Restauratie molen De Lelie weer een stapje dichterbij Jk Restauratie toren Zonnemaire valt 70.000,- duurder uit Nieuwerkerkse peuterspeelzaal de Gruttepikkertjes bestaat 15 jaar Zangavond in Dreischor Zeven ton nodig voor reconstructie gedeelte Elkerzeeseweg Aanrijding in Zierikzee Drie jongeren aangehouden in Renesse Den Haag bezorgd om sexleven van scholieren Totale kosten 345.000 Het grote voordeel van een peuterspeelzaal is dat kinderen rekening leren houden met elkaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 juni 1990 Nr. 24762 3 SCHARENDIJKE - De restauratie van molen De Lelie in Eikerzee is weer een stapje dichterbij gekomen. Op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van de ge meente Middenschouwen het voorstel van het college aan de raad om 325.000,- beschikbaar te stellen voor het karwei. Als alles meezit krijgt de gemeente zo'n 70 pro cent van die kosten terug van het ministerie van WVC. Wil men die subsidie niet mislopen dan moet er voor 1 september dit jaar begonnen worden. De vergadering wordt woensdag 27 juni gehouden en begint om 19.30 uur. Voor 1 september dit jaar moet men begonnen zijn met de restauratie van de molen. In eerste instantie werden de kos ten van restauratie geschat op 180.000,-- Dat bleek echter veel te optimistisch. Men kwam er al snel Over de restauratie van de molen is al heel wat gezegd en geschreven. Al jaren is de staat waarin de molen ver keert de gemeente een doorn in het oog en pas na veel onderhandelen slaagde de gemeente erin de molen aan te kopen. Maar daarmee was men er nog lang niet. Het leek er zelfs even op dat het voorlopig niet tot res tauratie zou komen. achter dat het duurder uit zou vallen. Volgens de laatste ramingen kost de restauratie van de molen 325.000,-. Na intensief overleg met de rijks dienst voor Monumentenzorg is de gemeente er toch in geslaagd dat geld bij elkaar te krijgen. In de praktijk houdt dat wel in dat enkele andere investeringen op de lange baan geschoven worden. Waar daarentegen haast mee ge maakt wordt is de reconstructie van de Elkerzeeseweg. Op de agenda van de raadsvergadering het voorstel van het college aan de raad om zeven ton beschikbaar te stellen voor recon structie van het gedeelte van de weg binnen de bebouwde kom van Scha rend ij ke. Ontsluiting De reconstructieplannen zijn eer der uitgebreid besproken en ook de inwoners van Scharendijke hebben gelegenheid gehad hun zegje te doen over de plannen. Eigenlijk zou het ge meentebestuur van Middenschouwen het liefst overgaan tot het doortrek ken van de Boutlaan. Dat zou in feite de beste oplossing zijn maar volgens de laatste berichten zit dat er niet in. Daarom maakt men nu haast met de reconstructie van de veelgeplaag de weg. ,,De verkeersproblematiek op de Elkerzeeseweg is zo urgent dat een oplossing niet op de lange baan geschoven kan worden", aldus het college. Wel houdt men bij de reconstructie van de Elkerzeeseweg rekening met de mogelijkheid dat de Boutlaan ooit nog doorgetrokken zal worden. „Door doortrekking van de Boutlaan zal de Elkerzeeseweg voornamelijk een ontsluitingsfunctie krijgen in plaats van een primaire functie voor het doorgaande verkeer", aldus het college. Zwangerschapsverlof Nadat het college met de grootst mogelijke moeite de wijziging van het algemeen ambtenarenreglement waarin het zwangerschaps- en beval lingsverlof geregeld wordt erdoor kreeg wordt nu de eerste wijziging van die regeling aan de gemeenteraad voorgelegd. Voorgesteld wordt het zwangerschaps- en bevallingsverlof te verlengen van 14 naar 16 weken. Wie de discussie hierover, en alle an dere zaken op de raadsagenda, wil volgen is welkom op de publieke tri bune. ZIERIKZEE - la Zierikzee heeft zich maandag om 11.50 uur ter hoogte van de verkeerslichten bij de Nieuwe Kooiweg een aanrijding voorgedaan. Er deden zich hierbij geen persoon lijke ongelukken voor. J. V. uit Bar- neveld stond stil bij de verkeerslich ten richting Haamstede. Mevrouw