Kerend Tij Mythe van schoon Zeeland wordt doorgeprikt in Zeeuws Milieubeleidsplan ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Donderdag 5 juli 1990 Nr. 24771 5 ZIERIKZEE - Voor wat betreft milieuvervuiling doet Zeeland niet onder voor de rest van Nederland. Dat is de voor sommigen wellicht wat onthutsende conclusie die te lezen staat in het Zeeuws Milieubeleidsplan Kerend Tij. In het plan worden korte metten gemaakt met het sprookje van een schoon, groen, wijds en rustig Zeeland. ,,De werkelijkheid is dat deze agrarische provincie met zijn geringe inwonertal de vijfde provincie is op de ranglijst van bronnen van luchtverontreiniging", aldus Kerend Tij. Uit het plan blijkt overduidelijk dat Zeeland op piilieugebied zeker niet stil mag zitten. „Het besef is gegroeid dat incidentele milieu- successen als de pijlerdam aardig zijn, maar dat de nog steeds voortgaande verarming van de natuur zo niet kan worden gestopt", aldus Kerend Tij. Werk aan de winkel dus en wel op alle fronten. Het plan werd vanmiddag, donderdagmiddag, in Middelburg gepresenteerd door gedeputeerde G. de Vries-Hommes. ..Zeeland is het meer dan waard om deze problemen voortvarend aan te pakken", aldus Kerend Tij. ..Wie er middenin woont beseft het vaak niet, maar het Deltagebied is een uniek waterlandschap van internationaal belang. Zulke gebieden worden in de wereld steeds zeldzamer Kortom, het unieke water-land is ons kapitaal waarvan de waarde helaas nog elke dag vermindert. In de komende jaren moet dat worden omgebogen in een waardevermeerdering. Dat vereist een intensiever milieubeleid dan tot nu toe gevoerd. "Het is menens". Met andere woorden: er moet op allerlei fronten actie worden ondernomen en er zijn ingrijpende maatregelen nodig om te voorkomen dat Zeeland steeds verder in zal boeten aan aantrekkingskracht voor recreant en inwoner. En, zo blijkt uit Kerend Tii, dat is nog niet zo simpel en het Surfen; op zich een milieuvriendelijke sport maar als het al te massaal wordt ook een bedreiging van de natuur. zomermaanden. Door seizoensverlenging neemt het aantal recreanten toe in de perioden dat dieren kwetsbaarder zijn; het broed en zoogseizoen". Om te voorkomen dat er voor degenen die voor hun rust naar Zeeland komen helemaal geen rustig plekje meer te vinden is wordt in Kerend Tij de suggestie gedaan om de al eerder genoemde 'lawaaisporten' op bepaalde plaatsen te concentreren. Bij voorkeur gebieden waar nu al MMi Massa-toerismeeen bedrieging voor zal van veel mensen behoorlijke offers vergen. ..Het gaat niet om futuliteiten. Er is sprake van een ommekeer in milieubeleid". Een milieubeleid waarin het herstel en behoud van Zeeland als een open, schoon en groen gebied centraal staat. Een gebied dat nog elk jaar meer recreanten lokt en dat is er de oorzaak van dat men in Zeeland, naast de milieuproblemen waar men elders mee kampt, ook haar eigen specifiek Zeeuwse milieuproblemen kent. ..Steeds meer mensen zoeken in hun vrije tijd de mooie'plekjes in Zeeland op en dat gaat steeds vaker ten koste van de rust in die gebieden. Niet alleen de rust van dieren heeft onder de recreatiedruk te lijden, maar ook de mens zelf", aldus Kerend Tij. Men constateert dat de behoefte aan 'stille' vormen aan recreatie toeneemt maar dat juist 'lawaaisporten' als varen met Jetski's of rijden met terreinwagens steeds populairder wordt. In Kermd Tij geen pleidooi voor seizoensverlenging. ..De drukte concentreert zich nu nog in de sprake is van een zekere geluidsbelasting. Ook wil men Ultra Lichte Vliegtuigen, x hovercrafts en dergelijke zoveel mogelijk weren. Verder wordt er in Kerend Tij voor gepleit om verschillende gebieden waar het nu nog rustig is aan te wijzen als stiltegebieden. Behalve door het massa-toerisme wordt de natuur in Zeeland nog door verschillende andere zaken bedreigd. In tegenstelling tot wat in de wandelgangen weieens beweerd wordt heeft Zeeland net zoveel last van zure regen als de rest van Nederland. Wel is het zo dat de zure regen minder makkelijk in de Zeeuwse kleibodem doordringt en daarom levert de zure regen in Zeeland minder problemen op dan elders in Nederland. Wel gevoelig voor zure regen zijn de duingebieden en het dekzandgcbied langs de grens in Zeeuws- Vlaanderen. Het merendeel