Het menselijke centraal in expositie Art Brut Zierikzee voorkomt iepziekte bij bomen met druk-cylinders 'z(f /f-c fï V DE ZIERIKZEESCHE COURANT Injecteren met schimmelbestrijdingsmiddel Politie betrapt jeugdige autodieven Diefstallen uit auto's Werk van vier kunstenaars bij Transartica P£ Biir Auto geheel vernield bij uitwijk manoeuvre ZIERIKZEESCHE f NIEUWSBODE Meer ruimte Verbouwing dorpshuis Expositie Uitgeschakeld Er is meer ruimte nodig om de toename van re- De verbouwing van het dorpshuis aan de Ring In de Eenhoorn te Zierikzee is een expositie De kampioenen van vorig jaar werden snel uit- creatie in Zeeland mogelijk te maken. (Pag. 2). te Ouwerkerk begint in maart 1991. (Pag. 3). van werk van de Zierikzeese kunstenares Sas- geschakeld tijdens het Mosseltoernooi in Brui- kia Eggink. (Pag. 4). nisse. (Pag., 7). DINSDAG 10 JULI 1990 146ste jaargang Nr. 24774 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een boom valt niet met d'eerste slag. Spreekwoord ZIERIKZEE - Vijf dagen lang verbaasden de bewoners van de Callandweg te Zierikzee zich over een drukcylin- der met slangetjes die stond aangesloten op enkele bo men in hun straat. Uit een toelichting van hoofd plant soenendienst Zierikzee J. J. Doeswijk blijkt dat het gaat om een methode waarmee de iepziekte wordt bestreden. NEW DELHI - In het noorden en westen van India zijn als gevolg van overstromingen en zware regens meer dan 100 mensen omgekomen, meldde het Indiase perebureau PTI. BURGH-HAAMSTEDE - Dankzij een tip van een omwonende kon de politie drie jeugdige Arnhemmers aanhouden die bezig waren met het stelen van een auto aan de Noord straat te Haamstede. Een van hen bleek te zijn ontsnapt uit een jeugd gevangenis te Groningen. De poging tot diefstal vond plaats in de nacht van maandag op dinsdag. Een inwoner uit Haamstede zag drie jongens die probeerden een auto open te breken die stond geparkeerd aan de Noordstraat te Haamstede. Hij belde de politie die de drie jongens op heterdaad kon betrappen. Het ble ken de 19-jarige A. J. A., de 21-jarige M. R. en de 18-jarige B. J. allen uit Arnhem te zijn. Bij verhoor op het politiebureau te Zierikzee bekenden zij van plan te zijn geweest de auto te stelen. Uit onderzoek bleek verder dan B. J. was ontsnapt uit een jeugd gevangenis te Groningen. Hij wordt daar terug naar toe gebracht. BURGH-HAAMSTEDE/DREI- SCHOR/BROUWERSHAVEN - In de nacht van zondag op maandag werd op drie verschillende plaatsen in de regio een auto opengebroken en de goederen er uit gestolen. M. van D. uit Haamstede had zijn auto geparkeerd op het erf van zijn woning aan de Kloosterweg te Haam stede. Dieven drongen het niet afge sloten voertuig binnen en namen au topapieren en cheques mee. Ook de auto van G. I. uit Dreischor stond ge parkeerd voor zijn woning aan de Moggestraat te Dreischor. Het voer tuig was wel afgesloten maar dieven braken het open en namen een rijbe wijs, kentekenbewijs en een doosje reservelampen mee. Aan de Blan- kersweg in Den Osse bij Brouwereha ven stond de auto van de Duitse toe rist H. W. uit Solingen geparkeerd. Dieven braken het voertuig open en stalen een radio/cassettespeler van onbekende waarde. ,,Het is een zuurstof-cylinder, maar dan gevuld met water waarin een schimmelbestrijdingdmiddel is opge lost. In de stam van een boom worden naalden geplaatst en daarop worden de slangen van de druk-cylinder aan- gsloten. Onder druk van een atmos feer stroomt het schimmelbestrij dingsmiddel dan mee* met de sap stroom in de boom". Preventief De druk-cylinder wordt aangeslo ten op bomen die naast een exem plaar stonden die moest worden om gezaagd omdat hij was aangetast door de iepziekte. Een preventief middel