Werkloosheid in Nederland daalt tot 6,4% in 1991 agend Branderig feestje motorrijders Vechtpartijtjes op de Hogezoom te Renesse WATERSTANDEN Strandbezoek leidt tot files Wachttijden bij veer Kruiningen- Perkpolder voorbij Treintaxi klanten tevreden Alleen zondagochtend echte verkeersdrukte Twee auto's zwaar beschadigd na aanrijding Julianastraat Diefstal uit woning Container valt van vrachtwagen Auto met jongeren in de sloot Gestolen auto uitgebrand teruggevonden ,OV-jaar kaart voor studenten moet ook voor veerdiensten gelden" 2 Terivijl groei iverkgelegenheid afiieemt ZIERIKZEE - De werkloosheid in Nederland neemt af van 7,4 procent van de beroepsbevolking in 1989 via 6,8 procent dit jaar tot 6,4 procent (335.936 mensen) in 1991. Tegelijkertijd neemt de groei van de werkgelegenheid in die jaren af van 1,7 procent in 1989 via 1,4 procent in 1990 tot 1,1 procent in 1991. De beroepsbevolking nam in 1989 toe met 0,7 procent terwijl die percentages voor dit jaar op 0,8 en voor het volgend jaar op 0,6 worden gesteld. Dit blijkt uit een rapport van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) over de vooruitzichten voor de werkgelegenheid in 1990 en 1991. Wat de werkloosheid betreft steekt Nederland in 1990 en 1991 niet 011- gustig af tegen het gemiddelde van de Westeuropcse OESO-landen, dat in beide jaren 6,8 procent bedraagt. In Zuideuropese landen ligt dat gemid delde voor beide jaren op 11,9 pro cent. DEN HAAG - Het gaat nu nog maanden duren voordat de Algemene Rekenkamer het rapport uitbrengt over haar onderzoek naar het mestbe leid van de overheid. Als het septem ber wordt mag de politiek van geluk spreken, zo heeft het ANP uit krin gen van de Algemene Rekenkamer vernomen. DEN HAAG - Het warme, zonnige weer heeft zondag zeer veel dag jesmensen naar vooral de Noord zeestranden gelokt. Dat leidde in de ochtenduren tot flinke files (in totaal 40 kilometer) op de grote wegen naar de kust. De politie in Zand voort meldde rond elf uur dat er in deze badplaats geen auto meer bij kan. ,,Alle par keerterreinen zitten barstensvol". Automobilisten die nog op weg zijn naar Zand voort, werd aangeraden om te keren of elders hun heil te zoe ken. Op de A20 voor Hoek van Hol land noteerde de Algemene Verkeers Dienst van de rijkspolitie rond tien uur een file van tien kilometer. Op de A15 stond voor de Maasvlakte een fi le van vier kilometer. Acht kilometer file werd gemeld op de A58 richting Zeeland voor Bergen op Zoom. Op de A9 (richting Zand voort, Bloemendaal en noordelijker sti^an- den) ontstond bij Amstelveen door enkele kleine kettingbotsingen een file van acht kilometer. De aanrijdin gen veroorzaakten de nodige blik schade. Een motomjder werd ge wond, aldus de rijkspolitie. Op de Zeelandroute (Zierikzee- Goes) was het zeer druk. Het verkeer schoot er maar langzaam op, maar van een echte file was geen sprake. De files op de wegen naar de stran den waren zondag rond het middag uur in aantal noch in totale omvang nauwelijks verminderd. In Zeeland werd het in de loop van de dag als maar drukker. Op de N57 stond na de Haringvlietdam tussen Stellendam en Westerschouwen een file van vijf tien kilometer. Voor de Haringvliet dam stond een file van drie kilome ter. KRUININGEN - Met ingang van vandaag, maandag zullen de wacht tijden bij het veer Kruiningen- Perkpolder, zoals zich die vanaf be gin dit jaar regelmatig voordeden, naar verwachting tot het verleden behoren. De provincie Zeeland heeft laten weten dat op dit traject niet in gang van volgende week weer twee dubbeldeksboten zullen varen. Bij groot onderhoud vanaf 8 janua ri aan do dubbeldekker Prinses Christina bleek dat alle vijf de gene ratoren gereviseerd moesten worden. Besloten is tijdens dit tijdrovende