Demonstratie vlasbewerking zoals in de dertiger jaren Geschiedenis Brouwershaven vastgelegd in nieuw boekje Scharendijke krijgt een eigen huisartsenpraktijk Kleinschalig kamperen toestaan bij Kerkwerve 3 Vandalisme Bazar/ verkoopdag UW Rommelmarkt braderie in Noordwelle Spruitkool- excursie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 juli 1990 Nr. 24778 Heeft U dat ook. dat U niet meer opkijkt van eep vernielde fiets in de bosjes? Heeft V dat ook. dut U niet langer warm of kond wordt van een met verf bekladde muur? Heeft V dat ook. dat een ingegooide ruit U weinig meer zegt? Vast wel en met U bijna iedereen. Vandalisme is een ge meengoed geworden. Het behoort volgens onderzoekers tot de lichte delicten. Straffen zijn er nauwelijks Het gebeurt zoveel, dat een direct te betalen boete vaak alles is. dat er op volgt. Vandalisme is tegelijkertijd alge meen geaccepteerd We weten dat het er is. We zijn toch allemaal jong ge weest? Zeker. maar het afbreken van een tak heeft plaats gemaakt voor het vernielen van een wagen en op zettelijk een bal door een ruit gooien heeft ruimte gemaakt voor het ver nielen van straatmeubilair. Vanda lisme is gemeengoed geworden en het wordt tijd. dat dit doorbroken wordt. De politie in de regio wil dat met het project Balen van Vandalen. Iedereen wordt opgeroepen vanda lisme te melden. Volgens een woord voerder blijft nu zo'n tachtig procent buiten het politierapport. Gewoon omdat niemand de moeite neemt het te melden. Het is al griezelig gewoon geworden. En inderdaad, vandaag de dag is vandalisme niet het meest zorgwek kende vergrijp in het land. Moord en doodslag of - zoals in de regio - hier en daar een fikse vechtpartij baren veel meer zorgen. Maar toch zul je 's morgens maar wakker worden en een flinke kras over je nieuwe wagen zien zitten. Het eigen risico bij de verzekering maakt het verhalen van de schade zo goed als onmogelijk. Of je hebt in een enthousiaste bui een hele dag in je voortuin gewerkt, die nog geen 24 uur later door vandalen veranderd is in een verwilderd zooitje. Dan weetje wat vandalisme is. En kom nu niet met verhalen, dat het project van de politie twijfelachtige sociale controle oproept, waarop 'men' niet zit te wachten. Als nie mand zich nog langer druk lijkt te maken over vandalisme, dan wordt het tijd dat sociale controle het ge voel van rechtsgelijkheid weer eens opvijzelt. AvdW Het boekje werd namens de stich ting Kulturele Commissie De Roode Lelie geschreven en samengesteld door M. E. Jansen-Glas uit Brouwers haven. Zij liep al enkele jaren met het idee rond om de geschiedkundige fei ten van Brouwershaven op een betere manier te presenteren. Tot voor kort moesten de belangstellenden het 'doen met een aantal gebundelde, gestencilde papieren. Suppoost En er zijn heel wat belangstellen den, zo bemerkte mevrouw Jansen, die wekelijks een middag als sup poost in het Brouwse museum De Vergulde Garnaal zit. ,,Als de men sen Brouwershaven binnen komen zien ze al gelijk dat het niet zo maar een dorp is. Het stadhuis, de oude ge vels, het standbeeld van Jacob Cats en de dijken waarop Brouwershaven is gebouwd wekken interesse op voor de geschiedenis die daarachter moet zitten". Dat was met mevrouw Jansen zelf ook het geval toen ze 45 jaar geleden in Brouwershaven kwam wonen. ,,Ik 'wilde meer weten van de geschiede nis van Brouwershaven. Daarom ben ik daarnaar gaan zoeken in oude boe ken, in archieven en door het inter viewen van mensen". Door de resul taten die dat opleverde werd me vrouw Jansen al snel een graag gezie ne gast tijdens verenigingsavonden of als er bezoekers kwamen in Brou wershaven. Naar aanleiding van een van die bijeenkomsten, waarbij ze over de ge- schiedenis van Brouwershaven ver telde, stelde voormalig VVV informa teur M Hanse voor om haar lezing op papier te zetten, de blaadjes te sten- cillen en samen te nieten tot een boekje. Dat was een aantal jaren de enige informatiebron op