Schouwen-Duivelandse trainers kijken terug op de zojuist afgesloten Mondiale i NIEUmBODE Veel twijfels over de oprechtheid van de scheidsrechters t ZIERIKZEE - In willekeurige volgorde en zonder aanziens des persoons hebben wij het afgelopen weekend de me ning gevraagd van verschillende Schouwen-Duivelandse trainers met betrekking tot het WK-voetbal 1990. Diverse oefenmeesters spraken hun twijfels uit over de oprechtheid van de arbitrage. Ook kon geen enkel benaderde trainer het incident-Rijkaard goed praten. 'Schofterig en geen profvoetballer waardig', waren de veelal gehoorde meningen. Verrassend vond men toch ook het onbreken van Italië op de finale, gisteravond. Een eindstrijd die zoals bekend beslist is in het voordeel van West-Duitsland ten koste van titelverdediger Argentinië. Slechts weinig Schouwen-Duive landse trainers blijken ook maar één wedstrijd te hebben gemist. Hoewel men weinig atractieve wedstrijden kreeg voorgeschoteld, blééf men kij ken. De hoop vestigend op betere du els. Als reden van de vroegtijdige Ne derlandse uitschakeling wordt dit door de trainers toegeschreven aan de gebrekkige voorbereiding en de uit gebleven prestaties van de vedetten. Bram Coomans De scheidende trainer van SV Ouwerkerk heeft, zoals hij dit zelf omschreef, 'zeer incidenteel genoten' van het wereldkampioenschap voet bal 1990. ,,Het is me enorm tegenge vallen. Er werd over het algemeen vrij behoudend gespeeld en dat komt het voetbal natuurlijk niet ten goe de". Een ploeg als Brazilië probeerde wel te voetballen waardoor zij onom wonden de sympathie kreeg van Coo mans. „Maar dan is het jammer dat je juist zulke ploegen ziet sneuvelen". De uitverkorenen van de geplaag de interim-bondscoach Leo Beenhak ker hebben uiteindelijk toch nog in één wedstrijd de EK-mythe doen her leven. „Tegen Duitsland heeft Neder land laten zien toch wel degelijk te kunnen voetballen". Hoewel Bram Coomans niet in de keuken kan kij ken van Oranje denkt hij toch dat een onderlinge twist in de ploeg voor een vroegtijdige uitschakeling heeft gezorgd. „Er was teveel onenigheid, er stond geen ploeg. Beenhakker is er natuur lijk ook veel te laat bijgekomen en heeft het denk ik ook onderschat. Te veel eigen en financiële belangen bin nen het team heeft ze uiteindelijk de das omgedaan", vertelt de Seroosker- kenaar, die elke WK-wedstrijd heeft gezien en telkens maar weer hoopte op een beter duel. Over de, inmiddels in de algemende opinie op de korrel genomen, arbitrage heeft ook Coo mans zo zijn uitgesproken mening. Aanfluiting „De arbitrage heeft tijdens dit WK een hele grote rol gespeeld. Het was naar mijn idee een aanfluiting, en het heeft sommige ploegen nadelig beïn vloed. Zo waren de scheidsrechters vaak te tolerant bij hard spel, terwijl voor echte grove overtredingen totaal niet werd gefloten. Ook tegen het tijdrekken, zoals die Egyptische kee per deed, had opgetreden moeten worden. Nederland die wilde voet ballen is daar uiteindelijk de dupe van geworden. Ik hoop dat dit een les is voor de FIFA". Coomans had de beide finalisten van gisteren, zondag, ook in de halve finale gedacht. „En dat Duitsland dan door zou gaan had ik wel ver wacht. Maar dat Argentinië er door zou komen niet". De bebaarde oefen- meester vindt het tevens het WK waarbij de toppers (Maradonna, Van Basten, Vialli) helemaal niet in beeld zijn geweest. „De oorzaak