Shirley Valentine in de Concertzaal Deelname aan een Bruggroep, oftewel hoe leuk leren is Doktersvrouw in de jungle Corner Cats in Zierikzee Tentoonstelling van Anne-Marie van Veen tijdens open kerkdagen Nieuwe Bruggroep in Zierikzee start in september Open dag van REC Mogelijk derde foto van Van Gogh ontdekt i i 6 ZIERIKZEE - Evenals vorige jaren zijn de Gereformeerde Kerk en de Nederlandse Hervormde gemeente te Zierikzee tijdens de zomerweken present in de vorm van de openkerk dagen. De deuren van de Gasthuis- kerk staan gedurende een aantal middagen wijd open zodat de kerk ook in de week een bezinnings- en ontmoetingspunt kan zijn. Een groot aantal vrijwilligers is actief in de vorm van het geven van rondleidin gen, het presenteren van het klank- beleid 'Niet door steen en hout al leen' of staan klaar voor zomaar een praatje met de gasten die de kerk be zoeken. Organisten van Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee geven orgelbespelingen, er is een uitgebrei de boekentafel met allerlei uitgaven van de Bijbel Kiosk Vereniging. Ook nu weer is er een tentoonstelling in- gericht. Sinds de uitbreiding met het kerkcentrum heeft de Gasthuiskerk een schitterende mogelijkheid gekre gen om aan de middeleeuwse muur die met een prachtige lichtval de kerk met het kerkcentrum verbindt te exposeren. Vorig jaar waren het foto's over het dagelijks leven van de Joodse ge meenschap in Nederland. Dit jaar hangt er werk van de kunstenares Anne-Marie van Veen uit Beetster- zwaag. Het is de eerste keer dat het begrip kunst aan de open kerkdagen verbonden wordt. Toch betreft het geen abstracte kunst. De bedoeling van de kunstenares is voor iedereen duidelijk. Op vrij grote doeken verbeeldt zij wat je de gebrokenheid van de wereld zou kunnen noemen. De afgelopèn jaren heeft zij met ontsteltenis uit de media vernomen wat er al niet gebeurt aan onrecht en geweld, dingen die mens en schep ping vernietigen. Door middel van een aantal grote doeken en objecten en soms met gedurfde materialen (plastic) beeldt zij haar ontsteltenis uit. Haar werk verbindt journaal beelden met profetische woede uit het Oude testament. Zo is de situatie in Zuid-Afrika herkenbaar in het 'bloedkleed van de rassenhaat en dic tatuur'. De oorlog tussen Irak en Iran komt uit in 'kinderen in de oorlog- het sprookje van het martelaarschap. Aangrijpend is het doek dat in de kerk zelf is opgehangen: leegte en geen antwoord meer'. De titel van de gehele tentoonstel ling luidt 'Het verhaal van de mach teloze'. Met duidelijke kleuren houdt zij de bezoeker het spiegelbeeld van een waanwereld voor. De bezoeker die aan berichtgeving van onrecht, geweld en vernietiging is gewend ge raakt wordt door een schok weer tot de orde geroepen. De kunstenares blijkt geïnspireerd door het exodus- verhaal, het is te zien in het .object 'slavenhoed' en ook in het doek 'exo dus'. Het laatste doek hangt hoog in het kerkgebouw en laat bij alle aangrij pende beelden die de bezoeker gezien heeft zien dat er ook tekenen van hoop zijn. Het kleurrijke doek beeldt de bevrijding en de uittocht van de onderdrukking uit. In totaal zijn er dertien doeken en objecten te zien. De expositie is geopend op dezelfde tijd van de open kerkdagen: op maan dag, woensdag en vrijdagmiddag vanaf 9 juli tot en met 10 augustus. ZIERIKZEE - Huiswerk maken, naar school gaan. Heel wat volwassenen herinneren zich die schoolperiode niet direct als de meeste lollige uit hun leven. Toch kan leren