streeknieuws Meester Gerretsen neemt afscheid van basisschool De Watersnip haalt gezin van motorboot De Zierikzeese middenstand zegt het morgen met bloemen Bij Herenkeet Diefstal uit auto's Noordgouwe zegt onderwijzer gedag Flinke mossel is van uitstekende kwaliteit Dinsdag viering herinrichting binnenstad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 juli 1990 Nr. 24773 3 SCHELPHOEK - De reddingsboot de Watersnip en haar bemanning is zon dagavond omstreeks 19.00 uur met succes uitgevaren voor een familie in nood. Tussen de Herenkeet en de Schelphoek hadden wandelaars een lichtkogel ge zien, die - zo bleek later - van de motorboot Cathy bleek te zijn. De boot had met windkracht acht pech gekregen met de motor. Aan boord was een naar alle waarschijn lijkheid Rotterdamse gezin - man, vrouw, kind en hond. Tben de beman ning van de Watersnip met schipper J. C. Snepvangers de in nood verkeren de man een touw toewierp, viel deze overboord. Door het slechte weer heeft de man zo'n tien minuten in het water gele gen. Nadat deze was gered werd het jacht op sleeptouw genomen naar de werkhaven de Schelphoek. J. Bil, penningmeester van de Stichting Reddingsorganisatie Oosterschelde, pleit voor het uitdiepen van de haven Flaauwers, van waaruit de reddings boot is vertrokken. ZIERIKZEE/BROUWERSHA- VEN/RENESSE - In de nacht van za terdag op zondag en zondag overdag werden drie auto's op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland op gebroken. In de nacht van zaterdag op zondag werd een ruitje van de auto van I. van den H. uit Geel kapotgeslagen. De dieven gingen er vervolgens met een radio/cassettespeler vandoor waar door de totale schade van verlies aan goederen en schade door braak onge veer duizend gulden bedroeg. De auto van de toeriste stond aan de Langen- dijk te Brouwershaven. In de Mast gatstraat te Zierikzee stond de 'auto van F. E. uit Weesp stond geparkeerd. Zondag om ongeveer 18.00 uur werd het voertuig door middel vdn braak geopend en werd een autoradio van onbekende waarde ontvreemd. U. M. uit het Duitse Nettetal had 'geluk'. De schade aan zijn auto was niet groot. De politie vermoedt dat het voertuig werd geopende door middel van een valse sleutel. De dieven gin gen er vandoor met de autoradio waarvan de waarde niet bekend is. Dat alles gebeurde zondag tussen 14.00 en 23.00 uur op de Lange Reke te Renesse waar het voertuig gepar keerd stond. ZIERIKZEE Zeiltochten met traditioneel zeilschip Het zomerprogramma van de zeil- vloot De Zeeuwse Stromen is uit. Het vermeldt dagtochten voor individue le opstappers op dinsdag 17, 24 en 31 juli en 7 en 14 augustus. Na afloop van de zeiltocht over de Oosterschel de kan men mosselen eten op de Vis markt. De tochten duren van 13.00 tot 17.00 uur. Op woensdag 18 en 25 juli en 1 en 8 augustus kunnen belangstel lenden deelnemen aan een avond- tocht met overnachting. Men vertrekt om 18.00 uur vanuit de visserijhaven te Bruinisse en vaart via de Ooster schelde en het Veerse Meer naar Kam perland. Overnachting op het schip is mogelijk en men kan terug via het openbaar vervoer. Dagelijks worden drie korte vaartochten van twee uur gehouden die van start gaan vanaf het Bezoekerscentrum Grevelingen bij de Punt te Ouddorp. Nadere infor matie over de zeiltochten met traditi onele zeilschepen zijn verkrijgbaar op de Scheepstimmerdijk 4 te Zierik zee. Telefoon 01110-15830. RENESSE Oude ambachten Renesse staat zaterdag 14 juli in het teken van oude ambachten. De gehele dag zijn er demonstraties van diverse ambachten. Er worden boterbabbe- laars gemaakt, stoelen gemat, mes heften gesneden, glas gegraveerd en mensen lopen er in klederdracht. Be zoekers kunnen ook hun behendig