'Veel trekpaarden-veulens van goede kwaliteit in de regio' Een nieuwe man aan het roer streeknieuws Ringrijden met sjeesjes bij tweede Toeristendag Merrie Cato van de Zeelandsedijk van C. van de Houten uit Kerkiverve kampioene 1990 Vanaf 13.00 uur op het Havenplein Man doodt partner en pleegt zelfmoord Ziekenfonds betaalt ook thuiszorg Aanrijding in Brouwershaven De scheepswerven van Bruinisse (II) Brand verwoest boerderij Dordrecht Rijkspolitie wil meer zichtbaar controleren op maximum snelheid Subsidie voor aanschaf milieu vriendelijke vrachtwagens en bussen 4 RENESSE - „Het is opmerkelijk dat momenteel op Schouwen-Duiveland zoveel trekpaardenveulens van oprecht goede kwaliteit zijn. Daardoor is hier een prach tige foktoekomst aanwezig". Keurmeester J. M. Maris uit Grijpskerke stak zijn bewondering niet onder stoelen of banken. Samen met collega-keurmeester A. A. van Velden uit het Groningse Westeremden bekeek en beoor deelde hij tijdens een keuring van koudbloedpaarden bijna zestig 'paarden uit Schouwen-Duiveland. Het evenement werd traditiege trouw georganiseerd door de Bond van Paardenfokkers Schouwen-Dui veland op het terrein van manege Grol in Renesse. ,,De keuring wordt gehouden ter bevordering van de fok kerij, Het is een controle van het ma teriaal waarmee je aan het fokken bent. Een vergelijking op grond waarvan de fokkerij jaarlijks weer kan worden aangepast", aldus be stuurslid Hanse. Dit jaar meldden 16 paardenbezitters uit Schouwen- Duiveland een record-aantal van bij na 60 paarden aan voor de keuring. Veel veulens ,,Dat is heel veel. Meestal komen er zo'n 40 paarden", aldus Hanse. Die grote hoeveelheid werd veroorzaakt doordat dit voorjaar veel veulens werden geboren bij de Zeeuwse trek paarden en omdat dit jaar een nieuwe categorie aan de keuring werd toege voegd. Voor het eerst konden ook fjordenpaarden worden aangemeld voor keuring. Het was onder andere Staatsbosbeheer die daarvan gebruik maakte om de fjordenpaarden die zijn uitgezet in het natuurgebied Zee- peduinen te laten keuren. In totaal omvatte de keuring vier paardenrassen. Zeeuwse trekpaar den, Haflingers, Halfo-arabieren en Fjordenpaarden. De keurmeesters beoordeelden de diverse dieren uit deze categorieën ondere andere op de stand van de benen en de stand van de rug; de bovenlijn van het paard. ,,Die rug moet recht en strak zijn, het paard moet de zogeheten moderne lijn hebben. Vroeger hadden paarden vaak een lange rug die wat hol liep. Dat ouderwetse type is tegenwoordig onverkoopbaar. Dus ook niet ge schikt óm mee te fokken", aldus Keurmeester J. M. Maris: Prachtige foktoekomst voor trekpaarden keurmeester Maris. Met zijn collega Van Velden kwam hij tot de volgende keuringsuitslagen. In de nieuwe categorie, de fjorden paarden werd gekeurd door R. Geljon uit Vlissingen en F. Broos uit Koe wacht. Zij riepen Kari van de gebroe ders Horst uit Zierikzee als kam pioen veulen uit. Kari werd tevens eerste bij de merrieveulens. Ursula van C. L. van de Weele uit Zierikzee werd kampioen van de fjordenpaar den tot drie jaar en tevens eerste bij de 2-ja"rige merries. Evi van de fami lie Hoornweg te Haamstede werd kampioen van de oudere merries, al gemeen dagkampioen en eerste bij de oudere merries met predikaat. Het hengstveulen K van Staatsbosbeheer werd eerste van de hengstveulens en Brjazo eveneens van Staatsbosbeheer bij de oudere merries zonder predi kaat. Trekpaarden Trekpaarden. Kampioene 1990: Ca to van de Zeelandsedijk van C. van de Houten uit Kerkwerve. Jeugdkampi