Dikke Toren-tennistoernooi zonder verrassingen gestart J. C. Put: „Het is eigenlijk allemaal ontstaan als geintje" Onderdelen van de triathlon leer je al van kinds af aan Veertig partijen in de brandende zon Triathlon bestaat tien jaar in Nederland J Mini golfzege voor Martin van der Schee Stichting Valschermzweven bestaat officieel sinds 5 december 1988 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag l(i juli l'JÜÜ Nr. 21777 7 ZIERIKZEE - Veertig van de 321 partijen van de zeven tiende editie van het Dikke Toren-tennistoernooi zitten er alweer op. Geen verrassingen op de eerste dag volgens wedstrijdleider Joop de Vlieger. „Zoals het vandaag ge lopen is geeft het spelverloop de verhoudingen goed weer, al vind ik het wel verrassend dat een C-2 speler als M. de Rave heeft gewonnen van H. de Braai, een C-l spe ler". Geen spectaculaire ontwikkelingen, maar wel leuk en met vlagen heel leuk tennis op de banen aan de Greve- lingenstraat in Zierikzee waar naast een flink aantal tennissers uit Zeeland ook een dertiental spelers uit Soest meestrijdt. ZIERIKZEE - „Ik heb altijd graag gesport en dit is een combinatie van verschillende sporten". Aan het woord is Adri Gerards uit Zierikzee. Hij heeft jaren meegedaan aan de triathlon, maar is er een paar jaar tussenuit ge weest. „Dat kwam door drukke werkzaamheden en door de organisatie van de Triathlon Zierikzee, maar ik wil binnenkort wel weer beginnen". Onder andere een ant woord op de vraag waarom mensen deelnemen aan deze sport. De 35-plussers mochten rond de klok van negen het spits afbijten. R. Pi eters (Zierikzee) wist in drie sets A. van der Vet (Renesse) voorbij te stre ven'. Na een verloren eerste set (4-6) Het plezierige van met een matras springen is, dat je precies kunt kiezen waar je wilt landen. ,,Dat is ook het plezierige ervan. Het matras is zo goed bestuurbaar, dat je tot op de me ter nauwkeurig kunt uitrekenen waar je wilt landen". De sport val schermzweven kent twee wedstrijd elementen. Put. ..Eén ervan is van een hoogte landen op een doel dat niet groter is dan drie centimeter. Er wordt dan door een parachutist een paar keer gesprongen en de afstand die 'misgesprongen' wordt, wordt bij- elkaar opgeteld. Het tweede wedstrijdpunt is niet het doel probe ren te raken, maar om zo lang moge lijk in de lucht te blijven". De Stichting Valschermzweven Zeeland bestaat inmiddels ruim an derhalf jaar. ,,\Vij, familie en kenis- sen, begonnen het valschermzweven als een geintje. Parasailing bleef iets wat wc graag wilden doen. Na ver loop van tijd hebben we een 'koepel' gekocht en daar is het allemaal mee begonnen", laat de voorzitter weten. Put begon met een clubje een cur sus op vliegveld Tbrlet bij Arnhem. ,,De cursus werd gehouden op zondag van 7.00 tot 10.00 uur. Dus wij op zon dagmorgen om half vier ons bed uit. naar Arnhem. Het kwam dan regel matig voordat we daar te horen kre gen dat de cursus niet doorging, om kwam de Zierikzee-speler terug on wist de tweede en derde set in winst om te zetten (6-2, 6-4). R Haze (Zierik zee) had weinig moeite met D. Bezuy- en (Renesse). Hij won in twee sets: 6- 4, 6-3. Zierikzee-speler L. Pikard ten slotte moest zijn meerdere erkennen in L. B reu re (Kloetinge): 0-6, 2-6. D. Dool (Haamstede) ging wat later ten onder tegen H. Minnaar sr. (Zie rikzee). Met 3*6'. 