Schiesser voordeel! Duivelandse PvdA-fractie tegen opheffing college van bijstand f 1000,- beloning Duivelands SGP/RPF-raadslid tegen contract kabeltelevisie Nieuwe gemeentegids gemeente Duiveland Schiesser® De Bruse peuters nemen afscheid van juf Hennie Fuchsia tuinentocht op Schouwen-Duiveland Geachte minister, Kamer wil 120 blijven rijden f 19.95 Een van de weinige mogelijkheden om tot aan de basis mensen bij de sociale problematiek te betrekken MERCEDES 230 TE Meerderheid Duivelandse raad stemt voor Deze week huis-aan-huis verspreiding Op zaterdag 14 juli deurioo mode Expositie in kerk Vergadering Duivelandse commissie welzijnsbeleid Concerten Hervormde kerk in Burgh ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 6 juli 1990 Nr. 24772 3 Namens de Vereniging van Veront ruste Zeehonden in de Oosterschelde vraag ik Uw aandacht voor het vol gende. Wij als zeehonden hebben be grepen, dat U het Oliegeultje gedu rende een groot aantal maanden in het jaar wilt shnten. Het zou - zo zegt U - in ons belang zijn. Maar bewindsman, is het U dan niet opgevallen dat we eindelijk weer opleven. Dat we er weer zin in hebben. Dat schrijft U overigens zelf. U moet weten: dat wij als zeehon den geen enkel probleem hebben met het passeren van een rustige rond vaartboot. Sterker nog, dat is voor ons de gelegenheid om op een wad te klimmen en die nieuwsgierige toe risten ons te laten bewonderen. U weet toch, dat de zeehond van nature ook een nieuwsgierig beestje is. Kijk, over werkgelegenheid voor een rederij en dergelijke weten wij niet veel. We zijn geen mensen. Dat laten we over aan anderen. Maar on ze vereniging doet een beroep op Uw gezonde verstand. Gelukkig - wij hebben er als geen anderen baat bij - staat het milieu vandaag de dag bo venaan iedere prioriteitenlijst. Maar nu gaat het erom, dat beslissers als U niet doorslaan onder druk van de pu blieke opinie. Het begrip natuur is alles omvattend. Daaronder valt ook de mens. Als die met luidruchtige jetski's en dergelijke op ons afko men, worden we bang. Als mensen in kleine bootjes een meter van ons af gaan liggen turen, benauwt dat ons. Maar een rondvaartboot op afstand deert ons niet. Daarom doet de Vereniging van Verontruste Zeehonden in de Ooster schelde een beroep op U. Laat de na tuur in al haar facetten in haar waar de. Vergeet daarbij de mens niet. Als U die uitsluit van de natuur, moet U ons eens uitleggen, wat de betekenis van de natuur dan nog kan zijn voor de mens. Tenslotte wijst onze vereniging U erop, dat de natuur erbij gebaat is, dat de mens zich bewust is van haar schoonheid. Die bewustwording kan worden gestimuleerd door de mens kennis te laten maken met die na tuur. En als wij U nu zeggen, dat we geen problemen hebben met die strak georganiseerde rondvaarten, dan betekent dat toch wel wat. Namens onze leden, dank ik U voor Uw aandacht en wens U veel wijsheid toe in Uw besluitvorming. O. Geultje, voorzitter-zeehond DEN HAAG - De Tweede Kamer zal minister Maij-Weggen (verkeer) en haar collega Hirsch Ballin (justi tie) dringend verzoeken af te zien van haar plan om de maximumsnelheid in de Randstad op sommige stukken te verlagen van 120 naar 100 kilome ter per uur. Daartoe dienen CDA, PvdA en VVD een gezamenlijke mo tie in. Eerder deze week bleek al in een debat dat alle fracties behalve D66 te gen dat voornemen van de minister zijn. De bewindslieden lieten toen weten niet te willen tornen aan hun plan. Dat heeft vooral in de CDA- fractie kwaad bloed gezet. In de motie vragen de drie partijen om alle inspanning te richten op de handhaving van de huidige maxi mumsnelheid en de resultaten daar van periodiek te rapporteren. In 1992 willen de fracties een uitgebreid rap port over de snelheidsproblematiek. Advertentie Ondergoed voor mannen die kwaliteit en pasvorm willen voor een betaalbare prijs. 