V Knaagkever gesignaleerd in Hervormde kerk in Renesse Oosterlandse schooljeugd maakt oude sportveld de Saele schoon DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeente Westerschouwen wil alle monumenten laten onderzoeken 52 ploegstoffen In kader van project Vandalisme Nee MfwSÈm WA> m> i l i NIEUWSBODE Expositie Herinrichting Zilvermeeuwen Bruse Boys In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- De tweede fase van de herinrichting van het 20.000 zilvermeeuwen staan borg voor een P. van de Kamp, ex-voorzitter van Bruse Boys pelle is een expositie te zien van werk van 33 Bruse centrum is weer een stapje dichterbij. bloeiende show in de Schouwse Westhoek. voelt zich verraden. (Pag. 9). kunstenaars. (Pag. 2). (Pag. 3). (Pag. 4). VRIJDAG 22 JUNI 1990 146ste jaargang Nr. 24764 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Van al wat schoon is is een schone daad het mooist. mr. C. Bake BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen wil alle monumenten in de gemeente laten onder zoeken. In de Hervormde kerk in Renesse is namelijk de aanwezigheid van de vernielzuchtige knaagkever gecon stateerd. Dat deelde wethouder Ir. C. W. Veerhoek gister avond, donderdag, mee tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. Door onderzoek te laten verrichten hoopt men inzicht te krijgen in de staat waar in andere monumenten in de gemeente zich bevinden. complete gangen in balken en op dit moment is er nog geen afdoende me thode gevonden om de knaagkever te bestrijden. Probleem is verder dat men aan de buitenkant niet kan zien of een balk reeds is aangetast. Alleen door via boringen als het ware in de balk te kijken kan zekerheid verkre- gén worden. De knaagkever is een beestje dat in en van hout leeft. Het diertje knaagt Advertentie 704 verschillende gordijnstoffen vindt u in de kollektie bij Snel zijn ji 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt 'f van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727.1 ;,,Ik denk dat we snel moeten han delen", aldus Veerhoek. ,,Het moet snel onderzocht worden hoe de ande re monumenten er voor staan". Com missielid J. van den Berge (RU) viel hem bij. ,,Ik denk dat dat een goed idee is en dan moeten we bijvoor beeld ook naar de staat van de mo lens kijken want daarin komt de knaagkever ook voor". PvdA-woordvoerder J. Hendrikse liet zich eveneens in positieve zin uit oyer de noodzaak van een onderzoek. ,Ik vraag.me alleen af.pf de gexpeen- te dat moet betalen", aldus Hendrik- Na enige discussie kwam men ver volgens tot de slotsom dat het aanbe veling zou verdienen als de gemeente de kosten van het onderzoek voor haar rekening neemt. Dit om te voor komen dat eigenaren van monumen ten, bijvoorbeeld armlastige kerk besturen, vanwege de kosten een gebouw niet zouden laten onderzoe ken en dan later met nog veel hogere (restaUratie)kosten geconfronteerd zouden kunnen worden. Torenklok Aan de Hervormde kerk in Renesse moet overigens nog meer gebeuren, zo bleek tijdens de vergadering van de commissie. Het uurwerk van de to renklok is dringend aan een flinke opknapbeurt toe. Vervanging van het uurwerk kost alles bij elkaar 17.000,-. Men wil dan meteen van de gelegenheid gebruik maken om de klok, net als die in Haamstede en Noordwelle, via een computer te be sturen. ,,Ik hoop dan wel dat het beter gaat als in Haamstede en Noordwelle, want daar klopt helemaal niets van", merkte PvdA-woordvoerder Hen drikse op. Volgens hem luidt de to renklok in Haamstede op de meest onmogelijk uren en is ook het uur werk in de kertoren van Noordwelle danig van slag. Van de kant van het college werd niet ontkend dat men inderdaad met problemen te kampen heeft. In Noordwelle is een storing in de con> «PJSte'JSSWa.. in H/amstede heeft men te maken gehad met een blikseminslag waardoor de computer vaii slag is geraakt. Commissievoor zitter Veerhoek zegde toe bij de firma die het systeem heeft geleverd nog eens aan te dringen op snelle service. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's OOSTERLAND - ,,Hè, hè daar word je echt moe van", verzuchtte een van de leerlin gen van groep zeven van de openbare basisschool Oosterburcht. Niet zo verwonderlijk want er werd donderdagmiddag keihard gewerkt door alle zeventien leerlingen van de groep. De ene na de andere vuiniszak vol met papiertjes, lege blikjes en andere 'troep' brachten zij naar het karretje van de buitendienst gemeentewerken dat stond gepar keerd aan de rand van het voormalige sportveld de Saele in Oosterland. Het sportveld is een van de gebieden in het dorp die deze en volgende week wordt schoongemaakt door de oudste leerlingen van beide basisscholen in Oosterland. Dat gebeurt in het kader van het project Vandalisme Nee dat op initia tief van de schoolleiding en de ge meente Duiveland wordt gehouden op de beide Oosterlandse basisscho len. ,,We gaan er van uit dat er altijd wel iets van blijft hangen. Als je niets organiseert weet je zeker dat de toe stand niet verbetert", aldus schooldi recteur R Bolkenbaas. Samen met ge meente-ambtenaar A. Flikweert praatte hij met de leerlingen over vandalisme voor men aan de slag ging op de Saele. Flikweert vertelde dat de gemeente Duiveland in 1989 ongeveer 1000 gul den moest uitgeven om de gevolgen van vandalisme te herstellen. Dat zelfde bedrag' was dit jaar al nodig om de vernielingen te herstellen die in de eerste drie maanden van 1990 werden aangericht. „Ongeveer 75 pro cent daarvan moest worden gebruikt i f», - j.: -ST: Het oude sportveld