Plan voor stichting museumhaven maakt kritiek en enthousiasme los waaüss VVD-fractie in Middenschouwen vecht tevergeefs voor ULV's DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tk zou wel willen weten of de omwonenden dit willen'' WA> P£ Raad stemt tegen de komst van ULV-terrein aan de Turelureweg Rijverbod voor dronken automobilist -226u9f) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zuidhoek Eremedaille Hobbyisten Atletiek Aantal arbeidsplaatsen bij de Zuidhoek groeit Een eremedaille voor scheidende Rabo- Hobbyisten met detectors zoeken, als de de-Zegepraal voor AV Delta Sport tijdens avond- naar 149. (Pag. 2). bestuurder J. de Jonge. (Pag. 3). tector uitslaat, door tot ze wat gevonden heb- wedstrijden op sportpark Bannink. (Pag. 7). ben. (Pag. 4). DONDERDAG 28 JUNI 1990 146ste jaargang Nr. 24767 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De vlieg die niet geklapt wil worden, doet het vei ligst met op de klap zelf te gaan zitten. Lichtenberg ZIERIKZEE - Vragen, kritiek, maar ook bezieling en enthousiasme. Dat was de oogst gisteravond, woensdag, in hotel-restaurant Mondragon bij de goedbezochte pre sentatie van het plan van de Stichting Museumhaven Zierikzee om van de Oude Haven een museumhaven te maken waarin oude, authentieke schepen een plaatsje moeten krijgen. Daarbij wil men dan het liefst schepen in de haven zien verschijnen die vroeger in het Delta gebied voorkwamen zoals Hoogaars, Hengst en Botter. staat het ais volgt verwoord: ,,De stichting streeft naar voorlichting aan bezoekers in samenhang met de binnenexpositie in het Maritiem Mu seum vanuit een cultuur-historische invalshoek om daarmee een brug te slaan tussen het heden en het verle den". Met het omtoveren van de nu lege Oude Haven in een museumhaven hoopt het bestuur van de stichting verschillende doelen te bereiken. Al lereerst wil men proberen om authen tieke oude schepen te behouden en in de tweede plaats hoopt men Zierik zee nog aantrekkelijker te maken voor de bezoeker. Daarbij gaat het, zo werd tijdens een persbijeenkomst voorafgaand aan de presentatie dui delijk, niet om meer maar vooral om beter. Aanvulling ,,Ik zie het als een herstel van de oude waarden", aldus stichtingsvoor zitter ir. Ph. J. van Doorne. ,,Een his torische stad is meer dan alleen een verzameling oude gebouwen". Secre taris W. H. Klaassen vult aan: ,,Het is juist de bedoeling dat de museumha ven een aanvulling wordt op de histo rische omgeving". Op de vraag of een dergelijk pro ject niet het ricico met zich mee draagt dat Zierikzee in plaats van een levende stad één groot museum wordt reageert R. Geluk met de op merking dat een dergelijke museum haven helemaal niet saai hoeft te zijn. ,,Het moet niet zo zijn dat die sche pen er alleen maar stilliggen maar dat er ook op gezette tijden uitgeva ren wordt zodat je een levendig beeld krijgt", aldus Geluk. Klaassen vult aan: ,,Dan moeten ze natuurlijk niet allemaal tegelijk uitvaren". Van Doorne voegt daar nog aan toe dat ook gedacht kan worden aan evene menten als demonstraties, rondlei dingen en mogelijk zelfs vaartochten. Brug Ook zou er een verbinding gemaakt kunnen worden met het Maritiem Museum. In het beleidsplan waarin het plan uit de doeken wordt' gedaan Herhaaldelijk werd bij de presen tatie van het plan benadrukt dat het beslist niet de bedoeling is om zoveel mogelijk oude schepen een plaatsje te geven maar vooral een zo groot mogelijke verscheidenheid. De mogelijkheden zijn overigens beperkt want grotere schepen als bij voorbeeld klippers of tjalken kunnen de Oude Haven domweg niet in om dat ze te groot zijn. Volgens het stich tingsbestuur is er voldoende belang stelling van eigenaren van oude schepen voor een ligplaats in de Oude Haven en zijn er ook nog voldoende schepen overgebleven om de bezoe kers een interessante collectie te bie den. ,,Maar ze ligen nu overaLin,Ne derland en wij willen ze hier naar toe halen", aldus Van Doorne. Toegankelijk Eigenaren van oude authentieke schepen die mogelijk een plaatsje krijgen in de Oude Haven moeten daarbij wel bedenken dat zij zich met hun schip niet in een gewone haven maar in een museumhaven bevinden. Dat houdt voor hen in dat zij hun schip op gezette tijden open moeten stellen voor het publiek en ook zor gen voor informatie over het schip. Er mag eventueel op de schepen ge woond worden maar dan mag die woonfunctie geen beletsel zijn voor hetgeen je eigenlijk met een schip hoort te doen: varen. Een schip dat in een museumhaven ligt mag er ook niet verwaarloosd uit zien. En zo zijn er nog een heleboel zaken waar goede afspraken tussen de stichting en de eigenaar/bewoner van het schip over gemaakt moeten wor den. Ook moet er gezorgd worden voor zaken als drijvende steigers die makkelijk toegankelijk zijn en din