karwei tegelijkertijd vervroegd groot onderhoud aan de veerboot uit te voe ren. Daarmee kon worden voorko men dat de Christina volgend jaar weer vier maanden uit de vaart zou zijn. De reserveboot die begin dit jaar als vervanger werd ingezet, kon per vaart slechts 55 eenheden overzetten, de dubbeldekker 185. Bovendien moest het vrachtverkeer rekening houden met een lagere doorrijhoogte. De werkzaamheden aan de Prinses Christina zijn nu afgerond en de boot kan vandaag weer worden ingezet. Datum Zierikzee 17 juli Roompot Buiten 17 juli Bruinisse 17 juli Wemeldinge 17 juli Doodtij: 17 juli Van de Westeuropese landen kent Ierland met iets minder dan 15 pro cent van de beroepsbevolking de grootste werkloosheid. Het Verenigd Koninkrijk laat dit jaar een werk loosheidspercentage van 6,1 zien en volgend jaar een van 6,5. Frankrijk scoort respectievelijk 9,3 en 9,2 pro- UTRECHT - Bijna driekwart van de treintaxi-gebruikers vindt dat het reizen per trein dankzij de taxi is verbeterd. Een op de zes klanten heeft al meer dan vijf keer van de treintaxi gebruik gemaakt. Bijna al le gebruikers zijn van plan vaker de treintaxi te nemen. ,Tien procent heeft voor de treintaxi de auto thuis laten staan. Opvallend veel gebrui kers combineren taxi en trein voor woon-werkverkeer of zakelijke doel einden. Dit zijn de belangrijkste resultaten van twee onderzoeken die in april on der ongeveer 6.000 treintaxi-gebrui kers zijn gehouden. De Nederlandse Spoorwegen en NST (Nederlandse Samenwerkende Taxibedrijven), de organisatie van de taxibedrijven die voor de treintaxi-exploitatie een sa menwerking zijn aangegaan met NS, zijn tevreden over deze resultaten. De treintaxi's die in dertig gemeen ten rijden, vervoeren wekelijks onge veer 15.000 klanten. Het is de bedoe ling dat dit aantal in de tweede helft van dit jaar stijgt tot 20.000. Een rit, aansluitend op of voorafgaan aan een treinreis, kort vijf gulden. De taxi wordt in principe met meer gebrui kers gedeeld, waardoor de klant vijf tot vijftien minuten langer onderweg kan zijn dan met een gewone taxi. In 65 procent van de gevallen duurt de rit minder dan tien minuten. ZIERIKZEE - Met de verwachte verkeersdrukte als gevolg van begin nende vakanties is het dit afgelopen weekeinde meegevallen. Op zondag ochtend waren er door de massale gang naar de stranden op diverse we gen files, maar voor de rest was het oponthoud beperkt. Dit deelde een woordvoerder van de Algemene Ver keersdienst van de rijkspolitie in Driebergen zondagavond mee. Vrijdagavond was het eigenlijk stil op de wegen", aldus de woord voerder. De uittocht van vakantie- vierders heeft zaterdag wel geleid tot extra drukte, maar echte verkeers opstoppingen deden zich niet voor. Door het fraaie zomerweer trokken echter honderdduizenden zondagoch tend naar de kustplaatsen. Vooral op de wegen richting Zandvoort en Zee land leverde dat fikse files op. De to tale lengte van de files bedroeg vijf tig kilometer. De politie telde daarnaast nog negen aanrijdingen. Bij Amstelveen raakten vijf perso nen gewond bij een ongeluk. De strandgangers keerden volgens de verkeersdienst in Driebergen vrij laat huiswaarts, maar het verliep vrijwel allemaal zonder de taferelen van de ochtenduren. Op de A9 ter hoogte van Badhoevedorp en op de A58 tussen Middelburg en Bergen op Zoom ontstonden in de avonduren nog wel enkele files. ,,Maar het is re delijk gespreid verlopen, want het is ons allemaal reuze meegevallen", al dus „Driebergen" Een woordvoerder van Schiphol zegt dat de vakantiedrukte op de luchthaven zonder veel problemen verwerkt is. Van de 87 chartervluch ten zijn er 9 met meer dan twee uur vertraging vertrokken, aldus de zegs man. Volgens hem was op Schiphol „niet de drukte die we verwacht had den". Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 11.15 144 04.45 -159 23.30 137 17.15 -121 10.05 144 03.45 -154 22.30 136 16.10 -115 11.20 159 04.45 -167 23.45 119 17.15 -129 11.25 164 04.55 -172 23.50 156 17.25 -134 cent terwijl de Bondsrepubliek dit jaar uitkomt op een werkloosheid van 6,1 procent en volgend jaar op 5,9 procent. Dat laatste percentage geldt alleen voor de Bondsrepubliek, zodat daarin geen rekening is gehouden met een mogelijk Duitse eenwording in 1991. De groei vaii de werkgelegenheid in de twee jaren is het grootst in Duitsland met respectievelijk 1,6 en 1,4 proeent. Voor Frankrijk luiden deze percentages 0,9 en 0,7, terwijl voor het Verenigd Koninkrijk een groei van de werkgelegenheid in 1990 met 0,5 procent wordt voorzien, maar het jaar daarop een afneming met 0,1 procent. Ook in de groei van de beroepsbe volking loopt Duitsland voorop met 2,2 procent dit jaar ten 1,2 procent vol gend jaar. Frankrijk krijgt te maken met een groei van respectievelijk 0,7 en 0,0 procent en liet Verenigd Ko- De schermutselingen braken uit in verschillende groepen jongeren die onderdeel -vormden van een grote hoeveelheid mensen die zich tot in de kleine uurtjes op straat bevond. De directe aanleiding van de vechtpartij en was bij de politie niet bekend. Door snel ingrijpen.kon men voorko men dat mensen noemenswaardig werden verwond bij de schermutse lingen. Zes lievertjes Aangehouden werden de 23-jarige A. M., de 21-jarige P. E. en de 22- jarige J. R. J., allen uit Tilburg. Ver der de 21-jarige J. B uit Woerden, de 19-jari'ge S. A. uit Rotterdam en de 20- jarige D. L. B. uit Simonshaven Na verhoor op het politiebureau werd hun in het kader van het lik-op-stuk- beleid direct een boete van 90 gulden opgelegd. Nadat zij die hadden be taald werden ze weer in vrijheid ge steld. In de nacht van vrijdag op zaterdag bleef het, ondanks de warmte en de grote drukte, rustig in Rencsse. De politie hield een alcoholcontrole en bekeurde daarbij drie jongeren die onder invloed in een auto reden. Tij dens de beide nachten in het week end hield de politie zes jongeren aan die in het bezit bleken te zijn van aanvalswapens. In de meeste geval len ging het om ongeoorloofde mes sen. Het waren de 19-jarige E. A. B., de 19-jarige R. van de P. en de 26- jarige S. J. van de B. uit Dordrecht. De 24-jarige J. R. van O. uit Den Hoorn, de 20-jarige E. V. uit Vlaar- dingen en de 24-jarige J. P. C. uit Hoogvliet. Tenslotte werden twee jongeren be keurd vanwege baldadig gedrag, ninkrijk met een uitbreiding van 0,4 procent in beide jaren. In een begeleidend commentaar schrijft de OESO dat demografische veranderingen dienen te worden ver taald in beleidsaanpassingen. In de periode 1985/'90 is het jongerenaan- doel in de meeste van de 24 OESO- landen kleiner geworden, terwijl de beroepsbevolking, als die al is toege nomen, veel langzamer is gegroeid dan in de eerste helft van dit decenni um het geval was. Deze verandering vindt plaats ter wijl er grote vraag naar arbeids krachten bestaat. Het verwachte te kort is echter niet zo excessief als zou mogen worden verwacht. Landen waar deze demografische ontwikke lingen zich het meest openbaren, to nen over het algemeen een afnemen de hang naar vervroegde pensionering en een grotere toestroom van vrouwen naar de be roepsbevolking. In bepaalde landen is aan de vraag naar arbeid beantwoord met een toe neming van de immigratie of door een reductie van de werkloosheid die als gevolg van de jongste recessie was ontstaan. Andere landen hebben zich daarentegen niet aangepast aan deze veranderingen waardoor druk op de lonen kan ontstaan. De groei van de arbcidsbevolking moet dus komen van verhoogde immigratie of van een toeneming van het aantal mensen dat aan het arbeidsproces deelneemt, al dus de OESO. twee vanwege hinderlijk gedrag door drankgebruik en drie omdat ze de openbare weg gebruikten als toilet. ZIERIKZEE - Twee auto's die zo zwaar waren beschadigd dat ze moes ten worden weggesleept. Dat was het resultaat van een aanrijding die vrij dag plaatsvond in de Julianastraat te Zierikzee. