Verdeeldheid over mogelijke uitbreiding van Noordwelle Zeeland vooral in mei en juni het zonnigste stukje Nederland bp ft DE ZIERIKZEESCHE COURANT Meerderheid commissie RO voor uitbreiding aan oostzijde Wethouder P. de Rijke opent Anywave Kop/staart- aanrijding Nieuwe Kooiweg Proces-verbaal voor zeekraal snijden Kop/staart- aanrijding bij stoplichten Nieuwerkerk Weerman Harry Otten in Renesse WA> lECh P£ Nieuwe gemeente secretaris Bru Weinig cultuur historisch besef bij ambtenaren NIEUWSBODE Milieu Windmolens Lotus-replica Kogelslingeren De milieuproblematiek is ook de zorg van de De meerderheid van de commissie RO Wester- Piet van Ast uit Zierikzee bouwt zijn eigen repli- Voor de eerste keer is het Zeeuws kampioen- schouwen is voor aanleg van een "windmolen- ca van de legendarische Lotus Seven. (Pag. 4). schap kogelslingeren gehouden op sportpark park op de Roggenplaat. (Pag. 3). Bannink. (Pag. 7). recreatie-organisaties. (Pag. 2). DONDERDAG 21 JUNI 1990 146ste jaargang Nr. 24763 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De beste profeet is hij die goed kan gissen. Euripides BURGH-HAAMSTEDE - De kleinst mogelijke meer derheid van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen is voor uitbreiding van Noordwelle aan de oostkant, langs de Stoofweg. Dat werd duidelijk tijdens de vergadering van de commissie dinsdagavond in Burgh-Haamstede. Aan de commissie werden drie mogelijkheden voorgelegd voor uitbreiding van het ringdorp en aan alle drie kleven enige nadelen. Volgens drie van de vijf leden van de commissie levert uitbreiding in oostelijke richting toch de minste proble men op. In westelijke richting zou Noord- welle uitgebreid kunnen worden langs de Wellandweg. Op het sport veld daar wordt al gebouwd en er zou nog meer bij kunnen. Volgens de te genstanders van dit plan zou een uit breiding aan deze zijde het silhouet van Noordwelle verstoren. ,,Geen en kel dorp is zo mooi als Noordwelle en daar moeten we niet aankomen", be toogde VVD-woord voerder dr. H. J. van Zuylen. Geluidsoverlast Eenzelfde geluid kwam van de kant van CDA-voorman A. J. Padmos en ook commissievoorzitter wethouder ir. C. W. Veerhoek liet weten het meest te zien in uitbreiding van Noordwelle in oostelijke richting. Beiden wuifden het bezwaar dat be woners van huizen die zo dicht langs een drukke weg gebouwd worden on getwijfeld last zullen hebben van ver-, keerslawaai. ,,Als het moet bouwen J. C. Hendrikse (PvdA):Aantasting silhouet zal wel meevallen". we wel een geluidswal' mos. aldus Pad- Als tegenstanders van uitbreiding van Noordwelle in oostelijke rich ting ontpopten zich PvdA'er J. C. Hendrikse en RU-woordvoerder J. van den Berge. Hendrikse: ,,Ik geloof er niet zo in dat uitbreiding van Noordwelle in westelijke richting het silhouet van het dorp zal verstoren. Dat zal best meevallen". De socialist liet verder •weten te twijfelen aan de haalbaar heid van uitbreiding in oostelijke richting. ,,Ik denk niet dat de eige naar die grond wil verkopen". Van den Berge schaarde zich aan de zijde van Hendrikse. Snackwagen Verder kwam tijdens de vergade ring een verzoek van J. Hart uit Se- rooskerke aan de orde. Hij exploi teert een snackwagen en parkeert deze na gedane zaken op de oprit voor zijn huis. Zijn buurman maakt daar bezwaar tegen. Formeel gezien is het zo dat Hart zijn snackwagen niet op het tuinpad mag zetten omdat daar voor de bestemming tuin geldt. Hart .wil van de gemeente een duidelijke uitspraak over de vraag of hij nu wel of niet zijn snackwagen op het tuin pad mag zetten. „Maar als je je daarin gaat verdie pen kom je in een wat schemerig ge bied", legde commissievoorzitter Veerhoek tijdens de vergadering uit. „In feite zou je op het tuinpad niet eens je personenauto neer moeten- zetten, maar als we daar op zouden moeten gaan letten VVD-woordvoerder dr. H. J. van Zuylen:Noordwelle mooiste dorp". VVD-woordvoerder dr. H. J. van Zuylen viel zijn fractiegenoot bij: „We moeten wel reëel blijven. Een ca ravan daar neer zetten zou dan ook niet mogen en ook dat gebeurt heel vaak. Voor Hart is die snackwagen een mogelijkheid om zijn brood te verdienen en ik kan best begrijpen dat hij die wagen in het oog wil hou den". Begrip Ook PvdA-woordvoerder J. C. Hen drikse zei volledig begrip te hebben voor de handelwijze van Hart. CDA- woordvoerder A. J. Padmos: „Ik ben het volledig eens met de vorige spre kers. Ik denk dat dit valt onder de ca tegorie burenruzie". Om het stallen van de snackwagen op het tuinpad te legaliseren zonder dat daarvoor het bestemmingsplan