heel leuk en verfrissend zijn. Dat heeft Elly Kou- wenberg uit Zierikzee aan den lijve ervaren. De Zierik- zeese maakte met nog zo'n acht andere volwassenen deel uit van de Bruggroep die vorig jaar voor het eerst in Zie rikzee door het Regionaal Educatief Centrum werd ver zorgd. wel uit de opsomming van cursusbe geleidster Tineke Kalwij. Alle cur sisten, van deze eerste Bruggroep gaan verder. De een gaat een admini stratieve opleiding volgen, een ander heeft gekozen voor een computercur sus en een derde heeft zich opgegeven voor een schakelcursus voor het mid delbaar beroepsonderwijs. De ande ren stromen door naar de MAVO. Gezien dit resultaat heeft de Brug groep dus aan zijn doel van voorbe reidende cursus voor het MAVO of be roepsonderwijs beantwoord. In ver gelijking met de vroeger in Zierikzee gehouden opstapcursus, die gericht was op doorstroming naar de MAVO biedt het volgen van de Bruggroep -mensen met een lagere of niet afge ronde MAVO-opleiding daarnaast ook de mogelijkheid tot een ver volgstudie binnen het (middelbaar) beroepsonderwijs, zoals bij voor- beeld het PBVE-onderricht en admi nistratieve opleidingen op middel baar niveau. Hoe zat het ook al weer? Hoe los je een lastige staartdeling of een deling met breuken op, is het nu d of dt, 'n lange ij of gewoon ei. Hoe vaak zorgt de wat in vergetelheid geraakte lage re schoolkennis niet voor de nodige twijfels. Kennis die niet regelmatig ,,van stal wordt gehaald" raakt im mers bedolven onder een dikke laag „hersenstof". Opnieuw de neus in de studieboe ken steken lijkt een voor de hand lig gend vervolg maar is het niet. Voor het zover is dat mensen na jaren niet studeren weer de studieboeken indui ken moet er eerst een behoorlijke drempel worden overschreden. Elly Kouwenberg uit Zierikzee weet er al les van. ,,Ik liep al geruime tijd met het idee om weer eens iets te gaan doen". Wat dat iets precies inhield, een baan of 'n studie, daar had ze niet direct vastomlijnde plannen over. Opfrissen Via een buurvrouw, eveneens een REC-cursiste, kwam zij in contact met Tineke Kalwij, cursusleidster bij het Regionaal Educatief Centrum, die haar het een en ander over de nieuwe Bruggroep vertelde. Dat op frissen van de weggezakte lagere schoolkennis, het aanleren van uit eenlopende studievaardigheden en de keuzebegeleiding en -oriëntering - de belangrijkste bouwstenen van deze eenjarige cursus - spraken haar zeer aan. En brachten haar er uiteindelijk toe om zich voor deze Bruggroep op te geven. Ook al had ze niet direct een duidelijk beeld van deze cursus voor ogen. Nu een klein jaar later heeft zij geen spijt van haar beslissing gehad. Sterker nog, nu de lessen zijn afgeslo ten mist zij haar cursusmorgen en de wekelijkse portie huiskerk (gemid deld zo'n anderhalf tot twee uur). „Ik heb nooit geweten dat het zo leuk zou zijn, ik'heb nu zelfs zin in het leren gekregen. Iets dat vroeger niet het ge- 1 vaTwfis" omschrijft de Zierikzeese de „metamorfose". Het blijft dan ook niet bij dit ene jaartje Bruggroep, of schoon dat aanvankelijk het doel van Elly Kouwenberg was. In het nieuwe cursusjaar zet de Zierikzeese haar studie voort aan de MAVO, waar zij in drie vakken lessen gaat volgen. Iets waaraan ze zonder Bruggroep niet zo snel begonnen zou zijn. Dat ze niet de enige is die weer ani mo in studeren heeft gekregen blijkt Vaardigheden Behalve het opfrissen van het Ne derlands en de Tekenvaardigheid wordt er dan 'ook ruimschoots aan dacht besteed aan