Brouwse Dag heel gezellig, maar verschrikkelijk nat Kwart bevolking in regio aangesloten bij bibliotheek Redelijk rustig weekend Renesse DE ZIERIKZEESCHE COURANT In totaal ruim deelnemers aan Muziek-Play-in Twee keer kop-staart Nieuwerkerk Daling filiaal Zierikzee, stijging in Burgh-Haamstede en Bruinisse Geschrokken naar het bureau WA> WD VL Bltr Motorrijder gewond bij aanrijding Inbraken uit voertuigen Diefstal uit woning Scharendijke Z1ERIKZEESCHE =5 NIEUWSBODE Bedreiging Afscheid Onder de Beuze Mondiale Recreatie vormt de belangrijkste bedreiging Meester Gerretsen uit Noordgouwe trok de Lidmaten van de Lutherse kerk brachten zater- De Mondiale; 'n dankbaar onderwerp van ge- voor het duinlandschap. (Pag. 2). schooldeur voor het laatst achter zich dicht, dag onder de Beuze de nodige overtollige wa- sprek voor de voetbaltrainers op Schouwen- (Pag. 3). ren aan de man. (Pag. 4). Duiveland. (Pag. 6) MAANDAG 9 JULI 1990 146ste jaargang; Nr. 24773 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Drie soorten lezers zijn er: een eerste die zonder oor delen geniet, een derde die zonder genieten oordeelt en een middelste die genietend oordeelt en oorde lend geniet; deze schept eigenlijk het kunstwerk op- nieuw. Goethe een groot bórd actieve leden pro beerde te werven. Iedereen pro beerde zijn of haar 'handeltje' af te schermen tegen de regen en daarmee werd zeil een schaars ar tikel in het Rronwse Groot Het bleef de gehele dag slecht weer. Desondanks bezocht een be hoorlijk groot aantal mensen de Brouwse dag. Het is immers geen strandweer en een groeiende groep mensen is vaste bezoeker van de Brouwse dag. Dat zijn ze niet in de laatste plaats 'vanwege de Muziek Play- in. Die werd dit jaar voor de elfde keer gehouden. Om 11.00 uur en 14.00 uur reperteerden ruim 200 muzikanten en 's middags om 16.00 uur was het zover. Onder re delijk grote belangstelling gaven de muzikanten een staaltje van hun kunnen. De Muziek Play-in is ook in lan delijk opzicht een uniek evene ment. Zelden gebeurt het dat zo veel muzikanten tegelijkertijd hun partij spelen. Daarbij komt nogeens, dat velen elkaar alleen ontmoeten tijdens de Play-in. De kracht van zowel de Play-in als de Brouwse dag is de gezelligheid. En al valt er een buitensporige hoeveeldheid regen, aan gezellig heid wordt niet ingeboet. Niet iedereen zal 't zo gezien hebben, fotograaf Joop van Houdt wel. Jacob Cats lijkt in de ogen te kijken van een vriendelijke kop van het springkussen voor de jeugd. BROUWERSHAVEN - De Brouwse Dag met de Muziek Play-in behoort zonder twijfel tot één van de betere braderieën van Schouwen-Duiveland. Brouwershaven lijkt zaterdag dan ook onrecht toe gedaan door de vele bakken water, die uit de drei gende wolken kwamen zetten. Gezellig was het wel in de havenplaats, maar ook nat heel nat. tiviteiten afgelast en uitgesteld tot een later tijdstip. In Brouwers- In Ouwerkerk heeft de organisa tie met vooruitziende blik haar ac- haven gebeurde dat niet. Vol goe de moed werd in de vroege och tenduren begonnen met het opbouwen van de veie kramen. Een groot aantal kramen werd be mand door verkopers van 'super- scharen' en andere marktkraam artikelen. Een verkoper van zon nebrillen deed wat minder goede zaken. Ook verenigingen.gaven acte de présence tijdens de Brouwse dag. Zoals bijvoorbeeld Apollonia en Amnesty International, dat met Zoveel muzikanten is en blijft een spektakel van de eerste orde. (Foto: Joop van Houdt). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's NIEUWERKERK - Bij de verkeers lichten van Nieuwerkerk hebben zich het afgelopen weekeinde twee kop-staart-botsingen voorgedaan, waarbij in totaal zeven wagens be trokken waren. Bij het eerste ongeval stopte L. K. uit Bruinisse (die huiswaarts ging) voor het rode licht. Dat veroorzaakte een kop-staart-botsing, waarbij de wagens van E. U. uit Linschoten, C. R. uit Koudekerke aan de IJssel en J. C. van de B. uit Bruinisse op elkaar botsen. Zaterdag gebeurde om 10.00 uur hetzelfde, toen V. G. R. uit Duitsland stopte voor de lichten. Hij reed rich ting Zierikzee. Dat veroorzaakte een kop-staartbotsing met de wagens van R. K. S. uit Duitsland en A. van de B. uit Voorschoten. Twee wagens moes ten door Ista worden weggesleept. ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland stapt ruim 27% van de bevolking met regelmaat een bibliotheek binnen. Het aantal lezers is in Zierikzee iets afgenomen maar met haar 31% scoort de centrumgemeente goed. In Brui nisse bijvoorbeeld is 22% van de bevolking lid van de bil- bliotheek en in Burgh-Haamstede is dat ruim 28%; een flinke toename ten aanzien van vorig jaar. De belangstel ling voor de bibliobus vertoont een lichte daling. RENESSE - De dertigjarige Duitse juffrouw D. E. K. en haar vriendin zijn zaterdag nacht omstreeks 00.30 uur ge schrokken van een onbekend gebleven jongeman, die de da mes ongevraagd liet meedelen in zijn masturbatie-driften. De beide dames liepen over het Stoofwekken in Rcnesse, waar de jongen in de bosjes stond te urineren. Nadat hij de vrouwen opmerkte, draaide hij zich spontaan om en 'sloeg de hand aan zichzelf'. Daar schrokken de vrouwen van. die op een draf naar het politiebu reau gingen en door hun ver haal deden. Een en ander blijkt uit het jaar verslag van de Stichting Gemeen-' schappelijke Bibliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland. Deze stichting beheert de bibliotheek in Zierikzee, Haamstede en Bruinisse. Ook de Bi bliobus behoort bij de stichting. De stichting is het afgelopen jaar heel wat keren besproken in de zes ge meenteraden. Dit vanwege de sterke stijging van de kosten, die door de ge meenten opgebracht moeten worden. Een belangrijk deel van de wel- zijnspot van de diverse gemeenten is na discussie alsnog gevloeid naar de bibliotheken. Zelf heeft de stichting ook maatregelen genomen. Het abon nementsgeld is opgeschroefd en de boetes zijn verhoogd. Uitleningen Uit een overzicht in het jaarverslag blijkt het aantal uitleningen per fi liaal. Zierikzee steekt begrijpelijk met kop en schouders boven de ande ren uit. Maar liefst 182.041 boeken werden mee naar huis genomen en dat waren er in 1988 nog 174.554. In Bruinisse werden er 28.392 boeken uitgeleend tegen 26.700 stuks in 1988. In Burgh-Haamstede gingen er 44.447 boeken over de 'toonbank' en dat wa ren er een jaar eerder nog ruim 39.000. Zoals gezegd neemt de belangstel ling voor de bilbiobus wat af. Ten op zichte van 1988 waren er vorig jaar 32 leners minder. Er werden 88.354 boe ken geleend en dat waren er in 1988 nog 90.360. Overigens is het aantal van 1989 vrijwel gelijk aan dat van 1987. In de plaatsen waar de bus komt is 15% van de bevolking be kend met het fenomeen. De bibliobus is in 1989 ook actief geweest in het kader van lees- en boekpromotie. Om de kinderen te sti muleren ook in de zomermaanden te blijven lezen, werd er voor hen een speciaal leesprogramma gemaakt. Tijdens de, kinderboekenweek bracht de bibliobus een extra bezoek aan de kernen Noordgouwe en Sirjansland. Voor de onderbouw van de basisscho len werd een diaserie vertoond en voorgelezen. Meer de leerlingen van de bovenbouw werd een letterspel ge daan. Goed gebruik De scholen in de door de bus bq- zochte gemeenten maakten goed ge bruik van de diensten van de onder- wijsbibliotheekdienst van de Zeeuw se bibliotheek. Met name de project collecties kunnen door dc scholen worden afgehaald in de bibliobus. Vernielingen Op de financiële perikelen na zijn er weinig bijzonderheden te melden over het verslagjaar van de stichting. Of het moet zijn, dat het filiaal in Bruinisse wederom overlast onder vond in de vorm van vernielingen, brandjes en baldadigheid. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 11 graden, middagTemperatuur circa 17 graden. Wind uit west tot noordwest, vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard, in het Waddenge bied tijdelijk stormachtig, in de loop van de dag geleidelijk afnemend. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 14 juli: Woensdag: Zonneschijn: 50%. Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noordwest 4 Donderdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: noordwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juli Zón op 05.31, onder 22.00 Maan op 23.10, onder 08.01 Laatste Kwartier: 15 juli (13.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dinsdag wordt de laatste dag in de reeks van de te koele en sombere dagen. Er vallen"dan nog wel een paar buien, maar het wordt beter. De buien gaan gepaard met een vrij krachtige noordwesten wind, aan de kust hard, aan de Wadden tij delijk zelfs stormachtig. De middag- temperatuur blijft tot 17 graden be perkt, 5 graden te koud voor deze tijd van het jaar. De minimumtempar- tuur wordt circa 11 graden. Maar na dinsdag wordt het werkelijk mooi weer. We krijgen meer zon en het blijft droog. Aan het einde van de week wordt het zelfs zomers, het kwik stijgt dan tot ongeveer 25 gra den. NIEUW-HAAMSTEDE - Op de kruising Torenweg-Lariksweg te Nieuw-Haainstede is de Duitse mo torrijder T. VV. H. uit Düsseldorf vrij dagavond om 18.20 uur gewond ge raakt. H. kwam vanuit de Lariksweg, die voor vqrkeer was afgesloten. Nadat de motorrijder de Torenweg op kwam onstond er eep aanrijding met de auto van F. J. van W. uit Papendrecht. De motor was total-loss, terwijl de motorrijder met vleeswonden aan de benen naar het ziekenhuis in Zierik zee werd gebracht. BURGH-HAAMSTEDE - Vijf auto's werden in het afgelopen week einde met een bezoekje 'vereerd' van autokrakers. Alle autobezitters ko men uit Duitsland. Aan de Hogeweg in Burgh-Haam stede werd voor 2000 DM aan goede ren weggehaald. Aan de Hogeboom- laan bleef het tot twee keer toe bij een poging tot inbraak. Aan de haven te Brouwershaven werd een installa tie ter waarde van 700 DM wegehaald en aan de Oude Moolweg te Renesse tenslotte werd wel een auto gefor ceerd, maar viel niets mee te nemen. SCHARENDIJKE - Uit de woning van mevrouw J. de H. aan de Akker- blocmstraat te Scharendijke hebben onbekenden in dc nacht van donder dag op vrijdag ingebroken. Uit de woning werd voor 300 gul den aan contanten meegenomen. Ver der eigende de dief zich een horloge toe, twee tassen, cheques en waarde papieren. De politie heeft een onder zoek ingesteld. RENESSE - De groep Schouwen-Duiveland van de rijkspolitie heeft het afgelopen weekeinde geen druk weekeinde gehad. In de 'persoon' van het re genachtige weer had de gendarmerie een zeer effec tieve collega gevonden. Er zijn negen zogenaamde om-schikkingen uitgedeeld; lik op stuk. Vrijdagavond dansten C. A. M. van de V, uit Rozendaal en S. J. uit Steenbergen op een wagen, die aan de Wilhclminaweg te Renesse geparkeerd stond. Beiden werden door de politie aangehouden en konden direct negentig gulden boete betalen. Op de Hogezoom was in de nacht van vrijdag op zaterdag om streeks 02.37 uur een opstootje. Tben de politie ter plaatse kwam werden twee jongen vastgehouden door ondermeer horeca-medewer- kers. De jongens hadden fietsen vernield en werden daarbij be trapt. Bij het vasthouden werden wat klappen uitgedeeld. Het ging om dc 26-jarige M. R. uit Spijkenisse en de 20-jarige M. H. H. B. uit diezelfde plaats. Op het politiebureau werd proces-ver baal opgemaakt. Daar bleek het tweetal nog meer op zijn lever te hebben. C. J. M. de V. uit Renesse deed daar aangifte van mishando ling. -De V. was op de Hogezoom zijn broer te hulp geschoten en liep daarbij wat klappen op. Volgens eigen zeggen zou de V enige tijd buiten westen geweest zijn. Nadat De V. de politie een signalement van dc daders had ge geven werd hij met het eerder ge noemde tweetal geconfronteerd en herkende hij hen. Verder werden er het afgelopen weekeinde wat kleine vechtpartijtjes de kop inge drukt door dc politic.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1