Schouwen-Duiveland is vol Verkeerssituatie in Zierikzee duidelijker T 'Er komen steeds meer vragen en klachten op de bureautafels terecht' 'gpD ELBV^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Twee auto's zwaar beschadigd bij aanrijding Kraayen- steinweg Fietsers gewond bij uitwijk manoeuvre Frietwagen Sirjansland uitgebrand Ruim 130.000 vakantiegangers plus 70.000 dagjesmensen Na weghalen van verkeersborden WA> PB tl LT I Diefstal auto Zeeuwse Milieu Federatie staat met minder mensen voor meer werk Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ambachten Zomerexpositie Tennis Geintje Gezelligheid troef tijdens de markt van oude Burgemeester Asselbergs heeft de Zomerex- Bij de Vaate en De Waal grote winnaars van Valschermzweven in regio is eigenlijk als gein- ambachten in Renesse. (Pag. 2). positie in de Nieuwe Kerk geopend. (Pag. 4). tennisspektakel in Bruinisse. (Pag. 6). tje begonnen. (Pag. 7). MAANDAG 16 JULI 1990 14(iste jaargang Nr. 24777 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De zon wil ook weieens door kleine raampjes schij nen. Fr. van Eden HOOGERSMILDE - Een 57-jarige veehouder uit Hoogersmilde is in zijn land door een stier aangevallen en ge dood. Het slachtoffer werd door zijn vrouw in het land naast de zeer agres sieve stier aangetroffen. Dit heeft de politie bekendgemaakt. MARSEILLE - Drie gewapende mannen hebben in de nacht in het zui den van Frankrijk in wild-weststijl een Franse posttrein overvallen. Dat gebeurde zonder dat ook maar een passagier wakker werd. BURGH-HAAMSTEDE - Bij aan aanrijding die zondagavond plaats vond op de Kraayensteimveg bij Burgh-Haamstede werden twee per sonenauto's zo zwaar beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 23.40 uur toen A. G. uit Beilen met zijn personenauto de Kraayenstein- weg wilde oversteken. Hij zou daar bij geen voorrang hebben verleend aan M. L. K. uit Goes die met zijn auto over de Kraayensteinweg reed. De klap kwam zo hard aan dat beide auto's moesten worden weggesleept. Desondanks liep geen van de inzit tenden noemenswaardige verwondin gen op. BURGH-HAAMSTEDE - Op de kruising Daleboutsweg/Kraayen- steinweg nabij Burgh-Haamstede werden twee fietsers gewond bij een uitwijkmanoeuvre die zij moesten maken om een aanrijding met een auto te voorkomen. De bijna-aanrijding vond plaats toen mevrouw H. S. uit Westenschou- wen met haar auto vanuit de Dale- boutsweg de kruising met de Kraay ensteinweg naderde. Toen zij voor de stopstreep remde om voorrang te ge ven aan de fietsers die over het fietspad langs de Kraayensteinweg reden, schoof haar auto vanwege het losliggende grind op het wegdek door het fietspad op. Drie fietsers moesten een snelle uitwijkmanoeuvre maken om een botsing .te voorkomen. Zij kwamen daarbij ten val en twee van hen, L. K. en J. K. uit Kruiningen lie pen lichte verwondingen op. SIRJANSLAND - De brandweer van Duiveland moest vrijdag om on geveer 22.50 uur uitrukken vanwege een brandje in een in aanbouw zijnde frietwagen die op de camping bij Sir jansland stond. Het voertuig is eigendom van J. K. uit Rotterdam en de brand ontstond na een kleine ontploffing in het voer tuig. Dankzij ingrijpen van omwo nenden, die de brand met twee schuimblussers te lijf gingen, was het vuur al geblust toen de brandweer ter plaatse kwam. De technische recher che stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de ontploffing. SCHOUWEN-DUIVELAND - „In Oostvoorne, ongeveer veertig kilometer verderop, daar kunt u nog terecht. Hier op Schouwen-Duiveland is alles vol". Dat moesten de medewerksters van de diverse VVV-kantoren zaterdagmorgen al herhaaldelijk zeggen tegen de honderden toeristen die op de bonne-fooi naar Schouwen-Duiveland kwamen, in de verwachting dat er nog wel een plaatsje vrij zou zijn op een camping, in een hotel of pension. Maar dat was niet het geval. Voor het eerst in deze zomer werd vastgesteld dat Schouwen-Duiveland vol is. Een woordvoerder van de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland schat het aantal