papier over de geschiedenis van Brouwershaven' Een informatiebron die met de uit gave van het boekje Geschiedenis van Brouwershaven niet alleen een nieu we en meer professionele out-fit kreeg, maar ook belangrijk werd uit gebreid. ,,Ja, ik heb de geschiedkun dige informatie op verschillende ge bieden verder kunnen aanvullen". Door informatie die mevrouw Jansen vond in een uit 1644 daterend boek, de Choroniick van Zeelandt kon ze bijvoorbeeld meer gedetailleerd schrijven over het groot privilege dat werd ingesteld door Maria van Bour- gondië. Dat privilege hield in dat Brouwershaven in 1477 werd opgeno men in een opsomming van goede ste den. Steden waar men opk recht spraak mocht doen". Nieuw in het boekje is ook de aan dacht voor de moernering en zoutbe- reiding in de vijftiende eeuw. Het af graven van zoutveen ten behoeve van de zoutwinning. Mevrouw Jansen- Glas besteedde verder extra aan dacht aan het Brouwse stadhuis. .Volgens mij vormt de kelder van het stadhuis nog het restant van het eer ste gebouw dal daar indertijd stond. Het gebouw waarover de kroniek schrijver van de Graven van Holland en Zeeland Melis Stoke in een ge dicht schrijft. ,,Te Bridorpe sluse, daer mocht ic IJ spreken op den hu- se". Op een van de plattegronden in het boekje is te zien dat die sluis (sluse) vroeger bij Brouwershaven lag. Vol gens mij liggen de fundamenten van dat huse nog in de kelder van het stadhuis. Ik ga daar van uit tot ie mand het tegendeel bewijst. Dat is tot nu toe niet gebeurd. Behalve tekst over de 'geschiedkundige feiten van Brouwershaven omvat het boekje ook een aantal oude plattegronden, teke ningen en prenten die de geschied kundige informatie aanvullen of be vestigen. Bij VVV-kantoren De Geschiedenis van Brouwersha ven is in een oplage van duizend ex- pemplaren gedrukt en is alleen te koop bij de VVV-kantoren en bij mu seum De Vergulde Garnaal te Brou wershaven. Het boekje kost 7,50. Z1ERIKZEE - Op dinsdag 31 juli wordt op initiatief van de UW (Unie Van Vrijwilligers) een bazar/ver koopdag gehouden in het UVV-ge- bouw (naast het politiebureau) te Zicrikzee. Behalve een stand met handwer ken, kan men tijdens de bazar mee doen aan diverse attracties. Ook wordt een verloting gehouden met als hoofdprijs een gehaakte sprei, Er is een stand met tweedehands boeken en een hoekje met 'leuke rommeltjes'. Voor de kinderen is er een grabbel ton. Het evenement begint om 9.30 uur. De opbrengst komt ten goede aan vrijwilligerswerk ten behoeve van bejaarden. Aan de Dijkstraat SCHARENDIJKE - Ze hebben het lang zonder moeien doen maar het ziet er naar uit dat Scharendijke nu toch een eigen huisartsenpraktijk krijgt. Dat blijkt uit de agenda voor de gemeenteraadsvergadering van woensdag 25 juli. De vergadering wordt gehouden in bet gemeentehuis te Scharendijke en begint om 1.9.30 uur. 'Ibt heden toe is in Scharendijke geen huisarts gevestigd De huisarts uit Brouwershaven, L. A M. Bruel, houdt dagelijks spreekuur in het Groene Kruis-gebouw. In het dorps plan voor Scharendijke werd echter al geconstateerd dat do spreekkamer niet bijster geluiddicht is en zonder ingrijpende maatregelen zou dat ook niet verbeterd kunnen worden vol gens hol college. Afstoten Daarnaast is het zo dat de kruisver- Dat resulteerde zes jaar geleden in de eerste Vlasdag. Een evenement dat zo aansloeg dat het al snel uitgroeide tot een van de meest aantrekkelijke evenementen die in de zomermaan den op Schouwen-Duiveland plaats vinden. De historische entourage van het dorp Dreischor draagt daaraan ook het nodige bij De dorpsring, waar het evenement plaatsvindt, is een van de best bewaard gebleven dorpsringen van Nederland. Het hele proces van vlasbewerking begon in de dertiger jaren met het re pelen. Het door een vlaskam halen van het vlas, waarbij de zaadbolle tjes en de stengels geseheiden wer den. De bolletjes gingen in een bol- lenbreker die er het lijnzaad uithaal de. Dat werd gebruikt voor de berei