c Scheepstimmerdijk Zierikzee krijgt een eigen riolering René Baartse uit Serooskerke is helemaal gek van zijn hobby DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zierikzeese vrouw zwaar gewond bij val van fiets Diefstal van Mercedes Kosten ruim een half miljoen gulden PLUIM VOOR UW AUTO. Wijkverpleegkundigen Kruis vereniging Schouwen-Duiveland doen niet mee aan landelijke acties 'Wij hebben geen enkele behoefte aan actievoeren' WA> Zf&h P 91L1- Diefstallen uit auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Feest Polen Schoon? Tour De Jan Wouter van den Doelschool vierde zo- Schouwen-Duivelander Leen Tiebout vertelt Is Zeeland werkelijk zo schoon als menigeen Vandaag aandacht voor de stille krachtpatser over zijn reis naar Polen. (Pag. 3). de recreant doet geloven? (Pag. 5). als andere scholen het afscheid. (Pag. 3). in de tour; Gerrit Solleveld. (Pag. 9). DONDERDAG 5 JULI 1990 146ste jaargang Nr. 24771 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Beminnen te weten is menselijk, weten te beminnen is goddelijk. Abbé Roux Z1ERIKZEE - De 49-jarige me vrouw N. K. uit Zierikzee moest per ambulance worden overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes vanwege ernstige verwondin gen die zij opliep bij een val van haar fiets dinsdagmiddag. De politie tast volkomen in het duister over de wijze waarop de vrouw ten val kwam. Zij werd dins dagmiddag om ongeveer 12.15 uur ge vonden in de Julianastraat te Zierik zee waar zij met haar fiets doorheen reed en op onbekende wijze ten val kwam. De vrouw kon zelf niet wor den gehoord omdat zij buiten bewust zijn was. Zij bleek een schedelbasis- fractuur en hersenletsel te hebben. De politie verzoekt iedereen die in formatie kan geven over de wijze waarop de vrouw ten val is gekomen contact op te nemen. Telefoon 01110- 14055. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag werd aan de Weeldeweg te Burgh een per sonenauto ter waarde van 60.000 gul den gestolen. Het gaat om een zwart/grijze Mer cedes die eigendom is van C. C. E. H. uit Burgh. Het voertuig stond gepar keerd op het erf bij de woning van C. C. E. H. Het kenteken van de auto is RS-94-IR. Iedereen die de gestolen auto ergens heeft gesignaleerd wordt verzocht dat bij de politie te melden. Telefoon 01110-14055. DEN HAAG - Een ruime meerder heid in de Tweede Kamer stemt in met het voorstel van staatssecretaris Wallage van onderwijs om de rijks scholen over te dragen aan de ge meenten. Het gaat om in totaal 54 openbare scholen voor het voortgezet onderwijs. De operatie moet in 1955 zijn voltooid. Wallage, die het betref fende wetsvoorstel overigens „over nam", van de vorige staatssecretaris Ginjaar-Maas (WD), noemde als be langrijkste argument voor de over dracht aan gemeenten dat het be- stuur van openbare scholen dichtbij de burger moet staan. ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit dat nog voor half ok tober van dit jaar een einde komt aan de (van oudsher be staande) situatie waarbij bewoners van de Scheepstim merdijk te Zierikzee hun afvalstoffen rechtstreeks lozen in het water van de Zierikzeese haven. Tijdens een openbare vergadering van de adviescommissie openbare werken en milieu adviseerden de commissieleden eenstemmig om voor een bedrag van 550.000 gulden op de Scheepstimmerdijk een riolerings systeem te laten aanleggen. Milieu-eisen Een advies dat zeker werd gestimu leerd door de aangescherpte, strenge re milieu-eisen van de rijksoverheid, die onder meer voorschrijven dat het lozen van afvalstoffen op de