Zeeland-Noord moet zich economisch gaan indekken <B§ f 'j& Elf zeehonden in Zeeuwse wateren Secretaressedag bij ZWN TE KOOP WATERSTANDEN Gezamenlijk bureau opzetten om bedrijven te trekken INDUSTRIETERREIN 1NL. GEMEENTEWERKEN ZiERIKZEE l3^1 TEL: 01II0 - 3151 2 ZIERIKZEE - De werkloosheid op Schouwen-Duive- land is sinds jaren niet zo laag geweest als nu. Zo'n 850 mensen zijn op zoek naar een betaalde baan en dat is aanzienlijk minder, dan het landelijk gemiddelde. De re gio lijkt dan ook een rooskleurige toekomst tegemoet te gaan. Toch is iedereen het er over eens, dat er niet op lau weren gerust moet worden. De werkgelegenheid is veel te eenzijdig en een hardnekkige kern nauwelijks ge schoolde langdurig werklozen komt amper aan de bak. Het rapport Zeeland Noord; ontsloten en in ontwikke ling moet daarin verandering gaan brengen. Dr F. Boekema van het Econo misch Instituut Tilburg begeleidde IVIinnaard bij zijn onderzoek. Boeke- 111 a had zelf een kaart nodig 0111 te kijken, waar dat Schouwen- Duiveland dan wel precies zou liggen en of hij nog een of andere boot nodig had om zijn plaats van bestemming te bereiken, Volgens hem is de kennis bij het publiek over Zeelaiul-Noord beperkt. Surfen, zwemmen, strand, Deltawerken en Renesse zijn bekend, maar of Schouwen-Duiveland nu bij Zeeland of Zuid-Holland hoort is nog wat onduidelijk. Datzelfde geldt voor de rijksoverheid, die Zeeland tot de probleemloze gebieden rekent. ÏÏMÊipptt IP Fil Zeeland-Noord moet in de toekomst meer ondernemen, dan het plaatsen van weinig zeggende borden. (Archieffoto). Vrijdag werd het door C. Minnaard van de Intergemeentelijke Sociale Dienst in Zierikzee gepresenteerd aan de politiek én het bedrijfsleven. Een rapport met maar liefst tien aan bevelingen, waarvan het opzetten van een zogenaamd Buro Bedrijfs- contacten en Werkgelegenheid Zee land-Noord wel de voornaamste is. Een bureau, dat a raison van enkele tonnen per jaar bedrijven moet prik kelen voor vestiging op Schouwen- Duiveland of Sint-Philipsland; kort om Zeeland-Noord. Hoe zit het eigenlijk met de werk gelegenheid in Zeeland-Noord? Van de 8800 banen in de streek worden er zo'n 1100 door de land- en tuinbouw ingenomen, 1000 door de detailhan del, 880 door de overheid, 750 door de horeca, 500 door de bouw, nogeens 500 door de maatschappelijke dienst verlening en ruim 350 door de voe dingsindustrie. En voor die laatste categorie is de Koninklijke Zeelandia in Zierikzee met name verantwoorde lijk. Ondanks het gegeven, dat er dus aardig wat branches zijn, is Zeeland- Noord toch overwegend agrarisch met het toerisme als nieuwe economi sche pijler. Al met al te eenzijdig vol gens ingewijden. Beperkt Er moet meer werkgelegenheid naar de streek komen; meer bedrij ven dus. De zes Schouwen-Duiveland- se gemeenten en Sint-Philipsland hebben hun inspanningen tot nu toe beperkt tot het te koop aanbieden van aantrekkelijk geprijsde in- dustrieterreinenr Verder waren er niet veel meer initiatieven, dan bor den langs de kant van de weg, met daarop zakelijke mededelingen over de vierkante meterprijs van de grond. Daarin moest - zo stelden de gemeenten twee jaar geleden geza menlijk - verandering komen. Aarze lend gaven ze te kennen de gemeente lijke belangen ondergeschikt te willen maken aan het regionaal be lang. Tesamen moesten ze aan die werkgelegenheid gaan werken. In de Randstad gebeurt het en in dat Zeeuwse zal het wel loslopen. En het moet gezegd, de gunstige werkloos heidscijfers helpen de rijksoverheid in haar beeldvorming. Boekema trof bij zijn aankomst in de streek een zevental onsamenhan gende gemeenten aan. Er was en