VVD verwijt CDA en PvdA blokkeren van tolvrije brug ü1®1 'Het is een ideale lokatie voor een dergelijk project' Blijf van mijn lijf Zeeland gaat met betaalde krachten werken ZWN opent dienstregeling op recreatieterreinen Den Osse Statenlid in Nieuiverkerk: Grevelingen- schap op excursie Firma Garage Kerkwerve Meerderheid commissie achter plan voor windmolenpark op Roggenplaat Experiment met aanvullend openbaar vervoer Ministerie WVC stelt daarvoor geld beschikbaar Eerste mosselen in vishandel en restaurants Westerschouwse commissie bezwaar- en beroepschriften vergadert ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 juni 1990 Nr. 24703 NIEUWERKERK - De pogingen, die de provinciale VVD heeft ondernomen om de Zeelandbrug vrij te krij gen, zijn in het verleden steeds geblokkeerd door de PvdA en het CDA. „Stellingen in verkiezingsprogram ma's zijn toch iets anders dan de uiteindelijke politieke besluitvorming". Dat verklaarde het VVD-statenlid mr ir J. Huisman tijdens een vergadering van de liberalen in Duiveland. Huisman haalde ook een artikel uit de krant aan, waarin de CDA-gedepu- teerde Ventevogel beweert, dat de provincie nooit heeft toegezegd, dat de Zeelandbrug ooit tolvrij zou zijn. ,,Het lijkt mij, dat hij dat op Schou- wen-Duiveland nog maar eens moet komen uitleggen. De komende ver kiezingsbijeenkomsten bieden daar voor een goed platform". Huisman herinnerde de afdeling eraan, dat de provinciale VVD anders denkt over het tolvrij maken van de brug. De liberalen willen de tol af schaffen. Juist ook nu gedeputeerde staten bekend hebben gemaakt de wegenbelasting jaarlijks met twee tientjes te willen verhogen; de pro vinciale opcenten ,,Als het aan de VVD ligt zullen er nog wel een paar politieke tolhuisjes gepasseerd moeten worden voor het zover is". De gemiddelde Zeeuw be taalt meer aan tol en veren dan welke inwoner van een andere provincie dan ook. ,,Een gematigd tarief voor de wegenbelasting voor Zeeland vindt de VVD-statenfractie ten op zichte van dit ongemak alleszins ver dedigbaar". Uit de toespraak van Huisman werd zonder meer duidelijk dat de li beralen in het Abdij-complex te Mid delburg nog niet al te veel vertrou wen hebben in de plannen van gede puteerde staten, zoals die verwoord staan in Zeeland aan zet. Aandacht voor nieuw beleid en extra geld pri ma - aldus de VVD - maar daarbij komt ook een kritische opstelling ten opzichte van de zaken, waaraan thans veel geld wordt uitgegeven. „Lastenverhoging voor de burger is iets waar wij minder gemakkelijk overheen stappen dan andere grote politieke groeperingen. U hoort nog van ons". Verhoging' „Dat bij voorgestelde verhoging van de wegenbelasting niet eens een relatie is met het tolvrij maken van de brug, maakt deze voorstellen nog- eens extra onacceptabel". Gedepu teerde staten kondigden die verho ging aan om de plannen van het rapport Zeeland aan zet te financie ren. Maar volgens Huisman lijkt het erop, dat de tolgelden hiervoor ge bruikt gaan worden. De provinciale VVD verwijt PvdA en CDA blokkeren van tolvrij maken Zeelandbrug. BRUINISSE - De Raad van Be stuur van Natuur- en recreatieschap De Grevelingen gaat donderdag 5 juli op excursie naar watersporteiland De Mosselbank bij Bruinisse. Die dag wordt het watersporteiland offi cieel in gebruik genomen. Voorafgaand aan de excursie verga dert de Raad van Bestuur van het Grevelingenschap in het dorpshuis in Bruinisse. Wat precies op de agenda van die vergadering staat is nog niet bekend. De vergadering begint om 10.30 uur. Rondvaart Na afloop van de vergadering, ape ritief en lunch scheept het gezelschap zich omstreeks 13.30 uur in de haven van Bruinisse in op rondvaartboot Karin voor de afvaart naar het wa tersporteiland. De officiële inge bruikname van de Mosselbank staat gepland voor 14.00 uur en wordt ver richt door burgemeester A. Vogelaar van Bruinisase en J. Hoek van Dijke, voorzitter van het Grevelingenschap. Als het officiële gedeelte achter de rug is gaat men naar de Veer mansplaat. Daar wordt onder lei ding van A. de Jong van Staatsbosbe heer een rondwandeling gemaakt. Aansluitend volgt een vaartocht over de Grevelingen. Rond half zes hoopt het gezelschap weer in Bruinis se te arriveren om vervolgens voor een barbecue te vertrekken naar de Boswachterij in Westerschouwen. Advertentie