wijze Advertentie De neuwe Carvox autotelefoons van PTT Telecom. Draag baar en inbouw. Veel faciliteiten standaard waaronder hands- free. Verkrijgbaar bij onderstaand adres. CARVOX® VAN PTT TELECOM. DE BESTE TELEFOON OP VIER WIELEN. Autobedrijf Remeeus Ouwerkerk Telefoon 01114-1473 waarop dat nu nog gebeurt bij de Scheepstimmerdijk niet meer mag. En door het feit dat de Zierikzeese haven pas een 'grote schoonmaak beurt' heeft gehad door het uitbagge ren van de vervuilde havenbodems. Uit een hoorzitting die vorige week werd gehouden bleek dat ook de bewoners van de Scheepstimmer dijk blij zijn met de plannen om een riolering aan te leggen om hun af- voerleidingen op aan te sluiten. Commissielid M. A. Bij de Vaate (CDA) drong er op aan om al snel te beginnen met de werkzaamheden. „We hebben nu een schone haven en dat moeten we zo houden". Commis sievoorzitter P. de Rijke (CDA) liet weten dat men op grond van de nieu we milieu-eisen van de rijkoverheid met de aanleg moet zijn begonnen voor 15 oktober van dit jaar. Behalve de aanleg van riolering op de Scheepstimmerdijk gaat er in het najaar nog veel meer gebeuren in Zie rikzee. In september/oktober wordt een begin gemaakt met het herbe- straten of opnieuw asfalteren van de Schuttershofstraat, de Korte Groen- dal, de Kanterlaan, de Ravestraat en de P. D. de Vosstraat. Iets minder in grijpend is het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag en het herstellen van beschadigingen in Julianastraat, Wandeling, Touwbaan, Emil Sand-' strömweg, Koning Gustaafweg, Zaag molen en de paden van het Slinger- bos. Het gebruikelijke, periodieke onderhoud van wegen waarvoor in dit geval ruim een kwart miljoen gul den nodig is. Uit een toelichting van gemeente-ambtenaar C. L. van der Linde bleek dat men bij de onder houdswerkzaamheden op de voetpa den (onder andere van het Slinger- bos) een rode splitlaag wil aanbrengen. „Het volgende hoofdstuk van een boek waarmee we bezig zijn", zo om schreef W. F. Sprengelmeijer (SGP/ RPF) de plannen om weer een gedeel te van Zierikzee van meerdere lan taarnpalen te voorzien. Het betreft deze keer het gebied van de Post- straat tot en met de Weststraat en de Regenboogstraat tot en met de Fon- teine. Verder de Maltastraat, Kaerse- makerstraat, Koning Gustaafweg en de Roompotstraat en Banjaardstraat. Ook worden net buiten de Nobel- poort meer lantaarnpalen geplaatst. Het doel van dit alles is om veilig heid te vergroten en vandalisme te voorkomen. „Maar hoe staat het met het energieverbruik van al deze lam pen?", wilde G. H. Brand (PvdA) we ten. Hij herinnerde er aan dat ruim tien jaar geleden de helft van de openbare verlichting uitging vanwe ge energiebesparing. Voorzitter P. de Rijke vertelde dat gebruik wordt ge maakt van energiezuinige lampen. Het is de bedoeling dat heel Zierik zee in zes fases wordt voorzien van meer openbare verlichting. Tijdens de vergadering gaf men een positief advies voor de derde fase waarvoor een bedrag van bijna 80.000 gulden nodig is. Daarbij vergeleken was het bedrag van 4.500 gulden dat nodig is voor het aanbrengen van extra bewegwijze ring aan de Laan van Sint Hilaire maar een schijntje. Via die borden wil men voorkomen dat veel autobus sen op de Balie of zelfs in de binnen stad parkeren. „Met die borden kan een heel klein stukje van het parkeer probleem worden opgelost", aldus Brand. De commissie adviseerde po sitief, maar wel met de aantekening dat men graag wil dat het plaatsen van dergelijke borden ook in de ver- keerscommissie wordt