ligt waarschijnlijk bij de nogal harde aanpak van de diverse verdedigin gen". De lieveling van de Mondiale 1990, wie anders dan Kameroen; speelde volgens Coomans inderdaad wel aan trekkelijk en leuk voetbal. „Maar dat ze zover gekomen zijn is niet al leen de verdienste geweest van de ploeg zelf. Ik denk dat de tegenstan ders ze teveel hebben onderschat", vertelt Coomans, die naast Cruyff en Michels ex-PSV trainer Guus Hid- dink ook wel als nieuwe bondscoach ziet. Jaap de Ridder „Ik heb nog niet genoten", zei WJK- trainer Jaap de Ridder afgelopen za terdag. „Nederland is natuurlijk te gengevallen. Ze hebben eigenlijk maar één leuke wedstrijd gespeeld en dat was tegen de Duitsers. Vooral de topspelers hebben het laten afweten". Eén van de betere wedstrijden vond De Ridder het duel tussen Tsjechoslo- wakije en Oostenrijk. „Dèar heb ik wel geconcentreerd naar gekeken, maar voor de rest heb ik nogal eens zitten knikkebollen hoor". Ook De Ridder wijt de snelle uit schakeling van Oranje onder meer aan de gebrekkige voorbereiding. „Als een trainer pas drie weken van tevoren bij een groep komt, kun je niet veel verwachten. Daarbij komt dat de meesten liever met Cruyff hadden samengewerkt. In wie ik ech ter niet geloof. Teveel spelers hebben invloed gehad op de gang van za ken". Volgens De Ridder is er tegen Duitsland vrij overtuigend gespeeld. „Maar niet overtuigend genoeg". De binnen recordtijd van meest ge liefde tot verguisde speler gedegra deerde Frank Rijkaard heeft het ook in de ogen van de Arnemuidense oefenmeester verbruit „Rijkaard had nooit zo schofterig moeten doen. In de topsport mag je je nooit zo laten gaan. Het is schandalig. Nee zo ie mand daalt bij mij wel in achtig", is De Ridder de niet misverstane me ning toegedaan. De opvallendste speler van het WK- voetbal 1990 vond Jaap de Ridder de linksbuiten van Colombia. „Dat is een geweldige voetballer, met veel techniek en vooral durf. Andere goe de spelers op dit toernooi waren vol gens mij Chovanec (Tsjechoslowakij- ke, red.) en Ion Sabau (Roemenië, red) die naar Feyenoord gaat. Maar ook die Zweedse spits Blodin vond ik goed voetballen". WIK-trainer Jaap de Ridder: niet écht genoten... Jaap de Ridder had als finale ge- pould Nederland contra Duitsland. „Duitsland is een goede toernooi- ploeg en heeft nu zeker de kans ge kregen om te groeien. Van Argentinië had ik niet verwacht dat ze zover zou den komen. Dat vind ik maar een op geraapt zooitje, hoewel ze tijdens het verloop van de WK wel wat beter zijn geworden", aldus De Ridder die geen minuut gemist heeft van de gèhele Mondiale. „Je steekt er toch altijd weer wel iets van op". Ko Willemse De volgend seizoen voor Dreischor uitkomende trainer Ko Willemse vond het jammer dat Brazilië al zo snel naar huis mocht. „Ik heb maar van sommige wedstrijden genoten, waaronder die van Brazilië. En Ka meroen hè, dat was ook een hele openbaring. Ik hoop dat dat voetbal op die voet verder zal gaan", aldus Willemse die allewedstrijden ge-, volgd heeft. De Italiaanse Juventus-speler Sal- vatore Schillaci heeft in de ogen van Ko Willemse tijdens de zojuist afge sloten Mondiale een opvallende rol gespeeld. „Daar waar de grote na men het hebben laten afweten is die Schillaci uit het niets tevoorschijn gekomen". In het niets verdwenen zijn op een gegeven moment de Oran je-hemden. „Nederland is terecht uitgeschakeld. Ik