3-6 werd de ex- Zierikzee-speler aan de kant gezet. Zierikzee-tennisser R. van Wijk was minder fortuinlijk. Hij verloor in twee sets van Rotterdammer P. Schuiten: 7-5, 6-1. Q. van der Vrie (Kortgene) maakte in twee sets korte metten met H. de Braai (Zevenber gen). Nieuwerkerk-speler \V. Schenk ging ten onder tegen Middelburg- speler A. Kooman: 2-6, '2-6. De partij D. Nooteboom (Tliolen versus Van Stralen (Kapelle-Biezelinge) werd uitgesteld. Nooteboom kwam niet opdraven. Ook in het heren-onkel D liep het zoals het lopen moest Een opvallen de prestatie van J. Vleeshouwer uit pieren leden, die niet konden vliegen. Nu hebben we rond de vijftig vliegen de leden", vertelt de voorzitter. De Stichting is inmiddels aangesloten bij de afdeling Valschermzweven en de KNVvL (Koninklijk Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart). ,,En we zijn nu cén van dc tien verenigingen die in Nederland bestaan. De leden zijn' afkomstig uit het gehele land, bijvoorbeeld Amsterdam, Gouda, Oudewater, Almere en Hoorn. Die mensen komen op zondagmorgen van •hun stekkie, naar de Brouwersdam om te valschermzweven". Op de vraag of er veel mensen van Schouwen-Duiveland lid zijn, zegt Put: ,,Het gekke is dat maar heel weinig mensen van Schouwen- Duiveland kennis willen maken met deze sport". De stichting heeft een bepaalde groep mensen waar ze op doelen. Mensen die op vakantie gaan, zien in de bergen vaak het para-penten en willen dat graag gaan doen. Het na deel van deze tak is, dat de cursus vaak langer duurt dan de vakantie en ook heel kostbaar is. Als ze hier ko men leren vliegen, kunnen ze in de bergen vaak een kortere opleiding volgen, waar dan weer bij komt dat Zierikzee in zijn partij tegen M. Kats (Haamstede). Na met groot gemak de eerste set naar zijn hand te hebben gezet (1-6) verloor hij de tweede (6-4). Middels een tiebreak wist hij echter de derde set met 6-7 naar zich toe te trekken en zo de partij te winnen. Een fraaie partij in het heren-enkel D was die tussen Bruenaar C. Stou ten en Zierikzee-speler A. de Spirt. Stouten zegevierde in twee sets: 6-4, 6-2. De ontmoeting tussen N. van der Velden (Soest) en Bruenaar J. van der Werf eindigde in winst voor de Soes- tenaar: 0-6, 2-6. Nieuwerkerk-speler E. Verbraak verloor in twee sets van P. Lindenberg (2-6. 4-6) P. Hilkmans (Brouwershaven) zette in twee sets (6- 1. 6-3) R. van der Velde (Zierikzee) aan de kant. P. Leenderse (Veere) moest zijn meerdere erkennen in de Goese spe ler H. Anrochte: 4-6, 6-3, 6-4. Brue naar R. van der Vlist kon zich even min staande houden. Hij verloor in twee sets van M. Verhaar (Soest). De setstanden: 2-6, 0-6. L. Pikard (Zierikzee) tenslotte ging kansloos ten onder tegen R. Pattiasi- na (Ooltgensplaat) die slechts twee sets nodig had: 1-6, 3-6. In de klasse heren enkel C werden vier partijen gespeeld. De ontmoeting tussen M. de Rave (Goes) en H. de Braai (Zevenber gen) eindigde in een 6-3, 6-3 overwin ning voor De Rave. Goesenaar D. de Pee gaf Zierikzee-speler P. van der Mark een flinke afstraffing: 6-2, 6-0. D. Geerling (Soest) tenslotte versloeg P Meuldijk (Haamstede) met 6-2, 6-2. Dames Bij de dames D werd het spits afge beten door D. Anrochte uit Goes en C. Hoogerhuis uit Renesse. Anrochte won simpel in twee sets: 6-3, 6-4. De ontmoeting tussen J. Kapelle (Soest) en Zierikzee-speelster R. de Coninck eindigde in 1-6, 0-6. D. Plekkepoei (Soest) zegevierde met 6-1, 6-2 over M. Hogerheide (Renesse). Bij de dames-enkel C verloor J. Francke (Veere) van Zierikzee- speelster M. Verschoore: 1-6, 6-7. Drie sets had G. Fischer uit Bochum nodig om M. Strengers (Soest) te bedwin gen: 6-2, 2-6, 5-7. In het hercndubbel D won het duo Van der Pol/Sponselee (Nieuwer- kerk) met glans van Merle/Poortvliet (Zierikzee) in twee sets: 6-1, 6-0. Het koppel Musters/'Lodder uit Renesse gaf het Zierikzeese duo Smit/Kosters geen enkele kans: 6-0, 6-0. Bij de da- mesdubbel D won het Zierikzeese team Koeman/Kerkhove ruim van het Zierikzees/Brabantse duo Stroos- nijder/Somers: 6-4, 6-2. De ontmoe ting tussen Breen/Pieters (Ovezande) en Verkaart/Slootweg eindigde in een overwinning voor het team uit Ovezande: 6-2, 6-3. Het damesdubbel C tenslotte tussen het Zierikzeese duo Kort/Kort en Visser/Soons (Vee re) eindigde in