Eerste Bruse Visserijdag met fraai weer van start DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'Commerciële houtkap wel degelijk de belangrijkste factor bij ontbossing' Sigaretten automaat gekraakt Syrië Groot transport Zierikzee- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 20 JULI 1990 146ste jaargang Nr. 24780 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men moet eten om te leven, niet leven om te eten. Ad Herennium ZIERIKZEE - Commerciële hout kap is wel degelijk de belangrijkste ontbossingsfactor. Dat is de bood schap van de Vereniging Milieude fensie die daarmee reageert op het standpunt van de gemeente Midden- schouwen met betrekking tot het ge bruik van hardhout. Het college ziet niets in het terugdringen van het ge bruik van tropisch hardhout. PvdA-gemeenteraadslid G. A. M. Cobussen was degene die aandacht vroeg voor de kwestie. In antwoord op vragen van zijn kant liet het colle ge weten geen behoefte te hebben aan wat zij noemt 'betuttelende maatre gelen'. Het college voert als argument aan dat het gebruik van hardhout in haar visie niet van wezenlijke in vloed is op het ontbossingsprobleem. Volgens het college heeft de ontbos sing meer te maken met het kappen van bomen voor eigen gebruik dan met commerciële houtkap. Onjuist Volgens de Vereniging Milieudefen sie is dat te enen male onjuist. ,,De officiële ontbossingscijfers op dit mo ment zijn dat er jaarlijks tussen de 10 en 15 miljoen hectare regenwoud ver dwijnt, waarvan 5 miljoen hectare ten gevolge van de commerciële hout kap. Volgens deze cijfers zou de hout kap dus een zeer grote bijdrage leve ren aan de vernietiging van de regenwouden", aldus Milieudefensie. Men tekent daarbij aan dat een deel van de houtkap, zoals ook het college van b en w van Middenschou- wen naar voren brengt, gepleegd wordt om kleinschalige landbouw mogelijk te maken. Maar toch, zo stelt men, is het aandeel van de com merciële houtkap in de ontbossing minstens 20 procent. „Alleen in de Amazone geldt dat commerciële houtkap geen rol speelt", aldus Milieudefensie. „In Zuidoost-Azië is houtkap echter de belangrijkste ontbossingsfactor en in Afrika spelen zowel landbouw als houtkap een ongeveer even grote rol bij het verdwijnen van de regenwou den. Het zonder meer stellen dat het gebruik van tropisch hardhout niet van wezenlijke invloed is op het ont bossingsprobleem is mondiaal gezien dus absoluut onjuist", aldus Milieu defensie. Verzet Volgens Milieudefensie komen ook bevolkingsgroepen in Zuidoost-Azië zelf in verzet tegen de houtkap. „Zij vragen de westerse wereld af te zien van het houtgebruik, waarvan de winning ten koste gaat van hun leef gebied", aldus Milieudefensie. De or ganisatie besluit haar brief aan het college van b en w van Middenschou- wen met de dringende oproep om het gebruik van tropisch hardhout in de gemeente te verminderen. „Wanneer we een steentje bij willen dragen aan het behoud van het regenwoud is dat de eerste stap", aldus Milieudefensie. Kust Scheepswerven Tentoonstelling Behoud van duinkust een van de doelstellin- In een kleine serie speciale aandacht voor de In de Nieuwe Kerk van Zierikzee komt de Zilve- gen van het kustbeleid. (Pag. 2). scheepswerven van Bruinisse. (Pag. 4). ren Camera Tentoonstelling. (Pag. 5). Tennis In de Westhoek start zaterdag de zesde editie van het plaatselijke tennistoernooi. (Pag. 9). Zij haakte in op de woorden van Van Liere met de opmerking dat het visserijfeest in het teken staat van de promotie van één produkt: de mos sel. „En zonder dat ik nu wil op scheppen, de kwaliteit is dit jaar weer grandioos". Traditiegetrouw waren in de toe spraak van Miss Visserijdagen ook enige kanttekeningen omtrent de mosselvisserij verwerkt, evenals eni ge kritiek op de rijksoverheid. „De smeekbede van de mosselvissers om diepere en stabiele percelen in de Waddenzee wordt maar niet ver hoord, terwijl er van de kant van de consument alleen maar meer vraag is gekomen naar mosselen", aldus Miss Visserijdagen. „Maar we zullen het overleg met de hoge heren maar af wachten". Goede smaak Wethouder, tevens voorzitter van de Stichting Festiviteiten Bruinisse, C. J. van Liere stelde in een kort wel komstwoord nog eens duidelijk waar het tijdens de Visserijdagen om gaat: de mossel. „Dit zeebanket bij uitstek staat deze dagen centraal", aldus Van Liere. „Ze zijn te krijgen in allerlei varianten". Maritieme sfeer weten doet er goed aan zaterdag eens een kijkje te gaan nemen op de be- d rij venpresentatie op de Loswal in Bruinisse. Van Liere vestigde verder de aan dacht van zijn toehoorders op wat hij betitelde als het hoogtepunt van de Bruse Visserijdagen: de vlootshow op zaterdag. „Een boeiend spel van wind, water en wolken", aldus Van Liere. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebro ken in een Chinees restaurant aan de Hoofdpoortstraat in Zierikzee. De si garettenautomaat werd gekraakt. Door middel van braak verschaften de dieven zich toegang tot het restau rant. Volgens restaurant-eigenaar S. W. uit Zierikzee bedraagt de schade 675,-. Visserijdagen. Miss Visserijdagen is overigens, voor alle duidelijkheid de dochter van een rechtgeaarde mossel kweker uit Bruinisse en zij is derhal ve van huis uit bekend met dat we reldje. Miss Visserijdagen 1990 deelt mosselen uit. Burgemeester Vogelaar hield zijn .speech kort. Wel vergat hij niet de se lectiecommissie te complimenteren met de keuze van de Miss Visserijda gen. „Zij bekleedt deze dagen een ho ge functie, maar ik ben er zeker van dat zij Cum Laude voor het examen slaagt", aldus de burgemeester. Hij stelde dat de Stichting Festivi teiten er ook dit jaar weer in is ge slaagd een programma 'om van te watertanden' in elkaar te zetten'. „Ik denk dat uw verwachtingen net als die van mij hooggespannen zijn en ik wens u dan ook veel plezier", besloot Vogelaar zijn toespraak. De opening werd bijgewoond door, zeker gezien het fraaie weer, een be hoorlijk aantal bezoekers. Zij konden zich vermaken op de kermis die altijd in Bruinisse te vinden is ten tijde van de Visserijdagen. Ook voor de ver richtingen van kindercircus Reinaldi dat zijn tenten had opgeslagen in de Oudestraat bestond behoorlijk wat belangstelling, 's Avonds werd in het Nederlands Hervormd Verenigings gebouw aan de Deestraat een drietal visserijfilms vertoond. Wie de voor keur gaf aan een dansje kon terecht in de feesttent op de hoek Nieuw- straat/Dreef. Daar zorgde het Schel de Trio voor gezellige muziek. En het blijft, zo maakte Van Liere duidelijk, niet alleen bij mosselen. De Visserijdagen staan als vanouds geheel in het teken van de bedrijfstak die zo kenmerkend is voor Bruinisse: de visserij en alles wat daarmee te maken heeft. Wie daar meer van wil Na dit inleidend woord werd de mi crofoon overgegeven aan Miss Visse rijdagen 1990, de twintigjarige Ma rian Jumelet. Zij herinnerde in haar toespraak allereerst aan het feit dat de Bruse Visserijdagen een primeur zijn voor burgemeester Vogelaar en Voor de officiële opening bestond een behoorlijke publieke belangstelling. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend zonnig Heldere nacht en minimumtempe ratuur omstreeks 12 graden. Overdag zonnig en middagtemperatuur van 22 graden aan zee tot 28 graden plaatse lijk in het binnenland. Matige noord oosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 24 juli Zondag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 25 graden Wind: noordoost 3 Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 23 graden Wind: noordoost 4 Dinsdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Wind: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 juli Zon op 05.44, onder 21.48 Maan op 04.26, onder 21.36 22 juli Zon op 05.45, onder 21.46 Maan op 05.54, onder 22.01 23 juli Zon op 05.47, onder 21.45 Maan op 07.21, onder 22.20 Nieuwe Maan: 22 juli (04.54) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het zonnige weer weet van geen wijken. Morgen wordt het opnieuw een stralende dag met mid- dagtemperaturen die in het binnen land plaatselijk de 28 graden kunnen bereiken. Aan de kust zorgt een zee windje in de middag voor enige af koeling. De middagtemperatuur blijft daar bij 22 graden steken. Dit stabiele weer hebben we te danken aan een hogedrukgebied in de omge ving van Schotland met een uitloper over ons land. Zondag verandert er niet veel aan deze situatie. Vanaf maandag wordt de kans op bewol king iets groter. De wind draait dan naar noordelijke richting en vanaf de Noordzee kunnen enkele wolkenvel den overdrijven. Voor de eerste keer mosselkotters met feestverlichting in Bruse haven BRUINISSE - „Ik heb hier echt naar uitgekeken. Het was voor mij net of Sinterklaas in aantocht was". Dat zei burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse gisteren, don derdag, in een korte toespraak ter gelegenheid van de of ficiële opening van de Bruse Visserijdagen. Voor Voge laar is het de eerste keer dat hij dit evenement van nabij als burgemeester van Bruinisse kan meemaken. Noviteit tijdens de Visserijdagen is het feit dat de mosselkotters in de Bruse haven voor deze gelegenheid speciaal zijn voorzien van feestverlichting. En er is natuurlijk van al les te beleven in Bruinisse de komende dagen diens echtgenote. ..Maar alles went. eri-^zeker feesten op z'n Bru's", aldus Miss Visserijdagen. Gevleid Zij stelde verder zich gevleid te voe len door haar uitverkiezing als Miss Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! Wekelijks worden uit dc inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. K Naam Adres Postcode: Plaats: Telefoon - Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee ZIERIKZEE - Vanaf het industrie terrein bij Zierikzee vertrok woensdag een niet alledaags groot transport. Op twee opleg gers werden twee complete pers luchtinstallaties geplaatst met een afmeting van respectievelijk 10 bij 4 en 7 bij 4 meter. Apparaten via trucks over de weg worden vervoerd naar Syrië in het Mid den-Oosten. De persluchtinstalla ties werden gemaakt bij het be drijf Airpack dat sinds 1978 is gevestigd op het industrieterrein in Zierikzee. Airpack is een van de ongeveer vijf fabrikanten in Nederland waar complete pers luchtinstallaties worden ge maakt. Installaties die vooral worden gebruikt in de chemische en petrochemische industrie. Vol gens tekenaar/constructeur H. J. C. Capelle ligt 80 procent van het afzetgebied van het bedrijf in het Midden-Oosten. Volgens hem zijn vooral de afmetingen van de in stallaties die werden vervoerd bijzonder. ..We hebben wel eens eerder zo'n grote installatie gele verd. Maar nooit twee gelijk". Bon voor zonierlang leesplezier JA. voor 40,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak'ik kans op hei winnen van het fotohoek Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEESCHE Hf NIEUWSBODE» Met kans op het winnen van hel schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1