M. A. N. van B. uit Dru ilen zag de stilstaande auto niet en reed er op in. De personenauto van V. werd aan de achterzijde beschadigd. De personenauto van Van B. werd in die ernstig mate beschadigd, dat deze moest worden weggesleept. Een onbekende bestuurder van een personenauto is maandag om 10.50 uur na een aanrijding doorgereden. De onbekende bestuurder reed tegen de auto van mevrouw I. V. uit Renes- se, welke geparkeerd stond aan de Lange Reke in Renessc. De auto van V. heeft hierbij materiële schade op gelopen. In Zierikzee heeft maandagavond rond 18.00 uur een aanrijding plaats gevonden tussen een fietsster en een bromfietsster. M. D. uit Duitsland reed met haar fiets op het fietspad langs de Lange Blokweg in Zierikzee. Volgens een woordvoerder van de po litie is het meisje onwel geworden en gevallen. S. D. uit Schuddebeurs reed op hetzelfde moment met haar brom mer over het fietspad. D. kon de fietsster niet meer ont wijken en kwam met D. uit Duitsland in botsing. De laatste werd met licha melijk letsel opgenomen in het zie kenhuis in Zierikzee. RENESSE - In Renesse zijn maan dag drie jongeren in de leeftijd van 19 tot en met 24 jaar aangehouden. Het zijn respectievelijk E. C. T. uit Papendreclit, J. P. N. en M. H. M. S. uit Dordrecht. De jongeren hadden vernielingen aangericht en bedrei gingen geuit aan V. in Renesse. De drie jongeren scheurden over de trottoirs en langs terrasjes. Nadat disco-eigenaar V. hier iets van zei be gon het drietal hem te bedreigen en stak een band van een auto lek. Na veel bombarie zijn ze weer in de auto gestapt en weggereden. Bij manege Grol, aan de Stoofweg wilde het drie tal het terrein oprijden, maar kwam tot stilstand tegen een hek. De politie, die inmiddels gearri veerd was, rekende de jongeren in. Na de aanhouding bleek dat de be stuurder van de auto niet in het bezit was van een rijbewijs en dat de auto niet verzekerd was. Alle drie de jon gens waren onder invloed van drank. Een onderzoek loopt nog. DREISCHOR - In de Hervormde kerk te Dreischor is door het Duive- lands Mannenkoor een zangavond gehouden. Hierbij was het Mannen koor Jeduthun uit Krabbendijke te gast. De zangavond werd afgewis seld door een optreden van de beide koren, samenzang en een orgelsolo. Bij het begin van de zangavond was de kerk gevuld met vele belang stellenden. ,,Het is een concert waar wij ieder jaar weer naar uitkij kenvertelt T. B. Biemond, lid van het Duivelands Mannenkoor. De zangavond is een traditionele afsluiting van het seizoen. „Het is een schitterende kerk en de opkomst is altijd goed", legt Biemond de loka- tie van de zangavond uit. Volgens het koorlid komen mensen die van koorzang houden graag naar de kérk in Dreischor. Naar schatting kwa men 450 mensen naar de verrichtingen van de beide koren luisteren en kijken. Het koor uit Krabbendijke, dat bestaat uit ongeveer 50 leden, werd gedirigeerd door Bram Dekker. De begeleiding op het orgel werd. verzorgd door Kees Bee ke. Dirigent van he Duivelands Mannenkoor is Henk Weekhout. Stephan Folmer was verantwoordelijk voor de muzi kale begeleiding van het Duivelands koor, op het orgel. „Het is alle maal goed verlopen. Er zijn natuurlijk altijd hiaten, wat beter zou kun nen. Van de dingen die niet goed gingen, heeft de bezoeker niets gemerkt. Het is wel eens minder geweest", laat Biemond weten. Het mannenkoor Jeduthun was aanwezig als een tegenbezoek. „Wij hebben daar één of twee jaar ook geholpen en dan komen ze ook een keer terug. Dat gaat meestal zo". Volgens Biemond vonden de Krabbendijkse koor leden de kerk en de belangstelling uniek. „Ik heb de dirigent van Je duthun na afloop nog gesproken en die was dik tevreden". Ook de be langstellenden waren na afloop enthousiast. „Dat is toch belangrijk want volgend jaar vieren wij ons tien-jarig bestaan en willen daar een extra tintje aan geven". (Foto: Joop van Houdt). DEN HAAG - Een op de vijf jon gens en meisjes tussen de 14 en 17 jaar uit Den Haag heeft tijdens