FNV geeft met proeftuin ouderenbeleid meer vorm Regio-burgemeesters willen gesprek met politie-minister DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vragen aan provinciaal bestuur over geluidsscherm Bruinisse Politiesterkte wederom aankaarten Verkeers controle rijkspolitie Diefstal uit auto's Succesvol experiment Schouwen-Duiveland ffib PÊ Bttr ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Duinovergang Toren Hobbykorf Concours hippique De duinovergang bij Kijkduin in Renesse wordt De restauratie van de kerktoren in Zonnemaire Morgen, woensdag, is het open dag in de Zaterdag wordt in manege De Korenzolder een aangepast voor rolstoelgebruikers. (Pag. 2). valt duurder uit dan gepland. (Pag. 3). Hobbykorf van bejaardenoord Borrendamme. concours hippique gehouden. (Pag. 7). (Pag. 4). DINSDAG 19 JUNI 1990 146ste jaargang Nr. 24762 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De politiek is de kunst van het mogelijke. Bismarck BRU1N1SSE - De betrokken heid van de Bruse bevolking met alles wat zich in en rond om de Bruse haven afspeelt wordt geweld aangedaan met de plaatsing van een geluids- werend scherm op het haven terrein. Dat vindt het provin ciale statenlid L. G. van Dijke uit Middelburg (RPF/GPV). Hij vraagt het provinciaal be stuur af te zien van plaatsing van een geluidsscherm. Dat zouden volgens Van Dij ke gevelmaatregelen kunnen zijn, al dan niet gecombineerd met maatregelen bij de bron van de geluidsoverlast. „Ten einde tegemoet te komen aan de zeer nadrukkelijke wens van de Bruse bevolking om het gebied in tact te houden zoals het nu is. Van Dijke verdiepte zich in de situatie naar aanlei ding van een brief die hij heeft ontvangen van inwoners van Bruinisse. Hij besloot binnen het provinciaal bestuur van Zeeland vragen te stellen over de situatie. Van Dijke stelt daarbij dat geluidsniveau een exact begrip is maar dat ander zijds gesteld kan worden dat de 'beste' oplossing niet op een exacte manier bepaald kan worden. Hij is van mening dat ook landschappelijke en stede- bouwkundige inpasbaarheid, esthetische aspecten en de sociaal-maatschappelijke aan vaardbaarheid een rol moeten spelen-bij .de beslissing.om al dan niet een geluidswal aan te brengen. ZIERIKZEE - De burgemeesters van Schouwen-Duive- land willen in een rechtstreeks gesprek met de minister het belang van meer politiemensen in de streek nogeens gaan benadrukken. Onlangs liet de bewindsman in een brief weten niet in te willen gaan op de vraag naar meer politie. „En als de minister geen gesprek wenst, dan zul len we gebruik moeten gaan maken van het spreekrecht bij de diverse Tweede Kamer commissies", aldus de Zie- rikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs tijdens de maandagavond gehouden raadsvergadering. Het teleurstellende bericht van de minister werd tijdens de vergadering aangehaald door J. J. Geleijnse (VVD). ,,We zijn dus geen stap verder gekomen", reageerde de liberaal en vroeg zich hardop af of er nog andere mogelijkheden zijn een en ander aan te kaarten. Dat moet zeker gebeuren wat As selbergs betreft. Temeer omdat de minister zich bij zijn afwijzing vol gens de eerste burger verschuild heeft achter de regionalisering van het politie-apparaat. Maar dat bete kent, dat zomerse versterking van de politie in de regio gezocht moet wor den in het eigen district. „En dat is helemaal onmogelijk". Promotie Tijdens de vergadering kwam het toerisme ook op een andere manier ter sprake. De gemeente gaat deelne men aap, de nieuwe Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen-Duive- land; een samenvoeging van de streek VVV en de Stichting Promotie Schou- wen-Duiveland. De