hoop dat ze voor de WK 1994 een elftal sturen". Trainer Ko Willemse: Nederland terecht uitgeschakeld.... En vervolgend over Nederland: „Naar mijn idee waren er binnen het Nederlands elftal teveel groepjes. Een paar man die het wel eens zouden zeggen. Beenhakker kan aan dit alles niks doen. Als ze allemaal dezelfde kant hadden uigekeken hadden we zeker in de finale gestaan, daar twij fel ik niet aan". Willemse spreekt wel zijn respect uit voor Ruud Gullit, om dat die het 'in ieder geval geprobeerd heeft'. Kritiek Terwijl velen kritiek hebben op de arbitrage, heeft Willemse daar ande re gedachten over. „Dat vind ik altijd zo gemakkelijk gezegd Je moet niet vergeten dat wij in onze luie stoel be paalde situaties wel zes keer in oen herhaling kunnen zien. Een scheids rechter moet direct beslissen. Achter af praten is natuurlijk een koud kunstje". Ko Willemse zet zo zijn vraagte kens bij de benoeming van een nieu we bondscoach. Een touwtrekkerij die nu weer in alle hevigheid gaat losbarsten. „Wie het ook wordt, als de voetballers op deze voet verder gaan, wordt het niks. Vergeet niet dat Michels alleen maar groot is ge worden door goede spelers. Want is hij in Duitsland ook niet een paar keer mislukt?". Ed van Lent De eerste reactie van oefenmeester Van Lent op het eerste WK-voetbal van de negentiger jaren is een tegen vallende. „Voor mij is dit WK een te leurstelling geworden. Je hoopt toch dat Nederland een goed resultaat neerzet, maar dat gebeurt niet. Dan ga je een tweede fase in met nieuwe favorieten als België en Ierland en dan loopt dat óók weer op een teleur stelling uit", is zijn reactie in mineur. Tijdens de voorrondes is er volgens Ed van Lent, die de SV Duiveland het volgend seizoen inruilt voor de Flak- keesé club NTVV, ver onder de maat gespeeld. „Naarmate het toernooi verder verliep kregen we betere wed strijden te zien, zoals bijvoorbeeld Engeland tegen Duitsland. Dat was een hele goede wedstrijd. Maar ook Italië tegen Argentinië vond ik goed", aldus Van Lent die de finale Italië contra West-Duitsland had ver wacht. Met betrekking tot het gastland Italië verwonderde Van Lent zich bij elke wedstrijd weer dat men niet door bleef gaan. „Het verbaasde me dat Italië niet bleef doorgaan wan neer ze met 1-0 voorkwamen. Ze heb ben toch het beste materiaal in huis. Maar na die voorsprong gaan ze in eens verdedigen, terwijl ze naar mijn Oefenmeester Ed van Lent: te leurstelling... idee veel meer hadden kunnen berei ken". Frappant Ook het spel van de Engelsen tij dens de WK 1990 heeft de in Nieuwen- dijk woonachtige trainer enigszins verwonderd. „Het is toch frappant. Als Engeland op het vaste land voet balt gaan ze ineens een heel ander spelletje spelen. Het sterkste punt van hun is toch de sensatie voor de goal te zoeken. Verderop in het toer nooi hebben ze het toch nog wel ge daan en heeft die Lineker zich hele maal totalloss gelopen. Toch hebben ze zich nog teveel aangepast". Ook Ed van Lent kwam op de prop pen met de scheve onderlinge ver houdingen als grote oorzaak voor de vroegtijdige uitschakeling van Ne derland. „Ik denk niet dat er elf vrienden in het veld stonden. Als je dan bijvoorbeeld kijkt naar die Itali anen of de Ieren daar is de ondelinge verhouding veel beter. Onder de Ne derlanders was er ook geen beleving. Op andere reservebanken zag je ze al lemaal meeleven. Maar bij ons