NIEUWS OP WIELEN Fiat komt op de markt met comfortabele Tempra De grootschalige doe-het-zelver Praxis opent woensdag haar deuren Cursus MSDOS bij DAS moeilijk vol te krijgen Onbekendheid programma belangrijkste oorzaak „NMP-plus alleen haalbaar met kernenergie" Opbrengst ruim 2200 gulden netto Rommelmarkt ten bate van restauratie Lutherse kerk I A De nieuwe Praxis in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Uit een marktonderzoek is gebleken dat er behoeft is aan een Praxis". Dat zijn de woorden van bedrijfsleider van Praxis Zierikzee A. G. J. Vaes uit Middelburg. „Wij bieden de consument meer artikelen, een breder aanbod voor een redelijke prijs", aldus Vaes. Na een periode van bouwen en inrichten gaan de deuren woensdag aan het Haringvlietplein 9, definitief voor de doe-het-zelvers geopend. „De reden dat er een Praxis in Zierikzee komt is omdat er een duidelijke behoefte be stond aan een grootschalige doe-het-zelver", vertelt Vaes. De bedrijfsleider is er zich van be wust' dat er meer winkels zijn op Schouwen-Duiveland, waar de klus jesmensen naar toe kunnen om hun materialen te halen. ,,Maar wij heb ben 'complete klussen' zoals wij dat noemen. Als je iets in je huis wilt ver bouwen kun je hier alles kopen." On der het dak van het nieuwe winkel zijn 18.000 verschillende artikelen te koop. Van spullen voor in de tuin tot verlichting tot hout en behang. Gereedschap „Alles wat je nodig hebt om iets in 'huis of om het huis te doen is hier te vinden. Ook het gereedschap wat je voor de klussen nodig hebt". De Praxis die woensadg opent is in Zie rikzee, is de 54e zaak met dezelfde naam in Nederland. Vaes is de be drijfsleider/directeur van het nieuwe doë-het-zelf centrum. „Dit is op fran chise vesting". Hiermee wordt be doeld dat Praxis een samenwerkings verband is aangegaan met Vaes en dit ook doet met andere lokale onderne mers in Nederland. „Ik heb een contract met Praxis en ben verplicht om hun artikelen af te nemen en zij hebben zich verplicht om hun artikelen aan mij te leveren", legt Vaes uit. Een manier van be drijfsvoering die bij de Praxis vaker voor komt. Het nieuwe centrum biedt twaalf arbeidsplaatsen. „De mensen die hier werken, komen van het eiland op één na. Die komt van Spijkenisse, maar is druk bezig een huis in Zierik zee te zoeken". Vaes zelf blijft woon achtig in Middelburg. „Ik heb in Vlis- singen ook nog een andere zaak, met een ander soort artikelen", laat de be drijfsleider weten. Eén ding is voor Vaes duidelijk: „Als het een goed ar tikel is, moet je groots aanpakken. Dat heeft wel de consequentie dat je meer omzet moet maken, maar ook weer dat je de klant veel artikelen kunt bieden". Risico „Er zit altijd natuurlijk altijd wel een risico aan en het zal best hard werken zijn om het rendabel te ma ken". Vaes is er zich wel van bewust dat de doe-het-zelf op Schouwen- Duiveland niet echt blij zullen zijn met de vestiging van een Praxis. „Maar ook die winkels hebben hun eigen publiek. De doe-het-zelf markt blijft groeien en wij proberen er alles uit te halen". Praxis is een zelfbedie ningszaak. De artikelen die verkocht worden, zijn van goede kwaliteit waaronder veel bekende merken. van de zaak. Dit gebeurt volgens een bepaalde opbouw-formule. Zo'mteam richt al de winkels in van Praxis, zij zijn daar op getraind". Iviet de op bouwformule doelt Vaes op de cate gorische opbouw. Bij de afdeling verf staan de kwasten, schuurpapier en- wat voor zaken er nog meer nodig zijn als iemand gaat. verven. „Alles staat bij elkaar, zodat-alles je gemak kelijk kunt vinden", legt Vaes uit. Bij het door de winkel zullen veel men sen zin krijgen om te gaan klussen. „Daar is het ook een beetje op ge richt. Als wij verf verkopen, willen we ook graag het schuurpapier en de kwasten verkopen. Gezien de concur rentie denk ik dat de Praxis in Mid delburg en Goes nog het meeste