studievaardighe den zoals het leren onderscheiden van hoofd- en bijzaken, het leren schrijven van opstellen, verslagen en brieven, het leren voeren van een goe de discussie, het bevorderen van het concentratievermogen en het maken van een goede studieplanning. Voor een belangrijk deel worden dergelij ke vaardigheden in de lesstof geïnte greerd. Keuze Nu het woud van algemeen vormen de en beroepsopleidingen de omvang van een oerwoud heeft aangenomen is het kiezen van de juiste beroepsop leiding geen eenvoudige zaak. Een gerichte keuze is dan ook een eerste vereiste voor het met succes volgen van een vervolgopleiding. In de Bruggroep wordt dan ook re latief veel aandacht besteed aan die keuze. Behalve het op een rijtje zet ten van alle studiemogelijkheden kunnen cursisten als voorproefje les sen volgen en contacten leggen met mentoren van de vervolgopleiding van hun keuze. Wie verder wil stude ren maar niet precies weet wat zijn mogelijkheden zijn kan worden ge test. Uitgangspunt hierbij zijn de ZIERIKZEE - Onvervalste rock 'n roll en rock a billy jive met de sound of the fifties. Voor deze muziek tekenen The Corner Cats. Zij treden dinsdag 10 juli op in de Muziektent van 13.30 tot 17.30 uur ter gelegen heid van de ingebruikname van de vernieuwde binnenstad. The Corner Cats is een internationaal orkest, zowel qua samenstelling als podiu mervaring. Het opmerkelijke aan deze band is de scheurende sax, de kleding die precies in de stijl wordt gehouden, de microfoon en de ou derwetse contrabas. De Corner Cats staan garant voor een frisse, on vervalste rock-and-roll show. tvaarmee deze cats en kittens immer weer hun Nederlandse, Belgische, Franse of Duitse publiek weten te boeien. Het repertoire van de Corner Cats bestaat niet alleen uit beken de en minder bekende covers, maar ook uit eigen composities. Een band met een eigen sound en identiteit dus. De Corner Cats bestaat uit Big Boy Johan op de saxofoon. Blond Bombshell Annie op bas en vo cals. Brunette Bumper Carina op drums en Belgium Boy Guido op gi taar en vocals. wensen en mogelijkheden van de cur sist, maar ook de mogelijkheden op de arbeidsmarkt spelen mee. Deze keuzebegeleiding houdt niet op wan neer de cursist de Bruggroep heeft voltooid, want ook wanneer de cur sist inmiddels al aan een vervolgop leiding is begonnen houdt de bege leidster van de Bruggroep nog enige tijd contact met de cursist om de doorstroming zo soepel mogelijk te laten verlopen. Behalve de Bruggroep, die komend schooljaar op dins dag- en donderdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur wordt gege ven, verzorgt het Regionaal Educatief Centrum nog andere onderwijsactiviteiten op Schouwen-Duiveland. Om een beeld te geven van het werk van het REC wordt maandag 27 augustus in het gebouw van de DAS-Zeeland in de Man huisstraat open huis gehouden en wel tussen 19.00 en 21.00 uur. Studieleiders en oudcur sisten zullen dan aanwezig zijn om iets over de verschillende cursussen waaronder de Brug groep te vertellen. Ook voor een persoonlijk advies kan een beroep op de REC-mensen wor den gedaan terwijl er tevens het nodige lesmateriaal ter in zage zal liggen. Advertentie GRONINGEN - De Vereniging van Ruimtevaarders, ASE (Association of Space Explorers) is een groot voor stander van een reis naar Mars. Dit mag echter niet het werk zijn van een enkel land. DORDRECHT - In het gemeente archief van Dordrecht is zeer waar schijnlijk een foto van Vincent van Gogh ontdekt. Als de man op de