Voorlopig laatste watersporteiland in Grevelingen in gebruik genomen Br uni vers ails: ambitieus plan voor watersportweekend voor hele gezin Burgemeester A. Vogelaar: Tegemoetkoming aan watersporters betekent tegelijkertijd sparen van de natuur Gelanceerd door Bruse VW en zeilvereniging Dordrecht en omstreken 4 BRUINISSE - „De Grevelingen is een zeer schoon meer, in tweeërlei betekenis. Dat het zo in het belang van mens en natuur moge blijven". Met die woorden besloot burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse zijn toespraak gisteren, donderdag, ter gelegenheid van de officiële in gebruikname van het voorlopig laatste watersporteiland in het Grevelingengebied: de Mosselbank. Vogelaar om schreef het watersporteiland in zijn toespraak als een te gemoetkoming aan de behoefte van de watersporters. „Hetgeen tegelijkertijd betekent dat natuurgebieden meer gespaard kunnen worden", aldus Vogelaar. met de Mosselbank. ,,Ik ben blij dat er nu eens iets gebeurt aan deze kant van de Grevelingen. Aan de andere kant van de Grevelingen hebben we Port Zélande en de museum-tramlijn. Nu hebben we ook hier iets dat de moeite waard is". Burgemeester AVogelaar (op de voorgrond) en Grevelingenschap-voorzitter J. Hoek van Dijke hebben het karwei erop zitten. Het bord zit vast. (Foto: Joop van Houdt). Donderdagmiddag, omstreeks 13.30 uur. De Raad van Bestuur van Natuur- en Recreatieschap De Greve lingen scheept zich in op rondvaart boot Karin voor de overtocht naar de Mosselbank waar zij de officiële inge bruikname van het watersporteiland bij zullen wonen. Het weer zit niet mee. De windmeter schommelt tus sen kracht 7 en 8 en echt droog is het buiten niet te noemen. De toespraken worden dan ook in de overvolle ka juit van de Karin gehouden. Alleen voor de officiële openingshandeling, het vastschroeven van een bord met daarop de naam Mosselbank, begeeft het gezelschap zich even naar buiten om burgemeester Vogelaar en schaps voorzitter J. Hoek van Dijke aan het werk te zien. ->•>'// ffSè Av Historie Vogelaar duikt in zijn toespraak al lereerst in de historie. ,,Ik heb de hulp ingeroepen van erkende histori ci. Men heeft mij enkele handreikin gen gedaan en dat daarin een stuk Bru's chauvinisme doorklinkt moet u mij maar niet kwalijk nemen", al dus Vogelaar. Hij stelde dat men dan wel zeer minutieus te werk is gegaan bij de uitvoering van de Deltawer ken, maar dat men zeer onzorgvuldig is omgesprongen met de naamgeving van sommige plaatsen. Herinnering: ,,De mosselen zijn thans verdwe nen", vervolgde Vogelaar. ,,De tijd schrijdt voort en de naam Mossel bank ontstaat via dit nieuw gescha pen eiland ter herinnering aan wat de Grevelingen eens is geweest". Hij om schreef vervolgens hoe de mosselcul tuur in de Grevelingen teloor ging en de recreatie ervoor in de plaats kwam. Recreatie die zo'n vlucht nam dat er steeds meer behoef te ontstond aan mogelijkheden voor watersporters om af te meren, bij gebrek aan regu liere ligplaatsen werd vaak gekozen voor één van de natuurlijke eilandjes in de Grevelingen. Aangezien deze bedoeld zijn om dieren en planten in alle rust zich te laten ontwikkelen een ongewenste si tuatie. Met die' gedachte in het achter hoofd werden watersporteilanden als de Archipel en nu dus de Mosselbank gecreëerd. Vogelaar: ,,Als burgemester van Bruinisse kan ik feitelijk vaststellen dat de oppervlakte droog grondge bied van Bruinisse wordt vergroot. Van veel meer belang is het functio neel zijn van dit eiland voor de water sport. Het is mij een eer hieraan sym bolisch te hebben mogen bijdragen". Toen besloten werd de Grevelin- gendam aan te leggen over de in het Krammer liggende zandbank waar door deze Grevelingendam bij Brui nisse kwam te liggen kwam op de kaarten die daarvoor moesten wor den gemaakt de naam Plaat van Oude-Tonge te staan. Dit terwijl de zandbank eeuwenlang Krammer- plaat had geheten". Nieuwe geschiedschrijving zou je dit kunnen noemen. Echte historici ondervinden dit echter als een dolk stoot in het hart", aldus Vogelaar, hij koppelde daar de opmerking aan vast dat ook de naam Mosselbank in de categorie nieuwe geschiedschrij ving valt. ,,Als een mosselvisser voor 1972 toen de Grevelingen een meer werd zou