gemeente draagt hiermee twintig cent per inwoner bij. Dat was voor geen van de fracties een bezwaar. Het CDA had eerder echter haar bedenkingen geuit bij een volwaardig lidmaatschap van Zierikzee van de nieuwe 'stichting. Volwaardig lidmaatschap betekent immers ook verantwoordelijkheid. Het CDA zag eerder iets in een advi serende rol voor de gemeente. Tijdens de raadsvergadering kwam de fractie er bij monde van H. van Essen op terug. Die aarzeling bij de christen-democraten was er voor de fractie van de PvdA reden voor om een andere vertegenwoordiger aan te wijzen in de nieuwe stichting, dan de voorgestelde CDA-er C. Lege- maate. M. R. de Jong-van Loo (PvdA) deed het voorstel PvdA-ster C. Klip- pel-Huurling, die ook middenstands zaken in haar pakket heeft, als plaatsvervangend lid te benoemen. De benoeming van L. J. van Gastel (VVD) als officieel lid, stond niet teri discussie. W. F. Sprengelmeijer (RU) zei zich C. Klippel-Huurling krijgt namens PvdA geen zitting in nieuwe stich ting. wel te kunnen vinden in het voorstel van de PvdA. Bij de VVD-ers was er meer aarzeling, terwijl het CDA be grijpelijk genoeg achter Legemaate bleef staan. De CDA-vertegenwoor digster M. A. Bij de Vaate-Rozendaal wilde juist als partij in de stichting, omdat de promotie van de regio de laatste tijd niet gaat zoals haar frac tie het voor qgen heeft. Op verzoek van Geleijnse werd de vergadering geschorst. Uiteindelijk bleken de li beralen te kiezen voor de CDA-verte- genwoordiger. Bij anonieme stem- iming bleken zes raadsleden voor de i- PvdA*-en zever, voor de CDA-man. Aangenomen kan worden, dat de zes PvdA-stemmers de vijf socialisten en Sprengelmeijer waren. ZIERIKZEE - Door de rijkspolitie is op maandagavond tussen 19.30 en 21.15 uur een verkeerscontrole op au togordels gehouden. Dit gebeurde bij de verkeerslichten op het einde van de Zeelandbrug. In totaal werden zestig automobilisten gecontroleerd. Vijf van deze automobilisten droe gen geen autogordels. Diverse auto mobilisten moesten het rijbewijs la ten zien op het bureau, omdat zij dit niet bij zich hadden. Een snelheidscontrole is gehouden op de S7 bij de Tol. Er werden 497 auto's gecontroleerd. Bij 23 automo bilisten werd een proces-verbaal op gemaakt, wegens te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 116 ki lometer per uur, terwijl er op deze weg een maximumsbelheid geldt van 80 kilometer per uur. BRJUINISSE - De Oostduitse N. W. heeft aangifte gedaan bij de politie van diefstal. Maandag 18 juni stond de auto van W., een PKW, geparkeerd op de Grevelingendam, bij de sluis. Tussen 14.15 en 14.45 uur is in de auto ingebroken en een handtas weggeno men. In de tas zaten diverse papieren als rijbewijs en 1.100,00 aan Duitse Marken. Uit de vrachtwagen van C. M. A. R. uit Haamstede is een fototoestel ont vreemd. De vrachtwagen stond ge parkeerd aan de Laone in Renesse. Het dievengilde heeft zich toegang verschaft door een ruitje in te slaan. Er is geprobeerd de radio-cassettere corder te stelen, maar nadat dit niet lukte is een fototoestel met een waar de van 130,00 meegenomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Het ouderenbeleid van de FNV op Schouwen-Duiveland krijgt steeds meer handen en voe ten. Wat in oktober vorig jaar als een 'jjroeftuin' begon nen is, krijgt vaste grond onder zich. De FNV-ers J. S. van Oorschot en D. Jeroense zijn ervan overtuigd, dat de proeftuin in oktober 1991 definitief wordt. Schouwen- Duiveland is naast Enschede, Utrecht en Gelderland door de landelijke FNV als proefgebied uitgekozen. ,,En we doen het heel goed", rea geert Van Oorschot enthousiast. De naam proeftuin kan wat