gen als een openbaar toilet waar de bezoekers van de museumhaven te recht kunnen. Maar dat zijn in feite details waar men later het hoofd over kan breken. Geld Een niet onbelangrijke factor bij een eventuele verwezenlijking van het plan is het geld. Volgens een eer ste vooi-zichtige schatting kost een museumhaven met alles er op en er aan toch al snel ongeveer één miljoen gulden en dat is een bedrag dat bij^ voorbeeld de gemeente Zierikzee niet zomaar uit de binnenzak trekt. Bestuurslid mr. J. J. P. M. Assel- bergs: ,,Over de vraag of wij van de overheid subsidie krijgen voor de verwezenlijking van het plan is nog weinig te zeggen, maar wij denken bijvoorbeeld een beroep te kunnen doen op het toeristisch recreatief fonds". ,,Maar eerst moeten we als gemeen te de voorwaarden scheppen om het plan mogelijk te maken", aldus As- selbergs. Wat de jaarlijkse exploita tiekosten van een dergelijke mu seumhaven zijn is niet bekend. Er worden wel liggelden gevraagd maar of dat tegen de kosten opweegt is vooralsnog de vraag. Overlast Wat de een saai vindt is voor een ander te druk, zo bleek tijdens de bij eenkomst. Een bewoonster van de Oude Haven zei zich af te vragen wat het effect van een museumhaven is op de leefomgeving. „Het is hier nu lek ker rustig en wij vinden een lege ha ven ook prachtig". Vanachter de be stuurstafel werd haar verzekerd dat men alles in het werk zal stellen om overlast voor de omwonenden te voorkomen. Ook N. J. W. van der Zwan zei zich zorgen te maken over de mogelijke gevolgen van een museumhaven voor de woonomgeving. „Ik wil hier geen tierlantijnen, geen kermis". Anderen toonden zich zonder reser ves enthousiast over het idee en van verschillende kanten werden tips ge geven over waar men mogelijk een geheel gerestaureerd schip zou kun nen vinden en welke vakmensen in geschakeld zouden kunnen worden bij restauratie van schepen. Keuzes Op de vraag of de bewoners van de Oude Haven ook inspraak hebben legde Asselbergs uit dat er allereerst een politieke keuze gemaakt zal moe ten voorden door de gemeenteraad. Het hele plan staat of valt in feite met de vraag of de gemeente al dan niet mee wil werken. Als de gemeente raad zich achter het plan schaart zul len, zo liet Asselbergs weten, de be woners ongetwijfeld uitgebreid de kans krijgen hun zegje te doen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De Stichting Museumhaven Zierikzee wil van de Oude Haven een ligplaats voor authentieke historische scheepsty- pes maken (archieffoto). SCHARENDIJKE - „Voorzitter, U zult begrijpen dat mijn fraktie het oneens is met Uw standpunt betreffen de de ULV's". Met deze woorden begon van Langeraad (VVD) zijn betoog om alsnog zijn collega raadsleden te doen besluiten, toestemming te geven aan de ULV-club om zich te vestigen in de gemeente Middenschouwen. „Het verkeer op de Elkerzeeseweg produceert vele ma len hogere decibellen dan een ULV", aldus Van Lange raad. Bij mevrouw P. W. Berrevoets-Rin- gelberg (CDA) vond Van Langeraad echter geen gehoor: „De rust in onze gemeente is belangrijk. Wat betreft sportvliegtuigen, watersport op de Grevelingen en straaljagers: dat zijn dingen die wij niet in de hand heb ben. Nu ligt er een aanvraag van de ULV-club, waar wij wel een keuze in hebben". Verder liet Berrevoets we ten dat er verontruste bewoners wa ren, die haar gebeld hadden. „Ook Of het vliegveld voor de Ultra Lich te Vliegtuigen (ULV) zich mocht vestigen aan de Turelureweg in de ge meente Middenschouwen kwam ter sprake tijdens de openbare raadsver gadering van deze gemeente. De ge meente had van de club een brief ont vangen met de vraag het vliegveld 500 meter te mogen verplaatsen; van de gemeente Brouwershaven naar Middenschouwen. Eén van de tegen werpingen voor het vestigen van een vliegveld is de geluidshinder. Een an- AMSTERDAM - De nog aan te leg gen tweede Coentunnel zou vooral moeten worden bestemd voor ge bruik door het openbaar vervoer, het goederenvervoer, het zakelijke ver keer en carpoolers. In de tunnel moet wel ruimte komen voor een railver binding, maar geen extra rijstroken voor het woon/werkverkeer met de auto. Daardoor kan de bereikbaar heid in de driehoek Amsterdam- Zaanstad-Purmerend worden verbe terd. dere tegenwerping is dat de ULV's het vogelbestand zouden verstoren. Broeden „Langs de Heuvel weg, waar dage lijks zwaar vrachtverkeer en recrea- tieverkeer over rijdt, broeden allerlei vogels in de berm en slootkant", liet de VVDer weten. Hij was verder van mening dat niet meer dan drie vlieg tuigen in de lucht, het leefklimaat op Schouwen-Duiveland niet wezenlijk zouden veranderen. „Door de vlieg club wordt de mogelijkheid gescha pen om in een ULV een introductie- vlucht te maken", ging de liberaal verder. Van Langeraad vertelde dat dit een welkome aanvulling