Zeeuws Orkest in Zierikzee Doktersvrouw in de jungle Expositie van werk A. Jansen en J. van de Riet in Noordhavenpoort haven wordt meer cocaïne In Rotterdamse aangevoerd REC start opnieuw met bruggroep in Zierikzee Europese vissers willen bescherming haring TNO ontwikkelt een uniek inspectiesysteem voor NS Kunstkring van het Zuiden Van 23 juni tot en met 11 juli Experiment met nieuw soort visnet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 juni 1990 Nr. 24763 5 ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk in Zierikzee zat niet helemaal vol, maar er was woensdagavond toch een re delijke belangstelling voor het optreden van het Zeeuws Orkest onder leiding van dirigent Lex Veelo. Het orkest begon in Zierikzee haar zomerserie 1990, een toernee die ook concerten in Goes en Veere omvat. Het optreden in de Nieuioe Kerk te Zierikzee werd geopend met de Ouverture Anacreon van L. Cherubini. Daar na bracht men het fluitconcert KV 313 G in grote terts van Mozart ten gehore. In plaats van Jacques Zoon die in het programma stond aangekondigd, trad de solo-fluitist van het Radio Philharmonisch Orkest, Emi- le Biessen als solist op. Na een pauze speelde het Zeeuws Orkest de Suite Fran^aise van F. Poulenc en de achtste Symfonie van L. van Beethoven. Het publiek was zo geboeid door de muziek dat men in de stille gedeelten en tussen de muziek door een speld kon horen vallen in de Nieuwe Kerk. Belangstellenden die het concert hebben gevast kunnen morgen (vrijdag 22 juni) nog terecht in de Grote Kerk in Goes en een dag later in de Grote Kerk te Veere. Jon van de Riet zegt van de vormen in zijn schilderijen dat het fragmen ten zijn. „Het zijn dingen die gezien zijn, maar die dingen zijn opgesplitst in autonome partjes", aldus de kun stenaar. Omdat hij alleen maar stuk jes van dingen schildert en die stuk jes op zichzelf staan zijn die dingen niet gemakkelijk meer te herkennen. Gerangschikt Verder lijken de vormen min of meer willekeurig naast en over el kaar geschilderd te zijn, maar dat ROTTERDAM - in de Rotterdamse haven is totnutoe 230 kilo cocaïne on derschept De Rotterdamse politie verwacht dat de hoeveelheid in be slag genomen cocaïne dit jaar zal uit stijgen boven de recordvangst van 430 kilo vorig jaar. De politie heeft dat desgevraagd meegedeeld. De hoeveelheid onderschepte cocaï ne is de afgelopen jaren opvallend gestegen. In 1987 nam de politie 1,5 kilo in beslag, in 1988 was dat ruim 25 kilo en vorig jaar werd 430 kilo on derschept. Die laatste hoeveelheid werd vooral veroorzaakt door het oprollen van een cocaïnelijn vanuit Suriname. Eind vorig jaar en begin dit jaar leverde dat een vangst op van in totaal 572 kilo. De politie en de douane zijn volgens de woordvoerder extra gaan letten op schepen uit Co lombia en Suriname. Vooral uit die landen wordt meer van deze drugs verscheept naar de Rotterdamse ha ven. Het stadsbestuur gelooft overi gens niet dat Rotterdam steeds meer een belangrijke doorvoerhaven wordt voor verdovende middelen, zo blijkt uit antwoorden op vragen van het PvdA-raadslid mr. Chr. van Krim pen. ZIERIKZEE - Volwassenen die weer willen gaan leren, twijfelen vaak of ze nog wel mee zullen kun nen. Bovendien vinden ze het moei lijk een keuze te maken uit de veel heid aan studiemogelijkheden. Re den voor het Regionaal Edukatief Centrum (het REC) om in Zierikzee na de zomervakantie opnieuw met een Bruggroep te starten. De Bruggroep biedt de mogelijk heid de kennis weer op te frissen, stu dievaardigheid op te doen en een goe de keuze te maken uit de vervolgop leidingen. Dat kan MAVO/HAVO voor volwassenen zijn, maar ook zijn er tal van beroepsopleidingen moge lijk. Jan Capello, coördinator bij het REC, is uiterst tevreden