vakantiegangers op 130.000. Ruim vier keer zo veel dan de totale bevolking van Schouwen-Duiveland die ongeveer 30.000 mensen omvat. Zondag kwamen daar nog eens 70.000 dagjesmensen bij die naar het strand trokken. Het zag daar 'zwart' van de mensen. En langs de wegen aan de andere kant van de duinen zag het zwart van de geparkeerde auto's. ,,Het is voor het eerst in deze zomer heel erg druk. Dat komt omdat dit weekend de eerste bouwvakvakan ties beginnen en omdat het zulk mooi weer is", aldus Conny Schouten die met haar collega's in het VVV-kan- toor te Renesse zaterdag honderden toeristen te woord stond. Het infor matiepaneel en het beeldscherm, dat hen daarbij ten dienste stond, liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Het woordje vol kwam tiental len keren voor. Ook bij de gegevens over hotels, pensions en campings in het achterland van Schouwen-Duive land. ,,Dit hele gebied is vol", zei Conny tegen een teleurgestelde toe rist, terwijl ze op de kaart met haar vinger Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee omcirkelde. Pro beert u het eens in Oostvoorne. Daar zijn nog hotels en pensions vrij". Naar het Overloopterrein Jongeren met tenten werden vanaf zaterdagmiddag doorgestuurd naar het overloopterrein aan de. Korte Moermondsweg bij Renesse. Dat werd door de gemeente Westerschou- wen opengesteld toen bleek dat alle campings vol waren. Het overloopter rein bood de kampeerders 48 uur plaats. In die tijd moesten ze elders een plaatsje zoeken. Gezien de top drukte van dit moment zal dat in de meeste gevallen niet op Schouwen- Duiveland zijn gelukt. Dat had onder andere tot gevolg dat een groot aantal recreanten zijn tent of caravan gewoon ergens langs de kant van de weg neerzette. Illega le recreatie dus. De politie, die dit weekend handenvol werk had, trad op tegen de illegale recreatie in de meest kwetsbare natuurgebieden. Kampeerders die langs de Rampweg, de Oude Moolweg, de Scholderlaan en de Duinweg stonden werden be keurd en verwezen naar het over loopterrein. Meer dan honderd mensen kregen een bekeuring omdat ze bij 'het dagje strand' hun auto op een onaanvaard bare wijze parkeerden. Zeventien auto's werden weggesleept omdat ze zelfs zodanig stonden dat het door gaande verkeer werd belemmerd. Bij een aantal toeristen en dagjesmensen ging het al mis nog voor men met zijn DEN HAAG - Voor de viering van het 175-jarig bestaan van de Eerste Kamer der Staten Generaal is een be drag van 277.000 gulden gereser veerd. Het vorige kabinet van CDA en VVD had daarvoor 50.000 gulden uitgetrokken. De nieuwe mi nistersploeg van PvdA en CDA heeft daaraan op een aanvullende begro ting nog eens 225.000 gulden toege voegd. ZIERIKZEE - Het op proef weghalen van een aantal verkeersborden uit de binnenstad van Zierikzee heeft een verduidelijking van de verkeerssituatie tot gevolg gehad. Dat vinden de gemeente Zierikzee en de Rijkspo litie Schouwen-Duiveland. antwoording voor de parkeerplaats die men kiest meer bij de weggebrui ker gelegd. Het verkeersbeeld in de Zierikzee- se binnenstad zou het afgelopen jaar een stuk rustiger zijn geworden. Sinds juni 1989 is uit het gebied tus sen de Poststraat/Kerkhof Zuidzijde en de Nieuwe Haven 70 procent van de verkeersborden verwijderd die be trekking hadden op het verbod om te parkeren of te stoppen. In plaats daarvan is een aantal doorgetrokken strepen en fietsstroken op de wegen aangebracht. Hiermee wordt de ver auto het strand kon bereiken. Zij kwamen in de file naar de kust van Schouwen-Duiveland terécht in kop/' staart-aanrij dingen. De politie registreerde vrijdag en zaterdag zeven van dergelijke aanrij dingen. Ze vonden plaats op de Rijks weg N59 voor dc sluis bij Bruinisse waar drie auto's op elkaar botsten. Op de provinciale weg tussen Zierik zee en Haamstede waar twee botsin gen plaats vonden. Bij een van die twee werd R. dc B. uit Zierikzee ge wond aan zijn voet en werden de auto's zo zwaar beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Op de Delingsdijk bij de afslag Seharendijke