besproken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - „Bij de kruisvereniging hier op Schouwen-Duiveland spelen dezelfde problemen als landelijk het geval is bij de verpleegkundigen. Maar het ziet er niet naar uit dat we ook acties gaan voe ren. Daar hebben we niet zo'n behoefte aan", aldus hoofdverpleegkundige van de wijkvereniging het Groen Kruis Schouwen-Duiveland, woensdag,-Ineke Dekker. Gisteren, werd bij 26 organisa ties van kruisverenigingen in Ne derland actie gevoerd. Door het draaien van zondagsdiensten wil den de wijkverpleegkundigen druk uitoefenen op de onderhan delingen over een nieuwe CAO. Ook deze groep verpleegkundi gen wil dat er meer geld beschik baar komt om de werkdruk te ver minderen en de lonen te verbete Problemen die ook leven bij de wijkverpleegkundigen op Schou wen-Duiveland. „Er wordt onder ling wel eens over gesproken en we leven ook mee met de ontwik kelingen en onderhandelingen die plaatsvinden. Maar er is nooit overwogen om ook hier acties te voeren. En het ziet er ook niet naar uit dat dat op korte termijn zal gebeuren", aldus Ineke Dek ker. Verwachting tot vrijdagavond: Koel Buien, later op de dag meer opkla ringen. Minimumtemperatuur rond 12 graden, middagtemperatuur om streeks 16 graden. Noordwestenwind, in het binnenland vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard, in de loop van de dag geleidelijk afne mend. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 9 juli Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag-. 40% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 4 Zondag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 607o Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 6 juli Zon op 05.27, onder 22.02 Maan op 21.24, onder 03.23 Volle Maan: 8 juli (03.23) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De zomer bereikt van daag een dieptepunt. Een Oceaande pressie met eén kerndruk van 985 millibaar - voor de zomer bijzonder laag - verscheen gisteravond voor de Ierse kust. De depressie die de ko mende nacht de Noordzee oversteekt zorgt in ons land yoor herfstweer. Vooral de buien die vanavond over trekken kunnen vergezeld gaan van zeer zware windstoten. Morgen is de buiigheid vooral de eerste helft van de dag nog groot. De noordwesten wind die in de loop van de dag af neemt houdt de temperatuur morgen dicht bij de 16 graden. In het weekend wordt het wat warmer, maar stabiel zomerweer is Voor ons land voorlopig niet weggelegd. vragen bij de ANWB. „In Engeland moet je een motorrijbewijs hebben, om met deze fietsen met hulpmotor op de weg te mogen. Bij de ANWB moet je dan een soort internationaal rijbewijs aanvragen dat dan een jaar geldig is". Aan de muur in het schuurtje hangt het nummerbord HH 39916 te prijken dat hoort bij de ontheffing. Langzaamaan begint Re né een beetje thuis te raken in het verzamelwereldje. „Ik ben een keer voor niks naar Kruiningen gereden. Er was een man die belde en zei dat hij een Mobylette uit '54 had staan. Ik had toen moeten vragen wat voor kleur het was. Toen ik bij hem aankwam, bleek het een blauwe Mobylette te zijn en die zijn van 1967". Voor René blijft er altijd wel een exemplaar dat hij graag wil toevoe gen aan zijn verzameling. Het op knappen op zich is voor de Seroosker- kenaar een mooie hobby. Een hobby waarvan hij alles wil leren. „Ik zeg altijd maar. wat een ander kan, dat kan ik ook. RENESSE/BURGH- HAAMSTEDE - Dinsdagmiddag tus sen 14.30 en 16.15 uur werd aan de Rampweg te Renessc het slot gefor ceerd van de personenauto van M. S. uit het