oene: Tineke van Steenzwaan van A. N. Steendijk uit Nieuwerkerk. Beste veulen van de keuring: Wietske van Steenzwaan eveneens van A. N. Steendijk. Wietske werd tevens eer ste bij de merrieveulens kleine maat en beste merrieveulen. Wanda van Steenzwaan werd eerste bij de mer rieveulens grote maat. Eerste bij de hengstveulens kleine maat werd Frits van Ceres die tevens het beste hengstveulen was. Nardus van de Bosweg werd eerste bij de hengstveu lens grote maat. Carla van Linquen- da werd eerste bij de eenjarige mer ries, Kitty van de Bosweg eerste van de drie-jarige merries kleine maat en Tineke van Steenzwaan bij de mer ries grote maat. Ramonavvan Steen zwaan werd eerste van de 5/5-jarige merries kleine maat en Ellenoor van de Schorepolder in dezelfde categorie maar dan grote maat. Cato van de Zeelandsedijk werd eerste in de cate gorie 6-jarige merries grote maat en Gea van de Bosweg in dezelfde cate gorie grote maat. Van de merries met afstammelingen werd Julia van Steenzwaan eerste. A. N. Steendijk uit Nieuwerkerk won de eerste prijs voor zijn fokgroep en C. van de Hou ten uit Kerkwerve voor zijn stal- groep. Haflingers en halfo-arabieren Bij de Haflinger paarden werd Geertje van mevrouw Van Oosten uit Renesse uitgeroepen tot het beste jonge paard en Viola van Grol van H. Beye en zoon-uit Renesse als het beste oudere paard. Geanneke van Grol werd eerste bij de merrieveulens en Harm van grol bij de hengstveulens. Hugo van Grol was de beste hengst en Manfred van Grol de beste ruin. Halfo-arabieren: Aphrodite van Grol van H. Beye en zoon uit Renesse werd het beste paard van de keuring bij de halfo-arabieren. ZIERIKZEE - Ringrijden met sjeesjes. Dat evene ment wordt een van de hoogtepunten tijdens de tweede Toeristendag van dit seizoen die morgen, dinsdag, plaatsvindt in Zierikzee. De Toeristendag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Het ringrijden wordt verzorgd door de ringrijdersvereniging Nieuwland. Vanaf 13.00 uur bren gen zij, gestoken in traditionele Walcherse klederdracht, een ring- rijders-programma op hel Haven plein midden in Zierikzee. Poppentheater Tijdens de Toeristendag worden op diverse lokaties in de stad (Ha venkwartier, Schuithaven/Lange Nobelstraat, Kraanplein en hoek Melkmarkt/Verrenieuwstraat) straatoptredens verzorgd door Mario de goochelaar en poppen- thater Robhetty. Coco de clown loopt rond om kinderen te schmin ken en muziekcentrum Bruinisse verzorgt demonstraties op key board en orgel. Op de Balie bij de Dikke Toren wordt een kinderrommelmarkt gehouden en staat een springkus sen voor kinderen. In de Nieuwe Kerk achter de Dikke Toren ver zorgt Paul Kievit uit Middelhar- nis een orgelconcert. Op het plein voor de kerk wordt een kunst markt gehouden. Tevens is er een terras en draaiorgelmuziek. De hele dag door bestaat de mo gelijkheid om met de paarden tram een ritje door Zierikzee te maken en bij de Nieuwe Haven kan men inschepen voor een rond vaart over de Oosterschelde of een tocht aan boord van een traditio neel zeilschip met schipper. Daar na kunnen op de Vismarkt mosse len^ worden gegeten. Natuurlijk zijn beide musea, het Stadhuismuseum en Maritiem Museum geopend, evenals de bei de molens de Hoop en den Haas, het Burgerweeshuis, de Noordha venpoort en een aantal exposities in de binnenstad. SCHIEDAM - Een 32-jarige man uit Schiedam heeft in de nacht van za terdag op zondag zijn 27-jarige part ner H. N. van Aken om het leven ge bracht, waarna hij zichzelf heeft gedood. De achtergrond