over de re sultaten die tot nu toe met Bruggroe- pen zijn bereikt. „De mensen krijgen zelfvertrouwen om een studie aan te pakken en ze maken een doordachte keuze voor een vervolg. Ze weten waar ze aan beginnen en ook dat ze het kunnen. Er wordt ruime aan dacht besteed aan de vervolgmoge lijkheden". De lessen in de Bruggroep zijn vol ledig afgestemd op de deelnemers. Er is aandacht voor taal en rekenen. Verder ontwikkelen de deelnemers hun studievaardigheden die nodig zijn om in een vervolgstudie goed mee te kunnen. De voorbereiding op een vervolg bestaat verder uit interesse-tests, in formatie en proeflessen voor ver schillende richtingen. De sfeer is vriendschappelijk en de begeleiding optimaal. Dat komt vooral ook door de kleine groep waarin wordt ge werkt. De Bruggroep komt wekelijks een dag bij elkaar. In de schoolvakan ties is er geen les. Mensen die interesse hebben kun nen een brochure aanvragen bij het REC in Goes, tel. 01100-31170. Vrijdag 22 juni Nederland 1 13.uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.55 uur Vakantiekamp, Engelse speelfilm. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Matlock, Amerikaanse ad- vocatenserie. 18.30 uur The muppetshow. Gast: Pe ter Sellers. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur De reis om de wereld in 80 dagen. Afl. 1. 20.15 uur Tourquiz, spelprogramma. 21.00 uur Inspecteur Morse, Engelse misdaadserie. Afl. 4. f 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 22.25 uur Lente in de winter (May to December), Engelse comedyserie. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Lekker weg. Vandaag: De Friese Wouden. 23.35 uur De Dion Brothers, Ameri kaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Dieren van de Middelland se Zee (Animal behaviour Scientific), natuurfilm. Afl. 15. 16.30 uur TROS vrijdagmatinee: Ir ving Berlin's 100th birthday celebra tion, viering van de 100ste verjaardag van deze componist/tekstschrijver in de Carnegie Hall te New York. 18.06 uur Billy Hotdog en Linda pre senteren TROS jeugdstation met om: 18.11 uur Erik, of het klein insecten boek, 8-delig jeugdfeuilleton naar het gelijknamige boek van Godfried Bomans. Afl.: 6. 18.31 uur Koning Bolo, 6-delige serie. Afl. 6, slot. 19.00 uur Tik tak, kleuterserie. 19.05 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 19.28 uur Liedjes uit de Ep Oorklep show, bekende liedjes uit deze show van en met André van Duin. 20.00 uur Journaal 20.27 uur America's funniest home videos, amateur video-opnamen uit Amerika. Presentatie: Linda de Mol en Bob Saget. 21.00 uur Op goed geluk, spelpro gramma. 21.49 De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 21.50 uur Jongbloed en Joosten, actu eel magazine met Astrid Joosten en Jaap Jongbloed. 22.29 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 22.30 uur In the heat of the night, Amerikaanse politieserie. 23.15 uur The Dave Thomas show, co- medyshow met de komiek Dave Tho mas. 23.45 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Barbapa, tekenfilmserie. 19.04 uur Het Griekse vuur, les 4. 19.34 uur Bert Haanstra, documen taires. Afl. 3. 20.00 uur Journaal 20.20 NOS Mondiale, met NOS-laat. 20.55 uur Mevrouw de Generaal, deel 1, Engelse dramaserie. 21.48 uur Alexandra Radius - Prima Ballerina, portret van deze scheiden de balletdansere. 22.38 uur Van quantum tot quark, les 6. 23.08 uur NOS-Mondiale, met WK journaal; hockey zeslandentoernooi Amstelveen; NOS-laat; gesprek met de minister-president. 00.00 uur Journaal 00.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.35 'uur Babel, wekelijkse nieuws brief voor Marokkaanse migranten. 17.50 uur Nieuwskrant 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 23 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de te kenaar. 