'Als die detector uitslaat graven ze door tot ze wat gevonden hebben' Verleden herleeft op eerste folkloristische dag in Burgh streeknieuws Show Bassie Adriaan Hobbyisten met detectors een bedreiging voor natuurgebied Zeepeduinen en Slotbos Haamstede Met ringsteken, oude ambachten, muziek en dans Consumenten bond: Huisartsen reageren niet altijd alert Noodweer treft Parijs 4 BURGH-HAAMSTEDE - 'Zestienjarige jongen betrapt bij het graven van gaten in natuurgebied De Zeepeduinen'. Een klein berichtje in de krant dat op het eerste ge zicht heel wat minder crimineel overkomt dan bijvoorbeeld de diefstallen uit auto's die dagelijks worden gemeld. Toch maakt de steeds groeiende groep hobbyisten, die gewapend met een detector en een spade natuurgebieden intrekt om daar te zoeken naar oude munitie of munten, zich wel degelijk schuldig aan een criminele vorm van vernieling. C. van der Meer uit Nieuwerkerk weet daar alles van. Sinds acht jaar werkt hij als boswachter/toezichthouder bij de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten. De vereniging die eigenaar is van de Zeepeduinen en het Slotbos. Van der Meer wordt de laatste tijd steeds vaker geconfronteerd met de sporen die 'schatgra vers' achterlaten in het unieke natuurgebied tussen Burgh en Haamstede. „Als zo'n dectector uitslaat graven ze net zolang door tot ze wat gevonden hebben". Graafwerkzaamheden die vooral een bedreiging vormen voor het 400 hectare grote natuurgebied omdat ze steeds vaker voorkomen. ,,Ik vind die gaten al jaren en af toe betrap ik iemand. Maar de laatste twee jaar is het duidelijk toegenomen. Het lijkt wel of de mensen een beetje uitgeke ken zijn geraakt op wat ze op het strand kunnen vinden en zich nu ver plaatsen naar de natuurgebieden". Jeugdige hobbyisten Het gaat volgens Van der Meer vooral om jeugdige hobbyisten die munten of oude munitie hopen te vin den voor hun verzameling. ,,Maar er zijn ook ouderen bij hoor". Het Slot bos is niet voor publiek toegankelijk en in de Zeepeduinen mogen alleen mensen die lid zijn van Natuurmonu menten. Volgens Van der Meer ge beurt het graven vooral door mensen die het natuurgebied in gaan zonder dat ze daar het recht toe hebben. „Als ik ze betrap bij het graven reageren ze meestal heel laconiek. Zo van: We wisten wel dat het niet mocht. We hebben pech gehad dat we gepakt worden. Als ik dan tegen ze optreed met een proces-verbaal, pro beer ik ze er van te doordringen waarom hun activiteiten zo schade lijk zijn voor het natuurgebied". Dat is volgens de boswachter om dat de vegetatie in het duingebied zo ondiep is geworteld. „Het is meestal alleen een laagje stuifzand met daar op mos of andere planten. Als men daarin gaat graven worden zand verstuivingen veroorzaakt op plaat sen waar ze helemaal niet gewenst zijn". Het komt volgens Van der Meer ook voor dat mensen in hun verza melwoede wortels van bomen afste ken en struiken uitspitten. „Als die detector uitslaat denken ze nergens anders meer aan. Dan graven ze net zo zolang door tot ze wat hebben ge vonden". Amateurgevallen Meestal onterecht, zo blijkt uit de sporen die men achterlaat. Naast de kuilen vind Van der Meer oude was ketels en teilen, stukken metaalachti ge plaat of blikjes. „Men komt meest al met van die goedkope detectors, van die amateurgevallen. Die slaan uit op ieder stukje blik". De kans om in het gebied echt wat interessants te vinden is klein volgens de boswach ter. „Direct na de oorlog is het hele gebied grondig doorzocht en er is heel wat munitie gevonden. Als er nu nog wat is overgebleven zit dat vele me ters diep onder het zand. Want er is in de loop der jaren heel wat overheen gestoven. Er zijn zelfs hele bunkers verdwenen onder het zand. De duinen zijn constant in beweging". Samen met een collega-boswachter heeft Van der Meer een dagtaak aan het beheren en onderhouden van het natuurgebied voor Natuurmonumen ten. Ongeveer een/derde deel van zijn werkzaamheden