van dit dra ma wordt volgens de politie gevormd door relatieproblemen. Dit heeft een woordvoërder van de politie meege deeld. De politie werd kort na midder nacht gebeld door familieleden van de man die een telefoontje van hem hadden gekregen waarin hij zei zijn partner te hebben vermoord De poli tie trof inderdaad korte tijd later het lijk van de vrouw aan in de woning aan de Van Maanenstraat. Ze was door verstikking om het leven ge bracht. De man was niet meer in de woning. Enige tijd later werd zijn li chaam gevonden op een nabijgelegen spoorbaan. ZIERIKZEE - Het Ziekenfonds Midden en Noord Zeeland betaalt voortaan gedurende maximaal drie maanden de thuiszorg die nodig is voor ziekenfondsverzekerden die moeten wachten op opname in een verpleeghuis. Dat is het resultaat van overleg tus sen de provinciale regeling het Zeeuwse Kruis, de instellingen voor Maatschappelijke Dienstverlening, het district Zeeland van de Landelij ke Huisartsen Vereniging en het Zie kenfonds Midden en Noord Zeeland. Voor thuiszorg die door het zieken fonds wordt betaald komen verzeker den in aanmerking die een zieken huisindicatie hebben, maar door thuiszorg nog niet naar het zieken huis hoeven of patiënten die door thuiszorg eerder vanuit het zieken huis terug naar huis kunnen. Ook als de verzekerde vanuit het ziekenhuis naar een verpleeghuis moet worden geplaatst, maar nog moet wachten op plaats, kan die periode thuis in plaats van in het ziekenhuis worden overbrugd. BROUWERSHAVEN - In Brou wershaven heeft zich zondag rond 11.00 uur een aanrijding tussen twee personenauto's voorgedaan. Betrok ken bestuurders zijn B. V. uit Duits land en A. G. uit Zevenaar. V. reed met zijn auto over de Noorddijk- straat. G. kwam uit de richting van de Grachtweg/Schouwsedijk. Volgens een woordvoerder van de politie verleende de uit Duitsland af komstige V. geen voorrang en kwam in botsing met de auto van G. Beide auto's werden aan de voorzijde ge deukt. BRUINISSE - Waarom de toen nog maar 56-jarige Sili- us Dominicus van Wezel in 1893 zijn werf verkocht is niet duidelijk. De zaken gingen niet slecht. Jaarlijks werden nieuwe schepen gebouwd en er was volop werk aan de re- paratiewerf. Vast staat wel dat na verkoop van de werf Daniël Kris van Wezel weer terug naar Willemstad ging terwijl zijn neef Pieter in februari 1893 al naar Zierikzee was vertrokken. het einde van een moordende concur rentie. Betere tijden braken aan voor de visserij en er was weer geld voor nieuwbouw van schepen. Tijdens WO II werd het gezin Van Duivendijk geëvacueerd. Van Dui- vendijk slaagde er echter in na enkele dagen weer terug te keren. Na de be vrijding werden overal verloren ge- gane houten schepen vervangen door ijzeren schepen. Overschakeling op ijzer was ook voor Van Duivendijk noodzaak. En het personeel moest omgeschoold worden. De vier broers Van Duivendijk to nen zich goede leerlingen en hebben alras het werken met ijzer net zo goed in de vingers als het werken met hout. Een nieuw tijdperk brak aan. Het gaat de klanten beter en ook de scheepswerf profiteert daarvan. In 1950 volgt tegenslag voor de mossel vissers: de mosselparasiet doet zijn verwoestend werk en veel mosselvis sers wijken uit naar de Waddenzee. Dat vergt veel materiaal en de werf vaart er wel bij. (Wordt vervolgd) S. A. Jumelet Azn VLISSINGEN Straatfestival Van vrijdag 27 juli tot en met 5 augustus wordt in Vlissingen het Straatfestival gehouden, Een traditi oneel evenement dat dit jaar voor de tiende keer wordt gehouden. Dat