een klinkende over winning voor de Zierikzeeënaars: 6-0, 6-2. de kosten vaak minder zijn". Het para-penten heeft het verschil met valschermzweven, dat de parachutist van een berg rent en zo vervolgens gaat zweven. ,,Als je eenmaal vliegt is het hetzelfde als valschermzwe ven". Respect Wat bij de stichting veel respect af dwingt is de houding van de gemeen te Middenschouwen. ,,We hebben van hen toestemming om aan de buiten zijde van de Brouwersdam te zweven. De burgemeester, wethouders en de raad zijn bij ons komen kijken. We kregen toestemming met een proef tijd van drie maanden, wat verlengd is tot een jaar'1. Een vergunning die ieder jaar weer met een jaar verlengd kan worden. ,,Het is prettig te weten dat er een gemeente is die dit wil doen. In de twee jaar dat we val schermzweven hebben we nog geen klachten gehad". In deze vergunning is wel de om schrijving opgenomen dal de sport niet tijdens de pinksterdagen, in juli en in augustus tijdens de avonduren beoefend mag worden. „Dat vinden we zelf ook heel redelijk. Het is dan ,Het mooie van de sport is de com binatie van drie sporten. En het zijn sporten die kinderen van kinds af aan al leren. Een kind leert het eerst lopen en fietsen", vertelt Gerards. Een ander facet wat Gerards aantrekt bij de sport is dat degene die op de dag van de triathlon het beste is, ook wint. „Dat is niet met alle sporten zo. Je kunt wel de beste wielrenner zijn, maar dat wil nog niet zeggen dat je wint. Datzelfde geldt voor voetbal", aldus Gei'ards. Volgens de organisa tor is de sport groeiende. Animo „Het feit dat de animo zo groot is bij de triathlon, bewijst dit. Het is iets wat duidelijk aanslaat, want het ledenaantal van de Nederlandse Tri athlon Bond stijgt". De triathlon vindt zijn oorsprong op Hawaii in 1978. Een aantal vrienden vroeg zich toen af welke sport het zwaarste zou zijn. Zwaar in de zin van het meest uitputtend voor het uithoudingsver mogen. In de discussie werd gespro ken over de uitputtingsverschijnse len, die zich voordeden in de drie belangrijkste wedstrijden op Hawaii, te weten de Waikiki Rough Water zwemwedstrijd over 3,8 km, de wie lerronde van Oahu over 180 km of de marathon van Honolulu over 42.195 meter. Wet zo min als appels, peren en pruimen met elkaar vergeleken kun nen worden, zijn zwemmen, fietsen en lopen met elkaar te vergelijken. In het gesprek ontstond het idee om dan maar de drie onderdelen achter elkaar te beoefenen. Op 18 februari 1978 doken vijftien mannen het wa ter in en de sport triathlon was gebo ren. Sinds 1977 wordt er in Den Haag een zogenaamde uithoudingsvier kamp gehouden, bestaande uit 85 km te druk en waarom zou je het gevaar opzoeken", laat Put weten. Omdat er van de club in de beginpe riode niemand les kon geven, moest er een instructeur aangetrokken wor den, van een andere club. „Het leuke is dat we inmiddels, officieus drie in structeurs hebben. Het is nog offi cieus omdat het vier weken duurt voordat je de uitslag krijgt, maar de examinator heeft ons al gebeld dat we geslaagd zijn". Tijdens het vliegen van de valschermzwevers is er voor belangstellend ook de mogelijkheid om mee te vliegen als passagier. Kinderen „Het leukste is om kinderen mee te nemen, die vinden het zelf ook het leukste". Tussen de aantallen meisjes en jongens die meevliegen zit een dui delijk percentage verschil. „Als je een groep van vijftig meisjes neemt gaan er hiervan ongeveer-45 mee om hoog. Van het zelfde aantal jongens gaan er maar vijf mee omhoog en dat kun je doortrekken naar ouderen", aldus Put. „Het zijn de vaders die vaak vanaf de dijk staan te praten dat er niets aan is, maar vaak als laatste van de hele familie mee om hoog gaan". Voor Put is het valschermzweven de meest elementaire manier van vliegen. „Je hebt alleen een doek en touwtjes. Het