Open dag in de Hobbykorf bejaardenoord Borrendamme Staatsloterij streeknieuws Corneliastichting is het nieuwe thuis van Dropje 4 Galerie viert eerste lustrum met dichtbundel Bei te vee, of? Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Nieuw ingerichte en anders ingedeelde activiteitenruimte Een kijkje in Borrendamme in de kamer van de dagverzorging. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Wat ik hier doe, kan ik thuis op mijn kamer ook doen. Maar hier is het veel gezelliger omdat je meer contact hebt met elkaar". Samen handwerken, knut selen, spelletjes doen, bloemschikken of koekjes hakken. Sinds enkele weken kunnen de bewoners van het Zierikzeese bejaardencentrum Borrendamme daarvoor drie da gen per week terecht in de Hobbykorf. Een activiteitenruimte op de tweede verdieping van het bejaardencentrum die helemaal opnieuw werd ingericht. Op woensdag 20 juni wordt in de Hobbykorf een open dag gehouden. ZIERIKZEE - Dropje heeft een nieuw tehuis. De zwart-wit ge castreerde kater die afgelopen week in de rubriek Dier in het vi zier van de Nieuwsbode Extra heeft gestaan, gaat wonen in de Corneliastichting te Zierikzee. Een niet alledaagse verblijfplaats vób'r een kat.' 1 Ji"3 6 „Voor de Corneliastichting is het een primeurtje", vertelt Ber nard van Duin, hoofd van de afde ling waar Dropje gaat wonen. Landelijk gezien is het volgens Bernard niet ongebruikelijk om een huisdier te hebben in een ver pleeghuis. ,,Maar voor de Cornelia is het niet gebruikelijk". De kater gaat op de afdeling de Schelphoek wonen, waar over het algemeen psycho-geriatrische mensen wo nen. Aanschaf De aanschaf ging niet van de ene op de andere dag. ,,We waren al een tijdje bezig met de aanschaf van een huisdier. Een kat is een herkenbaar huisdier voor mensen die verward of gedesoriënteerd zijn", aldus Bernard. Volgens de hoofdverpleegkundige roept een kat tederheid en rust op bij de be- ,,Dat is te merken aan de men sen als ze een konijn aaien". Op de activiteitenbegeleiding van het verpleeghuis zijn konijnen en kip pen aanwezig. Daar komen de be woners regelmatig in contact met dieren. ,,We hebben gezocht naar een poes die niet mensenschuw is en hij moest rustig zijn. Ik denk dat Dropje daarom heel geschikt is". De mogelijkheid om een jong poesje te nemen werd snel afgewe zen: ,,Bij een jong poesje weet je niet hoe dat uitpakt". Voordat be sloten werd om Dropje te nemen, .hadden de ,vez*zorgenden en ver pleegkundigen op een rijtje gezet waaraan de kat-, maar ook zijzelf, moesten voldoen. Verzorging ,,De kat moet wel verzorgd wor den, je kunt zo'n beest niet aan zijn lot overlaten. De kattebak bij voorbeeld komt op de afdeling te staan en er zijn afspraken ge maakt wie deze verschoont. Ver der zijn er afspraken gemaakt met het magazijn over de aanvoer van het eten", vertelt Bernard. Dropje komt eerst drie maanden op proef. De proeftijd is eén regeling die voor alle herplaatste dieren van het asiel geldt. ,,Maar wij moeten- ook kijken of e-r geen bewoners zijn die allergisch zijn voor katten, en of dat ze er bang voor zijn. Je geeft het asiel toch het idee dat Dropje goed terecht komt", Op de vraag of de bewoners ook voor de kat gaan zorgen, zegt het hoofd van afdeling de Schelp- hoek: ,,Ket zou mooi zijn als de be woners meehelpen bij de verzor ging, maar ze zijn nogal vergeet achtig. Het belangrijkste is dat de bewoners lol beleven $an Dropje. Maar ja, een kat is toch een eigen zinnig dier", laat Bernard weten. Dropje doet deze week zijn in trede in Verpleeghuis de Cornelia stichting. De bewoners van de Corneliastichting krijgen gezelschap van Dropje. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE -1n deze trekking, van de 806e Staatsloterij, 2e trekking 18 juni 1990, ruim 208.000 prijzen samen zo'n 10.000.000,-. 