zaten ze als dooie vogeltjes op die bank". Op een gegeven moment dacht Ed van Lent dat de Duitse spits Klins- mann wel eens de verrassing van dit WK zou kunnen worden. „Jammer dat hij het tegen Engeland zo slecht deed". Andere spelers die bij Van Lent zijn opgevallen zijn Valdcrrama van Colombia, en toch ook Maradon na, van Argentinië. „Hij bleef toch gevaarlijk", zegt de'geboren Rotter dammer die niet hoopt dat meeloper Nol de Ruiter bondscoach wordt. „Frits Korenhof vind ik persoonlijk wel een goede trainer. Wim Kommer Als trainer Wim Kommer nog eens terugkijkt op de laatste vier weken is hem toch wel enkele verrassende din gen opgevallen. Zo had hij onder an dere niet gerekend op de uitschake ling van Italië. „En dan nog wel tegen de Argentijnen die in het begin toch een slechte indruk maakten. Maar ge zien die wedstrijd tegen Italië toch weer terecht in de finale zijn terecht gekomen", aldus Kommer De voormalige oefenmeester van Dreischor heeft overigens bij slechts weinig wedstrijden met gekromde tenen gezeten. „Ik heb eigenlijk maar van een paar wedstrijden geno ten". Terwijl velen niets snapten van de opvallende vertoning van de Afri kaanse leeuwen van Kameroen, vindt Wim Kommer dit eigenlijk niet vreemd. „Als je alles op een rijtje zet zie je toch dat er enorm veel spelers in het buitenland voetballen". „Ze zitten over de hele wereld. En terwijl de competitie in het eigen land niets voorstelt, spelen ze alle maal wel in de betere competities el ders", is Kommer de mening toege- VV Zonnemaire trainer Wim Kom mer: ....Van Breukeleh en Gullit niet bij de vuile was gooien... daan. De opvallendste spelers van het WK-voetbal 1990 vindt Kommer toch Klinsman en Maradonna. „Zo'n Klinsman weet toch altijd weer een drie of vier man bezig te houden en is steeds op de plaats waar hij moet we zen. En ook het spel van Maradonna blijft toch grote klasse". Niet imponeren Hoewel wereldvoetballers als Gul lit en Van Basten om wat voor reden dan ook niet konden imponeren blij-* ven het voor oefenmeester Wim Kom mer de beste voetballers. „Je kan ze toch niet ineens bij de vuile was gooi en. Hoe kon Beenhakker ook binnen drie weken een ploeg maken. Als je ziet dat andere landen al maanden met elkaar optrekken. De voorberei ding is gewoon veel tekort geweest", denkt Kommer. Net als al zijn collega's kan ook de trainer van VV Zonnemaire het spu gen van Frank Rijkaard niet goed praten. „En wat er na afloop dan nog door een René van der Gijp zomaar op tv gezegd wordt daarover. Dat klopt toch ook niet, om het zo luchtig op te nemen en iets te zeggen van 'hij moest toch gaan douchen'. Hoe hij zo iets heeft kunnen doen? Ik denk dat de irritatie in de ploeg daarmee iets te maken heeft. Hoe dan ook, het heeft ons in iéder geval wel één plek- je.gekost", aldus Kommer die trainer Jan Reker (Roda JC) als de ideale bondscoach ziet. Piet Roks Bruse Boys trainer Piet Roks heeft niet alle wedstrijden van de jongste Mondiale gezien. „Je bent al het hele jaar met dat voetbal bezig en dan wil je ook wel eens wat anders". Als hij vervolgens heel eerlijk is heeft hij maar matig genoten van de wel door hem geziene duels. „Het was alle maal veel te statisch, terwijl teveel ploegen afhankelijk waren van slechts één speler". Een op zijn minst twijfelachtige rol wordt door Roks trouwens toebe deeld aan het scheidsrechterskorps. „Bij sommige