Bruse Visserijdagen trekken ondanks strandweer 15.000 belangstellenden 'Mosselvisserij hoeft belangen van natuur niet te frustreren' WATERSTANDEN Show parachutisten en stuntvlieger blijkt schot in de roos Motortankschip vastgelopen in Oosterschelde Smogfase Zeeland Pleidooi drs. M. C. de Vriend voor werken aan herstel balans tussen belangen natuur én belangen mosselvisserij 2 fisch bestuurde schepen demonstra ties verzorgden. Zij zijn inmiddels ook vaste klanten van de Bruse Visse rij dagen. Uiteraard bij de maritieme be drijfspresentatie ook volop aandacht voor het produkt waar het allemaal om draait tijdens de Visserijdagen: de mossel. Voor het luttele bedrag van één gulden kon men reeds genie ten van een bakje gekookte dan wel gebakken mosselen. Verder op de Loswal demonstraties garnalen pellen en paling roken. Veel bezoekers maakten van de gelegen heid gebruik om versgepelde Hol landse garnalen te nuttigen of een bosje gerookte paling mee te nemen. Vprder kon men op de stand van de visserijschool uit Stellendam zien hoe netten geboet worden. Vaartocht Eén van de hoogtepunten tijdens de Bruse Visserijdagen is altijd weer de vlootshow en de editie '90 vormde daar geen uitzondering op. „Opval lend is wel dat vooral Duitse recrean ten speciaal voor die vlootshow naar Bruinisse kwamen", aldus Van Liere. ,,Je zag ze niet op de braderie, maar wel op de Loswal". Men had het blijkbaar op het water zo naar de zin dat om 15.00 uur, toen de Klederdrachtenshow op de Loswal begon, nog lang niet alle schepen te rug waren in de haven. Daardoor was het aantal toeschouwers bij de kle derdrachtenshow wat magertjes. Al les bij elkaar, zo concludeert Van Lie re, is er voor de Stichting Festiviteiten Bruinisse alle reden tot tevredenheid. Geen wanklank „Alles is prima volgens de plan ning verlopen", aldus Van Liere. De politie hoefde niet op te treden we gens parkeeroverlast. „Er is geen wanklank geweest", stelt Van Liere. „En ook dat is een traditie tijdens de Bruse Visserijdagen". De Bruse Vis serijdagen werden zaterdagavond af gesloten met een goedbezochte dans avond in de feesttent met muziek van dé Belgische formatie De Pinks. De feestelijk verlichte mosselkotters trokkeii veel belangstelling. Donderdag gingen de Visserijda gen in het oude vissersdorp van start en die dag was duidelijk de invloed van het (te) mooie weer merkbaar. De kermis is het centrum trok wel wat mensen maar er kan zeker niet ge sproken worden van een massaal be zoek van de recreant. De vertoning van een aantal oude visserijfilms in het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw aan de Deestraat trok een kleine honderd mensen. Van Liere: „Het was nu voor de der de keer dat we oude films vertoonden en we willen proberen om volgend jaar een combinatie te maken tussen oude en nieuwe films. Er bestaat bij voorbeeld een boeiende voorlich tingsfilm over de boomkorvisserij die we zouden kunnen vertonen". Goed gebruik werd donderdag ook gemaakt van de mogelijkheid om de feesttent op de hoek Nieuwstraat/ Dreef met een bezoek te vereren. Daar speelde het Schelde Trio en zij had geen klagen over de belangstel ling. Vrijdag was het Bruse centrum om getoverd tot één grote braderie. Alles bij elkaar stonden er 54 kramen. „Iets meer dan vorig jaar", aldus Van Liere. De belangstelling voor de bra derie viel wat tegen, naar alle waar schijnlijkheid ook weer als gevolg van het warme weer. Wel druk was het bij de fietècross-demonstratie op de groenstrook tegenover slagerij Wielaart. Ook tijdens de editie 1990 weer vol op aandacht voor muziek tijdens de Bruse Visserijdagen. Onbetwist Jong en oud vermaakte zich in Bruinisse tijdens de Visserijdagen. hoogtepunt was vrijdagavond het op treden van showcorps Juliana's Drum Bugle corps uit Middelburg. Dit corps sleepte vorig jaar tijdens de het Wereld Muziek Concours in Kerk- rade de eerste prijs in de wacht en zij gaf in Bruinisse een verbluffend staaltje van haar kunnen. Al een paar keer heeft de Stichting Festiviteiten Bruinisse geprobeerd om, geheel in de traditie van de Vis serijdagen, een watersportdemon stratie op poten te zetten. Keer op keer ging dit 'echter de mist in en daarom was dit jaar gekozen voor een show van parachutisten en een stuntvlieger. „Dat was een gouden greep", stelt SFB-voorzitter Van Liere. Hij schat dat er ruim 3000 mensen naar de show van ex-luchtmachtvlieger Wil lem de Roo met zijn Gipsy Major dub beldekker uit 1952 hebben gekeken. Een zeer spectaculaire show die door het publiek ook hogelijk gewaar deerd werd. Later op de avond trok ken veel bezoekers naar de Loswal om naar