Piet van Ast bouwt zijn eigen Citro-Lotus Seven Vraag naar gezins verzorging neemt sterk toe bij bejaarden Door toename aantal hoogbejaarden in Noord-Zeeland (Vraag dus eerst naar onzeVikantieservice.) „Als het óm techniek gaat ga ik helemaal uit m'n dafc" 4 ZIERIKZEE - Door de toename van het aantal alleen staande hoogbejaarden in Noord-Zeeland neemt de vraag naar gezinsverzorging sterk toe. Dat blijkt uit het jaarverslag 1989 van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland. Vorig jaar groeide het aantal mensen dat via de federatie hulp kreeg met bijna 100 en werd door het personeel ruim 9000 uur meer aan hulpverlening besteed. Advertentie Straks bent u verder van huis. Tijdens uw vakantie j»vilt u ontspannen en genieten. Ge lijk hebt u. Maar mogen wij u voor uw vertrek één advies geven? Zorg ervoor dat alles goed is geregeld en verzekerd! Anders bent u straks letterlijk verder van huis. Bezoek ons kantoor dus ruim voor uw vertrekdatum en maak gebruik van onze complete Vakantieservice. Dat is uw garantie voor een onbe zorgde vakantie. Complete Vakantieservice: Alle gangbare valuta Eurochequepas cheques Pluscard: grenzeloos betaalgemak Reischeques: veilig "geld" Reisverzekeringen Kluisloketten De Nutsspaarbank doet meer als u op vakantie gaat. Nutsspaarbank Zierikzee, Havenpark 16, tel. 01110-14051 Ook de maatschappelijke ontwik kelingen beïnvloeden die groeiende vraag naar gezinsverzorging. ,,Door de toenemende behoefte van ouderen om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. De wens van gehandi capten, langdurig zieken en termina le patiënten om niet in een verpleeg huis te worden opgenomen en het overheidsbeleid dat gericht is op een afname van de intramurale voorzie ningen ontstond een extra druk op de gezinsverzorging". Thuiszorg- Om die ontwikkelingen te kunnen opvangen werd in 1989 vanuit de ge zinsverzorging een actieve bijdrage geleverd om in Noord-Zeeland tot een thuiszorgconcept te komen. Samen met andere hulpverlenende organisa ties probeert men een thuiszorg te or ganiseren die een alternatief kan bie den voor opname in een zorginstel ling. Via dat overleg wil men ook overlappingen in de thuiszorg door diverse thuiszorginstellingen voorko men. In het jaarverslag wordt verheugd vastgesteld dat in Noord-Zeeland veel vrijwilligers zijn die bereid zijn een deel van de zorg voor zelfstandig wonende hulpbehoevenden op zich te nemen. „Wanneer aan familie en bu ren enige zekerheid kan worden ge boden dat zij een beroep kunnen doen op de gezinsverzorging in het geval dat zij de zorg niet meer aan kunnen, blijken zij meer dan vroeger in staat te zijn om blijvend een aan deel in de zorg blijvend op zich te ne men". Uit het jaarverslag blijkt dat de ZIERIKZEE Geslaagd Oud-inwoner van Zierikzee, Mark Passchier is geslaagd aan de Zee vaartschool te Rotterdam. Voor de volgende richtingen behaalde hij zijn diploma: stuurman kleine handels vaart, Prea-sea, radar, radio-telefonie en EHBO. Vrienden van Veere De vereniging Vrienden van Veere houdt zaterdag 23 juni 1990 haar jaar lijkse algemene ledenvergadering in het stadhuis van Zierikzee. Ongeveer 120 leden wonend in diverse plaatsen in Nederland en België zullen de ver gadering om 11.30 uur in de Vier schaar bijwonen. Na afloop van de vergadering vindt een rondleiding door het stadhuis plaats en wordt de dia-serie 'Zierikzee, een stad vol ge heimen' vertoond. Het middagpro gramma bestaat uit een wandeling door Zierikzee onder leiding van VVV-gidsen en een rondvaart op de Oosterschelde. traditionele gezinsverzorging nog steeds de meest voorkomende vorm van hulpverlening is die vanuit de fe deratie wordt gegeven. Wel is de