van de bossen in Zeeland is volgens Kerend Tij nog niet ernstig aangetast door zure regen. „Alleen in de kuststrook en bij Hulst heeft het bos een verminderde Vitaliteit" Meer dan 70 procent van die zure regen in-Zeeland wordt overigens veroorzaakt door het buitenland. Elrnstigër dah zure regen in Zeeland" zijn de problemen die door de bemesting van en onkruidbestrijding op akkerbouwgebieden ontstaan zijn. Volgens Kerend Tij zijn er aanwijzingen dat de gehalten van het inmiddels verboden 'bestrijdingsmiddel Dinoseb in de Zeeuwse bodem hoog zijn. In het diepere grondwater zijn volgens het milieubeleidsplan op enkele plaatsen ook sterk verhoogde .concentraties van arseen en nikkel gemeten. In gebieden als Scfyouwen- Duiveland hebben veel akkerbouwers last van zoute kwel. De schadelijke bestanddelen van de mest komen in het grondwater terecht en worden via die zoute' kwel samen met voedingsstoffen weer omhoog gestuwd. Gevolg is dat er in feite een soort overbemesting ontstaat. Dat heeft weef tot gevolg dat planten die leven in gebieden die van nature voedselarm zijn dan teveel voedsel krijgen. Grassen nemen dan de plaats in van de planten die juist floreren op voedselarme grond. Met name de duinen zijn volgens het milieubeleidsplan daardoor al verruigd. Overigens tekent men daar wel bij aan dat bij die verruiging meer oorzaken meespelen. Ook een ander terreinbeheer en verhoging of verlaging van het grondwaterpeil heeft invloed op de plantengroei. Om die overmatige aanvoer van voedsel af te remmen zijn verschillende mogelijkheden. In gebieden die daar gevoelig voor zijn zou minder of andere mest gebruikt moeten worden en om de zoute kwel tegen te gaan zouden kwelschermen geplaatst moeten worden. Voor wat betreft het uitrijden van drijfmest in het najaar wordt in Kerend Tij gesteld dat dit in 1995 tot het verleden zal moeten behoren. Ook wil de provincie het gebruik van alternatieve bronnen van organische stof stimuleren. „Op korte termijn zal de provincie nagaan welke mogelijkheden er in Zeeland zijn voor geïntegreerde en biologische landbouw", aldus het milieubeleidsplan, waarin men door laat schemeren dat er daarvoor dan ook.projectsubsidies beschikbaar gesteld gaan worden. Een niet gering deel van de luchtvervuiling in Zeeland wordt veroorzaakt door het verkeer. Hoe het zou moeten worden staat in Kerend Tij als volgt omschreven: „De omstandigheden voor gebruik van openbaar vervoer en fiets zijn optimaal. Er is een uitgebreid net van fietspaden en een goed aansluitend openbaar vervoersnet". Een aanlokkelijk toekomstbeeld, maar of het haalbaar is is nog maar de vraag. Op Schouwen-Duiveland moet er dan nog wel heel wat gebeuren. „Het zwaartepunt van het beleid ligt dan ook bij het wijzigen "'Van-het vervoermiddel", aldus Kerend Tij. „Voor de korte afstanden de fiets en voor de lange afstanden het openbaar vervoer". Als maatregelen om dat te bereiken worden in het milieubeleidsplan genoemd het creëren van fietsmogelijkheden in de steden en de aanleg van nieuwe fietspaden. Gepleit wordt verder voor het niet uitbreiden van parkeermogelijkheden in binnensteden en het zo mogelijk autovrij maken ervan. Ook wil men, zo blijkt, het de recreant niet al te makkelijk maken om zijn of haar auto kwijt te raken. De •stelling dat parkeervoorzieningen voor recreatief gebruik niet uitgebreid dienen te worden laat men volgen door de toevoeging: 'Zonder dat dit leidt tot negatieve effecten zoals bermparkcren'. Over betaald parkeren wordt met geen woord gerept. Wel wordt aangekondigd dat de mogelijkheden van een openbaar vervoers-regio kaart voor toeristen onderzocht gaan worden. Veel aandacht in Kerend Tij voor het afval dat we met z'n allen produceren. „In enkele provincies heeft dat al geleid tot een nijpend tekort aan stortruimtc en verbrandingscapaciteit In Zeeland speelt dit nog niet zo sterk, maar ook hier dreigen stortplaatsen vol te raken", aldus Kerend Tij. In het milieubeleidsplan wordt gepleit voor hergebruik van afval. „Pas als dat niet lukt komen verbranden en - als laatste in het rijtje - storten in beeld". In Zeeland wordt het meeste afval nog gestort, maar volgens Kerend Tij is in Zeeland, net als in andere provincies trouwens, de organisatie van de afvalverwijdering erg