ding van lijnolie, een grondstof voor verf en linoleum. De resten van de bolletjes werden gebruikt als isola tiemateriaal. De stengels ondergingen intussen een rottingsproces: het roten. Dat kon op het land gebeuren onder invloed van het weer (dauwroot) of in de slo ten. Die laatste mogelijkheid ge bruikte men in Dreischor. Het brakke slootwater gaf het 'Reiserse' vlas (en later linnen) een heel eigen karakter. Ontzilten en bleken Na het roten werd het vlas op het land uitgespreid om te ontzilten en te bleken. Daarna werd het bewerkt in dc- 'braeke'. Een apparaat waarin de harde buitenkant van de vlasstengels door middel van grote walsen werd gebroken en meteen daarna van tus sen de vezels werd geslagen. Door dit 'zwingelen' werd het vlas tot lint. Lint dat werd 'gehekeld' met fijne kammen waardoor de vezelbundels steeds zachter werden. Deze fijne ve zels konden tot draad worden NOORDVVELLE - Op zaterdag vier augustus wordt aan de dorpsring te Noordwelle een rommelmarkt/bra derie gehouden. Het evenement is een initiatief van de Dorpsgemeenschap Noordwelle. Het is in het dorp al diverse jaren tra ditie om in de zomermaanden een rommelmai'kt/braderie te houden. Het evenement begint om 9.30 uur. eniging besloten heeft het kruisge- bouw af te stoten. Bruel werkt al eni ge tijd samen met J. J. Roth. Aan de laatste is nu een vestigingsvergun ning verleend. Bruel en Roth willen samen een volwaardige huisartsen praktijk opzetten in Scharendijke. Om dat mogelijk te maken is een perceel grond nodig en het college van b en w stelt de raad voor een per ceel aan de Dijkstraat aan beide art sen te verkopen. ..Wij denken dat de maatschap Bru el en Roth een belangrijke voorzie ning voor de bevolking en de toe risten in Scharendijke is", aldus het college. In overleg met de artsen is ge kozen voor de lokatie Dijkstraat. „Deze lokatie is uitermate geschikt voor een openbare voorziening als een huisartsenpraktijk", aldus het college, „Ze is makkelijk bereikbaar, ligt in het centrum, is een in het oog springende plaats en er is parkeerge legenheid in de directe nabijheid". gesponnen en daarna tot linnen wor den verwerkt. Het restprodukt van vlas, de liemen (de harde vezels die om het lint zaten) werd verwerkt tot vezelplaten die veel werden gebruikt in de bouw. Vlas kende dus geen af val. Tijdens de Vlasdag houden oude in woners van het dorp zich weer, net zo ijverig als in vroeger jaren, bezig met het repelen, zwingelen en breken van vlas. Een aantal vrouwen in Reiserse klederdracht toont een uitgebreide collectie linnengoed en garens. Aan de mutsen die zij dragen is de linnen kant verwerkt die vroeger werd ge maakt door middel van kantklossen met linnen garens. Vlasbewerking vroeger In het dorpshuis aan de Ring is tij dens het evenement een videofilm te zien over de vlasbewerking zoals die vroeger plaatsvond.. Het landbouw museum dat in Dreischor is gevestigd heeft ook de vlasserij als een van zijn thema's. Verder is in het museum een compleet ingerichte stijlkamer met bedsteden te zien. Huishoudelijke voorwerpen van vroeger, kleder drachten, een dorsmachine en een aantal zeer oude gerestaureerde trac toren. Verder bestaat de mogelijkheid om tijdens de Vlasdag een rondrit te ma ken met een originele boerenkar die wordt getrokken door twee Zeeuwse trekpaarden. Aan de dorpsring staat een aantal kraampjes waarin diverse middenstanders uit Dreischor zich presenteren. Kinderen verkopen tweedehands spulletjes op de stoe pen voor de huizen. Men kan de kerk aan de Ring bezoeken en er is de hele dag door muziek. Het evenement 't Oude Vlasdorp duurt van 10.00 tot 16.00 uur. A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur) 01110- 15071. 