bestaat uit het controleren van de mensen die in het gebied rondlopen. En daar krijgt hij het de komende tijd weer druk mee. Want de 'schatgravers' zijn vooral ac tief tijdens vakanties, in de weeken den en op woensdagmiddagen. „We hebben onze werkzaamheden zo ge pland dat we de komende periode veel tijd hebben om te controleren". Behalve beschadigingen die een di rect gevolg zijn van het graven, ver oorzaken de gravers ook schade door hun aanwezigheid. „Ze zijn een ver storing voor alles wat in het natuur gebied leeft. Met name voor de vogels wanneer ze daar rondlopen tijdens het broedseizoen". Processen-verbaal Dat broedseizoen is nog bezig en de boswachters zullen er dan ook niet voor schromen om processen-verbaal uit te delen. Daarmee wordt de schat gravers via de kantonrechter een boe te opgelegd. „Als ze voor de tweede keer worden betrapt is de boete hoger -rr Graafwerk in natuurgebieden.(Foto: Joop van Houdt). en wordt ook de detector in beslag ge- nemen doordat mensen zich realise- nomen". Maar Van der Meer hoopt ren welke schadelijke effecten het dat de overtredingen vooral zullen af- graven heeft op natuurgebieden. BURGH - Wie zich op zaterdag 11 augustus vervoegt in Burgh zal zich terug in de tijd wanen. Die dag namelijk staat het oude ringdorp in het teken van de eerste folklo ristische dag. Een dag waarop in Burgh van alles te bele ven valt. Op het programma staat onder meer ringsteken en demonstraties yan oude ambachten. Verder is er veel aandacht voorzang en dans. De folkloristische dag is een initiatief van de ondernemersvereniging Burgh-Haam- stede in samenwerking met de Stichting Recreatie Acti viteiten Westerschouwen. „Bij de Ring-promotion worden de schijnwerpers op Haamstede gezet en we wilden nu eens aandacht voor Burgh", legt D. N, Meulblok, secreta ris van de ondernemersvereniging, uit. Het is de bedoeling dat de folklo ristische dag in Burgh een jaarlijks terugkerend evenement in de Schouwse Westhoek wordt. Ringrijders Voor het ringsteken te paard heb ben de organisatoren de Zeeuwse Ringrijdersvereniging uit Domburg uitgenodigd. Het belooft een fraai spektakel te worden aan de Burghse Ring waar het parcours wordt uitge zet. De vereniging komt zaterdag 11 augustus met zestien paarden naar Burgh. Niet alleen de Burghse Ring is het toneel van ringsteken. Op het'par keerterrein aan de Leliëndaleweg verzamelen zich die dag acht versier de sjezen waarmee deze oude sport bedreven gaat worden. „Het is de bedoeling dat een sjees bestuurd wordt door een boer en een boerin die allebei in klederdracht ge kleed gaan", vertelt Meulblok. „Voor de sjezen hebben we gekozen voor het parkeerterrein omdat ze op de Ring niet genoeg ruimte hebben". Braderie De twee ringsteek-lokaties worden onderling met elkaar verbonden door een uitgebreide braderie. „We ver wachten zo'n vijftig kramen. Ik denk dat er veel belangstelling voor zal zijn", aldus Meulblok. Overigens is het geen gewone braderie. „We willen proberen om alle standplaatshouders zover te krijgen dat zij in kleder dracht achter hun kraam staan", al dus Meulblok. Er wordt ook gewerkt aan het idee om heel Burgh die dag in de kleder dracht te steken. Mensen die daaraan mee willen werken moeten dat wel even van te voren laten weten aan een van de bestuursleden van de on dernemersvereniging. Als het aan Meulblok ligt wordt het in ieder geval één-grote verkleedpar tij in Burgh. Zoals al gemeld, op de eerste folkloristische dag veel aan dacht voor muziek en dans. Voor 14.30 uur staat een optreden gepland van de folkloristische dansgroep Wal- BURGH-HAAMSTEDE - Bassie en Adriaan komen naar Schouwen- Duiveland en wel op woensdag 25 juli en zaterdag 11 augustus. Het tweetal is dan te gast in dorpshuis De Schutse in Burgh-H aamstede. Bassie en Adriaan hebben zich voor hun lachspektakelshoiv verzekerd vati de medewerking van goochelkampioen André du Lord. Bassie en Adriaan zitten nu alles bij