de Saele werd grondig schoongemaakt door de Oosterlandse basisschoolleerlingen. voor het herstellen van vernielingen die in Oosterland werden aange richt". Vooral lantaarnpalen waren vaak het doelwit van vandalistische jon geren in Oosterland. Tijdens de tocht van school naar de Saele merkten de basisschoolleerlingen ook bekladde muren en verbogen verkeersborden op. Ook tijdens het klasgesprek over vandalisme kwamen zij met een aan tal voorbeelden waaraan ze zich had den gestoord. Opgeblazen verkeers borden, kapotte speeltoestellen en vernielde bomen. „Ze hadden vuur tegen een boom aan gezet. Toen werd de schors helemaal zwart en later ging de boom dood". Volgens schooldirecteur Bolken baas was die verontwaardiging te recht. „Jongere kinderen maken zich niet zo vaak schuldig aan vanda lisme. Zij vinden de vernielingen die zij zien vaajk bedreigend". Vanda lisme komt volgens hem vooral voor in de leeftijd tussen veertien en zes tien jaar. „Als ze eenmaal een brom mer en een meisje krijgen is het ge beurd met de vernielingen, dan doen ze het niet meer of veel minder". Meer bewust Het project op school was dan ook vooral bedoeld om kinderen, die straks in 'de gevaarlijke leeftijd' ko men, beter bewust te maken van de oorzaken en gevolgen van vanda lisme. Behalve door het gesprek in de klas en het schoonmaken van het voormalige sportveld gebeurde dat aan de hand van een lesbrief die en kele jaren geleden werd gemaakt door een werkgroep van de gemeente Zierikzee. Bij het project werd ook veel aan dacht besteed aan afvalvandalisme. Het achteloos weggooien en laten rondslingeren van verpakkingen. „Ik gooi af en toe ook wel eens wat weg. Maar meestal doe ik het toch in de afvalbak als ik er een tegenkom", zei een van de leerlingen terwijl ze zich steeds opnieuw bukte om de ve le papiertjes op te ruimen die op het grasveld van de Saele lagen. Na een uurtje werken zag het oude sport veld, waar de opgeschoten jeugd van Oosterland regelmatig samen schoolt, er al heel anders uit. „Straks hebben de leerlingen van de Ds J. Bo- germanschool niet meer op te rui men", was een van de opmerkingen. Maar uit de reactie van meester Bol kenbaas bleek dat die kans klein is. „Er ligt nog genoeg zwerfvuil in Oos terland". Aanslaande maandag wordt een gedeelte daarvan aange pakt door de leerlingen van de chris telijke basisschool in Oosterland waar liet project Vandalisme Nee ook wordt behandeld door de hoogste groepen. Advertentie RETOUR LONDEN IS ZO GEREGELD BIJ REISBURO VAN OEVEREN DAM 3.ZIERIKZEE.01110-15036 PÊ Bitr Door onderzoek hoopt de gemeente meer inzicht te krijgen in de staat waarin de monumenten verkeren'of de knaagkever al dan niet aanwezig is. (Archief foto). Verwachting tot zaterdagavond: Buien Half tot zwaar bewolkt en buien. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Middagtemperatuur 17 gra den. Matige zuidwesten wind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 26 juni Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Wind: zuidwest 3 Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 23 graden Wind: zuid 3 Dinsdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 26 graden Wind: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juni Zon op 05.19, onder 22.05 Maan op 05.32, onder 23.07 24 juni Zon op 05.20, onder 22.05 Maan op 06.57, onder 23.38 25 juni Zon op 05.20, onder 22.05 Maan op 08.25, onder 23.59 Eerste Kwartier: 29 juni (00.07) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het koele en buüge weer houdt ook morgen nog aan. Verant woordelijk hiervoor is nog steeds een depressie boven de Noordzee. Een randstoring van deze depressie be reikt morgen later op de dag ons land en zorgt ervoor dat de buienactiviteit weer toeneemt. Na deze storing is er een verbetering op komst. Zondag komt boven onze omgeving een rug van hogedruk te liggen. Eerst kan er nog een enkele bui vallen maar in de loop van de dag wordt het droog en krijgen we geleidelijk meer zon. Na het weekeinde zet deze weersverbets- ring verder door. We krijgen flinke perioden met zon en de wind draait naar zuidelijke richting. Warme lucht uit Frankrijk stroomt dan naar ons land en de middagtemperatuur loopt op tot zomerse waarden. TEHERAN - Bij de aardbevings ramp in het noordwesten van Iran zijn donderdag 25.000 mensen omge komen. Duizenden hebben verwon dingen opgelopen. Dit heeft de Iraan- se televisie gemeld. GRONINGEN - Het verschil in sek se is voor leerlingen in het voortgezet onderwijs veel bepalender voor hun kans op succes dan verschillen in sta tus en opleiding van bun ouders. Dat blijkt uit een onderzoek van drs. R. J. Bosker, waarop hij 28 juni hoopt te promoveren aan de universiteit van Groningen. 'n Zomerlang —TT-"-.-- lppcnlD7ior vonr clochtc leesplezier voor slechts 10,per maand Mei kans op hél winnen van hel schil lerende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al liet nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode.' Wekelijks worden uil de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duivcland beschikbaar gesteld. -K Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 40,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op liet winnen van hel folobock Schouwen-Duivcland. Naam Adres Posicodc: Telefoon Plaats: Handtekening: Do ingevulde ondertekende bon. mei wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, «turen naar Zierikzceschc Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ft i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1