20 20 20 200 2.000 2.000 2.000 2 000 20.000 20.000 20.000 200.000 prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen van 50.000,- van 20.000,- van 2.000,- van 1.000,- van van van van van van van van 250, 250, 100,- 100, 50,- 50, 50, 20, op alle lotnummers op alle lotnummers op alle lotnummers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers 032084 085441 089170 9111 336 683 029 560 93 68 30 0 ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van het eerste lustrum van Atelier galerie Erna Jurg is deze maand de derde gedichtenbundel van Erna Jurg uitgebracht. In de galerie aan de Poststraat wordt alleen eigen werk verkocht van Erna Jurg, naaldwerk en gedichten, en Arnoud Boering, olieverven, aqua rellen, bronzen beeldjes en portrette keningen. Erna Jurg is blij met deze mijlpaal in het bestaan van haar ga lerie. ,,We merken dat we ons in de af gelopen vijf jaar in zekere zin gewor teld hebben. Zowel de inspiratie die Zeeland ons biedt als de positieve reacties van bezoekers geven ons alle reden om door te gaan", aldus Erna Jurg. De titel van haar gedichtenbun del luidt: 'Als meeuwen krijsend bo ven zee'. De gedichten geven een beeld van de mens en de natuur door de vier seizoenen heen. De vaste bezoeksters van de activi teitenruimte weten nog hoe ongeveer 8 jaar geleden 'kamer 228' door de be woonsters van Borrendamme in ge bruik werd genomen als stek voor een handwerkclub. De leiding van de club werd onderling geregeld, maar toen steeds meer inwoners van het be jaardenoord gebruik maakten van de gemeenschappelijke ruimte namen UVV-vrijwilligers de leiding van de handwerkclub over. De activiteiten breidden zich uit tot knutselen en er werden ook spelletjes gedaan. Bingo en rummikub „Bingo en rummikub zijn momen-: teel favoriet", aldus Nelly van den Dikkenberg uit Zierikzee. Zij werkt in Borrendamme als activiteitenbe geleidster en is daarom elke maan dag, woensdag en vrijdag te vinden in de Hobbykorf. „Het is de bedoe ling om de bewoners van het bejaar denhuis gezellig bezig te houden, om ze een doel te geven". Vanuit die achtergrond is de Hob bykorf nu sinds enkele weken drie hele dagen geopend per week, in- plaats van drie ochtenden zoals eerst. „De mensen kunnen hier tussen de middag ook eten in plaats van op hun kamer", aldus Nelly van den Dikken berg. De Hobbykorf werd de afgelo pen weken ook helemaal opnieuw in gericht. Daarbij werd onder andere het naastgelegen keukentje bij het vertrek gevoegd. „Nu kunnen we ook koekjes of andere lekkere dingen bakken". Elke dag komen ongeveer vijftien vrouwen die in Borrendamme wonen naar de Hobbykorf. Er wordt ge handwerkt, geknutseld en gepraat. Na een gezamenlijke maaltijd blij ven 's middags meestal zo'n zes be woonsters van het bejaardenoord in de activiteitenruimte. „Dat zijn de dames die meer zorgbehoeftig zijn. De Hobbykorf kan voor hen een steun zijh om een vast dagritme vast te houden. Ze worden pr getraind in de dagelijkse handelingen zoals plantjes water geven, aardappelen schillen en afwassen". Ook via het doen van geheugenspelletjes, het voorlezen van de krant en over vroe ger praten worden deze mensen in de activiteitenruimte gestimuleerd. Nelly van den Dikkenberg krijgt op de dagen dat de Hobbykorf open is 's morgens hulp van een UVV-vrijwil- ligster. „We zouden graag een paar vrijwilligers hebben om eons met de mensen te kunnen gaan wandelen als het mooi weer is. En ik zoek ook ie mand die orgel of piano kan spelen om eens een zangmiddag te kunnen organiseren". Open dag Om alle bewoners van het bejaar denoord en hun familie en kennissen kenn:s Je laten maken met de op nieuw ingerichte activiteitenruimte wordt woensdag (morgen) een open dag gehouden in de Hobbykorf. Tus sen 10.30 en 11.30 uur en 14.00 en 16.00 uur is iedereen welkom. Want de mensen die tot nu toe de mogelijkhe den van de gemeenschappelijke ruimte hebben ontdekt zijn daar heel enthousiast over. „Het is hier gezellig en je kunt hier ook blijven eten. Dat is leuk want zien eten, doet eten. Op mijn kamer raak ik het voedsel bijna niet aan. maar als je met elkaar eet smaakt het veel beter". Met elkaar werd ook een naam be dacht voor de activiteitenruimte. „Wc hebben 22 suggesties binnengekre gen". Daaruit werd het