18.10 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, 52-delige Engelse tekenfilm serie. Afl. 22. 18.35 uur David de kabouter, 26- delige serie. Afl. 25 19.00 uur Programma van de Socia listische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De slag van de Rio de la Plate, Engelse speelfilm. 21.55 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. Aansl. Paardenkoersen. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.50 uur Weerbericht. 22.55 uur Tijd is geld, programma over mensen en geld. Presentatie: Paul d'Hoore. 23.05 uur Een jaar in Vietnam, 13- delige Amerikaanse reeks. Afl. 3. 23.55 uur Coda. Herfst 1975, van Jotie T'Hooft. BRT 2 Geen uitzending. BRUSSEL - De Europese visserij- industrie wil dat de EG-commissie maatregelen neemt om te voorkomen dat het haringbestand in de Noord zee uitgeput raakt. Vertegenwoordi gers van die industrie hebben dat woensdag op een persconferentie in Brussel meegedeeld. Het initiatief is uitgegaan van de Nederlandse Visse rijstichting. De Noordzeevisserij maakt moeilij ke tijden door. Evenals enige jaren te rug dreigt er een overbevissing van de haring: In de jaren 1977-'82 mocht er in de Noordzee helemaal geen ha ring gevangen worden, omdat het be stand sterk was teruggelopen. Het huidige haringbestand omvat volgens Europese visserijbiologen ongeveer 1,3 miljoen ton. Ze verwach ten echter dat in de komende jaren de groei van het bestand zal stagneren. In de afgelopen jaren mocht er ge middeld zo'n 700.000 ton per jaar ge vangen worden. Met het oog op te verwachten problemen werd de toe gestane vangst voor dit jaar terugge bracht tot 500.000 ton. ZIERIKZEE - De technisch-fysi- sche dienst van TNO in Delft heeft voor de Nederlandse Spoorwegen een in de wereld uniek inspectie systeem voor de bovenleiding ont wikkeld. De NS is nogal verguld met het nieuwe, automatische systeem, dat niet alleen veel tijd bespaart, maar ook het gevaar van het werk langs de lijn in sterke mate beperkt. De 5000 kilometer bovenleiding moest tot nu toe met de hand worden gecontroleerd op slijtage en kans op breuk/Medewerkers van de NS moes ten met een ladderwagen naar een baanvak om daar met een schuifmaat de dikte van de draden die door het langsschuren van de stroomafnemer slijten, te meten. Voorts moesten zij ter plaatse bekijken of er aan de bo venleiding geen schade door elektri sche vonken was ontstaan die draad breuk deed vrezen. Zwaar Dat was buitengewoon zwaar èn tijdrovend werk. Bij de nadering van iedere trein uit de normale dienstre geling moest de 100 kilo wegende lad derwagen met de hand uit de rails worden getild om er na het passeren van de trein weer opgezet te worden. Dit soort werk was nooit helemaal van gevaar ontbloot. TNO heeft zo'n 7,5 jaar gewerkt aan de ontwikkeling van een auto matisch controlesysteem. De boven leidingen kunnen nu vanuit een mèetwagen, die met snelheden tot 90 kilometer per uur over de rails gaat, met behulp van een Opto-elektro- nisch detectiesysteem geïnspecteerd worden. Een laser verlicht de draden. Het slijtvlak weerkaatst de lichtbundel. De gereflecteerde stralen worden met een optisch systeem afgebeeld op de detector. De gegevens worden vervol gens in de computer verwerkt. Dankzij het nieuwe systeem kan de NS nu alle bovenleidingen binnen on geveer een maand volledig inspecte ren. Bovendien levert het ook een bij drage aan het beleid van de Spoorwegen om het werk langs de lijn, dat altijd een zeker risico voor de medewerkers met zich brengt, tot een minimum te reduceren. De NS heeft al bezoek gehad van de Belgi sche en Deense spoorwegen, die kwa men kijken wat het nieuwe meetrij- tuig presteerde. 