foto inderdaad de beroemde schilder is, dan is het de derde foto die er van hem is teruggevonden. Het is dan ook meteen de meest recente, name lijk vermoedelijk uit 1877. Van Gogh was toen 24 jaar. Er zijn verder een foto van de meester op 5-jarige en een op 18-jarige leeftijd bekend. Dit heeft A. Molendijk, educatief medewerker van het gemeente archief Dordrecht en fotograaf, be vestigd. Molendijk stelde onlangs voor het museum Mr. Simon van Gijn in Dordrecht een tentoonstelling sa men over Van Goghs „Dordtse tijd". Van Gogh leefde in 1877 vier maan den in Dordrecht. Hij kwam toen, na een mislukte kunsthandelaarsloop baan, net uit Londen in Nederland te rug. Hij wilde evangelist worden, maar werkte genoemde maanden in de boekhandel van de Dordtenaar P. Diens zoon vertelde in 1914 in een interview in het Handelsblad dat hij zich Van Gogh herinnerde met een hoge hoed. Molenaar vond in het ge meentearchief een foto van een man met een hoge hoed. Hij maakte een vergroting van het plaatje, dat niet goter was dan een visitekaartje. Hij werd getroffen door de sterke gelijkenis met een zelfportret van Van Gogh uit 1888. Van Gogh was toen wel 11 jaar ouder, maar ook op jonge leeftijd was hij al zeer serieus. In Dordrecht ging hij drie keer per dag naar de kerk. Op de foto staat ook een molen. Van Gogh schreef over die molen, die in de Watermolenwei stond, aan zijn broer Theo. De molen werd in 1881 af gebroken en stond er dus in Van Goghs tijd nog wel. Verder is het len te op de foto. aldus Molendijk, en ook dat is een aanwijzing: Van Gogh woonde van januari tot mei 1877 in Dordrecht. De foto is tot 19 augustus op de tentoonstelling in het museum Mr. Simon van Gijn te zien. Vrijdag 6 juli Nederland I 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Matlock, Amerikaanse ad- vocatenserie. 18.30 uur The muppetshow. Gast: El- ton John. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur De reis om de wereJd in 80 dagen. Afl. 3. 20.15 uur Tourquiz, spelprogramma. 20.55 uur Inspecteur Morse, Engelse misdaadserie. Afl.: Zonsondergang (1). 21.55 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 22.20 uur Die verloren finale Ne derlanders en een Duitser vertellen over hun herinneringen aan 7 juli 1974. 23.00 uur Journaal. 23.15 uur Lekker weg. Vandaag: Zuid elijk Flevoland. Presentatie: Vivian Boelen. 23.40 uur Rashomon, Japanse speel film uit 1951 van Akira Kurosawa. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Dieren van de Middelland se Zee (Animal behaviour Scientific), natuurfilm. Afl. 17. 16.31 uur TROS vrijdagmatinee: On an island with you, Amerikaanse speelfilm uit 1948 van Richard Thor pe. 18.20 uur Het luipaard (Leopards), natuurfilm. 18.28 uur Erik, of het klein insecten boek, 8-delig jeugdfeuilleton naar het gelijknamige boek van Godfried Bomans. Afl.: 8 (slot): De weg terug. Herh. 18.47 uur Heathcliff co, tekenfilm serie. Herh. 19.03 uur Tik tak, kleuterserie. 19.08 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 19.32 uur TROS sport extra: Camel trophy 1990, reportage over deze auto-rally. Presentatie: Walter Tie- messen. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur America's funniest home videos, amateur video-opnamen uit Amerika. Presentatie: Linda de Mol en Bob Saget. 21.00 uur Op goed geluk, vakantie- spelprogramma gepresenteerd door Carry Tefsen. 21.50 uur 'Allo 'allo, Engelse comedy serie. Afl. 1. 22.15 uur TROS Hollywood Boule vard, filmmagazine gepresenteerd door Tineke Verburg. 