dubieuze beslissingen lag het er gewoon dik bovenop. Ik denk dat dc commercie hierin een grote rol heeft gespeeld. En dat is nog wel ergens te begrijpen. Als Ita lië er na de eerste ronde natuurlijk al had uitgelegen waren de tribunes leeggelopen. Maar het feit blijft dat dc scheidsrechters teveel invloed hebben gehad op het spel en hel te vaak kapot geblazen". Het Nederlands elftal kwam in de ogen van Roks heel veel tekort. „Ro nald Koeman heeft toch ver beneden zijn kunnen gepresteerd. Hij had to taal geen conditie. Maar welke trai ner je ook neemt. Niet een durft der gelijke spelers eruit te halen, daar zijn ze te bang voor. Net als Van Basten die heeft toch geen pepernoot uitgericht. Die had gewoon al teveel werk verzet in de Italiaanse competi tie". Enig plezier Aan een ploeg als Kameroen heeft Piet Roks dan toch nog wel enig ple zier beleefd. „Vier jaar geleden heb ben c het eigenlijk ook al goed ge daan. Ook nu kwamen ze weer goed tevoorschijn en kon je daar nog van genieten". Nederland had hij toch wel oij dc laatste vier gedacht, terwijl Roks als finale Italië contra Brazilië had voorspeld. „Duitsland stond te- ben ze na de EK geen enkele prestatie meer geleverd. En hoeveel mazzel hebben ze gehad op dié EK. Toen heeft het ons niet aan het geluk ont broken. Tijdens dit WK reken je op de beste vier spelers, en die vallen dan tegen". Rijkaard De enige die, volgens Tiggelman, wel zijn niveau heeft gehaald tijdens het WK was Frank Rijkaard. „Maar daar gebeurt weer zoiets mee. Dat i. natuurlijk niet goed te praten. Als hij nu gediscrimeerd zou zijn is het nog te begrijpen, maar zo'n topper mag zich nooit zover laten gaan. Je zou zo iets eerder verwachten van een Wou ters of Van Tiggelen. Het heeft vol gens mij in ieder geval wel invloed gehad op het verlies tegen de Duit sers", vertelt Tiggelman die Johan Cruyff als meest geschikte persoon aanwijst als eventuele bondscoach. Kees Willemse Het gros van de wedstrijden heeft de nieuwe trainer van SV Duiveland ervaren als zwak. „Als kijkspel dan. Vooral in die eerste ronde was het vasthouden van de nul het belang rijkste, waardoor het voetbal een on dergeschikte rol ging spelen". Ook de tweede ronde vond Willemse weinig overtuigend. „Waar ik wel van geno ten heb is van België, die hebben vrij verrassend gespeeld. Terwijl ieder een de wedstrijd Italië-Oostenrijk ge weldig vond, vond ik de wedstrijd van de Belgen tegen Uruguay een goede wedstrijd". Antipathie Ondanks de antipathie die er onbe wust bestaat tegen de Duitsers, schrijft Kees Willemse deze ploeg een heel sterk toernooi toe. „Ze stonden daarom terecht in de finale. Argenti nië daarentegen stond naar mijn me ning onterecht in de finale. Ze speel den helemaal niet zo geweldig toernooi en het was één van de minste ploegen", aldus Willemse die toch ze ker Italië in de finale had voorspeld. „Je mag het natuurlijk niet zeg gen, maar ik vind toch wel dat Italië door de scheidsrechters is bevoor deeld. Ik hoop nu één ding, dat dit niet overslaat op de komende compe titie. Dat er dus niet neergekeken g-aat worden op de arbitrage. Je ziet die beïnvloeding van zo'n WK jam mer genoeg maar al te vaak. Vooral voor de taak van grensrechter had den ze ook echte grensrechters moe ten aanstellen en geen scheidsrech ters, die zijn onbewust toch meer met het veldspel bezig". De reden van de vroegtijdige af tocht