hebben gezegd: 'Ik heb op mossels gevist op de mosselbank zou men hem vreemd hebben aangeke ken. Immers, geheel de Grevelingen was als het ware één mosselbank. Tn de Grevelingen lagen zo'n 300 mossel percelen". Behoorlijke bijdrage Schapsvoorzitter J. Hoek van Dijke zei in een korte toespraak blij te zijn Hoek van Dijke stelde verder dat bij het Grevelingenschap de natuur voorop staat, maar wel van gelijke orde is als de recreatie. ,,Er blijft na tuurlijk altijd een spanningsveld tussen die twee hoofddoelstellingen. De recreatie cijferen we zeker niet weg". Tbt slot sprak Hoek van Dijke er zijn verwondering en tevredenheid over uit dat voor het creëren van het eiland 800 kilo stortsteen per vier kante meter is gebruikt. „De Mossel bank is zwaarder uitgevoerd dan de Archipel en dat is toch een belangrijk gegeven. De Mosselbank heeft de stormen van januari dit jaar zonder schade doorstaan en aan de Archipel hebben we eerder bij een storm al een miljoen gulden schade gehad". Aanleg In de herfst van 1989 werd begon nen met de aanleg van De Mossel bank. In feite is het niet één eiland maar zijn het er twee. In totaal werd 90.000 kubieke meter zand opgespo ten op een reeds bestaande ondiepte. Het zand is afkomstig van rondom de nieuw gevormde eilanden. Veel zand werd weggezogen tussen de beide ei landjes. Zo ontstond een vaargeul die dwars tussen de twee eilandjes door loopt. van vier aanlegsteigers met een geza menlijke capaciteit van 60-100 lig plaatsen. Als het erg druk is kunnen de schepen ook dubbel gaan liggen Het westelijke eiland is voorzien Watersporteiland de Mosselbank. en dat brengt de piekcapaciteit op ongeveer 200 ligplaatsen. Op het eiland zijn toiletten ge plaatst. Ook zijn er vuilcontainers en is er een uitkijktoren voor de jeugd. Aan de westzijde van het eiland be vindt zich een speelbaai voor de kin deren. Het oostelijke eiland is zo'n 600 meter verwijderd van de Greve lingendam en er is dan ook makke lijk naar toe te surfen. Ook op dit ei land zijn toiletten en vuilcontainers neergezet. Laatste Met de Mosselbank hebben de wa tersporters er in het Grevelingenge bied een derde mogelijkheid gekre gen om buiten de havens een aanleg-4 gelegenheid te vinden. Eerder wer den reeds de kunstmatige water sporteilanden Archipel en Ossen- hoek aangelegd. De aanleg van de Mosselbank heeft alles bij elkaar 3,4 miljoen gulden gekost. BRUINISSE - Een watersportweekend voor het hele gezin. Dat is wat de organisato ren van Bruniversails voor ogen staat. „Een weekend waarin alle leden van het gezin in Bruinisse aan hun trekken zullen komen. Een weekend waarin elk soort waterspor ter iets van zijn gading gaat vinden. Bovendien een evenement wat naast vaargenot ook nog een aantal educatieve en informatieve elementen in zich heeft", aldus het pers bericht omtrent het grootschalige watersportproject. „We waren een beetje uitgekeken op de Mosseltocht. We hadden behoefte om er iets meer van te maken", aldus VVV- informateur J. van der Klooster, één van de mensen achter Bruniversails. Enige durf kan hen niet ontzegd worden, de mensen achter Bruniver sails. De VVV-Bruinisse ontwikkelde het idee in nauwe samenwerking met de Zeilvereniging voor Dordrecht en omstreken en Natuur- en Recreatie schap de Grevelingen. Men is al vanaf februari dit jaar bezig'met het leggen van contacten en het verder uitwer ken van ideeën. En met de aankondi ging van het evenement is men er vroeg bij. De eerste editie van Bruni versails staat gepland voor het Hemelvaart-weekend van 1991. Be wust is gekozen voor dat weekend omdat men dan nog weinig concur rentie van andere evenementen heeft en omdat de havens van Bruinisse voor het overgrote deel leeg zijn. De mosselkotters zitten dan allemaal op de Waddenzee in verband met de mos selzaadvisserij. Veelzijdig Bruniversails is opgebouwd uit een aantal evenementen. „We wilden er meer van maken dan weer een zeil wedstrijd", legt Van der Klooster uit. Bruniversails gaat vrijdag 10 mei van start met een zeil-toertocht rond het Grevelingenmeer. Het uitgangspunt van de toertocht is dat iedereen op een ontspannen manier kennis kan nemen van het Grevelingenmeer in al haar facetten. Aan de toertocht is ook een educa tief tintje