100% katoen in 3 kleuren. Slip of singlet 2 Stuks Advertentie NIEUWERKERK - „We moeten er voor zorgen om zo dicht mogelijk bij de bevolking te staan. Het college voor de verlening van bijstand is een van de weinige mo gelijkheden om tot aan de basis mensen bij de sociale problematiek te betrekken". Ondanks een vurig plei dooi van het Duivelandse PvdA-raadslid A. J. C. Me- lieste bleek zijn fractie de enige die zich verzette tegen het opheffen van het college voor de verlening van bij stand. ken college waarin gemeenteraads leden zitten die adviseren wanneer door een van de inwoners van Duive- land een bijstandsuitkering wordt aangevraagd via de sociale dienst. Duiveland was de laatste gemeente op Schouwen-Duiveland waar het voorstel aan de orde kwam om het be sluit om al dan niet een bijstandsuit kering toe te wijzen voortaan uitslui tend over te laten aan de ambtenaren van de sociale dienst. Kortom, om het college voor de verlening van bij stand op te heffen. Privacy ,,Het heeft evenveel voor- als nade len, Maar bij ons staat de privacy van de burger hoog in het vaandel. Daar om zijn we voor opheffing", aldus G. van den Ouden-Zwart (VVD). De SGP/RPF- en de CDA-fractie zagen in opheffing vooral voordelen doordat daardoor sneller beslisssingen geno men zouden kunnen worden en de ad ministratieve rompslomp wat kleiner wordt. Maar de PvdA bleef zich hard nekkig verzetten. „Met opheffing ontstaat het gevaar van verambtelijking. Zoiets kun je aan de burgers niet verkopen. Er moet vanuit de raadsleden betrok kenheid zijn bij de mensen". Wethou der C. W. Filkweert (SGP/ RPF) toonde zich wat verbaasd over dat standpunt van Melieste. „Het zijn juist de burgers die er belang bij heb ben dat snel wordt beslist over het verstrekken van een uitkering. Ik ben verbaasd want in .het college voor de verlening van bijstand is niets gebleken van die betrokken heid omdat juist het PvdA-lid af en toe afwezig was". Via hoofdelijke stemming werd met de drie stemmen van de PvdA-raadsleden tegen beslo ten om het college op te heffen. Niet Loensweg 1, maar een histori sche naam zoals Plassen, Botland of Vierbannen zou de naam moeten zijn van het bestemmingsplan Nieuwer- kerk 1. Een gebied aan de Loensweg te Nieuwerkerk waar in de toekomst huizen mogen worden gebouwd. De raad stelde met algemene stemmen het voorbereidingsbesluit vast, maar schaarde zich wel achter een voorstel van CDA-raadslid M. A. Klaassen- Meijer om een passende naam voor het gebied te vinden. Raadsvoorzitter burgemeester A. Bergshoeff zegde toe dat het college van b en w daar wat aan zal doen. Tenslotte leverde het beschikbaar stellen van een krediet voor riole- rings-inspectie wat discussie op tij dens deze laatste raadsvergadering voor de zomervakantie. SGP/RPF- raadslid L. Meerman vond dat het be drag van 10.000 gulden dat men hier voor beschikbaar wilde stellen wat meer gestructureerd zou moeten zijn. „Ik wil graag weten wat zo'n inspec tie per straat kost". Meerman dacht dat op die manier effectiever en wel licht goedkoper gewerkt zou kunnen worden. Maar wethouder W. P. Stou ten (VVD) wees hem er op dat de ver wachting bestaat dat voor het bedrag van 10.000 gulden gemakkelijk de drie straten geïnspecteerd kunnen worden