elkaar al zo'n 35 jaar in het vak en behalve het jeugdige publiek trekken hun shows ook altijd veel volwassenen die zich kostelijk amuseren met de grollen en grappen van het tweetal. André du Lord. Nederlands goochelkampioen. is niet de eerste beste. Wat er allemaal mis kan gaan als je als goochelaar niet de juiste as sistent hebt is te zien in de lachspektakelshow. De shows in De Schutse beginnen steeds om 19.00 uur. cara uit Veere. Deze dansgroep be staat uit 50 mensen en er is ook een jeugdgroep. Vlaamse spelen Verder zorgen twee boerenkapellen de hele dag voor de muzikale omlijs ting en wel de boerenkapel van Witte van Haemstede en de Neulander Mü- sikante uit Nieuwland. Ook voor de kinderen is er van alles te beleven op de eerste folkloristische dag in Burgh. Ook zij mogen, te voet, ring steken. Verder kan men zich vermaken met de Vlaamse spelen die her en daar ge speeld kunnen worden. De folklo ristische dag in Burgh begint om 10.00 uur en duurt naar verwachting tot ongeveer 17.00 uur. Aan het eind van de dag worden de prijswinnaars van het ringsteken in de verschillen de klassen bekend gemaakt. ZIERIKZEE Leger des Heils In de Lichtboei, aan de Poststraat 37 te Zierikzee, wordt zondag 1 juli om 19.00 uur, een bijzondere samen komst gehouden het Leger des Heils. In die samenkomst zal de korpska- dettengroep van korps Zierikzee wor den uitgezonden naar Portugal (Oporto). Medewerking verlenen het zangkoor, de muziekgroep en de tam- boerijnengroep van korps Zierikzee. De samenkomst zelf staat onder lei: ding van envoy en mevrouw Knol. Giromaatpas Ook in Zierikzee bestaat sinds eni ge tijd de mogelijkheid om bij het postkantoor „geld uit de muur" te halen. Giromaatpashouders kunnen daardoor nu zeven dagen lang maxi maal vijfhonderd gulden per dag op nemen. Voorwaarde is dat de giro maatpas wel geschikt moet zijn voor elektronisch gebruik. BURGH-HAAMSTEDE Unicef-winkeltje Bij molen de Graanhalm te Burgh- Haamstede is sinds kort ook een Uni cef en Tbrre des Hommes winkeltje ingericht. Elke maandag, woensdag en vrijdag kan iedere belangstellen de daar van 13.30 tot 16.30 uur te recht. In de winkel wordt het comple te assortiment van Unicef-kaarten, boekjes, puzzels en andere artikelen verkocht. Tbn bate van Tbrre des Hommes worden handgemaakte arti kelen uit ontwikkelingslanden ver kocht. De nieuwe vestiging wordt op vrijwillige basis geleid door me vrouw Landegent. BROUWERSHAVEN Oud papier week eerder In verband rncde Brouwsc Dag die 'it jaar plaatsvindt op zaterdag 7 ju li, wordt in de kern Brouwershaven een week eerder dan gebruikelijk oud papier opgehaald door leden van ASV Brouwershaven. Op zaterdag 30 juni rijdt men vanaf 9.30 uur door de smalstad om het oude papier op te halen. De bewoners worden verzocht om dat tijdig en gebundeld aan de stoeprand voor hun huis gereed te zetten. SCHARENDIJKE Kerkelijk Recreatiewerk De kerkelijke recreatiecommissie heeft een programma samengesteld dat wordt gehouden van in de weken van 8 tot en met 30 juli. Er wordt be gonnen op zondag 8 juli om 9.30 uur met een kerkdienst in de Nederland se Hervormde kerk, die wordt voor gegaan door ds. Mulder. Tbvens is er een kindernevendienst voor kinderen van vier tot acht jaar en voor de hele kleintjes is er een kindercrèche. Om 10.00 uur is er opnieuw een kerk dienst maar dan in de Gereformeerde kerk en deze wordt voorgegaan door ds. Kamermans. Hier is ook een kin- derjnevendienst voor de kinderen van vijf tot tien jaar en een kindercrèche. Om 19.00 uur is er een kerkdienst in de Gereformeerde kerk. Voorganger is ds. De Vries. Maandag 9 juli wordt er een Schouws Kerkepad gehouden. Een rondleiding in drie kerken, te weten de Lutherse kerk en de Gast- huiskerk te Zierikzee en de Hervorm de kerk te Nieuwerkerk. Start van de autotocht vanaf de Nederlandse Her vormde kerk. Na afloop koffiedrin ken en dagsluiting in de Gerefor meerde kerk. Zondag 15 juli is er een kerkdienst