Strandexpress tussen Brabant en Zeeland 'Voor muziek word je nooit te oud' Westerschouwen gaat overstand op campings goed in de gaten houden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wethouder ir. C. W. Veerhoek: „Na Pinksteren is er al een aantal gewaarschuwd Stropers op heterdaad betrapt Rommel/ zendingsmarkt Haamstede WA> Mh PE Bitr J. Lems: 80 jaar en nog steeds fanatiek muzikant bij Kunst en Eer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Krankzinnig Vlasdag Thuispellerij Verzet De liberaal Van Zuylen vind! het krankzinnig, In Dreischor wordt zaterdag 11 augustus de tra- Een stukje historie over het einde van de De tennisser Michael van Geer biedt knap ver dat de mens overal wordt weggecijferd, ditionele Vlasdag gehouden. (Pag. 3). Brouwse thuispellerij voor garnalen (Pag 5). zet tegen M Maris. (Pag. 7). (Pag. 2). DINSDAG 17 JULI 1990 146ste jaargang Nr. 24778 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Waar de spraak ophoudt, begint de muziek. E. T. A. Hoffmann BURGH HAAMSTEDE - „Na de Pinksteren is er al een aantal brieven de deur uitgegaan waarin camping houders gewezen wordt op het feit dat ze toen meer kam peermiddelen hadden staan dan ze mochten. Zij moeten dat ook geen tweede keer doen, want dan zal de gemeen te streng optreden". Dat antwoordde wethouder ir. C. W. Veerhoek op vragen van PvdA-raadslid J. Hendrikse tij dens de vergadering van de gemeenteraad gisteravond, maandag, in het gemeentehuis. Een en ander kwam ter sprake bij de behandeling van het voorstel tot vaststel ling van het bestemmingsplan Kampweg. Het bestemmingsplan Rampweg is in feite een van de eerste concrete uit vloeisels van het Verblijfsrecreatief Ontwikkelings Plan. Voornaamste doel van het VOP is om te komen tot verbetering van de kwaliteit van campings en bungalowparken in de Kop van Schouwen. Voor sommige campings houdt dat in dat zij hun standplaatsen moeten vergroten. Lo gisch gevolg is dat zij minder stand plaatsen overhouden. Om dat verlies te compenseren is er de mogelijkheid om staanplaatsen te krijgen op de zo- DEN BOSCH - De officier van justi tie in Den Bosch, mr. J. Regelink heeft driemaal zes jaar gevangenis straf geëist tegen drie mannen die er van worden verdacht dat zij in april 45 kilo heroïne vanuit Turkije naar Nederland hebben vervoerd, of dat mede mogelijk hebben gemaakt. BRUINISSE - Gisteren, maandag, heeft de rijkspolitie te water bij Bruinisse twee stropers op heter daad betrapt. Tegen de stropers, v. d. P. en v. D. werd proces-verbaal opge maakt. De politie werd getipt door een be- roepsaalvisser uit Bruinisse. Deze vond tot zijn grote verrassing zijn vo rig jaar van hem gestolen fuiken te rug, concludeerde dat deze ieder mo ment gelicht konden worden en waarschuwde de politie. Omstreeks 21.00 uur kwamen de stropers inder daad opduiken en konden op heter daad betrapt worden. over het bestemmingsplan en de con crete gevolgen daarvan. SGP/RPF/GPV-woord voerder J. van den Berge sloot zich volmondig bij de woorden van Padmos aan en ook VVD-voorman dr. H. J. van Zuy- len toonde zich uitermate tevreden over het vooroverleg. Voor alle duidelijkheid liet Veer hoek nog weten dat het niet de bedoe ling van het college van b en w is om de complete compensatielokatie in één keer uit te geven. ,,We zullen ze ker een gedeelte van de grond voorlo pig achter de hand houden", aldus de wethouder. Wethouder ir. C. W. Veerhoek:.Cam pinghouders moeten geen tweede keer afspraken negeren HAAMSTEDE - Donderdag 19 juli wordt in Haamstede een rommel/ zendingsmarkt gehouden in en om de kerk van de Gereformeerde Gemeen te aan de Ankerweg 10 (vanaf Ring Haamstede, richting Burgh, eerste weg links). De verkoping is op poten gezet door de vrouwenvereniging van de kerk. Het doel van de rommel/zendings- markt is ondersteuning van zen dingsprojecten en ontwikkelings werk. Er is van alles