APK keurings station BOVAG lid Grote ot kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16,4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 AMSTERDAM - Bij de halfjaarlijk se veiling van Judaica bij Christie's in Amsterdam is een belangrijke ver guld-zilveren Torah-houder verkocht voor 299.000 gulden. De geschatte waarde lag tussen de 70.000 en 90.000 gulden. DEN HAAG - Het plan van de NVM om huizenkopers met hun makelaar te laten onderhandelen over het te be talen tarief is absoluut geen Verbete- ring. Dat zei directeur Van Herwij nen van de', vereniging-: Eig^g- Huis voor "de NCRV-"radio.: DEN HAAG - Het VVD-Kamerlid Piet Blauw wil van minister Braks van landbouw snel antwoord op de vraag of het waar is dat het ministe rie van landbouw relevante informa tie over de mest heeft achtergehou den. Als de minister geen afdoend antwoord heeft wil hij op korte ter mijn een Kamerdebat. BROUWERSHAVEN - Streekver- voersmaatschappij Zuid-West Neder land (ZWN) start met ingang van 25 juni met een geregelde lijndienst van de recreatieterreinen van Den Osse naar Brouwershaven en de Brou- wersdam. De ritten worden uitge voerd in het hoogseizoen en wel dage lijks tot en met 9 september. De ZWN beschouwt dit experiment als een vorm van aanvullend open baar vervoer. De nieuwe lijndienst biedt daarom aansluiting op andere lijnen van het streek vervoerbedrijf. Zo wordt in Brouwershaven aanslui ting gegeven op lijn 134 naar Zierik- zee. Vanuit Zierikzee kan dan weer verder worden gereisd richting Rot terdam en Goes. Bij de Brouwersdam .kan worden opgestapt richting Mid delburg. De taxibusjes rijden vier keer per dag van Den Osse naar Brouwersha ven en terug. Alleen op zondag wor den drie ritten geboden. De nieuwe lijn heeft het nummer 188 gekregen. Van Den Osse naar de Brouwers- dam rijdt drie keer per dag een busje. Deze lijn heet 189. Dienstregelingen van deze lijnen zijn gratis te krijgen bij de chauffeurs, de recreatieterrei nen en de VVV's op Schouwen. Voor deze nieuwe dienstregeling wordt geen bijdrage van het rijk ontvangen. Daarom zijn abonnementen en.strip penkaarten niet geldig. Na afloop van het seizoen wordt onderzocht of deze service ook het volgend jaar kan worden geboden. Bekeken wordt ook of mogelijk andere recreatieterreinen op deze wijze kunnen worden ontslo ten. BURGH-HAAMSTEDE,- „Als we hier nee tegen zeg gen moeten we het nergens anders doen. De Roggenplaat is een ideale lokatie voor een dergelijk project". Dat zei wethouder ir. C. W. Veerhoek dinsdag tijdens de vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening in Wester schouwen over het plan van ingenieursbureau E- connection uit Delft om op de Roggenplaat een windmo lenpark op te zetten. „Zelf stond ik eerst niet te juichen bij dit plan, maar nu kijk ik er toch anders tegenaan", al dus Veerhoek. De commissie schaarde zich in meerder heid achter het plan. lijkheid over de gevolgen van het aan wijzen van delen van de Oosterschel- de als beschermd natuuurmonument voor het project. Inmiddels is duidelijk dat dat laat ste geen enkel beletsel vormt. Het ge deelte van de Roggenplaat waar de windmolens zouden moeten komen valt buiten de grenzen. De Zeeuwse Milieu Federatie heeft laten weten geen bezwaar te hebben tegen de mogelijke realisering van een dergelijk windmolenpark. Vol gens de organisatie levert het land schappelijk gezien geen problemen op en hebben ook de vogels geen hin der van de windmolens. Het gaat om alles bij elkaar 12 windmolens van elk 500 kw sterk. Schone energie Al snel werd tijdens de vergadering van de commissie RO duidelijk dat men overtuigd is van het nut van der gelijke projecten voor het opwekken van schone energie. „We zullen er zelf misschien niet zoveel van merken, maar windmolenprojecten dragen toch bij tot een verlaging van de ener giekosten", aldus commissievoorzit ter Veerhoek. CDA-woordvoerder A. J. Padmos zei zich geheel te kunnen vinden in de woorden van Veerhoek. „We wa ren allemaal wat afwachtend, maar ik denk dat als we ernst willen ma ken met schone energie we nu hier mee verder moeten gaan. Als we hier ja tegen zeggen moet het op de Rog genplaat", aldus Padmos. RU-commissielid J. van den Berge stelde in een eerste reactie nadrukke lijk voor het stimuleren van schone energie te zijn. „Ik