Duitse Frechen. De bril waarmee de inbrekers ver volgens aan de haal gingen had een waarde van ongeveer 50 gulden. Veel minder dan de schade van ongeveer 500 gulden die de inbrekers veroor zaakten om in de auto te komen. Ook M. G. van der B. uit Vlaardingcn werd de dupe van auto-inbrekers die actief waren in Renesse. Zijn auto stond in de nacht van maandag op dinsdag geparkeerd aan de Zeeane- moonweg. Uit de auto werd de ge luidsapparatuur en de complete hoe- denplank met daarin twee speakers gestolen. Aan de Strandweg te Burgh-Haamstede stond de auto van L. H. V. uit 's-Gravendeel gepar keerd. Tbrwijl de familie even weg was werd uit de^uto een wandel wa gen, kleding en een koelbox gestolen De totale waarde van deze goederen bedroeg ongeveer 1100 gulden. Bij terugkomst moeten alleen de spaken nog in de velgen gezet wor den. „Dat kan ik nog niet. Hiervoor ga ik altijd naar Verton. Die moet al tijd lachen als hij mij weer ziet aan komen, omdat ik om onderdelen kom die hij niet heeft". René is begonnen met het klokken verzamelen. Maar zijn moeder vond het op een gegeven moment wel mooi geweest. Er was voor haar geen plek je in huis meer over, waar zij iets neer kon hangen. „Toen ben ik, nu vijf jaar geleden, met het verzamelen van fietsen. Het is een beetje uit de hand gelopen hobby", aldus René. „Ik ben er helemaal gek van, aan een nieuwe brommer vind ik geen bal aan". De exemplaren die René in zijn verzame ling heeft, kunnen allemaal rijden. De Serooskerkse verzamelaar is soms met zijn verzameling te vinden op de rommelmarkt in Serooskerke en dit jaar was hij ook aanwezig bij de Renessedag. „Er zijn dan mensen die dan reageren dat ze nog op die fiets gefietst hebben. Er is zelf één man die mij vertelde dat hij met een Victoria-motortje een vrachtwagen heeft aangetrokken, maar dat is vol gens mij een nogal sterk verhaal". Als René met één van zijn brommers gaat rijden, heeft hij hier ook passen de kleding bij aan: „Met m'n oude brommer, een 'potje' op en een lange Ieren jas zijn er toch regelmatig men sen die me nakijken met zo'n blik van Hé Willempie". Neefjes van René rijden ook wel eens op een oude brommer. „Maar ze kunnen er vaak niet mee omgaan. Ik ben er ooit eentje moeten gaan halen in Zierikzee. Hij kreeg hem niet meer aan de praat. Tben ik thuis kwam, liep die weer", vertelt René. „Ik ben nog op zoek naar een Beri- ni Eitje M 13", laat de verzamelaar weten. „De fiets die daar bij hoort, heb ik al maar het motortje nog niet. Ze zeggen dat de Solex ook een hulp motortje is, maar dat is eigenlijk niet zo. Deze kon je zo kopen. Van Berini en Victoria kort je een hulpmotortje kopen en op. elke willekeurige fiets zetten". Het oudste motortje dat René in zijn bezit heeft is een hulpmotortje van 1902. „De allereerste motortjes werden rond die tijd gemaakt". Om alle exemplaren neer te zetten heeft de Serooskerkenaar een schuurtje ge bouwd in de tuin. „Maar dat nu al weer zo'n beetje te klein. Voor zijn jaarlijkse reis naar Enge land. moet hij een soort ontheffing „De Batavus van m'n buurjongen was uit '55. Ik ben er niet meer mee naar mijn werk gegaan, maar ben hem op gaan knappen. Toen het zover was dat ik er op kon rijden, ben ik sa men met m'n zus naar Krabbendijke gereden. Ondanks dat mensen er niet veel vertrouwen in hadden, is het al lemaal goed gegaan", vertelt René. Na de Batavus werden er Berini's, een Magneet, een Mobylette, een Vic toria wat een hulpmotortje is, een Union, een La Poulain en zijn laatste aanwinst, een NSU Quickly aan de verzameling