in de Ned. Hervormde kerk, voorganger ds. Mulder. Tbvens is er een kindernevendienst voor kin deren van vier tot acht jaar en kin dercrèche voor de kleine kinderen. Om 10.00 uur is er een kerkdienst in de Ned. Hervormde kerk met voor ganger ds. Baas. De kinderneven dienst is voor kinderen van vijf tot tien jaar en er is een kindercrèche. Om 19.00 uur is er een recratiedienst, met als voorganger ds. De Vries. Een gezamenlijke kerkdienst in de Gere formeerde kerk. Maandag 16 juli op nieuw een Schouws Kerkepad, welke dezelfde is als op 9 juli. Woensdag 18 juli wordt er een zang- en muziek avond gehouden. Een zangavond waarin aanwezigen zelf liederen kun nen kiezen om gezamelijk te zingen, met medewerking van organist J. van Westenbrugge uit Wateringen. Zon dag 22 juli om 10.00 uur is er een kerkdienst in de Gereformeerde kerk met voorganger ds. Kamermans. Tb vens is er een kindernevendienst voor kinderen van vijf tot tien jaar en een kindercrèche. Om 11.00 uur is er een kerkdienst in de Nederlandse Her vormde kerk met als voorganger ds. Mulder» Op dezelfde tijd begint ook de kindernevendienst voor kinderen van vier tot acht jaar. er is ook een kindercrèche aanwezig. Maandag 23 juli is er opnieuw een Schouws ker kepad m'et een bezoek aan twee ker ken in Zierikzee en Nieuwerkerk. Er wordt op deze dag gestart vanaf de Gereformeerde kerk om 18.30 uur. Woensdag 25 juli wordt er een kinde ravonddienst gehouden. Een kerk dienst voor kinderen van alle leeftij den in de Gereformeerde kerk. Zondag 29 juli is er een recreatie- dienst met als voorganger ds. Kra mer. Het is een gezamelijke dienst in de Nederlandse Hervormde-kerk. Tb vens wordt er een kindernevendienst gehouden voor kinderen van vier tot acht jaar. Er is een kindercrèche aan wezig en na de dienst is er koffiedrin ken. Om 19.00 uur is er een kerk dienst in de Gereformeerde kerk. Voorganger is ds. Rebel. Maandag 30 juli is er nog een Schouws Kerkepad, met als startpunt Gereformeerde kerk in Scharendijke om 18.30 uur. OUWERKERK Rommelmarkt Op zaterdag 7 juli wordt op de Ring te Ouwcrkcrk een rommelmarkt/ braderie gehouden. Het evenement is van 10.00 tot 17.00 uur. Het braderie- gedeelte heeft een commerciële opzet. De rommelmarkt wordt georgani seerd door leden van de Nederlandse Hervormde Kerk. Zij verzamelden voor het evenement heel wat spulle tjes 'uit grootmoeders tijd'. Verder verzorgen ze de verkoop van vis, soep en pannekoeken. Na 14.00 uur wordt het evenement muzikaal opgeluisterd door de Ouwerkerkse muziekvereni ging Nieuw Leven. BRUINISSE Koor- en samenzang Morgen, vrijdag 29 juni wordt in de Gereformeerde kerk in Bruinisse een koor- en samenzangavond gehouden. De zangavond begint om 19.30 uur. De Zaete In de openbare bibliotheek De Zae te in Bruinisse wordt vrijdag 6 juli een boekenverkoop gehouden. Deze verkoop wordt tijdens de gebruikelij ke openingsuren van de bieb gehou den. Jazz Goes beleeft volgende week jazzy dagen tijdens de eerste Goese Jazzstreetparade. Donderdag 7 juli zijn tussen 13.00 en 23.30 uur optre dens gepland van de Lazy River Jazz Band, the Original Jawari Haihepic Rototon Streetparade Jazzband, the Salt Lake Jazz Band, het Zeeuws Jazz Collectief en Brandaris. Maandag 11 juli is in Goes het poppentheater Sim Bolus te zien. Dit theater voert in het Ambachtscentrum de voorstelling Jo ris en Reuzeneus uit. Aanvang: 14.30 uur. Patiëntenplatform Het Patiëntenplatform Zeeland is er voor mensen en organisaties die klachten hebben op het gebied van de gezondheidszorg. Zowel patiënten als hulpverleners en patiëntenorganisa ties kunnen een beroep doen op dit Patiëntenplatform, dat sinds enige tijd ondergebracht is in het nieuwe gezondheidscentrum in de Magnoli astraat in Goes (telefoon: 01100- 49389). Maandag en donderdag houdt het Patiëntenplatform tussen 09.00 en 12.00 uur spreekuur. 