last van deze Praxis zullen hebben, want de mensen van Schouwen-Duiveland gingen vaak daar naar toe om hun doe-het-zelf artikelen te halen", ver telt Vaes tot slot. LEEUWARDEN - Het ministerie van justitie is.bereid een schadever goeding te betalen aan een inwoner van Leeuwarden die in maart dit jaar onterecht bij een arrestatie betrok ken werd. De man zat in Franeker bij een kennis in de auto toen hij door een arrestatieteam in zijn been werd geschoten en uit de wagen werd ge trokken. Dat heeft de advocaat van de man, mr. H. Anker uit Leeuwar den bekend gemaakt. -it: Voor tegengaan van het broeikas effect is terugdringen van de uitstoot van kooldioxyde (C02) noodzakelijk. Gestreefd wordt naar een verminde ring van drie tot vijf procent van de C02 uitstoot in het jaar 2000. In 1988 kwam 22 procent van de C02 uitstoot in ons land uit de schoorstenen van de elektriciteitscentrales. „Zo lang we moeten stoken op fos siele brandstoffen stoten we kooldi oxyde uit", aldus ir. Ketting. „De grote zwakte van het NMP- plus vind ik dan ook dat het woord kernenergie er niet in voor komt. Dat is niet moedig". De SEP-directeur zegt het NMP-plus te „omhelzen", maar hij kan de „aanpak van de C02- problematiek niet serieus nemen, zo lang kernenergie buiten beschou wing blijft". „Voor een absolute vermindering van 3 tot 5'procent is kernenergie of een verdere elektriciteitsbesparing noodzakelijk. Van die twee lijkt mij een extra besparing niet haalbaar. Bij de geschatte groei van het elektri citeitsverbruik met 1,8 procent per jaar is al rekening gehouden met een besparing van 20 procent in de perio de 1991-2000. De huidige verbruikscij fers laten zien dat die besparing van geen kanten wordt gehaald. De rek is eruit, want de meest rendabele maat regelen om energie te besparen zijn inmiddels getroffen. Als er extra moet worden bespaard, moeten de huishoudens dat doen, maar ik heb daar geen voorstelling van", aldus Ketting. De SEP-directeur wijst er boven dien op dat energiebesparing vaak leidt tot een grotere afname van elek triciteit. Als het autogebruik ont moedigd wordt, zal het openbaar ver voer toenemen. „Elektriciteitsbespa ring zal dan ook nooit een doel op zichzelf kunnen zijn, energiebespa ring wel", zegt de SEP-directeur. ZIERIKZEE - Met de presentatie van de Tempra slaat Fiat een brug tussen de reeds bestaande modellen van de Tipo en de Croma. De Tempra is een verras send mooie wagen, die nodig aan de Fiat-familie moest worden toegevoegd. Fiat is zelf erg te spreken over de wagen. Met de Tempra zal de fa brikant volgens eigen zeggen een stempel drukken op de markt. „Collega-autobouwers hebben weer een nieuwe norm om zich op te richten", aldus het Fiat-blad. Voornamer is, dat de Fiat-rijder een grotere keus dan ooit heeft. Het onderstel van de Fiat Tem pra volgt een vertrouwd patroon met voorwielaandrijving, Mac Pherson veerpoten voor en onaf hankelijke ophanging achter. De onderste armen hebben een brede bevestigingsbasis, waardoor ver anderingen in sporing en wiellei- ding tijdens remmen of acceleren wordt voorkomen. Net als aan de voorzijde is ook de achterwielophaging bevestigd aan een apart subframe. Daarmee wordt altijd de juiste geomet2*ie gewaarborgd, terwijl het ook de precisie van de wielgeleiding ten goede komt. Tenslotte zorgt deze constructie voor een betere ge luidsisolatie, omdat van directe overdracht geen sprake is. Niet alleen het ventilatiesy steem verraadt de inzet, waarmee Fiat het geluidsniveau heeft aan gepakt. Ook op tal van andere plaatsen zijn maatregelen geno men die of het geluidsniveau ver lagen, of wel de overdracht van ge luid en trilingen tegengaan. Zo is de motor akoestisch gescheiden van de carrosserie. Ook de uitlaat beschikt over flexibele bevesti gingspunten. Alle bevestigingsga ten in de carrosserie zijn tijdens de produktie ook weer dichtge maakt. En dat