'Evenals religie heeft ook kunst met mystiek te maken' streeknieuws 'Gewoon gaan kijken en er van genieten' 'Mens is altijd al gefascineerd geweest door fenomeen vliegen' Ruwe kunst in Noordhavenpoort 4 Burgemeester Asselbergs: ,,De kunstliefhebber is een soort heidense gelovige Zierikzeese burgemeester Asselbergs opent Zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring in de Nieuive Kerk ZIERIKZEE - „Kunst heeft een overeenkomst met religie omdat het allebei met mystiek te maken heeft. Maar er is ook een zekere paradox. De liefhebber van kunst wil ontdekken wat hij ziet en de wijze waarop hij zich daaraan overgeeft betekent puur genot. Dat is in religie niet toegestaan zodat een kunstliefhebber een soort hei dense gelovige is". Burgemeester rnr J. J. P. M. Asselbergs omschreef zichzelf tijdens de opening van de Zomerexpositie van de Zeeuwse Kunstkring in de Nieuwe Kerk te Zierikzee als zo'n kunstliefhebber. Het leek dan ook een terechte keus dat de Zeeuwse Kunstkring hem uit nodigde om dit jaar de Zomerexposi tie te openen. Een jaarlijks terugke rend evenement waarbij kunstenaars uit heel Zeeland in de Nieuwe Kerk naast de Dikke Toren in Zierikzee hun werk exposeren. Dit jaar nemen 13 Zeeuwse kunstenaars deel aan het evenement, waarvan niet minder dan acht woonachtig op Schouwen- Duiveland. Inspirerend De expositie wordt verder aange vuld met het werk van een gast-expo- sante. De Noord-Brabantse kunstena res Adele Roelofs. „Omdat het altijd inspirerend is om er wat nieuws bij te hebben. Want de leden van de Zeeuw se Kunstkring zien eikaars werk on derling natuurlijk regelmatig", aldus bestuurslid van de Zeeuwse Kunst kring, P. Ligtenberg uit Middelburg. Hoewel het aantal kunstenaars dat aan de expositie deelneemt het zelf de is als vorig jaar, is het totale aan tal werken dat wordt geëxposeerd iets minder groot. In iotaal zijn tot en met 26 juli in de Nieuwe Kerk 63 werken te zien waarvan de techniek, stijl en sfeer zeer verschillend zijn. Een boeiend gegeven volgens bur gemeester Asselbergs. „Zo is verge lijking mogelijk. De Kunstkring doet hiermee vele kunstliefhebbers een genoegen". Hij sprak er zijn genoe gen over uit dat de Kunstkring defi nitief heeft besloten om haar jaar lijkse Zomertentoonstelling steeds in Zierikzee te houden. Dat was voor het Zierikzeese ge meentebestuur aanleiding om een aankoopsubsidieregeling in te stel len. Iedereen die werk aankoopt van een in Zierikzee wonende kunste naar, die is ingeschreven bij de Zeeuwse Culturele Raad kan van de gemeente Zierikzee een subsidie van ongeveer 15 procent op het aankoop bedrag krijgen. Dat maakt het wellicht extra aan trekkelijk in de komende twee we ken eens binnen te lopen in de Nieu we Kerk. Men treft er werk aan van Rijnhard Schregardus, Saskia Eg- gink en Ad en Tessa Braat, allen uit Zierikzee. Vap Mienis van Citters uit Burgh-Haamstede, Hans Cool uit Kerkwerve, Marijke Folkertsma uit Nieuwerkerk en Fransje van der Swan uil Dreisehor. Dc kunstenaars uit het overige deel van Zeeland, wiens werk is te'zien zijn Leendert Beye uit Goes, Cocky Bruynzeel uit Wolphaartsdijk, Tie Hof uit Ritthem, Els Hollebrandse uit Domburg, Gerard Menken uit Kloetinge en Renee Mink uit Middel burg. De expositie is dagelijks ge-, opend van 11.00 tot 17.00 uur. HAAMSTEDE Rommelmarkt Zaterdag 21 juli wordt de Ring in Haamstede het toneel van een rom melmarkt ten bate van de Nederland se Hervormde Kerk in Haamstede. De opbrengst van de rommelmarkt wordt aangewend voor dé restauratie van de ramen aan de westzijde, bij de hoofdingang van de kerk. De rom melmarkt gaat om 08.30 uur van start en duurt tot circa 16.30 uur. RENESSE Autocross Ook dit jaar kunnen de autosport liefhebbers weer terecht in Renesse. Zaterdag 28 juli wordt daar aan de Lage Zoom weer.een autocross gehou den. Aan het werk gaan allerlei rij ders uit heel Nederland, maar één van de favorieten is uiteraard Adrie Braai uit Renesse. De organisatie van de autocross is in handen van Auto cross Team Dordrecht. In totaal ko men er 3 klasses aan dc start waaron der, altijd spectaculair, dc stockcars. Het autospektakel aan de Lage Zoom gaat