is een prachtig gevoel als je boven zweeft. Als je omhoog getrokken wordt, sterven de gelui den van het strand weg en boven hoor je alleen de wind. Als je terug komt, komen ook de geluiden weer terug". „Het mooie van deze sport is dat je het overal kunt doen. Met een A- en B- brevet kun je bij elke willekeurige club gaan vliegen. En het is een goed kope sport. Bij ons kost één vlucht vijf gulden en een lidmaatschap 44,00. Voor 444,00 heb je een cur sus, kun je het A- en B-brevet halen en inclusief het lidmaatschap", somt Put op. „We hebben nu zelfs iemand van de ULVers die lid is geworden en in september begint met cursussen", laat Put weten. Groei Op de vraag of er groei zit in het valschermzweven, zegt de voorzitter: „Er zit een enorme groei in onze stichting. Een groei die bij de afde ling valschermvliegen en KNVvL niet onopgemerkt is gebleven. Zij hebben ons gevraagd de Nederlandse Kampioenschappen te organiseren". Maar bij die organisatie komt veel geld kijken. „Kijk, wij zijn een stich ting die pas twee jaar bestaat. We hebben met de start een Square moe ten kopen en die kosten snel 6 tot 8000 gulden. Wc hebben er inmiddels twee. plus alle bijbehorende materialen als touwen en patrol". „De Nederlandse Kampioenschap pen liggen ons dan ook zwaar op de maag. Wij dachten een goede sponsor gevonden te hebben in Rabobank Ne derland. maar zij hebben ons laten weten dat dit niet door gaat", legt Put de situatie uit. „Als alle sprin gers komen zijn dit er 250". Een ande re mogelijkheid om een sponsor te vinden is omroep Veronica. „Maar hier weten we nog niet zoveel van". fietsen, 40 km schaatsen, 3 km fietsen en 25 km lopen, verdeeld over twee dagen. Mede naar aanleiding van Ha waii werd in 1981 onder impuls van de organisatie van de meerkamp in Den Haag aldaar de Stichting Re creatieve Meerkamp Nederland opge richt, die op 5 september 1981 in Den Haag de Nederlandse triathlonpre- mière verzorgde. In 1982 werd de Stichting Triathlon Nederland opge richt en in 1987 werd de officiële Ne derlandse Thriathlon Bond opge richt. Het triathlongebeuren maakte met name in Nederland een explosie ve ontwikkeling door. Zeeland Ook in Zeeland is men met de triathlon-ontwikkeling meegegaan. De trend werd ingezet in 1982 met het zomertrio (driekamp) in Vlissingen. „De bond zelf bestaat pas twee jaar. Maar de voormalige stichting bestaat er dit jaar tien", vertelt Gerards. „Voor één tientje kun je lid worden van de bond als recreant, als lid kun je met een groot aantal triathlons meedoen. Na twee triathlons heb je dat tientje er al uit", aldus Gerards. „Ik ben nu zelf al zo'n anderhalf jaar niet meer actief, maar volgend jaar ga ik de draad weer oppakken. Op het ogenblik ligt het een beetje stil door de drukke werkzaamheden, maar als je een beetje mee wil en op timale prestatie wilt leveren, moet je best veel trainen". Een hele triathlon bestaat uit 3,8 km zwemmen, 180 km fietsen ge volgd door een marathon. „Dat is best een opgave, maar die wordt ei genlijk maar één keer per jaar in Al mere gehouden. Dat is de bekende die de mensen onthouden. Op het moment is er een rage op komst. Het is de rage van 1/8 en 1/4 triathlon", legt Gerards uit. Dit zijn kortere afstanden van de triathlon. „Dat dit een rage wordt, komt omdat iedereen met een beetje goede gezondheid daar aan kan deel nemen. De internationale korte af stand bestaat uit 1500 meter zwem men, 40 kilometer fietsen en 10 km lopen". Mensen die meedoen met de triathlon zijn volgens Gerards heel verschillende mensen. „Het zijn vaak mensen die graag sporten en op één sport zijn uitgekeken. Als je een beet je gezond bent kun je mee doen, er is geen techniek voor nodig. Met het zwemdiploma A, een trimfiets en sportschoenen kun je al meedoen". Overal Voor Gerards is er nog