gewijzigd hoeft te worden maakt men gebruik van de zogenaamde toverformule. Dat houdt in dat men uitgaat van het meest doelmatige gebruik van het tuinpad en dat zou in dit geval stalling van de snackwagen zijn. ZIERIKZEE - Morgen, vrij dag 22 juni, barst in jongeren centrum Brogum in Zierikzee het tiende Anywavefestival los. Wethouder P. de Rijke geeft om 21.00 uur het start schot. Het programmablad is de deur uit en de posters hangen door de hele regio. Kortom: ie dereen is klaar voor de tiende editie van het onderhand wijd en zijd bekende muziekfesti val. Wie het openingsconcert van Candy Dulfer morgen avond mee wil maken moet vlug zijn. Er zijn nog maar en kele kaarten te krijgen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Bij een kop/staart- aanrijding op de Nieuwe Kooiweg te Zierikzee werd de auto van mevrouw M. A. N. van B. uit Drunen zo zwaar beschadigd dat hij moest worden weggesleept. De aanrijding vond dinsdag plaats om ongeveer 12.00 uur. J. V. uit Barne- veld stopte met zijn personenauto i )o het rode stoplicht. Dat zou me- c v M. A. N. van B. die in een per ser nauto achter hem reed te laat in de öaten hebben gehad. Zij botste op de auto van haar voorganger. Daarbij werd haar auto aan de voorzijde zo zwaar beschadigd dat hij niet meer kon rijden. De auto van J. V. liep lich tere schade op. BURGHSLUIS - In het kader van de Natuurbeschermingswet die ver biedt dat in de binnendijkse natuur gebieden zeekraal wordt gesneden maakte de politie proces-verbaal op tegen A. van D. uit Zierikzee. De man was bezig met het snijden van zeekraal in een van de inlagen van de Oosterschelde in de omgeving van de haven van Burghsluis. Volgens de politie komt het de laatste tijd herhaaldelijk voor dat mensen door jachtopzieners of mensen van Staats bosbeheer worden betrapt op het snijden van zeekraal in binnendijks gelegen natuurgebieden waar dat niet (meer) is toegestaan. NIEUWERKERK - Twee personen auto's liepen deuken op bij een kop/staart-aanrijding die dinsdag plaatsvond bij de stoplichten bij Nieuwerkerk. De aanrijding vond plaats om onge veer 16.00 uur toen de Duitser B. F. uit Mönchengladbach met zijn auto stopte voor de verkeerslichten. Me vrouw J. C. H. uit Zierikzee die ach ter hem reed zou dat niet tijdig in de gaten hebben gehad. Zij reed met haar auto tegen de achterzijde van die van B. F. Beide auto's werden daarbij beschadigd. RENESSE - Zeeland is vooral in het voorjaar, in de maanden mei en juni, het meest zonnige gebied van Ne derland. In het dorpshuis te Renesse vertelde meteoro loog en weerman Harry Otten hoe dat kwam. Hij sprak tijdens een thema-bijeenkomst voor leden van de Coöpe ratieve Rabobank Schouwen. Het verschijnsel dat Zeeland het meest zonnige en ook het droogste ge bied van Nederland is heeft alles te maken met de vorm van de kustlijn van oost-Engeland. Een blik op de landkaart leert dat die precies tegen over Zeeland een 'bult' in de Noord zee vormt. „Zeeland ligt precies in de schaduw van oost-Engeland", zoals Otten het uitdrukte. Dat heeft vooral Harry Otten: ..Meer naar de lucht kijken". (Foto: Joop van Houdt). in het voorjaar tot gevolg dat het weer hier veel zonniger is dan in noord-oost Nederland. „In het voor jaar komt vaak een luchtcirculatie met westen- tot noordwestenwinden voor. Windstromingen die onderweg over zee vocht opnemen dat later als regen weer naar beneden valt. De weg die de stromingen vanaf oost- Engeland naar Zeeland over zee moe ten afleggen is veel korter dan van oost-Engeland naar Groningen. De wolken hebben daardoor minder ge legenheid om vocht op te nemen. Verschil van 100 uur zon Dat houdt volgens Otten regelma tig een verschil in van 100 uur zon per maand tussen het noordoosten van Nederland en het züidwesten, Zee land dus. Ook werkt de ligging in de luwte van de oostelijke punt van En geland door in de hoeveelheid regen die in Zeeland valt. „Met een gemid delde van 700 millimeter regen per jaar is Zeeland een van de droogste gebieden van Nederland. Zuid- Limburg is het natste gebied met een gemiddelde van 850 milimeter". Ove rigens valt die regen in Zeeland voor al in het najaar. Uit de wijze waarop Otten 'zijn weerpraatje' bracht bleek niet alleen meteorologische deskundigheid, maar vooral ook een groot enthou siasme voor de natuurverschijnselen die de diverse weerbeelden met zich meebrengen. „Onderweg hier naar toe heb ik bij Rotterdam nog genoten van een noodweer met heerlijke blik sems om me heen". Bliksems en re genbuien die hij na afloop van zijn praatje liet zien op