22.50 uur In the heat of the night, Amerikaanse politieserie. 23.35 uur The Dave Thomas show, co- medyshow met de komiek Dave Tho mas. 00.05 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur NOS-Mondiale. Presenta tie: Tbm Egbers en Charles Groen- huijsen. Met: Tennis op Wimbledon, halve finale heren enkelspel. Com mentaar: Heinze Bakker en Marcella Meske; 15.02 Journaal. 15.05 uur Tour de France, 6e etappe: Sarrebourg-Vit- tel. Commentaar: Mart Smeets en Jean Nelissen. 19.00 uur Sesamstraat 19.15 uur NOS-Mondiale, met: Tour de France: 6e etappe, samenvatting; Tennis op Wimbledon. 20.00 uur Journaal. 20.20 NOS Mondiale, met: NOS-Laat. 20.50 uur Mevrouw de Generaal, deel 6, Engelse dramaserie. 21.43 uur Harry Belafonte in het spoor van de jazz, serie over jazz. 22.43 uur NOS-Mondiaie, met: NOS- Laat; Wimbledon-journaal. 23.30 uur Journaal. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.50 uur Nieuwskrant. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 37. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de een denfamilie. 18.10 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, 52-delige Engelse tekenfilm serie. Afl. 36. 18.35 uur Oproep der kabouters Spaans/Nederlandse tekenfilmserie. Afl.: Rechter David. 19.00 uur Programma van de Libera le Radio- en Televisie-Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Dupont Lajoie, Franse speelfilm uit 1974 van Yves Boisset. 21.35 uur Filmportret: Gary Cooper, een Amerikaanse legende portret van deze filmster met filmfragmenten, commentaar foto's en familiefilm pjes. Presentatie: Clint Eastwood. Aansl. Paardenkoersen. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.50 uur Weerbericht. 22.55 uur Een jaar in Vietnam (Tour of Duty), 13-delige Amerikaanse reeks. Afl. 5: Wit-zwart verhouding. 23.40 uur Coda, Stilleven, van J. Bernlef. BRT 2 15.00 uur Sport extra 16.45 uur Wielrennen: Ronde van Frankrijk, rechtstreekse reportage van rit 6: Sarrebourg - Vittel. Com mentaar: Mark Vanlombeek en Mark Uytterhoeven. ZIERIKZEE - In de Zierikzeese Concertzaal draait zaterdag 7 en zondag 8 juli om 20.00 uur de rolprent Shirley Valentine van de regisseur Lewis Gil bert. De film is geschikt voor. filmliefhebbers van alle leeftijden. Dit is het verhaal van Shirley Va lentine, een vrouw van middelbare leeftijd die op een gegeven moment besluit dat het zo niet langer kan. Ze is vastgelopen in de vicieuze cirkel van aanrecht, stofzuiger en echtge noot die zijn eten stipt om zes uur op tafel verwacht en niet om tien over zes. Ze is er in de loop der jaren aan gewend geraakt, dat er niemand naar haar luistert, dus vertelt ze haar ge dachten maar aan de keukenmuur. Als een vriendin een reis naar Grie kenland wint en Shirley vraagt mee te gaan, begint haar ontdekkings tocht naar de oude, vrolijke, gekke Shirley Valentine. Ze heeft de be schikking over een uitmuntend stel hersenen. Shirley wordt weer ver liefd op het leven. HILVERSUM - De AVRO vindt Ve ronica „fors gestraft" door het Com missariaat voor de Media. De omroep had een geldboete verwacht, aldus RTV-directeur Boudewijn Klap in een eerste reactie. De omroep zegt zich verder af te vragen wie er be doeld worden met „de overige zend gemachtigden". 