'S HEER HENDRIKSKINDEREN Ypsilon De Zeeuwse afdeling van Ypsilon, de belangenvereniging voor familie van chronisch psychotische en schi zofrene mensen heeft voor dinsdag 3 juli een bijeenkomst gepland in 's- Heer Hendrikskinderen. Deze bijeen komst begint om 19.45 uur in het 's- Heerhendrikshuis en staat in het te ken van de vakantie. Joop Weyde- man, sociaal psychiatrisch verpleeg kundige bij het RIAGG in Goes zal deze avond leiden. Meer informatie is verkrijgbaar via het telefoonnummer 01100-12221. KAPELLE Groene School In september start er een tweejari ge opleiding Groenverzorging voor volwassenen. Het theoriegedeelte vindt plaats bij de Groene School in Kapelle. De praktijk doen de deelne mers op in bijvoorbeeld hoveniersbe drijven en plantsoenendiensten. Na één jaar al kan de stage worden om gezet in een betaalde baan. De oplei ding wordt georganiseerd door de PBVE. De PBVE organiseert dié op leidingen waar op de arbeidsmarkt veel vraag naar is. Het arbeidsbureau staat erachter. Mensen met een uitke ring kunnen die ook tijdens de oplei ding behouden. De PBVE-oplcidin- gen zijn ook vooral bedoeld voor vrouwen die willen herintreden. Als er kinderopvang nodig is. wordt die door het project vergoed. Vrouwen die een technische opleiding willen. kunnen ook terecht bij de PBVE. Er is keuze uit elektrotechniek, installa tietechniek en machinale metaalbe werking. In de metaal is zoveel vraag naar geschoolde krachten dat vrou wen die de éénjarige opleiding afron den 1.000,00 premie krijgen. MIDDELBURG Orgelconcert De organist Jaap Kroonenburg be speelt dinsdag 10 juli het orgel van de Nieuwe Kerk in Middelburg. Dit con cert dat onder auspiciën van de Stich ting Orgelcentrum wordt gehouden begint om 20.00 uur. Kroonenburg, van huis uit natuurkundig ingenieur is sinds 1972 organist van de Grote Kerk in Maassluis. Jarenlang vervul de hij deze functie naast Feikè Asma. Het programma dat Kroonenburg in Middelburg ten gehore brengt be staat uit werken van zijn overleden collega Asma, J. G. Walther, J. S. Bach, F. Mendelssohn, J. J. Schnei der, L. Vierne en C. Franck. ZIERIKZEE - Nog teveel huisart sen werken met een antwoordappa raat, laten hun partner het werk doen, willen niet of pas na lang aan dringen op huisbezoek komen en la ten de patiënt te lang wachten in de wachtkamer. Dat zijn de conclusies die de Consumentenbond trekt uit een onderzoek naar de bereikbaar heid van de huisarts. De konsumentenbond heeft 2.100 mensen schriftelijk ondervraagd over hun huisarts. De meesten bleken tevreden over de bereikbaarheid van hun dokter, maar een flinke minder heid heeft kritiek. Een tiende van de ondervraagden was matig of slecht te spreken over de avond- en weekend dienst van hun huisarts. Veertig pro cent van de ondervraagden meldde in het weekeinde een antwoordapparaat aan de lijn te krijgen, wat in strijd is met een aanbeveling van de Huisart senvereniging. In een aantal gevallen verwees het antwoordapparaat overi gens naar een nummer waarop ook weer een antwoordapparaat was aan gesloten. De vraag of de dokter wel snel ge noeg aan de deur komt, staat al enige tijd in het brandpunt van de belang stelling, aldus de Consumentenbond. De afgelopen jaren is herhaaldelijk melding gemaakt van gevallen waar in een arts of zijn vervanger niet wil de komen kijken naar een zieke of pas na zeer veel aandringen of veel te laat verscheen. Dc Geneeskundige In spectie van de Volksgezondheid van het ministerie van wvc noemde in 1988 de situatie in ons land wat dat betreft „zorgwekkend". PARIJS - Een zwaar noodweer heeft woensdag in Parijs voor aan zienlijke schade gezorgd. Vijf metro lijnen kwamen onder water te staan en raakten tijdelijk buiten werking. In enkele stadswijken viel de stroom uit. Vijf ziekenhuizen moesten het te gen het eind van de avond nog zonder elektriciteit doen Volgens het Stnntseloktriciteitsbedrijf zal de stroomvoorziening in de loop van de nacht voor het grootste deel weer zijn hersteld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4