dus. Behalve door de iep- spintkever die rondvliegt wordt de iepziekte ook verspreid via de wor tels van bomen die elkaar onder de grond raken. Daarom hebben wij als bijna tien jaar de ge\voonte om de bo men die naast het zieke exemplaar stonden te behandelen met het schim melbestrijdingsmiddel", aldus Does- wijk. Een methode die succes heeft, zo blijkt uit de resultaten. In de afgelo pen jaren hoefden in de gemeente Zierikzee slechts 30 van de ruim 2000 iepen te worden gekapt vanwege de iepziekte. Een resultaat dat volgens Doeswijk vooral te danken is aan het gevolgde onderhoudsbeleid. „Ruim 2000 iepen in de gemeente Zierikzee staan vrij dicht op elkaar in een bosplantsoen. Bijvoorbeeld in het Slingerbos, op de dijk bij Poortam bacht, bij de Zaagmolen, de Zel- kweg, de ijsbaan en de sportvelden. De overige 200 iepen zijn meer vrij staand langs straten en lanen ge pland. Vooral in de bosplantsoenen, waar meerdere bomen bijeen staan, is het van belang om tijdig uit te dun nen. De bomen moeten onderling op de juiste afstand staan en de onder beplanting mag niet gaan overheer sen. Anders gaan de iepen gedeelte lijk of helemaal dood. En het dode hout is de broedplaats van de iepspintkever". Behalve tijdig snoeien is het vol gens Doeswijk van groot belang om heel alert te zijn op de eerste ver schijnselen van iepziekte en daar di rect op in te spelen. „Bij een zieke iep begint van bovenuit het blad te ver drogen. Door de snelheid waarmee dat gebeurt vormt het dode blad langs de tak een vaantje. Je kunt de ziekte ook vast stellen door een tak af te zagen, het hout begint al onder de bast te verkleuren". Nevenstaand Bomen met dergelijke verschijnse len worden door de Zierikzeese plant soenendienst gelijk afgezaagd en ver brand. En de nevenstaande bomen worden behandeld met het schimmel- bestrijdingsmiddel.om infectie via de wortels te voorkomen. Terwijl in an dere gemeenten grote hoeveelheden iepen moesten worden gekapt, kon Zierikzee op deze wijze de schade be perken tot enkele tientallen bomen. „Het afgelopen jaar hebben we on geveer tien bomen moeten kappen. En dat was weer minder dan het jaar daarvoor", aldus Doeswijk. De bo men die het laatst moesten worden gekapt stonden aan de Callandweg, de Engelse Kade en de Stapelsliof- weg. Dat waren dus ook de straten waar de druk-cylinder met schim melbestrijdingsmiddel was te zien. Een apparaat dat overigens niet Dit nummer bestaat uit 8 pagina's van de gemeente Zierikzee zelf is. „We besteden dat werk uit aan de Bo- menbank in Sliedrecht. Mensen van die dienst komen jaarlijks naar Zie rikzee voor het onderhoud van enkele hele oude bomen, dan nemen ze het injecteren van bomen met schimmel bestrijdingsmiddel gelijk mee". Dat gebeurt altijd in de zomer als de bo- ZIERIKZEE - Angst, eenzaamheid, hoop en troost. Het zijn gemoedstoestanden die vaak niet duidelijk met woorden weer te geven zijn maar die veel vaker nog in ie mands houding tot uitdrukking komen. Een eenzaam en angstig mens wordt vaak geassocieerd met een gebogen wezen, terwijl het „opgewonden standje" weer vaak het beeld oproept van een mens met een lijf dat stijf staat van spanning. Mensen, hun ge moedstoestanden en hun onderlinge verhoudingen zijn het leidende thema in Art Brut, de nieuwe tentoonstelling in de Noordhavenpoort (het onderkomen van Transar tica), die daar vanaf zondag 15 juli tot en met 2 augustus te zien is. De mens met zijn angsten en ver wachtingen en de verhoudingen tus sen de mensen onderling vormen een haast onuitputtelijke bron van inspi ratie. Op uiteenlopende manieren kunnen deze gemoedstoestanden en relaties in beelden tot uitdrukking worden gebracht. Art Brut, zoals de Mensen hun gemoedstoestanden