toegevoegd. René gaat ieder jaar met de eerste Batavus naar Engeland. „Dat is een tentoonstelling en een toertocht van vijftig kilometer. Dan rijden we vaak in regen en wind. Ik heb dan een le ren jas aan. die met die regen lood zwaar wordt". Dit bezoek wordt ge houden door de club De Gevleugelde Vriend. Een club van verzamelaars. „We worden er ieder jaar door Enge land uitgenodigd". „Nadat ik de NSU kocht, heb ik ge zegd dat dit de laatste was. maar ko mende zaterdag 7 juli ga ik weer kij ken naar een Berini. Dat wordt de vijftiende", laat René weten. „De fietsen moeten wel van voor 1960 zijn". „Als er één tussen zit van 1967 is dat geen gezicht". Op de vraag waar René zijn fietsen met hulpmotortjes vandaan haalt zegt hij: „Via tips van mensen, maar ook via de club. Het maakt me niet uit waar ik naar toe moet rijden, al moet ik naar Gronin gen". In zijn verzameling zit onder andere een exemplaar dat uit 's Her togenbosch komt. „Het beste is om het bij gewone mensen te vinden. want het is een dure hobby". Wat het volgens hem ook duur maakt is, dat de onderdelen die hij nodig heeft bij het opknappen, overal vandaan moet halen. „Voor een paar banden ben ik in Drunen geweest. Dat waren aparte maten en die zijn niet overal te krij gen". Veel van de mensen waar hij de fiet sen vandaan haalt, weten niet dat het soms om kostbare motortjes gaat. „Er was een man in Zierikzee die wil de zijn fiets verkopen en vroeg er vijftig gulden voor en vond dat eigen lijk veel", vertelt René. „Maar er zijn er ook bij, die goed weten dat het veel geld waard is. Ik wilde graag een NSU en na een half jaar wist ik er één te staan. Maar de eigenaar wist ook dat het een fiets was die veel geld op kon brengen". René heeft toen moeten onderhan delen, maar besloten toch tot de koop over te gaan. Tben ik thuis kwam kreeg ik de opmerking van mijn va der en moeder: wat een bonk roest", laat de Serooskerkenaar lachend we ten. Na de aankoop begint het echte werk: het opknappen. „Ik haal hem eerst helemaal uit el kaar". Op de vraag of hij het niet spannend vindt of alles weer goed in elkaar komt. zegt hij; „Als iemand anders hem uit elkaar haalt, zou ik hem niet meer in elkaar kunnen zet ten, maar als ik het zelf doe, gaat het prima". Nadat de fiets uit elkaar 'ligt' moet alles geschuurd worden. „Daar doe ik ongevèer vier dagen over. dan plamuren, grondverven en spuiten", legt de verzamelaar uit. Iets wat hij allemaal zelf doet. „Eerst liet ik het altijd spuiten, maar nu heb ik zelf zo'n spuit en doe het zelf". Een echte verzamelaar. (Foto: Joop van Houdt). NSU. Het origineel haal ik van een foto". Vervolgens worden de velgen en het stuur verchroomd en wordt al les weer in elkaar gezet. „Het ver chromen duurt alleen al ongeveer een halfjaar". Reden daarvan is dat René dit niet zelf doet. „Ik breng de velgen bij Van Gilst in Bruinisse en die gaat niet voor twee velgen chromen. Hij wacht tot hij meer heeft en dan wor den de velgen meegenomen". SEROOSKERKE - „Ik ben er helemaal gek van". Dat vertelt René Baartse uit Serooskerke over zijn niet alle daagse hobby. René verzamelt fietsen met hulpmotor tjes. „Het begon allemaal met een oude Batavus van mijn buurjongen. Deze wilde ik gaan gebruiken om naar mijn werk te gaan, maar dat is er niet van gekomen", al dus René. Inmiddels heeft de Serooskerkenaar veertien fietsen met hulpmotortjes. Als alles gespoten is, worden er, als dit bij het originele model ook hoort, biesjes opgemaakt. „Zoals bij de I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1