een voor deel: „Je kunt overal trainen waar je maar wilt. Een zwembroek en schoe nen kun je altijd meenemen". Ge rards zelf neemt zijn trimfiets ook al tijd mee. „Als we een paar dagen in Limburg zijn, ga ik lekker een eindje fietsen. Dat geldt ook als ik in het land naar cursussen moet", vertelt Gerards. Volgens Gerards zijn er op Schouwen-Duiveland niet zoveel tri atleten. „Zeeland blijft wat achter, wat betreft de ontwikkeling, maar dat komt omdat we overal zover van af zitten. Als wij een uur rijden, zit ten we nog pas bij Breda of Rotter dam". Op de vraag waarom mensen zich zelf zo afmatten, zegt Gerards: „Als je bijvoorbeeld bij voetballen tot de bodem gaat, ben je ook gebroken, dat is bij de triathlon ook zo. Hoe in tensief je dat doet, bepaal je zelf. Het mooie ervan is dat als je bij de finish komt, je een stuk voldoening vindt. Je bent in de buitenlucht bezig ge weest met drie takken van de sport". „Mensen denken nog te vaak aan de hele triathlon, maar er zijn ook kortere afstanden. Het is geen afmat ting voor je lichaam, maar je moet er wel voor trainen". De nog vrij nieuwe sport kent ook veel oudere deelne mers. „Er zijn mensen die jaren in clubverband hebben gesport en dat gedwongene niet meer willen, maar iets voor .hun zelf willen gaan doen, of mensen die de triathlon naast hun andere sport willen' doen", laat Ge rards weten. ZIERIKZEE - Martin van der Schee bleek tijdens het driedaags mini- golfkampioenschap onbetwist dc sterkste. Met 119 punten liet hij zijn naaste concurrente, Bianca de Zeeuw vlak achter zich. De uitslagen van dit toernooi zien er als volgt uit: 1. Martin v. d. Schee, 119; 2. Bianca de Zeeuw 121; 3. Jaco van der Schee 129; 4. Wilco Vcrmeule, 131; 5. Yvonne van Aken, 142; 6. Ro bert Verwijs 143; 7. Sjoerd v. d. Hoek 148; 8. Jean-Paul Ravia 160; 9. Pascal Ravia 168; 10. Ricardo Budde 169; 11. Patricia Berrevocts 171; 12. Ricardo Vermeulen 174; 13. Carola v. d. Have 176; 14. Robbert Schot 182; 15 Jan- Mark Schol; 16. Alice de Vlieger 196; 17. Nanda Kouwenbcrg 283. Volop spanning in de ontmoeting tussen M. Strengers en G. Fischer. Fischer won tenslotte in drie sets. BURGH-HAAMSTEDE - Het serieus beoefenen van het valschermzweven is bij J. C. Put uit Burgh- Haamstede, zijn familie en kenissen, begonnen als een geintje. „We deden veel aan watersport, maar we hadden nog nooit het para-sailing gedaan", vertelt Put, die voor zitter is van de officiële Stichting Valschermzweven Zee land. „Een reden daarvan is dat het gevaarlijk is, maar het valschermzweven bleef jaren een droom". Een ver haal van Put over zijn niet alledaagse sport. „Valschermzweven, ook wel para sailing genoemd, werd veel in Tur kije, Griekenland als recreatie-sport beoefend. Je werd dan omhoog ge trokken door een boot. Maar eigen lijk komt de sport, zoals zoveel, uit Amerika en is afgeleid van een oude parachutisten-opleiding", vertelt Put. Het leren parachute springen was een tijdrovende bezigheid. „Ze moesten met het vliegtuig omhoog, dan springen en dan opnieuw om hoog. Men is toen op het idee geko men, om de parachutisten omhoog te trekken en boven los te koppelen", al dus Put. Bestuurbaar dat het te hard waaide". Dat er maar tot 10.00 uur les gevolgd kon worden, kwam doordat er vanaf deze tijd ge vlogen werd met de zweefvliegtui gen. „De cursus duurde drie maan den en toen we een beetje konden vliegen zijn we gaan vliegen bij Burghsluis. Maar met de 'koepel' lukte dat niet zo goed. Onze interesse ging toch uit naar een 'matras'. Belangstelling Door de grote belangstelling die de valschermzwevers kregen, is de club noodgedwongen een stichting gewor den. „We begonnen met twintig pa- 9 Een en al aandacht van J. Put, tijdens het valschermzweven met dc Square.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7