botsten twee achter el kaar rijdende auto's. Op de Ramp- weg bij Seharendijke botsten twee auto's op elkaar. Op de Kloosterweg bij Haamstede reden in een file drie auto's op elkaar. En- op de Hogeweg bij fturgh botste een auto op zijn voorganger die plotseling zonder richting aan te geven linksaf sloeg. Tenslotte gingen bijna veertig toe risten of dagjesmensen met een wran ge nasmaak terug naar huis of naar hun vakantievervlijf omdat hun auto werd opengebroken en waardevolle spullen eruit werden gestolen. In de meeste gevallen ging het om auto radio's, kleding en surfartikelen. De diefstallen vonden plaats aan de Vroonweg, de Kloosterweg, de Groe- newoudseweg en de Jonge Jan Boey- esweg te Haamstede waar niet min der dan tien auto's werden openge broken. Verder waren de dieven ac tief aan de Hoogenboomlaan (waar zes auto's wewrden opengebroken), de Hogezoom en de Jan van Renesse- weg tc Renesse, de Torenweg te Nieuw-Haamstede waar vijf auto's werden opengebroken en de Brou- wersdam bij Seharendijke. De schade die werd aangericht door diefstal en braak bedraagt vele duizenden gul dens. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's -v_ - De Schouivse stranden waren zondag overvol. Verwachting tot dinsdagavond: Iets koeler Droog en overwegend zonnig. Mini mumtemperatuur omstreeks 13 gra den. Middagtemperatuur rond 21 gra den. Matige wind, in hoofdzaak uit noordwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 21 juli: Woensdag: Zonneschijn: 607c. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noord 3 Donderdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht; noordoost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.; 26 graden Windkracht: noordoost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 17 juli Zon op 05.39, onder 21.53 Maan op 00.45, onder 17.34 Nieuwe Maan: 2-2 juli (04.54) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht drijven er en kele wolkenvelden over, maar de kans op een bui is klein. Hier en daar kan een lokale mistbank ontstaan. De minimumtempei'atuur wordt on geveer 13 graden. Morgen overdag is het droog en overwegend zonnig. Het is wat koeler dan de afgelopen dagen, met maxima van 18 graden vlak aan zee tot 23 graden in het oosten en zui den van het land. De wind is matig en waait in hoofdzaak uit het noord westen, maar vannacht is er in het binnenland tijdelijk weinig wind. Na morgen komen zon en zomerse tem peraturen terug. BRUINISSE - In de nacht van za terdag op zondag werd vanaf een par keerplaats aan de Hageweg tc Brui nisse een personenauto gestolen. De auto is eigendom van mevrouw A. van D. uit Tilburg. Het gaat om een zwarte VW Golf met het kenteken NS-94-XN. De auto is vijf jaar oud en ongeveer 10.000 gulden waard. Ieder een die het voertuig heeft gezien wordt verzocht contact op te nemen met de politie, telefoon 01110-14055. ZIERIKZEE - Meer werk en minder mensen die dat werk kunnen doen. Dat is in een notedop het probleem waar de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) mee worstelt. Dat blijkt uit het jaarverslag van de federatie. „Steeds meer vragen en klaehten komen van buitenaf op de bu reautafels tereeht", aldus het jaarverslag. „Tot voor kort konden we volstaan met het signaleren van allerlei pro blemen. Maar nu de problemen worden herkend en er kend zal de ZMF voortaan wat extra's moeten bieden". Do toenemende werkdruk binnen dc ZMF is volgens de milieufederatie hot gevolg van de groeiende belang stelling voor natuur- en milieupro blcmen „Landelijk kwam cv, door dc schok die het verschijnen van het rap port Zorgen voor morgen teweeg bracht, een ruime aandacht voor dc leefomgeving", aldus de ZMF. Weggebruikers die cr voor kiezen om hun voertuig op een fietsstrook tc parkeren lopen kans op een proces- verhaal en lopen zelfs het risico dat hun auto wordt weggesleept. Na dc vakantieperiode wordt het proefge bied waarin verkeersborden worden verwijderd verder uitgebreid. Inspanning Dc uitkomst van hot roods aange haalde RIVM-ondor/ook was dat voor hot in stand houden