verwarrend overkomen. Het gaat om een project, dat voorziet in ouderenbeleid in de ruimste zin van het woord. Met geld van de bond zijn de FNV-ers op Schouwen-Duiveland in juni van het vorige jaar aan de slag gegaan. In ok tober van datzelfde jaar was de proef tuin een feit; een project waarin de items huisvesting, aanpassing, bege leiding, gezondheidszorg en inko mensbeleid centraal staan. De bedoeling is, dat de FNV in de komende jaren nog meer aandacht gaat besteden aan specifieke proble men voor ouderen. Dat gebeurde al, maar niet structureel en het gegeven, dat 560 van de 1910 FNV-leden in de regio ouder dan vijftig jaar zijn, spreekt voor zich. Volgens Van Oor schot is bijna dertig procent van de bevolking ouder dan vijftig jaar. Plaats Ouderen nemen dan ook een steeds belangrijkere plaats in de samenle ving in. De FNV wil daarop insprin gen. „Daarbij leggen we de nadruk op samenwerking. Er zijn andere or ganisaties zoals de Algemene Neder landse Bond van Ouderen en de Stichting Welzijn Ouderen. We willen niet het wiel uitvinden, maar samen werken". Uit die proeftuin is inmiddels een werkgroep ontsproten met negen le den, die de diverse organisaties ver tegenwoordigen. Hel eerste project, dat met name door Humanitas werd gedragen, kreeg de naam OWOG mee (Over Wonen van Ouderen Gespro- Dc FNV-ers Van Oorschot fl.) en Jeroense. (Foto: Joop van Houdt). ken). Met een cursus in Haamstede en een in Zierikzee werden ouderen gewezen op de vele (18!) vormen van ouderenhuisvesting. „Dat is een enorm succes geworden, ondanks het feit dat de belangstel ling in Oosterland te gering was. De deelnemers aan de cursus wilden ver der en daaruit zijn nu een platform voor huisvesting en een club voor groepswonen gekomen", aldus Van Oorschot. Die ouderen, die het groepswonen onder de loep nemen, zijn zelfs al op lokatie wezen kijken. Enthousiasme alom dus. Zowel Jeroense als Van Oorschot zijn desgevraagd de mening toege daan, dat er in het verleden ook op Schouwen-Duiveland mensen naar het bejaardentehuis zijn gegaan, zon der dat het echt nodig was. De FNV- ers willen dat niemand kwalijk ne men. Dc kennis over alternatieven is in het verleden gewoon te beperkt ge weest. Het streven om oudere mensen zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen, delen de vakbondsmannen. Bijdrage Volgens Van Oorschot kan de FNV naast de andere organisaties een we zenlijke bijdrage leveren aan het ou derenbeleid in de streek. Een Stich ting Welzijn Ouderen bijvoorbeeld, die betaald wordt door de /zes ge meenten, wordt door diezelfde ge meenten toch enigzins 'gekneveld'. In dat geval kan de FNV volgens Van Oorschot wellicht wat gemakkelijker aan de bel trekken. Hij noemt het voorbeeld van tafcl- tjo-dek-je. In Middenschouwen en Brouwershaven zouden er problemen bestaan omtrent het afleveren van de maaltijden. De afstand vanuit Zie rikzee en de gebrekkige materialen, waarin de maaltijden worden ver voerd, zorgen ervoor, dat een en an der niet warm genoeg op de plaats van bestemming komt. „Kijk", zegt Van Oorsóhot „we willen niemand verwijten maken. Ook niet dc man die de maaltijden rondbrengt, maar we moeten het wel oplossen". Binnenkort komt er een werkgroep bijeen om die problemen nogeens te bezien. De FNV-ers kunnen meer voorbeelden noemen, waarin de bond een bijdrage kan leveren. Din gen, die anders misschien blijven lig gen, kan de FNV oppakken. Daar naast heeft de bond als enige een juridische dienst achter zich staan. „In geval van nood kunnen we daar een beroep op doen". Het gaat er bij dc proeftuin om. ou deren bewust te maken van bun mo gelijkheden Zo is er bijvoorbeeld een bijzondere