Moeilijker om woningbestand af te stemmen op gewijzigde vraag Handdruk van 1000 gulden voor Brouwse ontwikkelingswerkster DE ZlERIKZEESCHE COURANT Dertien Duitse autobanden lek gestoken Kettingbotsing op Rijksweg N59 Jaarverslag Beter Wonen: Minder goedkope gezinswoningen vrijgekomen Voor rijdende kliniek in het Afrikaanse Burkina Faso WA> ffih P BILT- X ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 26 JUNI 1990 146ste jaargang Nr. 24766 WAARIN OPGENOMEN Overlast Krediet Europees Parlement Finale Huurders klagen over overlast bij groot onder- Brouwse CDA-fractie keert zich tegen aanvul- Een aantal RSG-leerlingen kijkt in ,,de keu- Delta Sport jeugdatleten dringen door tot lan- houd door Beter Wonen. (Pag. 2). lend krediet voor kerktoren van Zonnemaire. ken" van het Europees Parlement. (Pag. 5). (Pag. 3). delijke finale. (Pag. 9). (1797 - 1889) Een goed doel kan slechts door goede middelen be reikt worden en een doel dat daarmede niet bereikt kan worden moet wel slecht zijn. Dickens BROIJWERSHAVEN Na afloop van de voetbalwedstrijd Nederland- Westduitsland, die voor Nederland zo slecht afliep, zijn in het vakantie park Den Osse bij Brouwershaven dertien banden van Duitse personen auto's lek gestoken. De vandalismedaad gebeurde in de avond en nacht van zondag op maan dag. Volgens de politie werden in to taal vier Duitse toeristen de dupe van de wijze waarop de teleurstelling over het uitschakelen van Nederland op de WK werd afgereageerd. OUWERKERK - Op de Rijksweg Nï>9 vond maandag nabij de afslag naar Ouwerkerk een kettingbotsing plaats waarbij vier personenauto's waren betrokken. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 14.00 uur toen mevrouw W. B. uit Ouwerkerk, komende vanuit de rich ting Zierikzee, rechtaf wilde slaan om naar haar woonplaats te rijden. De achter haar rijdende auto's zou den zijn verrast door haar remma- noeuvre en konden daarop niet meer tijdig reageren omdat ze te dicht op elkaar zouden hebben gereden. Er ontstond een kettingbotsing waarbij H. T. uit Rotterdam, J. J. van T. uit Hulster en J. van der L. uit Rotter dam respectievelijk achter op de auto van de Ouwerkerkse en op eikaars auto reden. Alle voertuigen werden hierbij behoorlijk beschadigd. Nie mand werd gewond. ARNHEM - Een commissie, be: staande uit zes raadsleden en twee externe deskundigen, gaat het func tioneren van het Arnhemse college en de gemeenteraad in de jaren 1982-1990 onderzoeken. Dit naar aanleiding van een artikel in Vrij Nederland twee weken geleden, waarin het Arn hemse oud-PvdA-raadslid A. Brou wer uitvoerig gewag maakte van het bestaan van een 'denktank' binnen de PvdA, die bestuurlijk en ambte lijk zeer veel invloed gehad zou heb ben in Arnhem in de genoemde jaren. ZIERIKZEE - Het wordt steeds moeilijk om het aanbod van huurwoning-en af te stemmen op de sterk gewijzigde vraag. Dat komt volgens het jaarverslag van woning bouwvereniging Beter Wonen vooral omdat er minder huizen gebouwd worden. Vol gens de woningbouwvereniging leiden die problemen weer tot het minder vrijkomen vftn relatief goedkope gezinswoningen. Overigens is er in het algemeen gesproken op Schouwen-Duiveland geen sprake van woningnood. Alleen ih de gemeenten Wester- schouwen en Zierikzee is gebrek aan woningen. In 1989 werden door Beter Wonen 525 woningen middels groot onderhoud of renovatie onder handen genomen. (Ar- chieffoto). Het probleem waar de woning bouwvereniging mee te kampen heeft is niet zozeer dat er gebrek aan wo ningen zou zijn. Punt is alleen dat het aanbod niet overeenkomt met de vraag. Zo is er vooral behoefte aan re latief goedkope gezinswoningen, maar die zijn niet beschikbaar. Door splitsing van grote en dure woningen kan dat probleem opgelost worden. Maar in dit geval gaat dat niet op. De woningen die voor splitsing in aanmerking komen zijn, zo blijkt uit het jaarverslag, nog geen vijftien jaar oud. Waardoor er geen rijksbij dragen in de verbouwkosten kunnen worden verkregen en de huren na splitsing te hoog uitkomen", aldus het jaarverslag. Gelukkig voor de woningbouwvereniging zijn er ook tal van