is geen sprake van een gezamenlijke aanpak van de werkgelegenheid. Of het moet de recente samenwerking tussen het arbeidsbureau en de socia le dienst zijn in een poging langdurig werklozen aan een baan te helpen. Boekema en Minnaard zijn er van overtuigd, dat Zeeland-Noord nodig aan een verbeterd imago moet gaan werken. Er moet één loket komen, waar mogelijke investeerders aan ,de bel kunnen trekken. En of die onder nemers nu Bruinisse, Zierikzee of Scharendijke als vestigingsplaats willen, maakt niet uit. Dat ene loket helpt hen verder. De papieren tijger, zoals Boekema het rapport nu nog noemt, moet tot leven komen en dat gaat onherroepe lijk geld kosten. Maar hijzelf en Min naard voelen er nog niet veel voor om daarov.er nu al te praten. Slechts met moeite komt het hoge woord eruit: ,,Nou reken maar na, wat een bureau met enkele medewerkers gaat kosten. Twee drie ton, ja", aldus de Tilburg- se econoom. Een belangrijk deel moet opgehoest worden door de ge meenten en de bereidheid daarvoor is vooralsnog onduidelijk. Aan de slag- Volgens Minnaard is de wil er bij de gemeenten om gezamenlijk aan de slag te gaan. Ondanks het feit, dat er alleen al voor het opzetten van het on derzoek aarzeling bestond bij de ge meenten. Denk verder nogeens terug aan de komst van de eilandelijke pro motiestichting. Bruinisse bijvoor beeld voelde er niet veel voor om er aan mee te betalen. Alles zou toch op de Westhoek geënt worden. Uiteinde lijk is de vissersplaats overstag ge gaan, maar het typeert de nog slechts in beperkte mate aanwezige saamho righeid in de streek. Maar er moet wat gebeuren, of de gemeenten nu wel of niet willen. Het rijk wil, dat de regio's hun economie zelf vorm gaan geven. Of met andere woorden; als Zeeland-Noord zelf niet aan de slag gaat, pikken andere ge bieden de bedrijven in. In Brabant bijvoorbeeld zijn er sinds vorig jaar al zeven nieuwe regio's gevormd, die stuk voor stuk redelijk tot goed draaien. En een bedrijf, dat zich bij voorbeeld in Steenbergen wil vesti gen, moet zonder al te veel moeite ook naar Bruinisse gehaald kunnen worden. Dat vraagt een nieuw elan van de gemeenten. De regionale overheden moeten be drijfsmatig gaan handelen en zich zelf een managementstijl gaan aan meten. Het beleid moet onderbouwd worden en de sterkte en kracht van de regio moeten geprofileerd wor den. Kortom, de gemeenten moeten de zaak professioneel gaan aanpak ken en doen dat wat het duo Boeke ma en Minnaard betreft met gespeci aliseerde mensen in een nieuw bureau. Een nog wat vaag beantwoorde vraag is: Heeft Schouwen-Duiveland voldoende mensen in huis voor die nieuwe werkgelegenheid? Met 880 werklozen zou je denken van wel. Maar diverse bedrijven zitten met de handen in het haar om personeel te krijgen. Aannemers bijvoorbeeld ha len personeel uit Brabant, omdat hier niemand te vinden is. En bij het ar beidsbureau staan ongeveer 470 on vervulbare vacatures in de bakken. Daarnaast werken naar schatting 1600 inwoners van Zeeland-Noord in de Randstad. De vergrijzing van het gebied doet de pessimist vrezen, dat het aanbod van beroepskrachten in de toekomst verder zal afnemen. Uit de onderzoekscijfers van Min naard zal de beroepsbevolking in de komende jaren groter worden. Per 1 januari van dit jaar telt Schouwen- Duiveland 11.600 mensen, die werken of kunnen werken; de beroepsbevol king dus. Naar verwachting neemt dit aantal de komende tien jaar toe tot circa 12.600 personen, waarbij het aandeel van de vrouwen zal stijgen van nu 34% tot 36%. Scholieren Een belangrijk onderdeel van de nieuwe beroepsgroep vormen de scholieren, waarvan 90% binnen een jaar