van do natuur een enorme maatschappolijko in spanning nodig is. „Ongewijzigd be leid zal dc milieukwaliteit verslech teren Zozeer zelfs dat op do lange tormijn hot voortbestaan van hot lo ven op aarde in liet geding komt", al dus hot jaarverslag. I)e resultaten van het onderzoek hebben dus nogal wal teweeg ge bracht. „De roep om een snelle en ge richte probleembenadering wordt steeds luider en breder. Milieu en na tuur prijken hoger dan ooit op de po litieke agenda". Op zich natuurlijk con voor do ZMF zoor gunstige ontwikkeling. Een ont wikkeling ook die duidelijk haar weerslag heeft op het werk van do ZMF. Er wordt steeds vaker een be roep gedaan op hun deskundigheid. „Nijpende kwesties vragen om oplos singen en in dat licht zal bij do ZMF het accent steeds meer komen te lig gen op hel formuleren van probleem oplossende alternatieven", aldus de ZMF. Problemen De toename van de werkdruk stelt de milieufederatie zoals al aangestipt vooreen aantal problemen. In de eer stc plaats zijn dat problemen op het financiële vlak. De provincie heeft toegezegd dc komende vier jaar bij de subsidieverlening aan de ZMF re kening te willen houden met de wer kelijke personeelslasten. De aanvraag van de ZMF om liet exploitatietekort over 1.988 te dek ken is echter afgewezen. „Hierdoor is een probleemsituatie ontstaan. Er zal ingeteerd moeten worden op het beperkte eigen vermogen van dc ZMF". Hoewel dc exploitatie over 1989 er een stuk gunstiger uitziet dan die van '88 is de financiële situatie van de ZMF toch beduidend verslechterd. Er zit dan ook niets anders op dan bezui nigen. Besloten is om onder meer dc kilometer-vergoeding naar beneden te schroeven en het eigen blad Wantij niet vijf maar slechts vier koer per jaar uil te brengen. Ledenverlies Verder kampt dc milieufederatie met een terugloop van het ledenaan tal. Om daar verandering in te bron gen wil men grootscheepse leden werfacties op touw zetten. „Hel stre ven voor de korte termijn is oen aan was tot 2000 leden", aldus het jaar verslag. Met 2000 leden is de ZMF destijds ook van start gegaan en ver groting van het draagvlak is nu meer dan ooit hard nodig. De ZMF wil verder proberen om dc werkgroepen die binnen de federatie werken meer zelfstandig te laten opereren. Om ervoor te zorgen dat die werkgroepen over voldoende kennis van zaken beschikken wil de ZMF samen met het consulentschap Natuur- en Milieu-Educatie zorgen voor betere educatie en voorlichting. De ZMF is gediend met een zo groot mogelijke steun van werkgroepen. „Vandaar dat doelbewust zal worden gewerkt aan de uitbouw van regiona le natuur- en milieugroepen", aldus de ZMF. Ook wil men dc vakbewe ging en bijvoorbeeld landbouworga nisaties proberen nog meer bij het werk van dc ZMF te betrekken. Opbouw In het werkplan voor 1990 wordt een en ander verder uitgewerkt. Eén van de zaken waar dc ZMF actief mee aan de slag wil is hel opbouwen en ondersteunen van regionale werk groepen. Men hoopt daardoor ook meer grip te krijgen op het lokale mi lieubeleid. In eerste instantie richt men zich op het oprichten van werk groepen in Oost Zceuws-Vlanndercn en de Bevelandcn. Een ander terrein waar men zich in 1990 op wil toeleggen is het gemeen telijk milieubeleid.„Niet alleen rijk en provincie zijn bij behoud, bescher ming en verbetering van natuur en milieu betrokken. Ook gemeenten hebben bun eigen verantwoordelijk heid", aldus de ZMF. De milieufederatie zou graag de ge meente bewegen om een planmatig afvalbeleid te voeren. Hierin kunnen plaatselijke werkgroepen volgens de milieufederatie een belangrijk aan deel hebben. In het kader van een be tere voorlichting en educatie aan ge meentelijke ambtenaren wordt onder meer gedacht aan een symposium over het gemeentelijk afvalbeleid. In het werkplan wordt verder gewag go- maakt van het plan Tureluur. Dool van dit plan is om de natuurwaarden van de Oostcrschcldc te versterken. „Dc Ooslcrschelde biedt volop moge lijkheden voor natuurontwikkeling" aldus dc ZMF.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1