zou het alleen lie ver op een andere lokatie zien. Ik denk dat het op de Roggenplaat geen fraai gezicht zal zijn", aldus Van den Berge. Hij zei verder zich te hebben ver- Ir. C. W. Veerhoek: ,,Als we hier nee tegen zeggen moeten we het nergens anders doen". In opdracht van de Triodos-bank is E-conneetion al geruime tijd op zoek naar lokaties waar windmolenpar ken verwezenlijkt kunnen worden. Eerder werden door het ingenieurs bureau plannen gelanceerd voor klei ne windmolenparken in Midden- schouwen en bij Bruinisse. Voorlopig ziet hét er niet naar uit dat die projec ten daar van de grond komen. Voor wat betreft de Roggenplaat liggen de kaarten een stuk gunstiger. Natuurgebied Het was niet voor de eerste keer dat het plan onderwerp van gesprek was tijdens een vergadering van de Wes- terschouwse comtrussie RO. Eerder kwam het ook al aan de orde, maar toen werd het plan even in de ijskast gezet. Men wilde eerst meer duide- ZIERIKZEE - Blijf van mijn lijf Zeeland, de organisa tie die in Zeeland mishandelde en met mishandeling be dreigde vrouwen en hun kinderen opvangt, gaat met be taalde krachten werken. Naar aanleiding van een besluit van het ministerie van WVC om 4,25 miljoen gulden ex tra beschikbaar te stellen voor deze opvanghuizen heeft Blijf van mijn lijf Zeeland besloten om over te gaan van een vrijwillige naar een betaalde organisatie. De organisatie stelt in haar jaar verslag 1989 dat het bestaande perso neelstekort hierdoor vermindert, maar niet helemaal wordt opgelost. Met het extra geld van het ministerie heeft men vier part-tirtie kfachten in dienst genomen. Het betreft drie vrouwenwerksters en een kinder werkster. Uit het jaarverslag blijkt dat in 1989 95 vrouwen en 144 kinderen uit Zeeland in het Blijf van mijn lijf huis werden opgevangen. Twintig vrou wen kwamen op eigen initiatief, 16 kwamen vanuit andereropvang, 16 via de politie of een afljofcant on 11 via het maatschappeUji/werk. De overige kleinere «aantallen via fami lie of kennissen, huisarts of de socia le dienst. De vrouwen en hun kinde ren bfeven gemiddeld 25 5 30 dagen in het Blijf van mijn Lijf huis dat »n Middelburg staat. Het grootste ge deelte van hen ging daarna weer te rug naar huis, vertrok met onbeken de bestemming of ging inwonen bij familie of kennissen. Dc vrouwen werden in het Blijf van mijn lijf huls opgevangen vanuit het zelfhulpprincipe. Dit oindat men er van uit gaat dat vrouwen bena derd dienen te worden als zelfstan dige cn verantwoordelijke personen. „Vrouwenmishandeling is geen indi vidueel probleem, maar het eindre sultaat van een reeks onderdrukken de vrouwvijandige maatschappelij ke structuren". Het bestuur van dc Blijf van mijn lijfhuizen heeft ook gekozen voor het zclfhulpprincipc 'omdat vrouwen bewust moeten wor den gemaakt van die maatschappe lijke structuren, die onderdrukking in stand houden'. De hulpverlening vanuit deze ach tergronden heeft volgens Blijf van mijn lijf Zeeland als voordeel dat de bewoonster zelf kan beoordelen wat goed voor haar is, dat ze zelf verant woordelijkheid kan dragen en crea tieve oplossingen kan vindon. „Ze is goed in staat haar eigen doel te bepa len", aldus het jaarve'rslag. „Verder biedt het zelfhulpprincipe de moge lijkheid dat de vrouw zich bewust wordt van de samenhang tussen haar individuele probleem en haar maat schappelijke positie en dat men el- kaars problemen herkent en on dersteunt". Kinderwerk Via het kinderwerk probeert men de kinderen in het Blijf van mijn lijf huis een veilig onderkomen te geven en ze de mogelijkheid te bieden hun emoties te verwerken. De kinder werkster in het huis probeert de kin deren op te vangen, ze de juiste aan dacht te geven en ze op hun gemak te stellen. Een zware baan die niet al leen is te doen. Zo bleek vorig jaar toen de kinderwerkstor ons lag nam. Mede doordat het ministerie extra geld beschikbaar heeft gesteld, zijn nu twee kinderwerksters in het Blijf van mijn lijf huis werkzaam. baasd over de brief van de ZMF aan E-connection. „Die brief valt mij heel erg tegen van de ZMF", aldus Van den Berge. Hij zei de indruk te krijgen dat men slechts hier en daar iets be schermt. Van den Berge doelde daar mee op de opmerking in de brief van de ZMF dat de meeuw een wat min der kwetsbare vogelsoort is. „Het zijn maar meeuwen. Zo lees ik