te koop: pannekoeken, wafels, gebreide trui en, baby- en kinderkleding, boeken, bloemen en tweedehands kleding. De rommel /zendingsmarkt gaat om 10.00 uur van start en duurt tot onge veer 16.00 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's genaamde compensatielokatie. In het bestemmingsplan wordt een en ander nader omschreven. Bezwaarschriften Tegen het bestemmingsplan zijn in totaal 14 bezwaarschriften ingediend. Als een rode draad door die bezwaar schriften loopt de vrees dat bedrijven en woningen aan de Rampweg en Korte Moermondsweg onbereikbaar worden. Men wil namelijk het ver keer dat via de Brouwersdam naar Renesse wil niet via de Rampweg maar via de Helleweg, die dan ver breed zou moeten worden, en de Stoofweg naar Nederlands tweede badplaats voeren. Daarmee hoopt men Rampweg en Laone te kunnen ontlasten van druk recreatieverkeer. In antwoord op vra- 'gen vairuit cie raad steldewethouder ir. C. W. Veerhoek dat het zeker niet de bedoeling is om genoemde wegen helemaal af te sluiten. Hij legde uit dat het de bedoeling is dat het recreatieverkeer in een vloei ende lijn van de Rampweg afgebogen wordt. Voor het bestemmingsverkeer zou er dan de mogelijkheid zijn om via een haakse bocht toch weer op de Rampweg terecht te komen. De uitleg van de wethouder nam de laatste restjes twijfel bij de raadsleden weg, zo bleek uit hun reacties. Overleg ,,Ik ben blij dat de woningen en be drijven permanent bereikbaar blij ven", aldus CDA-woord voerder A. J. Padmos. Hij sprak verder zijn tevre denheid uit over het feit dat met alle betrokkenen van te voren is overlegd ZIERIKZEE - Strand aanbidders uit Noord-Brabant kunnen vanaf zaterdag dagelijks drie weken lang tegen een gereduceerde prijs vanuit Tilburg of Breda per openbaar vervoer rechtstreeks naar de stranden van Zeeland rijden. Op die manier willen de twee provincies het fileprobleem tegengaan dat elke zomerva kantie ontstaat. Dat bleek in Tilburg, waar de brengen. De reizigers die in Vlis- voorlopig nog experimentele singen uitstappen kunnen gratis Zé'éutvse strandexpress 'officieel -"met de-veerboot oversteken naar ten doop werd gehouden door ge deputeerde J. de Voogd van de pro vincie Zeeland en zijn Brabantse collega J. de Geus. Het initiatief is afkomstig van de NS en busmaat schappij Zuid West Nederland. De provincie Zeeland staat met hon derdduizend gulden garant voor de eventueel te lijden schade. Bij mooi weer vertrekt de strandexpress tijdens de bouw vakvakantie in Zuid-Nederland iedere dag om 9.11 uur in Tilburg, stopt dertien minuten later in Bre da en rijdt vervolgens in een ruk door naar Middelburg (aankomst 10.20 uur). Daar staan extra bus sen gereed die de zonaanbidders voor dezelfde prijs rechtstreeks naar de stranden van Zoutelande, Westkapelle en Domburg zullen Breskens en kunnen daar even eens gratis gebruik maken van de zogenaamde 'badlijn', de speciale busdienst die dit jaar voor het eerst langs de West-Zeeuws- Vlaamse stranden rijdt. Op de NS- stations van Tilburg en Breda zijn vanaf zaterdag voor 39 gulden vijftig speciale kaartjes te koop. Bijdrage Volgens gedeputeerde De Geus van de provincie Noord-Brabant levert het experiment ,,een wezen lijke bijdrage aan het filepro bleem tijdens de zomermaanden. Daarnaast past het in het streven van beidé provincies naar de te rugdringing van de automobili teit". De gedeputeerde benadrukte verder nog het belang voor het mi lieu. ,"7We hebben ongeveer 4.000 reizigers nodig om eruit te sprin gen. Ervan uitgaand dat zonder dit initiatief mensen met vier per sonen in een auto naar Zeeland rijden, betekent dat in het meest ongunstige geval dat we duizend milieuvervuilende autoritten uit sparen". Enige nadeel van het ex periment is dat de Zeelandex press alleen bij mooi weer zal gaan rijden. De Brabanders die er gebruik van willen maken, zullen 's morgens tussen zeven en acht naar Omroep Brabant moeten luisteren om uit te vinden of de rit doorgaat. Het besluit van de NS om extra treinen in te zetten is v afhankelijk van de weersver wachting van het KNMI. Verwachting tot woensdagavond: Perioden met zon Perioden met zon, maar vooral in het noordoosten ook wolkenvelden, droog. Minimumtemperatuur om streeks 13 graden, middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Matige noordelijke wind, vannacht in het binnenland weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 21 juli: Donderdag: Zonneschijn: 40 Kans op neerslag: 10% Min. tem p.