Recreatie belangrijkste bedreiging voor het duinlandschap in Zeeland ZLM-voorzitter Van der Maas bekritiseert optreden overheid WATERSTANDEN Het is de hoogste tijd dat een halt wordt toegeroepen aan proces van achteruitgang'' Vakantieverkeer zorgt voor files Brand veiling- St. Annaland ,,We vragen alleen om de concurrentiekracht van de hoerenondernemers niet verder af te breken 2 ZIERIKZEE - „Het is kiezen of delen, dat het niet goed gaat met de duinen in Zee land is een onweerlegbaar feit". Dat is de harde cunclusie van het rapport Zeeuwse Duinen, knelpunten en kansen. Het rapport is geproduceerd door de werkgroep Midden-Zeeland van de Stichting Duinbehoud, Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui- veland en Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje uit West-Zeeuws Vlaanderen. Volgens het rapport is het hoogste tijd dat een halt wordt toegeroepen aan het proces van achteruitgang van de duinen. „Daartoe zullen soms drastische maatregelen moe ten worden genomen, die wellicht impopulair doch strikt noodzakelijk zijn", aldus het rapport. Gesteld wordt dat de grootste bedreiging van het duinlandschap wordt ge vormd door de toenemende recreatiedruk. de verkeersproblemen en vormt bo vendien een bedreiging van de nu nog gave overgang van duin naar polder. Als ander knelpunt wordt ge noemd het overloopterrein van de Wilhelminahoeve. „Het terrein is een doorsnijding tussen duin en vroon en dient dan ook uit de sfeer van de re creatie te worden gehaald", aldus het rapport. Het autoluw maken van het eind van de Hoogenboomlaan in Renesse is volgens het rapport een voorbeeld van hoe het wel moet. „Deze locatie kan een voorbeeld zijn voor verge lijkbare situaties, zoals bijvoorbeeld de Rampwcg". Negatief wordt de aan wezigheid van camping De Prinsen hoeve beoordeeld in het rapport. Verstoring .Zij verstoort in ernstige mate de ecologische verbindingen: onnatuur lijk waterregime, vervuiling, bemes ting en lawaai. Visueel landschappe lijk wordt de zichtlijn van duin tot polder onderbroken", aldus het i*ap- port. ,,De enige oplossing is het volle dig opheffen van de camping op deze lokatie, wat ook past in het concen tratiebeleid", aldus het rapport. Hoe drastisch men te werk wil gaan blijkt wel uit het feit dat ge pleit wordt voor het verwijderen van de Vroonweg tussen Renesse en Haamstede. „Het is bijzonder jam mer dat langs de voormalige tram baan deze het vrroongebied volledig doorsnijdende weg is aangelegd". „Het natuurlijk contact tussen het westelijk en oostelijk vroongebied is daardoor verloren gegaan. Deze dient te worden hersteld en het verwijde ren van de verharding is daartoe de enige mogelijkheid". Uiteraard in Knelpunten en Kansen ook aandacht voor het Duinpoldergebied bij Haam stede. In dit poldergebied, al jaren een strijdpunt, kan men (semi)permanen- te bebouwing vinden in de vorm van caravans. Om het landschap daar weer te herstellen is volgens het rap port een volledige sanering van de re creatiebebouwing nodig. „Behalve de 'uitsterfregeling' moeten maatre gelen genomen worden als actieve uitkoop, verminderde toegankelijk heid en een stringente aanpak om verdere uitbreiding te voorkomen", aldus het rapport. Naast bedreiging door de recreant wordt het duinlandschap ook be dreigt door de wijze waarop het grond- en oppervlaktewater wordt beheerd. Op verschillende plaatsen dreigt het duingebied te verdrogen. Om verdere uitdroging te voorko men wordt in Knelpunten en Kansen gepleit voor het omvormen van het naaldbos in Westerschouwen (de Bos- wachterij) tot een natuurlijk loofbos. Ook zou men gebruik nioeten maken van stuwen om het waterpeil in de duinen op peil te houden. „Het niet meer gebruiken van de uit 1986 date rende bronnen langs de noordelijke rand van 't Zeepe ter hoogte van het vliegveld is zeer positief", aldus het rapport. Slufters Voor wat betreft de funktie van de duinen als zeewering kampt men op Schouwen-Duiveland volgens het rapport niet met ernstige problemen. Voor wat betreft de natuurfunktie ligt dat heel anders en in Knelpunten en Kansen worden een aantal sug gesties gedaan om die natuurwaarde van