'Oosterschelde nu niet geschikt voor gezonde zeehondenpopulatie' streeknieuws ZWN attendeert buspassagiers met borden op aansluitgarantie WATERSTANDEN Pleidooi voor geheel afsluiten Oliegeultje om rust zeehonden te waarborgen Het leveren van kwaliteit is de eerste stap om de mensen er over te laten nadenken het openbaar vervoer als alternatief te nemen voor de auto 2 Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mctcoecntrum Zeeland t.o.v. NAP. Z1ERIK.ZEE - „Als er geen aanvullende beheersmaatregelen komen moeten we niet doorgaan met dit experiment". Dat zei P. J. H. Keijnders van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer (RIN) vrijdag bij de onthulling van een informatiepaneel in Zierikzee waarop aan de watersporters uit de doeken wordt gedaan hoe belangrijk een goede zeehondenpopulatie in de Oosterschelde is. Volgens Reijnders maakt het plan om in de Oosterschelde weer een goede zeehondenstand op te bouwen geen kans als er niets gedaan wordt aan de verstoring van de dieren door vooral motorboten. Reijnders pleit te voor het helemaal afsluiten van het Oliegeultje. Volgens hem is dit het enige gebied in de Oosterschelde dat onder bepaalde voorwaarden perspectieven biedt voor het ont wikkelen van een zeehondenkolonie. Om erachter te komen of het haal baar is in het Oosterscheldegebied de zeehond weer terug te krijgen werden in het voorjaar van 1989 vijf zeehon den, afkomstig uit de zeehonden crèche in Pieterburen, uitgezet bij de Roggenplaat. De dieren werden voor zien van zendertjes en nauwgezet in de gaten gehouden. De resultaten van dat onderzoek zijn nu .gebundeld in een onderzoeksverslag. Verjaagd Naast de Waddenzee zijn ook de Zuid-Hollandse en Zeeuwse stromen van oudsher een geschikte woon plaats geweest voor zeehonden. Door jacht op de dieren in de jaren vijftig en toenemende waterverontreiniging liep de zeehondenbevolking in het Oosterscheldegebied drastisch terug. Een paar jaar geleden sloegen de directie Zeeland van Rijk waterstaat, de provincie en de dienst natuur-, milieu- en faunabeheer de handen in een. Het plan om weer een gezonde zeehondenstand in de Oosterschelde op te bouwen werd gelanceerd. Na de nodige voorbereidende werk zaamheden mondde de samenwer king vorig jaar uit in de proef met het terugzetten van de vijf zeehonden. ,,Puur technisch gezien is het experi ment om gerevalideerde zeehonden in de Oosterschelde terug te zetten met succes verlopen", aldus Reijn ders. Ecologisch gezien zijn er ech ter ernstige bezwaren tegen een voortzetting van deze activiteit". De voornaamste oorzaken van die verstoring waren vaartuigen, vlieg tuigen en wandelaars. ,,In het extre me geval dat zeilers hun boten op een zandbank lieten droogvallen werden dè zéèhónderi'belet óm op die b'ahk te gaan' liggen", aldus het onderzoeks rapport. De meest ernstige versto ring, af te lezen aan het feit dat de zeehonden de zandplaat verlieten en het ruime sop kozen, werd veroor zaakt door motorboten. OUWERKERK Collecte epilepsiebestrijding In de kern Ouwerkerk wordt van 25 juni tot en met 30 juni huis-aan-huis een buscollecte gehouden voor de epi lepsiebestrijding. BRUIN1SSE Vergadering Rabobank Dinsdag 26 juni wordt de 70e alge mene vergadering van de Coöperatie ve Rabobank Oost-Duiveland BV ge houden. De vergadering wordt gehouden in het Durpsuus in Bruinis- se en begint om 20.30 uur. Tijdens de vergadering wordt de jaarrekening 1989 aan de orde gesteld. Ook staan er bestuursverkiezingen op de agen da. Tijdens de vergadering wordt ook afscheid genomen van Jac. de Jonge, voorzitter van het bestuur. De Jonge heeft sinds april 1957 deel uitge maakt de beheerscolleges van de bank. Ook de rondvaartboot Christiaan B, waarmee vanaf Neeltje Jans rond vaarten verzorgd worden, bleek voor Een zekerheid die wordt gegaran deerd. Wanneer een overstap in ge vaar dreigt te komen omdat de bus waarin men zit te laat is informeert de chauffeur eerst bij zijn passagiers wie er waar moeten overstappen. Die informatie speelt hij door aan de cen trale verkeersleiding in het ZWN-sta- tion te Zierikzee. Die zorgt er voor dat de chauffeur van de aansluitende bus even wacht of regelt alternatief vervoer als dat te lang gaat duren. Dat kan een taxi zijn of een extra bus die wordt ingezet. Vervolgens worden de passagiers in de verlate bus via hun chauffeur op de hoogte gesteld van de oplossing die is geregeld. veel verstoring van de rust van de zeehonden te zorgen. „Het grote aan deel van deze rondvaartboot aan het een taxi en 15 keer extra bussen moe ten inzetten om de passagiers tijdig op de plaats van bestemming te bren gen. Ik hoop niet dat dat de gemid delde cijfers zullen blijven", aldus di recteur nv Streekvervoer Zuid-West- Nederland, drs C. J. M. Koelemij. totaal van de verstoringen