om 13.00 uur van start. BROUWERSHAVEN Vaartocht voor ouderen Op initiatief van het gemeentebe- ZIERIKZEE - Art Brut ofwel Ruwe Kunst is dc naam van dc expositie die zaterdagmiddag werd geopend in de Noordhavenpoort te Zierikzee. Het betreft werk van vier kunstenaars waarvan Anneke Visser-Somsen uit Zierikzee afkomstig is. Allert Anjewieken komt uit Leeuwarden. Auke Jansen uit Amsterdam en Simon Woudwijk uit het Noord-Brabantse Rijen. De vier kunstenaars exposeren wel in een groep, maar staan ieder op zichzelf. Dat aspect van zich alleen voelen of met elkaar verbonden komt regelmatig terug in het werk dat op de expositie wordt getoond Art Brut kwam tot stand op initiatief van stichting Transartica en is tot en met 2 augustus dagelijks te bezichtigen van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag tot 10.00 uur stuur van Brouwershaven wordt op zaterdag 25 augustus weer een vaar tocht gehouden voor alle ouderen uit de gemeente Brouwershaven. Men heeft de rondvaartboot Stad Zierik zee afgehuurd voor een rondvaart over de Oosterschelde. De boot ver trekt om ongeveer 14.00 uur vanaf 't Luitje aan de Zierikzeese Nieuwe Ha ven. Ouderen uit een van de kernen van de gemeente Brouwershaven die de (gratis) tocht willen meemaken dienen zich daarvoor deze week aan te melden bij het Brouwse stadhuis, telefoon 01119-1651 of bij mevrouw T. Slabbekoorn-Rijn, telefoon 01119- 2141. KERKWERVE Geslaagd Aan de agrarische hogeschool van het KNLV in Delft slaagde voor de studierichting bedrijfskunde Nelleke van der Panne uit Kerkwerve. Afscheid Met ingang van maandag 23 juli neemt M. H. Jonker afscheid van de Reinigingsdienst Sehouwen-Duive- land. Dit na een dienstverband van ruim 20 jaar. Ter gelegenheid van het afscheid van Jonker wordt vrijdag 27 juli een receptie gehouden in dorp huis 't Zuudènde in Kerkwerve. De receptie begint om 16.00 uur. BRUINISSE Henry Dunant Onlangs verzorgde de afdeling Dui- veland van het Nederlandse Rode Kruis een avondje vertier aan boord van de J. Henry Dunant. Jaarlijks legt dit schip enige keren aan in Brui- nisse en dit keer was de verzorging van de avond voor rekening van de af deling Duiveland. Rond 19.30 uur werden de medewerkers verwelkomd door gastheer Jan Verbrugge. Een van de bestuursleden van de afdeling sprak vervolgens een kort welkomst woord waarna het plattelandsvrou wenkoor onder lei.ding van mevrouw Veldman het spits mocht afbijten. Mevrouw G. Dorst-Hoogvliet bege leidde diverse liedjes op de accorde on. Verder werd een quiz gespeeld. De avond werd afgesloten door de dames van de afdeling Welfare van het Rode Kruis. Alle gasten en medewerkers kregen een aandenken aan de avond. Expositie schilderijen van J. C. Budde in de Pupelae te Brouwershaven BROUWERSHAVEN - „Ik ben niet echt een kunstcri ticus. Maar ik denk dat dit een hele aardige tentoonstel ling is. Daarom zeg ik tegen iedereen: Gewoon gaan kij ken en genieten omdat er iets te zien is. En omdat in deze schilderijen voor iedereen wel wat herkenbaars zit". Met deze woorden opende de burge meester van Brouwershaven, L. N. Labruyère vrijdagavond een exposi tie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van de kunstenaar Johan nes Cornells Budde uit Hellevoet- sluis. Een expositie die plaatsvindt in de nieuwe tentoonstellingsruimte aan de Baanstraat te Brouwershaven, de Pupelae. Zeventig jaar 'Een selectie uit zeventig jaar Hol landse schilderkunst' is de titel die de expositie meekreeg. Dat houdt in dat de tentoonstelling een overzicht geeft van het werk dat Budde tijdens zijn leven maakte. „Ik begon op mijn achtste jaar met schilderen en nu ben ik 78 jaar". De schilder volgde een opleiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst in Den Haag en liet zich bij het maken van zijn werk vooral inspireren door Hollandse landschappen. En het licht dat daar bij een grote rol speelt. Bij de exposi tie zijn daarvan diverse voorbeelden te zien. Verder maakte de kunstenaar stil levens waarvan de onderwerpen va riëren van bloemen tot schedels. Bud de werkte met olieverf en aquarel. Hij tekende verder een groot aantal portretten, dat niet allemaal is opge