56 - „Maar ik denk toch, dat er ook wel momenten zullen zijn dat je je een zaam zult voelen en een beetje heim wee hebben. Dat zou trouwens alleen maar doodgewoon zijn, zo ver van je familie en vrinden". Het was moeilijk hierop te ant woorden en Evelyn zei ten slotte: „Ik heb er helemaal geen last van nog niet tenminste". „Aha", ging Watson door, „nog niet. Maar daar zit al een soort erkenning in, dat het zo is. Misschien nog onbe wust, maar je beseft dat dat gevoel je vroeger of later zal bekruipen. Hoe kan het ook anders? Het hoort ge woon bij het leven hier". Toen keek hij haar scherp aan en voegde eraan toe: „Als ik nog een klein beetje men senkennis heb, geloof ik dat je de ziekte al te pakken hebt?!". „Hè Bob", zei ze met een lachje, „ik wil niet over me zelf praten. Vertel me wat over de jacht". Het was af schuwelijk zoals hij precies kon zien wat er in haar omging. En als hij het dan nog maar niet zo botweg Bob vertelde in het kort wat hij de laatste weken had gedaan. Hij was op zoek geweest naar een zeldzame apensoort, maar had er geen enkel exemplaar van kunnen vinden. In plaats daarvan had hij een baviaan geschoten en later een olifant. „En ik weet, waar je die olifant ge schoten hebt", zei Evelyn, blij het ge sprek in andere banen te kunnen lei den. „In de buurt van de post, -waar Miss Lawson werkt". „Precies. En het was op die jacht, dat ik plotseling ziek werd. Agnes vertelde ook, dat ze je gezien had na onze vorige strooptocht. Om eerlijk te zijn was zij het die er op stond, dat ik me door je man zou laten onderzoe ken". Evelyn merkte op hoe gemakklijk hij Miss Lawson's voornaam gebruik te en over haar sprak als over een goe de oude kennis. „Wat kan ze praten, hè. Ze heeft aan één stuk door verhalen". Bob lachte geamuseerd. „Ik denk, dat ze die oppot voor de zeldzame ge legenheden dat ze iemand ontmoet met wie ze eens een gesprek kan heb ben. Maar ze kan heus ook stil zijn en zwijgen. Je moest haar eens op een jacht meemaken. Als het spannend wordt, zou je niet geloven dat ze er was als je haar niet met je eigen ogen zag. „Ze was hier maar één nacht en ze was een gezellige gast". Voor Evelyn wist wat er gebeurde, had Bob haar hand gegrepen en hij zei: „Maar ze kan niet halen bij jou. Het leven was rot die eerste tijd na dat jij je besluit genomen had, Eve lyn. En ik kan nog steeds niet begrij pen, dat het je werkelijk ernst is, hier te willen blijven!" Evelyn probeerde haar hand los te maken uit dc zijne. Eerst zacht, maar het had geen resultaat. Ze was ver baasd over de krachtige greep van Door JENS LARSEN zijn vingers. Misschien zou hij haar hand wel dadelijk uit zich zelf losla ten. „Bob, je moet daar niet meer aan denken. Dat is voorbij. Het be slist voorgoed". „Maar soms als ik denk hoe onge lukkig je je moet voelen in dit eenza me lege land, kan ik het niet verdra gen!" Hij streelde zachtjes de rug van haar hand, die hij nu in zijn beide handen hield. „Bob!" Evelyn schoot overeind in een poging haar hand weg te trek ken. Hij stond ook op, hield haar hand nog vast, maar liet die ineens los, toen hij kennelijk een pijnaanval kreeg, die zijn gezicht deed vertrek ken. Evelyn vond het verdrietig hem zo te zien en legde onnadenkend haar hand op zijn arm, toen ze zei: „Bob, wees alsjeblieft verstandig. Ook voor je zelf". Hij keek haar met brandende ogen aan en sloeg plotseling zijn armen om haar heen. „Soms kan ik niet zonder je. Ik heb je nodig!" zei hij verbeten. „Bob! Alsjeblieft. Laat me „Evelyn, waarom moet je nou zo te genstribbelen „Humbug!" Ofschoon Bob ziek was, was hij nog sterk genoeg om Evelyn's tegenstand te breken en zijn lippen op de hare te drukken. (wordt vervolgd) VLISSINGEN - Van 30 juni tot en met woensdag 29 augustus