idee van me vrouw G. Kooy-van der Staal geko zen: de Hobbykorf. ZIERIKZEE Anjercollecte De Show and Bugleband Rust Roest en Koninklijke Muziekvereni ging Kunst en Eer uit Zierikzee hou den van maandag 18 tot en met zater dag 23 juni een Anjercollecte in Zierikzee. Wijkbus 60+ De Wijkbus 60+ rijdt sinds 16 juni alweer twee jaar in Zierikzee. Op donderdag van 9.15 tot 17.30 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Per week maken zo'n 35 personen ge bruik van deze vervoersmogelijk- heid. Hieruit blijkt, dat de wijkbus in een behoefte voorziet. De wijkbus zou nog graag enkele vrijwilligers willen hebben. Inlichtingen hiervoor zijn te verkrijgen bij mevrouw A. van Wijngaarden, tel. 15243 of bij J. Snij ders tel., 14526. Theo Thijsenschool Groep 8 van de Theo Thijssenschool houdt op vrijdag 29 juni haar af scheidsavond, welke begint om 20.00 uur en plaats vindt in de gemeen schapsruimte van de school. Er wordt begonnen met de opening ddoor de voorzitter van de ouderraad, me vrouw W. van de Zande-Vos, waarna de getuigschriften worden uitgereikt door directeur J. 1. Goedhart. Na de pauze wordt de musical Het Grote Geheim opgevoerd door de leerlingen van groep 8. Tijdens de avond is ook de videofilm van het schoolkamp van de groep 7/8 te zien. NIEUWERKERK Verkoop De Stichting Abdullam, gehandi captenzorg, houdt woensdag 20 juni een verkoop van lingerie in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente Nederland aan de Sta tionsstraat in Nieuwerkerk. De ver koop begint om 19.30 uur en eindigt om 21.00 uur BRUINISSE Afscheid presidente IJzelenberg-Olree Vele jaren is mevrouw IJzelenberg- Olree presidente geweest van de Ge reformeerde Vrouwenvereniging Tbt Arbeid Geroepen. Een kleine maar hechte vrouwenvereniging waaraan mevrouw IJzelenberg-Olree vele ja ren leiding mocht geven. Maar op de laatst gehouden vergadering van dit seizoen gaf ze na die vruchtbare jaren het roer uit handen. Tot haar op volgster werd gekozen mevrouw Koos de Waal. Na de vergadering was er een gezellig etentje in het Panne koekhuisje waar mevrouw IJzelen berg-Olree in het zonnetje werd ge zet. Mevrouw Muller-De Waal be dankte de scheidende presidente voor alles wat ze met veel toewijding en liefde voor de vereniging had gedaan. Ze bood haar namens bestuur en le den een ets aan van de Gereformeer de kerk. Ze hoopte dat de nieuwe pre sidente op dezelfde prettige wijze de vereniging mocht leiden. Daarna werd afscheid van elkaar genomen. In september wordt het nieuwe vere nigingsjaar weer geopend. ST. PHILIPSLAND Braderie De Braderiecommissie van de ge meente St. Philipsland houdt zater dag 23-juni haar jaarlijkse braderie. Voor het eerst krijgen ook de kinde ren tot twaalf jaar de gelegenheid hun afgedankte speelgoed aan de man/vrouw te brengen. Zij mlbgen vanaf 9.00 uur tegenover het gemeen tehuis op een kleed of met een tuinta- feltje hun eigen plek kiezen. Om het voor de jeugd niet te lang te maken is het voor hen om 13.00 uur einde ver koop. Zij kunnen dan bijvoorbeeld met hun eigen verdiende geld eens lekker van de braderie genieten. In St. Philipsland is tijdens de braderie van alles te doen. Met bijna.honderd standplaatsen en een grote autoshow zijn er, volgens de braderiecommis sie, een paar uurtjes nodig om alles te bekijken. De kramen staan in de Voorstraat, op de Kerkring en in de Schoolstraat. Van 9.00 uur tot 21.00 uur is de braderie geopend. Vanwege het enorme succes van vorig jaar is ook de helikopter weer 'Vanaf 10.00 uur aanwezig voor mensen die toen geen kans gekregen hebben voor een rondvlucht. Er is natuurlijk ook gele genheid om alles voor de tweede keer te bekijken. DEN HAAG - Het kabinet gaat ak koord met een wetsvoorstel om de benzine-accijns per 1 november te verhogen met ongeveer acht cent per liter (inclusief B.T.W.). Het wetsont werp is de uitwerking van een maat regel, waartoe al eerder was besloten. De accijnsverhoging levert vanaf vol gend jaar 300 miljoen gulden per jaar op. SMILDE - De rijkspolitie van Smil- de heeft de 