heid testen bij oude Vlaamse volks sporten als Trou Madam, Toptafel hamertjes spel en zovovoort. De orga nisatie is in handen van de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschou- wen. Het is de bedoeling er een jaar lijks terugkerend evenement van te maken. ELLEMEET Muziek De harmonievereniging Nut en Uit spanning uit Zonnemaire geeft zater dag 14 juli weer een concert voor het dorpshuis van Ellemeet. Bij slecht weer gaat men naar binnen. Vooraf gaand aan het concert is er een muzi kale rondgang door het dorp. Het concert zelf begint om 19.30 uur. SCIIARENDIJKE Disco In de Putmeet te Scharendijke is er zaterdag 14 en zaterdag 21 juli een disco drive-in show. De show is tus sen 20.30-00.30 uur. Al lange tijd wordt het over hèt uit diepen gesproken. De reddingsboot kan namelijk met een verkeerd tij niet op pad. Zo hebben mensen enke le jaren geleden al eens een tijd moe ten wachten. Bil zegt te hopen, dat de overheid op korte termijn een einde maakt aan deze voor de reddingsor ganisatie onacceptabele, situatie. Zondagavond hadden de redders en nog meer de slachtoffers het tij mee. BROUWERSHAVEN Expositie In galerie 'In de Pupelae' wordt van 14 juli tot en met 5 augustus werk ge toond van Johannes Cornelis Budde. De opening wordt verricht door bur gemeester L. N. Labruyère van Brou wershaven. Dat gebeurt vrijdag 13 ju li om 20.30 uur. De expositie is te bezoeken van dinsdag tot en met vrij dag van 14.00-21.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00-21.00 uur. KERKWERVE Oud papier Sportvereniging WIK houdt zater dag 14 juli een oud papieraktie in Kerkwerve, Noordgouwe en Schud- debeurs. De oud-papierophalers gaan om 9.30 uit de startblokken. Men wordt verzocht het oud papier gebun deld gereed te zetten. NIEUWERKERK Geslaagd Peter van de Cingel uit Nieuwer- kerk is geslaagd voor een éénjarige cursus aan het Centraal Onderwij sinstituut voor de Levensmiddelen branche te Driebergen. BRUINISSE Visssersbelang De Vereniging Algemeen Vissersbe- lang houdt zaterdag 21 juli haar le denvergadering. De vergadering be gint om 10.00 uur. Na ontvangst in het durps'uus houdt drs M. C. de Vriend, hoofd van de afdeling kust- en bin nenvisserij van de directie visserijen van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij, een inleiding. Hij spreekt over natuurbeheer en mossel visserij. Na de inleiding wordt door een aantal mensen een kort woord gesproken en na de pauze is er gelegenheid voor een hapje en een drankje, aangeboden door het ge meentebestuur van Bruinisse. Het is een feestelijke dag, want de 21e is het de derde Visserijdag van -Bru. Om 12.30 uur begint de traditionele mos selmaaltijd en om 13.15 uur vertrekt het gezelschap n^ar de haven om in te schepen voor de vlootschouw. De scheidend onderwijzer, met naast hem de burgemeester van Brouwershaven. (Foto: Joop van Houdt). NOORDGOUWE - De inwoners van Noordgouwe hebben vrijdagavond tij dens een receptie in het dorpshuis afscheid genomen van hoofdonderwijzer G. Gerretsen, die er 36 jaar onderwijs in Noordgouwe heeft opzitten, waarvan 25 jaar als hoofd. ,,Het wordt tijd dat die oude schoolmeesters eruit gaan", liet Gerretsen eerder in een vraag gesprek met deze krant weten. Gerretsen is 57 jaar en kan dus ei genlijk nog wel even door gaan. Maar toch .houdt hij het liever voor gezien. Gerretsen heeft zich nooit helemaal kunnen vinden in de manier van lesgeven, die geko men is met de invoering van de ba sisschool in 1985. In 1954 kwam Gerretsen in dienst van de school van Noord gouwe, die toen nog stond op de plaats, waar nu de kruising is van de provinciale weg en de Heere- weg. Gerretsen heeft het onder wijs de afgelopen 36 jaar sterk zien