ma nier waarop dat gebeurt veranderd. De gezinshulp heeft de taak gekregen om haar uren zo efficiënt mogelijk in te delen. Dat houdt in dat in meerde re gezinnen per week wordt gewerkt en dat het werk daar in minder uren moest worden gedaan. Daar kwam bij dat de mensen steeds meer speci fieke hulp nodig hadden omdat ze vroeger ontslagen werden uit het zie kenhuis en minder snel werden opge nomen in verpleeg- of verzorgings huizen. Ook werden de patiënten mondiger waardoor vaker aanspraak werd gemaakt op die hulp. „Duidelijk werd dat deze zorg op maat ook van gezinsverzorgsters een andere houding vraagt. Mensen ver wachten nog steeds dal de gezinshulp alles doet. Terwijl juist de zelfred zaamheid hoog staat aangeschreven. Een continu spanningsveld waarin de gezins verzorgster opereert", aldus het jaarverslag. Van het personeel werd steeds meer flexibiliteit ver wacht om 'hulp op maat' te kunnen geven. Om daarop in te spelen wer den in 1989 bijscholingscursussen ge houden en kwam er een aparte staf functionaris voor deskundigheidsbe vordering. De federatie was in 1989 betrokken bij de voorbereidingen om in Brou wershaven een woonzorgproject te realiseren. Een project waarbij wordt gestreefd naar een combinatie van wonen en zorgverlening die een mogelijke vervanging kan zijn voor bejaardenoordplaatsen. Kelders Gravensteen open Het Gravensteen, in gebruik als Maritiem Museum, heeft eeuwenlang dienst gedaan als gevangenis. De kel ders onder dit gebouw werden tot voor kort door een drankenhandel ge bruikt doch zijn thans bij het mu seum gevoegd. In de kelders van het Gravensteen werd vroeger gefolterd door de beul. De werktuigen zijn er nu niet meer. Het Maritiem Museum is geopend tot en met 20 oktober van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Zangdie nst Zondag 24 juni wordt in de Grote of Nieuwe Kerk in Zierikzee een zang- dienst gehouden. De samenzang be gint om 18.20 uur. De meditatie wordt verzorgd door ds. N. de Boo. Verder werken aan de dienst mee organist Mar van der Veer,jeugdkoor Jom Jom onder leiding van Marco van 't Hof, het Hervormd kerkkoor uit Zie rikzee en Eén naam is onze Hope uit Nieuwerkerk. Beide koren staan on der leiding van Willie Bil. De kerk is open vanaf 18.00 uur. Expositie etsen en grafiek Grafiek heet de expositie die van 9 tot en met 21 juli is te zien in de Een hoorn aan het Havenpark te Zierik zee. Het betreft een expositie van et sen en andere grafiek gemaakt door de Zierikzeese kunstenares Saskia Eggink. De expositie is1 dagelijks ge opend van 11.00 tot 17.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Zomeravonddrives Met ingang van donderdag 5 juli worden in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede weer de wekelijk se zomeravond-drives gehouden van Bridgekring '68; aanvang 19.30 uur. RENESSE Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emer- go haalt zaterdag 23 juni vanaf 8.30 uur oud papier op. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. SCHARENDIJKE Pleinfeest Op het schoolplein van de Helcher- seeschool in Scharendijke wordt za terdag 30 juni van 14.00 tot 16.30 uur een pleinfeest gehouden. Voor de kin deren zijn er oud-hollandse spelletjes en voor iedere bezoeker is er het Rad van Avontuur. Verder zijn er diverse kraampjes met hapjes en drankjes uit verschillende landen. Het geheel wordt afgewisseld door volksdansen van leerlingen. De opbrengst van het pleinfeest is deels bestemd voor de Helcherseeschool en deels voor kin dertehuizen in Roemenië. BRUINISSE Geslaagden zwemdiploma's Onder het kritisch oog van de rap porteur van het Bureau Nationale Zwemdiploma's mevrouw T. de Looff uit Wissenkerke en zweminstructeurs