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: noord 3 Vrijdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: noord 3 Zaterdag: Zonneschijn: 40% I Kans op neerslag: 10% Min.temp.:. 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 juli Zon op 05.41, onder 21.52 Maan op 01.17, onder 18.58 19 juli Zon op 05.42, onder 21.50 Maan op 02.02, onder 20.08 Nieuwe Maan: 22 juli (04.54) HÉT WEEROVERZICHT DE BILT - Opnieuw is een hoge- drukgebied bepalend voor ons weer. De kern komt morgen boven het mid den van de Noordzee aan. De wind blijft hierdoor voorlopig nog in de noordhoek. Wolkenvelden boven de Noordzee drijven in de richting van ons land. Morgen heeft vooral het noordoosten hier nog last van. De rest van het land krijgt de zon regel matig te zien. Het blijft droog: Van nacht daalt de temperatuur naar 13 graden, morgen loopt de temperatuur uiteen van 17 graden in het noordoos ten tot 22 graden plaatselijk in het zuiden. Vannacht staat er weinig wind, overdag een matige noordelij ke wind. Donderdag en vrijdag draait de wind geleidelijk meer naar het noordoosten, waardoor de aan voer van Noordzeebewolking af neemt. ZIERIKZEE - „Televisie? Het maakt me niet uit wat er op komt, als het repetitie is van Kunst en Eer dan ga ik". Een uitspraak opgetekend uit de mond van J. Lems uit Zierikzee. Hij is tachtig jaar oud maar nog steeds een fanatiek blazer binnen Konink lijke Harmonie Kunst en Eer. Hij peinst er niet over om zijn hobby op te geven. „Te oud, voor de muziek ben je nooit te oud. Zolang ik genoeg adem heb blijf ik blazen en als het niet meer gaat dan merk ik dat vanzelf wel", aldus een laconieke Lems. Met zijn tachtig jaar is hij de oudste muzikant van het Zierikzeese muziekgezelschap. „Maar er zitten er nog twee van 75 jaar bij hoor". Lems begon zijn muzikale loop baan op de leeftijd van dertien jaar. ,,Ik woonde toen in Oosterland en mijn buurjongens zaten bij de mu ziek en dan hoorde je erbij hè, als je bij de muziek zat. Dus ging ik ook in de muziek", aldus Lems. Zijn eerste schreden op het muzikale pad gingen via een cornet. Hij versterkte de gele deren van Oosterlands Fanfare. Niet eenvoudig Het kostte Lems naar eigen zeggen ongeveer een jaar voordat hij in staat was welluidende klanken aan zijn in strument te ontlokken. ,,Dat viel nog niet mee, die cornet. Dat was nog niet zo eenvoudig om dat onder de knie te krijgen". Na een jaar 'droogzwem men' mocht Lems voor de eerste keer meeblazen bij Oosterlands Fanfare. „Dat weet ik nog wel hoor, die eer ste uitvoering. Ik was één van de jongsten binnen Oosterlands Fanfa re, maar er waren er wel meer van mijn leeftijd. Ik vond het heel leuk, en daarom ben ik er ook mee door ge gaan". In die tijd. zo blijkt uit het verhaal van Lems. bracht men zijn zaterdag avonden niet door in kroog, disco of achter de buis. „De repetities waren op zaterdagavond in Oosterland. Het waren daar niet zulke uitgaanders. En er was in die tijd natuurlijk ook niet zoveel". Lems bleef tot 1942 bij Oosterlands Fanfare. Verhuizing Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de muziek door het oorlogsge weld wat op de achtergrond gedron gen. Ondanks de moeilijke omstan digheden verhuisde Lems naar Zie rikzee en ruilde zijn horeca-loopbaan bij, toen nog, het Duyvelands koffie huis in