Duiveland houdt vast aan wormspitlokatie bij Viane Schlesser voordeel! Tweede fase herinrichting centrum Bru kan van start Restauratieplannen Regionale ondernemers brengen een werkbezoek aan Bruinisse Schiesser^ k- m- ~-^É£ÈÊK$ College wil beroep aantekenen tegen aanwijzing Oosterschelde tot beschermd natuurmonument f 19,95 deurloo mode Raad Middenschouwen besluit: Restauratie werkzaamheden molen De Lelie goedgekeurd Na lange voorgeschiedenis Via vaartocht over de Oosterschelde Rolbrug voor fietsers valt flink stuk duurder uit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 juni 1990 Nr. 21768 3 Hf-fztïZ? - mM fl 'A i>y M <igj| NIEUWERKERK - De restauratie van de Nederlandse Hervormde kerk in Oosterland staat in het meerjarenprogramma restauratie van de gemeente gepland voor 1992. De restauratie vergt volgens een voor lopige raming een bedrag van f 90.000,-. Verder op het meerjarenpro gramma de restauratie van het Gdsthuis aan St. Joostdijk in Ooster land, de korenmolen aan de Schoolstraat in Nieuwerkerk, de korenmolen aan de Molenweg in Oosterland en de Nederlandse Her vormde kerk in Nieuwerkerk. Het meerjarenprogramma restauratie monumenten wordt tijdens de gemeenteraadsvergadering van donder dag 5 juli aan de raad voorgelegd. De vergadering begint om 20.00 uur in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Advertentie NIEUWERKERK - De gemeente Duiveland houdt vast aan de wormspitlokatie bij Viane. Toestaan van wormspitten daar zou niet meer mogen omdat dat deel van de Oosterschelde is aangewezen als beschermd na tuurmonument. Het college stelt de raad nu voor for meel in beroep te gaan tegen de weigering om het wormspitten op de slikken bij Viane toe te staan. „Op deze wijze blijven wij alle rechten voorbehouden", aldus het college. Het voorstel komt aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering van donderdag 5 juli. De verga dering wordt gehouden in het gemeentehuis te Nieuwer kerk en begint 0111 20.00 uur. Dit laatste om wormen spitten daar tegen te gaan. De wormenspit- ters zouden dan verwezen kunnen worden naar het westelijk deel van de slikken van Viane. De kwestie rond het wormsteken op de slikken van Viane is eerder on derwerp van gesprek geweest binnen de Duivelandse gemeenteraad. Op zich kan men zich wel verenigen met de aanwijzing van delen van de Oos terschelde tot beschermd natuurmo nument, maar dan wel onder voor waarde dat het wormen steken toegestaan wordt. Ook vind de gemeenteraad dat door de aanwijzing de huidige be drijfsuitoefening voor zowel de bin nen- als buitendijks gelegen gronden niet in gevaar mag komen. Voor wat betreft het worm spitten werd gesteld dat de gronden tussen de Noord- en de Zuidbout bij Ouwerkerk beperkt toegankelijk gemaakt moeten wor den. De minister heeft echter, zo stelt het college, niets gedaan met de op merkingen van de raad. In het ver lengde daarvan stelt het college de raad voor formeel beroep daartegen aan te tekenen. Gedurende twee maanden na verzending van de be schikking waarin de aanwijzing van delen van de Oostei-schelde tot be schermd natuurmonument geregeld wordt, staat beroep bij de Kroon open. Verder op de agenda van de raads vergadering het voorstel van het col lege om 30.000,- beschikbaar te stel len voor de aankoop van een tweewie lige tractor voor de dienst gemeente werken. Eigenlijk is een dergelijke machine ook voor minder geld te krijgen maar volgens het college doet men er goed aan een wat duurdere aan te schaffen. Het bedieningsgemak van de hui dige tractor is volgens het college mi nimaal. „Daarnaast zijn de ge bruiksmogelijkheden zeer beperkt en inmiddels zijn er kleine tractoren op de markt waarbij de genoemde problemen niet voorkomen", aldus het college. Op de agenda van de raadsvergade ring prijkt verder het voorstel om 31.170,- uit te trekken voor de aan schaf van een nieuwe copieermachi- ne. De huidige kopieermachine levert volgens het college de laatste maan den een dermate slechte kwaliteit dat vervanging van het apparaat drin gend noodzakelijk is. Speelautomaten Aan de orde tijdens de raadsverga dering komt ook het voorstel om geen speelautomaten toe te laten in de ge meente. „Daar dergelijke gelegenhe den gelet op de structuur van de ge meente niet wenselijk worden ge acht", aldus het college. De commis sie algemene zaken heeft zich eerder positief uitgelaten over dit voorstel. Ondergoed voor mannen die kwaliteit en pasvorm willen voor een betaalbare prijs. 