de zo mervakantie geslachtsgemeenschap. Van die groep gebruikte in 1989 41 procent niet of niet consequent een condoom en 32 procent had meer dan een partner. Dat blijkt uit onderzoek van de GG en GD in Den Haag naar het seksueel gedrag en condoomge bruik bij scholieren. Het onderzoek werd gehouden on der 725 vierdeklassers uit het voort gezet onderwijs in Den Haag. Dat is 14 procent van het totaal aantal Haagse vierdeklassers. Volgens de GG en GD neemt de geslachtsge meenschap met de leeftijd toe, maar het veilig vrijen met condoom niet. Bijna een kwart van de ondervraag den overkwam het dat ze wel een con doom bij zich hadden, maar er niet toe kwamen het te gebruiken. ZONNEMAIRE - De restauratie van de kerktoren van Zonnemaire valt duurder uit dan men aanvankelijk ver wacht had. Op de agenda van de gemeenteraadsvergade ring van de gemeente Brouwershaven prijkt het voorstel om 70.000,- extra beschikbaar te stellen. Alles bij el kaar gaat de restauratie van de toren 345.000,- kosten. De gemeenteraadsvergadering wordt gehouden in het Brouwse stadhuis en begint om 19.30 uur. December vorig'jaar stelde de ge meenteraad van Brouwershaven al een bedrag van 275.000,- beschik baar voor de restauratie. De toren is eigendom van de gemeente en het is gebleken dat een ingrijpende renova tie van de toren hard nodig is. Scheur Naast de'topgevels en het dak zijn ook noord,- oost-, zuid,- en westgevel dringend aan een opknapbeurt toe. In de praktijk houdt dat in dat de toren geheel in de steigers moet worden ge zet. Tegelijkertijd wil men de naad tussen de toren en de kerk repareren. Op zich al een karwei van 10.000,- Verder moet er nog enig schilder werk verricht worden aan de wijzer platen van het uurwerk en de ramen van de toren. Ook de verlichting van het uurwerk moet vervangen wor den. Alles bij elkaar een behoorlijk kostbare klus. Minder kostbaar is de inrichting van een wasserette in het toiiotgebouw aan de haven zuidzijde in Brouwershaven. Het college van b en w van Brouwershaven stelt de raad voor hiervoor 17.000,- beschik baar te stellen. Stropdassen Een bedrag van 7500,- is nodig voor de aanschaf van gemeentestrop dassen en gemeenteshawls. „Onbe kend is onbemind", luidt de achter liggende gedachte. „Zulks geldt ook, zij het in geringere mate, voor ge meenten. Ook wij zijn van mening dat de gemeente er belang bij heeft om herkend te worden". Om die herkenbaarheid van de ge meente Brouwershaven te bevorde ren wil het college 200 stropdassen en 160 damesshawls voorzien van het gemeente wapen aanschaffen. Ook aan de orde tijdens de gemeen teraadsvergadering komt het ge meentelijk groenstructuurplan. Eer der stelde de gemeenteraad een bedrag van 30.000,- beschikbaar voor het opstellen van een land- schapsbelcidsplan en wordt de raad gevraagd om ruim 19.000,- beschik baar te stellen voor het opstellen van een groenstructuurplan. Wie de dis cussie over een en ander wil volgen is welkom op de publieke tribune. NIEUWERKERK - „Het grote voordeel van een peu terspeelzaal is dat kinderen rekening leren houden met elkaar. Dat merk je vooral aan de kinderen die thuis al leen zijn. Ze pakken in het begin alles af omdat ze den ken dat het speelgoed alleen voor hen is bedoeld. Na een poosje merk je dat ze zich aanpassen aan de groep. Dat ze ook op hun beurt wachten tijdens een kringgesprek". Janny de Valk is een van de drie leidsters van de Nieu werkerkse peuterspeelzaal de Gruttepikkertjes. Een peuterspeelzaal die op 27 juni precies vijftien jaar be staat. derwijs en de peuterspeelzaal moest (tijdelijk) uitwijken naar een boeren schuur aan de Weststraat. „Het was een oude schuur van Van der Wekken. Daar hebben we een half jaar geze ten. Het was erg klein natuurlijk, maar.wel .gezellig. Het was een nood oplossing". Een noodoplossing waaraan ruim een half jaar later een eind kwam toen de peuterspeelzaal de beschik king kreeg over hel bijgebouw van de voormalige kleuterschool aan de Ribesstraat. Het gebouw