en hun onderlinge verhoudingen vormen het centrale thema van Art Brut. die vanaf 15 juli in de Noordhavenpoort is te zien. gezamenlijke expositie van de Zie rikzeese Anneke Visser-Somsen, Au- ke Jansen, Simon Woudwijk en Al- lert Anjewierden heet, biedt de bezoeker van de galerie in de Noord- havenpoort dan ook de nodige varia tie. Het menselijke in Art Brut maakt deze expositie bovendien herkenbaar en daardoor ook toegankelijk voor de gemiddelde bezoeker. Gevoelens als angst, eenzaamheid, vreugde en ge negenheid heeft nagenoeg iedereen immers weieens aan den lijve erva ren. Ongepolijst De naam Art Brut, zoals deze ver- zamelexpositie heet, doet denken aan een „ongepolijst en primair" geheel. Een veronderstelling die niet hele maal opgaat. Beter is om Art Brut te „vertalen" met werken vanuit het in nerlijk, het gevoel zonder hierbij te rug te grijpen op de vaak starre aca demische regels van wat kan en niet kan. Het accent in Art Brut ligt dan ook duidelijk op de expressie van de persoonlijke bedoelingen van ieder van de vier kunstenaars. Juist door die oorspronkelijkheid van het werk, waarmee de vier kun stenaars een stuk van hun belevings wereld prijs geven, komt het verhaal van de mens en zijn relaties tot leven. Zonder dat de toeschouwer oog in oog komt te staan met fraai gestileerde en realistisch geportretteerde men sen. Contouren Figuratieve kunst is het dan ook niet wat Art Brut laat zien. maar evenmin zijn de werken echt abstract te noemen. De contouren van de men- Een druk-cylinder met slangetjes brengt schimmelbestrijdingsmiddel in de sapstroom van een iep. (Foto: Joop van Houdt). men hun bladeren hebben. „Dan is de sapstroom op gang en kun je zien of een boom de vloeistof opneemt. Soms is dat niet het geval omdat de iepziek te al zover is doorgedrongen dat er verstoppingen zitten in die stroom. Maar als een boom de vloeistof op neemt is er een grote kans dat hij niet ziek wordt". selijke verschijningen met name bij Simon Woudwijk, van wie ook bij Traverse werk te zien was en bij An neke Visser-Somsen bepalen het ver haal. Bij Woudwijk zijn het vooral „Bonestaken" en meer nog de hou ding die ze individueel en in groeps- berband aannemen, die het verhaal maken. Door die uiteenlopende hou dingen weer te geven geeft Woudwijk als toeschouwer uitdrukking aan de verschillende verhoudingen tussen mensen onderling. Hiervoor maakt deze Bi-abantse kunstenaar gebruik van olieverf en een gemengde tech niek waarbij het accent vaak op het aquarel ligt. Saamhorigheid Die menselijke verhoudingen zijn ook voor Anneke Visser-Somsen een vaak terugkerend onderwerp voor haar kleuretsen. Ook zij volstaat met contouren van mensfiguren die niets aan duidelijkheid overlaten. In haar werk legt zij de nadruk qp groepen mensen om zodoende de eenheid en saamhorigheid tussen mensen weer te geven. Die saamhorigheid ervaart de Zierikzeese kunstenares als kracht waaruit de mens kan putten om ondanks alle tegenslag voort te gaan. De twee andere kunstenaars, Auke Jansen uit Amsterdam en Allert An jewierden uit Leeuwarden scheppen een wat kleurrijker beeld van de mens. Bij het werk van Jansen komt de toeschouwer oog in oog te staan met menselijke wezens die regelrecht uit een droom of nachtmerrie afkom stig lijken te zijn. Zijn wat heftige kleurgebruik en het accentueren van bepaalde lichaamsdelen (zoals bij voorbeeld een vrouw met een immen se rode mond al symbool voor een do minante feeks) versterken dat beeld nog. Angst, onbegrip tussen mensen en vervreemding zijn vaak terugke rende onderwerpen in het felgekleur de werk van Jansen, die hiermee dat gene blootlegt wat in zijn achter hoofd speelt. Schilderen als middel om bepaalde