gegeven. Tijdens de tocht moeten er opdrachten vervuld wor den, zowel aan boord als aan de wal. De wal-opdrachten dragen een quiz-, spel- en sportief karakter. In de toertocht is ook een bezoek aan bezoekerscentrum De Punt opge nomen. Het bijzondere van de toer tocht is dat men niet alleen vanuit Bruinisse maar ook vanuit alle ande re jachthavens aan de Grevelingen kan starten. Alles bij elkaar neemt de toertocht zo'n zeven uur in beslag, maar het staat eenieder vrij om er langer over te doen. De organisatoren zijn nog op zoek naar verenigingen die aan ofwel de toertocht ofwel de zeilrace ofwel aan beide mee willen doen. Zeilrace Zaterdag 11 mei staat in het teken van de zeilrace. Volgens de organisa toren van Bruniversails gaat het om een voor Nederland unieke 12-uurs- race. Het uitgangspunt bij de zeil wedstrijd is dat het voor elke wed- strijdzeiler een interessante wed strijd moet zijn. Daarom is gekozen voor een aantal eenheidsklassen als mede IMS, NKK, TVF en SW geme ten schepen. De twaalf-uurs-race gaat in de vroege ochtenduren van start, om preeies te zijn om 6.00 uur. Er is een baan uitgezet over het hele Grevelin genmeer. Er komt regelmatig een driehoeks-traject in voor. Dit om een Ouddi De Punt Het logo van Bruniversails. interessant verloop van de wedstrijd te garanderen. Met de minder fanatieke zeilers is ook rekening gehouden. Voor hen is er de 6-uursrace. De opzet van deze @®ec?sep'®w®(7(Mife©3 S@CD$QQC?3GD êgd EofesOaraï) BRUINISSE De route van de toertocht tijdens Bruniversails zeilrace is dezelfde als die van de twaalf-uursrace. De 6-uurs race gaat om 10.00 van start. De uiteindelijke vorm van de wedstrijdbaan hangt af van het weer op de dag van de wed strijd. Voor de bezoekende jachten worden ligplaatsen verzorgd in de verschillende havens van Bruinisse. Voor die ligplaatsen hoeft niets be taald te worden. Catamaran Bru gaat verder middels Bruniver sails proberen om Texel naar de kroon te steken. Daar wordt elk jaar het Rondje Texel, de grootste Cata maranrace van Nederland, verzeild en als het aan de organisatoren van Bruniversails ligt wordt het Rondje Grevelingen net zo bekend als het Rondje Tfexel. Volgens de organisato ren is er nu al veel belangstelling voor de catamaran-race. „We hebben al meer dan honderd aanmeldingen", aldus Van der Klooster. Wie dat wil kan vrouw eii kinderen natuurlijk mee aan boord nemen tij dens de 12 of 6-uursrace. De organisa toren hebben er echter ook rekening mee gehouden dat niet iedereen het leuk vindt om 12 uur op een scheef- hangd zeilschip te vertoeven. „Wij gaan ervan uit dat er voor elk wat wils moet zijn. Wil moeder de vrouw en de rest van het gezin niet mee met de race dan kan zij in Brui nisse gezellig een braderie bezoe ken", zo laten de organisatoren we ten. Ook de activiteiten aan de wal worden in de nautische sfeer gehou den. Net als tijdens de Visserijdagen presenteert in het Hemel va art week end van 1991 een flink aantal bedrij ven die direct of indirect iets uit staande heeft met water en water sport zich op de loswal in Bruinisse. En uiteraard is het visitekaartje bij uitstek van Bruinisse, de mossel in allerhande variëteiten te krijgen tij dens Bruniversails. Hoe het er allemaal precies uit gaat zien is nu nog niet te zeggen, maar ze ker is wel dat men er naar streeft om ook voor een muzikale omlijsting van het hele gebeuren te zorgen. „We zijn in onderhandeling met de horeca. We willen alles in een bepaalde mu ziekstijl houden", legt Vnn der Kloos ter uit. Gedacht wordt aan Dixie land, Jazz of bijvoorbeeld Country Western muziek. Kortom: het wordt feest volgend jaar tijdens het Hemelvaartwcckend in Bruinisse. En men kan zeggen van Bruenaren wat men wil: zc weten wat feesten is. Financieel gezien is het project nog niet rond maar Van der Klooster laat desgevraagd weten er alle vertrou wen in te hebben dat men de benodig de pecunia bij elkaar zal kunnen krij gen om het ambitieuze project ook daadwerkelijk te kunnen realiseren. „Er wordt hard aan gewerkt om het financieel rond te krijgen. We zijn in onderhandeling met het bedrijfsle ven en we hopen ook van de provincie een bijdrage los te kunnen peuteren".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4