is slechts een greep van de aanpassingen. En het zicht wil natuurlijk ook wat. De Fiat Tempra is een fraai vormgegeven wagen, volop com fort. De Tempra heeft in de standaard-uitvoering een goed af leesbaar analoog dashboard, met twee grote ronde klokken - een snelheidsmeter en een tijdklok, een brandstofmeter en een meter voor de temperatuur van de koel vloeistof. Bovendien is een uitge breide serie waarschuwingslamp jes overzichtelijk in het instru mentarium opgenomen. In de SX-versie is een digitaal dashboard standaard. Fiat heeft met dit instrumentarium een eind gemaakt aan alle vooroordelen betreffende digitale aanduidin gen. In duidelijke cijfers, of met overzichtelijke balkjes, wordt de conditie van de Tbmpra weergege ven. Tot zover een korte melding van de nieuwe Fiat. ZIERIKZEE - De onbekendheid van het programma noemt Abhinaya Wassenaar, docent wiskunde en infor matica aan de Dag- en Avondschool (DAS) als belang rijkste reden dat er weinig geïnteresseerden zijn voor de cursus MSDOS. „MSDOS is ook een beetje saai en in het begin nogal onduidelijk wat je met het programma kunt", aldus Wassenaar. „Je hebt het programma met name nodig als je andere programma's krijgt". De programma's moeten op de harde schijf gezet worden. De har de schijf is de opslagplaats voor de programma's. „Er zijn ook computers zonder harde schijf waarop de pro gramma's staan", aldus Wassenaar. De computers zonder de harde schijf starten dan de programma's op met een floppy (een zachte schijf) of een diskette (een harde schijf). „Mensen die bij een baas werken met een computer hebben weinig van doen met MSDOS". Het gaat volgens Wassenaar om de mensen die thuis een computer hebben staan die een programma in willen voeren of ko piëren. „Als je dat wilt doen, heb je altijd te maken met MSDOS. Bij te weinig kennis van dit programma heb je altijd een installateur nodig die het programma in moet voeren". Wassenaar: „Als mensen een Pc ko pen wordt hier vaak een kleine cur sus aangeboden. Maar na twee keer hebben mensen vaak de gedachte: dat is niks voor mij". Dc DAS doet het allemaal wat kal mer aan. „Er is één les per week en thuis worden de oefeningen gedaan om alles rustig te verwerken. Daar komt bij dat wij zijn ingesteld op vol wassenenonderwijs, dat mensen niet alles direct snappen. Als mensen al veel weten van de computer leg je het vaak te snel uit". De docent bedoelt hiermee dat als bijvoorbeeld iemand aan zijn buurman uitleg vraagt, die al veel van de computer weet, vaak ongeduldig is bij de uitleg. „Wij beginnen vanaf de basis aan te vertellen. Vanaf het aanzetten van de computer", legt de docent informati ca uit. De cursus wordt de ene keer gehouden met tien lessen van twee uur en soms dertien lessen van ander half uur. „De computerlessen worden samen gegeven met de Stichting Edu catie Zeeland Noord. Deze stichting is in het leven geroepen door mensen van DAS om cursussen te geven die niet gesubsidieerd worden". „DAS huurt dan het computerlo kaal", laat Wassenaar weten. Doordat er bij de dag- en avondschool bijvoor beeld een compleet MAVO-pakket kan worden gekozen moet hiervoor ook een lesrooster ingepland worden. Wij kijken dan wat betreft de com puterlessen wat er over blijft. „Maar voordat de MSDOS cursus ingepland kan worden moet deze wel vol zijn. In principe wordt deze op een avond ge houden, maar dat is pas met zeker heid in september te zeggen". ROTTERDAM - De Vervoersbond FNV heeft een principe-akkoord ge sloten met acht sjorbedrijven in de Rotterdamse haven voor een nieuwe CAO. Het principeakkoord is voorge legd aan de 225 werknemers van on der meer Oceana, Perfect, en ILS. DEN HAAG - Het kabinet heeft in gestemd met een wijzigingsvoorstel op de vreemdelingenwet van staats secretaris Kosto van justitie. De wij ziging maakt het mogelijk om vreem delingen die in Nederlandse zeehavens