ervaringen te verwerken én als on misbaar middel om te ontspannen. Zo ziet de Fries Anjewierden zijn ar tistieke bezigheden. Het werk van Anjwierden lijkt het meest abstract. Door gebruik te maken van bontge kleurde vlakken, waaromheen con touren worden aangebracht geeft hij zijn visie op relaties waarbij hij zelf betrokken is. Art Brut wordt zaterdag 14 juli om 16.30 uur in de Noordhavenpoort ge opend. Vanaf 15 juli tot en met don derdag 2 augustus is deze tentoon stelling van dinsdag tot en met zondag tussen 13.00 en 17.00 uur te bezichtigen. Verwachting tot woensdagavond: Iets hoge temperaturen Vrijwel overal droog en vooral in de kustgebieden perioden met zon. Mi nimumtemperatuur ongeveer 11 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Westelijke wind, matig, in het Waddengebied later af en toe krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 14 juli: Donderdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 3 Zaterdag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 juli Zon op 05.32, onder 21.59 Maan op 23.24, onder 09.19 12 juli Zon op 05.33, onder 21.58 Maan op 23.37, onder 10.37 Laatste Kwartier: 15 juli (13.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De depressie, die de afge lopen nacht plaatselijk nog buien bracht, waaruit in het midden van het land tot rond 13 mm viel, verliest nu haar greep op ons weer. Uitlopers van het Azoren-hogedrukgebied gaan de komende dagen meer en meer ons weer bepalen. Dat wordt op woens dag al merkbaar. Bij zonnige perio den kan het kwik dan al tot hogere waarden oplopen dan vandaag. In het zuiden zijn da al maxima tot rond 20 graden mogelijk. De komende nacht wordt echter tamelijk koud, landin waarts kan het plaatselijk tot zo'n graad of 8 afkoelen. Het front van een andere, in de omgeving van IJsland aanwezige depressie kan woensdag avond tijdelijk vanuit het noorden het Waddengebied naderen. Op de na dering van dit front kan de westen wind in ons noordelijke kustgebied tijdelijk tot krachtig aanwakkeren. Wolkenvelden, die met dit front sa menhangen kunnen woensdagavond en mogelijk ook nog op donderdag ons land bereiken. Na woensdag wordt het bij zonnig weer van dag tot dag warmer. BURGH-HAAMSTEDE - De auto van S. T. uit Rotterdam werd geheel vernield toen hij vanwege een uit- wijkmanouvre in de sloot langs de Serooskerkse weg terecht kwam. Het ongeluk gebeurde maandag om ongeveer 13.25 uur bij het benzinesta tion aan de Serooskerkseweg (provin ciale weg tussen Zierikzee en Haam stede) voor Haamstede. H. S. uit Middelburg reed met zijn auto vanaf het benzinestation de weg op. Hij zou daarbij geen vrije doorgang hebben verleend aan S. T. uit Rotterdam die over de Serooskerkse weg kwam aan rijden. De Rotierdammer moest snel uitwijken om een botsing te voorko men en kwam daarbij met zijn auto in een sloot langs de weg terecht. Het voertuig werd daarbij zo zwaar be schadigd dat het moest worden weg gesleept. S. T. kwam met de schrik vrij. De auto van H. S. bleef dankzij de uitwijkmanouvre van de Rotter dammer ongedeerd. AAMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft een 33-jarige inwo ner van de hoofdstad aangehouden die ervan wordt verdacht vorige week zaterdag (1 juli) de tas met de bom te hebben geplaatst voor de in gang van het kantorengebouw Auro ra op de hoek van de Overtoom en de Stadhouderekade. ZOETERMEER - De universiteiten zijn tegen het plan om de uitgaven voor wachtgelden voor hun werkloze personeelsleden dit jaar al aan een maximum te binden. Een voorstel daartoe van minister Ritzen wezen zij tijdens een overleg op het ministerie van onderwijs in Zoetermeer van de hand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1