Jan Douwes en J. E. Keymel zijn in het zwembad 't Aquarium de exa mens afgenomen voor het zwemdi ploma A en B en het Basiszwemdiplo ma. Een groot aantal ouders woonde die toch wel spannende examenavond in het zwembad bij. De geslaagden voor het A-diploma zijn: Linda van der Meijden, Diana Bosman, Ben Schot, Jaap Giljam, Sonja Huizer, Hjalmar van der Velde, Thmara Visser, Dennis van den Ou den, Judith van den Berg, Leendert Martijn, Arnoud van der Linde, Jo- chem van den Bosch, Jaap Schot, Ju dith Bout, Martin van Galen en Jaco- lien Giljam. Voor het B-diploma slaagden: Ma- rinda Kole, Gijsbert Visser, Arlette van de Schoor, Tbssa O verweel, Sas kia Boer, Nathalie Sonneveld, Ro nald Zwager, Sandra Koster en Bian- ca van de Reest. rVoor het basiszwemdiploma ten slotte slaagden: Leon Bal, Jacqueline van Popering, Johnny Otte, Crista van Kooten, Maartje Wehrmeijer en Daan Tielenburg. Ledenvergadering De Christelijke Woningbouwver eniging Schouwen-Duiveland houdt op vrijdag 29 juni haar algemene le denvergadering in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw, aan vang 19.30 uur. Op de agenda onder andere bestuursverkiezing waarin de heer B. de Groot aftredend en her kiesbaar is. Bij de verkiezing leden bewonersraad zijn aftredend en her kiesbaar de heren J. Kostense en L. S. Abrahamse. Na het officiële gedeelte zal de heer Thdema van Zekatel in gaan op de komst van de kabelanten ne die straks aan alle inwoners van Bruinisse en Duiveland zal worden aangeboden. DREISCHOR Oud papier Leden van muziekvereniging Cres cendo komen zaterdag 23 juni in Drei- schor en in de polders langs om oud papier op te halen. Verzocht wordt het papier vanaf 09.00 uur gereed te zetten (indien mogelijk langs de weg). Groenten De Zeeuwse Groententelers Organi satie houdt vrijdag 22 juni een excur sie naar het bedrijf van K. J. van de Velde aan de Zuiddijk 4 te Dreischor. MIDDELBURG Orgelconcert Het tweede orgelconcert van de zo meravondserie die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt gegeven vindt plaats op dinsdag 3 juli en wordt ver zorgd door Vincent de Vries. Deze jeugdige en talentvolle organist werd in 1969 geboren in Scheveningen en kreeg reeds op vijfjarige leeftijd zijn eerste pianolessen. Toen hij tien jaar was deed hij toelatingsexamen aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Een jaar later kreeg hij een studiebeurs van de toenmalige minister van cultuur waardoor hij bij de Franse piano-pedagoge en concert pianiste Janine Dacosta les kon ne men. De Vries studeerde verder aan het conservatorium in Den Haag. In de afgelopen jaren gaf hij talrijke or gelrecitals. Het programma dat in Middelburg uitgevoerd zal worden behelst onder meer werk van Bach, Piet van Egmond en Dupre. Het con cert begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Eeuwfeest In verband met het honderdjarig bestaan van het Stedelijk Museum te Vlissingen wordt deze zomer extra aandacht besteed aan de collectie die in die periode werd gevormd. Zes Vlissingse vormgevers maken in zes ruimtes van het museum een installa tie die de collectie als uitgangspunt neemt. Daarnaast worden exposities gehouden van de belangrijkste kunststromingen van de afgelopen honderd jaar. Op vrijdag 29 juni om 16.00 uur wordt door de Vlissingse wethouder L. C. Poppe-de Looff de expositie De Kunstkring van het Zui den geopend. ZIERIKZEE - „Eigenlijk is het helemaal niet zo inge wikkeld. Het gaat allemaal vanzelf. Tot nu toe heb ik het nog niet gehad dat ik er niet uitkwam". Aan het woord is Piet van Ast uit Zierikzee. Hij bouwt zijn eigen Lotus Seven replica, of beter gezegd: zijn Citro-Lotus. „Eigen lijk wordt het een