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80 Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W ilAVKX VAN HWOl in '/.cfinnd op't dr Mrlioirvr n. Het nieuwe boekje is geïllustreerd met ren uit IX05 daterende plaat van de Zeehaven Brouwershaven die is opgeno men in de Atlus van de Zeehavens der Bataafse Republiek Vlasdag in Dreischor dit jaar op zaterdag 11 augustus DREISCHOR - De werkloosheid, die zijn stempel drukte op de dertiger jaren, ging aan het ringdorp Drei- schor voorbij. Zeeland was in die tijd een belangrijke vlasproducent voor de Vlaamse lakenindustrie. Zodra in augustus de oogst van het land was, begonnen de landar beiders in Dreischor niet de vlasbewerking. De zwartge- teerde schuren die nog steeds in de dorpskern staan, her inneren daaraan. Maar ook het jaarlijkse evenemenf't Oude Vlasdorp, waarbij de oudere inwoners van het dorp weer een dag lang het vlas bpwerken zoals zij dat vroeger deden. Dit jaar wordt Dreischor op zater dag 11 augustus weer 't Oude Vlas dorp Dat houdt in dat aan de dorps ring het hele proces van vlasbewer king, zoals dat in de dertiger jaren Werd uitgevoerd, weer is te zien. Bij de diverse bewerkingen wordt ge bruik gemaakt van de originele oude apparaten of kopieën daarvan. Een aantal vlasbewerkingsapparaten ging verloren bij de Watersnoodramp m 1953 iviaar enkele oudere inwoners van Dreischor, die nog precies wisten hoe dc machines er uit zagen en hoe ze werkten, namen enkele jaren gele den het initiatief om de ontbrekende werktuigen weer opnieuw te bouwen. Vlas en de bewerking van vlas zoals dat in de jaren dertig gebeurde staan centraal tijdens de Vlasdag die op zaterdag 11 augustus plaatsvindt in Dreischor. Door M. E. Jansen-Glas BROUWERSHAVEN - „Floris V, Graaf van Holland en Zeeland, bevorderde inpol deringen en ontginningen. Hij wilde de Zeeuwse eilanden economisch versterken te genover het machtige Vlaanderen. Daarom besloot hij twee nieuwe havenplaatsen te stichten, een op Schouwen en een op Walcheren. Zo onstonden (in 1286) Brouwershaven en Arnemuiden". Behalve de wijze waarop Brouwershaven werd gesticht, zijn ook de andere belangrijkste geschiedkundige feiten over de smalstad vastgelegd in een nieuw boekje dat de titel Geschiedenis van Brouwershaven meekreeg. Voorstel Middenschouwse college van b en w KERKWERVE - Het dagelijks bestuur van de gemeen te Middenschouwen, de burgemeester en de wethouders, wil het op kleine schaal kamperen rondom de kern Kerk werve toestaan en met bepaalde voorschriften precies re gelen. Zo wil men vastleggen dat de kam peerplaatsen niet meer dan dertig toeristische standplaatsen mogen hebben. Om te voorkomen dat rond Kerkwerve allerlei kleine campings ontstaan, komen alleen de al bestaan de campings voor deze uitbrei dingsmogelijkheid tot 30 plaatsen in aanmerking. Tien minuten lopen De campings moeten een duidelijke relatie met het dorp Kerkwerve heb ben en mogen daarom niet verder dan tien minuten lopen van het dorp lig gen. Dat houdt in dat de nieuwe re gelgeving alleen van toepassing is op het gebied dat binnen een cirkel met een straal vanm een kilometer van de dorpsring ligt. Kerkwerve ligt in een landelijk ge bied waar alleen kamperen bij de boer is toegestaan. De reden om mo gelijkheden te scheppen om het kleinschalig kamperen uit te breiden is volgens het college de in de prak tijk gebleken behoefte aan kleine campings bij het dorp Kerkwerve. Natuurlijk heeft de Midden schouwse gemeenteraad het laatste woord. Zij kan de plannen van het college al dan niet goedkeuren. Hoe' dat uitpakt zal blijken tijdens de ge meenteraadsvergadering die op woensdag 25 juli wordt gehouden in het gemeentehuis te Scharendijke. Ie dere belangstellende kan de discussie volgen vanaf de publieke tribune. Aanvang 19.30 uur. LOOPERSKAPELLE - Op initia tief van de Zeeuwse Groententelers Organisatie en de Dienst Landbouw Voorlichting wordt op vrijdag 20 juli een spruitkoolexcursie gehouden naar het bedrijf van M. Capelle aan de Ravensweg 1 te Looperskapelle. De excursie begint om 15.30 uur. Be langstellenden kunnen nadere infor matie krijgen via telefoon 01112-1550. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3