van Nederland is volgens oefen meester Kees Willemse de volgende: „Er is natuurlijk al heel wat over ge zegd en geschreven. Maar ik denk dat er spelers gehandhaafd zijn die er ge woon uitgehaald hadden moeten wor den. Net zoals Koeman, die had op de reservebank moeten zitten. En Van Tiggelen had zijn plaats moeten inne men, met Rijkaard als vaste voor stopper, en niet dan weer daar en dan weer hier". Gebrek Ook een belangrijk gebrek bij Oranje was volgens Willemse de lin kerkant. „Dat Erwin Koeman gebles seerd was is heel belangrijk geweest voor die linker kant. Er hadden meer linkse mensen meegenomen moeten worden. Zo had Ruud Heus heel goed op die plaats kunnen staan. Maar dat Michels en Beenhakker niet zo goed met elkaar overweg konden heeft denk ik ook wel invloed gehad", ver telt de rasechte Bruenaar. Nu Kees Willemse zijn eerste sei zoen ingaat als seniortrainer heeft hi j tijdens dit WK ook naar andere din gen gekeken als de gemiddelde kij ker. „Je let inderdaad op wat andere zaken en je ziet wel eens iets wat je bijblijft. Met inworpen en zo en hoe je het beste in balbezit kan blijven. Ech te nieuwe dingen hebben we eigenlijk niet kunnen zien. Met was allemaal veel te verdedigend", aldus Willemse die de verrichtingen van de Den Haagse trainer Adriaanse wel kan waarderen. Debutant trainer Kees Willemse:... geen nieuwe dingen gezien Piet Roks: Veel te statisch.... recht in de finale. Ze waren er goed mee bezig dat zag je al bij het opko men en het massaal meezingen van het volkslied". Geen enkele speler is er eigenlijk bij Piet Roks opgevallen en zou de ti tel 'voetballer van het toernooi' kun nen dragen. „Als je dan naar een wedstrijd als Italië tegen Argentinië kijkt en je hoort zo'n reporter over Maradonna praten vind ik dat nogal overdreven. Zelfs als die niet aan de bal was had hij het toch over Mara donna dit en dat. Hij geeft dan na tuurlijk inderdaad wel weer een beslissende pass. Maar hij kan alleen zo goed spelen omdat hij hele goede spelers rond zich, heen heeft". Toine Tiggelman De nieuwe trainer van Mevo, Toine Tiggelman, heeft alle 52 wedstrijden gezien. „Het is jammer dat de ploe gen die me aanspraken er zo snel uit lagen. Welke dat waren? Nou zoals Kameroen, België, dat op een lullige manier verliest van Engeland en ook Brazilië". Een sterke rol wordt er door Tiggelman toegeschreven aan onze zuiderburen, de Belgen. „Die hebben heel sterk gespeeld. Maar ik had ze vooraf ook bij de laatste vier verwacht". Mevo-trianer Tonie Tiggelman: ...Ita lië bevoordeeld door scheidsrech ters... De Italiaanse ploeg spreekt de Zie- rikzeeënaar ook wel aan. „Hoewel ik wel inoet zeggen dat ze nogal bevoor deeld zijn door diverse scheidsrech ters". Opvallende spelers voor Tig gelman waren Milla en Schillaci. „Zoals die Milla heeft geprestéérd vond ik gewoon wonderbaarlijk. Schillaci was van tevoren eigenlijk niet bekend en er werd in de media nogal negatief over hem gedaan. Maar hij heeft zich nu duidelijk be wezen. Hij zat overal bij. En die ogen ook hé, die felheid die eraf straalt, heel mooi". De uitverkorenen van Don Leo heb ben in de ogen van Toine Tiggelman slechts één redelijke wedstrijd ge speeld. „Dat was natuurlijk tegen de Duiters. Het was jammer dat het ge luk ons daar ontbrak. Hoe het komt? Nou, als je heel realistisch bent heb

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6