het", aldus Van den Berge. Meest geschikt Dr. H. J. van Zuylen (VVD) liet een heel ander geluid horen. „Ik ben blij met de positieve houding van de ZMF en ik ben blij dat het hier mogelijk is". PvcfA-woord voerder J. C. Hen- drikse stelde in een eerste reactie wat geschrokken te zijn van het enthou siasme van de andere partijen. „Wij zijn van het begin af aan voorstander' geweest van dit plan. Ik denk dat de Roggenplaat de meest geschikte plaats is voor een windmolenpark op Schou wen-Dui veland Educatief centrum Veerhoek toonde zich verheugd met de bijval vanuit de commissie en wist nog te melden dat E-connection be reid is eventueel een steentje bij te dragen aan een educatief centrum bij het windmolenpark. Overigens is dat laatste nog verre van zeker. Het is de bedoeling dat het windmolenpark op de Roggenplaat, als de raad ermee akkoord gaat, er zo snel mogelijk komt. BRUINISSE - De mosselkwekers worden van 21 juni af in de gelegen heid gesteld hun produkt aan de vei ling in Yerseke te brengen, voorafge gaan door een monster uit de lading. Op die datum zullen de mosselhan delaars in de gelegenheid worden ge steld, de mosselen hij inschrijving te kopen en dat is dus voor het jaar 1990 weer de opening van het mosselsei zoen 1990-1991. De mosselen moeten enige tijd ver wateren om te bekomen van de reis van de Waddenzee naar Zeeland en te vens het zand kwijt te raken, dat bij het opvissen in de schelp is gekomen. De mossel reinigt zichzelf maar heeft daarvoor even de tijd nodig. Op 5 juli zullen de mosselen overal in de vis handel in de restaurants te koop zijn, tenzij dat de weersomstandigheden (een hittegolf) een spaak in het wiel steken. Aan de kwaliteitseisen is weinig veranderd, maar het staat nu al wel vast dat de aangevoerde partijen ze ker beter van kwaliteit zullen zijn, dan in de leveringsvoorwaarden wordt geëist. Deze eis is een visgc- wicht van 16 kilo, een schelpgrootte van minimaal 35% van 50 mm. De bodemprijs is vastgesteld op 27,- per 100 kilo, maar dc werkelijke prijs zal stukken hoger zijn. De voor naamste functie van de bodemprijs is om te voorkomen, dat de handelaar beneden die prijs mag inschrijven, maar ook dat partijen waarvoor geen koper op komt dagen voor 27,- per ton in het interventiefonds worden gelost. Dat interventiefonds wordt gevoed door inhoudingen op de ver handelde partijen. Deze inhouding bedraagt 4,- per ton. Andere inhou dingen die worden toegepast zijn: voor het Mosselpromotiefonds 0,33 per ton. Voor het onderzoekings en kwaliteits verbeteringfonds 0,05 per ton. Voor huishoudelijke heffing 0,17 per ton. Voor gebruik van de mosselveiling 0,34 per ton. Indien blijkt dat een tweede monster af wijkt van het eerste vindt ook een korting op de bodemprijs van 27,- plaats. AMSTELVEEN - Langkampeerders op Nederlandse campings worden in toenemende mate door recreatie-on dernemers geïntimideerd. In een aan tal gevallen dreigen camping-eigena ren hen van de camping af te zetten als ze een belangenvereniging op wil len richten. Er zijn tientallen geval len bekend van kampeerders die on der druk gezet zijn door campingba zen. Dit zegt voorzitter A. G. Smits van het Nederlands Advies Centrum Kampeerders (NACK). BURGH-HAAMSTEDE - Een be roepschrift en twee bezwaarschrif ten komen aan de orde tijdens een openbare vergadering van de Wester schouwse adviescommissie voor bezwaar- en beroepschriften. De vergadering wordt gehouden op dinsdag 3 juli om 19.30 uur in het ge meentehuis. Behandeld worden een beroepschrift van C. J. van der Kloos ter uit Burgh-Haamstede betreffende het weigeren van de gemeente om toe stemming te geven voor de uitbrei ding van vier vakantiewoningen. Van J. Waverijn uit Burgh-Haamstede staat een bezwaarschrift op de agen da dat hij indiende omdat hij door de gemeente werd aangeschreven pm twee teveel geplaatste stacaravans van zijn terrein te verwijderen. R. A. Landman diende een bezwaarschrift in tegen de aanschrijving van de ge meente waarin hem werd gelast een caravan achter het café-restaurant aan de Korte Reke te Renesse te ver wijderen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur); 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu- sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. fnfevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3