was op wat Middenschouwen de toerist te bieden heeft. Van Langeraad stelde de raad en het college voor om de vliegclub toe stemming te verlenen voor een jaar. „Om na twee maanden dc zaak te evalueren en dan te bekijken of het zinvol is hiermee door te gaan". Van Langeraad: ..ULV een welkome aanvulling op toot ioe de toerist in Middenschouioen te bieden te bie den". mensen die een minicamping hebben en die toeristen ontvangen die voor hun rust komen", aldus de CDAster. Oncollegiaal De christen-democraat was tijdens de raadsvergadering verder van me nig dat, mocht er besloten worden toestemming te verlenen, zij dit een oncollegiale houding vond ten aan zien van Brouwershaven. „Zij zitten nu met langdurige procedures. Daar is het misschien ook begonnen met een proeftijd". Ook bij collega raads lid J. L. F. Bolleman (SGP/RPF/ GPV) vond Van Langeraad geen ge hoor. „Ik heb zelf in die buurt ge woond en ais ik eerlijk moet zeggen, die geluidshinder valt wel mee. Als er gevlogen wordt op werkdagen, zullen de omwonenden dit ook niet storend vinden, maar als dit op de rustdag zondag gebeurt, zullen zij dit als wel storend ervaren. Ik sta dan ook .ach ter het standpunt van het college om geen medewerking te verlenen", al dus Bolleman. PvdAer G. A, M. Cobussen liet de raad weten voor handhaving van de rust te zijn. „Het zijn maar relatief weinig mensen die geluidshinder veroorzaken voor een heleboel ande ren", stelde Cobussen. Wethouder L. C. Hart (VVD) vertelde Berrevoets dat het wel of niet beslissen tol toe stemming niets te maken had niet oncollegialiteit: „Als een buurge meente ergens 'nee' tegen zegt, wil dat nog niet zeggen dat wij dat ook moeten zeggen". De wethouder vervolgde met te zeg gen dat hij een vliegveld voor ULV's aan de Turelureweg best wel zag zit ten. Van Langeraad reageerde op het geen gezegd was: „Wat Bolleman aan geeft dat hij het niet ziet zitten dat er op zondag gevlogen kan worden, is een argument waar met het bestuur van de vereniging over gesproken kan worden". De VVDer wilde ten aanzien van dit punt graag een stem ming. Deze kwam uit op vijf tegen vestiging van het vliegveld en twee voor. DEN HAAG - Het Landbouwschap heeft de ministers Maij-Weggen (wa terstaat) en Braks (landbouw) ophel dering gevraagd over plannen onge veer 100 agrarische werknemers van Rijkswaterstaat in Flevoland te laten afvloeien. Het vindt dat beide mini steries een afspraak uit 1987 alsnog moet nakomen. Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en droog weer Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden, middagtemperatuur van 20 graden op de Waddeneilanden tot 25 graden in het zuidoosten van het land. Vannacht weinig wind, overdag een zwakke tot matige noordoosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 2 juli Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: zuid 3 Zondag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag:- 50% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 juni Zon op 05.22, onder 22.05 Maan op 13.39, onder 00.41 Eerste Kwartier: 29 juni (00.07) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het warme en drukken de weer van de afgelopen dagen keert, tijdelijk weer terug. Morgen, vrijdag, bevinden we ons nog in vrij droge lucht. Er zijn perioden met zon en de middagtemperatuur loopt uiteen van 21 graden in het noordwesten tot 25 graden in het zuidoosten van het land. De wind is zwak tot matig en waait uit het noordoosten. De warme en onstabiele lucht met regen- en on weersbuien bevindt zich nu boven Midden-Europa en bereikt ons zater dag. RENESSE - In de nacht van woens dag op donderdag hield de politie J. H. van H. uit Renesse aan omdat hij een auto bestuurde terwijl hij teveel alcohol had gebruikt. De automobilist reed om ongeveer 01.00 uur over de Kabbelaarsweg te Renesse en viel de politie op vanwege zijn rijgedrag. De eerste blaasproef gaf aanleiding tot nader onderzoek met het ademanalyse-apparaat op het politiebureau te Zierikzee. Daar bleek dat de Renessenaar behoorlijk diep in het glaasje had gekeken. Er werd proces-verbaal tegen hem opge maakt en hij kreeg een rijverbod voor acht uur. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! Wekelijks worden uil de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. -X- Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 40,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op het winnen van het fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam ZIERIKZEESCHEfl NIEUWSBODE BI Adres Postcode: Telefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon.,met wettig betaalmiddel, in een gesloten enrcloi>. ron der postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode. abonncTnentcnad-'n'iiïtralie antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1