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 16.45 uur toen J. H. uit Goes met zijn auto vanaf de Trambaan de Juliana straat wilde indraaien. Hij zou daar bij geen voorrang hebben gekregen van T. V. uit Oss die over de Juliana straat reed. Er volgde een botsing die zo hard aankwam dat beide voertui gen zwaar werden beschadigd. Geen van de bestuurders liep noemens waardige verwondingen op. BURGH-HAAMSTEDE In de nacht van vrijdag op zaterdag dron gen onbekenden binnen in de woning van A. van hel H. aan de Zandweg te Haamstede. Waarschijnlijk gebeurde dat met een valse sleutel want de politic trof geen sporen van braak aan. Uit de woning werd ongeveer duizend gul den aan contant geld gestolen. BURGH-HAAMSTEDE - Het was een geluk dat vrijdagmorgen geen fietsers of voetgangers langs de Cau- wersweg te Burgh-IIaamstede lie pen. I)e container die van de vracht wagen van een Biggekerkse firma viel beschadigde alleen een verkeers bord en het wegdek. Het vreemde ongeval gebeurde om ongeveer 8.20 uur toen L. A. van K. uit Biggekerke met een trekker met oplegger naar de Weg over de Storm vloedkering reed. Vlak voor de Oosterscheldedam schoten de span banden los waarmee een lege contai ner was vastgemaakt op de vrachtwa gen. Het gevaarte schoof van de auto en viel op en naast de rijbaan. Het verkeersbord en het wegdek dat daarbij werd vernield is eigendom van Rijkswaterstaat. RENESSE - Na drankmisbruik de macht over het stuur verloren. Zo luidde de conclusie van de politie over het ongeluk dat in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatsvond op de Stoof weg tussen Renesse en Seroos- kerke. Een auto met daarin vier jongeren die v>erd bestuurd door A. B. N. uit Vlissingen raakte vlak voor de krui sing van de Stoofweg met de Seroos- kerkse weg van de weg af en reed de sloot in. De klap kwam zo hard aan dat het voertuig total loss was en moes! worden weggesleept. Deson danks kwamen de vier jongeren met de schrik vrij. Aan A. B. N. werd een rijverbod vQor 12 uur opgelegd van wege teveel drankgebruik. SCHARENDIJKE - Zondagmorgen werd op de Brouwersdam bij Seha- rendijke een auto van een Duitse toe rist gestolen. Het betrof een Volkswagen cabrio let. De onfortuinlijke Duitser vond zijn voertuig later op de dag zelf te rug. Het stond aan het andere eind van de Brouwersdam, maar wel vol ledig uitgebrand. De geluidsappara tuur was er uitgehaald. HAARLEM - Gedeputeerde staten van Noord-Holland hebben een drin gend beroep gedaan op minister Rit- zen van onderwijs om de OV-jaar- kaart voor studenten ook voor veerverbiiulingen te laten gelden. Volgens de provincie is het niet rede lijk dat studenten die op de Wadden eilanden wonen hun jaarkaart niet kunnen gebruiken om op het vaste land te komen. In een brief aan Ritzen vraagt de provincie om zo snel mogelijk met ex ploitanten van veerdiensten te gaan overleggen over een passende vergoe ding na invoering van de OV-jaar- lcaart. „De tijd dringt, want uw be doeling is immers de jaarkaart op 1 januari 1991 in te voeren", zo schrij ven gs aan de minister. Tot en met 31 juli Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Nadine Fassin. De Burght. Geen vaste openingstij den. T/m 11 augustus Zierikzee Expositie werk van 46 beeldhouwers in Beeldentuin en huis van het voor malige Burgerweeshuis. Tevens kleinantiek en potterie. Openingstij den ma. t/m za. 10.00-17.00 uur. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 21 juli Zierikzee Expositie etsen en andere grafiek van Saskia Eggink. De Eenhoorn. Dagelijks van 11.00 tót 17.00 uur. Maandag 16 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Haamstede Maandagavondzang, een programma van samenzang en orgelspel in de Ge reformeerde kerk. Aanvang20.00 uur. Scharendijke Schouws kerlcepad, vertrek vanaf Hervormde kerk om 18.30 uur. Dinsdag 17 juli Zierikzee Demonstratie Zeeuwse werkpaarden en rommelmarkt. Kinderboerderij De Punt. 10.00 tot 16.00 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door A. K. Gorter uit Stadskanaal (Geref. kerk). Nederlandse Hervorm de kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert in de Grote of Sint Nico- laaskerk, Gijs van Schoonhoven uit Enschede. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping ten bate van Adullam. Zaal kerkgebouw Gereformeerde Ge meente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Woensdag 18 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Donderdag 19 juli Burgh Orgelconcert. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Haamstede Rommel-/zendingsmarkt. Gebouw Gereformeerde Gemeente, Ankerweg 10. 10.00-16.00 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Frits Heil, Amstelveen (Ban- kraskerk). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Klankbeeld bijbelverhaal Verloren zoon. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Janszoon Zwart in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Van 19 juli tot en met 11 augustus Burgh Expositie portretten en aquarellen Hermance Mees en bronzen sculptu ren van Edith Brinkman. Nederland se Hervormde kerk. Dagelijks van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur, (Behalve zondags). Vrijdag 20 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Zaterdag 21 juli Haamstede Rommelmarkt aan de Ring ten bate van Nederlandse Hervormde Kerk. 8.30 tot ±16.30 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. 9.00 tot 12.00 uur. Dreischor Concert vAi\ de stichting Musi-Voca. Orgelconcert door Sander van Ma rion met Jörg Frei en Jöri Murk, pan- fluitisten. 20.00 uur. Maandag 23 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Haamstede Maandagavondzang, een programma van samenzang en orgelspel in de Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Schouws kerkepad, vertrek vanaf dc Gereformeerde kerk om 18.30 uur. Dinsdag 24 juli Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door P. Bcchthum uit Stad aan 't Ha ringvliet (Geref. Gom.). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tol 16.00 uur. Woensdag 25 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in dc Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 ZIERIKZEE - Dr Zierikzcesc brandweer, de politie en dc pers rukten zaterdagavond uit vamvcge de melding dat daar een bedrijfsgebouw in brand zou staan Vlammen waren er genoeg. Maar ze kwamen van een stapel afvalhout die door leden pon de voormalige motorclub Ijost Ones in brand was gestoken omdat het later op de avond toch ren 'beetje fris' ivcrd. Dc motorliefhebbers hielden voor het ImsI Ones clubhuis op het indus trieterrein een feestje omdat zij leden van een andere motorclub op bezoek hadden. Tijden ert standen volgens getijdetafel Hydro nieteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Politie pakt zes jongeren aan met lik-op-stu,k-beleid RENESSE - In de nacht van zaterdag op zondag heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland zes jongeren aange houden die waren betrokken bij diverse vechtpartijtjes die plaatsvonden op de Hogezoom in het centrum van Renesse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2