zal in het Stede lijk Museum Vlissingen aandacht besteed worden aan het werk uit de twinti ger en dertiger jaren van deze eeuw van enkele leden van de Kunstkring van het Zuiden. Tussen 1910 en 1920 streken in Domburg enkele Hollandse kunste naars als Toorop. van Doesburg en Mondriaan neer. Domburg speelde in die korte periode een centrumfunctie voorde beeldende kunst. Na hun vertrek werd deze rol overgenomen door Vlissingen. In Vlissingen had zich een aantal met name Vlaamse kunstenaars gevestigd. De Belgische nationaliteit kan mede de relatieve onbekendheid verklaren van de groep kunstenaars die zich georganiseerd hadden in de Kunstkring van het Zuiden ZIERIKZEE - Van 23 juni tot en met 11 juli is in de Noordhavenpoort in Zierikzee werk te zien van Anneke Jansen en Jon van de Riet. De schilderijen van beide kunstenaars hebben met elkaar gemeen dat ze op het eer ste gezicht niets lijken voor te stellen. Maar de schijn be driegt. Hun werken lijken wel op elkaar, maar hun uit- Bezoekers van de Noordhavenpoort kunnen tijdens de expositie onder zoeken in hoeverre de schilderijen van Van de Riet en Jansen inderdaad niets voorstellen. De expositie is een initiatief van de Stichting Transarti- ca en wordt zaterdag 23 juni om 16.30 geopend. BRUINISSE - Op de Engelse Noordzee visvloot wordt geëxperi menteerd met een bepaald soort nieuw net, dat een grotere vangstca paciteit zou hebben dan de traditio nele netten. Men spreekt van het in Lowestof ontworpen net, waarbij de verticale opening is verhoogd tot 4 a 5 meter, dat dc vangstcapaciteit 30 tot 40% hoger zou liggen. Tbr vergelijking werd met twee schepen naast elkaar gevist. Met het schip uitgerust met oude netten werd drie kisten platvis en twee tot drie kisten wijting en kabeljauw gevan gen. Het schip met het nieuwe net had in diezelfde tijd vijf kisten plat vis en zestien kisten kabeljauw en wijting aan boord. Men moet wel ex tra trekkracht van de motor vergen, om op de nieuwe manier te vissen. Dc kosten van een compleet vistuig bedragen 80.000,-. gangspunten verschillen. Anneke Jansen kiest een onderwerp maar maakt er tijdens het schilderen wat an ders van. Jon van de Riet schildert stukken van dingen zoals hij ze ziet of heeft gezien. Hij maakt de vorm los van het onderwerp. lijkt alleen maar zo. De vormen, zo stelt Van de Riet, zijn gerangschikt, maar dan niet volgens bepaalde re gels voor die ordening. Van de Riet vergelijkt het met de vloedlijn langs het water. „Vuil wordt opgejaagd door de wind, snippers papier die je uit je handen laat glijden: ook daarvan zijn geen regels te geven", aldus de kunstenaar. De kleuren die Van de Riet ge bruikt zijn afhankelijk van de vor men. Ze hebben, zo blijkt uit het ver haal van Van de Riet, geen emotione le lading of betekenis. „Kleur komt mij bedrieglijk voor. Kleur verhult of verandert de vorm. Een heldere kleur dankt zijn gloed aan de schaduw kleur. Ik ontken elke emotionele bin ding met kleur omdat kleur gebon den is aan de vorm. Ze versterkt de vorm of juist niet. Kleur moet passen als een schoen". Energie Aan het werk van Anneke Jansen ligt een heel ander uitgangpunt ten grondslag, zij schildert geen dingen of stukken van dingen, maar pro beert bepaalde kenmerken of eigen schappen van de levende natuur, die ren bijvoorbeeld, zichtbaar te maken. Zij voelt zich aangetrokken tot on derwerpen die kracht en energie uit stralen maar schildert ze niet letter lijk. Omdat ze een idee als 'macht en strijd' wil schilderen zoekt zij naar symbolen die de plaats innemen van de figuratieve weergave. Haar schil derijen zijn geen illustraties maar doeken die begrippen als spanning, energie en strijd uitbeelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5