenoemde factor heeft de afgelopen twee seizoenen volgens Lucas enigszins te wensen overgela ten. De produktie van het afgelopen sei zoen (ongeveer 65 procent van het ge middelde) heeft evenals de opbrengst in 1984/'85 en '86/'87 bijgedragen tot een lichte daling van het tienjaarsge- middelde. Het afzetpatroon is het afgelopen seizoen ongeveer gelijk gebleven, meldde Lucas verder. België blijft met ongeveer 35 procent het belang rijkste afzetgebied. Met 32 procent neemt de conservenindustrie een tweede plaats in. Frankrijk is met 21 procent voor wat betreft de export de tweede belangrijkste afnemer. De af zet in Nederland blijft met een welis waar constante 11 procent achter bij de export. UTRECHT - Het aantal vrouwelij ke patiënten in verpleeghuizen neemt nog steeds toe. Dat blijkt uit het jaar boek verpleeghuizen 1989 van het SIG/Informatiecentrum voor de Ge zondheid dat is gepubliceerd. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Epe: W. Blanken te Voorschoten; te St. Quentin/Disseni- nes de lAisne (Eglise Reformee de France); C. M. W. Visser 't Hooft, kand. te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Zaandam: D. Dunsber- gen, kand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Bussum: J. Bos, kand. te Urk, die bedankte voor Ui- rum in combinatie met Lutjegast. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Aagtekerke: J. J. van Eckeveld te Zeist; voor Boskoop: C. Harinck te Oostkapelle; voor Kat wijk aan Zee: M. Mondria te Waar denburg; voor Scherpenzeel: J. Kos ter te Dirksland; voor Urk: J. Kareis te Rijssen. Veemarkt Leiden LEIDEN. 23-7. Prijzen slachtrunde- ren per kg geslacht gewicht, zonder nier en slotvet, inclusief BTW (vol gens PVV). Aanvoer slachtrunderen 628, waar van mannelijk 80. Mannelijk super 9,30 10,50. Mannelijk extra kwal. f 8,20-/ 9,20. Mannelijk le kwal. 7AO-f 8,20. Handel rustig en prijzen iets lager. Mannelijk 2e kwal. 6.70- 7,40, mannelijk 3e kwal. 6,10- 6,70. Handel rustig en prijzen lager. Vrouwelijk super 9,75-/ 12,50. Vrou welijk extra kwal. 8,00-/ 9,75. Vrou welijk lekwal. 6.70-/ 8,00. Handel rustig en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kwal. 6,00-/ 6,65. Vrouwelijk 3e kwal. 5,60-/ 6.00. Worstkwaliteit 5,00-/ 5,785. Handel rustig en prij zen iets lager. 74 „Niemand zal ons hier kunnen ho ren, denkt u wel?" Hij keek om zich heen en luisterde enkele ogenblikken aandachtig. Tben ging hij voort: „Het stamhoofd Gbingba is drie weken ge leden gestorven en is vannacht in het geheim begraven!" „Hoe weet je dat?" „Ik heb zijn graf helpen delven!" „Heus? Vertel me erover als je wilt!" Jerry dacht, dat hij iets hoorde be wegen in het kreupelhout en ging een eindje de ondergroei van het bos in. Tben kwam hij terug. „Waarschijnlijk een hert. Maar de ze plek is misschien nog te dicht bij het dorp en de zendingspost. Laten we een eindje verderop gaan". Ze liepen een paar minuten door, stonden toen weer stil en gingen op een grote steen zitten. Nadat hij om zich heen gekeken en aandachtig geluisterd had, begon Jerry zacht te vertellen. De vorige middag was hij juist in Gbingbata geweest, toen daar een boodschapper van de jungleduivel kwam. In het midden van het dorp riep hij luid. „Laten alle inwoners zich verzamelen! Iedereen moet hier komen! Verzamelen!" Het duurde niet lang of alle dorpe lingen verdrongen zich nieuwsgierig om hem heen. „Aan alle inwoners van Gbingbata moet ik bekend maken, dat de jungle- duivel mij heeft opgedragen hun te zeggen dat ons geliefd stamhoofd gestorven is!" Hij herhaalde de afkondiging en wachtte toen in stilte. De mensen wa ren diep onder de indruk, een enkele kreet en het snikken van vrouwen werd gehoord. „Ook wordt bekend gemaakt, dat de jungleduivel en zijn mannen het li chaam van het stamhoofd Gbingba vannacht naar Gbingbata zullen brengen voor een geheime begrafe nis! Hoort iedereen dat goed?" Weer zweeg hij enkele ogenblikken en ditmaal was het rumoer uit de om ringende schare luider. „En alle niet-leden van het Poro- genootschap moeten dit weten: Zij mogen de geheime begrafenis niet bijwonen, noch mogen zij de plaats weten waar het graf van het stam hoofd is! Hoort iedereen dat? Daarom geeft de jungleduivel u bevel het dorp onmiddellijk te verlaten en niet terug te keren voor hij u zal laten roepen. Neemt dus direct maatregelen om de ze plaats te verlaten en de jonge man nen moet de zwakken en zieken daar bij helpen. Hoort iedereen dat9" Het was een geweldig tumult, toen iedereen mannen, vrouwen en kin deren direct naar hun hutten ren den om hun bezittingen: matten, de kens. kalebassen, potten, pannen en voedsel bijeen te garen. Het was een nog groter lawaai, toen zij het dorp Door JENS LARSEN verlieten. Vrouwen droegen hun ba by's op de rug, kinderen zeulden met allerlei voorwerpen en jonge mannen droegen zwakken en zieken tussen zich in. Snel verspreidde iedereen zich en velen zochten een toevlucht in dichtbij gelegen dorpjes en gehuch ten. Tben alle niet-leden van het Poro- genootschap vertrokken waren, ging de koerier naar de grote drum die in de open hut stond en begon daar in een wild ritme op te slaan. Jerry her kende het als een boodschap in een geheime code, waardoor alle leden van het Poro-genootschap tot op verre afstand gewaarschuwd werden, dat zij onmiddellijk moesten komen om het g ra f van het stamhoofd in gereed heid te brengen. Als onderwijzer op de zendings post. legde Jerry uit, had hij waar schijnlijk wel van deelname vrijge steld kunnen worden, maar hij durfde niet weggaan omdat hij bang was, dat dit de medicijnman nog meer tegen hem zou opzetten. Boven dien was hij nieuwsgierig naar de bij zonderheden van deze ongewone be grafenis. Haastig naar huis snellend, stelde hij Esther van alles op de hoog te, zodat ze dus wist dat hii die nacht weg zou blijven. Jerry onderbrak zijn verhaal om weer te luisteren. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5