bijstand in Nederland die diverse onkosten kan dokken. Maar je moet wel do weg weten. Jeroense; „Ik ken een situatie, waarin een vrouw niet wist hoe ze een pensioen, waarvoor toch lange tijd was betaald, moest aanvragen Je leert zo iemand kennen en kunt het regelen, maar er is nog zoveel onduidelijk over derge lijke zaken". Jeroense en Van Oorschot hebben niet te klagen over de bereidheid van politiek Schouwen-Duiveland. Ieder een kent elkaar en van dat ons-kent- ons-principe maken de FNV-ers graag gebruik. Volgens Van Oorschot is dat er onder meer de oorzaak van dat de proeftuin op Schouwen-Duiveland als beste van de vier landelijke proe ven uit de bus is gekomen. Spreekuur Een initiatief, dat ook uit de proef tuin is voortgekomen, is het opzetten van een spreekuur voor ouderen. Eens in de maand moeten zij terecht kunnen bij de FNV. Daarover zijn ge sprekken met de gemeente Zierikzee gaande. De FNV wil graag een eigen onderkomen hebben „omdat er an ders geld voor huur betaald moet gaan worden". Van Oorschot wil voor dat spreekuur ook de ANBO benade ren, alsmede het FNV-infoteam. De proeftuin (en overigens de in spanningen van alle ouderenorgani- vcrvolg pagina 2 Verwachting tot woensdagavond: Eerst regen, later opklaringen In de nacht en ochtend regen en mo gelijk onweer. In de loop van de dag enkele opklaringen. Minimumtempe ratuur omstreeks 13 en middagtem- peratuur ongeveer 19 graden. Matige wind, eerst uit uiteenlopende richtin gen, in de loop van de dag zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 23 juni: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 20 juni Zon op 05.18, onder 22.04 Maan op 02.45, onder 19.59 21 juni Zon op 05.19, onder 22.04 Maan op 03.22, onder 21.19 Nieuwe Maan: 22 juni (20.55) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vannacht en morgenoch tend trekt een zone met regen lang zaam van west naar oost over ons land. Plaatselijk is daarbij ook on weer mogelijk. Deze regenzone hangt samen met een storing die vandaag al dicht bij ons^and lag,, maar geruime tijd vrijwel stil blijft liggen. Pas mor genochtend trekt de storing snel naar Duitsland weg. In de loop van de dag zijn dan ook opklaringen te verwach ten. De komende nacht wordt de mi nimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Morgenmiddag wordt het on geveer 19 graden. Er waait een matige wind, eerst uit veranderlijke richtin gen, later uit zuidwest. DEN HAAG - Met uitzondering van Groen Links stemt de Tweede Kamer op hoofdlijnen in met het beleid dat staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) voor de komende tien jaar voor ogen staat. Dat bleek maandag bij de behandeling van diens nota Volkshuisvesting in de jaren '90. Dat betekent dat de gemeenten een grote re verantwoordelijkheid krijgen voor het te voeren beleid. Grotere gemeen ten krijgen de beschikking over een woningbouwfonds dat ze naar eigen goeddunken kunnen gebruiken voor de bouw van sociale huur- of koopwo ningen of voor grootscheepse renova ties. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeeschc Nieuwsbode! Wekelijks worden uit dc inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. K- Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 40,willen wij dc Zierikzeeschc Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op het winnen van het fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam Adres ZIFRIKZEESCHEfB NIEUWSBODElJ Postcode Telefoon Plaats: Handtekening: Dc ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, ton der postzegel, sturen naarZierikzeesehe Nieuwsbode, abonnementenadministratie. antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1