werk vindt. Het zijn met name de jongeren die de school niet afma ken, die de boot missen. Daarnaast zijn er veel vrouwen, die problemen ondervinden met het (her)intreden op de arbeidsmarkt. Het ontbreekt nog- aleens aan ervaring en/of scholing. Anderzijds kiezen vrouwen nog vaak voor traditionele vrouwenberoepen en minder voor de technische banen, die meer kansen bieden. Ook de be reikbaarheid van werk en opleidin gen en (gebrek aan) kinderopvang spelen een belangrijke rol, volgens Minnaard. De langdurig werklozen in de streek (88 mannen en 40 vrou wen) zijn steeds minder gemakkelijk inzetbaar. Persoonlijke begeleiding wordt steeds belangrijker en de groep, die nooit meer een betaalde baan zal hebben, wordt groter. Het is de vraag of die groep baat zal hebben bij een toename van de werkgelegen heid. Maar los van die groep, heeft de re gio zelf wel baat bij een versterking van de arbeidsmarkt. En het rapport van Minnaard is positief gestemd over de mogelijkheden. Wat hem be treft zijn er tuinders in het Westland, die graag willen uitbreiden maar daar geen grond voor te pakken krij gen. Die tuinders kunnen deze kant opkomen. In de visserijsector moe ten nieuwe initiatieven als het kwe ken van zee-aas op het land, de zalm en forelkwekerij en dergelijke gesti muleerd worden. De groene sector is gebaat bij het opzetten van groen- beheersplannen en in de nijverheids sector moet met de acquisitie aan gesloten worden op het netwerk van toeleveranciers en reparatiebedrij ven van de grotere ondernemingen. Bij bouw- en onderhoudsopdrachten moeten de regionale bedrijven een voorkeursbehandeling krijgen en de detailhandel en het toerisme zijn ge holpen met seizoensverlengende ac tiviteiten. Ten behoeve van de transportsector moeten barrières als de Zeelandbrug uit de weg geruimd worden en de za kelijke dienstverlening kan versterkt worden met een kantoorverzamelge bouw en/of bedrijvencentrum. Als dat allemaal gebeurt, zullen de werk zaamheden van de maatschappelijke dienstverlening alleen maar toene men. Voor al die banen zijn mensen no dig. Het wegtrekken van jongeren moet tegengegaan worden. Dat kan door het verbeteren van de beroeps opleidingen en passende werkgele genheid. Minnaard in zijn rapport: ,,En meer in het algemeen: het bevor deren van een jongerenvriendelijk "klimaat". Stoffige la Mogelijk wijs geworden door erva ring, geeft Minnaard in zijn rapport ook meteen aan hoe .zijn rapportage behoed moet worden voor een stoffi ge lade in een gemeentehuis. Er moet een stuurgroep in het leven geroepen worden. Daarin moet plaats zijn voor de overheid, het bedrijfsleven, de vakbeweging, onderwijs en provin cie. In het najaar dient er een sympo sium gehouden te worden over het rapport en ook moet er nu al gewerkt worden aan het totstandkomen van het eerder genoemde bureau. Half 1991 moeten alle betrokkenen de hoofden bijeen steken en de stand van zaken bekijken. Het woord is nu - om met de woor den van de Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs te spreken - aan de gemeenten en het bedrijfsle ven. De aftrap is gegeven, anderen moeten nu het spel gaan spelen. De aanwezigen vrijdag hebben er zin in. De goed bezochte bijeenkomst geeft hoop voor de toekomst. Een toe komst, die - zoals Boekema het noem de - door de regio zelf bepaald gaan worden. En dan nu maar even niet denken aan gedeputeerde staten van Zeeland, die de Zeelandbrug niet tol vrij willen maken. En even ook niet denken aan de provinciale nota Zee land aan Zet, waarin Zeeland-Noord er bekaaid afkomt. 