'Hoe langer je trekt, hoe mooiere babbelaars je krijgt' Met de bus naar het stadhuis 'Als je de pot maar aanpast kan een fuchsia wel 30 jaar worden' Weinig 'scheefheid' in woningverdeling regio Oude ambachten- en spelletjesmarkt in Renesse Ongeveer 300 belangstellenden nemen deel aan fuchsia tuinentocht Uit nota volkshuisvesting voor de jaren negentig blijkt: Subsidie Werkend Trekpaard Slechts 60 procent premie- A-programma 1989 verkocht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1(1 juli 19SI0 Nr. 24777 ZIERIKZEE - Voor zover bekend heeft de vervoersmaatschappij ZWN geen plannen om een lijndienst te or ganiseren die langs het stadhuis in de Meelstaat te Zierikzee rijdt. Maar toch kwam de ZWN lijnbus 029 daar vrijdagmiddag wel degelijk aanrijden. Uit de bus stapten Kees,Hamelink uit Rotterdam en ZWN-lokettiste Janine Stoutjesdijk uit Zierikzee die elkaar het jawoord gingen geven. Ook in het stadhuis bleef het een ZWN-aangelegenheid. Want het tweede gedeelte van de huwelijksvoltrekking werd gedaan door de bazin van Janine, P. W. Berrevoets-RingelbergUit hoofde van haar raadslidmaatschap voor het CDA in de ge meenteraad van Middenschouwen is zij ook ambtenaar van de burgerlijke stand in die gemeente. En voor de gelegenheid kwam zij haar ambtelijke collega in Zierikzee bijstaan. Het jonge echtpaar liep het stadhuis in en uit onder erebogen en spandoeken die werden gedragen door CJV-jeugd. Zij zijn beiden in deze jeugd beweging actief geweest als leiders. met turfmolm die op een vorstvrije plaats wordt neergezet blijkt het ge heim van de smid te zijn. Voor hij daarin wordt geplaatst moet de fuch sia een beetje worden gesnoeid. En als hij er in maart wordt uitgehaald moet hij weer worden gesnoeid. ,,Net zover als bij een roos, tot ongeveer 10 centimeter boven de grond. Dan weer water beginnen te geven, naar buiten en de fuchsia toont al snel weer haar kleurenpracht. BURGH-HAAMSTEDE - „Als je de pot maar aanpast, zodat de wortels genoeg ruim te houden, kan een fuchsia wel 30 jaar worden". C. Remmers uit Burgh-Haamstede leg de zaterdag vele tientallen keren uit hoe men een fuchsia in de winter kan overhouden. In het kader van de tuinentocht die werd georganiseerd door de Zeeuwse Fuchsiavere niging ontving hij ongeveer 300 belangstellenden in zijn tuin. Ik houd van allemaal Remmers blijkt zelf geen voorkeur te hebben voor een bepaalde soort fuchsia. ,,Ik houd van alle fuchsia's". Die liefde begon ongeveer vier jaar geleden, vlak voor hij vanwege de Zij vergaapten zich aan de bloe menpracht van 550 verschillende bloeiende fuchsia-soorten in de 2000 vierkante meter grote tuin. ,,Hct is schitterend. Het moet een eindeloos geduld en heel wat uurtjes werk ge kost hebben om het zo te krijgen", al dus mevrouw B. Quist uit Zierikzee. Vorig jaar miste zij de tuinentocht. ..Daar had ik spijt van, daarom ben ik nu gauw even op de fiets geko men". Iets minder Mevrouw Quist was bepaald niet de enige die de tuin van Remmers of die van M Onrust aan de Schouwen- bank te Zierikzee bezocht. ..Vanmor gen kwam het een beetje traag op gang Maar vanaf een uur of elf is het constant druk geweest", aldus Rem mers. Toch had hij het idee dat er wat minder belangstellenden waren dan vorig jaar. ,,Het weer is te mooi en het is te druk op de weg". De belangstellenden kwamen niet alleen om te kijken, maar ook om ad vies. Advies dat men kon krijgen bij een kraam van de Zeeuwse Fuchsia- vereniging die achter in de tuin was opgesteld of hij Remmers of een van zijn medewerkers zelf. ..Veel mensen wilden weten hoe ze moeten stekken of toppen. Maar de meesten wilden weten hoe ze fuchsia's in de winter kunnen overhouden". Een tampnx of houten kistje gevuld Dr heer Remmers uit Burgh-Haamstede heeft in zijn tuin 550 verschillende fuchsiassoorten. DEN HAAG - Van de ruim 20.000 premie-A-woningen van het bouw programma van 1989, waren er eind juni van dit jaar pas 12.000 verkocht, ongeveer 60 procent. Vorig jaar om dezelfde tijd waren 16.000 premie-A- woningen van het programma 1988 verkocht. Dat telde zo'n 21.000 van deze woningen. Dat blijkt uit gegevens van de be middelende organen, die adviseren over aanvragen voor gemeentegaran tie. Volgens een woordvoerder van de bemiddelende organen worden vrij wel geen premie-A-woningen zonder gemeentegarantie verkocht. Het aan tal positieve adviezen dat de bemid delende