43-jarige R. V. uit die plaats aangehouden op verdenking van het plegen van ontucht met kin deren. Dat heeft de Officier van Justitie, mr. A. Poerink, vrijdag mee gedeeld. V., die landelijke bekend heid geniet als schaatstrainer, zou de ontucht gedurende langere periode met schaatspupillen en kinderen heb ben gepleegd. STOCKHOLM - Een 'Milieu-Nobel prijs' is uit den boze. Met deze duide lijke verklaring heeft de Zweedse No- belstichting in Stockholm een voorstel afgewezen om een prijs in te stellen voor mensen die zich onder scheiden in hun activiteiten op het gebied van de milieubescherming. Het idee van een 'Milieu-Nobelprijs' was dit weekeinde geformuleerd tij dens een conferentie in Noordwijk door een groep Nobelprijswinnaars, onder wie de Nederlandse econoom Jan Tinbergen en de Westduitse ex- politicus Willy Brandt. Ik ao d'r wel is wat van schreve, mê 't hae steeds meer de aandacht trekke, over tuuszorg. Dae hae meer ouwere komme. In noe oef je aoltied nie oud te wezen, of ziek of ulpbehoe- vend te óren. Toch eije dat op óhere leeftied te wachten. M'n wete dat de ziekenuzen deu be- zunienhen de ménsen vluhher motte loslaete. Want opknappe mó je tuus mê doe. Meesta bei je nog niks waerd, in 'n ieder ei tuus heen ver- zurhienhe. Je mö dan a blie weze da je tiedelijk in 'n ziekekaemertje kan bie 'n bejaerdeuus, mê die binne d'r aok nie te vee. 'n Méns kan wê blu- vend ulpe motte ao, in dan mö je wee nae wat anders, in zo sleure zetmê meet je. 'n Hoeije tuuszorg is nodig, mê dat mot betaeld óre in dae zitte ze mee. Noe ao ze 'n naem uut vonde waer atte ze die van daene aele weet ik nie, mantelzorg. Betekent niks anders as kinder- of burehulpe. Mê 'n ieder ei heen kin- ders, of ze weune vaere weg. Noe ister helokkig nog burehulpe in vrie- willeherswaerk, mê at dit lanhe hae dure óór 't a moeilijker. In a je dae dan bie betrokke bin voel je j'n eihe a hauw te vee.'n Méns is nie hïaeg of- hankelijk. Vroeher hien dat anders mê dae aok a is over schreve. Noe heeft dat nie, want 'n méns is verheetachtig. Ik kenne d'r die blie waere dat ze op den duur in t bejaerde uus konne, liever as tuus ofhankelijk te wezen. Ik ao wê is hinders óre zae, wat bink noe toch blie dat ze bezurhd zit te. Is dat hemakzucht? Ik hlove van nie, 't kan vó beide pertijen de beste weg weze. In onze oudjes ao dae recht op, ze ao meesta 'n arbeidzaem leven achter d'r. Ze ao de maschappij aelpe bouwe, meesta vo weinig senten, in noe ao ze onze zurg in ulpe nodig. 't Sociaal contact is belanhriek vö 'n méns. Jammer datter deu bezuni- hienhen dit nie t'n volle kan. Daer- om is 't hoed dat de helehenheid d'r is vó alleenstaende om d'r is 'n paer daehen uut te kunnen. Uut die ouwe sleur, in terechte kunne in de bejaer de uzen vó dagverbluuf. In om dit ao- lus in hoeije baenen te leien motter saemenwaerking weze. Want die atte van dit standpunt uuthae je mot tuus mê opknappe, die motte d'r aok vö zurhe datter wat tehenover staet. Meer senten, meer krachten, meer meuhelukheden. WULLUM Gfoé*ah SCHAREN PI IK& 90/348. De Weduwe J Vlaandcr uil Scharendijkr stuurde deze prentbriefkaart op 15 mei van het jaar 1907 naar L. W. Padmos te Kloe4ingc. Het is een prachtige opname van de Dorpsst raat en daar zijn in de loop der jaren heel wat plaatjes va:, gemaakt. Het is tensloite het hart van het Schouwsc dorp. Links zien we het ou de woonhuis met kruidenierswinkel van Nicolaas van der Linde, die naast winkelier ook aannemer was. La ter werd hij achter de loonbank opgevolgd doorzijn zoon P. van der Linde en later door kleinzoon Nico van der Linde Zo ging dat vroeger nu eenmaal. Bij de boerenwagen - aan de overzijde van de straat - had Deur waarder oorspronkelijk zijn wagenmakerij, welke later werd overgenomen door P D. Everwijn De Ever- wijns waren allemaal wagenmaker van huis uit en op diverse plaatsen op het eiland was wel een wagenma ker van die naam gevestigd Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (OHIO) 12754.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4