1bkst:Aad van der Wouden BRUINISSE - In het Grevelingen- meer zwemmen waarschijnlijk drie zeehonden, in de overige Zeeuwse Deltawerken waarschijnlijk acht. Het aantal neemt toe, zeker gezien de interesse van de zeehonden voor het Deltagebied als vaste verblijfsplaats voor de dieren, vroeger werden er he le kudden geteld. Over de verblijf plaats van deze waterbewoners wordt in de toekomst informatie ge geven op de elf daartoe geplaatste borden. Het eerste bord wordt op vrijdag 22 juni door gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes, voorzitster van de stuurgroep Oosterschelde, in Zierik zee onthuld. Dr P. J. H. Reijnders van het Rijksinstituut voor Natuurbe heer zal een toelichting geven op de resultaten van een vorig jaar gehou den onderzoek. Een onderzoek dat zich speciaal richtte op de gedragin gen van de vijf zeehonden die in de Oosterschelde werden uitgezet en waarvan er nu nog drie in leven zijn. Er zijn bij deze drie zeehonden nog enkele soortgenoten bijgekomen. Een uit de Grevelingendam kwam binnen via de inlaatsluis in de Brou- wersdam, enkele via de Stormvloed kering in de Oosterschelde terwijl er nog twee op de Westerschelde hun thuis hebben. De Grinddammen in de Grevelingendam zijn een geliefde plaats om te zonnen voor de zich goed in hun element voelende dieren. DE STEEG - In De Steeg (gemeente Rheden) heeft Tini Carmiggelt een beeld van schrijver Simon Carmig gelt en haarzelf onthuld. Het beeld is gemaakt door de Rhedense kunste naar Wim Kuyl. SMILDE - De rijkspolitie van Smil- de heeft de 43-jarige R. V. uit die plaats aangehouden op verdenking van het plegen van ontucht met kin deren. Dat heeft de Officier van Justitie, mr. A. Poerink, vrijdag mee gedeeld. V., die landelijke bekend heid geniet als schaatstrainer, zou de ontucht gedurende langere periode met schaatspupillen en kinderen heb ben gepleegd. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mctcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP. Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 25 juni Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 19 juni 00.10 131 06.25 -160 13.00 151 19.05 -129 19 juni 11.45 153 05.20 -154 17.50 -124 19 juni 00.15 144 06.30 -167 13.00 165 19.05 -137 19 juni 00.25 150 06.35 -173 13.10 172 19.10 -143 ZIERIKZEE - Ongeveer zestien directie-secretaresses van het Streek Vervoer Nederland brachteii een be zoek aan het kantoor van het Streekvervoer Zuid West Nederland in Zierikzee. Dit in het kader van de Secre taressedag. Geen nationale secretaressedag. maar één die georganiseerd ivordt door de directiesecretaresses zelf. ..Nederland is verdeeld in 16 aparte vervoersbedrijven, ivaar de ZWN er één van is", vertelt J. R. Nien- huis, hoofd algemene zaken van de ZWN. ,,De structuur van deze bedrijven is over het algemeen gelijk en bestaat uit een kleine staf De directie-secretaresses hebben vaak telefonisch contact met elkaar maar wis ten nooit hoe ze er uit zagen", aldus Nienhuis. Het initiatief om elkaar één keer per jaar te treffen, ligt bij de secretaresses. ,,Zc willen elkaar graag ontmoetenvertelt het hoofd algemene zaken. Deze dag is niet ge koppeld aan een speciale datum. ..Dit is de vierde keer dat de dag gehouden wordt". Streekvervoer Neder land wilde graag meewerken aan het initiatief. Nienhuis: ..Wij zijn er bij gebaat als de communicatie goed verloopt, tussen de secretaresses. Ze moeten samen veel regelen en dat gaat makkelijker als men elkaar kent" Het grootste gedeelte van de gasten kwam, zoals men zou verwachten, met het streekvervoer, aan in Zierikzee. De secretaresses bezochten per ZWN-bus Neeltje Jans en maakten een rondvaart met de Christi- aan B. De dag werd afgesloten met een diner in Slot Moermond. De secretaressedag wordt niet iedere jaar in Zierikzee gehouden. ..Het is ieder jaar ergejis anders. Voor dit jaar heb ik me aangeboden als gastvrouw aldus Marijke van der Borght, directie-secretaresse bij de ZWN. Ook volgens haar werkt de secretaressedag mee aan een betere samenwerking: ..Voor het hele werk is het prima. Het gaat allemaal veel gemakkelijker en je pakt ook sneller de telefoon als je elkaar een beetje kent". Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 18 juni Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 19 juni Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Jan Hortensius uit Gouda. Ne derlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk Informatiebijeenkomst over bestem mingsplan Kom Nieuwerkerk. Ge meentehuis. 20.00 uur. Woensdag 20 juni Zierikzee Concert van het Zeeuws Orkest in de Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Renesse Algemene vergadering van de Rabo bank. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 21 juni Burgh-Haamstede Openbare vergadering commissie openbare werken in gemeentehuis. 19.00 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door A. de Vries uit Burgh-Haamste de (Geref. kérk). Nederlandse Her vormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 22 juni Zierikzee Voorlichtingsproject in Oosterschel de uitgezette zeehonden. Stadhuis. 13.00 uur. Onthulling bord aansluitingsgaran tie. ZWN-station. 16.00 uur. Any wave-festival in Jongerencen trum Brogum aan de Julianastraat. Vanaf 19.30 uur. Zaterdag 23 juni Zierikzee Any wave-festival in Jongerencen trum Brogum aan de Julianastraat. Vanaf 13.30 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Open Ned. Kampioenschappen Fireball. Overdracht blusvoertuig aan vrijwil lige brandweer op de Markt voor het stadhuis. 14.00 uur. Dreischor Concert van de stichting Musi-Voca. Jeugdsymphonie-orkest Hoekse Waard uit Klaaswaal. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Oosterland Braderie en rommelmarkt door Oosterlands Fanfare in de CTV loods aan de Van de Abeelestraat. Van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 24 juni Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Open Ned. Kampioenschappen Fireball. Dinsdag 26 juni Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Martin Koster uit Scharendijke. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 28 juni Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Douwe Brouwer uit Renesse. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Werkbezoek Ondernemerskring Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 16.45 uur. Vrijdag 29 juni Brouwershaven Zomermarkt op het Marktplein. 10.00 tot 17.00 uur Zaterdag 30 juni Brouwershaven Orgelconcert in de Grote of Sint Nico- laaskerk, m.m.v. Roosendaals Ka merkoor o.l.v. Kees van Eersel en Wil lie Bil, orgel. 20.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt bij de obs 't Mêêtje. Vanaf 9.00 uur. Bruinisse Vijfentwintigjarig jubileum van C. J. M. Knappers. Receptie in het dorps huis van 15.30 tot 17.00 uur. Dinsdag 3 juli Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Prosper Sevestre uit Renesse (NH kerk). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 5 juli Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Prosper Sevestre uit Renesse (NH kerk). Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 6 juli Haamstede Zangavond meisjeskoor De Jonge lofstem uit Lisse. In de Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Noordgouwe Afscheidsfeest van meester Gerret- sen in het dorpshuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2