organen verstrekken is dus vrijwel gelijk aan het aantal verkoch te woningen, zo stelt hij. Dat het niet goed gaat met de ver koop van premie-A-woningen is al ge ruime tijd bekend. Enerzijds komt dat doordat de doelgroep is ver kleind. Sinds januari vorig jaar mo gen alleen huishoudens met een be lastbaar jaarinkomen tot 43.500 gulden een premie-A-woning kopen. Voorheen was die inkomensgrens 51.000 gulden per jaar. Anderzijds is de hypotheekrente foi's gestegen. ZIERIKZEE - Scheefheid in de woning-verdeling. Of wel huishoudens mef een hoog inkomen die in een (te) goedkope huurwoning wonen komen op Schouwen- Duiveland, Sint Philipsland en Tholen vrijwel niet voor. Dat blijkt uit de nota. Volkshuis vesting voor de jaren 90 van staatsse cretaris Heerma. Het ministerie van VROM heeft onderzoek gedaan naar deze 'scheefheid' omdat die ook tot gevolg heeft dat een aantal huishou dens met een laag inkomen in een te dure woning woont en een beroep doet op huursubsidie. komen. Landelijk is dit 51 procent van de bevolking. Deze relatief grote groep leidt niet tot scheefheid in de verdeling van de woonruimte omdat in Noord-Zeeland heel veel goedkope huurwoningen (met een huur van minder dan 450 gulden per maand) aanwezig zijn. Namelijk 72 procent van het totale aantal huurwoningen, terwijl dit landelijk 63 procent is. De abonnementsprijzen zijn inclu- sie' 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. ZIERIKZEE - Het dagelijks be stuur van de provincie heeft vijfdui zend gulden subsidie toegekend aan de Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland. Dc stichting (opgericht in 1988) stelt zich ten doel dc cultuurhistori sche betekenis van het trekpaard uit te dragen. Bovendien wordt dc ken nis over het werken met trekpaarden in de landbouw ter beschikking ge steld aan ontwikkelingslanden. De stichting werkt mee aan stages voor studenten tropische landbouw en biologisch-dynamische landbouw. Ook worden adviezen uitgebracht aan ontwikkelingswerkers. De pro vinciale subsidie is bedoeld voor al gemene organisatiekosten. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tol 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.80. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W RENESSE - „Dat trekken is 0111 een lichte kleur te krij gen en 0111 de babbelaars luchtiger te maken. Hoe langer je trekt, hoe mooiere babbelaars je krijgt". P. T. Hui- brechtse uit Sint Laurens vertrok geen spier terwijl hij het gloeiend hete strooplint steeds opnieuw dubbel vouwde en weer uittrok. Maar hij hielp dan ook zijn grootmoeder al Zeeuwse boterbabbelaars maken toen hij nog maar vjer was. En hij heeft het nooit verleerd, zo bleek zaterdag tijdens de oude am bachtenmarkt op de Ring te Renesse. Vele tientallen belangstellenden ke ken geboeid toe hoe de traditionele Zeeuwse snoepjes werden gemaakt van suiker, roomboter, margarine, azijn en water. ,,Wc geven het recept rustig hoor. We weten toch dat je het zomaar niet na doet". Babbel-lolly's De lange goudgele stroken werden door de in Zeeuwse klederdracht gestoken boterbabbelaar-makers in kleine en grotere stukken gesneden. Babbelaars voor in een doosje en voor op een stokje, de zogenaamde babbel-lolly's. Ze vonden gretig af trek bij het publiek. Dat ging vroeger heel wat 'zuuniger'. „Eerst kreeg je een kopje koffie met suiker en dan een kopje koffie met een babbelaar". Er waren nog veel meer 'oude am bachten' te zien tijdens het evene ment dat voor het eerst werd gehou den in Renesse. J. R. Geijsels uit Vlissingen liet de bezoekers kennis maken met een andere oude Zeeuwse traditie. Het kunstig besnijden van het boerenmes. ,,Als vroeger een Zeeuwse boerenzoon vijftien jaar werd kreeg hij zo'n mes van zijn va der. Dat was het teken dat hij werd beschouwd als volwassen genoeg om mee te kunnen werken op het land". In de Zeeuwse klederdracht is aan de zijkanten van de mannenbroeken een speciale gleuf waar dat mes in past Hef houten heft dat er uitstak was van kunstig houtsnijwerk. Een werkje waarmee men zich ongeveer vanaf het jaar 1800 bezig hield tijdens de wintermaanden. Kooitje Essentieel was dat het mesheft een 'kooitje' moest hebben. Een uithol ling die werd omgeven door figuur tjes van houtsnijwerk en waarin een klein houten balletje achterbleef. ..Dat is het zieltje van het mes. Dan pas leeft het" Geijsels vertelde dat rijke boeren