voor een baan als chauffeur bij een transportbedrijf. Van Ooster land kon hij wel afscheid nemen, van de muziek niet. Hij trad toe tot Kunst en Eer. Trombone Daar speelde hij eerst alt om ver volgens uit te komen bij zijn grote liefde, de ventiel-trombone. „Het blaast lichter dan een cornet. Ik had het vrij snel onder de knie", aldus Lems. Hoewel hij door z'n werk als chauffeur een enkele keer weieens verstek moest laten gaan op de repe tities van zijn muziekgezelschap mag Lems zonder twijfel tot de trouwe be zoekers van de repetitieruimte gere kend worden. Muziek, zo blijkt uit zijn relaas, speelt een belangrijke rol in zijn le ven. „Het is nu vakantie bij Kunst en Eer. Vier weken lang geen repetities en dan heb ik toch zoiets van 'hè, ik mis het toch wel". Wie zo aan de muziek verslingerd is als Lems moet wel een begrijpende partner hebben, zo laat hij weten. Zijn echtgenote: „Hij wilde weieens thuis blijven, maar dan stuurde ik hem gewoon weg, naar de repetities. Dat moet gewoon". Lems geeft grif toe dat er veel veranderd is in de we reld van fanfare en harmonie. „Vroe- ger liep heel het dorp uit als je uitvoe ring had. Oosterlands Fanfare gaf altijd twee uitvoeringen in het jaar en het was altijd bomvol". Uitvoering Dat een uitvoering van een muziek vereniging in sommige dorpen wei nig tot geen publiek meer trekt be treurt Lems zeer, maar hoe het precies komt dat de belangstelling voor die muziek terugloopt weet hij niet te vertellen. Zelf heeft hij weinig moeite met het feit dat een fanfare of harmonie andere muziek ten gehore brengt dan in vroeger tijden. Hij zegt geen speciale voorkeur voor muziekstukken te hebben. „Nou ja, een beetje lichte muziek, dat vind ik eigenlijk wel liet leukste, maar met die moderne muziek heb ik geen problemen hoor". Dat het moeilijk is om jeugd bij de harmonie te krijgen en te houden be aamt hij grif. „Als ze na de middelba re school verder gaan leren ben je ze. kwijt, en dat is jammer voor de mu ziek", aldus Lems. Zelf heeft hij heel wat muzikanten en dirigenten zien komen en gaan. Hij herinnert zich nog levendig de leiding van Luike naar. „Een hele goeie pianist, maar als dirigent was hij niet zo geweldig", aldus Lems. Rillen Iemand die Lems zich ook nog voor de geest kan halen is oud-militair Kikke. „Daar rilde je van, van die man. Hij had één makke en dat was dat hij wel graag een borreltje lustte,- Maar ook als hij zo zat als een aap voor de muziek stond dan hoorde hij het nog als er eentje verkeerd blies", herinnert Lems zich. Kikke ging. De Wild kwam en niet te vergeten De Looff. De bakker die niet alleen Kunst en Eer dirigeerde maar ook nog de piccolo bespeelde. Een bekend figuur destijds in Zierik zee. „Nu hebben we Jordans, dat is ook een oud-militair en dat is een he le goeie hoor". Vroeger plachtten plaatselijke mu ziekgezelschappen uitvoeringen te geven vanaf de altijd aanwezige mu ziektent. Ook in Zierikzee was dat in vroeger tijden gebruikelijk. Nu is de Zierikzeese muziektent wat in on bruik geraakt. „We zouden er nu ook niet meer op passen. We zijn bij Kunst en Eer met 53 muzikanten", al dus Lems. „En daar is de muziektent te klein voor". Band Muziek is voor Lems meer dan één avondje per week blazen. „Het gaat bij de muziek ook om de gezelligheid Het geeft ook een zekere band als je met elkaar in een muziekgezelschap J. Lems: „Kan komen wat komt, als het repetitie is dan ga ik speelt". Het belangrijkste als je mu ziek maakt is volgens Lems het luisteren naar de anderen. Als hij even kans ziet bezoekt Lems ook uit voeringen van andere muziekvereni gingen en ook is hij een trouwe deel nemer aan de muziek-play-in tijdens de Brouwse Dag. „Dat is nu elf keer geweest en ik heb negen keer mee ge daan. Als alles meezit wordt hel vol gend jaar de tiende keer. Ik ga door tot het niet meer gaat".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1