waar men nu nog inzit. In de loop van de tijd werd het aan tal peuterspcelzaalochtenden twee keer uitgebreid naar vier per week en weer teruggedraaid naar drie. Vol gens ^anny de Valk zit het er voorlo pig niet in dat men weer naar vier ochtenden gaat. „Dat is veel te duur Een jubileum dat het bestuur en de leidsters niet ongemerkt voorbij la ten gaan. „We gaan voor het eerst in de geschiedenis van de peuterspeel zaal een uitstapje maken met de kin deren. Naar de kinderboerderij in Zierikzee en daarna gaan we met zijn allen eten in een cafetaria in Nieu- werkerk". Grote zandbak Op dit moment wordt de peuter speelzaal bezocht door 26 kinderen. Ze komen (verdeeld over drie ochten den) tv/ee keer per week naar de Ri besstraat in Nieuwerkerk waar de peuterspeelzaal haar onderkomen heeft. „Het is een heerlijk gebouw met een grote zandbak erbij en een plein waarop de kinderen kunnen spelen. Het is ook veilig omdat het helemaal afgesloten is", aldus Janny de Valk. Het onderkomen van de peuter speelzaal is niet altijd zo ideaal ge weest. „In het allereerste begin wer den de peuters opgevangen in parti culiere huiskamers bij moeders thuis" Toen men van de gemeente Duiveland toestemming kreeg om het dorpshuis te gebruiken kon de peuterspeelzaal in 1975 definitief van start gaan. „Dat was een hele verbetering. Maar het was niet ideaal omdat iedere keer alle spullen weer helemaal moesten worden op geborgen". Via cursussen lieten enkele moe ders zich opleiden tot peuterspeel zaalleidster en de voorziening verbe terde verder toen men de beschikking kreeg over een bijlokaal van de open bare lagere school aan de Weststraat. „Dat was heerlijk. Verder zat alleen de padvinderij in dat gebouw, dus we konden er al onze spullen laten staan. Er was een plein bij en een zandbak". De vorming van de basisschool in 1985 gooide roet in het eten. Het schoollokaal was weer nodig voor on Volgens Janny de Valk is de peuter speelzaal inmiddels een voorziening die volledig is geaccepteerd in Nieu werkerk. „Natuurlijk zijn er nog al tijd mensen die er niet voor zijn. Die vinden dat een klein kind altijd thuis moet zijn. Maar er zijn genoeg ouders die blij zijn met de peuter speelzaal en hun kinderen brengen". Behalve Janny de Valk werken mo menteel ook Hennie Vriesen en Tilly Poldermans als peuterspeelzaalleid ster in Nieuwerkerk. Werk dat je niet moet doen voor de verdiensten, maar omdat je het leuk vindt", aldus de leidster. „Je moet het echt voor je ple zier doen want je krijgt maar heel weinig loon. Het blijft leuk doordat de kinderen zo spontaan zijn. Je merkt gelijk of ze iets leuk vinden of niet. Daar die omgang met kinderen wil je het wel blijven doen voor dat geld". Stimuleren Op de peuterspeelzaal worden de kinderen nooit gedwongen om wat te doen. „We proberen ze wel te stimule ren. We zorgen altijd dat bepaalde spullen gereed liggen als de peuter speelzaal begint. De kinderen kun nen dan gelijk beginnen met verven, tekenen of plakken. Wat ze het liefste willen. Of met de lego spelen of met de tractor rijden. Als je ziet dat een kind niets wil en in een hoekje blijft staan, speel je daar wel op in door hel wat extra aandacht te geven en het te stimuleren wat te gaan doen". en er zijn daarvoor niet genoeg kleu ters". Ook de omvorming van de peuter speelzaal tot een kinderdagverblijf staat nog niet te gebeuren. „We heb ben met de gemeente over die moge lijkheid gepraat. Maar er zijn hier op het dorp gewoon te weinig mensen die van die mogelijkheid gebruik zouden maken". Gesponnen luisteren naar de juf (Foto Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bi) vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu- sir* 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bi) de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inievertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110*16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusie! 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3