positieve punten te melden. Zo wordt gemeld dat voor gehandi capten steeds betere huisvestingsmo gelijkheden en meer keuzevrijheid bestaat. Dat komt omdat steeds meer aanpasbare woningen gebouwd worden. Behalve aanpasbare woningen werkt Beter Wonen ook waar moge lijk met bejaardengeschikte wonin gen. Alles bij eikaar is 21 procent van het woningbestand van de woning bouwvereniging geschikt voor bewo- BROUWERSHAVEN - Een gouden handdruk, of wel een handdruk die 1000 gulden vertegenwoordig de. Die kreeg de Brouwse ontwikkelingswerkster Jettie Stouten van de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère. Maar eigenlijk van de Brouwse gemeen teraad en daarmee van de hele bevolking van Brou wershaven die deze raad vertegenwoordigt. Jettie Stouten uit Brouwersha ven is al sinds 1983 als verpleeg kundige werkzaam in het Afri kaanse ontwikkelingsland Burki na Faso. Een land waar de mensen in grote armoede leven, zo bleek uit een toelichting die de Brouwse ontwikkelingswerkster maandag avond vanaf de publieke tribune in de raadzaal gaf. ,,De mensen le ven in lemen huizen en ze hebben Burgemeester L. N. Labruyère overhandigt de cheque aan verpleegkundige Jettie Stouten. (Foto: Joop van Houdt). geemwater, elektriciteit of andere voorzieningen". Rijdende kliniek Met andere ontwikkelingswer kers wil Jettie Stouten nu een pro ject starten waarbij men met een rijdende kliniek langs de dorpen rijdt. „Het is de bedoeling om steeds een a twee weken in elk dorp te blijven staan". In die pe riode wil men de bevolking me disch onderzoeken en zonodig be handelen. Maar ook voorlichting geven over een beter hygiënisch gedrag en de mensen leesles ge ven: „Want bijna iedereen is anal fabeet". Via een plaatje liet Jettie Stou ten zien dat men de auto die de ba sis voor de kliniek gaat vormen reeds heeft. „Alleen de opbouw ontbreekt nog". De Brouwse ge meenteraad wilde daaraan een steentje bijdragen. Tijdens de gemeenteraadsverga dering, maandagavond in het Brouwse stadhuis, stelde M. C. J. Mol (VVD) namens alle fracties voor om uit de pot ontwikkelings- camenwerking duizend gulden be schikbaar te stellen voor het pro ject van Jettie Stouten. Een voorstel dat vorig jaar ook al van uit de bevolking van Brouwersha ven werd ingediend. Maar toen voldeed de aanvraag niet hele maal aan de criteria die de ge meenteraad stelt voor men geld uit de pot ontwikkelingshulp be schikbaar staat. Familiebezoek Met het project voor een rijden de kliniek is dat wel het geval. Meestal verdeelt de Brouwse ge meenteraad pas aan het eind van het jaar haar gelden uit de pot ont wikkelingshulp. Omdat Jettie Stouten op dit moment op familie bezoek is in Brouwershaven en omdat het geld voor de rijdende kliniek nu nodig is besloot men daarvan af te wijken. Nadat alle fracties hun instemming betuig den met het voorstel, overhandig de Labruyère op symbolische wij ze het geld aan de ontwikkelings- werkster. ning door bejaarden. Voor jongeren die zelfstandig willen wonen startte Beter Wonen met de verhuur van ka mers. Volgens het jaarverslag wordt in de bestaande behoefte voorzien door de verhuur vari vijf kamers. Veel tijd en geld is door de woning bouwvereniging in het verslagjaar gestoken in woningverbetering en groot onderhoud. In totaal werden 525 woningen onder handen geno men. Aan 375 daarvan wordt nog ge werkt, In 1989 werd circa 11,1 miljoen geïnvesteerd in nieuwbouw, groot on derhoud, geriefsverbetering en wo ningaanpassing. Ongeveer 4,6 mil joen werd aan overig onderhoud besteed. Volgens het jaarverslag was techni sche slijtage de belangrijkste reden voor groot onderhoud en vormde ook de grootste kostenpost. „Het verhel pen van vochtproblemen als onder deel van groot onderhoud nam echter verder in belangrijkheid toe". De onderhoudstoestand van het be zit van de woningbouwvereniging kan volgens het jaarverslag gemid deld als goed worden aangemerkt. „Behoudens vochtproblemen komen gebreken die het woongenot ernstig belemmeren nauwelijks voor", aldus het jaarverslag. Om verpaupering van de wooonomgeving te voorko men werd bij 39 leegstaande wonin gen