die men op het oog heeft. (De Schoolstraat te Nieuwerkerk en de Molenstraat en Van den Abeelstraat te Oosterland). PvdA-raadslid C. J. Hillebrand kon pas met het voorstel instemmen nadat Bergshoeff hem had verzekerd dat er klachten zijn over putten in beide wegen in Oosterland. „Het lijkt wel of wij die 10.000 gulden moeten uitgeven", aldus het PvdA- raadslid. voor degene die informatie kan verstrekken tot het terugvinden van de Kenteken: RS - 94 - YR Kleur: blauw/zwart metallic Die in de nacht van maandag op dinsdag 4 juli gestolen is van het erf aan de Weelweg 48 te Burgh-Haamstede. Voor tips bel: 01115-2789 b.g.g. 01110-14211 NIEUWERKERK - „Wanneer ik rechtlijnig, principieel doordenk leid dat bij mij tot een afwijzing van uw voorstel". Het Duivelandse SGP/ RPF-raadslid K. Hendrikse stemde tijdens de gemeenteraadsvergade ring in het gemeentehuis in Nieuwer kerk tegen het afsluiten van een con tract met Zekatel betreffende de aanleg en exploitatie van kabeltele visie in de gemeente. Hij was de eni ge, de overige raadsleden inclusief zijn SGP/RPF-partijgenoteh gingen wel akkoord met-het collegevoorstel., Hendrikse gaf toe dat de kabelsig nalen ook 'goede gebruiksmogelijk heden' boden. „Zoals voor de kerkte lefoon en het bejaardenalarm. Maar wij zijn tegen televisie-gebruik met alle programma's die daar tegen woordig bij komen". Het SGP/RPF- raadslid uitte verder de vrees dat de gemeente in de toekomst wellicht verder op kosten wordt gejaagd wan neer men een contract met Zekatel aangaat. Geen alternatief Zijn fractiegenoot L. Meerman liet weten toch in te stemmen met een kabeltelevisie-contract omdat hij geen betere mogelijkheid zag. „Het is ondoenlijk om als gemeente zelf zo iets ter hand te nemen via de dienst gemeentewerken. Nadat ze zich had den vergewist van enkele details, le verde het voorstel voor de overige raadsleden geen problemen op. Via hoofdelijke stemming werd met tien tegen een stem (van Hendrikse) be sloten om het contract met Zekatel aan te gaan. Het voorstel om géén verordening vast te stellen die het vestigen van een speelautomatenhal in de ge meente mogelijk zou maken werd met instemming begroet door bijna alle raadsleden. Alleen de PvdA wil de weten of het in een later stadium alsnog mogelijk zou zijn een dergelij ke verordening vast te stellen. Uit een toelichting van Bergshoeff bleek dat dat inderdaad zou kunnen. Maar als het aan de SGP/RPF-frac- tie ligt zal dat ook later niet gebeu ren. „Dit soort vermaak keuren wij onvoorwaardelijk af. Het zijn zondi ge spelen die randverschijnselen als gokverslaving en ordeverstoring met zich meebrengen", aldus Hendrikse. De burgemeester waarschuwde hem dat hij moest oppassen met dergelij ke opmerkingen. Vooral wat betreft ordeverstoringen. „Dat hoeft niet au tomatisch het gevolg te zijn". Wormen steken „Wij willen het recht om op de slik ken van Oosterland wormen te ste ken in startd houden. 'Hët is te ver ge-r grépen om dat te laten 'schïëtêrï. Er" zijn genoeg mensen die'op een goede manier gebruik maken van die gron den bij de Oosterschelde". CDA- raadslid A. R. I. van den Hoek ver woordde de mening van de hele raad toen hij zich achter het college voorstel schaarde om bij het ministe rie van landbouw, natuur en visserij beroep aan te tekenen. Bij het aan wijzen van de Oosterschelde als be schermd natuurgebied heeft het mi- nisterie geen rekening gehouden met het verzoek van de gemeente om het steken van wormen op de slikken van Oosterland te blijven toestaan. „Het is zaak dat we onze rechten