veranderen. De schoolklassen van toen zijn niet meer. Want ove rigens niet betekent, dat Gerret sen tegen veranderingen is in het onderwijs. Een aantal zaken vond en vindt hij prima. Voor de klas Gerretsen is een man, die het liefste voor de klas staat. Daar krijgt hij geen genoeg van. Maar een schoolhoofd wordt vandaag de dag bedolven onder circulaires, wijzigingen, verordeningen en- dergelijke, die niet zelden na kor te tijd weer verdwijnen. Een van die regelingen van het nieuwe onderwijs is gebleven, de Doorstroomregeling Onderwij zend Personeel (DOP). Daar maakt Gerretsen nu gebruik van. Nu krijgt hij tijd voor andere za ken, al blijft het onderwijs hem ook in zijn DOP-tijd bezig hou den. Mbuma-zending In de afgelopen twee maanden is er weer gecollecteerd voor de Mbuma- zending. De collectanten waren Geurt-Jan Mol, Natasja Zegers, Kees van den Bos, Petra en Dielle van der Meer en Leendert van den Bos. De op brengst was 279,80. Gevers en col lectanten worden hartelijk dank PHILIPINE Mosselen Ze waren er allemaal. Professor Wisse Dekker en Marie Cecile Moer dijk (geboren in Zeeuws-Vlaanderen), Gerrie Kneteman en Karei Prior. En natuurlijk bestuurderen uit Zeeuws- Vlaanderen zelf. Allemaal waren ze gekomen naar het mosselrestaurant van Gerard Wiskerke in Philipine. Jaarlijks wordt daar de mosselwijn van het jaar gekozen. Uit twintig ver schillende flessen kwamen de mer ken als Pinot Blanc d'Alsace en Vini- cole de Turckheim op tafel. ZIERIKZEE/BRUINISSE - De ech te liefhebbers hebben ze natuurlijk al geproefd; de mossel is er weer en hoe. De grote aanvoer van mosselen aan de veiling van Yerseke werd woensdag overtroffen toen 88 partij en ter bemonstering werden aange boden. Eerder in de week waren er 75 partijen. De mossel is van prima kwaliteit en de prijzen stemmen tot tevredenheid. De pijlers waarop de kwaliteit wordt beoordeeld zijn vastgesteld op het stukstal (hoeveel gaan er in 2,5 ki lo), de maten (iedere mossel moet worden gemeten) en de vaststelling van het vleesgewicht. Voor de laatste vaststelling moeten de mosselen wor den gekookt en van de schelp worden ontdaan. Maar eerst moeten de schelpen wor den schoongemaakt van aangroeisels en van de spinraden worden ontdaan. De daarmee belaste personeelsleden van de veiling werken momenteel dan ook onder hoogspanning. Wat vooral opvalt als men de uitslag van de bemonstering bekijkt, is het bui tengewoon hoge vlees (of vis)gewicht. Mosselvlees Om een aanvaardbare kwaliteit te leveren, moet een mossel voldoende mosselvlees bevatten. Dit jaar bevat ten de mosselen twee keer de norm. Bij de aangevoerde partijen, dinsdag 18 en woensdag 88 partijen, waren er drie uit Zeeland. De Ye 89 van de fir ma S. L. en J. M. Schot losten een par tij van bruto 210 tonnen met een hoogtarragehalte uit de Oosterschel de (oostelijk deel). Deze partij bracht zestig gulden per ton op, gekocht door de Prins-Zeeuwse Banier. De firma De Ronda (Bru 27) viste in de Oude Slaak twee paerijen van res pectievelijk 357 en 618 tonnen. Prins Dingemans kocht beide partijen voor 100,06 gulden en 103,33 gulden per ton. De aanvoer bedroeg dinsdag zo als gezegd 18 partijen en dat waren 8721 tonnen bruto of 7837 tonnen net to. Woensdag waren deze cijfers 41.996 tonnen bruto en 37.213 tonnen netto. In twee dagen dus meer dan 50.000 tonnen; zeker een record voor de tijd van het jaar. Na deze explosie werd het wat rus tiger. Donderdag meerden drie sche pen bij de veilig af en vrijdag twee met samen netto 2735 tonnen. Bij de kopers was Dingemans met 23 partijen weer koploper, op afstand gevold door Delta Mossel met 12, Zuidweg met 7, Barbé, Vette Verhaart en Hollestelle met ieder 6, Steketee, Verwijs en Mosselbank