aankomen en de toegang wordt geweigerd tijdelijk een ver- blijfsruimte aan' te wijzen. De wijzi ging verstrekt de positie van met na me verstekelingen, Zij komen illegaal per boot naar Nederland en moeten volgens de huidige wetgeving weer terug aan boord van het schip. In het assortiment vindt men on der andere 250 verschillende soorten behang, 400 verschillende soorten verf, 150 verschillende soorten baden en wastafels, gereedschappen, ijzer waren, tuinartikelen, verlichtingsar tikelen, hout, pvc-inateriaal, isola tie, autoshop en een uitgebreide buitenverkoop met tuin- en bouwma terialen. „Het verkoopoppervlakte van de winkel is 1450 m2, de buitenverkoop is ongeveer 280 m2, in het totaal met parkeervakken erbij is het een kleine 4000 m2". Buiten de winkel, aan de achterkant, is de buitenverkoop. Hier staan de artikelen die regen en wind moeten kunnen verdragen, als tuin hekken, aluminium-trappen, tegels zand en grind. Met de bouw van de Praxis is in eind februari begonnen. Per 1 juni was deze klaar eb is er be gonnen met het inrichten. „Dit ge beurt door de twaalf mensen die hier komen te werken en worden bij gestaan door het openingsteam van Praxis". „Dit team zorgt voor de inrichting ZIERIKZEE - Ruim 2200 gulden netto was de op brengst van de rommelmarkt die zaterdag onder De Beu- ze te Zierikzee werd gehouden ten bate van de restaura tie van de Lutherse Kerk. Een resultaat dat, door de negen kerkleden en andere vrijwilligers die zich voor het evenement inzetten, met enthousiasme werd ontvangen. „Het geld komt bij elkaar. We gaan niet lenen", aldus de secreataris van het kerkbestuur R. van der Bijl uit Zierikzee. In totaal is voor de restau ratie van het uit 1702 daterende kerk je, dat aan het Gat van West- Noordwesten staat, 365.000 gulden nodig. Het overgrote deel daarvan wordt gedekt door subsidies van de rijksoverheid, het provinciaal be stuur, het Anjerfonds, de Zomerze- gels en de Frans Mortelmans stich ting. Maar er blijft toch nog zo'n 150.000 gulden over die het kerk bestuur zelf bijeen moet zien te bren gen. Al vijf jaar Daarvoor is men al ruim vijf jaar acties aan het voeren. En met succes, want begin van dit jaar kon de res tauratie van het kerkgebouw begin nen. Om het benodigde bedrag hele maal bijeen te krijgen moet het kerk bestuur echter nog even 'door- knokken'. Dat gebeurt onder meer door de verkoop van eigengemaakte kaarten, handwerken, poppen en tweedehands spullen. De kerkleden staan hiermee vier keer met een kraam op de toeristenmarkt. De gemeente Zierikzee kwam het kerkbestuur onder andere tegemoet dopr de Beuze gratis beschikbaar te stellen voor de rommelmarkt van af gelopen zaterdag. De aannemer die met de restauratie van de Lutherse Kerk bezig is vervoerde gratis de spullen voor (le rommelmarkt. En dat waren er heel wat, want het kerk bestuur zamelde een heel jaar 'kleine rommel' in en kreeg ook de beschik king over twee inboedels. Op dit moment is de restauratie van de consistorie achterin het kerk gebouw bijna rond. De consistorie werd vernieuwd en uigebreid met een keukentje. Ook een gedeelte van het dak wei'd vernieuwd. Na de bouw vakvakantie wil men beginnen met de restauratie van het kerkgebouw zelf. De kérkdiensten, die eens per veertien dagen plaatsvinden, worden dan tijdelijk in de consistorie gehou den. Aan de collectie goederen van de rommelmarkt die onder de Beuze werd ge houden was te zien dat het schooljaar net is afgelopen. (Foto: Joop van Houdt). De Fiat Tempra. DEN HAAG - Het milieuplan van het kabinet, het NMP-plus, is wat be treft het tegengaan van het broeikas effect alleen haalbaar als gebruik ge maakt wordt van kernenergie. Dat zegt directeur ir. N. G. Ketting van de SEP (Samenwerkende Elektriciteits- Produktiebedrijven) in het blad On derneming van de werkgeversorgani satie VNO. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4