behalve een werkmes, ook een pronk mes of zelfs een zilveren mes hadden. ..Maar dat gebruikten ze al leen zondags om het puntje van hun sigaar mee af te snijden of hun na gels schoon te maken". Het werkmes werd gebruikt voor dagelijkse werk zaamheden zoals het schoonmaken van een spade of het kappen van bie tenblad. ,,Het is nog leuker dan kermis. En je kunt het hier nog gratis doen ook, in de ouderwetse tijd. De elfjarige Ni- colai, Raymond en Maarten uit Re nesse vermaakten zich prima met het gaaibollen. Een oudejaars spel waar bij het de bedoeling was om met hou ten bollen zoveel mogelijk gaaien (plankjes 'met leer er tegenaan) bo venaan een hellend vlak om te gooi en. Maar men kon op de oude am bachtenmarkt ook frou-madame spelen, hoefijzer werpen of een tafel kegelspel doen. „Wat ingewikkeld, dat is vast een zenuwenwerk", aldus enkele publie ke reacties op het kant klos werk van W. van Visvliet uit Middelburg. Maar de in klederdracht gestoken Walcher- sc keek daar heel anders tegenaan. ,,Voor mij niet. Maar ik ken het pro gramma van de kantbrief. Kantklos sen is een geheugenhand werk". De handwerkster maakte ongeveer een centimeter kant per uur. ,,Hct is een antiek patroon dat ik uit een Engels museum heb". J. J. Westenbruggen uit Nieuwer- kerk begon ooit piet spinnen om zijn vrouw te helpen bij een grote op dracht. „Nu spin alleen ik en zij niet meer. Mijn vrouw maakt truien op de breimachine". De Nieuwerkerker vindt het wel prima zo. Ook tijdens de oude ambachtenmarkt genoot hij zichtbaar van zijn 'ambacht'. „Het is zo lekker ontspannend. Zet mensen die een beetje overspannen zijn maar achter een spinnewiel en het gaat over. En er vloeit van alles uit voort, want met die wol ga je ook weer brei en en kleedjes, matten en kussens knopen". Op de eerste oude ambachtenmarkt was verder een koperslager te zien, een stoelenmatter, er werd Hindcloo- pen schilderwerk gemaakt en figuren van brooddeeg. Ook was er een kraam waar oude Zeeuwse kleding werd verkocht. Hoewel de publieke belangstelling werd gedrukt door het schitterende strandweer bleek de markt toch veel mensen te trekken. Het is de bedoeling om van het evene ment een jaarlijkse traditie te ma ken. Stoelen matten. Maar ook schoonschrijven, koper slaan, babbelaars maken, spinnen, matten knopen. Het was alle maal te zien op de oude ambachtenmarkt in Renesse. De bouwwereld en de Tweede Ka mer hebben staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) al diverse keren gevraagd iets aan die situatie te doen. Heerma achtte ingrijpende maatrege len echter tot dusver niet nodig. Te goedkoop of te duur Uit het onderzoek is gebleken dat in Nederland 20 procent van de huur ders te goedkoop woont in verhou ding met zijn inkomen en 7 procent te duur. In Nooi-d-Nederland (Schou- wen-Duiveland, Tholen en Sint Phi lipsland) woont 12 procent te goed koop en 2 procent te duur. Uit het onderzoek blijkt verder dat 62 procent van de huurders in Noord- Nederland tot de zogeheten 'aan- daclitsgroep' behoort. Dat zijn de mensen met een laag besteedbaar in- VUT-leeftijd ophield met zijn werk bij het onderhoud van de duinen. „Een kennis nodigde mij uit om eens bij hem in de tuin te komen kijken naar de fuchsia's. Ik kreeg veertig stekken mee. Maar ik vond het zo leuk dat dat al snel niet genoeg meer was". Remmers trad daarmee in de voet sporen van vele Engelse tuinliefheb- bers. „Ik geloof dat de fuchsia oor spronkelijk afkomstig is uit Zuid- Amerika. Maar hij is beroemd ge worden door de wijze waarop Engel sen hem in hun tuin gebruikten. Je ziet daar hele hagen van winterharde fuchsia's". Zijn eigen collectie van 550 verschillende fuchsia-soorten omschrijft Remmers als nog verre van volledig. „In Nederland zijn in totaal ruim 2000 verschillende fuchsia-soorten bekend". De bezoekers die deelnamen aan de tuinentocht bestonden volgens Rem mers voor ongeveer de helft uit toe risten en de helft uit belangstellen den uit de regio. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee. telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15G71, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. Dat alles heeft tot gevolg dat het ministerie geen aanleiding ziet om in Noord-Zeeland maatregelen toe te passen die tot een betere verdeling van de goedkope en duurdere huur woningen moeten leiden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3