werd on der andere veroorzaakt door het ge bruik van een luidsprekersinstallatie en hard geroep aan boord van het schip", aldus het onderzoeksverslag. In dat verslag wordt ook ingegaan op de invloed van die verstoringen op het gedrag van de zeehonden. Als zij vaak gestoord worden zullen zij op de langere duur uit gaan zien naar een andere, rustiger, verblijfplaats, zo luidt een van de conclusies. Verstoring Door het gedrag van de uitgezette zeehonden te vergelijken met het ge drag van 'wilde' zeehonden kon beke ken worden of de dieren moeite had- Hij memoreerde dat een overstap voor reizigers eigenlijk een hinder lijk iets is. „Zoveel mogelijk recht streekse lijnen is het ideaal en dat streven we ook na. Toch is voor de ef ficiency van een openbaar vervoer netwerk en vanwege de verschillende bestemmingen van de reizigers een overstap onvermijdbaar". Hij stelde dat de aansluitgarantie een van de eerste diensten is in een streven om de passagiers steeds meer kwaliteit te bieden. De ZWN is de eerste vervoersmaatschappij in Ne derland waar dat gebeurt. Voorlopig wordt de aansluitgarantie gegeven op de overstappunten Zeeland Tol, Zie rikzee Sas, Zierikzee busstation, Oude-Tonge busstation, Schaapsweg Rijksweg A29 Numansdorp. Het is de den om zich aan te passen aan hun nieuwe leefomgeving waar zij zelf voor hun eten pioesten zorgen. De zeehonden werden zowel vanaf een schip als vanuit de lucht geobser veerd. Door het gedrag van de zeehonden nauwgezet in de gaten te houden kon ook gesignaleerd worden wanneer de dieren gestoord werden en hoe ern stig die verstoring was. Vooral in de zomermaanden bleek er sprake te zijn van veel verstoring. „Herhaaldelijk optredende versto ringen hebben in minstens twee ge vallen geleid tot het verlaten van de zandbank en het opzoeken van een nieuw gebied", aldus het pnderzoeks- verslag, „Het verlaten van de zand bank en het opzoeken van een nieuw gebied viel ongeveer samen met een sterke toename van toeristische acti viteiten". Beschermd De aanwijzing van delen van de Oosterschelde als beschermd natuur monument is een flinke stap in de goede richting maar op zich onvol doende om de rust van de zeehonden bevolking op de Roggenplaat te kun nen garanderen, zo blijkt uit het onderzoeksverslag. „Het is dus zin vol om in de Oosterschelde een ge bied aan te wijzen waar strikte be scherming kan worden geboden en daar eventueel gerevalideerde dieren uit te zetten". In principe zijn er volgens het on derzoeksverslag twee mogelijke lo- katies waar een zeehondenbevolking zou kunnen ontstaan: de Roggen- plaat/Oliegeul en de Vondelingen plaat/Plaat bij Ouwerkerk. Volgens het onderzoeksverslag biedt de Rog genplaat de beste perspectieven. Zoals al gemeld willen de onderzoe kers dat het Oliegeultje geheel wordt afgesloten. Als dat zou gebeuren wordt de verstoring volgens hen met minimaal 73 procent teruggebracht. „De afsluiting zou permanent moe ten zijn aangezien hier sprake is van een kolonie zeehonden die zich nog moet vestigen. Ervaringen van elders leren dat zeehonden al vroeg in het jaar hun ligplaatskeuze bepalen en veelvuldige verstoring in die periode leidt tot het niet accepteren van de ligplaats". Voorlichting Een andere manier om de versto ring terug te dringen is volgens de on derzoekers het geven van goede voor lichting zodat met name de water sporters weten hoe zij zich dienen te gedragen. In het kader daarvan werd vrijdag een informatiepaneel aan 't Luitje in Zierikzee onthuld door ge deputeerde G. de Vries-Hommes. „We kunnen er met z'n allen trots op zijn als het lukt", aldus de gedeputeerde. „Zeehonden zijn een soort van waar merk voor wat betreft de kwaliteit van het water en daarom is het zo be langrijk dat er een goede zeehonden populatie komt in de Oosterschelde". bedoeling dat de aansluitgarantie fa segewijs wordt uitgebreid naar alle overstappunten in het vervoersnet van de ZWN. Uitstraling En naar de andere vervoersmaat schappijen in Nederland, zo bleek uit een reactie van president-directeur Nyqvist. „Zuid-West-Nederland kan na vandaag niet meer terug. Maar de uitstraling van deze stap gaat verder. Wat bij de ZWN kan moet ook elders succesvol kunnen worden toegepast". Nyqvist vergeleek de aansluitgaran tie met een vangnet. „Uitgangspunt moet zijn dat de bussen op de afge sproken tijd op de juiste plek kunnen zijn. Maar door het drukke verkeer en de vele knelpunten die de bus op zijn weg tegenkomt is het steeds moeilijker om exact op tijd te rijden". Hij wees er op dat de reiziger het liefst snel en rechtstreeks wil wor den vervoerd. „De mate waarin dat lukt is doorslaggevend voor het ge voel dat de klant overhoudt aan de kwaliteit die wij hem kunnen bie den". Een gevoel dat voor de open baar vervoersmaatschappijen steeds belangrijker wordt. „Het leveren van kwaliteit is de eerste stap in ons streven de mensen te laten nadenken over het kiezen van openbaar ver voer als alternatief voor de auto". ZIERIKZEE - 'Bij overstappen op dit overstappunt geldt aansluitgarantieV Dat staat met dikke zwarte let ters op een groot geel bord op het ZWN-busstation te Zie rikzee. Een nieuw bord dat vrijdagmiddag officieel werd onthuld door de president-generaal van Streekvervoer >Jederland, mr C. J. Nyqvist. Want de ZWN wil aan ieder een laten weten dat buspassagiers er voortaan zeker van kunnen zijn dat zij de bus waarop ze moeten overstappen niet meer zullen missen. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 26 juni 07.10 180 00.55 -169 19.20 151 13.15 -127 Roompot Buiten 26 juni 05.10 189 11.20 -125 17.40 157 23.50 -169 Éruinisse 26 juni 07.30 196 00.40 -174 19.45 166 13.00 -132 Wemeldingc 26 juni 07.00 203 00.45 -181 19.20 176 13.05 -139 DEN HAAG - Vanaf 1 januari 1992 mag er op snelwegen in de Randstad niet harder gereden worden dan 100 km per uur. Met ingang van 1 oktober aanstaande wordt het aantal baan vakken in de Randstad waar 100 km het maximum is al uitgebreid. Gemiddelde Wat dat alles in de praktijk kan be tekenen heeft de ZWN de afgelopen periode (toen de aansluitgarantie op proef werd toegepast) ondervonden. „Door de werkzaamheden in de Hei- nenoordtunnel hebben we tien keer Jot en met 14 juli Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Gust Romijn. Bewaerschole. Dagelijks behalve zon dags van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 25 juni Zierikzee Vergadering verenigingsraad wo ningbouwvereniging Beter Wonen in vergaderzaal kantoor Calandweg. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 26 juni Ren esse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Martin Koster uit Scharendijke. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 27 juni Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Donderdag 28 juni Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Douwe Brouwer uit Renesse. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Noordwelle Toneeluitvoering door groep 5 t/m 8 openbare basisschool De Stove. Te vens afscheid groep 8. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Werkbezoek Ondernemerskring Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 16.45 uur. Vrijdag 29 juni Zierikzee Afscheidsavond van groep 8 in de openbare basisschool Theo Thijssen. 20.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt op het Marktplein. 10.00 tot 17.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering Christelijke Wo ningbouwvereniging. Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. 19.30 Doodtij: 1 juli Actuele informatie over afwijkingen: Ofi-91122353 Zaterdag 30 juni Brouwershaven Orgelconcert in de Grote of Sint Nico- laaskerk, m.m.v. Roosendaals Ka merkoor o.l.v. Kees van Eer^el en Wil lie Bil, .orgel. 20.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt bij de obs 't Mêêtje. Vanaf 9.00 uur. Dreischor Rommelmarkt. Loods aan de Dreef. Vanaf 8.30 uur. Bruinisse Vijfentwintigjarig jubileum van C. J. M. Knappers. Receptie in het dorps huis van 15.30 tot 17.00 uur. Dinsdag 3 juli Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie be zwaar- en beroepschriften. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Prosper Sevestre uit Renesse (NH kerk). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 5 juli Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Prosper Sevestre uit Renesse (NH kerk). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Vergadering Raad van Bestuur Na- tuur- en Recreatieschap Grevelingen. Dorpshuis. 10.30 uur. Vrijdag 6 juli Haamstede Zangavond meisjeskoor De Jonge lofstem uit Lisse. In de Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Noordgouwe Afscheidsreceptie van meester G. Gerretsen in het dorpshuis. 19.30 tot 21.30 uur. Zaterdag 7 juli Brouwershaven Brouwse Dag: Grote braderie op de Markt met Muziek-Play-In en verlo ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 9 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Van 9 tot en met 21 juli Zierikzee Expositie etsen en andere grafiek van Saskia Eggink. De Eenhoorn. Dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 10 juli Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Diana Sijrier uit Sirjansland (NH kerk). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 11 juli Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- De president van de Raad van Bestuur Streekvervoer Nederland, mr. C. J. Nyqvist onthulde np het ZWN-busstation kerk. Havenplein. Van 13.00-16.30 te Zierikzee het paneel waarop melding wordt gemaakt van de aansluitgarantie. (Foto: Joop van Houdt). uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2