wordt gevierd met ccn openingsvuur werk op vrijdag 27 juli om 22.30 uur. De dagen daarna treden vele muziek en theatergroepen op. Koper van de werf werd Pieter van Duivendijk. Hij was bijna 32 jaar toen hij zich in Bruinisse vestigde en gehuwd met Elizabeth Neeltje Dale bout uit Burgh. Het echtpaar kreeg 13 kinderen. In 1904 werd de werf in Puttershoek, die bijna een eeuw in het bezit was geweest van de familie Van Duivendijk, verkocht, maar in 1872 werd de werf in Tholen al door een lid van de familie Van Duiven dijk overgenomen. Zierikzee Vast staat ook dat Pieter van Dui vendijk voor hij 'eigen baas' werd in Bruinisse al gewerkt had op werven in Willemstad en Zierikzee. In Zierik zee was ook een Van Duivendijk ac tief op een scheepswerf: Johannes van Duivendijk. Pieter van Duiven dijk sr. kreeg meteen nadat hij zich in Bru had gevestigd al een opdracht voor de bouw van een Hoogaars. De opdracht was afkomstig van P. van Gilst en het schip werd in record tijd gebouwd. Anno 1896 werd nog gebouwd in de loods, over de dijk steil naar boven. In 1897 werd het vissersschip 'Hij is niet anders* voor Kees en Teun de Waal gebouwd. In 1900 volgde een jacht voor Jacob de Waal, in 1901 ge volgd door een nieuwe Hengst voor Anthonie Haeck. In totaal werden in de periode 1893-1908 twaalf schepen gebouwd door scheepswerf Van Dui vendijk. Concurrentie Concurrent van Van Duivendijk was Johannes Fernhout. Hij vestigde zich in 1892 in Bruinisse maar zou er maar drie jaar blijven, hij vertrok in 1895 naar Vrijenban. Of Fernhout ook daadwerkelijk schepen heeft ge bouwd .is niet te achterhalen. De ge schiedenis van de scheepswerven zou niet volledig zijn zonder de naam te noemen van Johannes Duson Hij werd geboren in Zierikzee maar zou later tientallen jaren in Bruinisse werken en wonen. Ook Duson werkte in Willemstad en Zierikzee en kwam uiteindelijk in Bruinisse terecht, bij de firma Van Duivendijk. Duson staat te boek als een uitstekend vak man. Als hij een schip had ge breeuwd, hetgeen een uiterst precies werkje was, placht hij te zeggen: 'Hier kan geen luis zijn poot meer tussen krijgen'. In 1908 nam Dirk van Duivendijk, die zelf nog op De Schelde in Vlissin gen had gewerkt, de werf van vader Pieter over. De nieuwbouwgolf was toen over, maar er was zat reparatie- werk. Niet alleen van schepen uit Bruinisse, maar ook uit Goeree- Overflakkee, Ouddorp en Stellen dam kwamen opdrachten. Het vak manschap van de Bruse werf stond bekend als ongeëvenaard. In 1911 zorgde de bekende storm vloed voor handenvol werk voor de werven. Maar de storm was voor de werf van Van Duivendijk rampzalig, terwijl negen weken voor de storm Van Duivendijk ook al tegenspoed had gehad door het verongelukken van de 23-jarige Sander Schakel. De schadevergoeding die aan de werf was toebedacht voor het herstel van de stormschade was sober, maar toch wist de jonge scheepsbouwer een "nieuwe loods te bouwen: buitendijks bij de haveningang. Het herstel van de schepen die door de storm bescha digd waren gaf veel werk. Wereldoorlog In 1914 brak de Eerste Wereldoorlog uit en dat betekende een neergang voor de Bruse scheepswerf. Ook de jaren na de oorlog drukten hun stem pel op het bedrijf al begon er weer wat meer werk te komen door het feit dat de zeilvaart in de mosselbranche ten einde begon te lopen en men mo toren in de mosselschepen in begon te bouwen. Het was geen vetpot in die dagen. Voor nieuwbouw hadden de mossel- vissers geen geld en het bleef bij 'ver pantseren'. Houten schepen werden met blik bespijkerd en konden dan weer een tijdje mee. Van Duivendijk had het er in ieder geval druk mee. Dikwijls echter moest het karwei op krediet geklaard worden. Dirk van Duivendijk besefte dat het geen onwil maar onmacht was van zijn niet betalende klanten want ook de mosselvisscrij maakte slechte tijden door. 