Citroën", aldus Van Ast. „Want ik ge bruik de motor en de versnellingsbak van een Eend. En de wielophanging". Van Ast hoopt nog voor het eind van het jaar zijn produkt aan te kunnen bieden aan de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Van Ast kwam op het idee door een artikel in een autoblad. „Dat was een verhaal over een firma in Engeland die replica's bouwt van onder andere de Lotus Seven. Ik heb toen contact opgenomen met die firma en ze heb ben een folder opgestuurd". Zonder bouwtekeningen en met alleen de fo to's in de folder als richtlijn is Van Ast aan de slag gegaan. Commentaar Vooral toen hij net met het karwei was begonnen kreeg Van Ast heel wat commentaar te verwerken. „Je wordt al gauw voor gek versleten als je aan zoiets begint", aldus Van Ast. Op de vraag of een dergelijk project zonder bouwtekeningen tot een goed einde kan worden gebracht: „Ach, feitelijk is het helemaal niet zo moeilijk". Daarbij dient wel aangetekend te worden dat Van Ast niet geheel onbe kend is met auto's en techniek. „Ik heb geleerd voor automonteur", al dus de knutselaar. „En als het om techniek gaat ga ik helemaal uit mijn dak". Geïnspireerd op de foto's uit de En gelse folder ontwierp Van Ast een buizenchassis dat volgens hem sterk genoeg is om de toets der kritiek te kunnen doorstaan. Hij had inmiddels voor een luttel bedrag al een 13 jaar oude Eend op de kop getikt. „Die mo tortjes zijn niet kapot te krijgen. Ik heb die eendemotor helemaal gere serveerd en hij is weer als nieuw". Afval Kostbaar is het project van Van Ast niet. „Ik gebruik voor het overgrote deel afval, slooponderdelen. Van die eend gebruik ik niet alleen de motor, maar de complete voortrein. Het gro te voordeel van een eendemotor is dat de versnellingsbak eraan vastge bouwd zit. En dat maakt het een stuk simpeler". Voor de sub-frame gebruikte Van Ast cv-buizen. „Daar kon ik gemak kelijk de rondingen in krijgen die ik wilde hebben". Voor- en achterwiel ophanging kwam ook weer van de gesloopte Eend. „Ik ga wel de schokbrekers van de Eend vervangen door die van een Volkswagen Golf. Die zijn korter. Ik heb nu een grondspeling van 23 centi meter en ik wil eigenlijk een grond speling van zo'n 10 centimeter heb ben". Een stug afgeveerde Citro-Lo tus dus. „Dat is ook in het voordeel van de stabiliteit en dat is een heel belangrijk punt", aldus Van Ast. Piet van Ast in zijn Citro-Lotus. (Foto: Joop van Houdt). Op dit moment lijkt de creatie van Van Ast alleen voor wie het wil zien op de legendarische Lotus Seven. „Het ziet er nu allemaal nog erg hoe kig en grof uit De mooie rondingen krijg je pas als je met polyester aan de gang gaat. Dat is sterk en licht spul. het is alleen jammer dat het zo duur is". TY»t dusverre heeft de Citro-Lotus Van Ast nog maar een paar honderd gulden gekost. „En als je zo'n bouw pakket koopt ben je al gauw een paar duizend gulden kwijt. Ik denk dat dit wagentje mij alles bij elkaar zo'n 2000 gulden kost". Hij schat dat de Citro-Lotus alles bij elkaar zo'n 400 kilo gaat wegen. „Een racemonster zal het niet worden met die eendemotor, maar hij wordt in ieder geval sneller dan een eend omdat hij iichter is. Als ik hem door de keuring krijg wil ik er zeker zelf in gaan rijden, maar het gaat mij ei genlijk puur om het bouwen zelf. Dat is de lol ervan". Zoals al aangestipt is Van Ast niet van plan het bij de bouw van zijn Citro-Lotus te laten. Na enig blade ren loont hij een autoblad met daarin een afbeelding van een Engels drie- wielig race-monster waar in Enge land de circuits mee onvelig gemaakt worden. „Zoiets, dat lijkt me ook wel mooi om zelf te maken".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4