het duinlandschap weer wat op te vijzelen. Genoemd worden vier mogelijkhe den: sluftervorming, het herstellen van natte duinvalleien, het toepas sen van verstuivingen en het creëren van een binnenduinrand. Aanwijzing tot beschermd natuur monument op zich is volgens het rap port onvoldoende garantie dat de achteruitgang van een gebied tot staan wordt gebracht. „De manier waarop de Zwinvlakte, onze zuide lijkste slufter, wordt beheerd is, teke nend voor de huidige mentaliteit ten opzichte van een beschermd kust landschap. Aan die bescherming wordt op geen enkele manier inhoud gegeven". Kortom: er is nog volop werk aan de winkel. De meeuwenduinenkonijnenjacht moet verdwijnen. (Archieffoto). In Knelpunten en Kansen wordt er voor gepleit om de mogelijkheden om in het duin te recreëren sterk te beperken. „Gedurende de zomer maanden zullen kwetsbare gebieden voor het publiek tot verboden terrein moeten worden verklaard", aldus het rapport. Maar dat er nog veel meër moet gebeuren wordt al snel duide lijk. Zo is in het rapport ook een plei dooi terug te vinden voor het afschaf fen van de recreatieve jacht op konijnen. Schakel De duinen van de Nederlandse kuststrook vormen een belangrijke schakel' in de keten van duingebie- ALKMAAR - De stormachtige wind heeft donderdag en vrijdag op beperkte schaal schade berokkend langs de Noordhollandse kust. DRIEBERGEN - Een combinatie van vakantieverkeer, wegwerkzaam heden en enkele kleine ongevallen zorgden zaterdag voor enkele files op de doorgaande Nederlandse wegen. Een beeld dat we de komende week einden vaker kunnen verwachten, al dus een woordvoerster van de politie verkeerscentrale in Driebergen. De problemen deden zich zaterdag vooral voor rond Eindhoven, Breda, Abcoude en de Velsertunnel. Rond Eindhoven betrof het vooral vakan tieverkeer in zuidelijke richting, bij Breda was het niet alleen de uittocht naar het zuiden maar ook de drukke richting Zeeland. Wegwerkzaamhe den zorgden rond Abcoude voor de nodige vertraging en kleine ongeluk ken in de Velsertunnel waren daar verantwoordelijk voor enige opont houd. Op de A2 tussen Echt en Neder- weert werd zaterdagmorgen vooraf gaand aan de Grote Prijs van België voor motoren een snelheidscontrole gehouden. De uitkomst viel de poli tie niet tegen. Van de zesduizend ge controleerde voertuigen reden er ruim vierhonderd te hard. Veel moto ren waren er door het slechte weer niet op pad, aldus de politie. Wel wa ren er veel vakantiegangers onder de overtreders. den, die loopt van Calais tot Skagen in Denemarken. ,,De Nederlandse duinen behoren tot de meest afwisse lende duin-systemen ter wereld", al- 'dus het rapport. „Qua variatie aan le vensgemeenschappen staan zij aan de top van de Europese kustduinen", al dus het rapport. Ook voor plant en dier zijn de dui nen van het allergrootste belang. Voor veel vogelsoorten is het duinge bied een belangrijke broedplaats. Daar komt nog bij dat natuur- en cul tuurwaarden meespelen. De duinen waren in het verleden immers een deel van het landbouw systeem. „Zij vervulden als graasge- bied dezelfde functie als de heidevel den van Oostelijk Nederland. Reden te over om de hand aan de ploeg te slaan en in aktie te komen. Vooral de afgelopen jaren, zo- wordt gesteld in het rapport, is de recreatiedruk enorm toegenomen. „Op een aantal plaatsen heeft dat geleid tot versnip pering en vermindering van natuur waarden. Het is de hoogste tijd om verdere achteruitgang te voorko men". Duinvorming Niet alleen wordt het duinland schap beschadigd door het gebruik door recreanten. Ook verhindert de aanwezigheid van die recreanten het natuurlijk herstel van de duinen. Zo lang de mens niets verstoort en het evenwicht er is wordt de afslag na stormen gecompenseerd door primai re duinvorming op het stand. Die jonge duintjes worden door veel recreanten in gebruik genomen als natuurlijk windscherm. De be planting wordt vertrapt en het duin- tje in spé verdwijnt weer door ver stuiving. Het enige dat erop zit volgens het rapport is het afschermen van die SINT ANNALAND - Een uitslaan de brand heeft forse schade aange richt in de veiling van St. Annaland. De brand ontstond volgens de politie vermoedelijk in de drogerij van de veiling. De schade is tenminste een miljoen gulden. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. duintjes. Op brede stranden als het Verklikkerstrand zou dat volgens het rapport kunnen zonder dat de recrea tie daardoor ernstig ingeperkt hoeft 'te worden. Om te voorkomen dat de recreant zich niets aantrekt van de af rasteringen zou er intensief toezicht uitgeoefend dient te worden. Vergaand Als het aan de drie natuurbescher mingsorganisaties ligt worden er ver gaande maatregelen genomen. Ge pleit wordt onder meer voor het autoluw of zo mogelijk autovrij ma ken van wegen richting duinen. De aanleg van een Rondweg rond Renes se vormt volgens geen oplossing maar hoogstens een verplaatsing van De duinpolder bij Weste7ischouwen; een voorbeeld van hoe het r ravans in een natuurgebied. (Archieffoto: Joop van Houdt). WESTKAPELLE - „Voor de gewenste schone en duur zame agrarische produktie en voor de drastische natuur- claim op het landelijk gebied biedt de overheid niet of nauwelijks compensatie of alternatieven. Voorwaarden scheppend beleid gericht op behoud van de internationa le concurrentiekracht wordt door de Nederlandse over heid met de mond beleden maar niet of nauwelijks in daden omgezet". Deze woorden sprak de voorzitter van de ZLM, H. C. van der Maas, tijdens de hoofdbestuurs vergadering, die in Westkapelle werd gehouden. dreigen te worden. We willen ons wel aanpassen, maar niet op straffe van het binnen tien jaar verdwijnen van het grootste deel van de Nederlandse boeren en tuinders". De ZLM-voorzit ter wees in dit verband op een aantal regeringsnota's, maar ook op het streekplan van de provincie Noord- Brabant, de streekplanuitwerking West Zeeuws-V la anderen en de ruil verkaveling Walcheren. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mctcoeentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Wemcldinge Springtij: 10 juli Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 juli 06.05 166 12.00 -123 18.15 153 - 10 juli 04.35 167 10.35 -120 16.45 154 23.00 -157 10 juli 06.30 179 12-00 -132 18.45 162 10 juli 06.10 188 12.00 -138 18.20 176 - Volgens ZLM-voorzittcr H. C. van rler'Maas laat do overheid de boeren in de kou staan. Van der Maas keerde zich in het bij zonder tegen de steeds scherpere milieu-eisen, die de Nederlandse landbouw zwaar zullen treffen. „Wc kunnen niet anders dan sterk en scherp stelling nemen tegen de veel te ver gaande geboden en verboden, normen en criteria, die ons opgelegd Kerend Tij In zijn openingswoord tot de aan wezigen keerde Van der Maas zich te vens tegen onderdelen van het recent gepresenteerde milieuplan van do provincie Zeeland Kerend Tij. Hij zei ervan uit te gaan dat berichten over het instellen van een uitrijverbod voor dierlijke most in do herfst op een misverstand berusten. Ook hot schrappen van de distelverordening is niet aanvaardbaar voor de Zeeuwse landbouw. De noodzaak om in Zee land - nota bene de schoonste provin cie van Nederland - de landelijke nor men en maatregelen nog extra te verzwaren, völt volgens Van der Maas ernstig tc betwijfelen. Dc provinciale eisen komen hoven- op de extra offers die in het kader van het Nationale Milieubeleidsplan Plus en andere regeringsnota's reeds van de landbouw worden gevraagd. In dc veehouderij bijvoorbeeld komt er ren ammoniak heffing aan en wordt de ammoniak reductie van 50 naar 7,0% gebracht. Dit zijn forse in grepen. Dc heffing op het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen komt voor de boeren neer op een kostenverhoging van tien tot twintig procent. Teleurgesteld toonde Van der Maas zich over de houding van Lubbers die geen gesprek wilde met de voorzitter van het Landbouwschap om gedaan te krijgen dat het stabilisatoren- besluit op de EG-top in Dublin aan de orde zou worden gesteld. „Deze hou ding is tekenend voor de houding van deze overheid ten aanzien van de landbouw en de akkerbouw in het bijzonder. We zullen ons daarom in de komende maanden moeten bezinnen hoe we redelijkerwijs anders en beter tegengas kunnen geven, zodanig dat dc overheid werkelijk