tuinonderhoud gedaan. Ook werd aandacht geschonken aan de woonomgeving om vandalisme en kleine criminaliteit tegen te gaan. Wachttijden Zoals al gemeld is er alleen in Zie rikzee en Westerschouwen nog wo ningnood. Voor mensen die een goed kope woning in deze gemeenten zoeken bestaan lange wachttijden. Volgens het jaarverslag komt dat om dat veel mensen verhuisden van een huurwoning naar een koopwoning waardoor vooral duurdere huurwo ningen leeg kwamen te staan. Woningen met een maandhuur bo ven de 650,- blijken moeilijk te ver huren. Alleen als ze mooi gelegen zijn wil het nog wel eens lukken. Op merkelijk is dat huurders over het al gemeen niet zo zwaar tillen aan iso latie. „Ondanks het belang daarvan voor de werkelijke woonlasten". Voor wat betreft de woningbehoef te scoort Zierikzee het hoogst, op de voet gevolgd door de gemeente Wes terschouwen. Opmerkelijk is de rela tief hoge vraag in Westerschouwen naar eensgezinswoningen (54 aanvra gen) en de grote belangstelling (43 aanvragen) voor ouderengeschikte woningen in de Schouwse Westhoek. In een aantal kleine kernen in andere gemeenten dreigt juist een overschot aan huurwoningen te ontstaan. Dat wordt volgens het jaarverslag veroorzaakt door het feit dat sommi ge kernèn slecht bereikbaar zijn. Er vertrekken mensen uit die kernen maar er komen niet voldoende nieu we bewoners voor terug. Opvallend wat dit betreft is dat Dreischor met 13 hier, negatief, hoog scoort. Alles bij elkaar komt de gemeente Middenschouwen op een overschot van zeven woningen en heeft men in Bruinisse vijf woningen 'over'. Lang durige leegstand van woningen kwam volgens het jaarverslag in 1989 voor in de gemeenten Bruinisse en Duiveland. In de kern Nieuwerkerk ging het daarbij vooral om grote dure eensgezinswoningen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot woensdagavond: Onweer Enkele regen- en onweersbuien. In het oosten van het land in de ochtend nog perioden met zon. Minimumtem peratuur rond 16 graden, middagtem- peratuur van 20 graden in het westen van het land, tot 27 graden in het oos ten. Eerst nog zwakke oostelijke wind, in de middag draaiend naar zuidwest en aan de kust toenemend tot krachtig. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 30 juni: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 6 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 27 juni Zon op 05.21, onder 22.05 Maan op 11.10, onder 00.15 28 juni Zon op 05.22, onder 22.05 Maan op 12.26', onder 00.29 Eerste Kwartier: 29 juni (00.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het warme weer is maar van korte duur. Morgen kan het in het oosten van het land nog warm wor den, in de westelijke provincies komt de afkoeling waarschijnlijk al in de ochtend op gan£. Het onweer dat het einde van de warmte betekent, kan behoorlijk fors uitpakken. Aan de kust gaat de afkoeling gepaard met het opsteken van een westenwind, die tijdelijk hard kan uitschieten. Don derdag is het fris en winderig en kan er nog een enkele bui vallen. Vanaf vrijdag herstelt het weer zich. Het komend weekend kan vrij zonnig zijn, met temperaturen die weer iets boven de 20 graden uitkomen. AMSTERDAM - De gemeenten Apeldoorn, Breda en Zaanstad heb ben lokaties beschikbaar gesteld waarvoor jonge architecten in het ka der van de architectuurprijsvraag Europan hun ontwerp kunnen indie nen. Dit is in de Beurs van Berlage in Amsterdam bekendgemaakt door de Stichting Europan Nederland. Het is de tweede keer dat de Europan wordt georganiseerd. Dit Europese pro gramma voor nieuwe architectuur is bedoeld om de internationale uitwis seling van ideeën en ervaringen op het gebied van architectuur en stede- bouw te bevorderen. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! Wekelijks worden uit de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 40,willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op het winnen van het fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam Adres Postcode Telefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. mei wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1