hangen in de Pupelae maar ter be zichtiging in een map zit. Openingstijden De expositie is te bezichtigen tot en met 5 augustus. Van dinsdag tot en met vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 21.00 uur. De kunstenaar J. C. Budde exposeert in de Pupelae te Brouwershaven. Demonstratie Vereniging van Zeeuwse Vliegervrienden op strand Westerschouwen: RENESSE - „Iedereen heeft weieens gevliegerd en daarom spreekt het heel veel mensen aan. De mens is al tijd al gefascineerd geweest door het fenomeen vliegen'. Aan het woord is J. Ie Due, voorzitter van de Vereniging- van Zeeuwse Vliegervrienden. De vereniging gaf zon dagmiddag een demonstratie met verschillende soorten vliegers op het strand bij Renesse. „We kunnen jammer genoeg niet met alle soorten de lucht in. Daar staat weer net te weinig wind voor", aldus Le Due. Dc- vereniging bestaat inmiddels vijf jaar en heeft een stormachtige groei doorgemaakt. „We begonnen vijf jaar geleden met een stuk of tien leden en op dit moment hebben we er 150. Vooral de laatste jaren is de be langstelling voor de vliegersport erg sterk gegroeid", aldus secretaris/pen ningmeester P. Kranendonk. Actiever De groeiende populariteit van het vliegeren is volgens Kranendonk een fenomeen dat in heel Europa de kop opsteekt. Le Due: „Maar wij timme ren als vereniging ook veel aan de weg. Wij doen erg veel om het vliege ren te promoten. We vliegeren zelf het hele jaar door, maar dit soort demon straties doen we toch wel zo om de veertien dagen". Volgens Le Due is de groeiende be langstelling voor hel vliegeren voor t en groot deel te danken aan de komst van nieuwe modellen en het gebruik van nieuwe materialen. „Met de komst van de (bestuurbare, red.) stuntvliegers is het vliegeren veel actiever geworden", aldus Le Due. „Vooral jonge mensen worden aangetrokken door het stuntvliege ren. Dat is ook heel wat anders dan bij een lijntje staan". Bij het maken van vliegers wordt gebruikt gemaakt van hoogwaardige kunststof materia len die zowel licht als sterk zijn. Veel wind is er niet nodig om de moderne vlieger de lucht in te krijgen. Wetenschappelijk Niet alleen het materiaal, maar ook het ontwerp van de vlieger is van daag de dag wetenschappelijk ver antwoord. Kranendonk: „Maar dat is in feite altijd al zo geweest. Dc vlie ger is als je heel ver teruggaat feite lijk de voorloper van het vliegtuig ge weest". De verscheidenheid aan modellen is enorm: van het simpele 'sleetje' tot de complexe doosvlieger. In tegenstelling tot vroeger kun nen er nu forse tot zeer forse vliegers gemaakt worden die niet alleen sterk zijn maar ook heel licht in ge wicht. Voor elke windkracht is wel een vlieger. „Het meest ideaal is windkracht 3 i\ 4", vertelt Le Due. „Bij die wind kracht krijg je alle vliegers de lucht in". Stijgt de windkracht boven 3 a 4 uit dan wordt het pas echt leuk voor een aantal vliegerfanaten. „Nu staat er te weinig wind om bijvoorbeeld de vliegertreinen op te laten en dat is jammer, want daar komen altijd veel mensen op af", aldus Le Due. Vragen Over belangstelling hadden de vlie gervrienden zondag niet te klagen. Op het bomvolle strand bij de Jan van Rcnesseweg kregen zij tal van vragen van strandgangers. „Er wordt vooral veel gevraagd over het mate riaal en over de prijzen van de vlie gers. En kinderen komen naar ons toe om te vragen of wij ze even kunnen helpen bij het oplaten van hun vlie ger", aldus Le Due. Hij benadrukt dat de Vereniging van Zeeuwse Vliegervrienden vooral een gezellige club is. „Het gaat er bij ons niet om om de ander de loef af te steken. Er is absoluut geen sprake van prestatiedwang of rivaliteit". Integendeel, zo blijkt ook tijdens de demonstratie, men staat elkaar met raad en daad bij. Afstellingen worden samen uitgeknobbeld en kleine mankementen worden gerepa reerd. De Vereniging van Zeeuwse Vliegervrienden telt op Schouwen- Duivelnnd ongeveer 30 leden. „Verder zitten er Belgen en Duitsers tussen en mensen uit Zuid-Holland. Maar het grootste deel van onze leden zit op Walcheren en de Bcvelanden". Jong en oud xwrmaakt zich met vliegeren. WM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4