de verlichte mosselvloot te gaan kijken. Bedrijfspresentatie Op de Loswal was het zaterdag rond het middaguur behoorlijk druk. Het is weieens drukker geweest op de maritieme bedrijfspresentatie, maar over belangstelling hadden de bedrij ven toch zeker geen klagen. Veel men sen dromden samen rond het grote bassin waarin leden van de model bouwclub Flakkee met hun radiogra- BRUINISSE - De Visserijdagen in Bruinisse zijn volgens schattingen van de organi satoren door ongeveer 15.000 mensen bezocht. Vorig jaar boekte men in Bruinisse tij dens de Visserijdagen een absoluut record met naar schatting 20.000 bezoekers. „Ik ben zeer tevreden met die 15.000", aldus C. J. van Liere, voorzitter van de Stichting Festiviteiten Bruinisse. „Ik was bang dat men met dat mooie weer liever op het strand zou liggen, dus wat dat betreft is het alles meegevallen". Zoals altijd was er weer veel belangstelling voor de vlootshow. Opvallend veel belangstelling was er ook voor de show van parachutisten en een stuntvlieger vrijdag. Ruim 3000 mensen waren getuige van dit luchtspektakel. Tot en met 31 juli Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Nadine Fassin. De Burght. Geen vaste openingstij den. T/m 11 augustus Zierikzee Expositie werk van 46 beeldhouwers in Beeldentuin en huis van het voor malige Burgerweeshuis. Tevens kleinantiek en potterie. Openingstij den ma. t/m za. 10.00-17.00 uur. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 11 augustus Burgh Expositie portretten en aquarellen Hermance Mees en bronzen sculptu ren van Edith Brinkman. Nederland se Hervormde kerk. Dagelijks van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. (Behalve zondags). Maandag 23 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Haamstede Maandagavondzang, een programma van samenzang en orgelspel in de Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Seharendijke Schouws kerkepad, vertrek vanaf de Gereformeerde kerk om 18.30 uur. Van maandag 23 juli tot en met vrijdag 3 augustus Zierikzee Expositie poppen van Emmy A. Trouw. De Eenhoorn. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en op donderdag tot 21.00 uur. Dinsdag 24 juli Re nesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door P. Bechthum uit Stad aan 't Ha ringvliet (Geref. Gem.). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 25 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Seharendijke Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Toeristenrecreatietafeltennisevene- ment in de loodsen van Gebrs. Van Ast, bij de Delingsdijk. 10.00 tot 17.30 BRUINISSE - Het motortankschip Morits, geladen met 1080 ton benzi ne, is zondag in de Oosterschelde in 't Zijpe op een zandplaat gelopen. Vol gens de rijkspolitie te water is de oorzaak vermoedelijk een defect aan de stuurinrichting. Het schip is in de loop van zondag vlotgetrokken en neergelegd bij de Krammersluizen. De lading, die was overgeladen in de toevallig passeren de mot&rtanker Speyer, is daar weer teruggenomen. De rijkspolitie te wa ter stelt samen met Rijkswaterstaat, een onderzoek in. ZIERIKZEE - Vanmorgen, maan dag, is smogfase 1 voor Zeeland opge heven. De weersomstandigheden zijn zodanig, dat de kans op overschrij ding van de uurwaarde van 180 mi crogram ozon per kubieke meter lucht op tien procent ligt, aldus in formatie van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). De kans op overschrijding van de uurwaarde van 150 microgram ozon per kubieke meter lucht ligt op twin tig procent. Smogfase 1 houdt in, dat ambtelijke en technische diensten ex tra alert zijn op mogelijke verslechte ring van de omstandigheden. BRUINISSE - „De mosselvisserij en de natuur gaan hand in hand, maar het is zeker zo dat er grenzen zijn aan de exploitatie van de zee". Dat is in een notedop de bood schap die drs. M. C. de Vriend, hoofd van de afdeling kustvisserij van de directie visse rijen van het ministerie van verkeer en waterstaat de leden van Vereniging Algemeen Vissersbelang voorhield. De Vriend stelde dat de mosselkwekers uit zullen moeten kij ken dat ze de mosselgronden niet teveel uitputten. „Voor de natuur is het een goede zaak als er hoogwaardige mosselbanken zijn, maar de natuur is niet gediend met laag waardige mosselpercelen", aldus De Vriend. Hij stelde zonder omwegen dat het het ministerie ernst is met haar beleid ten aanzien van de mosselvissers. „Deze be drijfstak gaat spannende tijden tegemoet". niet meer om zich te ontwikkelen", stelde De Vriend. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat dergelijke mosselbanken dan weer kwetsbaar der worden zodat het in feite in het belang van de mosselvisser is om de mosselbank de kans te geven zich te ontwikkelen tot een hoogwaardige mosselbank. „De directie visserijen maakt zich daar zorgen om en wat zij wil is het saneren van de zaad visserij", kon digde De Vriend aan. In zijn visie komt een dergelijke sanering ten goede aan de bedrijfstak in haar to taliteit. „In de finale rond van die sanering, zal zeker een beroep gedaan worden op de onderlinge solidariteit tussen de mosselvissers. „De mossel vissers zullen open moeten staan voor het feit dat er naast hun belangen nog meer belangen op het spel staant De mosselvisserij gaat spannende tijden tegemoet". De Vriend begon zijn inleiding over Natuurbeheer en mossel visserij met de opmerking dat hoewel er na de af sluiting van de Grevelingen veel be drijven er de brui aan gaven de mos sel toch nog steeds centraal staat in Bruinisse. „De sector heeft een aan tal prima seizoenen achter de rug en dat is geheel op het conto van de be drijfstak zelf te schrijven. Zij hebben de binnenlandse markt uit weten te breiden en hebben de markt in het buitenland open weten te breken. De overheid hoeft niets bij te passen, maar pikt er juist een graantje van mee", aldus De Vriend. Het afgelopen mosselseizoen is uit stekend geweest en ook voor wat be treft het nieuwe mosselseizoen heeft men wat De Vriend noemde een 'vlie gende start' gemaakt. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-nicteocentruin Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 24 juli Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 24 juli 06.10 182 12.05 -121 18.25 159 24 juli 04.15 192 10.20 -122 16.35 167 22.45 -166 24 juli 06.30 199 12.00 -127 18.50 177 24 juli 06.00 205 12.05 -135 18.20 185 „Wat dat betreft ziet het er prima uit' voor de mosselkwekcrs", stelde De Vriend. Hij tekende daar meteen bij aan dat men naast goede jaren ook weieens magere jaren mee kan maken. De Vriend voorspelde voor het komende seizoen een gebrek aan mosselzaad en stelde dat er vanuit oogpunt van natuurbescherming ze ker nog-beperkingen aan de mossel- vissers opgelegd zullen worden. Argumenten „De mosselkwekers verzetten zich daar met eigenlijke én oneigenlijke argumenten tegen", aldus De Vriend. Hij stelde dat in de mosselvisserij ze ker een goedbelegde boterham te ver dienen valt, mits men zich aan be paalde regels houdt. Als voorbeeld hoe het niet moet noemde hij wat er gebeurd is in Denemarken. Daar ging de mosselcultuur door overbevissing ten onder. „En dc mosselzaadvisserij in Ne derland begint Deense vormen aan te nemen", concludeerde Dc Vriend. „Ik denk dat er keuzes gemaakt moe ten gaan worden en dat die keuzes niet alleen op de uitkomsten van on derzoeken, maar ook op de praktijk ervaring gestoeld moeten worden". Volgens De Vriend moet het effect van dc mossel visserij op de andere leefvormen in het water zeker niet onderschat worden. „Maar wat we niet weten is hoe wezenlijk die in vloed van de mossel visserij is". Wat volgens De Vriend wel als een paal boven water staat is dat men uit moet kijken voor overmatige mosselzaad- visserij. Ontwikkeling „Mosselbanken krijgen de kans Drs. M. C. de Vriend: Natuur gediend met hoogwaardige mosselpercelen". Donderdag 26 juli Burgh Orgelconcert. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Pieter Floor Struik uit Dor drecht. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Janszoon Zwart in de Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 27 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Zaterdag 28 t/m dinsdag 31 juli Brouwershaven Kermis op het'Marktplein, ook op zondag geopend'. Zaterdag 28 juli Seharendijke Braderie/kinderrommelmarkt. Zwarte Plein. Vanaf 10.30 uur. Maandag 30 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Haamstede Maandagavondzang, een programma van samenzang en orgelspel in de Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Fietstocht Vekabo Schouwen-Duive- land, vertrek om 18.30 uur vanaf het VVV-kantoor. Seharendijke Schouws kerkepad, vertrek vanaf de Gereformeerde kerk om 18.30 uur. Dinsdag 31 juli Zierikzee Bazar/verkoopdag UW. UVV-ge- bouw naast politiebureau. Vanaf 9.30 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Martin Westraten uit Goes (Ko ningkerk). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert in de Grote of Sint Nico- Iaaskerk. door Kees van Eersel uit Goes. 20.00 uur. Donderdag 2 augustus Burgh Orgelconcert. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Willem Jan Cevaal uit Goes (NH kerk De Spinne). Nederlandse Her vormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2