zeker stellen. Daarom moeten we zo snel mogelijk een brief doen uitgaan naar het ministerie", aldus raads voorzitter burgemeester A. Bergs hoeff. Een voorstel dat vanuit alle fracties werd gesteund. „Wij zijn een agrarische gemeente. Het zou voor de bevolking verstrekkende gevolgen ■hebben als geen wormen meer moch ten worden gestoken", aldus Hen drikse. En C. J. Hillebrand (PvdA) vond dat kleine belangen moeten kunnen samengaan met grote belan gen. „De Oosterschelde hoeft hier door niet te worden geschaad". G. van den Ouden-Zwart (VVD) toonde zich verbaasd over het feit dat men pas na een jaar antwoord kreeg van het ministerie. „En altijd net in de vakantieperiode' BRUINISSE - Ongeveer vijf jaar was zij leidster van de Bruse peuterspeel zaal De Krukels. Omdat haar kinderen groter worden en omdat ze het ook druk heeft met werkzaamheden voor de Bruse scoutinggroep besloot Hennie Niese afscheid te nemen van haar peuters. Dat gebeurde donderdag tijdens een speciale kabouterochtend in de peuterspeelzaal. De kinderen kivamen verkleed naar de peuterspeelzaal. Daar werden allerlei spelletjes gedaan. Natuurlijk moest juffrouw Hennieook haar gitaar ter hand nemen om te- zingen met de kinderen, zoals zij dat de afgelopen jaren vele keren deed. ,,Ik heb het peuterspeelzaalwerk altijd met veel plezier gedaan", aldus de 39- jarige Bruse. Halverwege de ochtend kwamen ook de ouders van de peuters naar de peuterspeelzaal voor het officiële afscheid. Hennie Niese kreeg daar bij bloemen, gitaarboeken, een gitaarstandaard en een gitaarstemmer. Zij gaf alle peuters ten afscheid een bal en de ouders een zelfgevouwen doosje Hennie Niese wordt na de grote vakantie opgevolgd door Elly Vaane. De Bru se peuterspeelzaal heeft twee leidsters. NIEUWERKERK - De inwoners van de gemeente Dui veland krijgen deze week de nieuwe gemeentegids in hun brievenbus. Een boekje met daarin alle informatie over de wijze waarop het gemeentelijk apparaat functio neert. Voor het eerst zijn in de gids ook plattegronden opgenomen van de diverse dorpen die in de gemeente Duiveland liggen. Het is voor de negende keer dat de gemeentegids Duiveland uitkomt. De informatie die erin staat vermeld va rieert van uitleg over de betekenis van het gemeentewapen tot informa tie over alle voorzieningen die er zijn in de gemeente. Na een overzicht van de mensen die de gemeente besturen en de taken die zij daarbij vervullen wordt een opsomming gegeven van de ZIER1KZEE/BURGH-HAAMSTEDE - Mensen die van fuchsia's houden kunnen op zaterdag 14 juli hun hart op halen. Op die dag kan namelijk op Schouwen-Duiveland een fuchsia tuinentocht worden gehouden. Het gaat om een initiatief dat de Zeeuwse Fuchsia Vereniging voor de vierde keer heeft genomen. Op Schouwen-Duiveland zijn de tuinen van C. Remmers aan de Hogeweg 24 te Burgh-Haamstede en M. Onrust aan de Schouwenbank 65 te Zierikzee te bezichtigen. Verschillend Twee tuinen die heel verschillend van opzet zijn. De ene met veel fuch sia's en de andere fuchsia's in combi natie met veel andere planten. Het doel van de tuinentocht is om de ken nis en de cultuur van de fuchsia in bredere kring te verbeteren. Daarom zijn de heren Remmers en Onrust bereid om informatie te ge ven over het stekken, toppen, enten en kweken van fuchsia's, de bestrij ding van ongedierte en het bemesten van de planten. Ook wordt precies uitgelegd hoe men zijn fuchsia's in dc winter kan overhouden. De tuinentocht kan worden ge maakt tussen 9.00 en 17.30 uur. VOERENDAAL - De politie van het Zuidlimburgse Voerendaal