met ieder 5, Wapen van Zeeland, Kröonton en Krijn Verwijs 4, Mieras 3, Van der Jagt, Solidait, Triton, Roen van Yer seke en de Zeeuwse Banier ieder 2, Murre, Piet van Oost, Jac. van der Plasse, Hoogerheide en Scheelde ie der één partij. ZIERIKZEE - Er moet hier en daar best nog wat ge daan worden en de finishing touch laat nog even op zich wachten. Maar de herinrichting van de binnenstad van Zierikzee is zo goed als klaar. Na maanden van steenho pen, zandbergen, hard werkende stratenmakers en de in troductie van een flink aantal paaltjes, gaat het er weer op lijken. Bij de start van de werkzaamheden was er behoorlijk wat kritiek in de straat over die plannen. Zierikzee veranderde door de werkzaamheden van een pittoreske monumentenstad in een rommeltje. Ook wist niet ie dereen, wat de gemeente nu precies voor ogen had met die herinrichting. Maar de meeste negatieve geluiden zijn verstomd. Wie navraag doet bij inwoners van Zierikzee leert, dat men overwegend positief tot zeer po sitief staat tegenover die herinrich ting. De inrichting maakt van Zierik zee meer dan voorheen een gezellig koopcentrum, waarin de voetganger een streepje voor krijgt op de auto mobilist, die tegelijkertijd een stapje terug moet. doen. Nog steeds zijn automobilisten vindingrijk genoeg om fout tc parkereii. (Foto: Joop van Houdt). Brede stoepen maken het er voor de voetganger een stuk veiliger op. De zich doorgaans door de straten worstelende automobilisten, waren niet zelden een probleem voor de voetgangers. Die confrontatie is er nu op de meeste plaatsen niet meer. Maar de automobilist is vindingrijk. Nu al heeft de gemeente meer paal tjes moeten plaatsen om de creatieve bestuurders fout parkeren onmo- geijk te maken. De middenstand van Zierikzee toont zich overigens ook ingenomen met de veranderde indeling van de stad. Het samenwerkingsverband tussen de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) en de VVV, Zierikzee Actief, heeft een bloemenactie opge zet voor morgen, dinsdag 10 juli. Een groot aantal winkeliers heeft toegezegd aan de actie te zullen deel nemen en dat levert het winkelend publiek een fraaie bos bloemen op. Bij besteding van iedere 2,50 gulden krijgt de klant een bloem. En op die manier heb je voor bijvoorbeeld voor vijfentwintig gulden boodschappen een leuke bos cadeau gekregen. Behalve met een bloemtje wordt de ingebruikname van de heringerichte binnenstad ook gevierd met muziek van draaiorgel Alantie ('s morgens) en de rockabillyband de Corner Cats, die 's middags de muziektent be stijgt. Af en toe kunnen de bezoekers ook genieten van straattheater dat op verschillende plaatsen te zien is. Een bloemrijke en muzikale hulde voor de voltooiing van de inrichting. De deelnemende winkeliers zijn te her kennen aan hun vignet. BRUSSEL - Belgische varkensboe- ren hebben zaterdag het drukke ver keer tussen Brussel en de kust volle dig in de war gestuurd. Ter hoogte van Aalter, op ongeveer 20 kilomter ten westen van Gent, blokkeerden ze enkele uren de snelweg in beide rich tingen. Rr ontstonden kilomterslan- ge files, ook op de toegangswegen. NOORDWIJK - Japen, IJsland en Noorwegen, voorstanders van de commerciële walvisvaart, zijn onte vreden over de bijeenkomst die de veertig landen van de Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) deze week in Noordwijk hebben gehou den. De drie landen eisen van de bij eenkomst in 1991 voor hen betere re sultaten. Zo niet, dan zullen zij de IWC mogelijk verlaten. Dat bleek na afloop van de bijeen komst. In Noordwijk is het moratori um (jachtverbod) op walvissen, dat sinds 1986 van kracht is, ongeschon den gebleven. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3