medeverant woordelijkheid toont met dc „overle- vingsworsteling" van een totale sec tor en wel zodanig dat de marges daartoe verruimd worden. Wonderen vragen we niet. We vragen ook niet om alles te laten zoals het nu is. Wc vragen evenmin iedereen boer te la ten blijven. We vragen alleen om de concurrentiekracht van goede boe- renondcrnèmers niet verder af te bre ken", aldus Van der Mans. Herstructurering Herstructurering wordt volgens voorzitter van dc ZLM - ook in het Landbouwschap - als een vvonderbe- grip omhelsd. Maar herstructurering op de bodem van de markt is een volstrekte illusie. „Uitgaande van dc politieke realiteit zullen wc blijvend en met volle inzet moeten proberen dc marges te verruimen. Daarnaast moeten wc als landbouworganisatie zelf bezig blijven met voorlichting en initiatieven tot aanpassing". De voorzitter van de ZLM toonde zich tenslotte blij met het voornemen om het Landbouwschap door een ex tern bureau te laten doorlichten. De ZLM heeft hier al gedurende twee jaar om gevraagd. In het onderzoek moet volgens Van der Maas de samen hang met de totale landbouworgani satiestructuur worden meegenomcri. Tot en met 14 juli Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Gust Romijn. Bewaerschole. Dagelijks behalve zon dags van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 31 juli Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Nadine Fassin. De Burght. Geen vaste openingstij den. T/m 11 augustus Zierikzee Expositie werk van 46 beeldhouwers in Beeldentuin en huis van het voor malige Burgerweeshuis. Tevens kleinantiek en potterie. Openingstij den ma. t/m za. 10.00-17.00 uur. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 9 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Seharendijke Schouws kerkepad, vertrek vanaf de Hervormde kerk. 18.30 uur. Van 9 tot en met 21 juli Zierikzee Expositie etsen en andere grafiek van Saskia Eggink. De Eenhoorn. Dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 10 juli Zierikzee Feestelijke ingebruikname van de heringerichte binnenstad met 'n bloe metje, muziek en straattheater. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Diana Sijrier uit Sirjansland (NH kerk). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 11 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Commissievergadering jeugd- en jon gerenwerk in stadhuis. 20.00 uur. Donderdag 12 juli Zierikzee Vergadering commissie Organisatie- beheer Waterschap, 's Landskamer. 9.00 uur.. Vergadering commissie Waterbeheer Waterschap, 's Landschapskamer. 14.00 uur. Bijeenkomst La Leche League in Ju- lianastraat 9. 20 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Jikke Troost uit Burgh-Haam stede (Geref. kerk). Nederlandse Her vormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dreischor Orgelconcert in de Nederlandse Her vormde kerk. Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie welzijnsbe leid. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 13 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Opening expositie Nieuwe Kerk van Zeeuwse Kunstkring. 17.00 uur. Zaterdag 14 juli Zierikzee Fuchsia tuinentocht. Schouwenbank 65. Van 9.00 tot 17.30 uur. Burgh-Haamstede Fuchsia tuinentocht. Hogeweg 24. Van 9.00 tot 17.30 uur. Zondag 15 juli t/m donderdag 2 augustus Zierikzee Art But in Noordhavenpoort. Dage lijks van 13.00 tot 17.00 uur, maandag gesloten. Maandag 16 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havcnplein. Van 13.00-16.30 uur. Seharendijke Schouws kerkepad. vertrek vanaf Hervormde kerk om 18.30 uur. Dinsdag 17 juli Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door A. K. Gorter uit Stadskanaal (Geref. kerk). Nederlandse Hervorm de kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert in de Grote of Sint Nico- laaskerk, Gijs van Schoonhoven uit Enschede. 20.00 uur. Woensdag 18 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Donderdag 19 juli Burgh Orgelconcert Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Haamstede Rommcl/zendingsmarkt. Gebouw Gereformeerde Gemeente, Ankerwee 10. 10.00-16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2