versnipperd. „Een deel van de afvalstroom komt daardoor ongewenst in het milieu terecht". Met de kanttekening dat er maar weinig gegevens zijn over afval van landbouw en industrie wo'rdt in Kerend Tij de stelling geponeerd dat Zeeland achterloopt op het terrein van hergebruik van huishoudelijk afval. „De gescheiden inzameling is beperkt gebleven tot papier, glas en textiel". Voor wat betreft het afvoeren van klein chemisch afval steekt Zeeland volgens het milieubeleidsplan landelijk gezien vrij gunstig af tegenover andere provincies. Wel kritiek in Kerend Tij op de 'gebrekkige' afvalstructuur voor afval van schepen. Gesteld wordt dat alle jachthavens voor 1995 moeten beschikken over gescheiden opslagmogelijkheden voor huishoudelijk afval, inhoud van chemische toiletten, kca's, olie en bilgewater. „Nu komen de verschillende soorten afval nogal eens bij elkaar". Ook op campings zouden dergelijke voorzieningen moeten komen. In onze welvaartsmaatschappij gebruiken we met z'n allen heel wal energie: brandstof, stroom, water. Voor wat betreft de opwekking van energie wordt in Kerend Tij gepleit voor het gebruik van duurzame bronnen van energie als wind en zon. „Toepassing van windenergie biedt in Zeeland gunstige perspectieven. Er is veel wind en ruimte", aldus het milieubeleidsplan. Verder wordt benadrukt dat niet alleen gezocht moet worden naar goedkope en duurzame energie maar ook naar meer en betere manieren om zuinig met energie om te gaan. Om vervuiling te voorkomen geldt een (groot) aantal regels. Een bedrijf moet aan een flinke waslijst voorwaarden voldoen om te mogen draaien. De zin van al die regels staat of valt met de controle erop en dat wordt ook onderkend in Kerend Tij. Volgens het milieubeleidsplan zal het ambtelijk apparaat van de provincie uitgebreid moeten worden. „Vooral de handhaving zal meer personeel vragen". En dat uitvoering van het plan een forse inspanning van veel" mensen zal vergen staat als een paal boven water. Ook van de gemeenten bijvoorbeeld zal een hogere waakzaamheid verlangd worden. Zij zullen zeer zorgvuldig te werk moeten gaan bij het verlenen van verguninngen en ontheffingen maar vooral ook de controle op de naleving van die verguningen zal veel tijd en menskracht vergen. Financieel gezien zou Kerend Tij geen al te grote extra investeringen vergen, zo wordt beweerd. „De financiële vertaling blijft duidelijk onder het landelijk gemiddelde. Voor de uitvoering van Kerend Tij is, zo stelt men in het milieubeleidsplan, een investering van zo'n zes miljoen gulden per jaar nodig. De provincie verwacht van het rijk een bijdrage van 3,5 miljoen en dus zou het de provincie niet meer dan 2,5 miljoen gulden per jaar kosten. Een deel van dat bedrag kan volgens de provincie gehaald worden uit een verhoging van de opcenten voor de motorrijtuigenbelasting in Zeeland. Van het grootste belang om Kerend Tij meer te laten zijn en worden dan een respectabel aantal vellen bedrukt papier is voorlichting en educatie. Niet alleen richting bedrijfsleven maar vooral ook richting burger. Veel onnodige vervuiling komt volgens Kerend Tij voort uit onwetendheid en onachtzaamheid. De provincie ziet natuur- en milieu-educatie in deze als een belangrijke taak van het particulier initiatief. De voorlichting over het natuur- en milieubeleid zou de provincie dan voor haar rekening nemen maar daarbij tekent men meteen aan dat nauw overleg met natuurbeschermingsorganisaties hier zeker op zijn plaats is. In Kerend Tij wordt aan hen ook een belangrijke rol toegedicht bij de verdere ontwikkeling en uiteindelijk de uitvoering van het milieubeleid. „Zij signaleren nieuwe milieuproblemen en volgen het gevoerde beleid kritisch. Bovendien dragen zij bij aan de verinnerlijking van de milieuproblematiek", aldus Kerend Tij. „De milieu-organisaties zijn ook te beschouwen als de representant van de Zeeuwse bevolking. Als Kerend Tij daadwerkelijk uitgevoerd wordt betekent dat zeker een hoop extra werk voor de milieu-organisaties. Dat onderkent de provincie ook en zij kondigt in het milieubeleidsplan dan ook aan dat verhoging van de subsidie aan de Zeeuwse Milieufederatie in de rede ligt. Tekst: Piet Kleemans Overbemesting veroorzaakt vervuiling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5