100% katoen in 3 kleuren. Slip of singlet 2 Stuks SCHARENDIJKE - Na veel overleg-, kan er nu gestart worden met de restauratie-werkzaamheden van molen De Ueliè in Scharendijke. Dit werd besloten tijdens de openbare raadsvergadering in het gemeentehuis te Mid denschouwen. Er werd niet zonder meer toegestemd in de plannen. „Ik hoop dat U mijn onzekerheden kunt wegnemen, ten aanzien van de subsidiemogelijkheden", aldus P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA). Berrevoets doelde hiermee op onze kerheden die zij las uit het voorstel. „In het voorstel staat 'kan' een pro vinciale bijdrage worden aange vraagd en 'kan' van het ministerie van WVC een subsidie worden ver kregen. Maar stel nou dat 'kan' nou niet doorgaat. Er moet wel enige ze kerheid over bestaan", stelde de CDAster. Berrevoets miste bij de be groting het technische oog van de Technische Dienst. Tegenvallen „Het is nu de molenaar die rekent en dat zou goed tegen kunnen vallen", vertelde de christen-democraat. Zij ging verder met te zeggen: „Als je het de bewoners van Scharendijke vraagt, willen zij deze restauratie ook, maar als hier een onroerend goedbelasting tegenover staat, zullen zij zeggen: Raad,, bekijk je spullen nog maar eens". Ook J. L. F. Bolleman (SGP/RPF/ GPV) wilde van het college weten of de bedragen die genoemd zijn betref fende de subsidies, hard waren. „Of kan de overheid hier nog op bezuini gen", vroeg Bolleman zich hardop af. G. A. M. Cobussen (PvdA) en J. M. van Langeraad deelde dezelfde me ning dat de molen gerestaureerd moet worden. Van Langeraad: „Het is wel belangrijk dat als de molen ge restaureerd is, deze ook draait en er iets mee gebeurt". Wethouder L. C. Hart liet de raadsleden weten achter de subsidiebedragen te staan. „Deze zijn hard", liet de wethouder weten. „Er komt geen verhoging van de. onroerend goedbelasting", verzeker-, de Hart nog. Ook hij is van mening dat als werkzaamheden aan de molen gerealiseerd zijn, het belangrijk is dat deze gaat draaien. „Dat hoop ik tenminste. Maar om hier nu al iets over te zeggen, is nog wat vroeg. Dat duurt nog anderhalf jaar", vertelde de wethouder. Verder werd er tijdens de raadsver gadering de nieuwe gemeentesecre taris K. Wiesenekker beëdigd. Wiese- nekker komt in de plaats van F. Kuijper, die een functie als gemeen tesecretaris elders heeft aanvaard. De nieuwe secretaris begint met zijn werkzaamheden in Middenschouwen op 1 augustus. BRUINISSE - De tweede fase van de herinrichting- van het Bruse centrum kan wat de gemeenteraad betreft van start. De raad schaarde zich gisteravond zonder discussie of hoofdelijke stemming achter het voorstel van het col lege het herinrichtingsplan vast te stellen en het geld dat nodig is om de plannen uit te voeren beschikbaar te stel len. De Bruenaars hebben er wel even op moeten wach ten. De eerste fase werd al enkele jaren geleden uitge voerd. In 1987 besloot de toenmalige ge meenteraad al dat die tweede fase van de herinrichting het gebied Kerk plein en Lange ring zou moeten be slaan. voordat de plannen echter ver der uitgewerkt waren en de knelpun ten opgelost was er al heel wat water door de Oosterschelde gestroomd. Knelpuntenpot Voor de tweede fase van de herin richting heeft de provincie uit de knelpuntenpot een bedrag van twee ton beschikbaar gesteld. Het, naar aanleiding van wat er in verschillen- BRUINISSE - De betekenis van de mosselteelt voor Zeeland en in het bijzonder voor Bruinisse. Dat onderwerp stond centraal tijdens een informeel werkbezoek aan Brui nisse door leden van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland. Enkele tientallen le den van de kring stapten donderdagmiddag bij De Val aan boord van de Stad Zierikzee omdat de reis naar Bruinisse werd gemaakt via een vaartocht over de Oosterschelde. In het Dorpshuis van de visser plaats werden de ondernemers be groet door burgemeester A. Vogelaar. Bruse bedrijven hadden in de zaal stands ingericht om de bezoekers te informeren over de diverse soorten Wethouder C. van Liere verzorgde een lezing over mosselen. (Foto: Joop van Houdt). bedrijvigheid die in Bruinisse plaats vinden. Bedrijvigheid die vaak di rect of indirect te maken heeft met de mosselvisserij. Via een filmpje en een inleiding door de Bruse wethouder en voorzit ter van Zevibel C. J. van Li ere werden de ondernemers geinformeerd over de betekenis van de mosselteelt. Van Liere besteedde daarbij uitgebreid aandacht aan de voorgeschiedenis van de mosselteelt. Van een eenvoudi ge start ontwikkelde het mosselbe- drijf.zich