64 Een dag nadat ze de brief ontvan gen hadden, arriveerde Martha al en zij installeerden haar direct in het ou de woonhuis. Evelyn was er zelf ver baasd over hoe blij ze was over Mar tha's komst en hoeveel spontane genegenheid ze voor haar voelde. De dag waarop de baby geboren werd, was een dag van grote opwin ding op de zendingspost. Hoewel Harry aan Jerry en Esther gevraagd had om met de meisjes te gaan pick nicken en Tbm, Saki, Humbug en Shorty met alles wat er voor de maal tijd nodig was had meegestuurd, ver zamelde zich toch een groot aantal mensen voor het huis. Een van de schoolmeisjes scheen tegen iemand gezegd te hebben, dat de baby wel gauw geboren zou worden en ieder wilde blijkbaar het nieuws uit de eer ste hand horen. Tben Jerry en Esther met hun gezel schap terugkeerden, stond er een gro te groep mensen te wachten. „Ik hoorde net huilen!" zei een van de vrouwen. „Het moet de blanke ba by zijn!" „Is de blanke baby een god als het een jongetje is en een godin als het een meisje is?" vroeg iemand. ,,'k Geloof het niet". „Natuurlijk wel!" „Nietes", zeiden anderen. „Huilt de baby in Kpelle of in de taal van de blanken?" Hun gepraat werd onderbroken door een intense stilte, toen Martha glimlachend naar buiten kwam en luid en duidelijk zei: ..Het is een meisje!" 21 Het was een voorrecht dat Evelyn zo gezond en sterk was. Er waren in 't geheel geen complicaties en ze voelde zich alleen maar moe en gelukkig na de bevalling. Bijna in slaap vallend, was ze toch even klaarwakker, toen Martha haar voor een enkel ogenblik haar kindje gaf. Intens gelukkig keek ze naar het rimpelige rode ge zichtje en het donzige bolletje. Ze glimlachte blij naar Harry en viel toen in een diepe slaap. Tben ze weer wakker werd. was er al een boodschapper onderweg naar de plantage met een telegrafische ge boorte-aankondiging voor haar ou ders. De prompte reactie van de Stu arts. die ze enkele dagen later ontvingen was, dat deze plannen maakten voor een bpzoek om hun kleindochter te zien. Bij de overstelpende belangstelling van alle kanten was het nodig om het bezoek wat te beperken. Humbug was de eerste die mocht komen. Ver legen bleef hij bij de deur staan. „I seghe!" zei hij beleefd, terwijl hij naar Evelyn keek en vergeefs de baby bij haar dacht te zien. „Waarvoor bedank je me nou, Hum bug?" zei Evelyn om het ijs te breken. „Omdat u nu echt mammy is, ma'am!" Weer keek hij rond om te zien, waar de baby was. „Baby uit wanelen, ma'am?" Door JENS LARSEN Evelyn lachte. „Kijk daar maar eens", zei ze. wijzend op de wieg. die achter haar bed stond. „Kom maar", zei Martha en bracht hem naar de wieg. „O, mooie kleine mammy Hij keek van de baby naar haar moeder. „Kleine kleine mammy mooi als gro te mammy! I seghe! I seghe' I seghe ta- ma!" „Nn", zei Evelyn lachend Later kwamen twee vrouwen van de hoofdman Gbinga een bezoek brengen. Evelyn had juist de baby bij zich en dit bracht bijna extatische vreugde op de gezichten van de be zoeksters. Met rollende ogen en gesti culeerde handen begonnen ze stil en eerbiedig danspassen tc maken in de richting van Evelyn met haar kind. En stilstaande voor het bed bogen ze en zeiden. „I seghe!" „Nn". was Evelyn's glimlachende •7-^oor deze vreugde-uiting. Zij brachten een zilveren armband en een munt moe en zeiden tegen Mar- u' YVcrteI Eelembe. dat deze ge schenken een teken zijn van onze lief de voor haar en haar kindje!" „Ka seghe! Ka seghe'" antwoordde Evelyn dankbaar. ..Nn, Nn". „Laat ze de uitzet van de baby maar eens zien. Martha!" ini ?rt^a ^oe(* Inden van de toilet- fel open en liet de bezoeksters, die j i.lcor' kwamen, de kleertjes van de blanke baby zien. (wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6