het scherm van een computer. Ook alle prachtige wolkenluchten die Otten op dia's liet zien werden verklaard via computerschermbeel den en satellietfoto's. Ook metingen zijn heel belangrijk bij het voorspel len van het weer. ,,In Nederland wor den ieder uur op 30 plaatsen metin gen gedaan via stations op de grond". Voor metingen in de hogere luchtla gen worden radiosonde-ballons ge bruikt. Ballons die hoog in de lucht knappen en dan mét de gegevens weer neerdalen. De meteoroloog vertelde hoe extre me verschijnselen van het weer al te voren te zien zijn aan wolkenluchten. Hagelbuien, windhozen en onweer. ..Onweer is in de winter veel gevaar lijker dan in de zomer omdat de posi tieve lading dan in een keer helemaal Bltï* BRUINISSE - Het college van b w van Bruinisse stelt de raad voor T. van Oostenbrugge te benoemen tot gemeentesecretaris. Van Oosten- brugge zou daarmee de opvolger wor den van B. de Groot die na veertig dienstjaren gebruik maakt van de VUT-regeling. De Groot hangt met ingang van 1 oktober zijn functie als gemeentese cretaris van Bruinisse aan de wilgen. Het college van b en w van Bruinisse is in nauw overleg met het Senioren- beraad tot de conclusie gekomen dat de vacature die ontstaat door het ver trek van De Groot intern kan worden opgevuld. Van Oostenbrugge is op dit moment chef van de afdeling algeme ne zaken. vrij komt in plaats van in gedeelten (zoals in de zomer wel het geval is)". Hij riep de aanwezigen op om vaker te kijken naar de wolkenluchten en er van te genieten. „Er zijn zo ontzagge lijk veel mooie luchten in Nederland en vooral in Zeeland met al die open vlakten. We genieten er te weinig van". Hij wees er op dat de mooiste wolkenluchten 's morgens vroeg en aan het eind van de dag voorkomen. Samen met Han Meilink presen teerde Otten van 1983 tot 1986 als weerman het weerbericht bij het NOS-journaal. Daarna startte hij het eerste particuliere weerbedrijf in Europa, Meteo Consult in Wagenin- gen. Een bedrijf dat onder andere ge detailleerde weersverwachtingen maakt die zijn toegespitst op de landbouw en veeteelt. „Wij advise ren wanneer de weersomstandighe den het beste zijn om te hooien". Ook verzorgt men een zogeheten wind- lijn, een 06-nuinmer met weersver wachtingen voor windsurfers en zei lers. Een van de zes lokaties langs de Nederlandse kust en het IJsselmeer waar de gegevens hiervoor worden verzameld staat aan de Brouwers- dam. Verwachting tot vrijdagavond: Buien Over het algemeen veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Mi nimumtemperatuur ongeveer 12 gra den, middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Zuidwesten wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 25 juni Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 juni Zon op 05.19, onder 22.05 Maan op 04.18, onder 22.22 Nieuwe Maan: 22 juni (20.55) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een actieve depressie bo ven de Britse eilanden trekt het ko mende etmaal via de Noordzee naar Scandinavië. Het bijbehorende fron- jensysteem bereikt ons in de loop van vanavond. Vanavond en vannacht re gent het enige tijd en de temperatuur daalt naar ongeveer 12 graden. Mor- genoverdag bevinden we ons in onsta biele lucht waarin gemakkelijk bui en ontstaan. Deze buien kunnen gepaard gaan met onweer. De zon krijgen we niet of nauwelijks te zien, waardoor de middagtemperatuur bij ongeveer 16-17 graden blijft steken. De zuidwestenwind is matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard. DEN HAAG - Er is een „relatief ge ring cultuur-historisch besef" bij ambtenaren op rijks-, provinciaal en gemeentelijk niveau. De vele mooie woorden leveren nog geen bescher ming van het culturele erfgoed op. Dat zegt de Raad voor het Cultuur beheer in een advies aan het ministe rie van cultuur. Gelukkig getroosten de particuliere eigenaren zich wel grote moeite om „hun" erfgoed in stand te houden, aldus de raad. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schou wen-Duive/artd. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveiand bij u thuis met dc Zicrikzecschc Nieuwsbode! Wekelijks worden uil de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveiand beschikbaar gesteld. x Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 40.willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op hei winnen van het fotoboek Schouwen-Duiveiand. Naam Adres Postcode: Plaats: Telefoon ZIFRIK71F.SCHl R NIEUWSBODE KJ Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, anlivoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1