's Zaterdags trok hij naar Oud dorp. Stellendam of Arnemuiden. Niet om opdrachten te vergaren, maar om geld bij elkaar te sprokke len. Slechte tijden werden afgewisseld door goede. De Bond van mosselkwe- kers werd opgerirht en dat leidde tot Dirk van Duivendijk. in 1906 als matroos bij de marine. Ir\ 1908 nam hij de werf over. DRIEBERGEN - Op de Nederland se wegen was het zaterdagochtend be hoorlijk druk. Op verschillende plaatsen ontstonden files, met een to tale lengte van 48 kilometer. Dit heeft de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen meege deeld. DORDRECHT - Een meer dan 250 jaar oude boerderij aan de Kromme Zandweg in Dordrecht is zondagoch tend vroeg tijdens een grote uitslaan de brand vrijwel totaal verwoest. Volgens een woordvoerder van de po litie bedraagt de schade tenminste anderhalf miljoen gulden. De vlammen die uit het rieten dak van de kapitale boerderij sloegen, werden door drie jonge inzittenden van een taxi ontdekt. Terwijl de chauffeur via de mobilofoon alarm sloeg, liepen pogingen om de drie be jaarde bewoners te waarschuwen op niets uit. De jongeren drongen daar op naar binnen en zagen kans de drie te redden. Het grootste deel van de boerderij en alle opstallen, waarin caravans, auto's en boten waren opgeslagen, gingen in vlammen op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DEN HAAG - De Algemene Ver keersdienst van d<; Rijkspolitie in Driebergen heeft een nieuw plan van aanpak in voorbereiding voor de con trole van de maximum snelheid. Vrijdag hebben ruim 150 medewer kers van de dienst tijdens een verga dering over dit onderwerp vanuit de praktijkervaring suggesties gedaan om de controle te verbeteren. Veel suggesties hadden betrekking op controle-methoden die meer zicht baar zijn voor de weggebruiker en op het verbeteren van de methode van aanhouding. De suggesties zullen worden verwerkt in het plan van aan pak, dat met ingang van 1 oktober in werking moet treden. Volgens G. Hoeveman van de Alge mene Verkeersdienst is het niet de be doeling van de politie om zoveel mo gelijk bekeuringen uit te schrijven. ,,Het gaat uiteindelijk om een attitu deverandering van de weggebruiker. Daarom kiezen wij voor meer zicht baarheid van de controle". HILVERSUM - Ondernemers die schonere en geluidsarme vrachtwa gens of bussen willen aanschaffen, kunnen daarvoor vanaf volgende maand een subsidie krijgen. Deze overheidsbijdrage varieert van 1400 tot 6400 gulden. Dit heeft minister Alders (VROM) bekendgemaakt voor de NCRV-radio. Alders loopt hiermee vooruit op een Europese subsidieregeling die over een aantal jaren wordt inge voerd. Wanneer deze regeling van kracht is geworden, vervalt de Neder landse subsidie weer. Voor dit jaar heeft minister Alders 40 miljoen gulden voor de subsidiere geling. De jaren daarna is er per jaar 90 miljoen gulden voor uitgetrokken. Het geld voor deze regeling komt uit de extra verhoging van de dieselac cijns. die dit jaar is ingegaan. Volgens de minister bestaat er voor de regeling veel belangstelling bij de fabrikanten van bussen en vrachtwa gens en bij het wegtransport, waar mee deze regeling is besproken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4