heeft een 40-jarige man gearresteerd die heeft bekend op 22 mei van dit jaar in Voe rendaal een 25-jarige vrouw te heb ben verkracht. Dat heeft een woord voerder van de rijkspolitie meege deeld. overheids- en semi-overheidsinstel- lingen die in Duiveland actief zijn. Ook de onderwijsinstellingen ont breken niet in de nieuwe gemeente gids. In totaal heeft Duiveland twee peuterspeelzalen en zes basisscholen. Onder het kopje gezondheidszorg wordt ook melding gemaakt van de instellingen die zich bezig houden met de gezondheidszorg voor dieren. Verder staan in de gemeentegids de verenigingen die zich bezig houden met cultuur en ontspanning. Bijvoor beeld de diverse zang- en muziekver enigingen en de adressen en telefoon nummers van de diverse dorpshuizen waar vaak activiteiten plaatsvinden. Aan de sport is een apart hoofdstuk je gewijd. Tbnslotte is in het kort vermeld welke procedure de inwoners van Duiveland moeten volgen bij verhui zing, geboortes, sterfgevallen of het verkrijgen van paspoort of rijbewijs. Een boekje om zorgvuldig te bewaren dus. De gemeentegids wordt om de paar jaar geactualiseerd en opnieuw uitgebracht. BURGH-HAAMSTEDE - Van 19 ju li tot en met 11 augustus is in de Ne derlandse Hervormde kerk te Burgh een expositie van werk van Herman- cc Mees en Edith Brinkman. De ten toonstelling omvat portretten en aquarellen die werden gemaakt door Mees en bronzen sculpturen van Brinkman. Dc expositie is dagelijks te bezichtigen van 10.00 tot 12.00 uur en van 11.00 tot 17.00 uur. Behalve zondags. ROME - Jezus en zijn discipelen waren vegetariërs en ook de eerste Christenen moesten niets van vlees hebben. Dat beweert de Romeinse priester Mario Canciani in zijn boek In de ark van Noach. Tijdens het laat ste Avondmaal heeft Jezus zeker geen Paaslam gegeten, aldus Canciani, een fervent dierenbeschermer die elk jaar met Pasen een kruistocht tegen het slachten van lammeren houdt. Het Avondmaal werd immers gehou den in een huis van de Essenen, een Joodse groepring die vegetarisch leefde. NIEUWERKERK - Bijna veertig aanvragen voor subsidie van diverse verenigingen en organisaties liggen te wachten op de leden van de Duive landse adviescommissie voor het welzijnsbeleid. Op donderdag 12 juli komt de com missie bijeen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk om tijdens een openba re vergadering advies uit te brengen over het al dan niet toekennen van subsidie aan deze verenigingen. Aan de hand van deze adviezen doet het Duivelandse college van b en w aan de gemeenteraad voorstellen betref fende het verlenen van subsidie. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende wor den bijgewoond. BURGH-HAAMSTEDE - in dc Ne derlandse Hervormde kerk te Burgh worden in juli en augustus vier orgel concerten gehouden. Op donderdag 19 juli bespeelt Jan Walraven het historische Albertus Gruysenorgel en verzorgt Loes van Langerak (alt) zang. Op donderdag 26 juli verzorgt Eric Koevocts orgelmu ziek en speelt Marco Bons viool. Op donderdag 2 augustus bespeelt Rinus Verhage het historische orgel en Fransje de Visser dwarsfluit. Het laatste concert is op donderdag 9 augustus. Dan is het Wim Boer die op het orgel speelt en Herien Wieringa (mezzo-sopraan) zingt. Alle concerten beginnen om 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. fnlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1150 uur Donderdagkrant woensdag tot 11,30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551 60 cent per mm: ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3