tot een industrie die jaar lijks 100 tot 120 miljoen kilo mosse len verwerkt. Doordat een mosselparasiet de per celen in de Zeeuwse wateren teister de, ontwikkelden Zeeuwse kwekers in de vijftiger jaren de mosselcul- tuur in de westelijke Waddenzee. En noodsprong waardoor de mosselpro- duktie in Nederland werd verdub beld. Momenteel ligt 70 procent van de mosselpercelen in de Waddenzee en dertig procent in de Zeeuwse stro men. De Nederlandse mosselindu strie is, na Spanje, de tweede in de wereld. Van Liere schetste ook de geschie denis van het Bruse mosselbedrijf. Een geschiedenis die begon toen Franse families in de tijd van Lode- wijk de Veertiende uit hun land vluchtten en zich in Bruinisse vestig den omdat ze daar niet werden ver volgd om hun protestantse gods dienst. Iedereen die een geschikt vaartuig had kon bij laag water de schelpdieren bijeen zoeken op de mosselbanken. Via dit primitieve be gin groeide de mosselteelt naar de huidige situatie waarbij de Bruse mosselvloot 25 kotters omvat. Daarnaast varen vanuit Bruinisse acht schepen uit om paling te vangen, is er een oestervisser, een Noordzee- kotter, een kokkelvisser en zijn er 25 maatschapvissers en 10 sportvissers- vaartuigen. Al die visserij heeft na tuurlijk ook indirekt effect op de werkgelegenheid in andere sectoren zoals de scheepsbouw, machinefa brieken en brandstofleveranciers. Be drijven die aan vele tientallen men sen werk bieden en nationaal en internationaal aan de weg timmeren. Het informele werkbezoek werd besloten met een maaltijd die tijdens dc terugvaart naar Zierikzee aan boord werd gebruikt. de hoorzittingen over gezegd is, aan gepaste plan voorziet in de aanleg van een plein met parkeergelegen heid. Het plein krijgt klinkerbestrating die in een ruitmotief gelegd wordt. CDA-voorman J. Huizer deed tijdens de vergadering de suggestie om in de bestrating een maxi-schaakbord op te nemen. Wethouder A. J. Bal zegde toe te zullen kijken of dit mogelijk Op vragen van AB-woordvoerster M. C. Maaskant-Okkerse antwoordde Bal dat nauw overlegd gepleegd wordt met Zekatel. Dit om te voorko men dat de straat eerst open moet voor de reconstructie, dan weer dicht gegooid wordt en daarna weer open moet om de kabel voor de kabeltele visie te leggen. Voetpad Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeenteraad ver der akkoord met het voorstel van het college om ter hoogte van het perceel Dorpsweg drie bij de kruising Dorps- weg/Nieuwstraat een voetgangerso versteekplaats aan te leggen en daar voor ook het nodige geld beschikbaar te stellen. De schoolkinderen uit de omgeving moeten die kruising vaak oversteken en bij de hoek met de burgemeester Hagelaan is het nogal onoverzichte lijk. Men hoopt middels de over steekplaats een eind te kunnen ma ken aan deze onveilige situatie. Geen enkele moeite had de gemeen teraad met het voorstel om in ver band met deelname door de VVV aan het Zeeland ZIEN-systeem een be drag van 2.210 beschikbaar te stel len. In antwoord op vragen van SGP/RPF-woordvoerder G. E. Hou tekamer antwoordde wethouder C. J. van Liere (AB) dat pogingen in het werk gesteld worden om op Grevelin- gendam en Brouwersdam infor- panelen geplaatst te krijgen. „Maar dat zou dan in verband met de kosten samen met de andere gemeenten moe ten gaan'.', "aldus Van Liere. DEN BOSCH - Het onderzoek naar de diefstal van drie schilderijen van Van Gogh uit het Noordbrabantse museum in Den Bosch heeft nog geen enkel resultaat opgeleverd. Woord voerder J. Brumans van de Bossche politie heeft dit desgevraagd meege deeld. BRUINISSE - Het is nog al lerminst zeker dat de rolbrug voor fietsers bij de Grevelin- gensluis er komt. De voorzie ning blijkt veel duurder uit te vallen dan aanvankelijk werd gedacht. Dat zei wethouder C. J. van Liere gisteravond tij dens de gemeenteraadsverga dering. De rolbrug over de Grevelin- gensluis is bedoeld om een vei lige oversteek voor fietsers te ereeëren. De brug zou aan moe ten sluiten op een fietspad langs de Grevelingendam. Nu maken de fietsers veelal ge bruik van de parallelweg langs de Grevelingendam die echter ook vaak door automobilisten wordt gebruikt. „Het blijft een verkeersgevaarlijkc situatie", aldus Van Liere. Hij verzeker de de raadsleden dat het colle ge alles in hel werk zal stellen om de rolbrug toch gereali seerd te krijgen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu- sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,80. Conlracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3